fblijmaker ISRAËL: WEG NAAR CAIRO IS GEBAAND Libië stopt olie-export naar VS 1ïf Nixon geeft inhoud van bandopnamen v.d.wiel Hoe nabij is die zwarte broeder? VIYELLA v.d.wiel verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19640 ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108,20. - Losse TV-SELECTIE Zaterdag: Ned. I: 15.15 uur Lub bers—Ali, boksen; 19.05 uur Wie van de drie; 20.20 uur Wie- kent-kwis; 22.00 uur samenvat ting boksen. Ned. II: 20.20 uur Zeskamp; 21.40 uur Farce Majeure; 22.35 Rita Hovink, portret. Zondag: Ned. I: 15.35 uur Star trek; 20.20 uur Smith en Jones; 20.50 uur Citroentje met suiker, serie; 21.40 uur Brandpunt, Ned. II: 19.00 uur De vrijbuiters; 20.45 uur Diagnose, geldcrisis. Zonnige perioden, maar plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind, later uit uit eenlopende richtingen. Max. temperaturen rond 9 graden. Zondag; zon: 07.15-17.34; maan: 01.37-15.24. Hoogwater Scheve- ningen: 10.57, 23.31. Moandag: 7.on: 07.17-17.32; maan: 02.56-15.42. Hoogwater Scheve ningen: 12.12. i bezet dorp in Syrië. De bevolking vlucht niet langer mee met de terugtrekkende Syrische soldaten. Zeg nie.t, dat Nederland niet be trokken is bij het missiewerk. Wanneer Nederlandse missiona rissen een beroep op ons doen, is het antwoord zelden „nee". Met die hulp heeft hun werk tot rer. sultaten geleid. Er zijn Afrikaan- en Aziatische kerken ontstaan. Die zetten nu zelf hun schouders onder het werk, dat christenen te doen hebben, altijd en overal ter wereld. Hun geloofskracht is sterk; hun financieel vermogen meestal gering. Daarom moeten zij ons om steun blijven vragen. Dan mag het eigenlijk geen ver schil maken of de vraag van een bekende missionaris komt of van een vreemde bisschop in Afrika, an een onbekende projektleider i India, of van een verre kate- chist uit Oceanië. Maar hoe nabij is nu eigenlijk die zwarte broeder, of die zwoegende medechristen met zijn gele huid Het antwoord mag blijken op Wereldmissiedag, in dit week einde van 20—21 oktober. Het antwoord van een duidelijke solidariteit met alle jonge kerken in de derde wereld, op de koL- lekteschaal in de kerk, of óp giro van PMW Laan Copes van Cattenburch 127 Den Haag. HURTS 4 in ..om persoonlijkheid zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling. Voor 'n op maat gemaakte modebril voor op maat gemaakte glazen! Via 'n persoonlijk advies. Bij v.d. Wiel is uw bril maatwerk! weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 a Lelrien. Vier doden bij aanval op bank BEIROET (AP) Bij de bestor ming van het filiaal van de Bank of America in Beiroet door de Libanese politie zijn gistermorgen vier doden geval len: een Amerikaan die in roet woont en die zich als cliënt in het gebouw bevond, twee ter roristen en een politieman. Zes agenten werden gewond. Zoals we gisteren in een deel onze editie nog konden melden, ging de politie met steun van commando's van het leger gis teren tot de aanval over, nadat de bank 25 uur bezet was ge weest. Vijf terroristen, leden van de socialistische revolutio naire beweging, hielden toen 25 gijzelaars gevangen. Hun eisen waren ondermeer een losgeld van 10 miljoen dollar en bevrij ding van de gevangen zittende Palestijnen in Libanon. Afgelastingen DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zater dag- en zondagamateurcompeti- tie afgelast. Ook hebben alle af delingen de wedstrijden voor za terdag en zondag afgelast, ter wijl de wedstrijden van de jeugdelftatlen betaald voetbal eveneens geen doorgang fcuHen vinden- Alle op zaterdag vastgestelde korfbalwedstrijden, zowel op landelijk- als afdelingsniveau, zijn afgelast. Voor zondag is nog geen beslissing genomen. Executies in Chili gaan door SANTIAGO (AP) -De militaire regering van Chili heeft bekend gemaakt dat er opnieuw 21 per sonen doar vuurpetlotons zijn geëxecuteerd. Een van de slachtoffers was de directeur van een jeugdsymfonieorkest, beschuldigd van wapensmokkel in instrumentenkisten. Deze execi ->s brengen het aantal getëcutee m sinds de machts overname door de strijdkrach- TRIPOLI (ANP) Na Aboe Dhabi heeft ook Libiè be sloten geen olie meer te le veren aan de Verenigde Staten. De leveranties van Libiè aan de VS maken on geveer 11 pet. van de Libi sche produktie uit, die in totaal ongeveer 63 miljoen vaten (van 159 liter) per jaar bedraagt. Libiè heeft ook een aanzienlijke verhoging van de prijs van zijn ruwe olie bekend gemaakt. De maatschappijen zullen voor ruwe olie ongeveer tweemaal zoveel moeten betalen: 8,9 dol lar (ongeveer 22 gulden) in plaats van 4,6 dollar (11,50 gul den). De Libische prijsverhoging is gro ter dan die van de olie landen aan de Perzische golf. De olie maatschappijen venvachten dat ze daar 70 procent meer moeten gaan betalen. De Libische prij zen waren altijd al veel hoger dan die in de Perzische Golf. omdat bij deze laatste rekening gehouden moest worden met de hoge vervoerskosten rond Kaap de Goede Hoop. Libiè is overi gens een van de kleinere olie producenten in de Arabische wereld. De Europese commissie is gister avond in spoedvergadering bij een geweest om zich te beraden over een verzoek van Luxem burg zijn uitvoer van oliepro- dukten naar de andere EEG- landen te mogen beperken. In beginsel is een dergelijke maat regel in de gemeenschap verbo den, maar Luxemburg meent dat de omstandigheden thans een uitzondering rechtvaardi gen. Luxemburg heeft de laag ste prijzen binnen de EEG,. De Commissie komt woensdag op nieuw bijeen. Afscheid van prof. Gorter Lakt SINAI CAIRO/TEL AVIV, (Rtr/AP) De Israëlische gevechtsgroep op de weste lijke oever van het Suezka- naal, die thans minstens 300 tanks en 12.000 man schappen omvat, is doorge drongen tot op 32 kilometer binnen het Egyptische grondgebied, tot een af stand van 80 kilometer van de hoodstad Cairo. De Is raëlische stafcehf Elazar verklaarde vannacht dat „goed tankland" voor de stoottroep openlag en dat de weg naar Cairo „ge baand" was. In Washing ton is vernomen dat de Is raëli's zo snel door de Egyptische raketstellingen oprukken „dat het bijna niet bij te houden Is". President Nixon heeft het Ameri kaanse congres toestemming ge vraagd voor 2,2 miljard dollar (ruim vijf miljard gulden) wa pens naar Israël te mogen zen den om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te handha ven. Nixon zei dat Amerika al les in het werk stelt de oorlog tot een „zeer snel en eerbaar einde" te brengen. Hij heeft Kissinger vandaag naar Moskou gestuurd voor overleg met de Russische leiders. Het Pentagon heeft meegedeeld dat de VS ongeveer 100 man mi litair personeel in Israël heb ben, deels toegevoegd aan de ambassade, deels voor hulp aan de luchtbrug. Hoe de strijd in de Sinal zich ont wikkelt is nog onduidelijk. Bei de partijen melden hun tegen standers zware verliezen toe te brengen, waarbij sprake is van wel honderden tanks. Corres pondenten aan de Egyptische j zijde van het front meiden dat er een toenemend Egyptisch mi- I litair verkeer is in de richting van de Israëlische doorstoot op Deze Israëlische tankcommandant heeft op de Golanhoogten zlfn tank de westelijke kanaaloever. Cai- tijdelijk in de steek moeten laten. Hoewel gewond, weigerde hij evenwel de strijd op te geven. Na te zijn behandeld, nam hij opnieuw deel aan de gevechten. Het strijdtoneel aan het Suezkanaal. Aan de oostelijke oever het ter rein van de grote tankslag, op de westelijke oever bij het Grote Bit termeer de Israëlische doorstoot. meldt „verbitterde gevech ten" en zware verliezen voor de Israëli's, maar Israël verklaart dat Egyptische tanks terugke ren voor de verdediging van de hoogdstad. Bovendien zouden veel Sam-raketstellingen worden macht gedwongen werd aan de strijd te gaan deelenemen. Dit zou Egypte op zware verliezen komen te staan. vernietigd en buitgemaakt, Aan de andere kant houdt men er waardoor de Egyptische lucht- WASHINGTON (UPI) - President Richard Nixon heeft besloten het niet hogerop te zoeken bij het Amerikaanse opperste ge rechtshof, maar informatie op de bandopnamen van zijn ge sprekken over "Watergate" in het Witte Huis ter beschikking te stellen van de senaatscom missie en federaal rechter John J. Sirica, zo is vannacht uit ge zaghebbende brond in Washing ton vernomen. De banden zelf worden niet overhandigd. Verder heeft de president de spe ciale officier van justitie voor Watergate, Archibald Cox, opge dragen de zaak niet tot voor het opperste gerechtshof uit te vechten. Volgens genoemde bron heeft Nixon van zijn besluit voorzitter Sam J. Ervin van de senaats commissie voor Watergate en commissie-lid senator Howard Baker, op de hoogte gesteld. Er- vin en Baker hebben met het presidentiële besluit ingestemd. Cox zou het hebben afgev.ezen, maar de president sprak hier over zijn veto uit. ,ailllll!ii LEIDEN In het de Gorlaeusla- boratorium aan de Wassenaar- seweg in Leiden heeft gisteren Het v00r authentietkk verifiëren prof. dr. G. J. Gorter officieel afscheid genomen als gewoon hoogleraar in de natuurkunde! en directeur van het Kamer- lingh Onnes laboratorium. Prof. Gorter, die met pensioen gzat, geniet zowel nationaal als internationaal grote bekendheid j vanwege zijn wetenschappelijk' werk. Directeur van het Kamer- lingh Onnes laboratorium werd van de te verstrekken informa tie zal worden toevertrouwd aan een vooraanstaand, niet bij de affaire betrokken persoon: sena tor Stennis. rekening mee dat het nieuwe Russische materieel voor Syrlè de Israëli's zal dwingen troepen aan het Sinaifront te onttrek ken. De Israëlische stafschef. David Elazar, is voorzitig optimistisch over de afloop van de strijd. „Wij zijn begonnen met het voorschrijven van de plaats waar slag wordt geleverd, met het voorschrijven hoe de ge beurtenissen zich zullen afspe len. Onze situatie wordt met het uur beter". Dodelijk ongeluk in Haarlem HAARLEM (ANP) De 73-Jorlge heter C. J. Kapitein uit Lis- se is vrijdagavond om het leven gekomen toen de door hem be stuurde auto op de westelijke rondweg in Haarlem op onver klaarbare wijze in de midden berm terechtkwam, waarna hij op de andere rijbaan frontaal op een tegenligger botste. Het slachtoffer wus op slag dood, een passagier werd gewond naar een ziekenhuis overge bracht. TER AAR - In het Dorpshuis wordt hedenavond een disco- a\c>nd verzorgd door het dun Willem en Jan. Aanvang oormalige juridische adviseur van Nixon. John Dean, heeft giste ren voor de rechtbank svhuld bekend aan samenzwering en belem mering van het onderzoek naar de afluistering van het democrati sche hoofdkwartier in Watergate. Tegen Dean zullen geen verdere beschuldigingen worden Ingebracht, maar hij gaat niet vrijuit bij Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee Is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam of voornaam In goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Noteer m.l.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee; DUfl Stuur deze bon In open envelop, ?aam: zonder postzegel, naar: *Tr#,:antwoordnummer 349. Leide*. Woonplaats: Stuur een dames/herenagenda, waarop gedrukt: LEIDS E 5SS; COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1