STRIJD SUEZFRONT WEER OPGELAAID Vakbonden verlangen aftreden van Nixon El ijmaker EEG-hulp bij verdere olieboycot Nederland Bestand lijkt een farce KLM door Jordanië gelxjycot DATSUN DE MAAT IS VOL Ongevalskans voor één op de vier bromfietsers Sabotage in machinekamer verdien 'n echte (SoiPtcmi DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19642 DINSDAG 23 OKTOBER 1973 TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratenmakerop- zeeshow; 20.20 uur Onedin-Iijn; 21.10 uur Twee voor twaalf; 21.55 uur Achter het nieuws. Ned. II: 19.05 uur Voor achten; 21.10 uur Oorlog on vrede 4; 21.55 uur Waar gebeurd. Op de meeste plaatsen droog droog weer met vooral van nacht en morgenochtend opkla ringen. Overwegend matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. Min. temp. van 9 graden aan zee tot ongeveer 4 graden in het binnenland. Maxima morgen rond 12 graden. Morgen zon: 7.2017.28 Maan: 5.2916.18. Schev. hoogw.: 1.30—13.53 laagw.: 9.32—21.47. DEN HAAG (ANP) Wanneer de olieboycot van de Arabische landen tegenover Nederland doorgang blijft vinden, vertrouwt de voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Or- toli, erop, dat gezien de solidariteit binnen de Europese gemeenschap er een oplossing gevon den zal worden. Ortoli zei dit gisteravond, na afloop van zijn kennismakingsbezoek van een dag i land. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren geruime tijd gesproken met de tijdelijk zaakgelastigde van Algerije naar aan leiding van de Algerijnse maatregel de olietoe voer naar Nederland te stoppen. Hij is er niet in geslaagd de Algerijn van het Nederlandse standpunt ten aanzien van het Midden Oosten te Neder- overtuigen. Nederland heeft l&ten weten dat de Algerijnse maatregel "niet bijzonder aange naam was, maar dat Nederland er geen conse quenties aan zal verbinden". Volgens de Nederlandse regering berust de ont eigening door de Iraakse regering van 't Neder- landse aandeel in de Basrah Petroleum Compa ny op een misverstand". De regering betreurt de maatregel, omdat Nederland met Irak vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt en daarop bij voortduring prijs blijft stellen", al dus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens deze woordvoerder zal er naar worden gestreefd de blijkbaar nog bestaande misverstanden met betrekking tot de politiek van Nederland ten aanzien van het Mid den Oosten weg te nemen. De Amerikaanse minister van bi lenlandse zaken Henry Kissingi toen hij uit Moskou in Israël aankwam. Links zijn Israëlische ambtgenoot Abba Eban. Kissin- L AVIV (AP) Zowel aan het 'rische als aan het Suezfront is nmorgen de strijd weer fel op- ilaaid. Honderden Egyptische ,erenks en gepantserde voertuigen ze stoken in het zuiden van het n lezkanaal Israëlische stellingen, linlanmorgen kregen de Israëlische iepen in de kanaalzone opdracht vijandelijkheden tegen Egypte luit hervatten, omdat dit land de A*1 m dag oude wapenstilstand vao- icht verschillende keren zou hebben geschonden. Israëlische troepen zouden zich nu op een af stand van minder dan 60 kilo meter van Cairo bevinden. Volgens Al Achram zal de vredes conferentie voor het Midden- Oosten in Genéve worden ge houden. Aan het Syrische front duren de ge vechten' ook nog steeds voort. In Da mascus deelde 'n Syrische woordvoer der mee dat de Israëliërs met vliegtui gen en kanonnen dorpen op de hellin gen van de berg Hermon in de heuvels van Golan onder hadden geno- Vanmorgen werd in Damascus verno men dat Syrië het bestandsvoorstel nog bestudeert. Syrië wil eerst overleg plegen met Arabische staatshoofden om te vernemen hoe die staan ten op zichte van de resolutie van de Veilig heidsraad waarin werd opgeroepen tot een staakt het vuren. Het enige doel van dit bestand, aldus waarnemers in Damascus is dat zij grotere rampen kan voorkomen. desplan voor het Midden Oosten van de hand gewezen als daarbij geen sprake is van de oprichting van een democratische Palestijnse staat in Is raël. El Fatah deed 'n beroep op de Arabische staten die tegen Israël strij den, de resolutie van de Veiligheids raad te verwerpen. President Gaddaf- fi van Libië heeft het bestand een tijdbom" en een „valkuil voor de Arabieren" genoemd. Vanmorgen is de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, in Washington teruggekeerd na onderhandeling in Moskou. Tel Aviv en Londen. In de Britse hoofd stad sprak hij gisteren uitvoerig met Engelands minister van buitenlandse zaken Douglas Home, die heeft aange drongen op een Amerikaans-Russische overeenkomst om wapenleveranties aan het Midden Oosten te beperken of stop te zetten. Kissinger verklaarde bij zijn aankomst in Washington dat een uitwisseling van krijgsgevangenen tussen de Arabieren en de Israëliërs zowel van Amerikaan se als van Russische zijde hoge priori teit wordt gegeven. Verwacht wordt dat het Witte Huis vandaag een ver klaring over de situatie in het Midden Oosten zal uitgeven. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie beschikt Israël aan het Suezfront over 500 tanks en 15000 sol daten die op de westelijke oever van het Suezkanaal staan. Israël zou 1300 vierkante kilometer Egyptisch gebied bezet houden. Tel Aviv zou tussen de 3500 en 4000 militairen hebben verlo ren. De Arabische verliezen worden geschat tussen de 15000 en 16000 doden en gewonden. Voorts zouden de Arabie ren 450 vliegtuigen hebben verloren te gen Israël 125. Aan tanks zouden de Arabieren 2000 stuks hebben ver speeld, tegen Israël 900. AMMAN (UPI) Jordanië zal vier Europese luchtvaartmaat schappijen boycotten, die be schuldigd worden van het ver voeren van vrijwilligers en mu nitie naar Israël. De vier lucht vaartmaatschappijen zijn: de KLM, Air France, de Lufthansa en de Sabena. Voor vier miljoen aan hasj verbrand ALKMAAR ANP Onder strenge politiebewaking Is gisteren in de Alkmaarse vuilverbrandings oven 1.800 kilo hasj vernietigd. In korte tijd ging er voor een marktwaarde van vier miljoen gulden in rook op. De grote partij soft drugs werd enkele maanden geleden ontdekt In containers die onder een Harlinger kotter waren beves tigd. „Alkmaar is de dichtsbij- zijnde stad met een dergelijke goede installatie", zo motiveer de de Leeuwardense officier van Justitie de tocht naar Alk maar. Tien wachtmeesters reis den met de grote partij hasj mee. Carrosserie- bedrijf ontslaat 12 man ïGSTGEEST-Het carrosseriebe- ijf Jongman in de Oeverstraat leeft voor al zijn personeelsle- ft*^den (12) een ontslagvergunning n moeten vragen. De reden is, dat eigenaar Jongman er tot nu toe iet in Is geslaagd een andere ,n bedrijfsruimte te vinden in Lel den of omgeving, die met een minimum aan kapitaal aange past zou kunnen worden aan de eisen van het autoschadebedrijf. erlo longman", die al bijna vijftig in carrosserie- en piaatwerk mpi 's gespecialiseerd, moet eind dit t jaar "het pand in de Oeverstraat ontruimen. Kamsteeg's automo bielbedrijf heeft dat eind vorig jaar in een kort geding geëist toegewezen gekregen. De hei- [ding van het bedrijf is hierop «•vangende ruimte gaan zoe- maar in Oestgeest en in ■e gemeenten in de Leidse kreeg men nul op het re kest. Enige tijd geleden scheen het wel te lukken- -met een pand [in Leiden, maar dit stuitte uit- iindelijk af op de hoge kosten, [die gemaakt zouden moeten [worden om te verbouwen, in te richten en te verhuizen, st Autoschadebedrijf dat zowel voor garagebedrijven als voor particulieren werkt heeft wel fcSg een goed relatiekring waaruit '"n altijd voldoende opdrachten kwamen. De meeste personeels leden zijn al meerdere jaren een aantal meer dan twintig jaar in dienst. Het pand moet per 31 december ontruimd zijn. Om de opzegtermijn in acht te kunnen nemen moet Jongman zijn personeel nu ontslag aan zeggen om n!et het risico te lo pen, dat hij na 31 december met personeel zit zonder een be drijfsruimte. De bedrijfsleiding zal wel blijven proberen in de resterende maanden een and-ere ruimte te vinden. Mocht hij slagen dan zal het ont- j slag -alsnog ongedaan worden gemaakt. fkUTo i, Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roclofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Vlak voor het Witte Huis doen betogers al hun best automobilisten en motorrijders te overtuigen van de noodzaak van een afzettings procedure tegen Nixon. Een van de betogers was in gevangenis- kledij met een masker van Nixon op. IN WEST-NEDERLAND RIJSWIJK - In Zuid-Holland, Noord-Hoflmd en Utrecht heeft 'n brom fietser jaarlijks een keus van één on vier om bij een ongeval be trokken te raiken. Dit betekent dat West-Nederïand bijmi tweemaal zo gevaarlijk is voor bromfietsers, dan de rest van het land, waar men een kans van één op zeven heeft om bij een ongeval betrokken te raken. Een en ander blijkt uit een onder zoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Men kwam daarbij ook tot de ont dekking, dat in West-Nederland bijna de helft (48 pet.) van alle bromfietsers rijdt. Het aantal bromfietsongevallen licht en ernstig in West-Ne derland bedraagt 240.00(1 en In de rest van het land 145.000 per Jaar. Toch is het niet zo, dat men in de rest van Nederland veel minder op een bromfiets rijdt dan in het westen: de bromfietser in het westen rijdt gemiddeld 4100 km per jaar en die in de rest van het land 3900 km. De SWOV heeft geen verband kunnen ontdekken tussen de on gevalskans en het berijden van een lichte of zware bromfiets. WASHINGTON (DPA-Reu- ter-AP) Het machtige AFL-CIO, de grootste vak bondfederatie van de VS heeft zich thans ook tegen Nixon gekeerd en diens af treden geëist. Mocht hij niet vrijwillig gaan, zo meent het AFL-CIO, dan moet de afzettingsprocedu re tegen -hem geopend wor den. Met spanning wachten nu de Amerikanen op de bijeenkomst van het Con gres. Tenminste vijf aan vragen voor -het openen van de procedure tegen Nixon liggen gereed. Nixon zelf ziet, volgens zijn me dewerkers, geen reden voor een afzettingsprocedure. Hij bereidt een rede voor waarin hij-zijn optreden verdedigt. Voor veel Amerikanen is met de Waterga te affaire en alles wat daarom heen is, zoals het ontslag van de drie hoogste ambtenaren van justitie, de maat volgeraakt. Nixons populariteit is dan ook zeer sterk gedaald: 57 pet van de ondervraagde Amerikanen keurt de manier waarop de pre sident zijn ambt uitoefent, af. Dertien pet heeft geen mening. De juridische commissie van de Senaat komt morgen bijeen om het ontslag van de speciale aan klager in de Watergatezaak, Ar chibald Cox, to bezien. Naar het schijnt heeft Cox. voor zijn ont slag, nog bepaalde belangrijke stukken over Nixons persoonlij ke financiën aan de Senaatscom missie voor de Watergatezaak overhandigd. Nagegaan zou wor den of bijdragen voor het fonds tot herverkiezing van de presi dent niet naar Nixon zelf zijn overgeheveld en of er in dat ge val belasting was betaald. President Andrew Johnson (links) moest in 1868 een afzettingsproce dure ondergaan, maar overleefde deze dank zij één s!,2m te weinig. Nu, meer dan honderd jaar later loopt Nixon rechtsdivans van een soort- Oj) «Zeven Provinciën" (Van c -erslaggevers) DEN HAAG De Marine-recherche stelt aa" boord van de kruiser Zeven Provinciën een onderzoek in naar enke le sabotage-daden in de machinekamer van deze kruiser. Vorige week woensdag, toen het schip afgemeerd lag in de zuid-Franse marine-haven Toulon, vond men bij een pe riodiek onderhoud suiker en zand in de peilkokcrs van twee tanks, terwijl men ook anderhalve ton weggestroom de olie ontdekte. De Marine-recherche, die voor het onderzoek meevaart van Toulon naar Barcelona, - de Zeven Provinciën is na melijk op oefenreis in de Middellandse Zee - heeft tot nu toe nog geen daders kunnen ontdekken. Feit is echter wel, dat vooral het zand grote schade aan de machines had kunnen veroorzaken, wanneer het niet tijdig ontdekt zou zijn. De anderhalve ton weggestroomde olie werd gevonden op de branderramen van de machi nes en onder de dubbele bodem ervan. Iemand moet op zettelijk een klep ge-opend hebben om deze olie te laten wegstromen. De machinekamer heeft thans eejj. extra wacht gekregen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. BON Naam: -'zonder postzegel, n Adres antwoordnummer Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE SS COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1