Teunissen pleitte voor jeugdbelang bij transferzaken W ereldkampioenschappen ritmische gymnastiek lijken succes te worden Tegen Feyenoord kan FC Den Haag bewijzen hoeveel het waard is Legendarische Bikila overleden Laatste zondag op Duindigt „Grote ervaring komt me van pas )ij FC Den Haag" Renbaan Duindigt wordt verbeterd UJDAG 26 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT i PAGINA 15 N HAAG De noodge- wongen new-look" van Den Haag levert de jatste tijd een aantal inte- essante aspecten op. Ver- iit de voornaamste is hoe Haagse club deze talen en kan vasthouden. Door onzekerheid over de och veel bezwaar oproe iende, nieuwe regeling 'oor transferzaken is dit Taagstuk hoogst actueel lan het worden. nt wat kan er gebeuren? Wan- het plan Tripels over twee reken wordt aangenomen heb- oluibs als FC Den Haag en Amsterdam dus met een eugdstaart waarschijnlijk de -rootste moeite om de finan cieel sterkere clubs af te hou den van het talent. Transfer sommen of beter gezegd: ver goedingen gaan omlaag en het initiatief zal meestal in handen van de profvoetballer komen te liggen. Dat moet voor een trai ner, die met de opleiding van diverse jeugdvoetballers bezig is, een frustrerende gedachte zijn. ,,Dat is het ook," zegt trai ner Evert Teunissen als be stuurslid van de Vereniging voor Oefenmeesters in Neder land. „Als we met deze regeling niet oppassen verdwijnt de am bitie van het Nederlandse trai nerskorps om talenten op te lei den." Dat gevaar kan voorko men worden door in de norm voor het vaststellen van de ver- goedingsprijs een nieuw element in te bouwen. „Het is reëel om de clubs, die aan de op- en af bouw van jeugdspelers aandacht besteden, een bepaalde toezeg ging te doen. Door er rekening mee te houden bij het vaststel len van de vergoedingssom bij voorbeeld." De rol van de ver eniging voor contractspelers (VVCS) is kritisch bekeken niet erg fraai. „Van de buitenkant af gezien worden de spelers ge holpen- Van binnen af niet. Ka- rel Jansen en dan bedoel ik dit, met alle waardering voor zijn eerder gedane werk werkt met dit systeem toch mede aan de financiële ontman teling van het betaalde voetbal in Nederland." Deze duidelijke stellingname van de WON moet ertoe bijdragen in het be zit te komen een bestuurszetel bij de KNVB. Van onze sportredactie ring van 21 jaar hou ik er reke- N HAAG Trainer Evert ning mee." 'eunissen werkt met,een moti- De aanpak volgens deze formule ratietheorie. Vooral de vijf jon ge spelers in het eerste elftal van FC Den Haag zijn er tevre- '3 den mee. Zij voelen zich duide lijk betrokken bij wat er alle maal rond het Zuiderpark ge beurt. En kennen hun verant woordelijkheid hun plicht. Ook waarom zij opgesteld worden 72 komt goed over. Teunissen: „Een belangrijk voordeel bij deze aanpak is de taai, die ik spreek. Gevoelsmatig weet ik wat er in een speler kan om gaan. Door mijn trainerserva- is niet eenvoudig. „Ik probeer in een eerlijk gesprek met de speler te vertellen wat er aan de hand is .En hoe ik er dan over denk. Maar daarbij calcu leer ik wel in eventueel op een verzuim geattendeerd te kunnen worden. Dat neem ik dan. Dat is met Kila, Lochtenbergh en Storm onder andere voorgeko men." Het gevaar ervan is hem bekend. „Voor de buitenwereld roept deze aanpak soms vraag tekens op. Maar dan verwacht ik begrip en vertrouwen." De eerste dag van de militairy in Boekelo was voor prinsps Anne geen daverend succes. Van de vierentwintig deelnemers eindigde zij met Goodwill op de achttiende plaats. staat dat de jonge spelers nog veel te leren hebben en met geen mogelijkheid nu al valt te concluderen of en zo ja wie Van onze sportredactie DEN HAAG Na de nederlaag die Feyenoord leed tegen Tel star is de competitie weer open. Het punt voorsprong dat Ajax op de Rotterdammers is in dit stadium nog te verwaarlozen, want ook PSV, FC Twente en FC Amsterdam kunnen nog naar voren komen. Dat Ajax niet meer hetzelfde Ajax is als voorheen werd afdoende aange toond tegen het Bulgaarse CSKA en hetzelfde geldt uiteraard ook voor Feyenoord, wiens legioen het volkomen laat afweten. Slechts 16.000 bezoekers tegen Gwardia Warschau! De meest belangrijke wedstrijden tijdens het weekeinde: Ajax-Go Ahead Eagles, Feyenoord-FC Den Haag, PSV-MW en FC Twen- te-FC Groningen. FC Den Haag was maandag in het nieuws vanwege de daveren de overwinning van 8—3 op het Voor Eddy Treytel is het nog de Bredase NAC. De lofuitingen grote vraag oj hij zondag tegen waren niet van de lucht. Vast- FC Den Haag in het doel staat. gemotiveerd Hellen Carbonai en Gretchen W. irdo-prljsRadbout. Melisse ADDIS ABEBA Abebe Bi kila, die zowel tijdens de Olympische Spelen van 1960 (Rome) als van 1964 (Tokio) de marathon won, is gisteren in een militair ziekenhuis in Addis-Abeba overleden. Bikila werd 41 jaar. Later werd bekendgemaakt, dat Bikila reeds zaterdag was ge troffen door een hersenbloeding Bikila laat een vrouw en vier kinderen achter. Hij was luite nant in de keizerlijke garde. In 1969 overkwam hem een ver keersongeluk, waarbij zijn rug- gegraat brak en hij verlamd raakte. Bikila kon zich sindsdien slechts met behulp van een rol stoel voortbewegen. Abebe Bikila is op 7 augustus 1932 geboren in de plaats Mout. Abebe Bikila was het toonbeeld van onverzettelijkheid. Na zijn on- Geïnspireerd door zijn Finse trai- geluk bekwaamde hij zich vanuit zijn rolstoel in het handboog- ner Onnie Niskanen snelde Biki- schieten. la tijdens de Olympische Spelen van 1960 in Rome barrevoets naar een volkomen onverwachte overwinning op de marathon. Zijn tijd over de 42 kilometer en 195 meter was 2 uur, 15 minuten en 16,2 seconde. In Rome bereikte Abebe Bikila nog niet het uiterste van zijn kunnen. De donkere atleet greep als eerste in de historie vier jaar later in Tokio voor de tweede achtereenvolgende maal Olympisch goud op de mara thon, nu in de tijd van 2.12.11,2. De televisiebeelden van de gymnastische Oefeningen, die Bikila na zijn race in het sta dion uitvoerde, liggen nog vers in het geheugen. Bikila kwam als 36-jarige in 1968 (Mexico) opnieuw tijdens de Olympische Spelen uit in de Marathon, maar moest reeds na tien kilo meter de strijd staken. Zijn landgenoot Mamo Wolde greep J« toen de gouden medaille. door de mand zal vallen. Men dient niet te vergeten dat NAC "nergens" was, speciaal de an ders zo voortreffelijke doelman Jan de Jong. De Zuiderparkers kunnen nu be wijzen wat ze in hun mars heb ben, want Feyenoord is hiervoor de meest geschikte tegenstan der. Wiel Coerver heeft meer problemen danhem lief zijn, vooral wat de "laatste" lijn be treft. Zijn alle spelers fit (ook Peter Ressel en Jörgen Kristen- sen), dan wordt het voor Coer ver een puzzel. Moet hij Wim Rijsbergen achter handhaven of Joop van Daele weer inzetten? Het blijven vooralsnog vraagte kens, ook of voor Lex Schoenma ker plaats moet worden inge ruimd. Voorts moet beslist wor den of Eddy Treytel dan wel Ger Reitsjna het doel zal verde digen. En juist die problemen heeft Evert Teunissen niet aan zijn hoofd. Hij kan (en zal) de- zelfe formatie als tegen NAC la ten aantreden tegen Feyenoord, dat hoe dan ook het kampioen schap wil behalen. Commercieel gezien is een en ander hoogst noodzakelijk, want dit seizoen dreigt een waar debacle. Jong FC Den Haag, leider van groep A, speelt morgenmiddag thuis tegen FC Amsterdam, aanvang half drie. De Amster dammers staan uitstekend ge klasseerd, want op de Zuider parkers bedraagt de achter stand weliswaar vier punten, maar met een duel minder ge speeld. Ook in de Amsterdamse equipe dwarrelen uitstekende jeugdige spel rs rond, in het bijzonder de 19-jarige spits Har ry Bucker. Voorts zijn Gerard Meijer, Henk Oik. Ron In 't Schip, Jaap Visser en Peter Eman meermalen voor het lo elftal opgeroepen door Pim van de Meent. Hoogstwaarschijnlijk zzl Rob Boersma (vroeger VUC en PSV) het doel verdedigen. OPSTELLINGEN: IT Hen Hn Doel: Thl« Dusbnbn ichter: Klln. Mansveld, Corevnnr; midden: Vnn icte en Lochtanbcrgh dc. Bcrckrnkamp i tornen thuis te- IK.. I Vnn der snn in de K. J. Meinardi-Prijs, waarin Karei Duke en Jaspis Du Bois en wellicht Jeannine D een hoofdrol kunnen gaan spe- van onze paardesportmedewer- ker) [ASSENAAR Zondagmiddag is de laatste Duindigt zondag van het seizoen. De poorten gaan dit len. jaar definitief dicht op zaterdag tv j- ic. De eerste start ls 10 november. Dumdigt heeft De tlps. zondagmiddag een sterk pro- Dordreclüprijs: Kwikstaart A, Lerry gramma. Bij de volbloeds is er _T>"" een eerste prijs van zesduizend gulden te verdienen in de lang- Denekampprijs: Gay, Harro Bond en - Henri van Wendy. Lido Bui tenzorg. Lento H en Lord Axklt. ren komt de Engelse K. J. iMelnardiprijs: Jaspis Du Bols. itarkey voor Gerabher jÏÏ"te>aD ikende Murtagh uit Ier- Dedemsvaartprljs: Kiry van Orsum, yr Quick Nanny naar Kinglet O en Ko Anjo. Een open strijd waarin het moeilijk is een win naar aan te wijzen, lichtgewich- ten als Bagheera, Quick Nanny en Roseboud zijn kansrijk. De dravers hebben hun hoogtepunt Canada Dry stopt EEL Ton Vissers, manager an de wielerploeg Canada-Dry, heeft gisteren in Geel ten over staan van zijn renners ver klaard, dat zijn firma zich voor 1974 uit de wielersport heeft te ruggetrokken. Alle reeds voor het volgende seizoen aangegane verbintenissen zijn, aldus Vis sers, overgenomen door een sportgroep van Belgische natio naliteit. De naam van de hoofd sponsor zou over enkele >veken bekend worden gemaakt. Pleiin Strik een wedstrijd gesehorst DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de PSV-er Pleun Strik voorwaarde lijk gestraft voor één bindende wedstrijd. Verder werd hem een boete opgelegd van 200,-. De middenvelder van de Eindho- vense ploeg kreeg deze straf naar aanleiding van de gele kaart die hij zaterdag j.l. opliep in het duel met Ajax. trainer Bob Maaskant van de eerste divisieclub SVV, die zon dag tijdens de wedstrijd tegen SC Cambuur van het veld werd gestuurd door scheidsrechter Voorts "Ttrafte^e^uc Structuurnota sluit op verzet AMSTERDAM Tijdens een gis teravond in Amsterdam gehou den vergadering van eerste klas honkbaLverenigingen hebben de besturen van de aanwezige clubs (vijftien) zich unaniem uitgesproken tegen de structuur nota van de Koninklijke Neder landse Baseball en Softbalbond, waarover op 3 november tijdens een buitengewone ledenvergade ring zal worden beslist. De voornaamste bezwaren waren i de onduidelijkheid van het plan en de aantasting van het club systeem. Bovendien zien de eer ste klassers gevaren voor de' sponsoring van het totale honk bal. De mogelijkheden worden nog bezien om in februari tij dens de algemene ledenvergade ring met een vervangend plan te komen. ADVERTENTIE „Argenta"SuperLux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten ROTTERDAM De wereld kampioenschappen moderne ritmische gymnastiek, die van 15 tot en met 18 november in Rotterdam worden gehouden, beloven een groot succes te worden. Zowel van de kant van het publiek als van de zij de van de deelneemsters is er van grote belangstelling spra ke. Niet minder dan 200 dames uit 26 landen hebben inge schreven voor het evenement dat in 1963 voor het eerst in Boedapest werd gehouden. Ook Nederlandse gymnastieklief- hebbers blijken de weg naar Ahoy te hebben gevonden. Drie weken voor het begin zijn al duizend passe-partouts ver kocht, hetgeen neerkomt op zo'n vierduizend zitplaatsen. Zowel het Koninklijk Neder landse Gymnastiek Verbond als Sportpaleis Ahoy is bijzon der verheugd dat de wereld kampioenschappen zo'n aan trekkingskracht blijken uit te oefenen. Harm Scheepbouwer, publiciteitsman van Ahoy, meent dat de nu al behoorlijk op gang gekomen verkoop van kaarten een resultaat is van een goed samenspel tussen KNGV en Ahoy. „Er blijkt in de Nederlandse gymnastiekwe- reld een hechte band te be staan. Daardoor is de propa- ganda-actie ip die kringen zo aangeslagen. Al maanden is bekend dat alle toplanden aan wezig zullen zijn in Rotterdam. De insiders hebben dat beseft en hun kaarten besteld." In tegenstelling dus tot de Eu ropese indooratletiekkampioen- schappen, die wat publieke be langstelling betreft een teleur stelling betekenden, is het op merkelijk dat een vrij onbe kende sport als ritmische gym nastiek in Ahoy ineens wel aanslaat. Eelke Lok, persman van het KNGV, is over deze ontwikke ling niet verbaasd. „We heb ben nooit anders verwacht," verklaart hij. Er komen veel aanmeldingen uit het buiten land. Zo organiseren landen als Oost-Duitsland, Rusland en Bulgarije groepsreizen naar Rotterdam. In die landen is deze vorm van gymnastiek on gelooflijk populair." De titelstrijd in Rotterdam is dc zesde editie, die van deze kampioenschappen om de twee jaar worden georganiseerd. Twee jaar geleden trok „Var na" zestig deelneemster; en intussen is dat aantal gegroeid met meer dan 300%. Daaruit blijkt dat deze oorspronkelijk slechts door Oosteuropese da mes beoefende tak van sport nog steeds in de lift zit. Na 1967 is de moderne gymnastiek nieuwe wegen gaan zoeken. De invloed van balletvormen werd teruggedrongen en de nadruk kwam te liggen op meer gym nastische elementen. Als attributen bij de oefenin gen worden gebruikt: knotsen, hoepels, ballen en linten, waar mee de dames de meest sier lijke bewegingen moeten trach ten te maken. Eerste grote Voor het KNGV zijn deze we reldkampioenschappen het eer ste grote evenement sinds 1967. In dat Jaar mocht het gymnastiekverbond de Europe se keurturntitelstrijd op touw zetten, die zich in eèn behoor lijk publieke belangstelling verheugde. Een jaar later werd in Amers foort onder bondssupervisie het Europees kampioenschap trampolinespringen verwerkt. „Maar dit is." meent Eelke Lok, „ons eerste evenement van allure. We zijn blij dat dit aan ons is toegewezen, want er gaat natuurlijk een propagan distische werking vanuit. Voor deze wereldkampioenschappen was ook Moskou kandidaat, maar de internationale turn bond heeft er met opzet naar gestreefd deze kampioenschap pen niet weer achter het IJze ren Gordijn te laten plaatsvin den. Er moet wat meer sprei ding komen." De ritmische gymnastiek be gint ook in ons land steeds meer deelneemsters te boelen. Het sierlijke karakter van de oefeningen, die zowel indivi dueel als in teamverband kun- nn worden gedaan, is bij uit stek geschikt voor het verkrij gen van een beheersing van het lichaam. Het KNGV heeft voor de zesde strijd om de wereldtitels een begroting gemaakt die geba seerd is op 3000 toeschouwers per dag. Nu blijkt dat dit aan tal waarschijnlijk hoger zal liggen is het alleen maar een meevaller, want de kosten zijn gestegen. „Er hebben zich meer deelneemsters aange meld dan gepland. Dat brengt kosten met zich mee. Die kun nen dan mooi gedekt worden door het hogere aantal toe schouwers." aldus Eelke Lok. De Nederlandse ploeg be schouwt „Rotterdam" als ver gelijkingstest met de concur rentie. „Er is door de dames een jaar lang intensief ge traind," vertelt Lok. „Maar de verrichtingen zullen zeer be scheiden zijn." FRANK WERKMAN KAASKOP OF KAAS UIT HET VUISTJE? Een minder fraai moment uit de mooie wedstrijd F.C. Hembrug tegen V.S.O.P. II. Scheidsrechter Miltendorp meende, door outputser Hobby Dapper van V.S.O.P. II voor kaaskopuitgemaakt te zijn. Dapper protesteerde dat-ie naar de coach om zijn hapje tussendoor, zijn kaas uit het vuistje, riep. NZB-foto DEN HAAG D» drafbanen van het stadspark In Groningen en Duindigt zullen binnenkort sterk verbeterd worden. De Stichting Totalisator Neder land, de stichting Nederlandse Draf- en Rensport en de Hard draverijvereniging Groningen hebben de gemeente Groningen onder bepaalde voorwaarden een .financiële b jdrage toege zegd van 1.500.000 om een glasd'chte tr'bune met café-res taurant en toto-hal te bouwen en een bestaande open zittribune te overkappen. De drafbaan van Dumdigt, d e b j vele gebreken vertoonde, zal drasUsch worden verbeterd. De oude snteibaan krijgt een mengsel van lava-gesteente, dat al toegepast is op de banen in Groningen, Drachten en Hilver sum. De gehele baan zal van I een lengte-drainage worden voorzien. Ook de bochten zullen een meer vloeiende loop krij gen. Eén der belangrijkste ver beteringen zal zijn het met 135 meter verlengen van het langs de tribunes lopende baangcdcel- te, waardoor 't mogelijk wordt draverijen met een afstand van 1600 meter in rechte lijn te star ten. De werkzaamheden, die door de Koninklijke Nederland- sche Heidemaaischappij worden uitgevoerd, zullen half novem ber moeten beginnen en de kos ten zullen circa 300.000 bedra- in vue (Van onze sportredactie)' DEN HAAG Door de schorsing van Floor Klein heeft trainer John van der Lubbe van VUC het besluit genomen om de lan ge 18-jarige Wim Alkemade als spits op te stellen. Het takfische recept wordt zodoende wat om gebogen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15