Brazilië „Onze toekomst is er al..." Grootse hemelshow van Kohoutek ECONOMISCH WOHDER EEH HOGE LOSPRIJS VRAAGT (1) DAT ACTIVITEITEN OM KOHOUTEK Brazilië is het enige land ter wereld dat niet langer op zijn toekomst behoeft te waChten. Onze toekomst is er al. Wij moe ten de vruchten alleen nog maar plukken. Deze sterk overdreven uitspraak van een Braziliaanse bankier vindt een duidelijke echo bij de Braziliaanse regering, de bui tenlandse ondernemers in Brazilië' en de kleine elite binnenlandse aandeelhouders die zijn géld heeft belegd in nationale en internationale bedrijven. Zelfs de meest fer vente opposanten van de Braziliaanse re gering zijn het ermee eens: de pogingen van president Medici om het reusachtige land op te krikken uit de groep van arme tierige ontwikkelingslanden zijn tot nu toe gelukt. Brazilië' bevindt zich in een econo mische ontwikkeling, die tien jaar geleden niemand voor mogelijk had gehouden. Het Bruto Nationaal Produkt (omzet van goe deren en diensten) steeg vorig jaar met 10,4 procent. De export waarde ging in 1972 met 35 procent omhoog (in 1971 beliep deze stijging slechts 5,1 procent). Het aandeel van de industriële produkten in de export bedroeg 62 procent, d.w.z. ongeveer 3 mil jard gulden. Deze groeicijfers tonen aan dat Brazilië thans de grootste economische ontwikkeling van alle Latijns-Amerikaan- se landen doormaakt. Brazilië, een land met bijna 100 miljoen inwoners, is hard op weg een van de grootste industriële en eco nomische machten ter we reld te worden. Het econo misch wonder dat zich in dit land aan het voltrekken is, zal op de grote tentoonstel ling Brasil Export '73, die van 7 tot 15 november in Brussel wordt gehouden, on getwijfeld, voor velen een verrassing zijn. De losprijs voor deze economische ex pansie is echter groot: poli tieke onderdrukking, schaarse lonen voor het grootste deel van de bevol king, een grote invloed van internationale ondernemin gen. In een serie artikelen, waarvan wij vandaag het' eerste publiceren, wordt een analyse gegeven van de enorme ontwikkelingen die zich in de afgelopen jaren in Brazilië hebben ingezet. Ontwikkelingen die van in vloed kunnen zijn op de poli tieke en economische ver houdingen in Latijns- Amerika en de rest van de wereld. jaar in Londen de Europese Bra ziliaanse bank, Eurobraz, opge-' richt. In deze nieuwe bank parti ciperen de Bank of America, Union des Banques Suisses, Deutches Bank en Banco do Brasil. Deze banken staan in de financiële wereld hoog geno teerd. Aan de totstandkoming van Eurobraz kan het economi sche succes van Brazilië worden afgelezen. Voor Japanse, Noordamcrikaan- se en Europese zakenlieden is het van weinig of geen belang dat Brazilië een militaire dic tatuur heeft, waarbij politieke te genstanders in het beste geval verbannen worden, of anders ge marteld en gedood. Politieke vrijheid kan op vele manieren worden geïnterpre teerd. De toerist of zakenman in Brazilië is zich niet meer be wust van de onderdrukking dan hij dat zou zijn in bijvoorbeeld Frankrijk. Voor de zakenman blijft het meest aantrekkelijke punt in een samenleving de lage arbeidslonen (d.w.z. produktie- kosten). Rio de Janeiro is het Braziliaan se financiële centrum van waar uit met rotsvaste hand de impul sen voor de economische ont wikkeling worden gedirigeerd. Gedurende de afgelopen tien Ja ren werd het werkelijk besteed bare loon van de fabrieksarbei ders in Sao Paolo, het grootste industriële centrum op het zui delijk halfrond, bijna gehal veerd. De gezinsinkomsten heb ben alleen gelijke tred kunnen houden omdat de arbeiders lan ger gingen werken en hun vrou wen meer of minder verplicht waren een baan buitenshuis te zoeken. Terwijl de bankiers en industriëlen zich in de handen wrijven, gaan steeds meer Bra zilianen zich beraden over het effect van hun economisch won der. Sommigen vragen zich af of igelijk zou zijn zonder degenen hen die te geven President Emilio Garrastazu Medici: Vooral buitenlandse onderne mingen aantrekken. Aan de Latijnsamerikaanse lan den worden hoofdzakelijk lichte machinerièh verkocht. Tegen lage rente worden kredieten ver strekt. Hiermee hoopt Brazilië de hegemonie van de Verenigde Staten in dit werelddeel te bre ken, een zaak die de Verenigde Staten niet onwelgevallig is, daar Washingtpn zich niet af te veel wenst te compromiteren met rechtse regiems, die drei gend de overhand krijgen op het Latijnsamerikaanse continent. Op de Braziliaanse handelsten toonstelling Brasil Export '73, die van 7 tot 15 november in de Eeuwfeestpaleizen in Brussel wordt gehouden, zal het land van president Medici, fors uitpakken over het economische wonder dat steeds maar groter wordt on der de schaduwen van het groot ste regenwoud ter wereld. De Braziliaanse regering trok voor deze manifestatie ruim 10 mil joen gulden uit. Het gaat op deze expositie niet alleen om het breed uitstallen van de traditionele produkten als koffie, sinaasappelen, katoen en rubber, maar vooral om een presentatie van technische goe deren als auto's, computers, me dische apparatuur. Van de 400 siands zullen er der tig worden ingenomen door auto mobielfabrikanten (G.M.. Ford, Volkswagen, Mercedes). In 1956 produceerde Brazilië geen enke le auto. Nu staat het land op de achtste plaats op de wereldrang lijst van bedrijfswagens produ cerende landen. De Braziliaanse dagproduktie, inclusief personen wagens, bedraagt 2900. Ge streefd wordt naar een produk- ln Sao Paolo heeft Volkswagen, de grootste fabriek buiten Bonds republiek in bedrijf. De Braziliaanse dagproduktie van bedrijfswagens en personenauto's bedraagt 2900. Gestreefd wordt naar een produktie van een miljoen wagens in 1977. Brazilië' wil, gezien deze econo mische expansie, niet alleen in Latijns-Amerika de rol van grootmacht vervullen, maar streeft er naar ook internatio naal tot de wereldtop der naties gerekend te worden. Met diplomatieke-, handels- en culturele relaties proberen de machthebbers in Brasilia de banden met Afrika nauw aan te trekken. Aan de Westeuropese en Oosteuropese landen worden grote hoeveelheden ruwe grond stoffen verkocht. De landen van de EEG namen vorig jaar voor een waarde van twee miljard suiker en koffie af van Brazilië, dit is bijna vijftig procent meer dan in 1971. De le veranties aan de communisti sche landen namen met onge veer 88 procent toe en beliepen ruim een half miljard gulden. tie van een miljoen wagens in 1977. Voor de meeste Europeanen zal het verrassend zijn te vernemen dat Brazilië een van de twaalf belangrijkste leveranciers is van medische apparatuur. In 120 fa brieken werken momenteel 120.000 Brazilianen om de bin nenlandse markt en de export markt te voorzien van hoog waardige apparatuur en hulp middelen. Naast deze industriële ontwikkeling staat de intensieve exploratie en exploitatie van delfstoffen als ijzer, magnesium, bauxiet, koper en olie. Thans zijn al 4000 exploitabele gebie den bekend waar zich grote voor raden bevinden. Met een pro gramma dat erop is gericht deze gebieden ook inderdaad binnen afzienbare tijd tot ont wikkeling te brengen, tracht de Braziliaanse regering buitenland se investeerders aan te trekken. De explosieve ontwikkeling van Brazilies economische groei be gon in 1964 toen militairen het bewind overnamen van de links georië'nteerde president Joao Goulart. Met gebruikmaking van een gro te verscheidenheid aan midde len, zoals politieke intolerantie en zelfs martelingen, door het inschakelen van de diensten van een nieuwe generatie technocra ten, bracht het militair regiem orde in de chaos van voorgaan de regeringen. In Brazilië heerst nu betrekkelij ke rust. De prijs die de bevol king moet betalen voor deze sta biliteit en het economisch won der waarvan hoofdzakelijk de rij ken van het land en de buiten landse investeerders profiteren, is hoog. Stakingen zijn verboden, salaris sen worden door het regiem vastgesteld, kandidaten voor functies in de vakbonden, moe ten 'waardig" zijn bevonden door de generaals in Brasilia. De buitenlandse investeerders kunnen echter rekenen op royale belastingfaciliteiten, kredietga ranties en een uitgebreid pro gramma voor de verbetering van wegen, rivieren en vliegvel den. De buitenlandse investeer ders krijgen een warm welkom terwijl overal ter wereld de deur voor hun neus wordt dicht geslagen. Het beroep dat Brazilië doet op buitenlandse investeerders, is gelijk aan dat van Nigeria in een aantal recente advertenties in Britse bladen: Er worden in Ni geria grote winsten gemaakt. Waarom niet door u? Zo luidde de aanlokkelijke kop. De redenen om in Nigeria te in vesteren hielden onder meer in een groot aantal arbeidskrach ten dat slechts 10 gulden per week verdient en een stabiel po litiek klimaat. Investeerders zouden er in drie jaar hun geld weer uilhalen, het geen neerkomt op een jaarlijkse nettowinst van 33,3 procent. Met dergelijke argumenten worden de investeerders ook naar Brazi lië gelokt. Er zijn genoeg buiten landse ondernemingen die daar op ingaan. Volkswagen heeft in Sao Paolo ée'n van de grootste autofabrie- ken ter wereld. De belangrijkste afzetmarkten: Latijns Amerika en Afrika. Onlangs is Ford ook in Brazilië" begonnen met de produktie van onderdelen bestemd voor La tijns-Amerika en de Verenigde Staten. Nippon Steel uit Japan over weegt om een van de grootste staalfabrieken neer te zetten voor de export van halffabrika ten naar de rest van de wereld. De Japanners zouden Complete fabrieken uit Taiwan naar Bra zilië willen overbrengen. De Japanse belangstelling om te investeren in Brazilië wordt vooral ingegeven door het feit dat Brazilië na Rusland een van de rijkste voorraden nog niet aangeboorde delfstoffen bezit. Voorts onderhoudt Japan al sinds de eeuwwisseling goede betrekkingen met Brazilië omdat bijna een miljoen Brazilianen Japanse voorouders hebben. Om de economische impulsen in Brazilië te vergroten werd vorig Begin november zal de komeet van Kohoutek voor het eerst met het blote oog zichtbaar zijn. Dat is ongeveer op de dag dat de Amerikanen op Cape Cana veral hun Mariner-10 lanceren voor een verkenningsvlucht langs de planeten Venus en Mer- curius en voor het maken van foto's van de komeet. In de twee laatste maanden van het jaar zal men de komeet vooral kun nen vinden tegen zonsopkomst. In januari evenwel, wanneer de komeet zich weer van de zon verwijdert, is hij aan de avond hemel te zien, eu hoogstwaar schijnlijk zal dat een nog fantas tischer schouwspel opleveren. Na half februari is Kohoutek, al thans met het blote oog, niet meer zichtbaar. Trouwens tus sen Kerst en Nieuwjaar valt ook een gat in de waarneming; dan trekt Kohoutek achter de zon langs, op zo'n 20 miljoen kilome ter afstand. Het mooist is de komeet waaar- schijnlijk in Zuid-Amerika waar te nemen op de dag voor kerst. Dan .doet zich daar een bijna volledige zonsverduistering voor die de komeet alle gelegenheid zal geven voor een schitterende hemelshow. Een wat hinderlijke bijkomstigheid is dat het ver schijnsel op zijn hoogtepunt, dus rond de jaarwisseling, vrij moei lijk waarneembaar zal zijn door het alles overheersende zonne-' licht. Dekt men de zon echter af. en dat kan bij wijze van spreken met een eenvoudig handgebaar, dan heeft men een royale kans om de komeet, en vooral zijn lichtende staart, in volle glorie te aanschouwen. Over de samenstelling van de kometen bestaat nog veel onze kerheid. Wel is het zo goed als zeker - men spreekt niet voor niets van een „vuile ijsberg" - dat de kern van een komeet wordt gevormd' door een in kos mische kou samengeklonterde hoeveelheid vaste materie, be staande uit o.a. ijs, methaan, ammoniak en ruimtelijke stof of gruis. De diameter van zo'n kern kan varieeren van 100 meter tot ruim 40 kilometer. Berekenin gen hebben al uitgewezen dat de kern van Hohoutek tot de groot ste in zijn soort zou kunnen be horen. Rond die kern b'evindt zich de zg. kop of coma, die men in fei te als een soort „miniatuur dampkring" zou kunnen be schouwen, en waaruit zich, bij de nadering van de zon, ook het derde belangrijke element, de staart ontwikkelt. De groei van kop en staart wordt voorname lijk veroorzaakt door een ver schijnsel dat wordt aangeduid als de „zonnewind". Een derge lijke zonnewind, bestaande uit wolken geladen zonnedeeltjes, die constant tot diep de ruimte worden ingeblazen, oefent ook een zekere druk uit op de staart van een passerende komeet. Deze waait dan ook onverander- lijk uit in de van de zon afge wende richting. Zo'n staart kan honderden mil joenen kilometers lang zijn en wordt grotendeels gevormd door materie van de kern; die als ge volg van de zonnewarmte ver dampt en een lange ijle sliert veroorzaakt die zonlicht refiec- Voor de wetenschap is het van groot belang te weten waar de komeet van Kohoutek vandaan komt en of hij zich in de toekomst opnieuw zal presenteren. Waar schijnlijk is het dat hij dqel uiU maakt van de vele honderden miljoenen kometen tellende wolk die, volgens de algemeen aan vaarde theorie van de Neder landse astronoom prof. dr. H. J. Oort, de uiterste begrenzing van ons planetenstelsel vormt. Kome ten volgen meestal een zeer lang gerekte, elliptische omloopbaan, waarin een volledige omwenteling rond de zon tientallen miljoenen jaren in beslag kan nemen. Om over de herkomst van de komeet en over de duur van zijn omwentelingsperiode wat meer te weten te komen, is het van vitaal belang een zo nauwkeurig mogelijke baanberekening te ma ken. Voor Kohoutek lopen de schattingen uiteen van een pe riode van 10.000 tot 1 miljoen jaar zodat de situatie nog volko men open is. Een van de belangrijkste obser vatiemedia wordt ongetwijfeld het Amerikaanse Skylab-ruim- testation, dat medio november zijn derde en laatste bemanning ontvangt voor een periode van twee maanden. De bestudering van Kohoutek wordt een van de voornaamste opdrachten van de astronauten Carr, Pogue en Gib son. Het is de bedoeling dat het drie tal onder andere een door het Amerikaanse marine-onderzoe- kingslaboratorium ontwikkelde ultra-violet camera meeneemt naar Skylab. Met behulp van deze camera moet de wolk wa terstof rond de kop van de ko meet worden gefotografeerd. De middellijn van de waterstofwolk rond Kohoutek wordt geschat op rond tien miljoen kilometer, het zesvoudige van de middellijn van de zon. Daarnaast zal ge bruik gemaakt worden van de Skylab-zonnetelescoop. De Amerikaanse plannen omvat ten verkenningen door nog min stens vier andere ruimtevoertui gen. De op 3 november te lance ren Mariner-10 zal tijdens zijn vlucht door de interplanetaire ruimte zijn instrumenten even eens op Kohoutek richten, met name om te zoeken naar helium in de komeet. Ook zullen de Amerikanen nog enkele ruimtevoertuigen inscha kelen die al geruime tijd gele den werden gelanceerd. Natuurlijk zullen ook van de aarde af tal van waarnemingen worden verricht, waartoe mach tige telescopen worden ingescha- held. SJOERD V.D. WERF DEN HAAG - In Nederland zullen talrijke activiteiten wor den ontplooid als de planeet Ko houtek eind dit jaar dichtbij de aarde komt. De Volkssterren wacht Simon Stevin in Hoeven (NB) heeft op amateur astrono men een beroep gedaan om te komen tot een continu bewaking van de komeet. Amateur astro nomen wordt gevraagd voortdu rend de komeet gade te slaan en de gegevens op te sturen naar de sterrenwacht in Hoeven. In de sterrenwacht komt een ten toonstelling met foto's en een model van de baan die de ko meet beschrijft. Het lezingenpro gramma van de sterrenwacht in Hoeven staat in december in het teken van de komeet. De NOS-tv zal half december een uitgebreid programma uitzenden over Ko- Op 30 november komt dr. Lubos Kohoutek naar Nederland om de verste DC-10 van Martinair die naar hem is genoemd te dopen. Voorts overweegt Martinair een IMBM waarncmingsvlucht van de ko- Dr. Lobus Kohoutek, ontdekker van de komeet die eind dit jaar voor meet Kohoutek te organiseren een spectaculaire show zou kunnen zorgen. voor geïnteresseerden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17