Nieuwe kans voor plattelandsscholen permanente educatie Sovjet-Unie en VS nog niet eens over vredespogingen CeidócSou^aiit Kreisky: Sovjet-joden mogen ongehinderd door Oostenrijk reizen CHU onnodig hard tegen dit kabinet DRS. J. A. JSIEEWEJSHLIZEN: Staking op Italiaanse vliegvelden Wetsontwerp lozing van chemisch afval WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 «■"mi1 m NI I yiiiin nu'ÉriUiUmi Van een onzer verslaggevers. EDE De met sluiting be dreigde plattelandsscholen kunnen een nieuwe kans krijgen als zij worden in geschakeld in het proces van de „permanente edu catie", het hele leven door leren. Dit was een van de conclusies van een gisteren gehouden onderwijsconfe- rentie in Ede over het on derwerp „Onderwijs ten plattelande" Volgens drs. J. A. Nieuwenhuij- zen. directeur-secretaris van de Algemene Bond ter Bevordering van het Beroepsonderwijs, was de school voor de oorlog een ge sloten en statische gemeen schap, maar na de oorlog kwam steeds sneller achter elkaar het doorbreken van de grenzen bin nen de gemeenschappen in de maatschappij: in gezin, in kerk, maar ook in school. i,De school ontwikkelt zich tot een open verbinding met de maatschappij staande, onder wijs- en vormingsgemeenschap. Tevens ontwikkelt zich steeds meer de overtuiging, dat het le ren na het verlaten van de school niet is afgelopen, aldus drs. Nieuwenhuijzen. Na de school gaat het proces van le ren oefeneu en vorming perma nent door. Vooral in de kleine woonkernen kan de school in dat proces een belangrijke plaats innemen. „Dit is een le gitieme sociaal-culturele motive ring voor het nemen van maat regelen tot het behoud van de scholen in deze streek". Boven dien zijn er subsidiemogelijkhe den bij het begin van de perma nente educatievoorzieningen. WASHINGTON (AP-AFP) Nu de strijd in het Midden-Oosten opnieuw ds gestaakt zullen de V.S. en de Sowjet-Unie via diplo matieke pogingen moeten gaan trachten een nieuwe weg te vinden om Israël en Egypte bijeen te brengen om te gaan on derhandelen over een blijvende vrede. In Washington is vernomen dat minister Kissinger en de Sowjet-leider Breznjev het nog niet eens zijn geworden over een in verband hiermee te volgen gedragslijn. Toen zij praatten over het verminderen Ihunner wapenzendingen is nog niet het be sluit genomen die leveranties op de duur te gaan eindigen. Egypte, Israël en Jordanië gezamenlijk aan de conferentietafel te krijgen is iets dat in de laatste 25 jaar nog nooit is ge lukt. Israël staat sceptisch ten opzichta van de Verenigde Staten, waar het weinig vrienden heeft. Amerika heeft de twee partijen zijn goede dienst aangeboden maar de drie landen hebben al doen weten de voorwaarden verbonden aan het komen tot onderhande lingen op die manier, niet te aanvaarden. In Washington hoopt men toch dat de nieu we toestand en het intensiveren van de contacten er toe konden leiden dat de twee partijen beslissen voor een inleidend ge sprek. Kissinger had vandaag naar China zullen gaan, die reis heeft hij uitgesteld. Lift voor helicopter Deze Bell helicopter is een van de zes toestellen die onlangs aan boord van een Lockheed C-5A Galaxy vrachtvliegtuig het grootste vliegtuigtype ter wereld in operationele dienst werden vervoerd naar Pakistan voor hulpver lening aan slachtoffers van de overstromingsramp die dit land vorige maand teis terde. De Galaxy Is ook in gezet op de luchtbrug naar Israël. - -T,— Nederland heeft het gedaan HET NEDERLANDSE KABINET zal deze week wel uitvoeriger aan dacht moeten besteden aan de bijna vijandige houding, welk» ver schillende Arabische landen aannemen. Het gaat nu immers niet al leen meer om een dreigement, maar er komen gevallen van het in trekken van faciliteiten (KLM). En er zijn concrete maatregelen te gen het leveren van olie aan Nederland, die verder gaan dan de al gemene, tegen het westen gerichte maatregel. De reden heet natuurlijk, dat de Nederlandse regering en Nederland se bedrijven blijk hebben gegeven van een pro-Israël-mentaliteit. in sommige gevallen zelfs concrete hulp aan Israël zouden hebben ver leend. Wat onjuist is, omdat de hulp welke Nederland metterdaad aan Israël verleende, een peuleschil is vergeleken bij wat Amerika ten opzichte van Israël en Rusland ten aanzien van Egypte heeft gedaan. NIET UITGESLOTEN IS dat ten opzichte van de mentaliteit van Arabische staten vorige Nederlandse kabinetten en vorige minsters van Buitenlandse Zaken met name de heren Luns en Schmelzer het spel handiger hebben gespeeld dan de tegenwoordige be windslieden. Maar ook dan houden we de indruk over, dat Arabi sche autoriteiten op zoek zijn geweest naar een stok, waarmee ze. om hun nieuwe teleurstellingen af te reageren, een tamelijk onge vaarlijke hond zouden kunnen slaan. Want op het gebied van contra-maatregelen hebben de Arabische sta ten van Nederland heel weinig te duchten. Het zal wellicht vanwega de kwetsbaarheid van ons land op economisch terrein geweest zijn, dat de Arabische actie zich juist tegen Nederland richt. Bovendien stelt tn Arabische landen het begrip Nederland historisch gezien nog altijd meer voor dan bij voorbeeld België, Denemarken of Zwitser land. Vergeten we verder niet, dat ons land het na 1945 bij gelegenheden weieens met Arabische staten aan de stok heeft gehad (Indonesische kwestie) en dat in de oliepolitiek oo kmaatschappijen met Nederlandse invloed betrokken zijn. DE TWEE BELANGRIJKSTE VRAGEN zijn nu: welke Initiatieven gaat de Nederlandse regering nemen? Hoe zal de westelijke so>'da- riteit tot uiting komen, indien de olieboycot werkelijk voor Neder land ingrijpende consequenties dreigt te krijgen? Naar onze mening zijn dit voor het kabinet-Den Uyl thans punten wel ke op het gebied van aandacht en actie voorrang vereisen. Weeroverzicht Zes maal per week komen in Barcelona 2.000 aspirant-automobilisten samen om proeven vai kwaamheid af te leggen, teneinde het felbegeerde rijbewijs te bemachtigen. Ze stellen zich ii rijschool-auto op, op het Formule-I circuit Montjuich in deze Spaanse stad. WENEN (AP) De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft er in het Oostenrijkse parle ment voor gepleit dat het land door moet gaan met het verle nen van „vrije en ongehinderde doorgang" aan Russische joden die naar Israël reizen. De kanselier zei een en ander tij dens een speciaal debat over de gebeurtenissen van 28 en 29 sep tember toen twee Arabische ter* roristen vier personen, onder wie drie Russische joden gijzel den. De terroristen lieten de gij zelaars gaan nadat Kreisky hun had verzekerd dat het door gangskamp voor Russische jo den, Schönau, zou Worden geslo ten. Kreisky legde er in zijn rede de nadruk op dat het nooit een eis van de terroristen is geweest om de joden ongeh nderde door gang via Oostenrijk te belem meren. Sinds de gijzeling van 28 en 29 september is de opvang van jo den in Schönau normaal doorge gaan. De Oostenrijkse regering vraagt zich momenteel af op welke manier de joden door gang zal moeten worden ver leend zonder dat zij in het kamp Schönau worden opgevan gen. Kreisky heeft herhaalde malen te kennen gegeven dat hij niet zal terugkomen op zijn besluit. K.V.P.-FRACTIELEIDER ANDREESSEN Telenr stelling bij rabbijnen over houding van kerken UNTEREN (ANP) De opper rabbijnen en rabbijnen van Ne derland hebben in een brief on der meer aan de katholieke kerkprovincie en de generale sy nodes van de gereformeerde en de hervormde kerken hun ern stige teleurstelling uitgesproken, dat bij de Arabische aanval op Israël de kerken op geen enkele wijze hun afkeuring hebben uit gesproken over deze aanval. Iet achterwege blijven van e?n veroordeling wekt de indruk van stilzwijgende goedkeuring van deze aanslag op de existen- an Israël. Daardoor hebben vroegere uitspraken van de ker ken over het recht van het jood se volk op een eigen staat veel van hun geloofwaardigheid verlo ren", aldus het rabbinaat. (Van parlementaire redac tie) ROTTERDAM CHU-fractielei der Kruisinga stelt zich volgens mr. F. Andriessen, fractievoor zitter van de KVP onnodig hard op tegenover het kabinet-Den Uyl. Deze houding van de CHU legt een druk op de christen-de mocratische samenwerking. Mr. Andriessen zei dit gisteravond op een KVP-bijeenkomst in Rot terdam. Het kabinetsbeleid verdient, aldus de fractieleider van de KVP een positieve, maar kritische beoor deling. De kritische beoordeling geldt onder meer het voorstel tot verdubbeling van de huur waarde eigen woning. Maar de VVD heeft, aldus mr. Andries sen niet kunnen aantonen, dat da middengroepen onevenredig zwaar belast worden. Wanneer de VVD aan het bewind zou zijn, zou er voor volgend jaar een even zware belastingverho ging nodig zijn. Hij wees er verder op, dat de KVP onder bepaalde voorwaar den ean vergunningen-stelsel in de selectieve investeringsrege ling aanvaardt, bijvoorbeeld voor Rijnmond. Ondanks het slechte weer reden koningin Juliana, prinses Beatrix en president Leone van Italië, die met zijn echtgenote een officieel staatsbezoek brengt aan ons land. gisteren in een open ca lèche van het Centraal Station naar het Paleis op de Dam in Amsterdam. Vragen over opleiding tot croupier DEN HAAG (ANP) Wie kan opdracht hebben ge geven aan het Nederlands Roulette Instituut om een opleiding te beginnen voor croupiers Deze vraag heeft het KVP- kamerlid Du Chatinier aan de regering gesteld naar aanleiding van een advertentie van het Neder lands roulette instituut, waarin een cursus tot op leiding voor croupier wordt aangeboden en waarin een aanstelling als croupier in een casino wordt gegarandeerd. Du Chatinier wil weten of hier geen sprake is van misleidende reclame, te meer daar in de adver tentie sprake is van „on der staatstoezicht". zorrog mét 19 temperaturen tuchtdrukinmiBibaren opWanngen warmtetront H hoge-dnitgebied ^•bewdking sneeuw -r-r kou-front L bge-drukgebied regen 2^5 onweer windrichting verplaatsmgsnchting DE BILT In de nacht van gis teren op vandaag daalden de temperaturen nabij de grond op veel plaatsen in ons land tot 1 a 2 graden onder nul. Deze lage temperaturen werden in de hand gwerkt, doordat het cen trum van een hogdrukgebied ons land dicht genaderd was. De bewolking verdween dan ook, terwijl het nagenoeg wind stil werd. Aangezien het hoge- drukgebied zich nog enige tijd in onze omgeving zal ophouden worden de oceaandepressies ge dwongen een vrij noordelijke baan tussen IJsland en Groen land te volgen. Er mag daarom op een rustig herfstweertype ge rekend worden. Vooruitzichten voor vrijdag opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Rustig en overwegend droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 6 gr. Max. temp.: van 12—15 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam Da Bilt Dcelcn Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. VllsKlngen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Herlijn Bordeaux Brunei Helsinki nntbrueck Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga regenb. ROME (AP) ongeveer veertig directieleden en het hoger tech nisch personeel van de drie luchthavens van Rome zijn dinsdag onverwacht in staking gegaan. Duizenden passagiers werden hier door gedwongen hun reis in de Italiaanse hoofdstad te onder breken en tientallen vliegtuigen konden hun vlucht niet voortzet ten. Onder de stakers is de di recteur-generaal van de interna tionale luchthaven Fiumicino. De staking was afgekondigd door een vakbond die het hogere luchthavenpersoneel vertegen woordigt, uit protest tegen een beslissing van de regering om de leiding van de luchthavens, die tot dusverre berust bij het ministerie voor de burgerlucht vaart. over te dragen aan de staatsmaatschappij IRI en Haag In de toekomst wordt de lozing van chemische afvalstoffen en afgewerkte olie wettelijk verboden. Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend. In het wetsont werp wordt aangegeven op wel ke wijze bedrijven zich van che mische afvalstoffen en afge werkte olie mogen ontdoen. Be- I drijven die dergelijke afvalpro- dukten bewaren, verwerken of vervoeren dienen In het bezit van ee« vergunning van het mi- i nlsterb ;e zijn. Wanneer de wet in werking zal treden is nog onzeker, Men hoopt dat dit uiterlijk begin 1976 zal zijn. Er zullen dan voldoen de deskundigen moeten zijn om toezicht te houden op de nale ving van de wet. Centraal in de wetgeving staat het verbod om afgewerkte olie en chemische afvalstoffen „op of in de bodem te brengen". Daartoe behoort ook de lozing op zee en de opslag van deze stoffen. Onder de wet zullen 1500 chemische stoffen en ver bindingen vallen. De Tijd blijft „voorhands"' verschijnen AMSTERDAM De VNU heeft besloten de uitgave van het dag blad „De Tijd" - ondanks ern stige bezorgdheid over de finan ciële toekomst - „voorshands" voort te zetten. Een aangeboden renteloze lening uit het bedrijfs fonds voor de pers, waartoe de regring dit weekeinde besloot vooruitlopend op beslissingen die pas midden volgend jaar worden verwacht, heeft de VNU afgeslagen. De VNU heeft ken nelijk willen voorkomen door aanvaarding van het regerings aanbod gedwongen te zijn de uitgave van het dagblad nog ge ruime tijd te moeten voortzet ten, ook nadat men gezien de fi nanciële uitkomsten daarmee opnieuw zou willen stoppen. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geuricjetabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant,\j geniet zoveel meer! Jongste der wereldmerken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13