ARABISCHE KINDEREN GOOIEN STENEN NAAR ISRAËLISCHE TANKS amrobank "X Kok: 2 pet is aan lage kant ÊddaeSowa/nt u Marineman redt Engels schip en 7 opvarenden Oorlog voor Ned. toeristen wel merkbaar Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! NS-Minitrips naar het buitenland ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGTNA 7 Handend aan helikopterlijn: (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER - Deskundigen, die gisteren de reddingsakties rond de Engelse kustvaarder Surreybrook 40 mijl N.W. van Den Helder van nabij gevolgd hebben zijn het erover eens: dank zij het koelbloedig optre den van de vliegtuigmaker le klasse van de koninklijke mari ne W. J. M. C. Rutten kon het schip gered worden en brachten zeven achtergebleven opvaren den het er levend af. Tijdens hevig stormweer maakte de Engelse kustvaarder gister morgen zo gevaarlijk slagzij, dat het dringend hulp nodig had. Zes opvarenden, waaron der een vrouw, konden door een reddingboot overgenomen wor den, zeven andere opvarenden bleven aan boord. Het schip had intussen een slagzij van zeker 25 graden gekregen en het was op dat moment een kwestie van minuten geworden, of het niet zou kapseizen. In die angstige minuten liet marineman Rutten, werkzaam als kikvorsman, zich aan een lijn uit de marineheli kopter, die boven het schip ver schenen was, zakken en wist met een bijl - later met een snel gevonden hamer, toen hij de bijl verloren had - de touwen van de deklijst los te slaan. Daardoor schoof de lading in zee en keerde de Engelse kust vaarder weer in een veilige ba lans terug. „Hangend aan een helikopterlijn heeft deze man opvarenden en schip gered", aldus deskundi gen. Hij moest na enige tijd te rug naar de helikopter, omdat dit toestel dreigde een tekort aan brandstof te krijgen. Kik vorsman P. J. Mik, met een an- dere helikopter overgekomen kon toen het werk gemakkelijk klaren. Intussen draaide een Brequet van het marinevliegkamp Valken burg al drie uren lang rondjes boven de reddingakties. Ook dit toestel moest op een gegeven ogenblik terug naar zijn basis. Een andere Breguet nam daar na de bewaking over. In de middag konden de zeven op varenden, die op de Engelsman achtergebleven waren, wat rus tiger een sleepboot afwachten. i de marine hangt boven de in nood verkerende Britse kustvaarder. IADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n;, erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. v (Van onze correspondent Peter Niesewand) TEL AVIV Toen aan het begin van de oorlog de Israëli sche tanks in noordelijke richting naar Syrië rolden, kwa men er vele door de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan. Volgens de Arabische burgemeester van Bira kwamen er kinderen van een dichtbij gelegen Pales tijns vluchteüngekmap cm stenen op de route van het le ger te leggen. Een steen tegen een tank: voor de Arabie ren was het een symbool van hun leven onder „vreemde bezetting". Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Wóninghypotheek". Naam: Adres: i i I Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. In Bira zelf zijn enkele scholen gesloten als een gebaar van so lidariteit met de oorlogvoerende Arabische landen. Twee Israëli sche tanks werden met benzine bommen bekogeld en op de mu ren waren kreten geschilderd die de Arabieren opriepen om f tegen de joden te revolteren. In Tel Aviv luisteren mensen de I hele dag naar de Israëlische ra-1 dio. In het oude gedeelte van Jeruzalem, dat vroeger Jor-1 daans gelbied was, zijn de Ara-i bische oren afgestemd op Cairo, Damascus en Amman, en de Is- raëlische autoriteiten worden bestempeld als de vijand. In een klein, kaal café in Oud-Je- I ruzalem, zit een Arabische tagi- chauffeur die zijn naam niet j wilde noemen, rad te praten. „Je vindt geen enkele Arabier die je terug wil rijden naar Tel 1 Aviv, zegt hij: „Door de num- j merborden weten de joden wat j Arabische auto's zijn, en ze zul len tegen je op botsen". In Bethleham voorbij de goede herder-wasserij en de straten om het Kribbeplein waar re- j ligieuze kitsch verkocht wordt naar het huis van de Arabi sche burgemeester Elias Friej. Hij vouwt zijn handen over zijn welgevulde buik en begint voor- zichtig te praten. „We leven nu bijna 6 1/2 jaar on- j der vreemde bezetting, zegt Friej. „We vinden het niet leuk. I Niemand met zelfrespect vindt het leuk om onder vreemde be zetting te leven. We hebben geen hekel aan de joden omdat het joden zijn. We willen met de joden als goede buren en als ge- lijken leven". De oorlog? Friej is nu helemaal I op zijn hoede. „We luisteren j naar de radio ei\ iedereen over-1 drijft de feiten. Maar iets dat niet overdreven kan worden is dat de Syriërs nog steeds vech ten en dat de Egyptenaren nog steeds op de oostelijke oever van het Suezkanaal zitten. Voor deze oorlog onderschatte bijna Iedere militaire expert de Ara bische gevechtskracht. Dus als de Arabieren vechten zoals ze nu doen, dan z uilen ze mis schien over tien jaar nog beter vechten". Ik geloof dat er binnen twintig jaar vrede zal zijn. Alleen God weet hoeveel oorlogen er nog zullen komen, voordat we van vrede kunnen spreken", zegt Friej. Agressieve staat Bovenaan de lijst van lastige Ara bieren staat Abdul Jawad Saleh, de burgemeester van Bira, een SCHIPHOL (ANP) Bruin verbrand en geenszins de indruk wekkend vastgehouden te zijn in een land dat in staat van oor log verkeert, zijn gisteren 184 Nederlandse toeristen uit Egypte vla Marseille op Schiphol teruggekeerd. Met het Franse motor schip „Avenir" zijn de Nederlanders, samen met Engelse, Duit se en Franse toeristen, maandag uit Alexandrië vertrokken. De verklaring van reisleider Pauline Goedegeburen van de Eindhovense reisorganisatie Fit dat de oorlogsdreigingen wel merkbaar maar niet overheersend zijn geweest, was een sa menvatting van de ervaringen van de vakantiegangers. Velen noemden de verduistering van de Egyptische hoofdstad en de treinreis in het donker van Cairo naar de havenplaats Alexan drië het enige dat direct van de oorlog merkbaar was. De koplampen van de auto's werden blauw geschilderd en de ramen van de hotels werden met lakens afgeschermd, vertelde Pauline Goedegeburen. Hoewel er geen uitgaansverbod van kracht was, werd de toeristen geadviseerd 's avonds na tienen niet meer op straat te komen. In Cairo hebben de Nederlanders vier keer een luchtalarm meegemaakt. Hoewel het de'toeristen aan niets ontbrak, kampt men in Egyp te met een voedselschaarste. „Zaterdag al, direct na het uit breken van de oorlog, waren koffie, thee, vlees, suiker en rijst alleen maar op de bon te verkrijgen. De zwarte markt bloeide daarna enorm", aldus de reisleidster. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG NVV-voorzitter Wim Kok vindt, dat de komende verhoging van de cao-lonen in een redelijke verhouding moei staan tot de stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Hij zei dit gisteren in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad en liet daarbij uitkomen, dat hij de door de commissie van eco nomische deskundigen bereken de loonstijging van hooguit 2 pet éan de lage kant vond. Commissievoorzitter prof. Schou ten reageerde hierop met de stelling, dat er nu eenmaal niet meer ruimte is, aangezien de overheid de marge aanzienlijk heeft verklei.id ten behoeve van collectieve voorzieningen. Hij vond een verhoging van om streeks 2 pet ten opzichte van een produktiviteitsstijging van circa 4,25 pet eigenlijk wel „schandelijk". De opmerkingen werden gemaakt tijdens een bespreking van het rapport van de commissie van deskundigen van de SER over de economische toestand van het land. Die bespreking had een zeer beperkt karakter om dat men elkaar kennelijk niet voor de voet wilde lopen nu el ders, in de Stichting van de Ar beid, wordt gewerkt aan een centraal akkoord. Kroonlid en bankpresident dr. Zijlstra wees erop, dat als men de cao-Ionen sterker verhoogt dan de door de deskundigen aangegeven twee procent er netto toch niets meer overblijft dan bij twee procent. Daarom heeft het ook niet veel zin om de loonontwikkelingen in het buitenland te volgen en dat is bovendien ongewenst, zo stel de hij, omdat men dan de infla- tiebestrijding, centraal thema voor 1974, weer tegenwerkt. NVV-voorzitter Kok was het hiermee wel eens, maar vond toch ook, dat de internationale ontwikkeling niet genegeerd zou mogen worden. Verschillend werd ook het advies van de commissie beoordeeld om de winstmarge van het be drijfsleven wat te verruimen om ruimte te scheppen voor nieuwe investeringen en dus nieuwe ar beidsplaatsen. De heer Kok was er nog niet zo van overtu'gd. dat het een het ander tot gevolg zou hebben. Hij sloot niet uit, dat meer geld voor investerin gen zou betekenen meer moge lijkheid voor het invoeren van arbeidsbesparende werkwijzen. stad met 22.000 inwoners. „De autoriteiten proberen net te doen alsof iedereen als gelijke naast elkaar leeft," zegt hij: „maar dat is niet waar. Wij be schouwen de Israëli's als de be zetters, die ons land afgenomen hebben. Ze zijn vijanden, geen vrienden". „De staat Israël is een agressieve staat die gelbouwd is op de rui nes van de Palestijnen. Twee of drie weken geleden onthulde de gemeenteraad een standbeeld ter verfraaiing van de stad. Het was een vrouw in een Palestijn se jurk niet een naakt kind dat ze omhelsde. De Israëli's eisten van ons dat het vernietigd werd. De Israëli's zijn erg agressief. Maar wij Arabieren zijn men sen die de wil hebben om te le ven en ook zullen leven. We hebben wetenschapsmensen, doctoren, denkers. Ze kunnen ons niet negeren. „Maar ik denk dat de oorlog ons lijden wel eens zou kunnen be korten. De Israëlische soldaten hadden nooit gedacht dat de Arabische soldaten zouden blij ven vechten. De militaire auto riteiten zijn erg zenuwachtig. De Israëli's willen land ze snakken naar land, dus willen ze geen vrede. Maar ik geloof dat de Arabieren deze oorlog zullen winnen". Invoering minimum jeugdloon DEN HAAG (ANP) Het kabi net wil met ingang van 1 janua ri a.s. een minimum-jeugdloon regeling invoeren. Deze regeling heeft betrekking op alle werken de jeugdigen in de leeftijd van 15 tot en met 22 jaar. Premier Den Uyl zei gisteren, tij dens een onderbreking van het kabinetsberaad, dat de mini mum-jeugdlonen worden afge leid van het wettelijk mini mum-loon (thans 985,40 per maand bruto - voor iedere werknemer van 23 jaar tot en met 64 jaar). Voor elke leef tijdscategorie, te beginnen met de 22-jarigen, zal daarvan een aftrekpercentage van 7,5 wor den toegepast. Dit betekent op basis van het nu geldende minimumloon een mi nimum-jeugdloon voor bv. twin- i tigjarigen van 763,70 (via het j percentage van 77,5), voor 18-ja- rigen van 615,90 (62,5) en voor 15-jarigen 394.20 (40,. Wolkbreuk Zuid-Spanje: Consument]akser dan zijnbond EEN ANTWOORD VAN HET SOORT „vriezen noch dooien" heeft de Consumentenbond van de regering gekregen op via Kamerleden In gediende klachten, dat de STER door het weigeren van reclamespot jes van de Consumentenbond meer oog heeft voor de belangen van het bedrijfsleven dan voor die van de consument. De ministeries van Economische Zaken en CRM moeten, volgens de regering, al enige tijd bezig zijn met overleg over een doelmatiger consumentenvoorlichting en minister Van Doorn zou niet afwijzend staan tegenover een verruiming van de bepalingen van de omroep wet, als dat noodzakelijk mocht a'jn. I Maar voor rechtstreekse stappen bij de STER'voelt de overheid niet veel. Niet ten onrechte trekt de Consumentenbond hieruit de conclu- sie, dat de belangen van het bedrijfsleven op dit moment in elk ge val door de wetgeving beter beschermd blijken, dan die van de con sument. Nu staat de Consumentenbond evenwel in één opzicht in zijn soms verbeten strijd zwak: de consumenten zelf zijn heel wat lakser dan hun bond. De burger als werknemer of werkgever staat heel wat meer op zijn rechten en voordeel dan de burger als consument. DIT FEIT WORDT NOG EENS BEVESTIGD door een rapport van de Nederlandse Gezinsraad waarin tussen de regels door de gemiddelde Nederlander het verwijt krijgt, dat hij zich op het poli tieke vlak vaak wel druk maakt om de economische en maatschap pelijke problematiek van het land. maar weigert in zijn eigen beste dingspatroon daaruit ook maar enige persoonlijke conclusie te trek ken. De klacht klinkt hard, maar ze is waar. Wij hebben het al eens gehad over ouderen, die protesteren tegen de industriële bijdrage tot mi lieuvervuiling, maar die zelf als particulier zich van de noodzakelij ke milieumoraal geen zier aantrekken. Over jongeren die proteste ren tegen honger in de wereld en zelf demonstreren dat ze van de waarde van het voedsel dat ze zelf verspillen, geen benul hebben. Over het bedrijfsleven dat zegt ook oog te hebben voor de economi sche nood in de derde wereld, maar nog met het voorstel moet ko men om een half procent reële loonsverhoging ten bate van de ont wikkelingshulp af te zonderen. De Gezinskrant komt in genoemd rapport uiteindelijk tot de conclu sie, dat er meer gedaan zal moeten worden aan consumentenvor ming, waarbij onder meer politiek en onderwijs moeten zorgen voor een soort van permanente educatie. HET IS ALLEMAAL WAAR, maar probeer het maar eens zo te reali seren, dat deze permanente educatie ook praktische gevolgen met zich brengt. De praktijk wil nu eenmaal dat de consument anno 1973 iemand is. die zich ongelooflijk aangetrokken voelt tot wat al in de klassieke oudheid werd uitgedacht „Pluk de dag", dat we dan in de avondschemering van de 20e eeuw nog graag zo krap moge lijk interpreteren. Wat de Consumentenbond aanbeveelt, doen we op het moment dat we onszelf een keer gebeten voelen: wat de Gezinsraad propageert zien we nog meer als hobby voor anderen ,dan als roeping voor allen. Komt dat, doordot we het dagelijks leven toch te veel losgemaakt hebben van zijn immateriële hoofdzaak? Dit is geen kwestie waarin economie, onderwijs, politiek het laatste woord hebben. Een televi siespotje dat daarop de aandacht vestigt, zou bij de STER waar schijnlijk mogen passeren. Maar een groot deel van de burgerij zou vermoedelijk bezorgd de vraag stellen of de Evangelische Omroep, het Vaticaan dan wel Jehova's Getuigen de zenders in Hilversum overrompeld hebben. -p- mist 19 temperaturen KMO luchtdruk in rruilibaren ook lamoen Wh»* ■w-w warmtefront H hoge-drukgebied j^*bewoikrig sneeuw -r-r kou-front L lage-dnAgetoed 1** regen Tj*. onweer windrichting verpiaatsmgsnchting President Heinemann bekomt van de s'chrik. nadat hij door een geestelijk gestoorde man geheel links) tegen de grond is geslagen. De Duitse president had een toespraak gehouden tot jonge ondernemers in Augsburg toen de man hem aanviel. De president raakte overigens niet gewond. 55 doden GRANADA (DPA) Bij een wolkbreuk in de Zuidspaanse provincie Granada zijn gisteren waarschijnlijk meer dan 55 i mensen om het leven gekomen. Als gevolg van een regenval van 160 liter per vierkante me-1 ter is een waterbekken boven het kustdorp Rabita overgelo pen. De watervloed heeft ver- scheidene huizen weggespoeld. Enkele gezinnen werden in hun j slaap door het aanstormende water verrast. Auto's zijn door I de watermassa in de zee ge- j sleurd. De zondvloedachtige re- genval was voorafgegaan door een droogteperiode van bijna 12 1 maanden. Vandaag zal een zwakke rug van hogedruk over ons land trekken en voor enkele zonnige perioden zorgen. Deze rug volgt op een depressie, die gisteren vrijwel de gehele dag regen bracht. De neerslaghoeveelheden waren vooral in het westen van het land groot. Op Valkenburg en Vlissingen viel overdag meer dan dertig millimeter regen. Na de passage van deze storing nam gisteravond de wind die aan de kust nog stormkracht bereikte, snel af en draaide naar noordelijke richtingen. Daarmee wordt onstabiele lucht aangevoerd en kunnen zich naast zonnige perioden plaatse lijk ook enkele buien voordoen. In de loop van de avond neemt de bewolking echter weer snel toe op de nadering van een vol gende oceaanstoring. Later kun er weer regen vallen. Vooruitzichten voor zondag en maandag: aanhoudend onstand vastig weer. Vooruitzichten in cijfers; gemid deld over Nederland, maandag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 9; max. temp.: omstreeks 13. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. WEERRAPPORTEN Eelde Elndhovt Den Helder P.td. regenbul Zd Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Kopenhagen Locarno Parijs Rome Spilt (ADVERTENT IE) invia t vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie Nog 2 beursdagen 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburf 4 dagen Londen 5 dagen Parijs vxf 66.- ÏJL f 114.- f 105.- va. f 128.- v-a. f 150.- Alle informatie in dc brochure „Toeren met NS" op het xation. voordelig uit met NS D*66 betreurt besluit fractie in Rotterdam AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van D'66 betreurt het besluit van de Rotterdamse ge meenteraadsfractie om nu al aan te kondigen dat D'66-Rotter- dam niet moet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in 1974. Vo'gens het bestuur is de slechte uH'.cmst van dc verkiezing io 7.' ns ad deze week in belang- r.jke mate bepaald door plaat selijke omstandigheden, maar „het kan niet worden ontkend, dat de crisis die de partij mo menteel doormaakt, heeft door gewerkt bij de Zaanse kiezers".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7