scholenbouw Vredesmacht in s Midden-Oosten moet sterk zijn H Bandjes Witte Huis zullen nauwkeurig onderzocht worden Misschien gaven wij te weinig informatie' Ontslagen iïij Singer ARP tegen statiegeld op auto's Verkiezingen in Quebec in teken van separatisme IJDAG 26 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT IR. FRITS PHILIPS: ■1IDHOVEN (ANP) „We heb- |en misschien wel fouten ge pakt door te weinig informatie Jjier het bedrijf naar buiten te tfcven", gaf ir. Frits Philips, Jlorzitter van de raad van com missarissen van Philips NV gis- lirmiddag toe, tijdens een dis- rtssiebijeenkomst met Eindho- Imse studenten. de kant van de vakbonden Jjrden de laatste tijd klachten nhoord dat zij te weinig inzicht de multi-nationale bedrijven Ifijgen.Ir. Philips meende ech- jr, dat het in de praktijk maar |)ogst zelden voorkomt, dat na- Dnale vakbondsvertegenwoc.rdi- llrs die over arbeidsomstandig- MEGEN Op korte termijn loet een „beduidend aantal" ïn de 1.150 werknemers van Inger B.V. te Nijmegen worden jtslagen- Het zou om zeker )nderd personen gaan. De ing van zaken bij deze kan- lormachinefabriek laat al eni- 1 tijd te wensen over, reden oarom de Nederlandse directie jrige maand een reorganisatie jnkondigde, die overigens een 8% (er geleidelijk verloop zou heb- tn. ns heeft vice-president R. W. |hnson, uit de V.S. naar Nij- J legen overgekomen, als zijn irdeel gegeven, dat de veran- fringen met spoed dienen te brden doorgevoerd. Een een- lalige actie zal er ook toe lei en. dat het personeel niet lan- in onzekerheid verkeert. heden komen spreken, informa tie wordt geweigerd. Wel heeft het bedrijf geweigerd met internationale vakbondslei ders te spreken over een globaal arbeidsvoorwaardenbe leid voor vestiging van multi nationale ondernemingen in West-Europa. „Contacten met de internationale organen van de vakbeweging hebben wij niet in de weg gestaan, maar aange moedigd", aldus ir. Philips „Wij zijn echter van mening, dat ar beidsvoorwaarden per land die nen te worden geregeld". Hij stelde tevens vast dat hoe groter de onderneming is, des te groter zijn verantwoordelijk heid naar de maatschappij ook Zuid'Afrika Geen vervolging schietende politi ïemannen OBERHOLZER (Reuter) - In de zaak van de schietparij van 11 september in Carletonville in Zuid-Afrika waarbij de politie elf Afrikaanse goudmiinwerkers tydens een oproer doodschoot, zullen geen strafvervolgingen worden ingesteld, omdat mé- mand voor de dood van die mijnwerkers verantwoordelijk kan worden gesteld. Rechter Badenhorst zei dat de po litie voldonede gewaarschuwd had en de mijnwerkers op dracht had gegeven zich te ver spreiden en dat een hoog geplaatste politiefunctionaris ge probeerd had de mijnwerkers toe te spreken en tot kalmte te manen. Op Schiphol zijn gister avond de eerste zeven Chi leense vluchtelingen aange komen, die na lang aandrin gen van de Nederlandse ambassade in Santiago een vrijgeleide van de junta kregen. De zes mannen en een meisje beschikten geen van allen meer over een paspoort. Zij zijn onderge bracht in het tehuis Kontakt der Kontinenten in Soester- berg. Op het vliegveld wer den ze verwelkomd door dr G. Hendriks, directeur-ge neraal voor de maat schappelijke ontwikkeling van CRM. Aan de groep is een tolk toegevoegd, op de foto tweede van rechts. Helikopter neergestort KOPENHAGEN Een helikopter van de luchtvaartmaatschappij van Groenland is gisteren ten zuiden van de hoofdstad, Godt- haab, in zee gestort. Alle vijf tien inzittenden zijn omgeko men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 153 scholen (waarvan 22 in Den Haag, Lei den en omgeving) kunnen volgend jaar rekenen op bekos tiging door het rijk van nieuwbouw- of uitbreidingsplan nen. Dit blijkt uit het scholenplan 19741976 van het mi nisterie van Onderwijs. In het scholenplan zijn in totaal 330 scholen opgenomen, waarvan het merendeel 177 pas na 1974 voor vergoeding door het rijk in aanmerking komt. Het ministerie kreeg 660 aanvragen; de selectie kwam tot stand in overleg met de landelijke onderwijsor ganisatie. zelfde vereniging '270), mavo- school van de gemeente Zoeter- meer (340) mavo-school van de st. ka'.h. onderwijs (340), afd. ihrv> van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw (50), ito afd. van de st. Samenwerking Beroepsonderwijs (145). De volgende scholen komen in het scholenplan voor: In Den Haag: lavo en de st. La. ger Algemeen Voortgezet On derwijs (140 leerlingen), afd. ihno van de ver. Licht, Liefde, Leven (80 leerlingen), afd. ihno Vronestein (200). In Monster: leao-school van de ver. voor chr. onderwijs te Monster (350). In Naaldwijk: havo-school van de St. Willibrordusstichting (290), afd. ihno van de st. kath. onderwijs (60). i de der dhr. scholen in Zoe'.er- meer (260), havo-school van de- van de kath. st. ter bevordering In Zoetermeer: atheneum van het beroepsonderwijs voor me:sjes (80), hhno afd. k. en o. van dezelfde stichting (150). afd. hogere informatica van de gemeente Den Haag (250). In Leiden: mhno afd. cvb van de ver. voor chr. nijverheidsonder wijs (40), rnhno afd. ovb van de Zita-stichting (40), meao-school voor toeris isch personeel van de stichting voor meao (200), school voor mimo van de st. Leidse scholen voor de detail handel (150), mspo-sc'hool mid delbare beroepsopleiding cultu reel werk van de gemeente Lei den (200). In Voorburg: afd. ihno van de ver. chr. nijver heidsscholen voor meisjes (60), imhno afd. inas van dezelfde veren'ging (40), hspo-school ho gere beroepsopleiding voor ver pleegkundigen van de stichting Amerikaan in Argentinië ontvoerd BUENOS AIRES De president van Amoco Argentine oil, de Argentijnse dochter van Stan dard Oil, is in de hoofdstad Bue nos Aires ontvoerd. De 48-jarige David Wilkle werd dinsdag door een commando groep die drie auto's gebruikte, ontvoerd. De ontvoerders eisen een losgeld van een miljoen dol lar. BERKELEY (AP-Reuter-AFD) Federaal rechter John Siricia heeft besloten electronische inge nieurs dn te schakelen die moeten nagaan of er metd e Watergate-geluidsbanden van het Witte Huis „iets is uitgespookt", aldus heeft de voor malige onderminister van justitie William Ruc- kelshaus meegedeeld. Ruchelshaus was door president Nixon ontslagen omdat hij op zijn beurt geweigerd had de specia le procureur inzake Watergate, Archibald Cox, uit zijn functie te ontheffen. De presidentiële adviseur Meivin Laird heeft ver klaard te verwachten date r een nieuwe speciale aanklager voor de Watergate-affaire zal worden aangewezen. Op een persconferentie in Chicago zei hij dat tot degenen die daarvoor in aanmerking zouden kun nen komen deo ud-minster van justitie Elliott Ri chardson behoorde, die zaterdag aftrad toen ook hij archibald Cox niet als speciale aanklager wil de ontslaan. Verscheidene invloedrijke democratische senatoren die lid zijn van de jruidische commissie, hebben een wetsontwerp ingediend voor de aanwijzing van een opvolger van Archibald Cox. Inmiddels heeft een van Nixons dochters. Julie, vertrouwen uitgesproken dat haar vader de vier jaren van zijn ambtstermijn als president zal volmaken. In een vraaggesprek voor de televisie zei Julie: „Ik geloof dat de meerderheid van de leden van het congi^s wil wat het beste is voor het land... de n.eerderheid wil werkelijk met de president samenwerken". DEN HAAG (ANP) De ARP heeft zich in het partijblad Ne derlandse gedachten uitgespro ken tegen het heffen van statie geld op auto's. Het blad schrijft dat het de bedoeling is om de schatkist van extra middelen te voorzien. Deze heffing is daar toe niet „een deugdelijk mid del". „Als men eenmaal deze weg op gaat bij het zoeken naar dek- kingsmidd len is het einde niet te zien. Alle duurzame gebruiks goederen komen dan in aanmer king, woningen, vaartuigen, te levisietoestellen enz. Bij al deze objecten is wel een bijkomstige welzijnsredenering te vinden, al dus „Nederlandse Gedachten". Rijkspolitie heeft nu ook milieu-agent HOORN (Atit>) De wachtmees ter der eerste klasse P. Wanink uit het Noordhollandse Venhui zen is de eerste milieu-agent binnen het 'korps rijkspolitie. Hij is voor de termijn van een jaar op proef ter beschikking gesteld van het waterschap „West-Friesland" en Is belast met de controle op het milieu. De districtscommandant van de rijkspolitie Alkmaar, verwacht veel van dit experiment, dat mogelijk nog uitgebreid zal wor den, wanneer de waterschappen in Noord-Holland net als in West-Friesland geconcentreerd zullen worden. Naast een auto heeft de milieu agent de beschikking over een snelle motorboot om ook in de grachten te kunnen patrouille- Het Intern Folkloristisch Dans theater geeft een aantal voor stellingen in ons land. Op 6 no vember zal het in Den Haag op treden in de Koninklijke Schouwburg. Het orkest van Ka- leb zal de dansen begeleiden. )NDEN Nu de Veiligheids- ad de Russisch-Amerikaansc Éolutie voor een „staakt vu il" in het Midden-Oosten heeft (edgekeurd, is de mogelijkheid or een nieuwe actie van de V, om op dit bestand toe te !n, bepaald groter geworden. de Veiligheidsraad tot een rgelijke actie zal besluiten, is heel afhankelijk van de toe- Imming van de beide partijen: faël en de Arabische landen. 5 deze toestemming gegeven Irdt dan rijst de vraag, wat cr een actie of operatie ge- erd moet worden. Hoe groot 'et de betrokken VN-macht n en in hoeverre kan een ga- itie gegeven worden voor de en die Israël en de Arabische den ongetwijfeld stellen, e kan een eventuele vredes- icht van de VN zichzelf bevei- en tegen de debacle die zijn irganger in 1967 overkwam? al deze vragen moet nog een Zwoord gevonden worden, om maar te zwijgen over de iag hoe dat allemaal betaald «t worden. idelijk is in ieder geval dat eventueel optreden van een macht de toestemming moet >ben van beide partijen. >m toestand van 1967 te voorko- m toen Israël geen VN-waar- toers aan zijn kant van de de- 'rcatielijn toeliet. Nu is een waarnemersmissie zonder meer een ongeloofwaar dige zaak en zal waarschijnlijk ook niet meer geaccepteerd wor den. Noodzakelijk is een vredes- strijdmacht die levensvatbaar is en op wie de betrokken landen kunnen vertrouwen; deze strijd macht moet hun veiligheid im mers kunnen garanderen. Er moet dus iets meer zijn dan een „dunne blauwe lijn" die als het ware om infiltratie vraagt en die zonder meer opzijgescho ven kan worden, mocht een van de partijen besluiten de vijande lijkheden te heropenen. Er moet gewoonweg een door VN-troepen bezette bufferzone komen tussen alle grenzen tus sen Israël en zijn Arabische bu ren. Een bufferzone die breed genoeg is om een hindernis te vormen als een van de partijen aggressief wil optreden. Aanval weerstaan De zöne zou gedeeltelijk bezet kunnen worden door VN troe pen. De buitenkanten moeten be schermd worden door elktroni- sche detectors om verzekerd te kunnen zijn tegen infiltratie. Maar de troepen zelf moeten sterk genoeg zijn om iedere aan val tegen het bezette gebied te kunnen weerstaan. Daarom zou deze troepenmacht moeten be staan uit allerlei soorten wa pens, inclusief artillerie, tanks en een lucht- en zee-afdeling.- De luchtmacht boven het VN gebied zou gelijk in sterkte moeten zijn als de grondmacht. Er dienen kustpatrouilles uitgevoerd te worden. De VN zouden aanwezig moeten zijn in de straat van Ti ran. Om Israël op alle fronten te om ringen zou de omvang van de troepenmacht aanzienlijk groter moeten zijn dan de 6000 man tellende sterke troepenmacht voor onvoorziene omstandighe den van de Verenigde Naties die toen alleen maar in de Sinaï ge plaatst werd. Het is waarschijn lijk dat de nieuwe macht meer dan twee keer zo groot zou moe ten zijn dan de eerste om effek- tief te kunnen werken. Finan cieel gezien zou dit wel eens een zware last kunnen zijn voor de VN waar de bedragen voor het bewaren van de vrede al rood staan. Maar men hoopt dat de landen die er bij betrokken zijn voor een groot deel de kosten zullen betalen maar dit zou geen voorwaarde behoeven te zijn, want het is al eerder ge beurd bij vredesoperaties van de VN. Geloofwaardig Er hangt veel van af of de Ame rikanen en de Russen een con tingent zullen leveren voor de vredestroepen. Ik vind dat hun aanwezigheid zeer belangrijk is. want ik zie op geen enkele ande re mnaier waarop de veiligheid die de Arabische landen en Is raël eisen, gegarandeerd zou Indonesische VN-militairen in de Strook kunnen worden. Het is niet no dig dat zij de „frontlinie"-troe- pen moeten worden maar hun aanwezigheid en hun sterkte zouden de operatie de geloof waardigheid geven die ze nodig heeft. De rest van de troepen zou gevormd moeten worden door landen met goed geoefende legers, die ervaring hebben met vredebewarende operaties van de VN. Om de catastrofe van de terug trekking uit 1967 te voorkomen, moeten er veiligheidsmaatrege len bestaan, om er zeker van te zijn dat de troepenmacht niet zomaar verdreven kan worden. Het is redelijk dat de VN eist dat er tenminste drie. maar lie ver zes maanden van te voren aangekondigd moet worden door beide partijen dat de VN kan vertrekken, zodat er nog onder handeld kan worden of als het nodig is, alle VN-soldaten veilig geëvacueerd kunnen worden. Daarom, wordt er, om kort te gaan voorgesteld dat: 1. de troepenmacht van de VN gelijk in omvang en samenstel ling moet zijn. 2. Hij de controle heeft over een neutrale zone, zodat er geen en kele grote infiltratieplaats kan hebben. 3. Hij de beschikking heeft over een luchtmacht ter verdediging van het territoriale controle-ge bied zodat iedere poging om een aanval uit de lucht op zijn vijand te doen, voorkomen kan worden door superieuriteit in de lucht. 4. Hij de kust kan beveiligen door patrouilles, tegen pogingen van een van de beide partijen om commando's of andere troe pen via de stranden van het ge controleerde gebied te infiltre- 5. Hij een fysieke controle kan uitoefenen op alle mitrailleurs nesten. 6: Hij aan beide kanten van de bufferzone kan surveilleren in een gebied zonder mitrailleurs nesten. 7. Hij de vrije doorgang van schepen door de straat van Ti ran kan verzekeren. 8. Hij kan zorgen voor een suc cesvolle fysieke aanwezigheid aan beide zijden van de lijn tus sen Israël en zijn buren en Sjarm El Sjeikh. Ten slotte is er nog iets belang rijks. Het stationeren van een vredesmacht op zichzelf is uiter aard niet genoeg. Van veel meer belang is om tot een duurzaam politiek akkoord te komen. Een soort bouwplan voor de vrede, gericht op een vreedzame coëxistentie. Het door de VN ge controleerde gebied zou minder een legerkamp en mter een vrij gebied moeten zijn waarin Is raëliërs en Arabieren zich vrij in zouden kunnen bewegen om het land te bebouwen. Copyright The Guardian. De cirkel bijna weer rond HET BERICHT, dat in de naaste toekomst door uitgeverijen in Ne derland en België drie nissaais op de markt gebracht worden, is er een dat bij menigeen als reactie de uitroep „Hee(!ontlokt. Want dat wekt de indruk, dat net als bij de mode de cirkel weer eens bijna rond gemaakt is. De liturgische vernieuwing deed met de gewone gebede en kerk boeken ook de ouderwetse missaals in onbruik raken. In menig ge zin ligt nog ergens in een kasthoek een stapeltjfe boekjes met min of meer versleten ru, kebleekt goud-op-snee en als het meezit ook nog uitstekende lintjes in de liturgische kleuren. De katholieke kerkgemeenschap i stoen begonnen met de bekende „wegwerp-zondagbdekjes", die als het een pastoor meezat driemaal verkocht konden worden op één zondag maar daarna toch in de zak voor oud-papier belanoen. Al een paar jaar verliezen deze éénzondagsvliegen terrein: menig pa rochie heeft een dikke zangbundel met vaste gebeden laten anschaf- fen en werkt verder, altijd of periodiek, met eigen brochuurtjes, ei- gien teksten en eigen liederen. NU GROEIT KENNELIJK weer de behoefte naar een vast missaal „nieuwe stijl"; natuurlijk met aanzienlijk minder latijn en met meer variatie in de mogelijkheden. Er moet een behoefte gebleken zijn, daar het bedrijsleven nooit iets begint waar het geen brood in ziet. Zo gaat het bij de textielmode precies zo. Maar bij die mode betekent het voorbeeld van een minderheid een volgen door de grote massa. Zal het met de missaals ook zo akan en kan dan net als voor de zestiger jaren op zondag aam ie mands attributen op straat worden uitgemaakt, of hij naar de kerk gaat of alleen mara wandelt? EEN PAAR SCHEUTJES TRADITIE meer zal naar onze mening het liturgisch leven nooit kwaad kunnen doen. Jammer alleen, dat bij het begin van de misaal-renaissance Neder landers en Vlamingen het al weer niet eens zijn kunnen wordenover een gezamenlijk boek Komt dat alleen door het soms nog altijd afwijkende taalgebruik? or is de liturgisch vernieuwing toch niet helemaal parallel gegroeid? Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaren opklaringen A-las" ■w-w warmtefront H hoge-driAgebied bewolking «f* sneeuw i-r kou-front L lage-drukgebied regen ZZ onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Het weer in ons land wordt reeds enkele dagen be heerst door een krachtig hoge- drukgebied waarvan het cen trum van morgen boven Zuid- Polen lag. De as van dit hoge- drukgebied bevond zich toen bo ven ons land. Er was dan ook weinig wind waarbij tijdens op klaringen de temperatuur in de achtend plaatselijk tot 1 2 graden daalde. Hierbij vormde zich hier en daar mist die ech ter vrij spoedig verdween. Het hogedrukgebied vormt een be lemmering voor storingen op de oceaan om naar onze omgeving te trekken. Fronten en lage drukgebieden koersen hiervoor via het zeegebied tussen Groen land en Schotland naar het Noordoosten en laten ons land ongemoeid. In deze situatie komt ook voor morgen nog vrij wel geen verandering zodat het rustige herfstweer aanhoudt. Wel moet men in de nacht en ochtend op mist rekenen- Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Vrij zacht en rustig weer. Plaat selijk mist. WEERRAPPORTEN terdam zwt. i Am«ti D» BI Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luehth. Rtd. Twente Vllsslnxen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Luxemburg Madrid Malaga 1. bew. I. bew. MONTREAL (REUTER) Separa tisme, de droom die maar niet stuk te krijgen is, ligt dezer da gen in Canada weer op ieders lippen, mi de overwegend Franssprekende provincie Que bec op 29 oktober naar de stem bus gaaL Sedert het separatisme in Quebec voor het eerst een politieke kwes'ie van de eers:e orde werd, namelijk bij de dood in 1959 van Maurice Duplessi, sinds vele jaren premier van Quebec en vrijwel dictator met bijna 'algehele macht, heeft het zich in vele gedaanten vertoond. Als zijn pleitbezorgers zijn opge treden zowel bezadigde intelec- tuelen als met bommen gooiende radicalen. Het kreeg in '67 zelfs steun uit het buitenland, toen wijlen president Charles dc Gaulle van een balkon in Que bec riep „Vive Ie Quebec libre, (Leve vrij Quebec), tot uitzinni ge vreugde vain z'jfc gehoor en droefenis van het federale ge zag in Ottawa. Hoewel het denkbeeld van een on afhankelijk, Franssprekend Que bec dikwijls als dood of ster vend met schouderophalen is begroet, zou het nu de voor naamste kwe«tie kunnen zijn die speelt. Er z jn serieuze aanwijzingen dat de belangrijkste separatistische partij, de Parti Quebecols, zoda- n'g uit de bus zou kunnen ko men, dat zij de officiële opposi tie wordt, met alle kansen op een overwinning de volgende keer. De grole kracht van de P.Q. Is gelegen in de geloofwaardigheid ivan zijn leiders. Voorzitter Rene Levesque Ls een bekend voormalig liberaal minister die wordt bijgestaan door twee voormalige hooggeplaatste libe rale bestuursambtenaren. Oefening Kweekt Kennis, het oude letterkundige genootschap te Dtn Haag opent he, seizoen met etn lezing van Harry Mulisch op maandag 5 november over eigen werk en cp 10 november spreken de auteur Kees Simhof- fer en de dichter Hans van de Waarsenburg over elkaar en ever hun eigen werk. Deze bij eenkomsten worern gehouden in Pulchri Studio.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13