Sterke Syrische afweer na Israëlische doorbraak CciddcSoHAont EGYPTISCHE PILOTEN VOOR TRAINING NAAR ENGELAND Israël komt niet als eerste met kernwapens DINSDAG 16 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LONDEN De Britse onpar tijdigheid inzake de oorlog in het Midden-Oosten werd giste ren in twijfel getrokken, nadat het Foreign Office toegegeven had, dat in Engeland Egypti sche piloten opgeleid zullen worden. Zij gaan er helikop ters leren besturen en onder houden. Deze training vindt plaats on danks het Britse embargo op wapenleveringen aan oorlog voerende landen van het Mid den-Oosten. Joods gezinde krin gen beschuldigen de Britse re gering van contractbreuk met Israël, waaraan Groot-Brittan- nië vroeger zijn centurion- tanks geleverd heeft, terwijl het nu de Israëliërs aan muni tie en onderdelen weigert te helpen. Volgens het Foreign Office, dat dit kennelijk een vervelen- Een journaliste bij de frontlinies in Syrië neemt voor een Israëli sche soldaat een brief op voor thuis. HILVERSUM/TEL AVIV „Israël zal in deze oorlog zeker niet de eerste zijn om kernwapens te gebruiken," Met deze opmerkin gen vanuit Tel Aviv op vragen uit Nederland heeft generaal Her zog, de officiële Israëlische woordvoerder gisteravond nogal op zien gebaard. Waarnemers concluderen hieruit, dat zich in het midden-Oosten kernwapens bevinden, in het bezit van de strij dende partijen. Sprekend voor Avro's Televizier, ontweek generaal Herzog na drukkelijk de vraag of Israel in het alleruiterste geval eventueel zou overgaan tot het gebruik van kernwapens, mochten deze dan al in het bezit van Israel zijn. Volgens schattingen van Nederlandse militaire deskundigen heeft Israel totnutoe in deze oorlog minder dan 1 procent verloren van de opgeroepen militaire eenheden. Daarnaast beschikt dit land, aldus de Nederlandse waarnemers gemiddeld over 5 vliegers per twee vliegtuigen. „Dit is e*»n aanzienlijke reserve," aldus deze Duidelijk is gisteravond wel geworden, dat Israel de Arabische landen niet aan de onderhandelingstafel zal ontmoeten, wanneer het in 1967 op deze landen veroverd gebied niet teruggegeven wordt. Hierover liet Mohammed Ibrahim Kaiaam, de Egyptische ambassadeur in West-Duitsland gisteravond voor de t.v. geen en kel misverstand bestaan. Daartegenover stelde de heer Bar-on, de Israëlische ambassa deur in Nederland, dat zijn land recht heeft op veiligheid. „Als iedere andere staat ook recht op zijn zelfstandigheid." aldus de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. M. v.d. Stoel. Deze benadrukte echter wel, dat het Palestijnse vluchtelingen vraagstuk noodzakel'1 kerwiize opgelost moet worden. AGNEW NAM AFSCHEID MET „ONSCHULDIG" WASHINGTON (AFP) - De woens dag jl. afgetreden Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft gisteravond in een af scheidsrede tot het Amerikaan se volk verklaard, dat hij nim mer verkeerd gehandeld heeft en dat hij ontslag heeft geno men in het openbaar belang. Na eraan herinnerd te hebben, dat hij vastbesloten was zich te verdedigen tegen de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, zei Agnew: ,,Na rijp beraad en langdurig gebed kwam ik tot de slotsom, dat het openbaar be lang en het belang van degenen, die voor mij het meest tellen, het best gediend zou zijn door mijn vertrek". Agnew legde er de nadruk op, dat zijn besluit tot aftreden geens zins een 'bekentenis' was. „Ik heb mij nimmer verrijkt door misbruik te maken van het openbaar vertrouwen", aldus de gewezen Amerikaanse vicepresi- dent. Agnew, die zichtbaar ontroerd was eindigde zijn toespraak met het uitspreken van zijn vertrou wen in zijn land en zijn rege ring. Hij dankte president Nixon voor het begrip dat hij getoond Westerse psychiaters bij Grigorenko MOSKOU(AP) - Twee westerse psychiaters hebben gisteren een bezoek gebracht aan de voor malige generaal majoor Pyotr Grigorenko, een van de meest bekende Russische dissidenten die in een psychiatrische kliniek zijn ondergebracht wegens poli tieke oppositie. De doktoren Denis Leigh uit En geland en Carl Perris uit Zwe den, werden naar de psychiatri sche instelling, die op 6 km ten zuid-oosten van Moskou is gele gen, gebracht om Grigorenko te zien. Deze werd in 1970 krank zinnig verklaard. Leigh, de se cretaris generaal van de We reldbond van psychiaters (WPA) en Perris hebben Grigo renko niet onderzocht, omdat deze weigerde van een officiële tolk gebruik te maken. De voormalige officier zag er re delijk goed uit, zo zei Leigh, maair hij had een gebroken en kel en zijn been zat in het gips. Leigh zei dat hij niet wist hoe Grieorenko zijn enkel had ge- de geschiedenis vindt, werd de overeenkomst inzake opleiding van Egyptische piloten al min stens twee maanden geleden afgesloten, toen er lang nog geen sprake was van een nieu we oorlog tussen de Arabieren en Israël. Het akkoord houdt verband met een zakelijk contract, dat al achttien maanden oud is voor de levering aan Egypte van een aantal Sea-King-Heli- kopters, gefabriceerd door de firma Westland. Het Egyptische team bestaat uit 12 piloten en 3 technici en niet uit 50 piloten, zoals aan vankelijk beweerd werd. De Egyptenaren zullen terugkeren naar hun land zodra de piloten goed overweg kunnen met de Britse helikopters. Dit kan twee tot drie maanden duren. VROUW GEDOOD TEL AVIV (AFP) De oorlog in het Midden-Oosten heeft een eerste vrouwelijke militair bij de Israëli sche strijdkrachten het leven gekost. Zij werd gedood bij een Egyptische luchtaanval In de Sinai-woestijn, zo is maandag door een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Eerdere berichten dat vrouwelijke Israëli's door de Egyptenaren zouden zijn gevangen genomen zijn in Tel Aviv met klem tegengesproken. Een vermoeide en enige dagen niet geschoren Israëlische soldaat neemt even rust om, 15 km. over de grens van Syrië, een (niet- alcoholisch) drankje tot zich te nemen. i"1 1 BB J 111 - - rri TEL AVIV, (Rtr/AP/UPI) Syrië heeft gisteravond gemeld een Israëlische aanval te heb ben afgeslagen en 43 tanks en pantservoertuigen te hebben vernietigd. Dit gebeurde aan de centrale sector van het Go- lan-front, waar de Israëliërs gisteren door de Iraakse legers waren gebroken, waarbij de Iraakse troepen zware verlie zen waren toegebracht. De Sy rische woordvoerder verklaar de dat de Israëliërs op hun uit valsbasis waren teruggedreven. Behalve de Iraakse troepen is ook het Marokkaanse contin gent uitgeschakeld. „Ze zijn nauwelijks aan de strijd toege komen", aldus een Israëlische verslaggever aan het Syrische front, waar de toestand van morgen stabiel leek. Israël heeft meegedeeld dat zijn luchtmacht aan beide fronten oppermachtig is. Giste ren hebben Israëlische vlieg tuigen vluchten tot diep in Egypte uitgevoerd bij aanval len op drie vliegvelden. Boven dien werd een Egyptische aan val afgeslagen die tot doel had een van de drie toegangen tot de Sinai in handen te krijgen. Die poging was gericht op het noordelijke front bij El Kanta ra. De Egyptenaren vielen de voorste linie van de Israëliërs aan, die reageerden met een tegenaanval en de tegenstan der verjoegen. Het Egyptische offensief bereikte niet de kracht van dat van zondag, toen volgens de Israëliërs 220 Egyptische tanks werden ver nietigd, en circa 1000 Egypte naren sneuvelden. Die „enor me klap" heeft gevolgen gehad voor de aanval van gisteren, aldus de Israëlische woord- voerd?r Herzog. Voordat de Israëlische door braak aan het Syrische front maandagmiddag bekend werd was het daar betrekkelijk rus tig. Israël meldde de vernieti ging van vijf Syrische Migs. Oorlogsverslaggevers meldden dat de vorderingen van de Is raëlische legers in Syrië zeer Mevrouw Golda Meir bezocht gisteren de gewonden in een militair ziekenhuis in Tel Aviv. langzaam gingen. De hoofd macht in de centrale sector scheen niet verd r te willen oprukken dan de belangrijke wegkruising bij de stad Saas- sa, circa dertig kilometer van Damascus. Enkele verken ningseenheden waren Damas cus tot op ruim 20 kilometer genaderd. Waarnemers concluderen dat de Israëliërs weliswaar nog steeds van plan schijn:n druk op Damascus te blijven uitoe fenen, maar dat zowel de Syri sche als de Israëlische legers hun posities consolideren in af wachting van zware gevechten. De verovering van Saassa zou een belangrijk obstakel wegne men bij cfc Israëlische liquida tie van het hardnekkige verzet dat de Syriërs halverwege de grens en Damascus bieden. In de afgelopen twee dogen is bij deze stad zwaar gevochten. Israël heeft het Syrische front inmiddels over een breedte van 25 kilometer uitgebreid. Niettemin ziet Syrische lange- afstandsartilleri° nog dagelijks kans de Israëlische posities in de heuvels van Golan onder vuur te nemen. Bovendien hou den ze een stelling op de berg Hermon in handen. Israëlische luchtaanvallen op Latakia en Tartoes, twee ha venplaatsen aan de Middel- landse-zeekust, zijn door Da mascus b vestigd. Volgens Sy rië waren de aanvallen gericht op burgerlijke doelen en zijn twee burgers daarbij gedood. Een Israëlische Phantom zou zijn neergeschoten. Israël zegt echter dat bij de aanvallen olie-installaties zijn bestookt. Damascus meldde voorts een opleving van de strijd in de noordelijke sector vao h'.t Go- lan-front. Over de juiste lig ging van dit front b»'"aart Sy rië echter het stilzwijgen. Wes telijke diplomatieke kringen in Damascus zeggen te twijfelen aan de waarheid van de Israë lische beweringen dat hun troepen halverwege Damascus staan. Voor het eerst sinds da gen war n er gi.teren geen luchtaanvallen op deze stad. -ffeTMSS Een Israëliër aan het Syrische front laadt zijn wapen, terwijl zijn maat de horizon in de gaten houdt Op weg of op drift? OVER HET DOEL VAN ONDERWIJSVERNIEUWING zei minister Van Kemenade vorige week in Beekbergen: „Iedereen zicht geven op zijn eigën maatschappelijke situatie en hem in staat stellen om daarop invloed uit te oefenen." Ter geruststelling van hen die van hem een poging vrezen om via de schooljeugd een bepaalde maatschappelijke structuur-vergadering af te dwingen voegde de minister hieraan toe, dat het onderwijs slechts kwaliteiten moet ontwikkelen, geen doel op zichzelf is en dus zeker geen overheidsdoel. Een paar dagen later benadrukte drs. Zeijen, rector van de katholie ke leergangen te Tilburg, met krachtiger woorden eveneens het be perkte doel van het onderwijs. ,,Het onderwijs is één, en niet hèt kader waarbinnen maatschappelijk denken en handelen kritisch aan de orde worden gesteld.... Het heeft immers niet tot taak de maatschappij te hervormen: zijn op dracht is doorgaans jonge mensen te begeleiden op de weg naar zinvolle participatie aan een maatschappij, die zichzelf moet vor men en hervormen. Onderwijs mag geen instrument voor politici en theoretici zijn om een nieuwe maatschappij af te dwingen, waar voor in de normale maatschappelijke kaders de grondmcntalitcit ontbreekt." Leid hieruit nu niet direct af, dat drs. Zeijen diametraal tegenover minister Van Kemenade staat. De belangrijke, maar heel uitvoerige rede van de Tilburgse rector is namelijk niet in alle onderdelen duidelijk en zeker niet op het punt van praktische consequenties trekken uit het principe. TROUWENS MINISTER VAN KEMENADE zal. straks bij het onder» wijsdebat in de Tweede Kamer, ongetwijfeld de kans aangrijpen om zijn bedoelingen te verduidelijken en eventueel gerezen misverstand op te helderen. Hij zal dat met des te meer plezier doen omdat, zoals een van zijn hoofdambtenaren onlangs fijntjes betoogde, het politieke milieu meer rijp schijnt te zijn voor onderwijsvernieuwing dan grote sectoren van de onderwijswereld zelf. Eén ding is wel duidelijk; rond het onderwijs woedt thans een discus sie welke veel dieper graaft dan die welke bijvoorbeeld destijds de wording en invoering van de mammoetwet begeleidde. Toen ging het alleen bij een kleine groep experts om fundamentele zaken; on- derwijs-technische veranderingen «lokten het grootste deel van de belangstelling op. Nu staan meer fundamentele zaken voorop; bijvoorbeeld de relatie tussen onderwijs en samenleving. Het eerste wat dan opvalt, is dat belangrijke geledingen van het onderwijs zelf bij deze discussie weer achterop schijnen te lopen. De Nederlandse Katholieke School raad bijvoorbeeld besteedt volgende week wel een discussiedag aan het onderwerp." Interne democratisering van het school besturen", terwijl het levensgrote probleem dat nu aan de orde is, daar hoog stens indirect besproken worden kan. En dat terwijl met een Kamerdebat over onderwijs op komst, waarin juist vanuit het standpunt van het bijzonder onderwijs de volksver tegenwoordiging tot een kritische discussie met de minister gedwon gen zou moeten worden; een discussie waaruit dan ook voor de ge wone burger meer licht zou moeten schijnen op de vraag of ons on derwijs nu op de goede weg naar een nieuwe samenleving of alleen maar op drift geraakt is. CULMINATIEPUNT IN ZO'N DISCUSSIE zou wel eens kunnen wor- den een variant op de door rector Zeijen opgeworpen vraag: hoever gaat bij de overheid en politici de vrijheid om te bepalen welke maatschappelijke ontwikkelingen in het onderwijs de boven-liggende behoren te zijn? De tijd dat schoolbesturen en een wethouder van onderwijs - bijna dictatoriaal - uitmaakten wat onderwijs behoorde te zijn en hoe het moest werken, is passé défini. Maar drs. Zeijen heeft gelijk, wanneer hij ervoor waarschuwt dat we thans het risiko lopen via een „democratische" glijpaitij naar een andere kant door te schieten. Gevolg daarvan kan zi'jn dat - ook al willen dat maar weinig burgers in Nederland - we vroeg of laat toch mït een soort van staatsonderwijs opgescheept zitten. Dan kost het weer een schoolstrijd om daar vanaf te komen. Partij voor „achter het stuur EINDELIJK IS HET DAN toch zo ver: de Politieke Partij Automobi listen werd vorige week definitief opgericht. Als het kabinet-Den Uyl nu snel wil afhaken, kan iedereen die .achter 't stuur" zijn woede en ge partij die haar ziel-en-zaligheid helemaal op ons nationale ver voermiddel heeft gericht. Den Uyl moet wel een beetje opschieten, anders kost benzine hier 1,50 de liter (wit!) tegen de tijd dat de PPA de wegenbelasting wil gaan afschaffen en door verhoging van de benzineprijs het gat in de begroting dekken. Maar geen nood voor initiatiefnemer Frank Tiel- man uit Venhuizen; als de benzineprijs niet meer omhoog kan, rest hem nog het alternatieve middel: belasting op lopen. Tlelman is vooral boos omdat nog geen kwart van het belastinggeld dat uit de auto gevangen wordt, voor onderhoud en aanleg van we gen wordt gebruilit. Rookt en drinkt de heer Tielman? Hij moest eens weten hoe weinig gel der van de accijns op tabak en jenever terecht komt bij de mensen die wel een sjekkie of borrel lusten! •jjfr- zomig mist 19 temperaturen n<o luchtdruk in millibaren opklaringen -Q. hagel ww warmtefront H hoge-drukgebied jg- bewolking -f* sneeuw wnr kou-front L lage-drukgebiod ftfö regen ^5 onweer ►windrichting verplaatsingsrichting DE BILT - In de afgelopen dagen koersten depressies van de Oceaan over Frankrijk naar het oosten. Vanmorgen arriveerde de laatste uit de reeks boven het Engels Kanaal. Deze trekt over België naar Duitsland weg. Boven de Oceaan kwam intus sen een krachtig hogedrukge- bied tot ontwikkeling, dat maar langzaam naar het oosten trekt. Dit hogedrukgebied veroorzaakt boven de Britse eilanden een noordelijke stroming, die lucht vanuit de poolstreken aanvoert. Deze lucht, zal morgen ook ons land bereiken, waarbij buien ons land vanuit de Noordzee zullen binnendrijven. Gisteren vielen op de Britse eilanden al op uitgebreide schaal buien. In Frankrijk, Spanje en Italië was het, met middagtemperaturen van' 17 tot 25 graden, een tiental graden warmer dan in noord west Europa, maar ook in het zuiden viel veel neerslag bij het passeren van de oceaanfronten. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het knml op maandag om 18.00 uur: Eerst enkele buien, later meer opkla ringen. Temperaturen aan de WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Duehth. Rtd. Twente Vllsslnttcn Frankfort Helsinki Mal lor ca MUnchen Nice Oslo Parijs ZUrlch Casa Blanca Islanbocl Das Pnlmas mist motregen l bew. b. bew. rw. bew. Stockholm) BUGHAOO BOIKI ANP/KNMI I£,-10-7.1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9