ijmaker OLIEPRIJS DRASTISCH OMHOOG Israël valt Egypte ook in de rug aan Per ambtenaar 80.000 gulden TALLOZE BRANDKASTEN IN HET WATER ze zeggen... Doodstraf voor handel in drugs verdien 'n echte Kussen hoorden stemmen uit ruimte Brief van Syrië voor Den Uyl CcidócSommvt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal ƒ27,76;jaar ƒ108.20. 65e JAARGANG No. 19637 WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers 35 cent TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Van gewest tot gewest; 20.35 uur Engeland Polen I; 21.20 uur Sahel, film; 21.35 uur Engeland—Polen 2; 22.20 uur Panoramiek. Ned. II: 19.05 uur Dier en vriend; 19.30 uur Beter samen; 20.20 uur Springtrofee; 21.15 uur Nana Mouskouri. Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met hagel. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Minimum temperaturen van 3 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Maximumtemperaturen circa 8 graden. TEL AVIV, (Rtr/AP) Israëlische troepen treffen voorbereidingen om de 100.000 man sterke Egyptische troepenmacht in de Sinai op de oostelijke oever van het Suezkanaal te isoleren en van achter aan te vallen. Een Israëlisdie eenheid op de westelijke oever van bet kanaal heeft artillerie- en raketstellingen achter de Egyptische linies aangevallen. Er is sprake van een „tamelijk grote eenheid", aldus Tel Aviv, terwijl ook Cairo de aanwezigheid van de Israëli sche troepen heeft gemeld. De actie werd gisteren bekend ge maakt door premier Meir, toen zij verslag uitbracht aan het parlement. Zij verklaarde dat Israël vocht om zijn bestaan als staat en als volk. Zij sprak van „misdadige agressie" op de hei ligste dag van de joden, de Gro te Verzoendag. Tevoren had president Sadat van Egypte ver klaard dat lange afstand raket ten van het type Zafir gëreed Twee ambassadeurs in Havana gijzelaars HAVANA (RTR) Een gewapen de jonge Cubaan, die zich een tegenstander van het bewind van Fidel Castro heeft ver klaard, houdt sinds gistermid dag In de Franse amvassade in Havanna twee ambassadeurs als gijzelaars vast. Het zijn de ambassadeur van België, Jean Semerhausen en de Franse am bassadeur Pierre Antal Antho- nioz. De ontvoerder heeft laten weten, dat hij de ambassadeurs zal do den als hij geen vrijgeleide krijgt om Cuba per vliegtuig te verlaten. dat veel vrouwen te pas en te onpas bij Waals passen omdat Waals het pas gepast vindt als haar iets volmaakt past staan om te worden gelanceerd op het Israëlische achterland. ■Aan dit dreigement koppelde hij een vredesvoorstel dat onder meer behelsde de teruggave van alle in 1967 door Israël be zette gebieden en een wereld conferentie van de VN om de basis te leggen voor de vrede. Hij noemde ook de mogelijkheid tot het weer openen van het Suezkanaal. De actie van de Israëliërs aan de overzijde van het Suezkanaal, zou aldus de militaire com mentator generaal Herzog aanzienlijke operaties en fron ten binnen Egypte mogelijk ma ken. Een Egyptische militaire woordvoerder kenschetste van zijn kant de actie als een po gen troepen op te vijzelen. Aan het noordelijk front in Syrië hebben de Israëlische troepen geen pogingen gedaan om vor deringen te maken in de rich ting Damascus. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, George Brown, heeft verklaard dat de Sovjet-Unie thans een vloot van zestig oorlogsschepen in de Middellandse Zee heeft, de sterkste formatie tot nu toe. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prijzen van huisbrandolie en benzine zul len op korte termijn in Nederland drastisch worden ver hoogd. De oliemaatschappijen die voortdurend met het ministerie van Economische Zaken overleg plegen over een aanpassing van de prijzen zullen op korte termijn toestemming vragen om de prijzen van hun produkten te verhogen. De voornaamste redenen van de prijsverhoging zijn: de gisteren aan gekondigde verhoging van 17 procent van de olieprijs door zes be langrijke olielanden aan de Perzische Golf en de zeer snelle stijging van de vrachtkosten voor transport van olie. Volgens een woordvoe der v>an een oliemaatschappij in Nederland zal Nederland prijzen moeten verhogen wanneer ons land niet het gevaar wil lopen afge sneden te worden van olieaanvoer. ,,De meeste landen' zijn, om hun aanvoer op peil te houden, bereid mee te gaan met de opwaarste druk op de prijzen. Indien wij van voldoende aanvoer verzekerd willen zijn dan moeten wij meegaan". Gisteren kondigden in Koeweit de zes belangrijkste olielanden langs de Perzische Golf hun prijsstijging van 17 procent aan. Als de olie maatschappijen zouden weigeren tegen de nieuwe prijs te kopen, zullen de betrokken olielanden de olie aanbieden aan welke andere koper tegen dezelfde prijs. De zes landen aan de Perzische Golf maakten ook bekend dat van nu af aan de prijs vanruwe olie, die door de maatschappijen moet wor den betaald niet langer het onderwerp van onderhandelingen zal zijn, maar zal worden bepaald '^or deprisjopdeopenmarkt.De verhogingmetl7procentvandep.jvanderu we olie uit het ge bied van de Perzische Golf brengt deze in lijn met die van Noord-A- frika en Venezuela wanneer der verschillen an de kosten van het transport worden meegerekend. Vandaag is in Koeweit officieel de olieconferentie van de landen gren zend aan de Perzische Golf begonnen. Het gesprek gaat over het al of niet dichtdraaien van de oliekraan naar de Verenigde Staten en West-Europa in verband met de oorlog in het Midden Oosten. Ergens in de Sinai-woestijn buigen Egyptische soldaten zich voor een gebed. Zelfs de felste gevechten kunnen de militairen niet weerhouden op vastgestelde tijden hun gebeden te zeggen. SPREIDING DIENSTEN? (van een onzer verslaggevers! Den Haag - Iedere ambtenaar, die rechtstreeks te maken krijgt met de spreiding van de rijksdiensten kost de overheid 80.000 gulden extra. Dit komt vooral door de wachtgelduitkeringen en de extra communicatiekosten. Dit betekent, dat het ministerie van Landbouw en Visserij, waarvan gisteren twee diensten (het hoofdkanlcor van de Algemene Inspectiedienst en het Voed- sel-importbureau) naar zuid-Limburg overgeplaatst zijn alleen al voor deze diensten 8 miljoen gulden heeft moeten uittrekken. Dit deelde minister mr T. Brouwer van Landbouw gisteren in zuid-Limburg mee tijdens de "officiële overdracht" van deze diensten aan Lim burg. Van de totale personeelsbezetting van het ministerie van Landbouw en Visserij werkt nog maar tien procent in de ag glomeratie Den Haag,. Voor de totale rijksdienst ligt dit op 20 procent. Nobelprijs voor de vrede Scherpe kritiek hebben Noorse en Amerikaanse bladen geuit op de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede 1973 aan de Amerikaanse minister voor buitenlandse zaken Henry Kiss'inger (rechts) en het lid van het Noordvietnamesa Politburo Le Due Tho (links). De prijs werd hen gisteren toegekned voor hun inspanningen die tenslotte hebben geleid tot het officiële einde van de Vietnamese oorlog. Hf.t Noorse Dagblad Dagens Nyheter schreef over „een mis plaatste grap" daar geen van beide gelauwerden iets hadden gepresteerd dat met de vredesidealen van Nobel overeenkwam. De New York Times spreekt over .Nobelprijs voor de oorlog". o TEHERAN (AFP) In de Perzi sche hoofdstad Teheran zijn gis teren drie mannen terechtge steld wegens handel in verdo vende middelen. De politie had bij de mannen respectievelijk 18, 277 en 370 gram heroïne aangetroffen. Ze zijn door mili taire tribunalen ter dood veroor deeld. Import van Chinees vlees DEN HAAG (ANP) De moge lijkheid bestaat dat vlees zal worden geïmporteerd uit de Volksrepubliek China. Eerst rtioet echter worden nagegaan of China regelmatig informaties wil verstrekken over de dier- ziektensituatie. Wanneer op grond van die gege vens invoer van vlees verant woord zou kunnen zijn, kunnen deskundigen ter plaatse de ver dere mogelijkheden onderzoe ken. Voordien moet evenwel volledige overeenstemming zijn bereikt in de Benelux, omdat af spraken bestaan over vleesin- voer uit landen, niet behorend tot de EEG. Aldus minister Brouwer van Landbouw en Vis serij in antwoord op vragen van het Tweede Kaermilld Laban (PvdA). Zwaar gewonde bij slippartij WOUBRUGGE De 36-jarige M. B. uit Alphen aan den Rijn is gisteravond zwaar gewond toen hij met zijn auto op de Kruis weg bij Woubrugge slipte en via een boom tegen een duiker op reed. Het kostte ongeveer een half uur oni de bestuurder uit de vernielde auto te bevrijden. De Alphtnaar werd naar het Diaconessenhuis in Alphen over gebracht. LEIDEN Bij een aanrijding tussen een bromfietser en een bestelauto maandagmorgen op de hoek van de Hoge Rijn dijk/Meerbrugkade heeft de bromfietster. een 17-jarig Leids meisje, vermoedelijk een her senschudding opgelopen. Zij had van de auto geen voorrang ge kregen. In de nacht van zondag op maan dag. omstreeks 3.00 uur, hebben onbekenden de ruit van een café aan de Heregracht inge gooid. Schade ongeveer 300 gul den. Maandag is een woonboot aan de Haarlemmerweg bij afwezigheid van de bewoners door brand verwoest. Omtrent de oozaak van de brand en de grootte van de schade is nog niets bekend. Er wordt een onderzoek inge- De moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blIjmBker', verpakt In luxe doos, waarbij ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. Noteer m.l.v. QQ|| als nieuw-kwarlaal-abonnee: Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur het kaasje naar: LEIDSE XSï: COURANT Woonplaats: MOSKOU (RTR) Russische geleerden hebben seinen uit de ruimte opge vangen die heel goed van een andere beschaving afkomstig kunnen zijn, zo meldt het Russische persburau Tass. De seinen zijn het eerst in Gorky waargenomen en later in drie andere ste den en waren duidelijk niet afkomstig van satellieten die van de aarde af zijn gelanceerd. Meer dan 30 Russische geleerden houden zich met het onderzoek naar de geheimzinnige signalen bezig, aldus Tass. DEN HAAG (ANP) De Syrische ambassadeur in Nederland, die normaal is gestationeerd In Brussel, heeft gisteren een bezoek gebracht aan minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel. Hij overhandigde aan de minister een brief van president Al-Assad aan premier Den Uyl. Daarin vraagt Syrië de Nederlandse regering zich neutraal op te stellen in de oor log in het Midden-Oosten. Apin Judy (uit Daktari) gestikt PARIJS De apin Judy uit de televi sieserie Daktari is niet meer. Ze is in een supermarkt in de Bretonse stad (Morlaix, die haar geleend had voor re clamedoeleinden, in haar kooi gestikt doordat men de luchttoevoer naar de met flessengas verwarmde kooi abu sievelijk had afgesloten. Brandkastkraker bekent Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft een 32-jarige vishandelaar uit IJmuiden aangehoudén, die heeft bekend de laatste zes jaar op di verse plaatsen in Nederland en België tal van inbraken te hebben gepleegd, waarbij door hem een totaal bedrag van achthonderddui zend gulden aan geld en goederen is buitgemaakt. De vishandelaar had het vooral gemunt op brandkasten, garnalen, partijen vlees, sigaretten en antiek. De zaak kwam aan het rollen nadat de man eind juli een inbraak had gepleegd in de Scheve- ningse visafslag. Een onderzoek wees uit dat de vishandelaar, die ook werd gezocht door de politie in Velsen, de dader moest zijn. Op 15 september werd de man in Haarlem herkend en aangehouden door een rechercheur uit Velsen. Overgebracht naar Den Haag voor de inbraak in de afslag maakte de vishandelaar op 1 oktober schoon schip en produceerde een lange lijst met inbraken. Van de buit werd niets teruggevonden, van de brandkasten wel. De man heeft gisteravond kikvorsmannen in de IJmuidense haven ver teld waar de brandkasten lagen. Zij werden inderdaad gevonden. Een van de brandkasten wordt uit het water opgevist.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1