Hulp van rechter om burenoorlog tot een eind te maken RIPSE BUURLUI SLOPEN BRUG Overleg tussen Alkeburcht en gemeente moet verbeteren V GA-Alkemade nu financiële nood bezien van toekomst Onwetendheid over problemen van Plassengebied is groot rijn- en veenstreek LTB-HOOGMADE WIL INVLOED IN GEMEENTEBESTUUR PAGINA 5 DINSDAG 16 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT ten. Voor die prijs mochten de Straathofs dan bovendien over het pad op het erf van Olijer- hoek naar hun huls lopen. RIJPWETERING Er woedt een felle burenoorlog in Rijpwetering. Een burenruzie, zoals men tegenwoordig e-genlijk niet meer verwacht. Het vetevuur is momenteel jelfs zo hoog opgelaaid, dat aanstaande vrijdag de zaak in een kort geding voor de Haagse rechtbank komt. Maar straathof weigerde. Hij voel- hoe de uitspraak van de rechter ook zal zijn, de buren de meer voor om, zoals h,j Olijerhoek en Straathof aan de Ripse Pastoor van de Plaatstraat zijn voorlopig nog niet klaar met elkaar. brug laten verwijderen. Hoe en of dat wettelijk wel mogelijk was zal nog moeten blijken. De brug, die door beide families werd gebruikt, raakte dusdanig in verval, dat een opknapbeurt onvermijdelijk was. Dat ging geld kosten. De familie Olijer hoek stelde de buurman voor om de zaak op zich te nemen. Straathof moest dan 365 gulden betalen als deelname in de kos- In het Ripse land gonst het de laatste tijd van geruchten over deze fors uit de hand gelopen ruzie. De meest wilde verhalen doen in rap tempo de dorpsron de. Welke buur het recht aan zijn zijde heeft is eigenlijk niemand duidelijk. Na een be zoek aan beide huurlieden heb ben ook wij moeten consta teren, dat de rechter vrijdag een moeilijke klus voorgescho teld krijgt. Zowel de heer Straathof als mevrouw Olijer hoek praten zo overtuigend en met zulke onschuldige kijkers dat elke aanvankelijk bestaande verdenking als sneeuw voor de zon wegsmelt. Maar toch moet ergens tussen de beweringen van de beide buren de waarheid liggen. Mevrouw Olijerhoek wil eigenlijk liever geen mededelingen doen. Als we echter even aandringen, borrelt het hele verhaal naar de oppervlakte. Er zijn weinig goe de woorden voor de buur te vin den. De zaak draait eigenlijk om de brug over het water voor huize Olijerhoek. Die brug is niet meer. Buurman Steef Straathof heeft hem een tijdje geleden in alle vroegte laten af breken. Dit tot grote ontstelte nis van de in nachtgewaad toe ziende Olijerhoeken. Steef Straathoek deed dit uit wraak. Hij had er genoeg van om door de buren te worden gekoeie- neerd, zoals hij gisteren zei. Van wie die brug nu eigenlijk was, zal nog moeten blijken. De Olijerhoek, afkomstig uit Oud Ade en sinds een jaar wonend in Rijpwetering schijnt de beste papieren te hebben. Steef Straathof heeft echter met-toe stemming van de Hengelaars- bond Leiden en Omstreken de Steef Straathof: „Iedereen hier weet, dat ik zo'n vent ben"! gisteren verklaarde, nieuwe brug te bouwen. Maar daar was de buurman weer niet voor te vinden. Ondertussen ge bruikten Steef en zijn gezin de brug nog steeds. Buurman Olij erhoek raakte dusdanig geïrri teerd, dat hij een ultimatum stelde. ,,Of betalen of ik sluit het pad naar jullie erf", zo moet de raad van zijn intussen in de arm genomen advocaat, ongeveer hebben geluid. Dat werd de buurlui per brief mede- Steef Straathof draagt zijn buren gedeeld. Praten met elkaar was bepaald geen warm hart toe. ,Maar die domme boer van hier naast was toch wel slimmer dan ze voor mogelijk hadden gehou den", zo recapituleerde Straat hof gisteren. Hij nam contact op met de Hengelaarsbond (wat die er precies mee te maken heeft, is zeer onduidelijk) en kreeg toestemming om het wrak voor het huis van Olijerhoek te slopen. Dat gebeurde zoals ge zegd in het vroege ochtendkrie ken. Maar wat erger was voor de buurman en vrouw, het ge beurde twee dagen voordat de zen het pad zouden afsluiten. Zo was „die domme boer" toch een tikkeltje gehaaider dan zijn buurlui. Huize Olijerhoek. De brug is niet meer. er toen allang niet meer bij. Hij kan ze zogezegd wel wat doen. „Iedereen hier op De Rip kent Steef Straathof. Ze weten dat ik zo'n (duim omhoog, red.) vent ben. Ik kan met iedereen goed opschieten. En dan krijg je zulke buren. Toen ze hier kwamen, de eerste dag, maak ten ze ons verdacht omdat de voordeurbel was verdwenen. Nou vraag ik je. En dan nog wat. Op een gegeven moment gaat bij (de buurman, red.) zijn huis aansluiten op het aardgas- net. Ik vraag hem om het sa men te doen om zo de kosten te drukken. Maar nee hoor. Ik moest mijn eigen zaken maar regelen", aldus Steef Straathof, Partijen lijken niet te verzoenen die verder nog kwijt wil, dat „zij wel zullen zeggen, dat zij gelijk hebben en ik dat ik gelijk heb. Maar er spreekt er maar een de waarheid en dat ben ik". Onderwijl wordt er nu hard ge timmerd aan een nieuwe (10.000 gulden kostende) brug voor het huis van Straathof. Totdat die klaar is moet er gevaren wor den. Dat ligt voor de Olijerhoe ken anders. Zij gebruiken een noodbrug, die echter nogal gam mel is. Nu woont er naast de familie Olijerhoek een 76-jarige dame, die eveneens van de door Straathof gesloopte brug ge bruik maakte en met gevaar voor beschadiging van lijf en le dematen over de noodbrug moet. Dat is dus een nogal kwa lijke zaak, die nog kwalijker wordt als men weet dat deze dame beschikte over recht van overpad voor de gesloopte brug. Zij heeft dat recht zwart op wit. En daar zou Steef Straathof nog wel eens flink hommeles mee kunnen krijgen, zo fluistert men in Rijpwetering. Over het algemeen staat de ge meenschap achter de ëigen man". Maar er zijn er ook. die het voor de Olijerhoeken opne men en menen, dat Straathof buiten zijn boekje is gegaan. Vrijdag zal het recht tussen het onrecht worden uitgeplozen. Recht, dat misschien leerzaam zal zijn voor nog twee andere Rippers, die ook een ergerlijke zaak aan de hand schijnen te hebben. Ondertussen halen de buren Olijerhoek en Straathof elkaar het bloed onder de na gels vandaan. Straathof zou Olijerhoek in een heet ogenblik zelfs hebben toegesist, dat hij er wel voor zou zorgen, dat zijn zaak snel naar de bliksem ge holpen zou worden. De ironie wil dan nog, dat het huis van Steef Straathof „Vrededaal" heet. ALKEMADE Er moet meer en maar de portefeuille trekt goed overleg komen tusen de gaten te vullen. Het BOSKOOP Het hervormde kerkelijk centrum in Boskoop zal volgende maand in gebruik worden genomen. Het centrum kreeg als naam De Stekniet vreemd natuurlijk in een dorp. dat het van het stekken moet hebben. In het complex komen o.m. een grote kerkzaal, een ontmoetingsruimte en een klein zaaltje. ALKEMADE De begroting voor het volgend jaai van de gemeente Alkemade is over het algemeen genomen goed ontvangen door de raad. In de vergadering van gister avond hielden de KVP, VGA en Prot. Christelijken hun beschouwingen en op een enkele utzondering na waren daarin nauwelijks wanklanken te horen. Dat wil niet zeg gen, dat de verschillende partijen geplande verrichtingen van B. en W. niet kritisch beschouwden. Vanuit de VGA kwam zelfs een voorstel om een motie aan te nemen en te verzenden naar alle hogere instanties om zodoende duide lijk te maken, dat de financiële reserves zo langzamer hand op dreigen te raken. Een voorstel, dat afgaande op het goedkeurende knikken van burgemeester Smol ders wel eens een goede kans van slagen heeft om aan genomen te worden. VGA-leider Van Duijkeren ver klaarde bij de aanvang van zijn bijna veertig minuten lange be toog, dat zijn partij in de afge lopen jaren wel bewezen heeft recht van bestaan te hebben. Hij zei het te betreuren, dat de gemeente Alkemade niet in aan merking was gekomen voor de extra-uitkering aan gemeenten, welke worden doorsneden door een groot vaarwater. Dit on danks de toegenomen beroeps vaart in de Oude Wetering en het recreatiebelang van het Kaageiland. Verder is de ge meente ook niet in aanmerking gekomen om mee te delen in de extra 28 miljoen voor sociale zorg. Mede met oog op deze bei de gevallen stelde zijn fractie voor om tijdig een waarschu wende vinger aan de hogere overheden te laten zien. De heer Van Duijkeren stelde ook voor om bijvoorbeeld twee keer per jaar een vrachtwagen de bedrijven langs te laten rijden cm overbodige giffen op te ha len en deze te vervoeren naar Leiden, waar ze verbrand kun nen worden. De VGA-voorman vond de vergoedingen voor brandweerlieden aan de matige kant. Hij stelde voor deze te herzien. Voorts had hij de in druk, dat vanuit het brandweer corps om diverse redenen de voorkeur uitgaat naar een sa menwerking met Alphen aan den Rijn boven die met Leiden. „Het komt vaker voor, dat Al phen in onze gemeente meer in trek blijkt dan Lelden", aldus de heer Van Duijkeren. De VGA zou graag meer gege vens willen hebben over de ont wikkeling van het derde tuin bouwgebied. Bijvoorbeeld zou men graag willen weten hoeveel gegadigden zich hebben gemeld en hoe groot en hoe duur de percelen gemiddeld zijn. Ook in Alkemade blijken er nogal wat vragen te zijn rond de streek- muziekschool „Rijnakkoord". De kosten voor het komende jaar zijn geraamd op 53.000 gul den. De Vereniging Gemeente belangen Alkemade deelde mee, dat niet voor niets bij verschil lende deelnemende gemeenten twijfels bestaan over de muziek school. De heer Van Duijkeren pleitte voor een zeer kritische begeleiding van de school. Hij vroeg B. en W. verder of de deelname aan Rijnakkoord eventueel kan worden opgezegd. Wat betreft het voorgezet onder wijs hield de VGA-er een warm pleidooi voor de stichting van een HAVO in de gemeente. Vol gens hem is dit nu wat be treft het vereiste aantal leerlin gen wel binnen het bereik. Ook de bouw van een sporthal In Alkemade noemde hij vnn groot belang. Doordat de vei- linghallen nu als sporthal wor den gebruikt, wordt de indruk gewekt, dat een hal niat direct noodzakelijk is, aldus de heer Van Duijkeren. Niets is volgens hem echter minder waar. Hij betreurde het dan ook, dat de stichtingsplannen van de hal pas in 1975 aan de orde komt en niet volgend jaar, zoals oor spronkelijk het plan was. Commentaar VGA-scherven snijden aan twee kanten Het moet voor de VGA-groep in de Alkemadese raad bijzonder frustrerend zijn steeds weer met het hoofd tegen de keiharde confessionele muur te moeten lopen. De KVP en de Protestant Christelijken treden voortdurend als een bijzonder compact ge heel op. Het lijkt 6oms of de confessionele heren met de stoe len aan elkaar gebonden zitten. Een individueel opstaan en een slippertje met vrouwe VGA moet voorlopig dan ook voor on mogelijk worden gehouden. Het is zo langzamerhand wel ge bleken, dat binnen de Vereni ging Gemeentebelangen Alke made waardevolle kraohten zit ten. Krachten, die door de be vriezing van de onderlinge ver houdingen in de raad nauwelijks ten goede komen an het alge meen belang. Dit wordt nog verder in de hand gewerkt, doordat VGA-voorman Van Duijkpren nogal eens zijn eigen glazen ingooit gisteravond met de „hangende pootjesjuist als zijn partij op het punt staat iets te bereiken. De scherven wor den door de KVP on PC gretig aangepakt om de VGA-initiatie ven snel te onthoofden. Toch moeten Van der Meer, Uit den Boogaard en hun geestverwan ten danig uitkijken, dat zij zich met datzelfde VGA-glas niet in de vingers snijden. tb. gemeente Alkemade „Stichting Jeugd- en Vereni gingsgebouwen Alkemade". Dit is gisteravond duidelijk gewor den tijdens de- raadsvergade ring. De stichting blijkt grote moeite te hebben om de boek houding van „De Alkeburcht" binnen redelijke grenzen te hou den. Gisteravond kwam een voorstel ter tafel om maar weer eens een kleine twintig mille bij te passen. Vooral de heer A .P. H. A. van Hees (VGA) toonde zich nogal ontstemd over de finan ciële gang van laken rond De Alkeburcht. Van Hees stelde voor het voorstel om het geld beschikbaar te stel len aan te houden net zo lang totdat het stichtingsbestuur van De Alkeburcht een flinke ge meentelijke vinger in de gelde lijke pap zou toestaan. Verder moest er volgens hem overleg komen met de gemeente over allerhande beleidszaken. En1 daar bleek iedereen het eigen lijk wel zo'n beetje mee eens. Burgemeester Smolders vroeg zich echter af of het wel nodig was om het voorstel aan te hou den omdat 't berustte op een be slissing van de raad. die eerder ooit eens was genomen. En daar kon men toch niet onder uit. Bovendien was het geld al overgemaakt. (Dat had wethou- der Rietbroek overigens niet door, waardoor hij later aardig in zijn hehid kwam te staan). Maar het ging er Van Hees al leen maar om, om het stich tingsbestuur even te laten mer- ken, dat de gemeente niet zo- soort pressiemiddel zijn om grotere openheid van zaken bij het stichtingsbestuur af te dwin gen. Dat was het moment, dat fractie leider Van Duijkeren zich met de zaak ging bemoeien. Hij vond dat het zelfs zover moest ko men, dat het stichtingsbestuur „met hangende pootjes" en op- de kniëen bij de gemeente om geld moest komen vragen. Dat wekte weerstand bij de KVP en PC, waardoor het hele betoog Van Van Hees ineens voor niets was geweest. Dorpsraad komt moeizaam van de grond Oud Ade De KVP-afdeling Oud Ade is er nog niet in ge slaagd een dorpsraad te vor men. In de vergadering, die on langs werd gehouden kon men slechts mensen kiezen, die zich beschikbaar hadden gesteld. De afdelingsvoorzitter zal nu in de komende tijd nog enkele perso nen proberen te interesseren de dorpsraad. De bedoeling is dat de raad een brugfunctie gaat vervullen tus sen het dorpsdeel Oude Ade er het gemeentebestuur en de KVP-fractie in de raad, in het bijzonder het eigen raadslid J. P. van der Hulst. In deze tijd, met zijn ingewikkelde structu ren is het zeker geen luxe, dat de afstand tussen de Oud Adese burger en hel bestuur verkleind en verbeterd wordt, aldus het betoog van de heer Nooy. ALKEMADE Do onwetendheid bij de verschillende statenleden en soms het wanbegrip bij deze mensen wat betreft het streekplan voor het Plassengebied acht de KVP-fractie van de Alkemadese raad verontrustend. Dit bleek gisteravond tijdens de beschouwingen op de begroting voor 1974. „En als men dan nog merkt", aldus KVP fractieleider P. C. W. v. d. Meer, „dat de bezwaarschriften van de streekcommissles en de gemeenten, vervat in een lijvig rap- 1 port, tot nog toe niet bij Gedeputeerde Staten op het bureau zijn verschenen, dan krijgt men wel de indruk dat met de zogenaamde inspraak op ondemocratische wijze een loopje wordt genomen". de i. Hij zei blij te zijn, dat het hele gemeentelijke beleid duide lijk was gericht op de vergro ting van het welzijn. Verder vroeg hij B. en W. om het 100 koppen tellende gemeentepers©* neel zo goed mogelijk In te de len en te organiseren om een optimaal functioneren mogelijk te maken. HAZERSWOUDE Leerlingen van de Mittelpunktschuleuit het Westduitse s'tadje Waldkappel zijn tot en met zaterdag aanstaande te gast bij hun vrienden van de protestants-christelijke mavo-school Jo hannes Post uit Hazerswoude-dorp. Gisteren zijn de jongelui uit de gemeente, waarmee Hazerswoude op grond van het lidmaatschap van de Vereniging van Europese Gemeenten nauwe banden onderhoudt. in Hazerswoude aangekomen. De heer Van der Meer vroeg B. en W. wanneer er wat licht zal komen in de geplande woning bouw voor Rijpwetering ten zui den van de Oud Adeselaan. Voorts had hij vragen over: het pian Zuidhoek o.a. de aanleg van plantsoenen en van aanleg steigers; 't tijdstip voor het ge ven van een bestemming aan de SOTA-gronden; de ontwikkeling van het winkelcentrum. Wat be treft de tuinbouw bepleitte de KVP-er meer spoed met uitgif te van de voor tuinbouw bestem de gronden ten westen van Nieuwe Wetering. Hij verklaar de. dat de christelijke fracties graag zullen meewerken aan een gezonde uitbouw van de tuinbouw. Zij zijn in tegenstel ling tot de Provinciale planolo gen van mening, dat de veiling Eendracht Maakt Macht een van de belangrijkste bronnen van inkomsten is voor de plaat selijke tuinbouw. De heer Van der Meer merkte op, dat het volgend jaar een einde zal komen aan het huisvestings probleem van Alkemadese be jaarden. Alleen in Oud Ade en Rijpwetering moet wat dit be treft er nog flink aan getrokken worden. In tegenstelling tot de VGA bleek de KVP flink in de sas te zijn met de streekmuziek- school „R.jnakkoord". Toch was ook deze fractie van mening, dat de financiën in de gaten moeten worden gehouden. De nieuwe KVP-leider had waarde ring voor de wijze waarop de taken met betrekking tof de ge meentelijke bijstandwet worden verricht. Zeer kort van stof was de heer Uit den Boogaard van de Prot.- christelijke partij. Hij had slechts zes minuten nodig om zijn zegje te doen. Een gunstig gevolg van de samenwerking tus sen de confessionelen. Zijn col lega, drs. Van Nugteren zette nog enige financiële puntjes op HOOGMADE - De plaatselijke afdeling en de LTB zal er bij de KVP-afdeling op aandringen, dat oen praktlzerend veehouder op een verkiesbare plaats wordt gezet in de komende raadsver kiezingen. De LTB-afdeiing, vindt dit nodig om de nodige in vloed te kunnen uitoefenen op het gemeentelijk beleid. Met he: gemeen ebestuur zal ook worden opgenomen, dat men ge constateerd heeft de laatste tijd, dat het verkeer te hard rijdt in de Kerkstraat en op de Van Kleverwe.jdeweg. Meer en strenger politioneel toezicht vindt men .i:;dcai..'.ijk ter be scherming vooral van de school jeugd. In de afdelingsvergadering kwam verder de actuele problematiek ter sprake, n.l. de revaluering van de gulden, die men een re- gelrecn'.e aantasting van het agrarisch inkomen noemde. In een voorstel aan het hoofdbe stuur van de LTB zal er voorts op worden gewezen, dat de pr'jsvaststell'ng van het vlees bij noodslach'.ingen nog altijd geschiedt volgens een regeling van vorig jaar. Daardoor lijdt de veehouder vaak een aanz'enlijke schade. De tring Meerlanden vergadert op 19 november in Roelofarends- \-cr. Voorzitter M. H. Mooren vekie üc leden op om er in gro ten getale naar toe te gaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5