I i We blijven te veel energie verspillen BOERDERIJ EXOTISCHE SCHAAK- STUKKEH VLIEGEH DE DEUR UIT V 4 10 I K 4* VOLKSKUHST UIT DE HELE WERELD ENERGIECRISIS STAAT VOOR DE DEUR, MAAR aan haar halssierraad droeg. Voorzichtig be tastte ik het, vragend of ik het kopen kon. Ineens holde ze ontsteld weg. Ik dacht dat ze het af wilde doen om het aan mij te verko pen. Toen ze terugkwam was het amuletje weg en ik vroeg waarom ze het afhad gedaan. Het bleek, dat ik het door mijn aanraking had ontheiligd. Als niet-mohammedaan moest ik er af blijven. Nu had ik het zijn kracht ontno men". l3p de zolder onder de balken is nog een ge deelte te zien van de opmerkelijke collectie schaakstukken, die het avontuurlijke echt paar uit alle delen van de wereld heeft verza meld. Misschien zijn ze daardoor zo bekend geworden in Nederland. De schaakstukken vlogen weg, meestal door mondreclame. „We hadden op een zeker moment enorm veel schaakstukken uit zo'n 25 landen. Op onze reizen kochten wij een aantal van heel andere modellen dan wij kennen. Die heb ik hier neergezet. Ineens was er een grote belangstel ling voor. Toen hebben wij ons speciaal toege legd op die stukken. Druppelsgewijs brach ten we ze mee en de collectie groeide tot een fascinerende verzameling. In Ken va kende men vroeger het schaakspel niet. Je verwacht natuurlijk dat ze dan een Europees schaakspel domweg copiëren. Maar nee hoor. Het paard werd bij hen een giraffe, een toren een negerkraal, de pionnen waren negermannetjes en de koningin een ne gerin. Uit Israël hadden we schaakspellen van olijf; hout. Steeds weer zie je daarin het onder scheid tussen Joden en Arabieren. Aan de ene zijde van het bord strijden de Joden, aan de andere kant de Arabieren. Het paard van de Joden is bij de Arabieren een "kameel. Onze toren is bij de Joden een tempel en bij de Arabieren een moskee. Zowel China als Perzië claimen de uitvinding van het schaakspel. De oude vorsten voerden ook altijd oorlog. Het schaakspel is een strijd. Men redeneerde: als wij de vorsten een schaakspel géven kunnen zij de strijd in hun kamer met het bord en de stukken samen uit vechten en ze zijn toch leuk bezig. Uit Engeland kwam een schaakspel, dat qua vormgeving afkomstig was van een spel met levensgrote stukken, opgegraven op de He- briden. Een spel uit Malawi heeft stukken, gemaakt van zachte steen en de vormgeving is aangepast aan personen en huisjes in Afri ka. Uit Israël namen wij nog een spel mee met bronzen stukken, zo mooi dat elk stuk - een kunstwerkje op zich - bruikbaar is als hanger". r':--. lé L -» v 101 Een pronkstuk: een rood met zilver- en gouddraad bestikt paardezadel uit Syrië. ken. Die gaan we volgende reis ophalen. De mensen in die landen werken volgens een heel ander tempo. Ze hebben nog de tijd om iets af te werken. Alle liefde en toewijding geven ze aan zo'n voorwerp. Het duurt soms- een jaar tot anderhalfJaar voor we ontvangen wat we hebben besteld". Toch loopt ook voor het echtpaar Pot het sei- Zomers komen dagelijks tientallen soms enkele honderden per dag naar Darp met de expositieboerderij Erpé" als reisdoel; een open huis. Zelfs nu in de herfst met donkere lucht en druilregen en drassige weg schuifelen er bezoekers op de zolder door de paadjes tussen honderden interessante voor werpen door. Iemand betast een met goud- en zilverdraad bestikt Syrisch paardcnzadel. De collectie sieraden uit Perzië' en India trekt veel aan dacht. De Perzische hangers zijn met ragfijne voorstellingen beschilderd. Dat gebeurt met een ooghaar als penseel. Een stedeling met een late natte vakantie keert twee Afrikaanse antiloophoofdtooien, gedragen bij de vrucht- baarheidsdansen voor het land, om en om in zijn handen. Er is een Byzantijns levenskruis van koper, dat een Mii itiinnetje in een Grieks dorpje met jobsgeduld geslagen moet hebben naar een overgeleverd voorbeeld. „Ik heb hem gevraagd om er nog een te ma- Het laatste evenement staat op stapel. Een tentoonstelling van koperwerk uit India, Ne pal. Pakistan en Per/të. Dan breekt voor Roel en Ans de tijd aan voor al tweemaal. De contacten zijn gelegd, maar het wil nog niet goed op gang komen. Daar proberen wedan wat aan te doen". Bovendien spannen ze zich in om voor liet volgende voor jaar weer zo'n unieke collectie schaakspellen op te bouwen, want na een jaar heeft de Erpe al een naam te verliezen op dit gebied.. DARP - Kom maar binnen en kijk rond. Op de deel, op de zolder, op de vliering: een boerderij vol volkskunst aan een nu helaas bemodderd zandweggetje in het Drentse dorpje Darp. Exotische snuisterijen onder een Saksisch dak in een stukje edelnatuur. Een Poolse kaarttafel met vier krukken van zwart essenhout en met de hand ingelegde koperen patronen. Daar zijn er maar drie van in de hele wereld. Tsjechische dierfi- guurtjes van gevlochten draadjes, speciaal voor Darp gemaakt door twee Tsjechische dames, die een uitstervende volkskunst van hun land nog beoefenen. Twee houtgesne- den Makonda-beelden uit Mozambique, de levenscyclus en een waterdrager voorstel lend. En een zolder vol schaakstukken. Uit Israël, China, Roemenië, Italië', Kenya. Die schaakstukken vliegen de deur uit. Want Roel en Ans Pot zijn geen filantropen. Het commerciële aspect is niet helemaal buiten de deur te houden. Aan de andere kant zijn het mensen met een bepaald soort idealis me, dat bij vele al is weggekwijnd. Het op duiken van schatten, handgemaakt door anonieme ambachtslieden in een verwij derd stukje wereld, is hun grootste liefheb berij. Hun boerderij „de Erpé" is dan ook evenzeer expositieruimte als boetiek, waar heel exclusieve dingen tegen redelijke prijs jes te koop zijn. Zes jaar geleden ontvluchtte het echtpaar de randstad in het algemeen en Den Haag in het bijzonder om in Darp hun reclamebureau voort te zetten. R.P., ging het heten; van Re clame en Publiciteit. Maar de buurtgenoten trokken die letters samen tot de naam Erpé. Sindsdien wijzen bordjes met deze naam rond Havelte de weg naar de unieke boerderij-boetiek. Al bij de opening door Ha- veltes burgemeester stroomden de mensen toe en met gretige ogen aanschouwden ze de snuisterijen, die Roel en Ans Pot als relatiege schenken voor bedrijven in de handel wilden brengen. Ze besloten hun doel uit te breiden tot expositie en verkoop van exclusieve volkskunst of kunstnijverheidsartikelen, die ze in de hele wereld vergaarden tegen spot prijsjes. „Wij zijn dol op reizen. Bovendien interesse ren we ons erg voor andere volkerey en hun kunst. We maakten reizen naar alle mogelijke uithoeken van de wereld, op zoek naar volks kunst. Gemiddeld drie maanden van het jaar zwerven wij toch wel door de wereld. We rei zen per vliegtuig en maken gebruik van het moderne comfort, maar we gaan wel naar plekjes waar de toeristen niet komen, om Roel en Ans Pot bij de schaakspelen, die bijeengebracht. mensen te ontmoeten, die met hun handen nog allerlei voorwerpen maken. Door contacten met ambassades, mensen die in die landen hebben gewoond, musea en ook door het lezen van boeken zijn we aardig op de hoogte van wat er alzo wordt gemaakt in de verschillende landen. Op de televisie zie je bijvoorbeeld in een film een gebedsmolen. Zouden ze die nog maken, vraag je je dan af. En wanneer je zo'n land bezoekt informeer je er meteen naar. Dan proberen we in contact te komen met de ambachtslieden die deze voorwerpen maken. Als het lukt kopen we er meteen een paar en we bestellen eventueel' voor een volgende keer". De arbeidskosten in de landen met een lage levensstandaard zijn nog steeds gering. Daar door kunnen Roel en Ans de prijs van hun artikelen laag houden. En toch kun je heel veel van hun collectie nergens anders kopen. De Poolse meubelen en de houtgesneden do zen niet. De houten schoppen uit een stuk ze uit alle delen van de wereld hebben evenmin. En de knipsels van meerdere lagen gekleurd papier zijn het produkt van een ver dwijnende volkskunst in Polen. Uniek zijn de beeldhouwwerkjes van steen en van het materiaal van walrustanden. die Eskimo's maken. In Amerika zijn ze onbe taalbaar. maar wij hebben een contact, dat ze uit Rusland krijgt. Sieraden van Bedoei'enen in de Sahara. Je krijgt ze haast niet het land uit. Bourguiba is een clevere jongen. Antieke voorwerpen uit China, die ze daar "oud" noemen, waardoor je er lang niet zoveel voor hoeft te betalen als voor antiek. Soms staat het dynastiestem pel er nog in". Hoe deze voorwerpen naar Ne derland komen is een apart verhaal. „In Tunesië bezochten we een van de weinige nederzettingen van de Bedoei'enen. Ze wonen vaak nog in grotten. Onmiddellijk dromden de mensen om ons heen en ze lieten zich rus tig fotograferen. Toen vroeg ik in het Frans of ze iets te verkopen hadden. Mijn aandacht viel op een amulet die een van de vrouwtjes (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Wie de kachel eens lekker opstookt, omdat de wind om het huis giert en de ramen in hun sponningen staan te rammelen, beseft waar schijnlijk nauwelijks dat 40% van die opgewekte warmte onmiddellijk weer verdwijnt via diezelfde ramen, de muren, vloeren en plafond. Doodzonde dus, maar er is wel iets aan te doen. Niet alleen is er wel iets aan te doen. we zullen er allemaal iets aan moeten gaan doen. willen we niet, binnen de kortste keren met zijn' allen in de kou staan. De deskundigen roepen het namelijk al een tijdje: de energie wordt hoe langer hoe schaarser: we zullen er veel voorzichtiger mee moeten gaan omspringen. Ondanks dat is het feitelijk nog maar nauwelijks tol de Nederlandse gezinnen doorgedrongen. Hoe kan het ook anders, als het al nauwelijks tot hogere in stanties is doorgedrongen. President Nixon riep zijn Congres onlangs toe: „Isoleren is een nationale- plicht in een wereld waarin energie schaarser en schaarser wordt. Energieverspilling is een mis daad". Maar dat wil nog niet zeggen, dat zijn woor den in Nederland helemaal ter harte genomen wor den. Over dat isoleren kan ir. F. N. de Rooy, algemeen directeur van de BV Nederlandse Steenwolfabriek meespreken. „Ondanks het feit, dat vele geleerden en politieke leiders waarschuwen voor een naderen de energiecrisis, gaat praktisch iedereen door op de zelfde voet als voorheen met verspilling van energie. Wie de kachel thuis nog eens lekker opstookt, zal daarbij nauwelijks beseffen, dat 40°o van die opgewekte warmte onmiddellijk weer verlo ren gaat. Ir. de Rooy. algemeen directeur van de B V Nederlandse Steenwolfa briek. Onder Slochteren ligt nog steeds "onze" gasbel. Maar toch hebben deskundigen al voorspeld, dat de olie- en gasvoorraden in 2035 totaal uitgeput zullen zijn. Ondanks het feit. dat met het schaarser worden van de energie de prijzen van aardgas, huisbrandolie, etc. omhoog gaan, dringt het nauwelijks tot de men sen door. dat zij zelf het particuliere energieverbruik kunnen verminderen door hun woningen te isoleren", zegt hij. „Men moet isolatiebewust worden. De gemiddelde energieconsumptie per huishouden bedraagt 413 per jaar. Indien een woning geisoleerd is. wordt jaarlijks 40% van dit bedrag, ruim 165 op verwar- nungskosten bespaard. Of anders gesteld, indien een woning niet is geisoleerd, verspilt de bewoner jaar lijks voor een bedrag van 165 aan energie en warmte". Niet alleen het publiek is niet isolatie-bewust, de bouwers bfijken het al evenmin te zijn. Van de onge veer 4.150.000 woningen, die ons land telt, is volgens een ruwe schatting van het TNO slechts 5% voldoen de geïsoleerd. Toch is het niet verschrikkelijk veel duurder om een nieuw te bouwen woning te isoleren. De eenmalige isolatiekosten voor een eengezinswoning komen on geveer op 700 gulden, terwijl dat bedrag voor een Hat, etagewoning of maisonette ongeveer 200 gulden bedraagt. Een bedra'g, dat de bewoner er met de verwarmingsbesparing natuurlijk snel weer „uit" heeft. De energieverspilling wordt op het ogenblik in be langrijke mate veroorzaakt door de 95% niet geiso- leerde woningen. Het achteraf isoleren is uiteraard veel duurder; het kost ongeveer drie maal zoveel. De extra tijd, die besteed moet worden aan sloopwerk om de isolatie te kunnen aanbrengen, en het weer in oude staat te rugbrengen. is daarin natuurlijk de grootste geldver- slinder. De B.V. Nederlandse Steenwolfabriek steekt de han dige doe-het-zelver echter de helpende hand toe door in Rotterdam een informatiecentrum in te richten, waar men zich volledig kan oriënteren. Door tegen het dakbeschot een isolatiewoldeken aan te brengen en die koude buitenmuur in de woonkamer te voor zien van steenwolplaten en vervolgens met hout of decoratief plaatwerk af te werken, kan men-zelf al .veel aan isolatie doen. Met isoleren van muren, vloeren en plafonds dekt men nog maar 2-3 van de stookkostenbesparing. Het resterende deel komt voor rekening van dubbele ra men. Daar er de laatste tijd een trend in de woning bouw is om weer minder glas aan te brengen zullen de isolatiematerialen een nog groter aandeel in de brandstofbesparing voor hun rekening gaan nemén. Dat Nederland nog maar erg weinig isolatie-bewust is mag blijken uit de volgende cijfers: in ons land wordt per jaar ongeveer 1,50 per inwoner aan iso latie besteed. In Zweden trekt men er 13 voor uit en in Duitsland ƒ6,20. Nederland hoort echter wel tot die landen, die 20% van de wereldbevolking uit-- maken en beslag leggen op 60% van de wereldener- gievoorraad. En dat terwijl de deskundigen al aan gekondigd hebben, dat rond het jaar 2035, over zo'n 60 jaar dus, alle olie- en gasvoorraad uitgeput is. Men zal intussen wel een nieuwe energiebron vinden, maar het blijft zaak toch een beetje voorzichtiger aan te doen met hetgeen we hebben. ^Isolatie zou daarbij wel eens het wapen tegen het verspillings- monster kunnen zijn", aldus ir. de Rooij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15