SIJBRANDS EN ANDREIKO LIETEN IN DE SLOTFASE TRIOMF WEER GLIPPEN Ronald: échte prijzenloper Lubbers: „Snelheid is in mijn voordeel" Andrfiko onthutst Tips Nootdorp Van Nieuwenhuyzen erelid van de IOC Doorslaan masf Delon gaat door in de bokssport Veertien paar schoenen voor een record PONDERDAG 18 uKTOBER 1973 PAGINA 19 r",^ DEN HAAG - Hoewel ook de 11de partij uit de match om de wereldtitel als uitslag een punterverdeling kreeg kan het publiek niet zeggen dat er niet gedamd is. Ruim vier uur ingespannen denkwerk is er door de beide grootmeesters aan die elfde partij besteed en vooral de slotfase is bij zonder boeiend geweest. Eerst verzuimde Sijbrands, net als in de tiende partij, de winst. Ditmaal op de 47e zet toen hij, evenals Andreiko, in grote tijdnood zat. Maar ook Andreiko liet in het verdere verloop fraaie kansen lig gen. 36, 8-12; 27. 44-39, 3-8; 28. 37-32, 4-9; deze stelling doet enigszins denken aan een stand in de voorgaande partij. W't (Andrei ko) had toen meer op zijn rech ter vleugel gespeeld en had toen tempogebrek. 29. 49-44, 14-20; 30. 33-28, 9-14; 31. 45-40, 20-25 32. 39-33, 14-20; 33. 43-39, 19-24 34. 28x30, 25x45; zie diagram Niet dat zijn kansen nu direct op winst waren uitgedraaid maar Sijbrands moest toch alles in het werk stellen om de remiseva riant er uit te halen. Overigens heeft onze landgenoot de leiding met 12-10 en er staan Andreiko nog mar 9 partijen ter beschik king om de wereldtitel weer in handen te krijgen. Of 't hem zal lukken moet worden afgewacht, want het is een onmiskenbaar feit dat hij nu twee partijen achtereen had moeten verlieezen als Sijbrands wat beter opgelet had. Intussen is deze fase van de tweekamp een stuk interessan ter dan het gedeelte tussen de vierde en achtste partij. Er wordt door beide spelers de vol le aandacht aan hun partijen besteed en die voorbereide va rianten (de zgn. „studeerkamer varianten") zijn er niet meer bf Zetten de grootmeesters hun vecht lust van de laatste partijen voort dan staat het als een paal boven water dat de match zijn naam waar gaat maken, name lijk „de macht van de eeuw". Hoe de spelers elkaar eerbiedigen blijkt wel uit het feit dat An dreiko, tijdens een hevige hagel bui de klok stil zette op het mo ment dat Sijbrands aan zet was. Arbiter Picard kon daarmee geen genoegen nemen en stelde het uurwerk weer in werking. Van enige vijandschap is mo menteel geen sprake meer. Zij- vechten het nu op het bord uit en dat is voor alle belangheb benden wel het beste. Elfde partij match wereldkam pioenschap. I, 32-28, 18-23; 2. 38-32, 20-24; 3. 42-38, 13-18; ondanks de bekende openingszet 32-28, die voor de achtste maal is gehanteerd, zijn beide spelers weliswaar niet in een geheel onbekende variant terecht gekomen, ïr.aar op het punt voorbereiding is dit al niet meer realiseerbaar 4. 47-42. 8- 13; 5. 34-30, 15-20; 6. 30-25, 10- 15; 7. 31-27, 2-8; de zwarte lange vleugel is voorlopig het spelen onmogelijk gemaakt. De uitval 24-29, 33x24, 20x29 is nu niet aan te bevelen omdat wit met 39-33 die zwarte schijf gaat bedrei gen. De uitval naar veld 29 moet in een later stadium toch komen en het witte spel dient dan gericht te zijn om met 39-33 de zwarte schijf 29 aan te val len. Het veld 29 wordt in de damsport dan ook "hel kerkhof- veld" genoemd. *n vroegere tij den was zo'n uitval dodelijk om dat men toen de techniek nog niet onder de knie had óm die schijf te verdedigen. Vandaar de bijnaam "kerkhofveld" die aan wil.duiden dat de schijf, die op dit veld terecht komt, ten dode is opgeschreven. 8. 37-31, 17-22; 9. 28x17, 11x22; 10. 31-26, 22x31; 11. 26x37. 6-11; 12. 37-31, 1- 6; wit doet aan zijn linker vleu gel zijn zetten, zwart an zijn rechter of korte. 13. 32-27, 11-17; 14. 41-37, 24-29; 15. 33x24, 20x29; eindelijk die uitval, gedaan om dat wit nu niet met 39-33 achter schijf 29 kan lopen. Zwart heeft dan 17-21 tot zijn beschikking en de stand is in evenwicht geble ven 16. 46-41. 14-20; 17. 25x14. 9x20; 18. 39-33. daar is dan die aanval op schijf 29. Maar An dreiko heeft op tijd zijn maatre gelen genomen om die aanval op soepele wijze op te vangen. 18. 5-10; 19. 33x24, 20x29; 20. 44-39, 10-14; 21. 40-34, Sijbrands bemerkt dat zijn aanval op schijf 29 op niets uitloopt en gaat het nu in de tempoverschil len zoeken. Zwart moet zorgen dat hij niet in een klassieke stelling geraakt want dan heeft wit meer tempi tot zijn beschik king. 2129x40; 22. 35x44, 17-22; 23. 39-33, 12-17; 24. 31-26, 22x31; 25. 36x27, de pogingen van wit om het op de klassieke toer te gaan doen. Nadeel voor hem ■is evenwel de witte schijf op veld 26 en daar maakt zwart gebruik van. 25. 7-11; 26. 41- DEN HAAG Andris Andreiko was enkele minuten voor de aanvang van de elfde partij zeer onthutst. De Rus, die gisteren zijn 31e verja»rd£\g vfcircJe, wend overstelpt met cadeaus. Het begon met het organisatiecomité, dat bij monde van toernooidi recteur Aad Ivens de uitdager een cassetterecorder overhandig de. Ton Sijbrands: „Andris, ik sluit mij bij het vorige cadeau aan want ik geef je hierbij een drietal cassettes met prachtige muziek van Bach, drie Brandenburgerconcerten. Tevens een fles wijn, die je, als je vandaag wint, ongetwijfeld zult openen om er een feestje van te; bouwen en mocht je verliezen, dan kan je je verdriet wegdrinken". Nadat hij nog een dambord in ontvangst mocht nemen (hoe komt men op het idee!) mocht Koeperman nog een woordje duan. „Het grootste cadeau, Andris, is voor mij dat jij gisten avond bij mij kwam om de «winstvariant van Ton Sijbrands uit de tiende partij te weerleggen. Het was wel 's nachts een uur, maar ik kon het je niet kwalijk nemen. Daarom hoop ik dat jij mij vandaag een cadeau geeft in Je vorm van een winstpartij maar dat hangt niet van jou af", aldus Koeperman. Het heeft niet zo mogen zijn maar Andreiko, die anders wel zijn woordje klaar heeft, was zo onder de indruk van alle gelu kwensen, die hij kreeg, dat hij alleen maar „Thank you" kon uitbrengen. De rest deed hij gisteren op het dambord. Sijbrands was er bijna de dupe van. Een eigenaardige stand met die zwarte schijf op ve'kl 45. Voor geen van beide spelers is die schijf van gevaar ontbloot want zowel wit als zwart kan er van profiteren. Wit door deze schijf als combinatieschijf te gebrui ken en zwart door een massale aanval op het rechter verdedi- gingsblok van wit te laten losbre ken 35. 39-34, 13-19; 36. 44-40, 17-21; 37. 26x17, 11x31; 38. 36x27, 6-11; een explosieve stand mede veroorzaakt door die zwarte schijf op veld 45. Het geeft di rect spanning als de combinatie een woordje mee gaat spreken. 39. 40-35, verhindert het opko men van schijf 11 door 27-22, 11x30, 35x2. 3920-24; 40. 33- 29. 24x33; 41. 38x29, 11-17; 42. 35- 30, 8-13; op 17-22 komt 29-24 met winst 43. 42-38, 17-22; 44. 27-21, 16x27; 45. 32x21, in het alge meen was men van mening dat wit de beste kansen heeft. Maar hoe heeft Sijbrands in deze fase moeten zweten om een punt te redden. 4522-28; 46. 29-24, 18-22; 47. 34-29- in plaats van 34-29 heeft Sijbrands de winst in handen door 48-42. Hoe zwart ook verder speelt het wordt wit die de leiding neemt en zwart moet, met slechts een minuut bedenktijd maar proberen de puntenverdeling te ontdekken, 13-18; 48. 24x13, 18x9; 49. 30-24, met deze zet werkt wit zich in de nesten. Ge makkelijk spel geeft 29-24 en het is zwart die moet proberen remise te maken. 499-14; 50. 49-43, 28-33; met veel moeite hebben de spelers de tijdnood- j controle gehaald. Die tijdnood zal wel een woordje meegespro-1 ken hebben omdat Sijbrands de laatste zetten wat slordig heeft aangepakt. Het is duidelijk dat wit ineens minder staat, nog wel niet direct verloren maar hij moet toch maar de remise vinden. Van Andreiko is het on- j begrijpelijk dat hij na 51. 38-32, 15-20; 52. 29x38, 20x29; 53. 43-39, niet doorspeelt want wit moet nog hard werken voor zijn punt. Wilde hij Sijbrands niet tarten? Na al die cadeaux, die hij ge kregen heeft, kon hij bijna niet anders. DEN HAAG Op de vlakkebaan deed Ronald gistermiddag op vallend goed werk. Het paard Nootdorp Vrijdagavond staan van trainer Cees van der Harst er netgen draverijen op het pro- een echte prijzenloper had met de afstand van 2600 meter geen enkele moeite en won voor Dauphine en Tonka. gramma van Nootdorp. Het be drijfsleven Is weer sponsor. De eerste start is om half zeven. De tips: De Vergeer Kaasprijs: Little Ha- die, Kobalt en Liesbeth. Boerenleenbankprijs: La Damsel, Jouri van Liante en Lucy Bloemlust. x. j Dc Vergeer-Kaasprijs (tweede af- Nederland de eerste de]ing). Lee Rodneyi Kashmjr en Klavertjevier. De andere ren werd gewonnen door Ebeltoft, terwijl Henk van der Kraats bij de tweede hor- denren in dit seizoen heer meester pioen va prijs van drieduizend gulden met de prachtige schimmel Ago VerKkéringénprlJs: Karper Snowboy. Het is wel leuk te we- Ki Karoline N en Lelia Bloem- ten dat de heer Nuy met drie- iust duizend gulden sponser van Grote Prijs van de Gemeente deze hordenren was. Nootdorp: Freddy Scotch, Fire ■tttssMK» no, Martha R. Josje W en Lord Axkit naar de zege. Astra Alles wat Ali 'doet trekt veel bekijks o &EN HAAG Bij de nationale clubkampioenschappen karate, die vrijdagavond in gebouw Lommerrijk te Rotterdam zul len worden gehouden, mag doorgeslagen worden. Djakarta Rudi Lubbers schat zijn kansen in het gevecht van zaterdag tegen Muhammed Ali op vijftig procent. ,,Maar mijn zelfvertrouwen groeit met de dag", zo voeg de hij er gisteren in Djakarta aan toe. De Nederlandse kampioen zwaargewicht heeft een periode van training af gesloten. ,Ik ben klaar", verklaarde hij. „Vijf maanden lang heb ik mij in Nederland op dit treffen voorbereid". Muhammed Ali is volgens Lubbers nog niet late middaguren traint hij met enkele sparringpartners. Op deze wijze hoopt hij te wennen aan de grote hitte die momen teel in Djakarta heerst. vecht over twaalf ronden te Djakarta tegenstander van Rudi Lubbers, heeft verklaard dat hij weinig heil in de ontmoeting ziet. Ali, de vroegere Cassius Clay: „Er is voor mij in deze partij geen eer te behalen. Een onver wachte nederlaag, en dat is al tijd mogelijk, zou een eventueel gevecht tegen Joe Frazier ern- gevaar brengen „hij traint elke dag nog steeds Lubbers, dertiende op de wereld- „Ik heb voor dit gevecht maar hard om me conditio neel gesproken n te halen". „Momenteel schat ik mijn kan sen op zo'n vijftig procent, maar met de dag raak ik er meer van overtuigd dat ik hem kan verslaan". Toen deze uit spraak aan Ali werd overge- man moet gek zijn." >«e sport werd tot dusverre De vro eere wereldkampioen hoofdzakelijk als show bedre ven, waarbij de slag op het laatste moment werd ingehou den. Tenminste als het personen 1 betrof. Straatstenen en dakpan nen werden bij die gelegenhe den en masse met de hand ge- klieft. 'rijdag zullen voor het eerst de Kuykuhinkai-kan-regcls van kracht zijn. Daarbij komen evenals bij hnksen knock out cn knock down voor. argewicht heeft een de monstratiepartij gebokst en werkt momenteel 's morgens vroeg aan zijn conditie. In de Kaartverkoop blijft onder verwachting ranglijst, denkt dat de hitte een factor in zijn voordeel is. „Ik ben vijf jaar jonger dan Ali en ik ben er van overtuigd dat ik me sneller aan het klimaat heb aangepast dan hij. Dat betekent dat ik hem in snelheid de baas zal zijn," verklaarde hij. houden dat het met Russische hulp gebouwde Senayan-stadion zaterdag niet uitverkocht zal zijn. Van de in totaal 120.000 plaatsen, zijn er tot dusverre slechts 30.000 verkocht. Men houdt er echter rekening mee dat de belangstelling tegen het einde van de week aanmerkelijk zal stijgen. Hoop De vroegere wereldkampioen Mu hammed Ali, zaterdag in een ge- tien dagen getraind", aldus de opmerkelijk reële en beschei den Ali. „en ik ben niet in top vorm. Maar ik geloof dat ik nog wel goed genoeg ben vcor Lubbers." De Amerikaan besenreef de Ne derlandse kampioen zwaarge wicht als „de laatste hoop der blanken." Scheidsrechter Djakarta - De Filippijn Henrike Jaminez is aange wezen als scheidsrechter voor hef gevecht tussen Muhammed Ali en Rudic I.ubbers. De drie juryleden zijn afkomstig van Singapo re, Thailand en Indonesië. RAAK TREFT WARRIORS (Van onze sportredactie) DEN HAAG Raakcoach Jim McGrea mag vrijdagavond Dave Andrews weer opstellen. Raak treedt namelijk vriend schappelijk aan op de Hoky 20.30 uur tegen het sterke team van De Warriors. De Warriors zal in deze wedstrijd zelfs versterkt worden met en kele spelers van het befaamde team de Raiders. Herkemij werd lionkbalcoach van Sparta DEN HAAG Cees Herkemij wordt de nieuwe coach van landskampioen Sparta. Herke mij, die hiermee opvolger wordt van Hendriks, was tot voor kort asslstent-bondscoach. In die functie leidde hij dit jaar het BRL-team naar het Euro pees kampioenschap. Herkemij krijgt twee assistenten: Jan van Tol, die reeds enkele jaren als zodanig bij Sparta opereert en Ton Benningshof, die dit jaar Gouda naar het eerste klasse schap leidde. Huisvrouwen Op dondderdag- avond 18 oktober te acht uur wordt in de Schaapskooi op Duinrell te Wassenaar het lu strum-cabaret herhaald, dat voor het eerst werd uitgevoerd bij de viering van het zilveren jubileum de Wassenaarse afde ling van de Nederlands Vereni ging van Huisvrouwen. Op deze avond zijn ook de echtgenoten van de lede nen andere bnei van de leden en andere belang stellenden welkom. Het cuvr. - programma heet „De voitoo.ö verleden tijd, de tegenwoordige tijd en de toekomende tijd". De algehele leiding heeft mevrouw Jetty van Zanten. Jewelprise, Woelwater en Johan A. Stal Leidschendamprijs: Ina Z, Idool Vredenhof en Jolanda Z. Van der Goes Tapljtenprijs: Lu- biana, Lana V en Linda Quick. DEN HAAG Maurice van Nieuwenhuyzen een der grondleggers van het georganiseerde judo en jtu jltsu in Nederland, heelt In Den Haag het erelidmaatschap geaccepteerd van de Internationale orga nisatie gevcchtssport. De heer Van Nieuwenhuyzen oprichter van do NJJB, de voorloper van de huidige Budobond Nederland, schaart zich hiermee achter de denkbeelden van de IOG, die de BBN laks heid en incompetentie verwijt. De heer Van Nieuwenhuyzen is pabel. bureaucratisch, inactief van mening dat de IOG de toe- en zelfingenomen. De actlvitei- komst van de (Japanse) ge- ten van de IOG hebben mij ge- vechtssporten in Nederland in leerd dat het ook anders kan." handen heeft. „Ik heb het ere- De IOG is een organisatie die nog lidmaatschap aangenomen, om- niet zo lang in Nederland opc- dat ik vind dat de Budobond reert. Onder meer worden wed- Nederland volslagen op de ver- strijden georganiseerd tussen keerde weg is geraakt", aldus beoefenaars van de verschillen de heer Van Nieuwenhuyzen. .Ik heb zelf-de eerste bond in Nederland opgericht, maar mijn werk, en dat van de andere pio niers, wordt steeds meer ver trapt. De officiële bond is inca- Parijs - De Franse filmacteur Alain Delon die zich steeds meer gaat interesseren voor de zakelijke kant van de bokssoort heeft bekendgemaakt dat hij een gevecht om het wercldkampioen- scnao i,i het middengewicht gaat organiseren tussen de huidige kampioen Carlos Monzon uit Argentinië en Ie Merlca'n Jtse i. I's, .hans wereldkampioen In het welterg wleh'. Gn J s.r.Jd zal nog d t jaar plaatsvinden, waar en precies wa n:er Is nog niet bekend. Delon was ook de promotor geweest von h t gevecht van Monzon tegen de Fransman Jean-Claude Bouttler, in september, waarbij Monzon zijn titel met succes verdedigde. de gevechtssporten, het laatste vorige week in Groningen. Er waren daar weinig toeschou wers. In België, waar het blad van de organisatie „Samoerai" wordt uitgegeven, is de popula riteit groter. Maurice van Nieu webhuizen zal optreden als algemeen adviseur van de IOG, die, naar een uitla ting van tweede secretaris van Strijderegt „bestaat bi] de gra tie van de gebreken van de BBN." LF.1DSCHENDAMSE BEJAAR DEN De stotle-noord van de Stichting eBJaardenwerk te leldschendam houdt donderdag 16 oktober In het Dienstencen trum Duivenvoorde een bingo avond voor alle oudere bewonrs van Leidschcndam-noord. Men hoeft zich niet aan te melden. Begonnen wordt om kwart voor zes. Br'sbane - Lange afstands loper Tony Raffeby heeft het officieuze werelduurre cord gebroken. Vijfenzeven- g dagen na hef vertrek uit Perth kwom hij gisteren in Pimpana (50 km van Brisba ne gelegen) aan. Hij had 5996 km afgelegd. Deze af- y.and was n 1929 over- Drugd door de Amerikaan Johnny Salo, toen hij van New York naar Los Ange les Lep. Rafferly deed er v jf dagen korter over dan Sj!o des'jds. T:jd«ns do h jna zesdu'zend kilometer iangp loop versleet de Au- 'ra! ër veertien panr schoenen. Rafferty heeft r 'g één amb Ve: Dwars t! or Ch'nn Ie iopen. "Dal /.<;u geweld'g z'jn, maar ik hen bang da: zo;e:s nogal wnt voorbereiding vereist", dtdus de Australiër.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19