Kroon moet beslissen over Alphen's cityplan stad en streeknieuws Na verwerping van bezwaren door G.S, Afdelingsavoiid van Plattelandsvrouwen Rijnsaterwoude e.o. OOK Wat u moet weten H. Daltonschool leent 6 ton aan Voorburg en Leidschendam OOK Wat u moet weten PAGINA 5 LEIDSE COURANT alphen aan den rijn Twee middenstsindsvereniigingen in Alphen en de plaatselijke ar chitect ling. Hlasis Perotti heb ben de Kroon gevraagd de be sluiten van Gedeputeerde Staten en de Alphense gemeenteraad om in het hart van de stad een winkelcentrum en kantoorgebou wen te bouwen, te vernietigen. Maandag zijn enkele vertegen woordigers van de midden» standsverenigingen naar Den Haag gereisd om de aanvrage, vergezeld van een dik pak pa pier met argumenten, te over handigen aan het kalbilnet van de Koningin. Een stukje voorgeschiedenis: op 23 februari van dit jaar diende de heer Perotti bij burgemees ter en wethouders van Alphen een bezwaarschrift in tegen het plan om een bouwvergunning te verlenen aan de NV Maatschap pij voor Projectontwikkeling Empeo (onderdeel van het Bre- dero-concern). In het gebied tussen de Van Boetzelaerstraat en de en de Aarkade wil men winkels en kantoren gaan bou wen. Op de begane grond zal 7100 m2 winkelruimte moeten komen, op een verdieping komt voor 3700 m2 winkelruimte, ver der zijn nog voetgangersgebie den en een parkeerdak gepland. De kritiek van Perotti richt zich niet zo zeer op het winkelcen trum zelf, maar meer op wat Empeo en de gemeente er van willen maken. Volgens hem ko men de plannen neer op een „koude, kille klomp nieuwbouw met een grote parkeerplak". De winkeliers uit de binnenstad van Alphen zijn bang dat de kopers weg zullen blijven uit de omlig gende winkelstraten. Voorbereiding Perotti was vervolgens in de gele genheid zijn bezwaren bij het Alphense gementebestuur toe te lichten, waarna hij G.S. ver zocht het raadsbesluit nietig te verklaren. Op 10 oktober j.l. kwam het voor het gemeentebe stuur bevrijdende bericht dat G.S. geen bezwaren koesterden bij een verlening van een bouw vergunning. De middenstanders en Perotti besloten hierop het hoger op te zoeken ert in laatste instantie aan te kloppen bij de Kroon. Hangende het onderzoek van de Kroon verzocht Perotti bovendien dat alle bouwactivi teiten geschorst worden. Het vol ijverige bureau gemeentewer ken is namelijk van plan nog deze week met de voorbereidin gen voor de bouwwerkzaamhe den te beginnen. De bezwaren van Perotti worden door een groot aantal groeperin gen ondersteund: De Alpehnse Middenstandsvereniging, De Tien in Een (een belangengroep van winkeliers). Het Holland Centrum, Het Koninklijke Ver bond van Ondernemers, vele particulieren, politieke groepe ringen als PSP, PPR, D'66 en grote delen van de P.v.d.A. De bezwaren betreffen in grote lij nen: de gevolgde procedure, planologische, stedebouwkundige en vormgevingsaspecten en overbewinkeling. Eén van de talloze opgesomde be zwaren van Perotti en de mid denstanders is het feit dat geen overleg heeft plaatsgevonden met de omringende gemeenten. De wet op de ruimtelijke orde ning wijst overigens wel op de - - O De polder Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn, die nu nog ongerept is noodzakelijheid daarvan. „Het feit, dat zowel bij de gemeente als bij G.S. gesteld wordt dat Alphen „vlug" moet zijn met de bouw, omdat anders naburige gemeenten (b.v. Leiderdorp) zullen gaan bouwen, wijst er op dat nimmer een overleg heeft plaatsgevonden", aldus Perotti in zijn brief aan de Kroon. Tij dens een vergadering van de Alphense Middenstandsvereni ging. onder voorzitterschap van het raadslid P. Houweling van de CHU, rezen eveneens tal van vragen over de plannen om in Leiderdorp een Maxis, een zelf bedieningswarenhuis van het Bijenkorf-concern, te stichten. De Alphense middenstand is be vreesd voor een te grote zuig kracht op 't winkelende publiek. Bovendien hebben de midden standers nog kopzorgen over de vestiging van een cash-and-car- rybedrijf van Hoogvliet in het voormalige fabriekspand van Hollandia aan de Van Foreest- laan. Er loopt nog steeds een kort geding tussen Hoogvliet en de gemeente. De laatste vindt dat zo'n bedrijf in strijd is met het geldende bestemmingsplan. De rechter moet nog steeds een uitspraak doen. Bij de bespreking van het winkel centrumplan hebben B. en W. belangrijke discussiestukken achtergehouden, aldus Perotti. Zo werd onder meer het rapport „Alphen aan den Rijn in het kader van de ruimtelijke orde ning", dat in opdracht van het Holland Centrum (een combina tie van winkeliers) door deskun digen van de TH in Delft was samengesteld, „zonder meer als een niet relevant stuk van tafel geveegd". Het rapport zei na melijk dat Alphen niet zo zal groeien als wordt verwacht. Het achterhouden van het stuk noemt Perotti „in strijd met ie der beginsel van behoorlijk be stuur". Ook de houding van de gemeenteraad is een punt van kritiek voor de bezwaarde. Die houding acht hij niet represen tatief voor de mening van de bevolking. Een groot aantal nieuwe bewoners voelen zich be paald niet vertegenwoordigd door een raad, die nagenoeg ge- "Onbenulligheden' „Ik heb niet de Indruk dat de Ged. Staten objectief naar mijn bezwaren hebben geluisterd", aldus Perotti op de vraag hoe de hoorzitting met G.S. is verlo pen. In zijn aanvrage aan de Kroon zegt hij bovendien dat de betrokken gedeputeerde, Ir. N Hoysert (oud-directeur gemeen- tewerken vtfn Alphen Red.) verviel in het vragen Ipaar onbe nulligheden. Hoewel Alphen pertinent niet als groeikern wordt aangemerkt door de rijksoverheid (Perotti haalt voor het bewijs hiervan verschillende ministeriële brie- i ven aan, willen B. en W. van Al- I phen koste wat het kost het win kelcentrum realiseren, „als een bevestiging van hun ambtsperio de", zo zegt hij. Blijkens zijn verzoek tot nietigverklaring van 1 de besluiten van de raad en de provincie, is de Alphense archi tect uiterst geschokt door de handel en wandel van het ge meentebestuur en het Bredero- bedrijf Empeo, dat zijns inziens een dergelijk project „uitslui tend start om winsten te maken en zich concurrerend opstelt te genover de aanwezige winke liers-bewoners". De ontwijkende antwoorden van het gemeente bestuur en de omstandigheid dat een ontwikkelingsmaat schappij als Empeo blijkbaar de plannen voor de Alphense binnenstad maakt, geven Perot ti en de bezwaarde winkeliers j het gevoel „dat met je gespeeld wordt". Er kan slechts geftegd worden, aldus het verzoek- schrift, dat er sprake is van „de zoveelste daad van onbe hoorlijk bestuur, die de burger I in zijn rechten frustreert". Blijkens verschillende uitslagen van de zijde van de gemeente, rekent men er op dat eind vol gend jaar het citycentrum in gebruik kan worden genomen. Volgens ir. C. Hakstege van ge meentewerken staat niets meer i de bouw in de weg. Ongeacht een verzoek om nietigverklaring I bij de Kroon gaat de gemeente beginnen met de verharding van de parkeerhoek ter plaatse. Dit is nodig omdat men over enkele weken de eerste paal wil slaan. De kans dat Perotti en I de middenstanders succes zullen i hebben acht hij nihil. Speculaties De discussie rond het zo omstre- den cityplan kreeg dezer dagen nog een nieuwe dimensie door de schriftelijke vragen van het statenlid drs, H. van Steenis (PSP). „Vinden G.S. 't juist, dat de overheid meehelpt aan spe culatiewinst van particulie ren?", zo vroeg hij zich af naar aanleiding van de aankoop door de gemeente van het pand Van Boetzelaerstraat 45 voor een bedrag van 161.500. Deze wo ning zal moeten worden afge broken in verband met de reali sering van het plan. Het huis is eigendom van Bredero Vast Goed. Empeo, een dochteron derneming van deze onder neming, gaat het winkelcentrum voor eigen rekening en risico bouwen. Verder vroeg Van Steenis zich af of het wel juist is, dat de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een bij drage van 80 pet kan verlenen voor de aankoop van deze wo ning. „Ik heb veel vertrouwen in de ob jectiviteit van de Kroon", aldus ing. Perotti op onze vraag of hij zijn verzoek tot nietigverklaring veel kans van slagen geeft. Hij verklaarde de voorgeschreven objectiviteit van het gementebe stuur en van Ged. Staten zeer in twijfel te trekken. „Er spelen allermtal belangetjes mee", zo zei hij. Zijn laatste hoop is dan de Kroon, wiens beslissing een eind zal moeten maken aan ve le avonden inspanningen voor de „gemene zaak", die naast de talloze vrije tijd „ook een stuk v:m mijn gezitndheld hebben ge kost". LErMUIDEN/RIJNSATERWOUDE De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Rijnsaterwoude. houdt mor gen de afdelingsavond. De aanvang is om 19.30 uur in het Nutsgebouw in Rijnsaterwoude. De heer ir. M. J. de Jong zal komen spreken over „De integratie van nieuwkomers in de dorpssamenleving". Daarna is gelegenheid voor discussie. De afdeling wil verder een beetje feestvieren omdat het 75ste lid wordt verwacht. In april van dit jaar bestond de vereniging nog uit 60 leden waaruit wel blijkt, dat de groei er flink in zit. Op 6 november gaat de afdeling van de Bond op excursie naar Delft. Er wordt een bezoek gebracht aan de „Porseleijne Fles". Voor de reis zijn nog plaatsen beschikbaar. Het gezel schap vertrekt op 6 november om 9.00 uur vanaf het parkeer terrein van Maarse en Kroon en is om 9.15 uur bij de tele fooncel op de Herenweg in R'woude. De reis kost vijf gulden. Voor moeders met kinderen staat mevrouw Wegener, leplaan 18 klaar. De landelijke algemene vergadering van de Bond van Platte landsvrouwen is op 13 november in de grote congreszaal van het Jaarbeurscentrum in Utrecht. Er is dan een gezamenlijke lunch, een onderwijstentoonstelling en een Turkije werkstuk. Opgave bij de bestuursleden. LISSE De. Visclub „Adven- do" hield tot besluit van het visseizoen een z.g. „excuus* wedstrijd" voor leden die tij dens de competitie verhin derd waren. Deze wedstrijd had de volgende uitslag: L. J. van Noort 18 vissen, 50 punten: 2. R. Werkhoven 17- 49; 3. G. Spaargaren 11-22; 4. Jac. van Diest 7-13; 5. K. van Noort 1-1; 6. M. Witte- man 0-0. De totaal-uitslag van de gehele competitie 1973 luidt als volgt: A-ploeg: 1. Jac. van Diest 249 vissen, 499 punten (kampioen A-ploeg); 2. E. Broekhof 167-385; 3. A. Dui venvoorden 175-349. B-ploeg: C. Jansen kampioen met 157 vissen en 300 punten; 2. R. Werkhoven 86-230; 9. J. de Vos 90-203. VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten komt vrijdag bijeen. Aan vang 20 uur. Op de agenda staat o.a.: stichting peuter speelzaal in Noord-Hofland en wijziging van de regeling Gewest Leiden. ZOETERWOUDE De raad van Zoeterwoude vergadert morgen vanaf 20.00 uur. B. en W. zullen voorstellen om een verzoek van bewoners van de Jan Albert de Gra- venlaan om zogenaamde ver keersdrempels in de weg aan te leggen, af te wijzen. Bijzondere Misviering in Oude Wetering OUDE WETERING - In de paro chie Jacobus de Meerdere wordt op 27 oktober (Christus Koning een bijzonder Eucharis tieviering gehouden. De viering begint om 19.00 uur. De liederen die qua tekst nauw aansluiten aan de Eucharistie worden gezongen door het grote koor uit Roelof arendsveen (170 man). Dit koor dat onder lei ding staat van de heer Nieuwint verzorgde onlangs een uitvoe ring bij het afscheid van de eer waarde zusters. Voorts verlenen het dekenale tongerenkoor en het jeugdkoor van de Ignatius— en Mariaschool hun medewer king. LEIDSCHENDAM In verband met een overschot aan liquide mid delen wil de Openbare Dalton-scholengemeenschap Voorburg-Leid- schendam aan de twee gemeenten ieder 625.000 gulden lenen tegen 8% met een looptijd van 29 jaar. Bij de definitieve afrekening van de stichtingskosten van het scholen complex aan de Parkweg iS namelijk gebleken dat minder financie ringsmiddelen nodig waren da nwaarvoor reeds leningen waren ge sloten. De minister heeft bij uitzondering toegestaan dat de twee gemeenten op deze wijze geld lenen. Voorgeschreven is alleen leningen te slui ten bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De Leidschendamse raad wordt gevraagd in het aanbod toe te stem men. Het geld zou moeten dienen voor de gedeeltelijke financiering van de bouw van een 25 kV-station bij het tennispark Overdam. De bouw van grote kantoren als het PTT-computercentrum en de grote electriciteitsafname door het winkelcentrum Leidsenhage hebben de bouw van het kV-station noodzakelijk gemaakt. Leidschendam kan bovendien bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten nog 375.000 gulden tegen 9% lenen. Ook dit geld is odig voor het kV-station. Dansje aanleiding tot vijftig huwelijks jaren Baad gaat praten over bouw van 23 in de Gogh ALKEMADE Een voorstel voor het bouwen van 23 woningwet woningen in het bestemmings plan ,,De Gogh" komt tijdens de raadsvergadering van de ge meente Alkemade volgende week maandag aan de orde. De vergadering ibeglnt om 20.00 uur. Voorts komt er een voor stel ter tafel ter verhoging van de tarieven voor de w<x>nforen senbelasting. Burgemeester en wethouders gaan maandag te vens antwoorden op de algeme ne beschouwingen. LP IDEN Het bestuur en de di rectie van het St. Elisabeth Zie kenhuis organiseert 14 novem ber een feestelijke bijeenkomst. Dit naar aanleiding van het feit dat het ziekenhuis dan een jaar in gebruik is genomen. In de hal van de woonflat zullen vanaf 17.00 uur enkele toespra ken gehouden worden. Daarna krijgen de bezoekers gelegen heid de bouw- en verhuisfilm en een tentoonstelling van kinderte keningen te zien Pedicure voor 65-plussers LEIDEN In dc gebouwen van de verschillende dienstencentra en de stichting Interkruis kun nen bejaarden sinds enige tijd hun voeten laten verzorgen door een pedicure. De vergoeding hiervoor bedraagt vier gulden. De behandeling geschiedt volgens afspraak tijdens de uren dat de pedicure in de centra aanwezig is. Deze uren zijn: Tuinstadwijk (tel 44112) ma van 8.00—12.00 u. en di van 8 00—12.00 u.; De Mors (tel. 61196) wo. van 8.00— 12.00 u.; De Kooi (tel 49726) ma 13.1516.30 u. Noord: no 19.15 —16.30 u.; Binnenstad: do van 8.00—12.00 u.; Stichting „Inter kruis": do van 13.15—16.30 u. LEIDEN Het is begonnen met een dansje op Hemel vaartsdag in 1919; vandaag vieren zij hun 50-jarige hu welijksdag. De heer en mevrouw Hoogeveen kunnen het zich herinneren als de dag van gisteren. Precies een halve eeuw geleden besloten zij elkaar als vaste (dans)partner te nemen en vestigden zij zich in Leiden. De heer Hoogeveen (75 jaar) werd in Leimuiden gebo ren als zoon van een boer. ,,lk ben opgevoed met spek en geitemelk". Zijn vrouw (73) is een rasechte Leidse. Terwijl zij thuis het huishouden deed. verdiende hij het dagelijks brood in steeds wisselende betrekkingen, on der andere als fabrieksarbeider op een jeneverstokerij. Nu hij gepensioneerd is, knutselt hij met hout en luci- fers; uitsluitend met de rechterhand aangezien de lin ker tengevolge van een beroerte geheel verlamd De heer en mevrouw Hoogeveen brachten 2 dochters groot en hebben nu 6 kleinkinderen en een achterklein kind. Om de drukte te vermijden vierden zij vandaag hun 50 jaar huwelijk met een eenvoudige mis. Daarna dronk men koffie en werd er een gezellige dag van ge maakt met kinderen en kleinkinderen. NOORDWIJK Een 16-jarige Noordwijker kwam op bet fietspad langs de Herenweg tot vreemde manoeuvres. Zonder dat er ook maar iets op de weg was, reed hij te gen een paal van een ver keersbord op. De jongeman kwam te vallen en liep een gebroken schouderbeen en hoofdletsel op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LISSE Maandagavond tegen 7 uur heeft esn autobotsing plaats gehad waarbij twee auto's vrijwel totall-los wa ren Een dame, mevr. L. uit Lisse, kwam de Geranium straat uit rijden en stak over naar de Hyacinthenstraat. waarbij zij niet lette op van rechts komend verkeer, n.l. de heer A. uit Hillegom. Per soonlljke ongelukken deden zich niet voor. LEIDEN Op 27 oktober brengt toneelgroep Imperium haar tweede stuk van dit si- zoen, „Stofnesten", in pre mière. Aanvang 20.30 uur. De andere speeldata zijn 2, 3. 9. 10. 16. 17. 23, 24, en 30 november en 1, 7, 8, decem ber. Telefonisch plaatsbe spreken: elke donderdag avond van 8-10 uur vanaf 25 oktober. Toegang: ƒ5,- CJP en scholleren: 3,-. LEIDEN Hengelsportvere niging „Forel" hield een wed strijd in de Ringvaart voor bij Aalsmeer. Het weer was niet zo mooi maar de vangst viel mee. Er werd 2x twee uur gevist. Uitslag: A. Aoij- endijk 6600 gr, H. Abspoel 4900 gr, L. Vlasveld 3100 gr, I. L. v. Bohemen 2900 gr, G. Ligtvoet 2439 gr, J. C. Ooij- endijk 2300 gr. H. Ooijendijk 1050 gr, J. Beekman 320 gr. ROELOFARENDSVEEN De LTV-afdeling R'veen is za terdag weer actief voor een kledinginzameling voor de stichting „Mensen in Nood". Kleren en schoeisel zijn ook vóór zaterdag op de volgen de adressen welkom: Geest- weg 29. Zuideinde 106 en Baan 12. Op zaterdag: Lijs terbesstraat 21, Floraweg 109, Floraweg 16 en in de Al keburcht. SASSENHEIM De collecte voor het Nationale werk voor gehandicapten heeft te Sas senheim opgebracht de som van 5025,-. hetgeen 25% méér bedraagt dan in het vo rig jaar. LISSE Donderdag a.s. houdt de Oudervereniging van de Peuterspeelzaal ,,'t Padde- stoeltje" een ouderavond in het Poelhuys aan de Ruis- hornlaan in de Poelpolder, aanvang 8.15 uur. Veense schakers winnen (7-3) ROELOFARENDSVEEN - Het eerste team van de schaakclub „Utile Dulci" wist haar wed strijd voor de competitie van de Leidse Schaakbond te winnen met 7—3. Dc mogelijkheid be staat dat men van clublokaal zal moeten veranderen en men zich zal gaan vestigen in het dorpshuis „De Alkeburcht". De uitslag van de 5e ronde van de onderlinge competitie was nl.1 volgt: Olierookvan Bostelen I—0; Jan v.d. Meer—Nieuwint I—0; Bouwmeester—Ganzevles I—0; Th. Olijerhork—Van, Leut 1—0; A. Venne—Koppelaar !-• 0; Schrame—P. Olijcrhnek 1—0; G. Boon—Meijer 0—1; Van Rijn —Van Berkel 0I; André v.d, AartWindhorst 10; HOÓgerr boomTon "Bakker 0-^-1; Tol Olijerhoelt—Jos v.d. Aart 0—1; Nico JongVolwater 0—J.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5