Regeringscrisis in België op komst D'66 KRIJGT KLAP IN ZAANSTAD CeidAcSomant Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! m Rijkspostspaarbank Dombo met dessins uit Skandinavië DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Weeroverzicht Bij olie begint de ellende? ER IS VEEL AAN GELEGEN, dat onze regering slaagt in haar voor nemen om het loon- en prijsbeleid ten behoeve van de inflatiebestrij- ding strak te houden. Maar dat hangt niet alleen af van het centraal overleg tussen over heid en bedrijfsleven en ook niet van de bereidheid van vakbonden en werkgevers om centrale adviezen of richtlijnen te volgen. Wat er in het buitenland wel of niet gebeurt, blijft namelijk van grote in vloed op de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Daarom is bijvoorbeeld het prijsoverleg van de olie-producerende lan den in het Midden-Oosten voor de gang van zaken in Nederland van belang. Want olie vormt een belangrijke schakel in menige sector van ons produktieproces. WANNEER DE ARABISCHE OLIELANDEN, om hulp aan Israël af te straffen of om Israël indirect onder economische druk te zetten, tot een embargo op of afremming van de olie leveranties aan Euro pa besluiten, kan dat ook in Nederland veel misère veroorzaken; op lange termijn zou zelfs het overheidsbudget door het missen van voldoende inkomsten uit accijnzen lek kunnen worden. Maar ook verhoging van de olieprijzen met 17 procent door de leve ranciers betekent druk op de Nederlandse economie. Industrie en dienstverlenende sectoren zullen de prijsverhoging die zij moeten be talen, onmiddellijk doorberekenen aan hun klanten en geen minister van Economische Zaken kan volhouden dat dat niet mag, omdat er toch voldoende ruimte is. DAT GAAT DAN KNAGEN aan het voordeel dat het kabinet-Den Uyl bereikt heeft met de revaluatie. Met ingang van het volgende jaar komt er nog zo'n tegenvaller, omdat een belangrijk deel van de bui tenlandse leveranciers de papierprijs met zo ongeveer 30 procent gaat verhogen en de gevolgen daarvan ook niet te overzien zijn. Begint dan met de olie de ellende? Alternatieven heeft de Nederlandse bevolking terzake niet. Wie bij voorbeeld anders wil gaan verwarmen, weet dat de prijs van het aardgas met toestemming van de overheid zich ook in opwaartse richting beweegt. Het kon nog net OPPOSITIE-LEIDER WIEGEL was woensdagavond aan de beurt bij het radiopraatje voor politieke partijen. Tegen het eind van zijn causerie-omstreeks 18.30 uur-bracht Wiegel kiezers in de Zaanstreek onder ogen, dat ze nog tot 19.00 uur de tijd hadden om hun stem uit te brengen voor de tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen. .Mee doen aan die verkiezing is belangrijk, ongeacht uw voorkeur voor Parti) van de Arbeid, K.V.P. of V.V.D.", zei spreker belangeloos. Waarom was Wiegel, tien minuten eerder, zijn praatje niet met deze oproep begonnen? Dan hadden meer kiezers tijd gehad om de pan toffels uit en de regenjas aan te doen voor een late gang naar het stemlokaal. Ze hadden dan wel Wiegels nabeschouwing op de algemene beschou wingen in de Kamer en diens mededeling dat er een tijdbom onder het kabinet blijft liggen, misgelopen. Maar dat offer moet de goede zaak wel waard zijn, als het niet in de eerste plaats erom gaat of iemand liberaal, socialistisch dan wel K.V.P. stemt. Als tegenstelling tot het uniformachtige, dat alle denimkleding min of meer aankleeft, brengt Dombo voor het komende voor jaar modellen van Scandinavische gordijnstof, al dan niet ge combineerd met effen materiaal. Het grappige van deze stof met zeer grote dessins is, dat ieder stuk er weer anders uitziet, door dat het dessin nooit tweemaal op dezelfde wijze in het model terecht komt. AMSTERDAM Dombo is 15 jaar geleden geboren samen met een kind, de oudste zoon van de heer en mevrouw van Reijen- dam. Moeder vond de babykleertjes van toen te fondanterig en ontwierp zelf andere, ie zo leuk en praktisch waren, dat ze al gauw in de winkel verschenen en gretig aftrek vonden. Het or ganiseren van de vervaardiging in het groot en de verkoop is uiteraard de manlijke bijdrage tot het succes. De modellen zijn gegroeid met de kinderen Reijendam en gaan nu tot en met maat 167, voor plus minus 14-jarigen. De maten zijn trouwens dubbel, iedere breedtemaat heeft twee lengtematen (verschil plus minus vier cm) of, omgekeerd, iedere lengtemaat twee breedtematen. Zo komen dikke en dunne kinderen aan hun trekken. Voor het meisjestype, dat omtrent het twaalfde jaar nog al stevig in het vet komt te zitten, worden speciale meisjes- panalons gemaakt, waarbij de bovenkant een rand heeft, die kegelvormig toeloopt, zodat dun middeltje en vlezige heupen correct worden opgeborgen. De andere broeken - voor slanke meisjes en jongens - hebben zo'n rand niet; die zijn cilindervor mig. Wat de modelle en stijlen betreft, die zijn afgestmd op het geen internationaal in de mode is, zo bleek gisteren op een show in Amsterdam. Reijendam-kinderen spreekt daarbij een hartig woordje mee. Essentieel zijn natuurlijk voortreffelijk ge sneden pantalons, in corduroij, denim of ruitstof. Het ligt voor de hand, om daar een bloesje en een spencer mee te combine ren, waarbij de mooie dessins en voortreffelijke kleurharmo- nieën opvallend. De jeans-'.cok is ook vertegenwoordigd, maar dan toch steeds met een eigen accent en in een keurige afwer king, die scherp contrasteert met de lorrigheid van de gangba re spijkerspullen voor oudere jaargangen. Nieuw is de al dan niet gedessineerde zwarte denim, die niet roetkleurig is, doch op de onmogelijke benaming „licht zwart" aanspraak zou mo gen maken. Als tegenstelling tot het uniformachtige, wat alle denim-kleding min of meer aankleeft, zijn er modellen van Scandinavische gordijstoffen in zulke grote dessins, dat de in deling en de kleurverdeling op ieer stuk weer helemaal anders is. Dat zijn dus in serie gemaakte kleren, die toch unica zijn. Speciaal voor de meisjes is er dan nog de oma-stijl, in rokjes, van kort tot en met maxi. snoezige kriebeldessins, en schorten- stof, waarbij de verkeerde kant als contrast naast de rechte kant wordt gebruikt. Sommige dingen zijn nu reeds in de winkels, maar het meeste vand eze voornamelijk van katoenen stoffen gemaakte kleren, is voor het voorjaar bestemd, en kennelijk voor kinderen met smaak. Kardinaal Chili: Allende heeft Gegijzelde ambassadeur vrij Havanna (A.F.P.) - De Belgische ambassadeur In Havanna, Jean Somerhausen, en de Franse am bassadeur Pierre Anthonioz, die sinds dinsdagmiddag zich in gij zeling bevonden in het gebouw van de Franse ambassade in de Cubaanse hoofdstad, zijn gister avond bevrijd. De ontvoerder Is in handen van de Cubaanse au toriteiten. De gijzelaars zijn on gedeerd. De Cubaanse premier, Fidel Cas tro, heeft zelf de operatie ge leid. die leidde tot de gevangen neming van de gewapende ont voerder, een man van in de der tig die zegt Miguel de la Paz te heten. Hij had voor de vrijlating van de ambassadeurs vrijgeleide geëist voor zijn vertrek uit Cuba. Hij zei de ambassadeurs te zullen doden als zijn eis niet werd ingewilligd. ons bedrogen BONN (KNA) „Allende heeft ons allemaal bedrogen", zo heeft kardinaal Silva Henriquez, voor zitter van de Chileense bis schoppenconferentie, gezegd ln een gesprek met de voormalige Westduitse minister dr. B. Beck, die voor hulp aan vluch telingen in Chili is geweest. De kardinaal zei welwillend te hebben gestaan tegenover het experiment, maar aldus de kar dinaal, de president heeft van alles beloofd, maar hij heeft geen enkele belofte gehouden. Hij verklaarde het ingrijpen van de militairen te beschouwen als de enige mogelijkheid om burgeroorlog te voorkomen. Volgens mevrouw Allende heeft de junta een vrijgeleide aange boden voor haar man en zijn gezin, maar hij „heeft volledig bewust voor het martelaarschap gekozen", zo zei zij op een pers- conferent'e inVuran in Bulga rije. De president had ook ge weigerd asiel te vragen in een van de diplomatieke missies van Santiago. zonnig mét 1» temperaturen luchtdruk in mülibaren opklaringen Q hagel ■*-*■ warmtefront H hoge-dnJtgebied jg»bewokrg sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied tifSI reQen^5 onweer windrichting vorplaalsingsrichting DE BILT - Een kleine actieve sto ring, afkomstig van het Noord poolgebied, lag gisteren bij de Shetland eilanden en trok van morgen vla de Duitse Bocht naar het oosten. Tijdens het passeren kwamen in ons land flinke buien voor met hagel, on weer en natte sneeuw, terwijl de wind aan de kust aanwak kerde tot stormachig. Op de oceaan bevindt zich een hoge- drukgebied met een kern ten noorden van IJsland en een bij de Azoren. Er is nu tussen deze twee kernen een weg vrij voor de depressies uit het westen. Een eerst kleine storing is dan ook al ten zuiden van IJsland garrlveerd. Omdat de baan van deze storing verwacht wordt over Ierland en België naar het oosten te lopen, zal de invloed ervan op ons weer zich in eerste instantie manifesteren in een afname vaan de wind en buiigheid. Vannacht kan, sa menhangend hiermee, vooral in het binnenland de temperatuur flink dalen. De koude onstabiele lucht heeft nu geheel Europa overspoeld, met uitzondering van het midden en oosten van Zuid-Europa, waar de maxima nog boven de 20 graden komen. De Noord-Scandinavië vriest het ook overdag al licht. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Afnemend buiig. In de nacht tem peraturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers. VOOR ZATERDAG. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp: van 0—5 graden. Max. temp.: van 7—11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Automobilist na ongeval overleden De 68-jarige M.G.W. Heerschop Uit de Kepplerstraat is gisteren in het ziekenhuis Leyenburg overleden na ten ongeval dat hem in de r.i'f'daguren was overkomen op de Laan van Meerdervoort in Den Haag. De man werd achter het stuur van zijn auto onwel en botste tegen een lantaarnpaal. WEERRAPPORTEN I D« Bilt Doelen Eelde Twente Vllsilngen Zd. Limburg Mallorca Münehon Nice Faraomieren plagen wijk in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) VMrtlg vijftig gezinnen in de Rotter damse wijk Alexanderstad wor den geplaagd door een kolonie tropische insecten met de exoti sche naam Faraomieren. De diertjes, hoewel verder onscha delijk, eten vrijwel alles, ook synthetische wasmiddelen. De ontsmettingsdienst van Bouw en Woningtoezicht zit met de handen in het haar omdat men niet weet hoe de diertjes aan te pakken. Ze nestelen zich op on mogelijke plaatsen: de muren. Behalve voedsel hebben ze al leen warmte nodig en dan is een centraal verwarmd flatge bouw ideaal. 4 ..-j*. De WD was tclufefcis mei de winst in Zoonstod. Tweede Kamerlid Keja (rechts) feliciteert ziin partiise noot en lijsttrekker Simonz met het behaalde succes. BRUSSEL De Belgische rege ring onder de socialist Edmond Leburton heeft het moeilijk. Ka tholieken en liberalen zijn het op een aantal punten niet lan ger eens met hun socialistische coaBteigenoten. Het kordate en eigengereide optreden van de socialisten inzake de Ibramco- vestiging van een staatsraffina- derij ln Ternaayen waar Per- zichte olie verwerkt zou worden, heeft veel kwaad bloed gezet. De coalitiegenoten zijn het verder niet eens over de wet op da abortus en over de gewestvor ming. Vlamingen en Walen wor den gescheiden door het taalde creet dat de Vlaamse cultuur- raad uitvaardigde. In de coalitie heeft zich een vleu gel gevormd die uit franstali- gen, liberalen en katholieken bestaat en deze zijn zo franco foon, dat ze voorstellen de olie voor Temaayen per pijpleiding uit Le Havre aan te voeren. Tenslotte zijn de gelederen ver deeld over de aanpak van de schandalenreeks in het ministe rie voor PTT, waarin vrijwel uitsluitend socialisten betrokken zijn. Door middel van interpellaties ln Kamer en Senaat zouden al deze problemen gisteren aan de orde gekomen zijn. Premier Le burton voreg en verkreeg uitstel tot volgende week dinsdag. Het lijkt niet veel meer dan korter of langer uitstel van een execu tie. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4'/2 rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden. 1,2 of 3 jaar niet aan te komen Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kijk en kiest u maar: 5%rentebif een opzegtermijn van 3 maanden. 6%rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7%rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. En zelfs 8% rente bij een qpzegtermijn van 3 jaar! Toch is uw ispaargeld niet geblok keerd. Het kan natuurlijk gebeuren dat u onverhoopt tóch uw spaargeld nodig hebt, terwijl het niet van tevoren is opgezegd. Geen nood: u kunt er altijd over beschikken. In zo'n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening gebracht. Nog meer RPS voordelen. Via een bank- of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo'n renterijke beleg gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd wel een postkantoor in de buurt. En tenslottede Rijkspostspaar bank is onze nationale spaarinstelling, veilig en vertrouwd 1 Ik wil meer weten Stuur mij de brochure waarin alles staat over de RPS Beleggings rekeningen met opzegtermijn. I adres plaats: I U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks- I postspaarbank in Amsterdam. U kunt de brochure ook tele fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. 1972 1972 1972 1973 1973 1973 pet stemmen zetels pet stemmen zetels Opkomst 8 .1 71226 39 69.2 57611 39 PvdA 3 D.5 21692 13 33.1 19094 14 GPC .2 858 0.9 527 CPN 1 f.5 12498 7 18.7 10751 8 KVP 1.3 5901 3 8.8 5068 3 Anti-Woningnood 0.7 56 PSP .5 1776 1 3.8 2192 1 PCG .0 6440 4 8.2 4743 3 D'66 5.1 3623 2 1.3 769 Geref. Kiezers 1.4 774 DS'70 1.1 2908 1 2.2 1279 1 WD l .5 8208 5 14.8 8555 9 PPR f.2 5113 3 6.7 3853 3 Overigen 1.1 2209 - - ZAANSTAD PvdA, WD, KVP en CPN hebben gisteren winst geboekt bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van de op 1 januari nieuw te vormen gemeente Zaanstad. Verliezers zijn D'66 en in mindere mate de PCG (AR CHU). De gemeente Zaanstad wordt ge vormd door de op te heffen ge meenten Zaandam, Koog. Zaan dijk, Wormerveer, Krommenie, Assendelft en Westzaan. De nu gekozen gemeenteraad zal pas in de zomer van 1978 aftreden. Als volgend jaar mei overal in het land nieuwe gemeenteraden worden gekozen, dan blijven de kiezers van Zaanstad thuis. Zaanstad telt ongeveer 120.000 inwoners en behoort daarmee tot de tien grootste gemeenten van het land. In een commentaar zei KVP-frac- tieleider Andriessen, dat de uit slag recente opiniepeilingen heeft gelogenstraft. De indruk werd daarbij gewekt, dat de KVP achteruit zou gaan. De KVP kreeg 8,8 procent van de stammen; een half procent winst in vergelijking met de Ka merverkiezingen van vorig Jaar. PvdA-fractieleider Van Thijn con stateerde, dat vaan een negatie ve invloed van het optreden van het kabinet-Den Uyl in elk ge val niet gesproken kan worden. De PvdA steeg van 30,5 naar 33,1 procent van de stemmen. D'66 fractieleider Terlouw meen de, dat het verlies toegeschre ven moest worden aan de pola risatie. D'66 heeft in Zaanstad geen enkele zetel. VVD-fractieleider Wiegel noemde de forse winst van zijn partij een extra belang, omdat die in de links georienteerde Zaan streek van oudsher niet sterk vertegenwoordigd is. De WD kwam van 11,5 op 14,8 procent. F'eronder volgt de volledige uit slag, vergeleken met de Kamer verkiezingen van vorig jaar. De zetelaantallen genoemd bij 1972 zijn fictief.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13