PRINSES ANNE EN VERLOOFDE IN „MILITARY" VAN BOEKELO Blozende toekomst appel voor nieuwe GOEDKOOP REIZEN MET TURAVIA Gewijzigd Belgisch kabinet kraakt nog Nobelprijzen toegekend aan vijf geleerden Twente blijft er nuchter onder LEIDSE COURANT PAGINA 7 ',Vjrn een onzer verslaggevers) BOEKELO Twente staat dezer dagen min of meer op zijn kop. Want niet minder dan de 23-jari- ge Engelse primas Anne verschijnt Vilittaiag tot en met zondag met haar verloofde de 25-jarige Mark Philips wederei cV.S te paiaird £n<de |V!illitary van Boekelo. Prinses Anne is bezeten van de paar- despArt en «ij 'kom »'e .uitnodiging vdn d-e Rij- 011 jachtvereniglng „De Mairke" fln Boekelo (ian ook niet weerstaan. Zij schreef in, met als direkte ge volg dat ook haar verloofde inschreef. Het is na de onüangs gehouden Europese Ikejmpioen-schfippen te Kiev cJe tweede keer, datlzij aan wedstrijden tap het vasteland van Europa deelneemt. In het licht van het huwelijk, dat over enkele we ken gesloten wordt, is de komst van de Engelse prinses naar Boekelo een verrassende aangelegen heid. Temeer, daar de voorbereidingen voor het op 14 november te sluiten huwelijk al volop aan de gang zijn. Bruidegom Mark Phillips, al even verzot op de paardesport, maakte in 1968 en 1972 deel uit van de Engelse ruiterploegen, die in Mexico en München Olympisch gc-ud voor zich opeisten. Hoe- we>l Mark niet direkt aan deze wedstrijden deelge nomen heeft. Anne en Mark, gisteren aangekomen, behoren tot de 27 leden (inclusief verzorgers) tellende Engelse ploeg die de Military rijdt. Ze hebben de organisa toren uitdrukkelijk te kennen gegeven dat ze als gewone mensen willen worden behandeld en niet als hoge gasten. Het bruidspaar verblijft in hotel Boekelo, waar in totaal zeven kamers zijn gereser veerd. Volgens adjunct-directeur Spoor worden geen bijzondere maatregelen getroffen en ook niet ten aanzien van de maaltijden. Ook secretaris J Melching van „De Marke" maakt weinig drukte over 't meedoen van de prin ses en haar verloofde, hoewel hij er rond voor uit komt dat deze inschrijving voor het organiserend comité een verrassing is, een zeer aangename ver rassing. Want volgens de heer Melching is het de eerste en tevens de laatste keer dat prinses Ann« aan de Military van Boekelo deelneemt. Toen in de ruiterwereld bekend werd dat Anne naar Boekelo zou gaan hebben diverse topruiters besloten alsnog in te schrijven, waardoor een uit zonderlijk sterk deelnemersveld is ontstaan. Trok ken de Europese kampioenschappen in Kiev enkele weken geleden 43 ruiters, Boekelo telt er maar liefst 68. Bestuurslid G. Nijboer van „De Mar ke". die is belast met de toezichthouding op de stallen, blijft evenals de anderen nuchter over de komst van de Engelse prinses: „Ze komt hier om paard te rijden, laten we er dan ook voor zorgen dat ze niet, omdat ze nou toevallig prinses Anne is, wordt lastig gevallen, zodat haar prestaties eron der gaan lijden. In Rusland gingen de fotografen bij de dressuurproeven gewoon voor haar paard liggen, om maar 'n leuke plaat te krijgen. Dat beest kon nauwelijks vooruitkomen. Dat mag hier beslist niet gebeuren." De bewaking van de stallen zal scherper zijn dan voorgaande jaren, in die zin dat absoluut niemand van de toeschouwers een kijkje nag nemen. „Als er voorgaande jaren eens iemand kwam, lieten we dat wel toe, maar dat is nu afgelopen. Een heel normale zaak, want de paarden hebben een erg zwaar programma. Ze moeten prestaties leveren. Zaterdag moeten ze in totaal dertig kilometer af leggen en daarvoor hebben ze hun concentratie hard nodig." Dat geldt ook voor de paarden Good will en Laureate II van Anne en Mark. Ook de politie reageert heel lakoniek op de aanwe zigheid van de Britse prinses. „Het is echt niet zo, dat we met een groot aantal mensen om prinses Anne zullen zwermen. Ze komt hier immers strikt privé, als een Engels meisje. Natuurlijk zal er wel wat vaker worden gepatrouilleerd dan wanneer een andere juffrouw was gekomen, maar bijzonde re maatregelen? Nee, absoluut niet." Prinses Anne met haar verloofde tijdens de vlucht van Londen naar Schiphol in Concorde 002 STOCKHOLM, (Rtr/AFP) In Stockholm zijn de Nobelprijzen voor natuur- en scheikunde toegekend" aan in totaal vijf geleerden. De natuurkundeprijs wordt gedeeld door twee Amerikanen en een Brit, de scheikundeprijs door een Westduitser en een Brit. De Amerikanen Ivar Giaever (44) van General Electric Co, geboren in Bergen in Noorwegen, en Leo Esaki (48) van IBM, geboren Osaka in Japan, delen de helft van de prijs voor natuurkunde voor hun ontdekkingen bij expe rimenten met tunneleffecten in halfgeleiders en supergeleiders. De Brit Brian Josephson (33) van de universiteit van Cam bridge krijgt de andere helft van de prijs voor zijn theoreti sche voorspellingen van de ei genschappen van een super- stroom door een tunnelbarrière, bekend als de Josephsoneffec- ten. Hij deed zijn ontdekkingen op 22-jarige leeftijd. De prijs voor scheikunde gaat naar prof. Ernst Otto Fischer (55) uit München en prof. Geof frey Wilkinson (52) uit Londen voor .pionierswerk op het terrein van de zg. sandwichverbindin- gen, waardoor zij de grondbe grippen van de chemie hebben uitgebreid. Ook oudere havenwerker nog in goede conditie ROTTERDAM (ANP) De licha melijke conditie van de Rotter damse havenarbeider van boven de 55 jaar is beter dan die van andere Nederlanders in dezelfde leeftijd. Dit is een van de con clusies van de Rotterdamse arts J. Baart (37) in zijn proefschrift „De oudere havenwerker", dat handelt over conditie van hart en longen. Dok lig; het prestatievermogen van de oudere havenarbeider 'boven het gem'ddelde. He; on derzoek van de heer Baart, werkzaam bij de bedrjfsgenees- kur.d'ge denst voor de Rotter damse haven, kwam 'o'. stand naar aan'e'd'ng ven de vraag of he; med sch verantwoord 's de oudere havenwerker to: aan z'jn pp"s cnering cp 65-jar ge leef- t'jd dezelfde z\v; c arbe:d te la ten verrichten, ais in z in jonge jaren. In de n 's over gens sinds januari 1 -71 de algemene maa'regel van krach; dat werk nemers van 6J jaar en cuder vr'jges:e!d z jn van de meest in spannende werkzaamheden. Le Due Tho weigert Nobelprijs HANOI (AFP) De Noordvietnamese politicus Le Due Tho, aan wie sa men met Henry Kissinger de Nobelprijs voor de vrede is toegekend, wil de prijs niet in ontvangst ne men. Hij zegt de prijs on mogelijk te kunnen aan vaarden gezien de „heer sende situatie in Zuid- Vietnam, in stand gehou den door het bewind van Saigon en door de Ver enigde Staten". In zijn brief laat Tho de mogelijkheid open dat hij de prijs in een later sta dium wel in ontvangst zal nemen. „Wanneer het Pa- rijse akkoord inzake Viet nam zal worden nage leefd. wanneer de kanon nen zwijgen, wanneer er werkelijk vrede zal zijn in Zuid-Vietnam, zal ik aanvaarding van de prijs opnieuw in overweging nemen." u\ van Groningen gaan dagelijks fit en fris aan de arbeid. Zij houden als gewoonte voor hun werk enkele haantjes te zwemmen in het gemeentelijk zwembad. Terwijl burgemeester Buiter het water induikt hijken zijn wethouders Niemeyer (CPN), Wallace. (PvdA) en Van Zanten (CPN) toe. Mercurius trekt langs zonneschijf HOEVEN (ANP) Op zaterdag 10 november a.s. trekt de pla neet Mercurius over de zonne schijf d.w.z. dat de planeet tus sen de aarde en de zon door gaat. Het zal dan ook mogelijk zijn om (bij helder weer) de kleine planeet in silhouet tegen de zonneschijf te zien. Omdat Mercurius nog kleiner dan de aarde is en hij op een af stand van 101 miljoen km van de aarde staat kan dit ver schijnsel alleen door een teles coop worden waargenomen. Deze Mercurius-overgang is ove rigens in heel Nederland zicht baar. De Volkssterrenwacht Simon Stevin" te Hoeven zal i.v.m. de Mercurius-overgang voor het bliek geopend zijn vanaf 8 uur 30 tot 's middags 14.30 uur. Regering Turkije treedt af ANKARA (Reuter) De uit twee par: jen gevormde reger'ng van de Turkse premier Malm Talu s afgetreden. Naar verwachEng zal pres'den. Fahri Koruturk tot nieuwe premier benoemen de 48-jarige leider van de sociaal- democr. republikeinse volkspar tij. DEN HAAG (ANP) Karmijn de Sonnavllie kan, als de consu ment wil bijten, over een jaar of drie, vier in flinke hoeveelhe den op de Nederlandse markt komen. Voorlopig is het evenwel nog mondjesmaat. Karmijn de Sonnaville is een nieuw appelras, ontstaan uit een kruising van Cox Orange en Jo nathan. Signalemen': basiskleur geel, maar voor een flink deel kan hij helder rood zijn en iets gestreept. De schil is wat ru- wig, het vruchtvl es stevig, de smaak fris-zuur, als was de ap pel een kruising van Cox en Goudreinet. De appel is ontwik keld door ir. P. de Sonaville, die jarenlang als veredelaar in Wageningen heeft gewerkt en thans een eigen fruitteeltbedrijf ir begonnen. Deskundigen zijn blij met de nieu we app-1, omdat een rode appel van Nederlandse herkomst pijn lijk gemist werd na het verdwij. nen van de smakeloze Jonathan en de Sterappel. Daar komt bij dat het Cox-karakter in de smaak sterk naar voren komt, terwijl de nieuwe appel ook op valt door regelmatige produktic, goede vruc...grootte en groeiwij ze. Karmijn is een winterappel, bestemd voor consumptie in de maanden december tot en met februari. Nieuw bureau saat van starl (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Turavia, volle, maar onafhankelijke dochter van reisbureau Centouri, heeft zich gisteren gepresenfeerd als verzorger van een aantal goed kope reizen naar Spanje. Do nieuwe reis-verzorger mikt vooral p die Nederlanders, die minder geld voor vakanties kun nen uittrekken, dun andere Ne derlanders. Turavia verzorgt voor deze Ne derlanders hotels en apparte menten op Mallorca en Menor- ca, aan de Costa Brava en in Benidorm en Toremolinos. Ook zal het nieuwe reisbureau enke le combinatiereizen verzorgen: varen, rijden, vliegen in één va- kantic. Reizen die 60-70 gulden goedkoper zijn dan de gemiddel de prijzen. Volgens Centouri-directeur Jan sen, die de nieuwe reeds zelf standige dochter gisteren ten doop hield, is Turavia een orga nisatie, d.c met inkoop en keus kan concurreren tegen snel op rukkende touroperators als Nee- kermann en Sunair (Belgisch bureau). Turavia is overigens geen vol bloed Nederlands kind. De orga nisatie opereert al vijf jaren in Spanje en richtte zich aanvan kelijk op het binnenlandse toe risme. Dit jaar gingen al meer dan 70.000 Spanjaarden met deze organisatie op vakantie. Daarnaast werd Turavia Inter nationaal opgericht, die de Spaans sprekende landen van Zuid-Amerika bewerkt. Intussen zijn ook al in Engeland, Duitsland en de Skandinavischt landen Turavia bureaus geves tigd. Om te voorkomen, dat Nederland opnieuw als werkterrein geko zen zou worden door een inter nationale touroperator heeft Centouri een eigen Nederlandse Turavia opgericht, wel de ken nis van de internationale organi satie maar met eigen Neder lands kapitaal. Vijfhonderd aanslaande reisverkopers van de Amrobanken in Nederland zijn gisteren wel in stromen de regen, op reis gegaan naar allerlei vakantiebestemmingen. Het ia echter geen vakantiereis, maar een studieperiode, die straks achter een groot aantal balies van de Amro-bank in praktijk gebracht moet worden. (van onze correspondent) BRUSSEL De negen maanden oude regering van België is ge wijzigd en gaat na een ernstige slepende crisis met een herziene maar ''tnvelijks verbeterde uitga ve v.-.i haar regeerprogram op nieuw in zee met weinig hoop op zegen. De socialistisch-katholiek- liberale rege ring telde oorspronkelijk het recordaan tal van 36 leden: 22 ministers en 14 staatssecretarissen. Het aantal van 22 ministers bleef gehandhaafd, al maakte men van de gelegenheid gebruik om de socialist Anseele (PTT), die in een ein deloze reeks schandalen en oplichterijen verwikkeld moet zijn, om „gezondheids redenen" te vervangen. Het aantal staatssecretarissen werd van 14 terug gebracht tot 6, zodat de ploeg van Ed- mond Leburton toch nog altijd letterlijk 28 man sterk is, want de twee vrouwe lijke staatssecretarissen zijn gewipt. Organisatorisch zit het kabinet nog slech ter in elkaar dan voorheen. Er zijn mi nisters die drie tot vier departementen beheren. Terwijl de bevoegdheden van andere slechts bepaald zullen kunnen worden na het oplossen van enkele kruiswoordraadsels. Premier Leburton verscheen gistermid dag mei een uit elf hoofdstukken be staand document voor de kamer die met stijgende verbazing constateere dal er blijkbaar niets nieuws onder de herfstzon is. Over de Ibramco zei Le burton dat het dossier objectief en zon der passie bestudeerd moet worden. De plaats van vestiging hoort niet bij de problemen die nog aan een grondig on derzoek onderworpen dienen te worden. De regering is bereid door middel van een wetsontwerp aan de kamer toe stemming tot oprichting van een raffina derij in het Luikse te vragen. Dat laatste is belangrijk, want als met name de CVP haar goedkeuring van zo'n wetsontwerp afhankelijk zou stellen van de vestiging der Ibramco -raffina derij op een plaats die de Nederlandse buren geen overlast bezorgt, dan zou de regering wel eens gedwongen kunnen worden een andere vestigingsplaats dan Ternaayen voor lief te nemen. De eerste reacties op de nieuwe start van Leburton en zijn driepartijen-regering zijn verre van enthousiast. Het rege ringsgebouw werd rechtgetrokken, opge lapt en bijgespijkerd maar weldra zal blijken du\ de fundamenten het niet lang meer houden. Hetgeen verder niet verwonderlijk is, als men weef dat de gemiddelde levensduur der 21 naoorlog se regeringen 'slechts zestien nwapden bedraagt. Een gekraak na negen maan den is dus normaal;'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7