Goliath staat nog overeind Israël heeft luchtslag niet gewonnen SAM- grond-lucht geleide projectielen (type SA-2), diging van Egypte en Syrië. e worden gebruikt bij de luchtverde- (Van onze militaire medewerker) De Israëlische luchtmacht had se dert de zesdaagse junioorlog van 1967 een wereldwijd erkende ima ge van onoverwinnelijkheid. Num- meriek weliswaar de mindere van de vele omringende Arabische Luchtmachten, werd de lucht macht van Israel toch geschouwd als kwalitatief zo superieur, dat deze overmacht in elk conflict zou rhoeten leiden tot een snelle be slissing in het voordeel van de Is raëli' Zo ongeveer was de algemene op- ninie totdat 6 oktober de strijd uitbrak en de zaken anders ble ken te liggen. Geen schaduw van de snelle, eclatante overwinning van 1967, toen Davidje in enkele dagen tijds Goliath met een smak onderuit haalde; de in getalsterk te toen 3 tot 5 maal zo sterke luchtmachten van Egypte en zijn Arabische bondgenoten waren in een minimum van tijd finaal bui ten gevecht gesteld. Het totale .luchtoverwicht dat Israël vrijwel van het begin bezat, maakte ook een snel einde aan de strijd op de grond mogelijk. Wat is de oorzaak dat de zaken nu, zes jaar latef, zo geheel anders staan? Allereerst is daar natuurlijk het. aspect van het initiatief. In 1967 lag dat geheel aan Israëlische kant en was op de eerste ochtend van het conflict dankzij een tevo ren minutieus uitgekiende luchtof- fensief-operatie de Egyptische luchtmacht binnen enkele uren op de grond reeds voor meer dan driekwart uitgeschakeld. Drie maal achtereen joeg de Israëli sche luchtmachtbevelhebber .vrij wel al ziin offensieve vliegtuigen over de niet gecamoufleerde en zwak verdedigde Egyptische vliegvelden, een Blitzkrieg, waar zelfs de uitvinder van dit woord jaloers op geweest zou zijn. Ook toen bestond de luchtmacht van Egypte vrijwel uitsluitend uit Russisch materieel. Les geleerd Cairo en Moskou hadden een les geleerd en er met schade en schande voor betaald. De les dat ook een nummeriek veel zwakke re tegenstander, indien hij het ini tiatief neemt, toch oppermachtig kan zijn. Dat de niet verspreid opgestelde vliegtuigen even kwets baar zijn als glazen broeikassen voor een windhoos. Dat het radar systeem niet goed werkte en dat de 150 SA 2 luchtafweer raketten van Russchische makelij in han den van niet goed getrainde be dieners van nul en gener waarde zijn. Dat de vliegvelden ongeca- moufleerd en te dicht achter de Suezkanaal-zone lagen en daarom een makkelijk te identificeren prooi voor elke aanvaller waren- Moskou besloot de Egyptische luchtmacht, die van de aardbo dem was weggevaagd in een dag, opnieuw uit te rusten, opnieuw een investering van verscheidene miljarden guldens waarde. Maar dan met in achtneming van alle geleerde lessen. De mobiele grond-grond projectielen (Frog), bestemd voor korte en midden afstand. Geleverd aan Egypte en Syrië. Vele duizenden instructeurs en. technici vergezelden het vervan gende Russische luchtmachtmate- rieel voor Egypte. Maar niet om slechts als vrachtvervoerders naar Cairo te dienen; er moest een modem, waterdicht luchtver dedigingssysteem worden opge bouwd, dat de garantie zou geven, dat een dergelijke kostbare ader- larting voorgoed onmogelijk zou zijn. De vliegvelden werden meer achterwaarts gekozen en voorzien van tot moskee gecamoufleerde betonnen vliegtuigbunkers. Aan de westzijde van het Suezkanaal werd over de hele lengte van noord tot zuid een luchtverdedi gingsgordel gebouwd van 130 ge leide-wapen-opstellingen met daaraan gekoppelde radar-waar schuwingssystemen. Rond 1971 was dit moderne luchtverdedi- gingsnëtwerk goeddeels voltooid. Een surprise als in juni 1967 werd uitgesloten geacht, en bleek inderdaad uitgesloten te zijn. Direct na de eerste Egyptische en Syrische aanvallen op de 6e okto ber antwoordde de Israëlische luchtmacht met een reeks lucht aanvallen. Maar al meteen bleek, dat de situatie volkomen anders lag dan 6 jaar tevoren. .Het met. Russische steun opgezette sys teem, nieuwe wapens en een voortdurende aanvoer door de lucht van nieuw Sovjet-materieel bleken sleutelfactoren te zijn voor een redelijk Arabisch afweersuc- ces en hogere Israëlische verlie zen dan was verwacht. Al in de eerste twee dagen van de nieuwe oorlog verloor Israël 35 Phantoms en Skyhawks, die voor het me rendeel ten prooi vielen aan de nieuwe SA-6 luchtafweerraketten, die veel effectiever bleken te zijn dan de oudere Russische SA - 2 Guidelines (tegen hoogvliegers) en SA3 Goa's (tegen vliegtuigen op middelbare hoogten). Aanvan kelijk drongen de Egyptenaren niet diep door in het door Israël bezette Sinai gebied, om niet ver stoken te zijn van de luchtdekking van de SAM-projectielen (surfa- ce-to-air) maar na enkele dagen werden de eerste SA-6 batterijen, die veel mobieler zijn dan de grotere SA-2 en SA-3, ook in het inmiddels veroverde bruggen hoofd gebied in de Sinai gestatio neerd. Opvallend was ook de strategi sch verantwoorde inzet van Egyptische troepen in het gebied aan de oostelijke oever van het Suezkanaal, waar kennelijk terde ge rekening werd gehouden met de zwakkere punten in de Israëli sche verdediging. Dit is onder meer mogelijk geworden dankzij de gegevens over het gevechtsge- bied, die werden verkregen door Russische verkenningssatellieten. Met deze -informaties, dag aan dag beschikbaar komend, konden de Sovjets de militaire comman danten van Egypte en Syrië waar devolle adviezen verstrekken voor dè te bezigen taktiek tegen de Is raëliërs. Op 10 .oktober werd een van de Russische verkenningssatellieten vervangen door een nieuwe, die in een baan werd gelanceerd om een uitstekend beeld te leveren van de gevechtsgebieden in het Midden Oosten. Het zal duidelijk zijn dat deze Russische assistentie bij de militaire planning van de Arabi sche militaire commandanten van onschatbare waarde is. Een andere factor van betekenis is de voortdurende nieuwe aan voer van Russisch oorlogsmate- rieel om de gelede verliezen weer snel aan te vullen. Veel eer der dan de Amerikaanse aan- voer-luchtbrug op gang kwam, vlogen honderden Russische zwa re transportvliegtuigen naar Egypte en Syrië om deze aanvoer te garanderen. Tot de nieuwe gevechtsvliegtuigen die aan de Arabische luchtmach ten recentelijk werden geleverd. behoorde ook de nog niet eerder in het Midden Oosten waargeno men Sukhoi SU-20 Fitter-B, een zeer snelle jachtbommenwerper, die voorzien is van een verstelba re pijlvleugel, zoals die ook wordt toegepast bij de Amerikaanse F- III en de in aanbouw zijnde MRCA.. Deze geheel nieuwe krachtsverhouding in de lucht was oorzaak van de voor vele westelij ke waarnemers toch niet. ver wachte zware en min of meer succesvolle tegenstand in de lucht van de Egyptenaren en Syriers. Een vraag kan dan zijn waarom de Egyptische luchtmacht niet eerder in grotere mate uit haar schulp is gekomen dan tot nu toe het geval was. Er is weliswaai sprake van beperkte taktische zet van Egyptische gevechtsvlieg "tuigen boven het directe frontge bied, maar de sterlcte en beschik baarheid van luchtstrijdkrachten in aanmerking r.emend, is deze inzet bepaald aan de geringe kant. Voor zover bekend is slechts een maal een Egyptische Tupolev TU 16 Badger bommenwerper in actie geweest om boven de Middelland se Zee een russisch luchtgrond projektiel van het type AS 5 Kelt te lanceren, gericht op Tel Aviv. Maar deze Kelt werd onderschept door een Israëlische Phantom-ja- ger en neergeschoten voordat hij zijn doel kon bereiken. Het heeft er daarom de schijn van, dat de Egyptenaren enige te rughoudendheid betrachten bij het in de strijd brengen van hun luchtpotentieel; enerzijds kan hierbij een rol spelen dat men eerst een voldoende aantal SA-6 batterijen aan de oostelijke zijde van het Suezkaal geplaatst wil hebben om zodoende meer lucht dekking te hebben en bovendien kan men rekening houden met het feit dat de Israëliërs in eerste in stantie hun primaire aandacht wijden aan de zoveel dichter bij het moederland gelegen gevechts gebieden aan het Syrische front. Vast staat in elk geval, dat de Egyptische luchtmacht na een kleine twee weken van strijd - in tegenstelling tot 1967 nu nog goed deels ongeschonden is en in het verdere verloop van het conflict een grotere rol kan gaan spelen naarmate de Israëliërs in langer durende slijtageslag numeriek nog meer aan luchtkracht hebben ingeboet. \nders dan in het Egyptische ge bied ligt de situatie aan het Syri sche front. Om diverse redenen is de toestand daar gunstiger voor de Israëlische luchtstrijdkrachten. Ten eerste heeft de Sovjet-Unie in Syrië niet een soortgelijk dicht luchtverdedigingsnetwerk, opgezet als in Egypte. Tegen de ruim 130 geleide wapen opstellingen in Egypte telt Syrië, geografisch toch bepaald niet klei ner of minder kwetstbaar, slechts een dozijn SA-2 en SA-3'opstellin gen en een 40-tal SA-6 lanceer- ders tegen laagvliegers. Israël claimt nu al meer dan de helft Israels beste en meest moderne gevechtsvliegtuig is de F-4E Phantom, die wordt gebruikt voor luchtverdediging, fotoverkenning en als jacht bommenwerper. van deze opstellingen buiten ge vecht te .hebben gesteld, hetgeen" gezien de veel kortere aanvlieg routes niet onwaarschijnlijk klinkt. Opvallend is ook dat het Israëli sche luchtoverwicht in dit gebied, beduidend groter is dan aan het Egyptische front. Daarbij moet ook in ogenschouw worden genomen, dat de uitgangs sterkte van de Syrische lucht macht veel kleiner was, nog niet de helft van die van de Egypti sche. Tot de 325 gevechtsvliegtui gen waarover Syrië bij het begin van de strijd beschikte, behoorden een 200 MIG 21 Fishbeds en SU 7 Fitters, maar in luchtgevechten met de Israëlische Phantoms is daarvan inmiddels bijna de helft verloren gegaan. De overige Syri sche gevechtsvliegtuigen van het type MIG 17 Fresco en Ilyushin IL 28 Beagle zijn van een sterk verouderd type en over het alge meen geen partij voor de beter getrainde Israëlische jachtvlie- gers. De langste adem Naarmate meer en duidelijk wordt, dat de strijd in het Mid den-Oosten militair gezien door geen van beide partijen op deze wijze op een snelle manier in zijn voordeel kan worden beslecht, rijst de vraag hoe de kansen lig gen als de oorlog uitdraait op een langdurige slijtageslag. Daarbij speelt uiteraard een grote rol, in hoeverre de grote mogendheden van zin zijn om de geleidelijk gro ter wordende verliezen aan vlieg tuigen en ander materieel op kor te termijn aan te' vullen. Het is deze week duidelijk geworden dat niet alleen de Sovjets een groot scheepse luchtbrug voor dit doel handhaven, maar dat ook Ame rika aan Israel Phantoms en Sky hawks is gaan sturen. Nu is het aantal door deze ver vangingsactie te zenden vliegtui gen uiteraard niet alleen bepalend voor het kunnen afmeten van de verdere krachtsverhoudingen in de lucht. Men kan immers wel in een paar weken tijd enkele hon derden vervangende vliegtuigen verschepen of overvliegen, maar het opleiden van vliegers voor de toch vrij gecompliceerde superso- ne gevechtsvliegtuigen van van daag is geen zaak van enkele da gen. Zeker medebepalend zal dus zijn, hoe groot de verliezen aan vliegers van beide partijen zijn. Ook op dit punt is de situatie voor Egypte waarschijnlijk het minst ongunstig, omdat dit land nog steeds over een redelijk groot ar senaal door Russische instruc teurs opgeleide bemanningen be schikt. Voor de Syrische lucht macht ligt dit minder rooskleurig. Het toch al marginale aantal vlie gers voor moderne gevechtsvlieg tuigen is daar belangrijk uitge dund en kan niet op korte termijn worden aangevuld. Vooral Israël ligt de zaak nog weer anders. Aangenomen, dat de Is raëliërs nu 'n goede honderd toe- stellén hebben verloren en daarbij ook zeker 50 vliegtuigbemannin gen hebben verspeeld, is hier nog een grote reserve aan vliegtuigbe manningen op de nog niet in de strijd geworpen tweedelijnsvlieg tuigen, zoals de Magisters. Vau- tours en Mysteres. Hoewel ook deze bemanningen niet zonder meer op nieuw aangevoerde Phantoms en Skyhawks kunnen worden losgelaten, zal hieruit toch na 'n minder langdurige omscho- Een Mirage met zijn volledige bewapening:lucht-en gronddoel- raketten, lanceer- en gewone bommen en boordmitrailleurs. lingstijd een nieuwe vliegresserve geput kunnen worden. Een andere factor die,, wellicht een doorslag kan gaan geven is de inzet van tot nu toe nog niet gebruikte nieuwe wapens. Naar mate de slijtageslag langer duurt, kan het grijpen naar andere mid delen mogelijk worden. Gedacht kan dan worden aan de grond- grond geleide projectielen, waar over momenteel nog vrij weinig bekend is ;Wel werd al gemeld, dat Syrië- een 20-tal Russische Frog 7 raket ten heeft gelanceerd van achter de Golanhoogten, in de richting •van Israël. Deze „mini V 2's hebben een bereik van ongeveer 70 kilometer en hebben weliswaar grote schrik veroorzaakt op de plaatsen waar zij neerkwamen, maar de aangerichte schade was zeer beperkt. Ook Egypte beschikt over tenmin ste tientallen Frog 3 en Frog 7 ra ketten, maar die kunnen gezien hun geringe reikwijdte en de grote afstand tot Israël momenteel wei nig dreiging betekenen. Daarnaast beschikt Egypte over een hon derdtal Russische Samlet grond grondprojectielen en maakte Sa- dat dinsdag gewag van de moge lijkheid om de nieuwe Zafir raket ten te gaan gebruiken, projectie len met een bereik van 380 km, waarmee - aldus Sadat - elke, plaats in Israël kan worden be-- stookt. Inzet van deze nieuwe wa pens, die in wezen slechts dienen voor uiterste „terreuractie" lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk, omdat dit zou kunnen leiden tot 'n allesomvattende escalatie, .die Israël zou kunnen beantwoorden met het vanuit de lucht plat gooien van de grote steden in Egypte. Daarbij laten we nog bui ten beschouwing of Israel al of niet de beschikking zou hebben over enkele zelf-ontwikkelde kern wapens. Voorshands lijkt echter een dergelijke escalatie evenmin waarschijnlijk als militair verant woord. Wel kan gesteld worden, dat als Israël eenmaal kans zou heb ben gezien het Syrische front te neutraliseren - nog lang niet vast staat of met evenveel succes de strijd in de lucht aan 't „tweede front", de Egyptische'zijde, kan worden afgedwongen. Of het zou moeten zijn, dat de nieuwe Amerikaanse wapenzen dingen ook dermate geavanceerde uitrusting voor elektronische te genmaatregelen bevatten, dat Is rael daarmee in staat wordt ge steld het tot nu toe nog onaange taste Egyptische luchtverdedi- gingssysteem „blind te maken en daarmee goeddeels uit te scha kelen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13