Ook in een flat kunnen huisdieren gelukkig zijn Fiscale recherche speurt naar zwarte geld op rekeningen Chileense kardinaal komt in Nederland situatie belichten Kerk van Engeland gaat investering Z.-Afrika bekijken NEDERLAND HELPT ZWITSERS KLINISCH PASTORAAL Korte metten als kind in huis Skylab- lan coring onzeker KERK EN WERELD Tegen „Jezusfilm" al 150.000 handtekeningen WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Vissen, vogels, muizen, schild padden, cavia's en terrarium bewoners zijn huisdieren die ronder bezwaar heel gelukkig kunnen worden op een flatje twaalf hoog. Voor honden en katten ligt dit probleem iets anders. Zij kunnen, evenals hun tweebenige eigenaren, ge bukt gaan onder „flatneurose" en verlangen naar de frisse bui tenlucht. Toch kunnen honden en katten ook op een flat ge lukkig worden zolang het „baasje" zich niet laat verlei den tot de aanschaf van een Duitse herder, een Afghaan of een kat die vele jaren in een benedenhuis heeft gewoond. Een van de problemen van een hond op een flat is het uitla ten. Hiervoor moet zeker drie maal per dag een aantal trap pen worden beklommen, waar door zwaargebouwde honden reker als ze in de groei zijn onherroepelijk hun poten be schadigen. Wie dus geen lift in zijn flat heeft kan beter een hond kopen die kan worden op getild zoals een pekinees, een Malthezer, een Schipperke, een Leeuwhondje, een Dwergpoedel of een aantal Terrier-soorten zoals de Schotse Terrier en de Norfolkterrier. Al deze honden kunnen de trap nemen in de armen van hun baas en verlangen (uitgezon derd de Terriers) niet bepaald een wandeling die meer ;en half uur duurt. Som mige flatbewoners maken zich het wandelen af door de hond net als de kat te leren op de bak te gaan. Dierenartsen zijn hier echter geen voorstan der van. Zo'n wc thuis wordt een gewoonte en de dieren wil len hun behoefte niet meer op straat doen. Zet hem dus wel af en toe op de bak, maar ga ook geregeld met hem „uit". Het leren op-de-bak gaan is een jong hondje overigens zo bijgebracht. Vang zijn plasje voor de eerste maal op in een krant en leg dit in de voor hem bestemde w.c. Vul de bak met zand, turfmolm, zaagsel of wel desinfecterend absorbe rend vulsel, wat uw dierenhan del u aanraadt. Het alleen voor hem waarneembare pias geurtje zal hem doen besluiten de volgende keer zijn behoefte in de bak te deponeren. Het „op de bak moeten" geldt zeker voor de flatpoes, al heeft ze er minder moeite mee dan de hond. Het ruimteprobleem gaat voor haar echter niet op. De poes past in elke ruimte. Ze klein van stuk, welk ras u ook kiest. Wel moet u er reke ning mee houden dat „vrij heidsbeperking" die aan het wonen op een flat nu eenmaal vastzit, voor een kat zwaarder telt dan voor een hond. Zeker is dit het geval als poes van jongsafaan geen flat gewend is en jarenlang verwend met een benedenhuis waar ze vrijelijk in- en uit kon lopen. Onze poes is een echt vrij- heidsdier, met avontuurlijke inslag. Speelt het leven van een hond zich voornamelijk binnenshuis af, poes is graag buiten, 's zomers is haar huis de tuin, de rododendron haar speelboom, de border en het gras haar privé speelterrein. Een balkonnetje van 2 bij 3 meter kan haar dat gemis echt niet vergoeden. Al kunt u als flatbewoner wel een heleboel bedenken om het haar er zo aangenaam mogelijk te ma ken. Een idee van vrijheid geeft u haar al als u de deur van het balkon op een kier laat zodat ze naar buiten kan. Geef haar op het balkon een eigen plekje in de zon waar haar mandje staat. Het gemis van gras (wist u dat gras heel gezond is voor een kat het eten ervan bevordert de spijs vertering) kan ondervangen worden door „voedergras", dat u in potjes en kistjes kunt ko pen en zelf uitzaaien. Bij gebrek aan echte bomen, waar poes haar nagels aan kan scherpen, kunt u haar troosten met een krabpaal op het bal kon. Hierop kan ze naar harte lust haar instincten botvieren. Handige mannen maken er zelf één (tafelpoot of eind hout om wikkelen met jute en vastspij keren op een flinke plank). Deze plank moet overigens groot genoeg zijn om poes het hele geval niet te laten om trekken. In de dierenhandels zijn prefabricated krabpalen te krijgen, meestal vervaar digd van golfcarton, doordrenkt met het voor poes aan trekkelijke geurtje „catsnip". 's Avonds kunt u de krabpaal binnen halen en dienst laten doen in de woonkamer. Poes' krablust gaat voort en uw stoe len moeten het anders ontgel den. Dat er beschermende voorzie ningen voor de poes op het balkon getroffen moeten wor den, hoeft geen betoog. Dit geldt trouwens voor alle loslo pende flatdieren. Katten zijn helemaal vreselijke waaghal zen, die graag balanceren op de smalste richel. Ze zou de eerste niet zijn die van vier hoog naar beneden viel en niet „op haar pootjes" terecht kwam. Pas ook op dat poes zich niet tussen de spijlen van het balkon wringt of op de uitstekende buitenrand halsbre kende toeren uithaalt. Sommi ge poezen schijnen langs de regenpijp naar beneden te klauteren en zo te ontsnappen. Doeltreffend, maar erg lelijk is een huif van kippegaas ge spannen over het hele balkon. Lichaamsbeweging in de vorm van lekker uitrennen en dollen is ook iets dat de flatkat moet ontberen. U kunt proberen haar net als de flathond mee uit wandelen te nemen aan een tuigje. Siamezen hebben de naam dit goed te leren, maar misschien wil onze gevlekte „Moortje" ook wel zo mee. Ze snapt het in het begin mis schien niet helemaal, maar ze zal zich ook niet schuldig ma ken aan het irriterende getrek van de hond. Ga echter niet zo ver met laten „uitdollen" dat u uw kat werkelijk tijdens zo'n uitstapje loslaat. Ze zet het op een rennen en u kunt roepen wat u wilt. Lichaamsbeweging kunt u ook stimuleren door een poes een paar speeltjes te geven waar ze achteraan kan rennen, een namaakmuis, pingpongbal of klosje garen. Andere huisdieren die met enig improvisatievermogen tot balkon/flatdier gemaakt kun nen worden zijn konijnen, ca via's, goudhamsters, muizen (eventueel ratten) en schild padden. Aapjes, eekhoorns, egels en wat voor bosdieren sommige mensen in huis schij nen te halen, laten we hier buiten beschouwing. In het huis met een tuin staan wij er afwijzend tegenover, als flatbe woner moet men er echt van afzien. Eerstgenoemde „kleine huis dieren" zijn kooidieren, die op een flat praktisch eenzelfde le ven kunnen leiden als op een parterrewoning. Met dit ver schil dat, als ze zomers de bui tenlucht mogen proeven ze genoegen moéten nemen met een afgeschermd balkonnetje, in plaats van in een lommer rijke tuin te mogen grasdui nen. Wat betreft huisvesting zijn er geen speciale ,,flat"-proble- men. Konijn en cavia zijn het meest gehard en kunnen zowel 's winters als 's zomers in een hok op het balkon. De cavia moet dit echter van jongsaf aan gewend zijn. Het spreekt voor zich dat zo'n buitenhok op een beschutte, windstille en vochtvrije plek moet staan. Winderige open balkons zijn totaal ongeschikt. Met regen en sneeuw kunt u het hok af dekken (of het hok eventueel voorzien van beschermend af dak of luifel) met vorst is het beter de diertjes binnen onder te brengen. Van onze pari. redactie DEN HAAG Mensen die inkom sten voor de belastingen ver zwijgen lopen steeds groter risi co in de kraag gepakt te wor den. De fiscale Inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) gaat namelijk op Intensievere wijze na hoe de belastingen worden ontdoken. Momenteel Is een on derzoek gaande naar „Illegale" bankrekeningen. Na de aanhouding van een plaat selijke bankdirecteur in Klaas waal heeft een grondig onder zoek in de bankadministratie aan het licht gebracht dat er vele bankrekeningen op gefin geerde namen bestaan. Deze „illegale" bankrekeningen wor den gebruikt voor het sparen van geld dat niet aan de belas tingen wordt opgegeven. Voor deze bankrekeningen op gefin geerde namen werd een aparte administratie bijgehouden. De fiscale recherche heeft ook de administratie van een bank in Culemborg doorgelicht 'en is daar ook gestoten op een aantal spaarrekeningen met gefingeer de namen. Er zal nu steek- proefgewljs hier en daar wor den onderzocht in welke mate illegale spaarrekeningen van be lastingfraudeurs voorkomen. Er zijn overigens vele manieren waarop belastingbetalers probe ren aan hun verplichtingen te ontkomen. Zo worden bijvoor beeld in grote bedrijven de om- kostenrekeningen van topfunc tionarissen bekeken. Ook wordt onderzocht of in collectieve ziektekostenverzekeringen de werkgeversbijdrage van met name de hoger betaalden niet aan de hoge kant zijn. CAPE CANAVERAL (AP) Het is mogelijk dat de lancering van Skylab, op 10 november, zal moeten worden uitgesteld omdat delen van twee brandstoftanks van de Saturnus 1-b raket giste ren lichte bobbels waren gaan vertonen nadat men deze had gevuld met 43.000 gallons kero sine. Als de tanks zijn gevuld, wordt altijd een kleine hoeveelheid van de brandstof weggezogen om te verhoeden dat er een overdruk zou kunnen ontstaan tussen de tijd van het tanken en de lancering. Vermoedelijk zijn, toen de druk terugliep de bob bels ontstaan. De raket is voorzien van vier cy- lindrische tanks. De twee overi ge waren geheel intact gebleven. Het is mogelijk (dit is ook ge beurd) dat men de huid van de tanks weer glad kan krijgen door de druk weer iets op te voeren. De bemanning van Sky lab 3 wordt gevormd door Ge rald P. Carr, William R. M. Po- gue en Edward G. Gibson. Het is de bedoeling dat hun ruim tereis ten minste acht weken zal duren. Hoekse raad stemt voor naakstrand HOEK VAN HOLLAND De deelgemeenteraad van Hoek van Holland zal B. en W. van Rotterdam adviseren een ge deelte van het strand te bestem men voor naaktrecreatie. Naeen scherpe discussie van ruim een uur werd het besluit gister avond genomen met zes stem men vóór en vijf tegen. Vóór waren PvdA en D'66, tegen de confessionelen en de WD. Vóór het debat kregen verschil lende vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Natirusten de gelegenheid de belangen van e naaktbaders te verdedigen. Zij werden gesteund door het gemeenteraadslid Her wig en het deelgemeenteraads- lld De Haas (beiden D'66). Twee van e drie leden van het dagelijks bestuur vn de deel raad hadden ongunstig geadvi seerd, maar een felle verklaring van het derde lid, de heer De Haasl beslechtte het pleit in het voordeel van de naaktrecrean- ten. GEVANGENEN MOETEN CHILI VERLATEN SANTIAGO (DPA) Alle gevan gen buitenlanders moeten Chili verlaten, zo heeft het Ch leense ministerie van buitenlandse za ken aar de vluchtelingencom- missie van de VN laten weten. Daarbij is een lijst met 300 na men overhandigd. Het ministerie zei met nadruk dat pölftieke vluchtelingen niet te gen hun wil gedwongen zullen worden naar het land terug te keren waaruit zij waren ge vlucht. Generaal Kranenburg blijft schrijven naar leger APELDOORN Generaal-mnjoor L. A. D. Kranenburg houdt zijn been stijf. De territoriaal bevel hebber oost, heeft maandag zijn endercommandanten in een brief meegedeeld, dat hij ook na het onderhoud met minister Vredeling op 9 oktober J.l. „zijn zienswijze" onverkort hand haaft. Hij kan „helaas" niet voldoen aan de wens van de mi nister, om de militaire kanalen niet te gebruiken voor het uiten van zijn opvattingen over het defensie-apparaat. De generaal moest zich bij de mi nister verantwoorden voor twee brieven aan zijn ondercomman danten, waarin hij zijn groeien de bezorgdheid uitte over de toekomst van de Nederlandse krijgsmacht. De heer Kranen burg vroeg de oncercomman- danten een reactie te sturen op zijn eerste brief, die „en aanval op de defensie" heette. De on dercommandanten toonden een A'a abortusingreep Franse vrouwen uit Nederland aangehouden PARIJS De ranse beweging voor vrije abortus heeft in Pa rijs bekendgemaakt, dat afgelo pen vrijdag twee auto's met vrouen die In Nederland een abortusingreep hadden onder gaan, bij de Frans-Belgische grens zijn aangehouden. De vrouwen werden van acht uuf tot 's avonds tot drie uur in de nacht vastgehouden, samen met de twee leden van genoemde be weging die hen vergezelden. Volgens de bekendmakingnam de politie anti-zwangerschapspil- len in beslag. Naar aanleiding van dit Incident heeft de beweging voor vrij abortus tegen de vertraging bij het in behandeling nemen van het wetsontwerp inzake abortus geprotesteerd. „De Fransevrou wen worden nu gedwongen In het buitenland te zoeken wat zij ip. Frankrijk zouden moeten kunnen vinden", aldus de orga nisatie. De aartsbisschop van Santiago de Chili en voorzitter van de Chileense bisschoppen conferen tie, kardinaal Silva Henrlqucz is begonnen aan een informa tieve reis naar de Verenigde Staten en Europa (waaronder Nederland) om „de onjuiste berichtgeving over de recente gebeurtenissen In Chili" te cor rigeren. Begin november wordt de kar dinaal in Rome verwacht, waar hij de paus wil meedelen „wat werkelijk in Chili is ge beurd". Eerder al heeft hij verklaard, dat de paus onjuist is ingelicht. Tegen de Westduit- Binnenkort vertrekt dr. J. E. L. van der Geest (40) momen teel predikant voor bijzondere werkzaamheden van de her vormde gemeente te Voorscho ten en als zodanig verbonden aan het psychiatrisch centrum „Schakenbosch" In Leidschen- dam, naar Zollikerberg bij Zu rich om daar een centrum voor klinische pastorale vor- raing te helpen inrichten. Aan het centrum zullen Zwit serse theologische studenten en predikanten praktische vor ming ontvangen voor hun pas torale taak. In Nederland bestaan reeds vijf centra voor klinische pas torale vorming. In 1963 intro duceerde dr. Van der Geest's voorganger te Voorschoten, dr. W. Zijlstra, thans te Soester- berg, deze van oorsprong Ame rikaanse opleiding in ons land. Sindsdien bleek het bestaan van een grote behoefte onder predi kanten aan praktische training. De theologische opleiding gaf hun eenzijdig theoretische vor ming, waardoor zij in de prak tijk van de pastorale ontmoe tingen dikwijls hulpeloos wa ren. Thans worden de aan staande predikanten aan enke le universiteiten al tijdens hun studie met de klinische pasto rale vorming in aanraking ge bracht. De door de hervormde theloog Zijlstra in ons land geïntrodu ceerde opleiding trok al snel predikanten uit Duitsland aan. Ook daar begint men nu oplei dingscentra te stichten. In Zwitserland, waar de vraag naar klinische pastorale vor ming eveneens al enige jaren bestond, gaat dr. Van der Geest nu leiding geven aan een pastoraal vormingscen trum. De cursussen worden, evenals in Nederland, in een zieken huis gegeven. Da de kwaliteit van het ziekenhuispastoraat er door zal toen De cursussen worden, evenals in Nederland, in een zieken huis gegeven. Men verwacht ervan dat de kwaliteit van het ziekenhuispastoraat erdoor zal toenemen. se ex-minister dr. B. Heek heeft de kardinaal gezegd, dat hij welwillend had gestaan te genover het experiment Allen- de, maar deze had van alles beloofd, maar geen enkele be lofte gehouden. Het ingrijpen van de militairen was de enige mogelijkheid om burgeroorlog te voorkomen. Father William Smih, hoofd van het Zuidamerikaans bu reau der Canadese bisschop penconferentie, die pas van een bezoek aan Chili is terug gekeerd, meent, dat ongeveer vijfhonderd buitenlandse pries ters uit Chili zullen worden ge zet, dat is veertig procent van he Chileense priesterbestand. Volgens father Smith zijn de meeste buitenlandse priesters werkzaam in de achterbuurten, in de mijnen of aan de univer siteiten en stonden zij sympa thiek tegenover de linkse doel einden van Allende. Als zij in (Chili blijven maken zij grote kans te worden vernietigd. Ie dere priester, die onder de ar men werkt is daardoor auto matisch verdacht, aldus father Smith. De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de 267 aangesloten kerken de een miljoen dollar bijeen te bren gen, nodig voor het op gang brengen van de hulpverlening aan de dertienduizend buiten landse vluchtelingen, die Chili uiterlijk per 31 december moe ten hebben verlaten. Hulp is al toegezegd door de kerken in Australië, Denemarken, Cana da, Frankrijk, Duitsland, Ne derland, Nieuw Zeeland. Zwe den. Zwitserland, Engeland en de Verenigde Staten. In Noorwegen is onmiddel lijk na het bekend worden van het toekennen van de Nobel prijs voor de vrede aan Kissin ger cn Le Due Tho een inza melingsactie begonnen ten gunste van de bekende Brazi liaanse aartsbisschop aartsbis- Dom Helder Camara. Men wil Dom Helder Camara, die als een van de meest voor de prijs fln aanmerking komen de kandidaat gold eenzelfde bedrag als de prijswinnaars geven op de dag (10 decem ber) van de plechtige prijsuit reiking. Een groep van ongeveer driehonderd Spaanse katholie ken heeft om het aftreden ge vraagd van mgr. Angel Temi- no Saiz, bisschop van Orense in Galicië. De bisschop zou de rijken begunstigen en zich wei nig aan de armen van het bis dom gelegen laten liggen. Ook zou hij in zijn bisdom de op richting hebben verboden van jeugdafdelingen van de katho lieke actie en van de werkende jongeren, die overal elders in Spanje wel bestaan. De paus heeft het ontslag aanvaard van mgr. Robert Chapuis, bisschop van Manan- jary op Madagascar. Mgr. Chapuis die stamt uit het Franse bisdom Besan^on en lid is van de congregatie voor de buitenlandse missie ln Parijs, was in 1968 toen hij werd ge wijd met zijn drieëndertig ja ren de jongste bisschop van de katholieke kerk. Voor het bis dom is voorlopig een admini strator benoemd. De Duitse Maria Benedicta Kempner gaat een boek schrij ven over de moord op tweehon derdvijftig vrouwelijke reli gieuzen gedurende de nazitijd, alsmede over het lot van toen vervolgde, nog levende zusters. Maria Kempner is de vrouw van Robrt Kempner. die in dertijd aanklager was voor de V.S. bij de processen tegen oorlogsmisdadigers in Neuren berg. Investeringen In Zuidelijk Afri ka en een tweede kerkelijk hu welijk van gescheldenen vor men de twee voornaamste on derwerpen, die de generale sy node van de Kerk van Enge land in behandeling zal nemen ln haar vergadering van 5 tot 9 november. De kerkelijke Investeringspoli tiek is ook reeds in behande ling geweest in de synode van juli, maar toen ontbrak de tijd voor een grondige discussie. Er ligt al een motie voor de synode gereed, afkomstig van de Londense kapelaan Paul Oestreicher, die erop aandringt om via pressie op de onderne mingen de kloof tussen blanke en zwarte werknemers te dich- via pressie op de ondernemin gen de kloof tussen blanke en zwarte werknemers te dichten. De motie maakt zeer goede kans te worden aangenomen. Dit betekent dat de Kerk van Engeland de voorkeur geeft aan een politiek van geleidelij ke verbetering van binnenuit boven de politiek van de We reldraad van Kerken, die zijn leden-kerken heeft aange spoord haar Investeringen in Zuid-Afrlka geheel terug te trekken. Geen eenstemmigheid is er waarschijnlijk inzake het vraagstuk van de gescheldenen en een eventueel tweede kerke lijke huwelijk. Sommige syno- dalen zijn van mening, dat toe stemming voor een tweede hu welijk kan worden uitgelegd alsof de kerk het huwelijk niet langer als een verbintenis voor het leven beschouwt. Anderen vinden de huidige regeling niet eerlijk en logisch. ZIJ zeggen dat alleen de Kerk van Enge land geen „werkelijke veilig heidsklep heeft voor een van de meest explosieve situaties van menselijke relaties." Een der Anglikaanse bisschop pen wijst op de r.k. kerk, die volgens hem het systeem der dispensaties heeft waaraan „een zeer ruime interpretatie" is gegeven. Een andere bis schop zegt: „Ik heb teveel goe de tweede huwelijken gezien na een duidelijk slecht eerste huwelijk om in geweten geluk kig te kunnen zijn met de hui dige stand van zaken." Een aktlecomité, dat protes teert tegen de plannen van de Deense cineast Jorgen Thorsen om een film over „het liefdele ven van Jesus Christus" te maken, heeft tot nu toe 130.000 handtekeningen verzameld. Het „comité van aktie tegen de produktie/vertoning van de Deense film over het liefdele ven van Jesus Christus" wil met het verzamelen van hand tekeningen op 15 november stoppen. Daarna wil het com- té het pakket handtekeningen aanbieden aan de minister van CRM. De oprichter van het comité, de Vlaardinger P. J. Stam, heeft van bioscoopexploitanten uit Zuid-Nederland de verzeke ring gekregen, dat mocht de film ooit uitkomen, deze niet In liun theater zal worden toege laten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9