INSPRAAK DEED GROTE LIJNEN IN STREEKPLAN UIT 'T OOG VERLIEZEN ALPHEN MOET LEUREN MET HUURFLATS rijn- en veenstreek Wat u OOK moet weten Hardheidsrecord voor drinkwater Hazerswoude f20.000f aan advertentiekosten Open Bejaardenwerk nu officieel in Alkemade gestart PAGINA 5 VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Vandaag valt de beslissing in het streekplan voor het Plassengebled. Vandaag spreken de Provinciale Statenle den zich uit voor of tegen dit zoveel besproken streekplan- Vandaag wordt beslist of het Groene Hart inderdaad voorlo pig nog groen zal blijven. De le den van de Provinciale Staten hebben gisteren de hele dag ge delibereerd over allerhande za ken, die in het streekplan wor den aangeroerd. Alhoewel er werd meer gesproken over de hele behandelingsprocedure vooral wat betreft de inspraak. Een inspraak, die zoals gisteren te horen was, hier en daar fors uit de hand is gelopen. „Maar", verklaarde het Roelofarends- veense Statenlid, de heer Nooij, „de ervaring die we ermee op gedaan hebben betekent duide lijk een positief punt". Uit - meestal uitgebreide - beto gen van de Zuidhollandse Sta tenleden proefde men duidelijk, dat proces van inspraak bij de lange tocht, die het streekplan de afgelopen 2y2 jaar gemaakt heeft, niet altijd eveji goed heeft gewerkt. De VVD'er Sidney van den Berg zei het als vo'gt: ..Het is een verheugend verschijnsel, dat tegenwoordig brede lagen van de bevolking meedenken met bestuurlijke aangelegenheden maar het brengt het gevaar met zich mee. dat wij de grote ver banden uit het oog verliezen". Een mening, die steeds weer, telkens in andere bewoordingen terugkwam. Ook werd door verschillende spre kers benadrukt, dat bij de uit voering van het streekplan de I komende jaren de medewerking van de gemeentebesturen in het Plassengebied wel het belang rijkste is. Maar alle betreffende j gemeenten hebben 't Streekplan j resoluut van de hand gewezen. Zoals bekend zijn de gemeente-1 besturen vooral niet te spreken over de bekende 1 procent be- j volkingsgroei in het gebied, j zoals die in het plan wordt ge noemd. G.S. van Zuid-Holland I zijn van mening, en de heer ir. N. Buijsert beklemtoonde dat gisteren weer eens, dat de be- volkingsgroei direct gekoppeld dient te worden aan de werkge- j legenheid in het gebied. En aan gezien men wil streven naar een groei van 1 procent van- de werkgelegenheid zal ook slechts I 1 procent meer mensen in dè gemeenten kunnen komen wo nen waardoor de nieuwbouw dus jaarlijks zeer gering zal zijn. En dat alles onder het motto: „Houdt Het Groene Hart Groen." R1JNSATERWOUDE Tijdens de gisteravond in het Nuts ge bouw gehouden vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Rijnsaterwoude werd het 75e lid ingeschreven, mevr. N. Sweers-Den Dunnen uit Rijnsa terwoude. Op de foto speldt de presidente, mevr. Stakenburg- Mol haar een corsage op. test van de gemeenten - niet zo star hoeft worden aangehouden. Er zijn zeer kleine achterdeur tjes als nooduitgang te gebrui ken. De sleutels van die deur tjes worden achterin de kluis van Gedeputeerde Staten be waard Een zeer opmerkelijk en vurig pleidooi voor de gemeen ten hield het SGP-Statenlid, de heer A. Vlasblom. Van hem was onder andere de opmerking af komstig, dat die 1 procent be volkingsgroei wel gehaald zal kunnen worden met het oog op „dat goddeloze gedoe met die abortus provocatus". Hij vond het hele plan „de ondergang" voor de Plassengemeenten en noemde de 800 hectare land bouwgrond, die zal worden „geofferd" aan de recreatie (voor wateruitbreiding) terwille van 55.000 recreanten een schande. „Die nijvere bevolking daar wordt aangetast in zijn be- j staan". Wat de uitbreiding van de glas tuinbouw betreft, zal nog een nader onderzoek plaatshebben. Gedeputeerde Buijsert ontraad de de heer Nooij ten sterkste nog verder aan te dringen op de Veender- en Lijkerpolder want j dat kon volgens hem in geen ge val. Uit landschappelijke over- wegingen is in het streekplan het gebied rond Ter Aar aange- wezen voor de bouw van kas- sen. G.S. verklaarden voorts de noodzakelijkheid in te zien van een goede oost-west weg in het gebied. Waar die moet komen j zal worden onderzocht. Tenslot te is het volgens de heer Buij sert zo. dat de natuur onderge schikt blijft aan de mens." Dat wil niet zeggen, dat de natuur zo maar kan worden verwaar loosd. Maar een nevenschikking is voor ons college niet aan vaardbaar." Over notulen gesproken HAZERSWOUDE Hazers- woudes enige socialistische gemeenteraadslid P. Ooster- hoff moet na de raadsverga dering van eind september jongstleden wat afgelezen hebben. Tijdens de gister avond gehouden openbare raadsvergadering deelde hij namelijk mee dat hij alle ntulen van de raadsvergade ringen sinds 1968 heeft „doorgeworsteld". AR P-er J. D. de Wit verklaar de hierna, dat hij niet zo'n letterkundige is en liever een roman leest, Burgemeester J. ten Heuvelhof kon niet na laten om te zeggen, dat „men verplicht is om de no tulen na te lezen van een vo rige vergadering". Hij kwam gisteravond dan ook met het verzoek om in de notulen van de vergadering van 27 september j.l. een aantal wijzigingen te doen aanbren gen Wie een klein beetje is ingevoerd in de Hazerswoud- se politieke arena weet, dat de notulen van elke vergade ring telkens als „boekwerk" kunnen worden betiteld LEIDEN In de week voor Sinterklaas zal er in de Deinstencentra gelegenheid zijn een oud-hollandse kunst te beoefenen, nl. het koek vergulden. Men kan zich hiervoor opgeven in het dien sten centrum in de buurt of teelfonisch 40483 en wel voor 26 oktober. LEIDEN - De Boycot Out- span Aktie houdt op zaterdag 27 oktober ee landelijk aktie tegen de winkelbedrijven, die nog Outspan sinaasappelen verkopen, t.w. A &0, Vivo en Centra. ALKEMADE. Indien de Raad van Alkemade in de raads vergadering van maandag n.s. accoord gaat met het voorstel van B. en W. dan zullen de tarieven voor de woonforensenbelasting met 25,- per categorie worden verhoogd en gebracht op resp. 150.-. 175,-- en 200,-, dit ingaande 1 jan. 1974. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nieuwe kantoor van de Alphense dienst openbare werken wordt donderdag 15 november tussen 9.30 en 10.00 uur geopend. De dienst wordt dan gevestigd aan de Castellumstraat. LEIMUIDEN- In het kader van de klaverjascompetitic zal er morgen een klaverjus- avond worden gehouden in de kantine van de Kicker* '69, aanvang 8 uur. VALKENBURG. 15 november wordt er een bazar en vei ling gehouden. De opbrengst is voor de opbouw van het jeugdwerk van de Ned. Herv. Gemeente. Daarvoor kan men van alles gebruiken wat men maar kwijt wi .Za terdag 27 oktober komt men aan huis de goederen ophu- len. Oud-papier, lorren, huis raad, speelgoed e.d, Het mag ook oud of beschadigd zijn. ZOETERWOUDE - De heer L. Q. v.d. Ham, ambtenaa' van de afdeling sociale za> ken is met ingang van 1 no vcmber a.s. benoemd tof waarnemend chef van de ut deling sociale zaken van d« gemeente Leiderdorp. ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur vraagt snkcle part-time krachten om bad meester D. Montanus in het overdekte instructiebad op Haasbroek te assisteren met kassa, controle e.d. HAZERSWOUDE Hazerswou de zat gisteren „opgescheept" met drinkwater, dat een hard heidsgraad van 28,5 Duitse graden bezat. Incidenteel Is er zelfs sprake van 30 gra den....KVP-gemeenteraadslid E. v.d. Laar bracht deze in formaties ter tafel tijdens de openbare gemeenteraadszit ting, waarbij hij erop atten deerde dat Hazerswoude zo langzamerhand „zit" met een record van „het hardste water van het land" (een in maart verschenen overzicht maakt melding van 24-25 graden voor Hazerswoude en enkele direct omliggende gemeenten). Van de Laar deelde tevens mede dat de proefinstallatie aan de Rijndijk, waarmee waterlei dingbedrijf De Rijnstreek de hardheid bestrijdt, pas binnen een jaar effect zal kunnen gaan afwerpen. KVP-er J. Wesselingh blééf ook bij het water en sprak er zijn vreugde over uit dat bij „De Rijnstreek" nu toch wordt af gezien van het heffen van dub bele vastrechttarieven (bij veehouders, bedrijven enzo voort). Zijn fractiegenoot M. de Boer vroeg zich af of resti- tutie van de gelden aan hen, die in het verleden dubbel vast recht betaald hebben, nu niet op zijn plaats zou zijn. ARP- man J. de Wit („dat water heeft me altijd hoog gezeten") wilde wel kwijt, dat men bij De Rijnstreek voortaan maat regelen moet nemen die de toestel van het recht in alle Opzichten kunnen doorstaan. Wethouder L. Verweij kon als enige inlichting over de hard heidsgraad van het water zeg gen, dat hem steeds was voor gehouden dat deze schommelt rond de 24 graden en dat er naar wordt gestreefd deze te brengen in de gradatie van 12-8 graden. Er wordt, zoals Wesselingh meende, géén fluor in het drinkwater gebracht. De voorzitter bracht naar voren dat de richtdatum van het in- gebruik nemen van de ver- keerlichteninstallatie op het kruispunt Rijndijk/Da Costa- singel/Frederik van Eedenplein 30 november is. Begin volgen de maand zal met de werk zaamheden van de plaatsing worden gestart. De werkzaamheden, verband houdend met de aansluiting van de woningen in Dorp-oost op de riolering, zullen enig ongemak met zich meebrengen. Wethou der L. Verweij vroeg begrip bij de burgerij, nu eind van dit jaar wordt gestart met de acitiviteiten. Eind 1974 zal het rioleringsplan gereed zijn en verwacht wordt dat het hoog heemraadschap Rijnland dan ook de rioolwaterzuiveringsin stallatie zal hebben gereali seerd. KVP-er M. de Boer wees er ove rigens op, dat Rijnland nog niet akkoord is met de eige naar van de grond in de Bo- terpolder inzake de koop hier van. Burgemeester J. ten Heu velhof deelde ter geruststelling mee dat de sleuven in het wegdek nooit een lange af stand zullen hebben, dat wordt begonnen op het dieps'e punt en dat iedere burger tijdig zal worden geïnformeerd wan neer „zijn" rioleringsstuk aan de beurt is. De midden stand heeft intussen ad de wens uitgesproken dat de werkzaamheden in de Dorps straat in elk geval niet in de winkel-,.week" (22 november-5 december) zullen plaats vin den. En dat is, aldus ARP-er ir. A. Kamphuis, evenmin prettig voor het (dan kooplus tige) publiek. De Groene Brug (scheiding van Dorpsstraat en Voorweg) zal te zijner tijd zo'n week of twee voor het verkeer worden gesloten in verband met die rioleringswerkzaamheden, stelde wethouder Verweij raadslid P. Oosterhoff in het vooruitzicht. Omrijden via de Hoogeveenseweg zit er dan „dik" in. Getircht zal worden een oplossing te zoeken voor bijzondere gevallen (medische dienst o.a.). „Gestreefd wordt om alles zo snel mogelijk af te werken", aldus Verweij. die erop wees dat er ook weieens sprake zal zijn van parkeeron- gemakken. SGP-er L. Matze vond het een onverteerbare zaak dat Jniiergensrei. zelf moeten gaan opdraaien voor aansluiting op de riolering (de gemeente zelf betaalt telkens 250). De dames Everaarts-van Dijk en Bezemer-de Boer en de he ren Wesselingh, Groen, Ooster hoff, Hassefras en Fase zagen zich benoemd tot lid van de woonruimte-adviescommissie. E. van EJderen zal weer zit ting hebben in het bestuur van de Stichting voor Bejaarden zorg in Koudekerk en Hazers- ALPHEN AAN DEN RIJN De raad van Alphen heeft gister avond besloten een krediet van 10.000 uit te trekken wegens vergoeding aan de plaatselijke woningbouwverenigingen van 50 pet van de kosten, verbonden aan de plaatsing van adverten ties inverband met de verhuur van woningwetwoningen. In het snel groeiende Alphen is name lijk sprake van een zekere leeg stand van de niet goedkope woningwetflats. Fractievoor zitter J. H. van der Vlies van de PvdA noemde het voor stel van burgemeester en wet houders „onplezierig". Hij acht te het „zeer betreurenswaar dig" dat de gemeente acquisitie moet gaan plegen voor het krij gen van mensen in woningwet woningen. KVP-er B. C. Kort- mann slaakte de verzuchting dat Alphen geen hulzenprobleem meer kent, maar een huurpro- bleem. En dat terwijl de wo ningwetwoningen bedoeld zijn voor de laagst betaalden. De verantwoordelijke wethouder H. J. Houben (KVP) legde uit dat inmiddels vijf advertenties zijn geplaatst. Deze annonces hebben 1200 „gegadigden" opge leverd, aan wie 700 flats konden worden toegewezen. Dit houdt onder meer in dat in de betrok ken woningcomplexen nog 41 huizen leeg staan. Hij merkte op dat de kosten van de adver tenties zeer positief afsteken bij de kosten van huurders ving ge durende een maand. De leeg stand van de woningwetwonin gen in Alphen noemde hij nihil. Slechts hier en daar staan hui zen leeg, zo zei hij. Over het aantal woningzoekenden zei wethouder Houben, dat de lijst dit jaar niet is afgenomen, maar zelfs verder is gegroeid. Woningzoekenden komen vooral voor in de inkomenscategorie van 12.000 tot 20.000 per jaar. Deze inkomens zijn te ge ring om in aanmerking- te ko men voor de nieuwe flats in Al phen. Op 1 oktober 1971 waren er binnen Alphen 750 woningbe- hoevenden, een jaar later steeg dit aantal tot 1050 en verander de tot 1 oktober 1973 niet. Het aantal aanvragen van buiten de gemeente om een huis in Al phen daalde van 1 oktober 1971 tot dezelfde datum van 1972 van 950 tot 575, maar nam tot 1 ok tober van dit jaar weer toe tot 950. Al met al telt de lijst van woningzoekenden nog 2000 aan vragen. De omstandigheid dat ook in het dagblad De Telegraaf was gead verteerd „een sensatieblad" was voor de heer G. Blaauw van Gemeentebelangen aanlei ding tegen het voorstel om 10.000 beschikbaar te stellen, te stemmen. De advertentie campagne van de gemeente om nieuwe industrieën aan te trek ken heeft al enkele kandidaten opgeleverd, zo antwoordde bur gemeester mr. R. M. Gallas op een kort geding aan, waarover vrouw A. F. R. Hardijzer-Neef. Tussen haar en KVP-er C. J. Win ninghof ontspon zich aan het be gin van de raadsvergadering nog een pittige en wat persoon lijke discussie. De laatste zei zich nogal verwonderd te heb ben over de adhaesiebetuiging van mevrouw Hardijzer bij een brief van de afdeling Alphen aan den Rijn van de Vrouwen bond NVV over de vestiging van het cash-and-carrybedrijf van Hoogvliet in het voormalige pand van Hollandia aan de Van Foreestlaan. Zoals bekend wil de gemeente dat bedrijf niet op het industrieterrein en spande een kortgedin g aan, waarover nog steeds geen uitspraak is ge daan door de Haagse rechter. De Vrouwenbond NVV pleitte er in de brief voor het bedrijf te handhaven. Winninghof. die veelvuldig op treedt als vertegenwoordiger van de plaatselijke midden stand, vroeg zich af hoe het met de duidelijkheid van mevrouw Hardijzer en van D'66 gesteld was. aangezien van die kanten nooit bezwaren zijn gehoord over de omschrijving van de be stemming van het betreffende industrieterrein. „Welke waarde moeten wij hechten aan een stem. die in de raad is uitge bracht en enkele maanden later weer wordt omgedraaid?", zo vroeg de heer Winninghof zich af. Mevrouw Hardijzer ver klaarde geen behoefte te hebben een politieke discussie aan te gaan. Met haar handtekening wilde zij er slechts op wijzen ZOETERWOUDE De Stich ting „Oud-Zoeterwoude" zal in de nieuwe jaargang van har blad „Suetan' 'starten met --e herpublicatie van de bekende serie „Van de hel naar de hemel" van wijlen Deken Juffermans. Deze heeft veel speurwerk ver- -- richt naar de historie van Zoeterwoude. dat het ook in Alphen mogelijk moet zijn, dat huisvrouwen er gens voordelig hun boodschap pen kunnen doen. Bovendien is er aan die weg al een dranken handel die ook aan het publiek levert, aldus haar repliek, die zij later aanvulde door te zeg gen dat ook de rechter het maar moeilijk heeft met de be slissing door de uitspraak steeds uit te stellen. Aarlanderveen In de oostelijke oprit van de pro vinciale weg naar het kruispunt met de Dorpsstraat zijn de laatste tijd ernstige ver zakkingen waar te nemen. Hierdoor zijn vrij brede en diepe scheuren in het wegdek ont staan. Ver moedelijk is het voor de oprit op gebrachte zand- pakket door de veenlaag gezakt. Voor het snelver keer leveren de scheuren in het wegdek een ernstig gevaar op. Herstel zal enkele tienduizendfin guldens gaan kosten. ALKEMADE Reeds op 18 juli 1972 werd aan «en voorbereidingsco mité op de toen gehouden vergadering ingesteld, de opdracht gege ven om een onderzoek in te stellen naar de behoeften van het z.g. open bejaardenwerk In de gemeente Alkemade. Tot voorzitter van dit comité werd benoemd de heer II. J. Straathof. Deze leidde te vens de gisteravond in de recreatiezaal van het bejaardeneentrum "Arendshorst" gehouden vergadering, die was belegd om tot oprich- i ting te komen van de Stichting Open Bejaardenwerk Alkemadc. Hiervoor waren bijeen gekomen afvaardigingen van de in de kerkdor- pen van Alkemade gevestigde bejaardencomité's, alsmede diverse charitatieve en maatschappelijke verenigingen. Het gemeentebe stuur van Alkemade was op deze vergadering vertegenwoordigd door wethouder N. J. Verhaar. Zoals uit de concept-stichtingsakte bleek Is het voornaamste doel van de Stichting het bevorderen en zo nodig uitvoeren van aktiviteiten i op het terrein van de zorg voor bejaarden en daarmee gelijk te stellen personen. Bij de bespreking van de diverse in deze akte op- genomen artikelen kwam wel tot uitdrukking dat niet allen van de juiste doelstelling van de Stichting waren doordrongen. Men kon de angst beluisteren dat de Stichtng een bemoeial zou worden In de werkzaamheden van de reeds bestaande bejaardencomité's en ande- re instellingen die op dit terrein werkzaam zijn. Met nadruk werd daarom gesteld dat allen hun zelfstandigheid behouden, maar dat de Stichting zal gaan fungeren als orgaan van overleg, coördinatie en samenwerking op het gebied van de bejaardenzorg, waarbij de na druk werd gelegd op het exploiteren van dienstencentra. Reeds is in enkele plaatsen een begin gemaakt met het invoeren van deze diensten. Zo is in enkele plaatsen reeds met groot succes een aanvang gemaakt met bejaardengym, terwijl in Roelofarendsveen een 30 personen zich beschikbaar hebben gesteld voor een vervoers dienst voor de bejaarden en intussen reeds ruim 90 ritten hebben ge- maakt. Voorlopig is de Stichting in enkele sekties onderverdeeld n.l. sektie I bejaardengym, sektie vervoer, sektie Cultureel en Kreatief bezig zijn en sektie Gezondheid en dienstverlening. Het ontwikkelen van nog andere aktiviteiten wordt in studie genomen. Met het aanbren gen van enkele voorgestelde aanvullingen werd hierna de Stich tingsakte goedgekeurd, zodat nu met samenstelling van besturen en sekties kan worden begonnen. Alkeburcht UW MENING Wist u, bestuurders van de Alkeburcht, dat eveneens in de raadsver gadering van 15 oktober j.l. dhr. P. C. W. v.d. Meer namens de KVP en de protestant christelijke fracties, na een opmerking met betrekking tot de late betaling van de rente en oflosesing door de gemeentes, leterljjk heeft gezegd: „Voor het overige wil ik mij graag aansluiten bfj hetgeen de heer v. Hees over deze aangelegen heid heeft opgemerkt. Dat was zo duidelijk dat verdere woorden hier overbodig zijn". Vervolgens zei het KVP-raadslid. de heer G. J. v. d. Poel letterlijk er niet aan te twijfelen, dat het dorpshuls- j bestuur over onvoldoende zakelijk inzicht beschikt. Een dorps- j huis in een grote gemeenschap als Roelofsarendsveen met zo weinig schuld moet zijn Inziens zonder verlies geëxploiteerd kunnen worden. Vanzelfsprekend zijn wij, indien u hier prijs op stelt, bereid een exemplaar van de notulen van deze vergadering te uwer be- j schikking te stellen. Wjj vinden het echter jammer te moeten con- i stateren dat de krant uw enige informatiebron is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5