Voorschotense raad aanvaardt op basisscholen Streekplan Plassengebied door P.S. vastgesteld Bernard Bartelink speelde nieuwe Pancratiusorgel in nieuw Twee dagen Antiekbeurs in Voorschoten Goede kansen Leidse voor handbalteams Psychotechnische apparatuur van PTT tentoongesteld OOK Wat u moet weten Niemvkoopse zaken voor politierechter LDWS-ALTI0R - PAGINA 3 ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT stad en streeknieuws i i VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad had veel moeite met het aannemen van het kreativiteitsprojekt voor de basisscholen. Uiteindelijk kwam wethouder Esselaar als over winnaar uit de stemming. Met alleen de stemmen tegen van de dames Reidsma (VVD), Bloem bergen (VVD) en de heer Cok (D'66) werd besloten dit jaar op het scholencomplex Noord-Hof land het projekt uit te werken. Met de Nutsschool zal overleg gepleegd worden over de vraag of deze school niet enige jaren wil wachten en daarna volledig deelnemen aan het-projekt. Be zwaren waren er over het in schakelen van maar drie scho len. Financieel was het onmoge lijk alle basisscholen deel te la ten nemen en daarnaast was een extra bedrag nodig voor de Nutsschool, omdat deze school wel wilde, maar financieel niet volledig ingeschakeld kon wor den. Mevrouw Bloenpbergen (VVD) hield een weids betoog over het slechte onderwijs in Nederland, het slechte intellektuele peil en vooral de slechte pers. Zij zag liever eerst een onderwijspro- jekt waarbij de nadruk gelegd werd op het vergaren van we tenschap. Haar toespraak zorg de voor een spraakwaterval bij de andere raadsleden, die het geheel oneens met haar waren. De vleeskeuringen kwamen ook weer aan de orde. Mr. Goosens (D-66) vergeleek het voorstel om over te gaan tot repressieve keuring met het Scheldeplan. Terwijl dagen nacht de Oosler- schelde wordt dichtgegooid, wordt er toch een commissie gevormd tot het behoud van de Oosterschelde. Met deze vlees keuringsverordening gaat het precies zo. Met alleen de heren Goosens en Meershoek tegen werd de verordening aangeno- Het voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke garantie voor een geldlening ten behoeve van de bouw van een peuterspeel zaal kreeg weerstand van drs. Mennema (PvdA) ten opzichte van de geplande plaats n.l. op een terrein bestemd voor een kleuterschool. .Alleen omdat een kleuterschool thans bij een basisschool ge bouwd moet worden, wordt het terrein een andere bestemming toegedacht. Volgend jaar kan de raad een onderwijsplanningsno ta tegemoet zien", aldus wet houder Esselaar (KVP). *4% DEN HAAG Het streekplan voor het Plassengebied is gisteren door Provinciale Staten vastgesteld. De Statenleden verwierpen twee amendementen en een motie en namen twee andere amendementen aan. Een van deze laatste twee betrof het aan te leggen tuinbouwge bied nabij Ter Aar. Mocht namelijk bij onderzoek blijken, dat de gronden daar niet voor tuinbouw geschikt zijn, waar het alle schijn naar heeft, dan zal naar een alternatieve projectvestiging worden gezocht. G.S. van Zuid-Holland hebben ondanks alle aanvallen vooral van de Plassengemeentebesturen grote delen van het streekplan over eind weten te houden. Toegezegd is wel onder andere, dat alsnog een onderzoek zal worden gedaan naar de wenselijkheid van de uitbreiding van glastuinbouw. G.S. hebben echter de indruk, dat de behoefte aan uitbreiding niet bijzonder groot is. Tegen het ont werp streekplan Plassengebied zijn indertijd 60 bezwaarschriften ingediend. Deze hebben onder andere ook tot gevolg gehad, dat niet star aan de 1 procent bevolkingsgroei per jaar hoeft worden vastgehouden. In principe moet de groei worden afgestemd op de werkgelegen heid maar er kunnen nu ook andere redenen zijn die een iets gro tere groei mogelijk kunnen maken. In het gebied zal verder 800 ha land aan de waterrecreatie worden „geofferd". Het streekplan werd gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de SGP- fractie en de heer H. van Steenis verklaarden „tegen" te zijn. ALPHEN Ter gelegenheid van de volgende maand in gebruik te nemen nieuwe kantoorruimte in de Gastellumstraat organi seerde de directie van Gemeen tewerken een fotowedstrijd on der het motto „Zo is Alphen". Er werden 64 inzendingen door een deskundige jury beoordeeld. Burgemeester Gallas reikte gis teravond in de kantine van het nieuwe kantoorgebouw de prij- zen uit. In de groep fotoserie kwam J. F. Hinfelaar met zijn serie als eerste uit de bus. P. 1 Pieksma kreeg de tweede prijs, i In de groep losse foto's werd H. Scheijde eerste en J. Zonneveld en H. J. Wichmann resp. tweede en derde. Een eervolle vermel ding was voor J. B. Hoogteyling. Op de foto: de winnaar Hinfe laar (r.) bij zijn serie in ge sprek met burgemeester Gallas. OEGSTGEF.ST - In het Witte Huis, Wilhelminapark 33 te Oegstgeestheeft op 6 novem ber een lezing plaats over het onderwerp ..Toak en H. Wals. Op donderdag 22 Quispel een lezing over de toekomst. Ni Ni VARJVOORSCHOTEN „De bijzon derheid van de Voorschotense antiekbeurs is, dat deze steeds door een autoriteit geopend wordt. De eerste maal door mr. J. Klaasesz als commissaris der koningin, de tweede maal door de burgemeester van Voorscho ten (omdat de nieuwe commis saris der koningin zich eerst moest inwerken) en thans sta ik hier voor u en ook ik verklaar dat het zien en eventueel verza melen van antiek een bijzonder stimulerende bezigheid is, die los staat van enige mode", al dus mr. M. Vrolijk, commisaris der koningin in Zuid-Holland, die vrijdagavond de Voorscho tense Antiekbeurs opende geor- ju ganiseerd door 't Nut. m Tijdens de opening stond het fcul- tureel Centrum bol van autori teiten. Aanwezig waren o.a. de S) V. Hier 1o. 1 edeli F. J. 500 gld voor „bij vergissing'' meenemen van vier schapen JEN HAAG/HAZERSWOUDE :en 50-jarige veehouder uit Ha- zerwoude kreeg 500,— boete en voorwaardelijk een week ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De Hazerswou- denaar had bij vergissing teza men met zijn eigen schapen een viertal andere schapen meege nomen. De veehouder weet dit aan het feit dat het donker was, zodat hij niet kon zien wel ke zijn eigen schapen waren. De dieren waren later op een veemarkt verkocht en vervolgens geslacht zodat zij onvindbaar waren. Inzameling afscheid mr. Croles "t lodegraven Er heeft zich een comité gevormd dat voorne mens is gelden bijeen te bren- eekJ gen om Mr. Croles bij zijn af scheid een waardig geschenk aan te bieden. Het bestaat uit de heren Drs. A. van de Boon, A. J. de Jong, H. Windhorst, J. van de Wall en J. Vreeken. ten d Jaarachter staat een groep van sey dertig ingezetenen die geacht cholo worden de Bodegraafse bevo- orgai king te vertegenwoordigen. In ■egen de komende dagen zal huis- aan-huis een circulaire worden verspreid waarin gevraagd wordt om een bijdrage. Het Bo degraven vanl9J6 is in positie- degraven van 1946 is in positie dat Mr. Croles zich inzette voor onze gemeente, aldus een zin uit de circulaire. oud-commissaris der koningin mr. J. Klaasesz, oud-burge meester L. de Kool, burgemees ter J. van der Haar en alle wet houders van Voorschoten. Er is een strenge ballotage toegepast en zo staan op de Voorschotense antiekbeurs uitsluitend antiek of waardevolle curiosa te koop. In de eigen stand van 't Nut staat antiek te koop ingebracht door Voorschotenaren. De prijzen zijn bijzonder stijf, maar er is een grote veiligheid dat inder daad antiek gekocht kan worden en geen namaak De beurs is de gehele zaterdag en zondag ge opend. De opbrengst door mid del van de entreebewijzen is be stemd voor het Vormings- en Ontwikkelingswerk Voorschoten. Timmerman bad ongezonde belangstelling voor poststukken I.EIDEN De Leidse politie heeft deze week een 30-jarige timmerman uit Leiden aange houden die er van verdacht werd een postzak te hebben ge stolen uit de hal van een stu dentenflat aan de Klikspaan- weg. De timmerman heeft dat inmiddels bekend. Uit de post zak werden door hem 20 girobe taalkaarten ontvreemd, waar mee hij goederen kocht tot een bedrag van 1700 gulden. Bovendien bleek bij het onderzoek dat de man uit andere flats aan de Klikspaanweg en Morsweg uit de postvakjes kascheques had weggenomen. De grootte van het verzilverde bedrag is nog niet bekend. De Leidenaar bleek ook heel handig met ma nipulaties met eigen blauwe gi ro-overschrijving en betaal kaarten. De falsificaties met de overschrijvingskaarten leverde hem 3100 gulden op; de oplich ting met de betaalkaarten die hij in Leiderdorp uitvoerde, kostte de PTT een bedrag van 10.000 gulden. De gestolen post zak werd teruggvonden in een sloot in de gemeente Hazers- woude. SASSENHEIM Het ingebruik- nemen van het nieuwe orgel in de Pancratiuskerk werd gister avond feestelijk gevierd met een orgelconcert door de Haar lemse organist Bernard Barte link, afgewisseld door koorzang van de parochickoren begeleid door de plaatselijke organiste twee hymnen. Hierna speelde Bartelink drie koralen van Brahms en het Toccata uit de Suite Gothique en Boëlmann. He t zes-stemming „Corde et tolking van de blijdschap en dankbaarheid niet alleen voor de genotvolle avondl maar ook voor de waardevolle aanwinst in de parochiekerk. animo" van J. Mul door het Bernard Bartelink zei desge- mevrouw Langezaal. Hiervoor Na jongens- en herenkoor klonk grandioos, gevolgd door een ko raal van Pirenne. LEIDEN - In het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen te Leiden is momenteel een tentoonstelling te bezichti gen van psychotechnische apparatuur die bij de PTT gebruikt werd. werd. De tentoongestelde apparatuur werd jarenlang aangewend voor de psychotechniek, de toegepaste experimentele psychologie. In het be gin van de 20ste eeuw was men geleidelijk tot inzicht gekomen, dat de menselijke factor een zeer belangrijke rol speelt in het arbeids proces. De psychotechniek in het bedrijf zorgde er voor dat de mens zo goed mogelijk tot zijn recht kwam, om ervoor te zorgen, dat de juiste man op de juiste plaats kwam werd de sollicitant ge test op een aantal eigenschappen, vereist in het beroep dat hij wil gaan uitoefenen. Op de tentoonstelling in het museum zijn een aantal voorbeelden van inmiddels verouderde testapparatuur te zien, o.a. die bij de PTT gebruikt werden voor het testen van chauffeurs. Van de aanpassing van de omgeving aan de werkende mens is de zg. encephalometer een voorbeeld (zie foto). Door de schedelvorm te meten werd er destijds voor gezorgd dat telefonistes en telegrafis ten met goed passende koptelefoons hun werk konden doen. De ap paratuur die op de tentoonstelling te zien is, werd in de dertiger jaren vervaardigd door het Psychotechnisch Laboratorium van de PTT, onder leiding van mej. dr. R. A. Biegel. Zij was in Nederland een pionier op het psychotechnische gebied. Op de tentoonstelling is daarom voor haar een ereplaatsje ingeruimd. Het museum is geopend op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur en op zondagen van 13.00 tot 16.00 uur. bestond van de zijde der paro chianen flinke belangstelling, terwijl ook burgemeester van Knobelsdorrf aanwezig was. Pastoor v Bockxmeer hield een korte toespraak waarbij hij o.a. opmerkte dat het bijzonder vreugdevol was nu het orgel ge reed was, wat is te beschouwen als een sluitstuk op de interieur vernieuwing. Dankbaar was hij de parochie-gemeenschap die dit alles mogelijk maakte. Hij zag dit als een bewijs dat de gemeenschap levend is. Het mooie orgel zal de liturgie ver rijken en de gemeenschapszin doen groeien. Dankwoorden sprak hij ook aan de orgelbou wer Vermeulen en de adviseur v. Zijl. Blij was hij dat zovelen van de parochie zingen, hoewel er op de koren nog volop plaats is. Mevrouw Langezaal en de koren wenste hij lange jaren van goede samenwerking met het orgel toe. Zijn toespraak sloot pastoor van Bockxmeer af met wijding van het orgel door Schriftlezing van Psalm 150 en gebed. Hierna opende Bartelink met het Allegro uit Concerto in a van Vivaldi, gevolgd door „Nun kommt der heiden Heiland" van Bach. Het eerste deel van zijn concert sloot hij af met „Fanta sie in F" van Mozart. De pa rochianen kregen door het fraaie spel van Bartelink een goede indruk van de klankrijk dom van hun nieuwe orgel. Het dames- en herenkoor zong o.l.v. J. v.d. Zanden van Strategier „Lauda Sion" en het Magnificat van Andriessen, en het klein- koor o.lv.. kapelaan Kuypers improvisatie, Bartelink waardig, werd de prachtvolle avond besloten met „Avondhym ne" door het kleinkoor, waar van het laatste couplet door al len werd meegezongen. Een langdurig applaus was de ver- vraagd na afloop dat de plaats van het orgel om praktische re denen zo was gekozen. De kerk ruimte is akoestisch zo goed dat het niet veel uitmaakt of het or gel op de gekozen plaats, of op een andere plaats staat. Hij noemde het „een fraai instru ment waar veel mee te doen is. De klank is erg bevredigend! LEIDEN De jeugdsociëteit Mirakel op de Breestraat is dit en het volgend weekeinde geslotn e wegens rorganisa- ti. LEIDEN The lord folks ver zorgt vanavond een eucharis tieviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. Het the ma is „Christus de weg". Aanvang 19.00 uur. LEIDERDORP De heer C. H. E. Brainich von Brainisch Felth zal maandagavond in de openbare raadsvergade ring van Leiderdorp beëdigd worden als raadslid voor de VVD. Hij komt in de plaats van oud-raadslid Van Rooyen. NIEUWVEEN In de Nico- laaskerk wordt morgen in samenwerking met het Mis- page-koor en het R.K. kerk- j koor een gedeelte uit de i „Krönungsmesse" van Mo zart ten gehore gebracht. Hilde Ensink, sopraan, Lies Uhlen, alt, Hans van den Berg, tenor en Roel Keyzer, bas zullen soliëren. Het ge heel staat onder leiding van Cees de Maa. Aanvang 10.45 uur. SASSENHEIM In de nacht van donderdag op vrijdag werd voor de derde maal in de laatste jaren ingebroken bij herenmodemagazijn Be- melman in de Hoofdstraat. Evenals vorige malen sloeg men een ruit in. Ook nu be stond de buit uit leren, suède en bontjassen. De schade wordt op ca 6000,- geschat. Daar de eigenaar gewekt werd door zijn hond en direct de verlichting in het hele pand aanstak, zijn de daders waarschijnlijk aan de haal gegaan. De firmant is tegen diefstal verzekerd. H1LLEGOM De liturgische werkgroep Elim houdt van avond in de St. Jozefkerk om 19.00 uur een dienst met als thema ..Tot u ben ik gezon den". De eerstvolgende bij- denkomst in de Mavo, Oran jelaan, Lisse, op 2 novem ber, 8 uur. ALKEMADE De LTB-kring Meerlanden komt dinsdag avond bijeen in de kantine van de veiling EMM. Aan vang 20.00 uur. Hoofdpunt van bespreking; de actuele prolematiek in het agra risch bedrijf door de reva luatie. Het hoofdbestuur van de LTB zal een toelichting geven. LISSE Op woensdag 31 ok tober zal in de gemeente geen grof vuil worden opge haald. LISSE —De Ned. Ver.van Huisvrouwen houdt a.s. dins dag een bijeenkomst in Sal- vatori. Mejuffrouw Kingma zal dan een lezing houden over haar reis naar Ethiopië. LISSE Mejuffrouw Möhlman en mejuffrouw Metselaar zijn geslaagd voor het exa men dokter-assistente. Zij behaalden dit diploma bij de LOI. DEN HAAG/NIEUWKOOP „Ik begrijp niet waar de burgemeester zich mee bemoeit. Ik kan hem toch ook niet oproepen voor werk", zo voerde een 21-Jarige zich „tulnarbelder" noemende jongeman uit Nieuwkoop aan voor de Haagse politierechter. Om gewetensbezwaren had hij geen gevolg gegeven aan de oproep voor de militaire dienst. De officier eiste 150 boete. De rechter vonniste conform. Tot de andere Nieuwkoopse zaken, die dienden was ook die van de 23-jarige Leimuidense grondwerker, die voor een café op de Nieuw- veenseweg een aanrijding zou hebben gehad en niet de komst van de politie had afgewacht. Er waren nogal wat onduidelijkheden, zodat de rechter de zaak voor nader onderzoek verwees naar de rechter-commissaris. Een 43-jarige Nieuwkoopse heier had op verzoek van pachters van rietlanden 356 elzen en 174 berken gerooid en verkocht. De boompjes waren wel eigendom van de Ver. van Natuurmonumenten. Wat hem op een boete van 100 kwam te staan. Drie maanden gevangenisstraf werd geëist tegen een 21-jarige kip- penslachter uit Bodegraven, die een 19-jarige carrosseriebouwer uit Nieuwkoop met een (verboden) stiletto ernstig had gewond. Dc jongeman zei, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld, omdat de carrosseriebouwer hem te lijf zou zijn gegaan met een eind pijp. De officier geloofde daar niet in. De verdediger mej. De Haan vroeg vrijspraak of een voorwaardelijke straf. Zij vond. dat sprake was geweest van noodweer. FILMAVOND Wintersport in NOORWEGEN Voorlichtingsavond m.m.v. Noors Nationaal Verkeoraburoau op 30 oktober a.s om 20.00 uur in Restaurant Engels te Rotterdam. Gratis kaarten worden u toege zonden door Scenlalux, Wetering schans 73, Amsterdam, tel. 020 - 25 45 81. LEIDENOp de kruising Wtl- twee een ongeval plaatsgcad tussen een fietser en een vrachtauto. De fietser, ein 71-jarige inwoner van Lei den. liep hierbij op een her- wond aan de rechterhand en hij klaagde over rugklach ten. Hij had de vrachtwagen, die over de W. de Zwijger- verleend. LEIDEN - Werd j.l. zondag reeds gestart met de landelijke hoofd- en eerste klasse zaalhandbal, a.s. zondag gaat het menes worden voor de regionale- en afdelingsklassen. Bax/Foreholte gaat voor de twee de ontmoeting extra geladen aantreden tegen Walcheren. De Vlis- singse ploeg degradeerde uit de hoofdklasse en begon de competitie met een overwinning op Animo. De geroutineerde Zeeuwse dames kunnen echter op felle tegenstand rekenen in de Groenoordhal. HVS krijgt eveneens bezoek van een geroutineerde ex-hoofdklasser. Het Haagse Hygiëa heeft enkele moeilijke jaren overwonnen en is nu een van de kandidaten voor de titel. De Stompwijkse dames zijn Cchter beslist niet kansloos en kunnen voor een verrassend goed de buut zorgen. De beide debutanten in de eerste klas van de afdeling. Jong Ade en Northa, hebben goede winstkansen. Jong Ade krijgt bezoek van Duindorp, en Northa ontvangt HVP. Ook MMO heeft goede kansen tegen het reserveteam van Bax/Foreholte geen. Voor San/HVL en NIO eveneens een positief resultaat. Athene 3 en Kwiek Sport 2 mo gen geen belemmering vormen. De San/HVL heren ontvangen in de Groenoordhal het Haagse Kwiek Sport. De Leidenaars bouwen onder de bekwame leiding van Her man Hoops aan een nieuw team om het verloren terrein zo spoedig mogelijk terug te winnen. Apollo is de debutant in deze klasse. Ook de Oegstgeestenaren hebben zich verzekerd van een bekwame oe- fenmeester, doch voor hen zal het een te zware opgave worden di- rekt door te stoten naar de regionale klasse. EDH vormt zondag de eerste hindernis in de sporthal van Oegstgeest. Een klas lager doen HVV, MSV en Northa pogingen aansluiting te krijgen. Het Noord- wijkse MSV lijkt daar het meest toe in staat maar krijgt zor.dag al direkt de zwaarste wedstrijd. Het Haagse CWP is namelijk dc be langrijkste mede-kandidaat. HW gaat naar Odfs en Nrotha heeft 1 een goede kans tegen de reserves van AHC. Ook Warmunda kan dit jaar hoge ogen gooien in de derde klas van de afdeling. Tegen Westlandia 3 kan in ieder geval een goede start worden gemaakt. Tenslotte wordt in de vierde klas het duel MMO—Olympia interes sant omdat de Wassenaarders ieder jaar beter gan draaien. Bezoek zondag a.s. de wedstrijd Aanvang 2.30 u. Terrein LDWS Sportpark „De Vliet" Marktberichten Marktberichten Roolofarendtveon. bloemen. 2(i nk Anjer* Ru*e. WH. Arthur, Esperenn-. Anne Ma» 1 rle. Tangerine, Telstar 23-33. rood, Keefer Lena. Carnaval. Tommy 27' 10. Hozen Gametic, Carol. M li r I ni hilZorlna 11-18. Annubelle. E»tcf Ofurlm 15-21, Belinda 21-28. Sonlu 31-18. Coral Prince**. Evergold 19- 21. Ilonn 51.71, Baccara 62-64. Lcllei 39-«5. Alstroemerla 27-31. Oerbero 38-40. Sireiltzla 2,00-2.lt). Nerlne 37- 62. Geplozen chrysanten 20-78 p *i. Troechrysanten 90-2,20, Idem Jaar* rond 2.ir>-2.40. Eikenblad 38-75. Tm*, anjer* 2.15-2.20. Irl**en 2.65-3.40. Kr eesla'i 1.15-3.00, Dahlia-* 45-80. Ornlthogalum 1.75-3,15 per bos. Katwijk a/d IlIJn. «menie 26 okt »- Waspeen p kistAI 5.30-6,70; A It 0,80-6,20; B I 5.00-8.90; B II 2,20- 2.30: Cl 3.90-4.80; O II 1.20-3.90. Bloemkolen6 I 1.23-138 6 II 37-60 8 I 6V1 21: i 11 33-50; 12 I 50-88. 12 II ■*2-38 Andijvie 43.49: breekpren p 4.00; knolselderle 32-34; nclderle 20- 26; krulpetertellv 39. «avoye kool 10: bospccn 57-80. «rome kool 38-11: *pltskool 82; prei 91-04: radlj* 22.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3