Autoloze zondag en beperkte max. snelheid Top vakcentrales in 'één gebouw Utrecht Toelating tot kleuterschool vervroegd Wandelen met NS Politie schiet kaapster dood 19.. Indien olie-aanvoer stagneert Prijs voor economie en literatuur A dvies organ isatiebureau: Randkrant 19"fo VRIJDAG ^OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De regering ziet op het ogen- Iblik geen aanleiding tot beperking van het olieverbruik in Nederland. Als gevolg van het conflict in het Midden Oosten kan de si tuatie echter zeer snel wijzigen. Voor dat ge val liggen schema's klaar om op korte ter mijn te kunnen ingrijpen. Minister Lubbers (Economische Zaken) deel de dit gisteren mede in antwoord op vragen van Kamerleden. Als mogelijke distributie- naatregelen wordt gedacht aan een meng vorm van de autoloze zondag en beperking de maximum snelheid. Volgens de mi nister stagneert de olie-aanvoer uit het Mid den Oosten nog niet en behoeven de reserves nog niet te worden aangesproken. Er is mo menteel een (wettelijk verplichte) olievoor raad voor 65 dagen, terwijl de onderweg zijn de voorraden voldoende zijn voor een dag of 40. Voorlopig hoeft de automobilist volgens de minister nog niet ongerust te zijn. Minister Lubbers deelde mede, dat de Ne derlandse energievoorziening voor 55 procent is aangewezen op olie; 40 procent daarvan komt uit het Midden en Nabije Oosten. De belangrijkste olieverbruiker in Nederland is het verkeer. Vervolgens komt de industrie (30%) en tenslotte de elektriciteitsvoorzie ning (20 tot 25%). Als er distributiemaatre gelen moeten worden getroffen zullen deze volgens de minister vooral het particuliere autoverbruik treffen. De door de belangrijkste olie-producerende landen aangekondigde verhoging van de olie prijs met 17 procent zal volgens de minister van grote invloed zijn op de economie van de westerse landen. De minister rekende voor, dat Nederland door de prijsverhoging 20 tot 25 gulden meer moet gaan betalen voor één ton ruwe olie. Bij een verbruik van 30 miljoen ton in Nederland betekent dit dat 600 tot 750 miljoen gulden meer voor olie zal moeten worden betaald. Op het Amsterdamse Stadionplein is gisteravond na een aanrijding een grote truck met oplegger omgeslagen, die geladen was met 30 ton aan dikke boomstammen. De bomen schoven na het kantelen van de combinatie een heel eind het wegdek op. Bij het ongeluk werd niemand gewond. Kraanwagens van de brandweer as sisteerden bij het opruimen van de ravage. De Australiër Patrick White (61), is winnaar geworden van de Nobel prijs voor literatuur. Met zijn vaak ironische, epische en psychologi sche vertelkunst heeft hij volgens de Zweedse Academie een nieuw werelddeel in de literatuur geschapen. De Nobelprijs voor economie is dit jaar toegekend aan de in Rusland geboren Amerikaan Wassaly Leontjef (67), die als hoogleraar is ver bonden aan de Harvard-Universiteit. De koninklijke academie voor wetenschappen in Stockholm heeft de prijs aan Leontjef toegekend voor de ontwikkeling van het „input-output-systeem" en voor de toe passing van deze methode op belangrijke economische problemen. Aan deze Nobelprijs is een geldbedrag van 360.000 gulden verbonden. WASSALY LEONTJEF )EN HAAG(ANP( 8 Dinnen afzienbare tijd zal de toelatingsleeftijd tot de kleuterschool enigszins worden verlaagd. Deze leeftijd zal worden gebracht van vier jaar op drie jaar en engen maanden. De verlaging wordt gekoppeld aan een beperking van de toelating tot de kleuterschool, namelijk tot vier maal per jaar. inister Van Kemenade (onder wijs) heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer de indiening een wetsontwerp aangekon digd, waarin deze toelating wordt geregeld. In de voorge stelde wijziging wordt het mini mum aantal uren bij het kleute- rondrwijs verhoogd van 880 tot 920 uren. Minister Van Kemena de merkte onder meer op,dat dez e verhging de mogelijkheden open laat om (bepaalde groe pen) kleuters wat minder lang op school te laten zijn. De minister bestreed de opvatting als zou de (verplichte) instelling van oudercommissies voor het bijzonder onderwijs in strijd zijn met „de vrijheid van rich ting". Naast de besturen van bijzondere scholen (zelfs al zit ten daar ouders in) kunnen de oudercommissies van deze scho- len zijns inziens een belangrijke bijdrage leveren tot de directe betrokkenheid van de ouders bij de school en tot de relatie tus sen gezin en school. (ADVERTENTIE) NS heeft 15 wandelroutes in de mooiste streken van ons land voor u uitgezocht. Nieuw voor 1973: wandeling in het Staatsnatuur- rcservaat de Strabrechtse Heide (bij Heeze in Oost Brabant). voordelig uit met NS Nobelprijs OSLO Twee leden van de Noorse Nobelprijscommissie zijn uit hun functie getreden uit protest tegen toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan Le Due Tho en Kissinger. De twee, hebben politieke leiders van hun stap in kennis gesteld. Het zijn de parlementsleden Ei- nar Hovdhaugen (centrum partij) en Helge Rogullen liberaal). Het Noorse parle ment wacht nu een diep gaand debat over de sa menstelling en functie van de Nobelprijscommissie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse vakbeweging zal In de ko mende winter op alle niveaus gaan praten over de reeds eerder voorgenomen oprichting van een federatie van vakcentrales. Gezocht wordt naar een samenwerkings vorm, die veel verder gaat dan het huidige overlegor gaan. Een organisatiebureau heeft deze week in een rap port uiteengezet, hoe zo'n nieuwe federatie gestructureerd zou moeten worden. Het bureau wil de hele top van de vakbeweging overgebracht zien naar Utrecht, ook die van de nieuwe federatie en daarbij wordt gedacht aan het nog vrij nieuwe pand van het CNV. He nieuwe federatie-orgaan moet voor de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV de landelijke ta ken verrichten, de centrales zelf kunnen blijven voortbestaan vc.or op de eigen leden gericht werk. aldus het rapport van het bu reau Bosbom en Hegener. Over het vormen van de nieuwe federatie is al heel wat te doen geweest. Weliswaar was tussen de centrales in beginsel reeds afgesproken, dat er een „zwa re" federatie geboren zou moeten worden, waarmee men wilde zeggen dat de samenwer king aan de top van de vakbewe ging zo ver zou moeten gaan als maar enigszins mogelijk zou zijn, maar over de interpretatie van het woord „zwaar" liepen de gedachten uiteen. De uiter sten waren het NVV, dat het al lemaal niet ver genoeg kon gaan. en het CNV dat nogal te rughoudend was. Bij de christe lijke vakcentrale, maar ook wel bij het NKV is er een vrees, dat de eigen organisatie en eigen identiteit wordt uitgehold en dat men uiteindelijk belandt bij een eenheidsvakbewering, dus bij een volledige integratie. In de komende maanden zal worden nagegaan of het model, dat het organisatiebureau heeft ge schetst, beantwoordt aan wat ie der voor zich als „zware federa tie" ziet. In zijn rapport maakt het organi satiebureau ook gewag van het streven van het NW naar een onged elde vakbeweging en de behoefte van de confessionele verbonden om te blijven voort bestaan en eigen identiteit te handhaven. Het bureau meent dat geen waterdichte garanties kunnen worden gegeven, dat het een zal lukken en het andere mogelijk blijft. Feit is nu een maal, dat het NW zich wat le- Pover resultaat Rijncommissie ÜXEMBURG Het overleg van j de Internationale Rijncommissie heeft weinig resultaten opgele- I verd. De commissie kon in Luxemburg niet tot een actie- 1 Programma komen, terwijl de franse delegatie vertragend werkte omdat deze niet op tijd klaar was met een studie over ïoutopslag. Het enige resultaat Was, dat een lijst werd opge- Mies Ste'd Van stoffen die niet °f 'n san ii beperkte mate in de Rijn ge- loosd mogen worden. Aan maat delen ter controlenng hiervan k de Rijncommissie echter nog 'iet toe. voorzitter, de Nederlander M. Vigeveno, zei na afloop de lang van zaken teleurstellend te 'inden. Het belangrijkste was ''olgens hem dat men een da- 1 Urn had kunnen vaststellen een ministersconferentie °ver de Rijn: 4 en 5 december. MARSEILLE (AP) Op het vliegveld Marignane bij Marseille hebben politie mannen gisteren een 35-ja- rige Franse vrouw neerge schoten, die een lijnvlieg- tuig met 110 passagiers ge kaapt had. De vrouw, Da- nièle Batisse genaamd, en waarschijnlijk geestelijk gestoord, is op weg naar het ziekenhuis overleden. Op een vlucht van Parijs naar Nice werd de Boeing 727 van Air France gedwongen naar Marseille vliegen. Daar moch ten de passagiers en beman ningsleden uitstappen en bleef de vrouw met alleen de gezag voerder en de hoofdsteward in het toestel achter. De kaapster was g:wapend met een pistool. Lange tijd bleef onduidelijk wal de vrouw wilde en wat haar motieven waren. Ze zei lid ta zijn van een „solidariteitsbewe ging voor Frans-Arabisch-Israe- lische verzoening". Ze eiste dat voor 24 uur alle autoverkeer In Frankrijk zou worden verboden. Nadat het toestel op een afgele gen landingsbaan was gezet gin gen twee politiemannen met ko gelvrije vesten, als stewards vermomd, aan boord. Toen de kaapster haar pistool op hen richtte, schot n de politieman nen, waarop de vrouw zwaarge wond neerviel. Op weg naar een ziekenhuis overleed zij. Een paspoortfoto Marseille werd doodgeschoten. 'elijke kaper Daniele Batisse, die in KOEALA LOEMPOER Ge vreesd wordt dat donderdag in Maleisië veertig tot vijftig men. sen levend begraven zijn onder een rotsblok en puin die tijd ns een hevige regenbui losraakten en terechtkwamen up woningen in de tinmijnstad Ipoh op 166 ki lometer ten noorden van Koeala Loempoer. Een politiewoordvoerder zei dat cie meeste bedolven mensen In disch „dhob.es" kledingwas- sers —waren. Vcijjens ooggetuigen vielen rots- b.rikken en puin op een tiental krotwoningen, juist op het ogen blik waarop men aan tafel zat. Het reddingowerk werd belem- i merd door een stroomstoring. I Tot nu toe zijn vijf lijken gebor- j gen en acht gewonden naar een ziekenhuis g: bracht Koekoek niet gepasseerd met ridderorde DEN HAAG —Het Tweede Ka DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid H. Koekoek (Boerenpar tij) —sinds juni tien jaar lid van de Kamer is niet gepas seerd bij het toekennen van ko- ninklijke onderscheidingen aan Kamerleden ridder in de ord? van de Nederlandse Leeuw omdat hij Illegaal saravans een plaats op zijn land heeft toegestaan. Dit heeft minister De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) 'geantwoord op schrif- Het telijkc vragen van het Tweede Kamerlid Imkamp (D'66). gebruik dat leden van Eer ste en Tweede Kamer voor de onderscheiding in aanmerking kom n na twaalf (niet tien) jaar lidmaatschap. In uitzonde ringsgevallen gebeurt het wel eens eerder. Zo zijn twee van de dert.en Tweede Kamerleden die nu tien jaar in de Kamer z.tten op deze w.jze oud rschei- den. 1:. is sinds 1970 driemaal voorge komen dat namerleden na twaalf Jaar aiet rijn snderschü- den met de Nederlandse Leeuw. Dit gebeurde dan op grond van de richtlijnen voor iiet decora- tiebeleid. Neerlands heste ploegers DRONTEN(ANP) De heren M. de Lint uit Hlundert en J. Tim mer uit Putten zijn gisteren In Oostelijk-Flevolar.d Nederlands plocgkampioen geworden. ZIJ zullen Nederland vclgend Jaar ver egc vrerd'"^ b'j de v-e- rc' ka'-.'p censc.."ppcn in Fin- la: a. De h De I. werd kampicen in de kac.- rie twee; harig heen-en plo -ge;: t ie i.nt Timmer in de kategorie rond gaande ploegen. De nationale ploegkampioenschappen zijn woensdag en donderdagi n Oos- telijk-Flevoland gehouden. Er waren bijna 70 deelnemers. dental betreft in een groeiperio de bevindt, de andere twee niet. „De federatie zou op den duur het einde van de centrales kun nen inluiden, maar toch een versterkte eensgezinde vakbe weging inhouden. De federatieve samenwerking kan ook misluk ken, want een federatie is nu eenmaal geen fusie. De weg te rug is moeilijk, maar mogelijk, ae toekomst zal leren of i hoeverre grote groepen leden hogere prioriteit (blijven) geven aan een confessionele grond slag, aan een federatief ver sterkte, dan wel aan een onge deelde vakbeweging." Het bureau ziet de federatievor ming zich in drie fasen voltrek ken. In de eerste fase (start 1 april 1974) worden alleen de ta ken, verbonden aan de nationale standpuntbepaling van de vak beweging als totaliteit tegenover overheid en werkgevers, in hun geheel in de federatie Inge bracht. In de middenfase wordt de organisatie van een aantal taken op het gebied van de le denservice aan de top geïnte greerd in de federatie. In de eindfase wordt de optimale or ganisatie bereikt met de daar aan verbonden optimale perso neelsbezetting. Dit hele proces kan zich in 5 tot 8 jaar voltrek ken, de eerste fase al ln een half tot een heel jaar. Het bureau stelt voor de federatie te laten besturen door een fede- ratieraad en een federatiebe stuur. Er zouden 6 9 beleids groepen moeten komen, elke groep voor een and.'r onder werp of samenballing van on derwerpen, zoals algemene eco nomische zaken, ondernemings- en arbeidszaken, sociale verze kering e.d. Elke beleidsgroep functioneert onder verantwoor delijkheid van een bestuurder. Het federatiebestuur zal don ook uit maximaal 15 personen bestaan: de voorzitter van de drie vakcentrales, de 6 ft 9 be leidsgroepbestuurders, de secre taris, de penningmeester en de b.stuurder ledenservice. De federatieraad bestaat uit een gedelegeerde per aangesloten vakbond. De raad is exclusief be voegd tot standpuntbepaling op alle beleidsgebieden, die in de federatie zijn ingebracht. De aangesloten bonden kunnen voorts aan de beleidsvoorberei ding deelnemen door mensen af te vaardigen naar beleidsadvies- raden, waarin voorts ook de be stuurders en de medewerkers van beleidsgroepen samenko men. In de startfase zullen ruim hon derd personen bij dï federatie werkiaam zijn. Zij kunnen wor den gerecruteerd uit de bestaan de organen. Zij moeten met hun bestuur en technische outillage in één gebouw worden onderge bracht en op den duur moeten ook de vakcentrales zelf (al thans wat daarvan rest) in dat zelfde gebr.uw worden gesi tueerd. Na lang wikken en we gen is door het bureau de stad Utrecht als vestigingsplaats aanbevolen en vervolgens kwam het CNV-gebouw aan de Ravel- laan het meest ln aanmerking omdat hier nog uitbreidingsmo gelijkheden zijn. Het NVV nu ln Amsterdam gevestigl en het NKV nu in Utrecht, maar aan het Oudenoord moeten dus hun bolwerken opgeven. Hoewel het vergroten van de doel matigheid en het voorkomen van doublures (mede) de aan leiding Is geweest voor de vak centrales om heel intensief te gaan samenwerken is het niet j zo. dat d federatie het volledig voor het zeggen kri gt. He: is d-nkbaar, dat een vakcentraie op princ p 6 gronden z ch gaat d s:ant ë.en \...i een f r.'e.a-.e-l standpunt. Dit noodzaakt v> eer tct het ontwr-rpen van procedi - tij om te vJüikORien, dat ten or.cl-rni'ik g ori'k van de mo- gelijkheden om zich te beroepen op - igen identiteit leidt tot het verhinderen van een gezamen- lijke besluitvorming binnen de i federatie. Nobelprijs Nobelprijs voor oorlog en vre de. Vraag Hoe kan dat? Statiegeld op wegwerpauto! Lubbers Dat is niet fair van de KVP. Aan de vooravond van het boksgevecht tegen Moham med A li leze we de volgen de kop in een ochtendblad „KVP gaat Lubbers te lijf". Alsof die jongen het morgen al niet moeilijk genoeg krijgt. Eerlijk Een 54- jarige Amerikaanse heeft een stukje zeep terug gestuurd naar een motel in Nashville, met een briefje er bij waarin zij zich veront schuldigt en zegt niet de be doeling gehad te hebben te stelen. „Ik vond het ln mijn tas. Daar moet ik het per ongeluk in gestopt hebben. Neem het me alstublieft niet kwalijk". Het heeft de vrouw aanmerkelijk meer aan post zegels gekost dan de waarde van het stukje zeep. De di recteur van het motel vond het „hartverwarmend dat er nog een eerlijk mens be staat". Hij zou wel graag willen dat anderen hem soort gelijke brieven sturen, dege nen die dit jaar 7 kleurente levisietoestellen, 2700 drink glazen, 2400 badhanddoeken, 2100 gewone handdoeken, 3600 washandjes, 30 kussens en 17 beddespreien hebben meegenomen. 10o PSV Go Ahead Eagles 10 0: over netspanning gespro ken. Verbijsterd Tijdens zijn werkbezoek aan Dordrecht werd de commis saris van de koningin, mr. Vrolijk, door de politie ver gast op een bankoverval. Meldden de kranten dc vol gende dag: „Mr. Vrolijk, die niet wist dat het hier een oe fening betrof, beperkte zich tot een verbijsterd toekijken, zonder een woord te zeg gen". Kunnen we ons leven dig voorstellen. Vroeger werd zo'n man aan de grens van de gemeente opgewacht door een lieftallig bloemen aanbiedend meisje. Souvenir Souvenirjagers hebben een aan tal inwoners van Staveren alsmede do gemeentereini ging voor grote problemen gesteld. Een 40-tal Inwoners van deze gemeente maakt nog steeds gebruik van ton netjes om daarin hun behoef ten te doen. De vervangende tonnen die lagen opga/lagen op het terrein van de reini gingsdienst blijken nu te zijn gestolen. De politie is onmid dellijk een speuractie begon nen, maar het spreekwoord „Als de nood het hoogst is, is dc redding nabij" geldt nog niet voor de gedupeer den Volgens de politie zijn de tonnetjes gewilde antiqui teiten. Ze brengen f 70 per stuk op. Dc mensen schuren er verven de tonnen, maken er pootjes onder en gebrui ken deze dan als bloembak ken. Blik Ons aller Herman Kuiphof heeft tijdens de wedstrijd Sparta-Feyenoord bierblikjes van plastic op het speelveld zien neerdalen. Luis De kans is groot dat het na tuurhistorisch museum van Appelscha zijn deuren defini tief zal moeten sluiten. Oor zaak is de slechte staat waar- In de meeste opgezette die ren verkeren door het optre den van stofluis. Men heeft geen geld voor de aankoop van nieuwe dieren. In een poging om het museum te behouden heeft men nu een beroep gedaan op particulie ren om een of meer geprepa reerde dieren af te staan. Mini-rok Dat men de hoop nooit moet laten varen heeft de 65-fari- ge Zuidamerikaanse Micaela Diaz ondervonden, die dezer dagen in het huwelijk is ge treden. De bruidegom was niet zo piep meer, namelijk 90 jaar. Het was het eerste huwelijk van Micaela, die ook nooit vaste verkering had gehad. Ze zei dat ze alle hoop op een huwelijk al lang geleden had opgegeven. „Niet vanwege mijn leeftijd, maar omdat al die jonge dingen zich aan de mannen opdrin gen met hun minirok/es", al dus de bejaarde bruid. Mini-rok (2) ln Tanzania wordt het „die jongdingen" moeilijker ge maakt cm zich aan de man nen cp te dringen. Daar is van regeringswege een ver led uitgevaardigd op het dra-m van „onwelvoeglijke kleding op regeringsbu reau, hanteren en scholen. In het verleden Is daar ook al eens een campagne tegen o.a. de mini-rok geweest. Zonder veel succes overi gens.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11