Jezek staat er beter voor dan Alf Ramsey Zware strijd voor Jojo Buitenzorg Thialf schietschijf voor HIJS: 17-3 RAAK STOND DOELMAN AF EN WON... Wedstrijdploeg van SIOMO naar Sparta ennia verzekeringen Doe als 182.792 goeie vaders t r Tsjechische publiek hield vertrouwen Hiilslioff in topelf CONCORDIA Sportwereld ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Na de forse neder lagen (16-0) in Tilburg en 9-2 thuis tegen Raak die Thialf in de competitie van de coupe Na tionale Nederlanden heeft gele den, was het natuurlijk geen vraag wat het in Den Haag zou worden. Een nederlaag hadden de Friezen al ingecalculeerd, echter de vraag was met hoe veel HIJS Veronica zou winnen. Zou het record van Tilburg (16 doelpunten) gebroken worden? Wel Hijs Veronica heeft er in derdaad meer dan Tilburg ge maakt, maar heeft er ook meer dan de Tiiburgers moeten incas seren. Het werd tenslotte 17-3. Maar deze score had oneindig veel hoger kunnen zijn als er aan de Haagse kant niet zoveel kansen waren gemist. Want Tialf was voor HIJS natuur lijk geen enkele partij. Vanaf de eerste face-off was al duidelijk dat het weer een avondje doel- schieten zou worden. In de eer ste periode kreeg Pete Visscher, de Herenveense doelman 25 schoten te verwerken waarvan er 6 een doelpunt opleverden. In de tweede en derde periode werd hij door de Heerenveense speler-coach Steve de Gurse - hij is de enige speler die nog iets van ijshockey afweet - ver wisseld voor Siemonsma, die enige verbetering betekende. De vraag dringt zich na gister avond dan ook op of het Neder landse ijshockey met een ploeg als Thialf is gebaat. In drie wedstrijden kreeg het al 42 doelpunten tegen en zal straks als de sterkste ploegen hele maal goed op elkaar zijn inge speeld, als totale schietschijf gaan dienen. Hijs Veronica won overdonderend maar moest tot de vierde minuut wachten alvo- rens het eerste doelpunt viel. Intussen was wel duidelijk ge- i worden, dat Thialf niet in de i eerste divisie thuishoort. Da j spelers kunnen nauwelijks schaatsen en hun stick-handling j is zeer pover. Natuurlijk pro- j beerde Thialf de score zo laag mogelijk te houden en bivak keerde Het derhalve de meeste tijd in eigen vak. Doelman Cor Hoogendoorn (na 8-0 vervangen) en Andre Lockhorst hadden dan ook beslist geen drukke avond. Voor het Haagse publiek was het overigens geen vervelende wedstrijd. Men heeft weer van veel doelpunten (met diverse van hoge klasse) kun nen genieten. Hijs Veronica - Thialf 17-3 (6-0, 5-1, 6-2). Voor de Hagenaars scoorden de Graauw en Queen een hattrick. BART HOOGDUIN HIJS-speler Queen scoorde een hattrick. DEN HAAG Er was gister avond op de Hokij weer genoeg te beleven. Soms werden goed geijshockeyed en voor de lief- bers was er zo af en toe ook een robbertje vechten tussen de spelers van Raak Ijshockey en hun matige tegenstander: De Warriors/Raiderscombinatie. Maar de vriendschap vierde in deze vriendschappelijke wed strijd toch hoogtij. Want toen Mel Dillon de doelman van de Warriors met een behoorlijk .gat in het hoofd naar het ziekenhuis moest, was Raak zo sportief om de reserve-doelman Harry van Billsen af te staan aan zijn te genstander. maar toen stond Raak in de tweede periode reeds met 40 voor. De uitslag 13-2 gaf duidelijk het krachts verschil weer. In de eerste periode naTn Raak door Uitblinker Turk, Van der Zweep, Boys en Decloe een voorsprong van 4-0. Dave An drews had daarvoor enkele goe de schoten gestopt. In de twee de periode liepen de Hagenaars uit naar 8-0, door treffers van Decloe, Rick Crombeen (2x) en Steven Veller. Terwijl Rossini de stand op 8-1 bracht. In de derde periode waren het Turk, Boyd (2x) Decloe (2x) en tenslotte weer Turk die voor de doelpunten zorgden voor Raak, terwijl Cary Kitowski de tegen treffer voor zijn rekening nam. Een ding is duidelijk geworden. De Raak- ijshockeyploeg gaat elkaar steeds beter vinden, zon der dat er in de ploeg van coach Jim Mc Crea werkelijk een grote uitblinker speelt. Dat de achterhoede, met Dave An drews in het doel, rustig kan opereren is ook een feit. Voor de Hagenaars is het daarom te hopen dat Dave snel in de com petitie mag spelen. Supporters verzamelen hand tekeningen voor Dave DEN HAAG Supporters van Raak-IJshockey ver zamelen handtekeningen op de Hoky. Ze deden dit gisteravond tijdens de wedstrijd van Rank tegen de Warriors. Het ging om handtekenin gen van het publiek. Ze willen ze naar de Neder landse ijshockeybond stu ren. De pennevruchten zijn allemaal van mensen die vinden dat Dave An drews in de competitie voor Raak moet spelen. Of de 1523 toeschouwers al lemaal hun handtekening hebben geplaatst, was gisteravond onbekend. Praag - Vaclav Jezek staat er be- fer voor dan sir Alf Ramsey. Goed de Tsjechiche formatie moest Schotland toestaan de groepseer te verdedigen, straks in de eindronde van het wereldkampieoenschap in West- Duitsland, maar de kritiek van "weg met de bondscoch, een ander gaarne" bleef achterwe ge. Er bleek in Praag en wijde omgeving- in tegenstelling tot Engeland waar Sir Alf waar schijnlijk zijn baan kwijtraakt na de tragiek van Wembley de afgelopen woensdagavond - ge noeg begrip te bestaan voor de problemen, waarmee de bemin nelijke trainer Jezek moest af rekenen. Het Tsjechische sportcomité heeft vandaar zijn vertrouwen in de oud-oefenmeester van FC Den Haag ten volle gehandhaafd en hem vriendelijk verzocht aan te blijven, als hij dat mocht verkie zen. Jezek weet nog niet wat hij doet. "Ik ga eerst een tijdje diep nadenken. Want er zijn nogal wat moeilijkheden met het Tsjechische elftal." De bondscoach behoeft niet te haas ten Pas op 1 december moet het sportcomité weten welk® maatregelen genomen moeten worden. Jezek kan dan even tueel per 1 juni vertrekken. Voor Vaclav Jezek, die FC Den Haag in de zomer van 1972 moest verlaten om leiding te ge ven aan het Tsjechische elftal, zijn er inmiddels genoeg alter natieven komen opdagen. Als hij zijn bondswerk wil laten schieten kan hij in dienst ko men bij Spartak Praag, zijn oude club, en Teplice. Beide verenigingen vroegen hem trai ner te worden. "Ook is er wel licht een kans", knipoogt Jezek veelbetekenend, ,,dat ik weer naar het buitenland mag. Alleen zou ik daarvoor de toestemming van de autoriteiten moeten heb ben." Het moet betwijfeld wor den of het ooit weer zover komt. De wijze, waarop Jezek praat over het Tsjechische elf tal, wekt althans niet de indruk: graag te willen. Daarvoor voelt hij zich nog teveel betrokken bij alles wat er zich de laatste tijd heeft afgespeeld. "Vlak na mijn aankomst in Praag had ik al snel het verschil met bijvoor beeld het Nederlandse voetbal in de gaten. We speelden niet agressief genoeg, dat in de eer ste plaats. Verder liepen en sprintten we te langzaam. Mijn ploeg miste bovendien een aan tal persoonlijkheden, die een wedstrijd naar hun hand konden zetten." De verklaring daarvoor Is simpel. Volgens Jezek is vlak na het toernooi om het wereldkam pioenschap in Mexico (197) een fout gemaakt. "Het Tsjechische voetbal heeft in die periode de aansluiting met de wereldtop gemist. Ons spel ging wel iets vooruit, maar beslist niet ge noeg. "Met de steeds groter wordende achterstand van Tsje- cho-Slowakije leerde Jezek ten slotte leven. Om toch nog een goed figuur te slaan, met wie weet welk resultaat, leidde hij zijn elftal zo goed mogelijk op voor de beslissende duels in de kwalificatiegroep. De spanning duurde lang, voordat Schotland in Glascow de "definitieve" zege naar zich toe trok. "Jam mer natuurlijk, maar geen te leurstellende zaak. Toen ik in Praag arriveerde was het eerste wat ik als bondscoach deed het bezoeken van de meest belang rijke clubs. Op de trainigen bij deze verenigingen zag ik toen al hoe moelijk het zou worden". Het risico van niet te zullen sla gen heeft de nuchtere Jezek on derkend en zijn reactie is daar op afgestemd. Net zoals van het Tsjechische voetbalpubliek, dat nalaat één schuldige aan te wij ze, zoals Engeland doet. "Ik heb vanaf de eerste dag als bondscoach zo openhartig en eerlijk mogelijk gezegd hoe de zaken er voorstonden Mis schien reageert iedereen daar om zo mild over het Tsjechische elftal." De weg, die blijft openstaan vooi Jezek als bondscoach, is de op bouw van een nieuw, jong elf tal. De bouwstenen daarvoor zijn aanwezig, getuige tenminste het team van oder de 23 jaar, dat vorig jaar Europees kam pioen werd. "Ik ben er een beetje bang voor", zegt Jezek. ,,Je hebt geduld no dig voor deze opbouw en ik weet niet of ik dat in voldoende mate bezit." De afgelopen woensdag had Jezek dat wel. In de ploeg, die hij voor de onbe langrijk geworden thuiswed strijd tegen Schotland in Bratis lava opstelde, waren reeds zes "jongeren" opgenomen. "Maar ik was er toe gedwongen. Ik had vervangers nodig voor onder andere Kuna, Adamech en Novak, die geblesseerd waren." Geen manent elftal. "De meeste nieuwelingen misten ervaring en routine, dat wel, maar toch liet de ploeg als geheel een po sitieve indruk achter". Ook op de toeschouwers trouwens. De reeds geplaatste Schotten kre gen met 1—0 een nedrelaag te slikken. HANS DE BRUYN SER WIL GELIJKE BELONING DEN HAAG De Sociaal Econo mische Raad is unaniem van mening dat er een wet moet ko men die de gelijke beloning van mannen en vrouwen regelt. Hij heeft de regering geadviseerd een dergelijke wet zo snel tot stand te brengen dat het begin sel van gelijke beloning bij ver nieuwing van cao's al kan wer ken. Van werkgeverszijde had imen aanvankelijk behoefte aan een overgangsregeling omdat het gelijktrekken van de beloningen een kostbare operatie kan zijn. De vakbeweging vond echter een langzame afbouw van de verschillen onaanvaardbaar om dat op grond van vele jaren oude internationale verdragen het al lang duidelijk was dat ge lijke beloning voor man en vrouw op komst was. Overigens moet de wet niet alleen gelijke beloning bij gelijk werk regelen, maar ook bij gelijk waardig werk moet een vrouw evenveel verdienen als een man, zo vindt de SER. Als dat gelijkwaardige werk niet in ei gen onderneming of bedrijfstak te vinden is dan moet men maar buiten de eigen kring een beloningsnorm zoeken. Bondscoach Vaclav Jezek blijft glimlachen. Het wassenbeeld van Johan Cruyff het Madamme Tussaudmu- seum van Amsterda men Londen i aangepast. De Spaanse club Barcelona had een nieuw shirt aan de directie toegestuurd om zo up to date mogelijk te blij- (Van onze. sportredactie) DEN HAAG Atletiekver eniging SIOMO zal volgend jaar niet meer in wedstrij- Wereldrecords voor Fredborg Mexico stad - Niels Fredborg, Olympisch kampioen op de 1000 meter tijdrit heeft in Mexico stad twee wereldrecords verbe terd. Op de Olympische wielerbaan van de Mexicaanse hoofdstad reed de Deense amateur de 200 me ter met vliegende start in 10,35 seconden. Het record stond sinds bijna zes jaar op naam van Omar Fakadze (Rus), die op dezelfde baan een tijd had gemaakt van 10,61 seconden. Fredborg reed de 500 meter met vliegende start in 27,05 secon den, waarmee hij acht-tiende se conde sneller was dan Pierre Trentin (Fra), die op dezelfde baan op 21 oktober 1967 tot 27,85 seconden was gekomen. den uitkomen. Op een bij zondere ledenvergadering j werd het voorstel van het bestuur om de wedstrijd- ploeg voor 1 januari te in-1 tegreren met Sparta aan- genomen. „Voor de atletiek", aldus voorzitter Van Kampen van SIOMO, „is het beter, dat de wedstrijdatleten on der de paraplu komen van Sparta". Sparta, waar top sport een belangrijke plaats inneemt, heeft haar domicilie net als SIOMO aan de Zuidlarenstraat. (ADVERTENTIE) Al een gesprek gehad met uw verzekeringsadviseur? Uw gezin is het waard! -voor een vertrouwd houvast- Barry Hulshoff in de ban van het Europese elftal. Zürich Barry Hulshof is alsnog opgenomen in de selectie van het Europese elftal dat op 31 oktober in Barcelona tegen Zuid-Amerika uitkomt. Hulshoff neemt de plaats in van de Spanjaard Juan Gallego, die wegens een blessure niet kan spelen. Andere geblesseerde, Pat Jennings, wordt vervangen door Jose Iribar, doelman van Atletico Bilbao. Bovendien heeft de coach van het Europese team, Lazlo Kuba- la, Gerd Müller van Bayern München aan zijn selectie toege voegd. DEN HAAG Jojo Buitenzorg heeft enkele weken rust achter de rug. Als de hengst zijn oude vorm weer te pakken heeft, kan hij in de Revanche van de grote fokkersprljs de overwinning grijpen. Gevaarlijk blijft Kaper W. met Giel van der Togt. Henk van der Kraats kan zondag een stapje dichter bij het al oude record komen van wijlen Dries van Dijk, 34 overwinnin gen in één seizoen. De Wasse- naarse kampioensjockey heeft er op het ogenblik 33 op zijn naam staan. In de Hollandse Handicap, een ren voor tweeja rigen heeft hij zeer behoorlijke kansen met Royal Daffodil. Kansrijk zijn verder de paarden van Stal Nuy, Pepino Le Bref en Wunderbar. In de Cambridgeshire komt Van der Kraats ook met een kans- paard in de baan. De schim mel Elder Statesman is snel en Jock met Dieter Weiss, Forest Star met Ed Bloem en de paar den van Stal Nuy, Donna Maria met Alan Jones en Gaily met de Oostenrijkse lichtgewicht Victor Rabensteiner, óók. De derde ren zondagmiddag is de Hoefslag-wisselbeker, een ren voor amateurs en amatrices. Marijke de Kat, Europees kam pioene bij de amatrices komt met haar paard African Boy in de baan. Het heeft er alle schijn van dat het paard over zijn gro te vorm heen is. Maar het veld is niet al te sterk en wellicht kan Marijke voor de overwin ning zorgen. Gevaarlijk is hier Annet Visser met Matilde en Marian Ooms met de moeilijke Joeri, al hebben we in het laat ste paard het vertrouwen een beetje verloren door enkele minder goede prestatie's. Gun stig op gewicht en in zijn ele ment op een zware baan is Run Home S. Misschien kan Meity Dekkers eens voor een verras sing zorgen. Op papier is er maar één winnaar, Coaldi met Mej. H. Tappenbeck. Om de 35 minuten l« stort. De tips: Blazing Song-Frijn: Lord Axklt, Lady evanche van d« Grote Fokkeriprlja Kaper W, Jojo Buitenzorg cn Ideal Dear. h Fez-Pr IJ»: Kohlnga, Jasper cn Fortuna Köln emgszins uit de zorgen DUISBURG Fortuna Köln heeft gisteravond MSV Duisburg vaster op de laatste plaats m de Bundesliga gedrukt. De ploeg uit Keulen won in Duisburg met 31, na een ruststand van 12. Baylon gaf Fortuna na twaalf minuten een voorsprong, maar daarna werd MSV veel sterker. Wolfgang Fahrian, die zijn doel schitterend verdedigde, moest MSV aan het slot van een periode met goed voet bal de gelijkmaker van Klaus Wunder toestaan. Vlak voor rust nam Ger Reitsma, de reservedoelman Fortuna echter opnieuw een voorsprong door Struth en tien minuten van Feyenoord, mag zich arts voor tijd besliste Bauerkamper de strijd definitief: 13. noemen. Hij ontving gisteren i Fortuna heeft met 9 punten uit 12 wedstrijden een voorsprong van zijn getuigschrift aan de genees- een punt op Hannover en Hamburger SV, die met 8 uit II de voor- kundige faculteit van Rotterdam laatste plaats delen. MSV Duisburg is eenzaam laatste met 6 uit 12. 182.792 goeie vaders zijn al beter af met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhouders gaat, maar naar de polishouders, naar u. Voor 100%! De moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Oudenoord 10, Utrecht, Tel. 030-333433 leeft met u mee Sci Iel Mr. Wayprlj»Inca, Ingrld Roodnoo* cn Jungfrau W. Ploncerprljn; Guy Volann. Entcrprlie Hollnndla cn Gny. Holland »e handicap: Royal Daffodil, Stal Nuy en Jolly Jinks Roze. Cainbrldge-hlrc: Elder Statesman, .look cn Stal Nuy. llncfNlajc w 1 -sollickerCoaldi, African Uoy, Matlldc. ESSEN De 19-jarige Ameri kaan Randey Dancy is wereld kampioen kunstrijden op de rol schaatsen geworden. Het was voor het eerst sinds 1968 (Jack Courtney) dat Amerika weer deze titel veroverde. De Zwitser Leonardo Licnhard werd tweede en de Amerikaan William Boyd derde. Bij de dames staat de Nederlandse Rieneke Zendijk na de verplichte figuren op de achtste plaats. DEN HAAG Jan Hordijk begint half november aan zijn trip door Australië. Hij is ingeschre ven voor toernooien in Brisba ne, Adelaide, Perth, Hobart, Melbourne en Sydney.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9