KUNST OP ZICHT OLTRE TOMBA VAN BREUKER: GOED VOOR AVOND VOL PRET Antiekbeurs in Keukenhof Joep Goeting Voorschoten paart antiek met sociaal werk Kunstkortjes Victori aanse voor werpen schilder en keramist Exposities u D PAGINA 5 ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT klJIlSt LISSE Het luisterrijke inte rieur van het oude kasteel Keu kenhof te Lisse zal voor de vier de achtereenvolgende keer gast vrijheid bieden aan een dertien tal antiquairs. Deze streng gese lecteerde groep werkt vanaf vandaag t/m zondag 28 oktober mee aan een antiekbeurs met artikelen uit binnen- en buiten- and. Ten grondslag aan de sp- !ectie ligt de kwaliteit en dus de betrouwbaarheid. Deze beurs is opgezet zowel voor de gespecia- .iseerde verzamelaar alsmede voor de niet zo sterk gerichte antiekliefhebber. De expositie is geopend op werkdagen van 14.00 tot 22.00 uur, op zaterdag en zondag van 11.00 tot 22.00 uur. Op zondag 28 oktober (laatsts dag) van 11.00 tot 18.00 uur. Breuker. Oltre Tomba. ter meer dere verwarring ondergetiteld ,,een jazz-operette", is een op eenstapeling van historische hi- lariteiten, die het publiek ver oordelen tot de slappe lach. Ol tre Tomba wordt verzorgd door het voltallige gezelschap van de Instant Composers Pool en be vat evenveel opgewekte muziek als animerend theater. Niet het manco dus van aangeklede mu ziek of een verkleedpartij met begeleiding. Een volwaardige voorstelling, die zich lijkt af ie spelen in de roes van gedurfd volkstoneel, terwijl het natuur lijk om niets anders gaat dan om voortreffelijke Breukeriaan- se exploitatie van clichés in tekst en muziek. De toespelin gen in de muziek zijn voor iede re liefhebber te volgen, in de tekst (want dan gaat het over ,,de situatie van de jazz in Ne derland") is af en toe een goede verstaander nodig. Maar de his torische taferelen, daar gaat het om, zullen ervoor zorgen dat Ol tre Tomba zelf zal gaan beho ren tot de gelukkige momenten in de geschiedenis van het Breukeriaanse muziektheater". Keramiek LEIDEN De in Den Haag geboren, thans in Amsterdam wonende schilder en keramist Joep Goeting, houdt tot 9 november a.s. een tentoonstelling van zijn werk in Galerie v.d. Vlist aan de Boter markt. Goeting komt hie maar voren als de schilder van het primitieve, soms ook wel fantastische dierlijke leven: dat van vlinders, kevers en andere insekten. Hij toont dat leven in al zijn bizarre schoon heid, soms ook in een bepaalde dreiging als waren het prehistori sche exemplaren van ontluikend dierlijk leven, soms lieflijk als hij vlinders in al hurr bizarre kleurenpracht in fijn-peinture schildert. Ook geeft hij ze weer in geconserveerde, opgeprikte, dus dode toe stand, waaruit dan dus wel het leven is verdwenen, maar niet de vormen- en kleurenschoonheid. Dat alles formeert hij zoals gezegd in zeer mooie prenten, aqua rellen en gouaches. Om er enkele uit de grote serie te noemen: een studie van torren en een „Wonderkever", dat overigens een fanta siedier is. Zeer fraai is ook een gecollageerde gouache .Verwach ting in zilver" en enkele surrealistische verbeeldingen op een zgn. drieluik. Voorts op een aantal charmante miniatuurtjes in fijn-pein ture, gelijmd op donkerbruine houten blokjes. In zijn keramische produktie houdt Goeting zich over het algemeen bezig het plantenleven in velerlei, min of meer surrealistische vor men doch altijd verstaanbaar te tonen. Het merendeel in ivoorwet (Goeting gebruikt een fraai glazuur), soms wat opgehoogd met rose of blauw, een enkele maal geheel in blauw. Ook dit werk getuigt van Góetings voorliefde voor het primitieve groeibegin, ontluikend in een bizarre vormenrijkdom. Overigens verstaanbaar voor ieder, die het maar zien wil. De thans bij v.d. Vlist geëxposeerde collectie werd eerder getoond in het Instituut Neerlandais te Parijs. Ze komt t.z.t. ook in Rotteidam in het museum Boymans-van Beuningen. WILLEM PRINS. Een voorbespreking schrij ven over het werk van Wil lem Breuker en zijn In stant Composers Pool is in feite een waanzinnige zaak. De twee producties van deze groep die maandag 22 oktober in het LAK-theater te zien zijn („He, he, he. waar is de marechaussee" van Misha Mengelberg en „Oltre Tomba" van Willem Breuker zelf, zijn een der mate absurde combinatie van jazz, operette en slap stick. dat ze zich aan iede re serieuze beschouwing onttrekken en alleen maar kunnen dienen vor een avond vol ongecompliceer de pret. Om toch enig idee te geven van wat het Leid- se publiek te wachten staat, volgt hier een frag ment uit een recensie van John Müller in NRC-Han- delsblad: ,Er gebeurt te veel om op te noe men in Oltre Tomba, een nieu we aflevering van de muzikale theater-bedoelingen van Willem VOORSCHOTEN De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, afdeling Voorschoten, organiseert op 26, 27 en 28 oktober voor de derde keer een antiekbeurs. Het bestuur van Nut-Voorschoten heeft hiertoe weer besloten gezien het grote succes dat de vorige beurs had: er kwamen ruim 3000 mensen van heinde en verre. Het bijzondere van de antiekbeurs is dat de entreegelden geheel ten goe de komen aan het vormings- en ontwikkelingswerk in deze gemeente. De organisatoren hebben een nog strenge re selectie toegepast dan in de twee vorige jaren. Ze heb ben ervoor gezorgd dat de kwaliteit van het gebodene hoog is en toch betaalbaar blijft. Er is een grote verschei denheid aan meubelen, glas, aardewerk, porselein, zilver, koper, tin, boeken, munten, schilderijen, vroeg-Russische ikonen, boerenantiek en nog veel meer. De antiekbeurs, die geopend zal worden door mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, wordt gehouden in het Cultureel Centrum, Pr. Marijkelaan 4. Geopend op 26 ok tober van 19.30 tot 23.00 uur, 27 oktober van 10.00 tot 20.00 uur en op 28 oktober van 11.00 tot 18.00 uur. Ter gelegenheid van deze antiekbeurs heeft het Nut-Voor schoten een boekje uitgegeven met opstellen over antiek, die door scholiertjes van de plaatselijke basisscholen ge maakt zijn. Het boekje is getiteld: zoals de ouden zon gen I Het is nog niet zo lang ge leden dat Kabaret Tekstpiere ment in Leide» optrad met hun programma „In de zesde he mel". Dat was om precies te zijn op 17 en 18 januari j.l. Inmiddels is enkele weken geleden hun nieuwe pro gramma „Blijf zitten waar je zit!" in première gegaan en de liefhebbers van het ietwat macabere cabaret kunnen hun hart dus weer ophalen. Een kleine waarschuwing is echter wel geboden: Vorig jaar trad Tekstpieremeet twee keer in Leiden op en wel in het Rijn lands Lyceum. Dit jaar is er daarentegen maar één voor stelling en die vindt bovendien plaats in het veel kleinere LAK-theater (zaterdag 27 ok tober). Het verdient daarom aanbeveling niet al te lang te wachten met 't de plaatsen. LEIDEN Marijs v.d Stoep's schilderijen, aqua rellen- en etsententoonstel ling is gisteren geopend Deze expositie duurt t/m november en wordt gehou den in Kabinet Gaper, Joh de Wittstraat 40, Leiden Geopend: dinsdag t/m za terdag van 14 tot 17.30 uur, donderdag bovendien van 19 tot 21 uur WASSENAAR Paul Ci troen opent vandaag om 15.00 uur de tentoonstelling van schilderijen en kleur- tekeningen van Bart de Graaf. Deze tentoonstelling wordt van 20 oktober tot 10 november gehouden in de galerie-bibliotheek, Luifel- baan 1, te Wassenaar. Ge opend op werkdagen van 10 tot 12.30, 25 en 79 uur (behalve maandagmorgen, dinsdagavond en donder dag), zaterdagen: 10 tot 13.00 uur. psyehote V e r t m O r e O u t w d Op de foto genomen bij mevr. v.d. B. en L. zien we een olie- en azijnstel en een peper- en zoutvat. Hoewel zij qua stijl veel op elkaar gelijken en ook ze ker in dezelfde tijd vervaardigd zijn, horen zij niet bij elkaar. Het zijn voorwerpen uit de Vic toriaanse tijd (tweede helft van de 19e eeuw) en met name het olie- en azijnstel maakt deel uit van een reeks objecten die men tegenwoordig voornamelijk in de keuken gebruikt, maar die in "grootmoederstijd" door de gastvrouw zelf in de huiskamer ter hand werden genomen. Om dat de gasten dit van nabij kon den gadeslaan werden deze jn wezen gewone gebruiksvoorwer pen luxueus uitgevoerd en wer den er soms ware pronkstukken van gemaakt. Zo had men b.v. de spoelkommen, waarin in de huiskamer door „mevrouw" de - meestal Chine se - theekopjes werden afgewas sen (men vertrouwde deze blijk baar n;et aan de dienstbode toe), de waterketel, vaak van koper, soms van zilver, met komfoor geplaatst in een fraai houten stoof in de vorm van ee emmer, een zilveren lepel met een gat erin om eieren uit het kokende water te scheppen en het olie- en azijnstel. De slag werd niet aangemaakt opge diend of de gastvrouw voor zag haar van olie, azijn, peper en zout of iedeie gast voegde erop zijn bord aan toe wat naar zijn gading was. Deze stellen werden ook in de 18e-eeuw al gemaakt, soms is de basis een broodmand die met behulp van inzetstukken in een olie- en azijnstel veranderd kan worden. Er bestaan ook stellen van meer dan twee flesjes, men voegt er dan b.v. een zoutvat en een pe- pervat of een mosterdpotje aan toe. Er zijn zelfs stellen die zes karaffen en eèn peper- en zout vat bevatten, men kon dan uil verschillende «oorten azijn kie- Het zoutvat is in de loop der eeu wen gedegradeerd tot een vr.J eenvoudig voorwerp. Tegen woordig is zout makkelijk te krijgen en niet kostbaar. In vroegere tijd was het echter een teken van grote rijkdom wanneer men zout op tafel kon zetten. Vandaar dat in die tijd het zoutvat een zeer belang rijk onderdeel van het tafelgoed was en het bijzondere aandacht verdiende. Zulk kostbaar spul kon men niet in een eenvoudig schaaltje opdienen en de zoutva ten uit die tijd zijn dan ook rijk bewerkt en van kostbaar mate riaal vervaardigd. Zilver was b.v. een geliefd metal om zout vaten van te vervaardigen, hoe wel dat ons. met het oog op het aantasten hiervan door het zout. niet zo praktisch lijkt. Het be kendste en rijkst bewerkte zout vat is van goud, het werd tus sen 1538—1543 door de beroem de goudsmid Benvenuto Cellini voor de Franse koning Frans I gemaakt. Hierop ziet men o.a een vrouwe- en een mannefi- guur die de aarde en de zee personificieren. Zij hebben res- pektievelijk de peper .afkomstig van de aarde, en het zout. ge wonnen uit de zee. onder hun hoede. Langzamerhand is het zout minder schaars en duur ge» worden en werden overeenkon»- stig de zoutvaten eenvoudiger. De waarde van het olie- en azijn stel is plm. 400,--, die van de peper- en zoutstrooier plusminus 200,—. Bach laat zich horen in Dorpskerk Leiderdorp LEIDERDORP De Bach-cy- clus die K&O in Leiderdorp op zondag 21 oktober van start laat gaan, zal dit sei zoen uit drie concerten be staan tijdens welke diverse fluit- en gambasonates, wer ken voor cello en voor clave- cymbel ten gehoren zullen worden gebracht. Voor de aanvang van ieder concert zal een interessante toelichting worden gegeven m de vorm van diabeelden waarbij verteld zal worden over de achtergronden van de te spelen werken. De concerten uit deze Bach-cv- clus worden allen op zondag middagen gegeven en begin nen om 15 uur. Tijdens de concerten zullen in he' „Trefpunt" naast de Dorps kerk. kinderfilms vertoond worden. Ouders die hun kin deren niet mee naar het con cert nemen, kunnen deze kinderen laten genieten van een middag kostelijk amuse ment. Op deze manier kan het hele gezin op de zondag middag echt „uit" zijn zon der problemen van het „zien te krijgen van een oppas" enz. Inlichtingen K. en O.. Oude Vest, 45, Leiden. Tel 31841.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5