Brede discussie over keuze van bestuurssysteem IBB-Kondor kiest Leiden als plaats voor hoofdkantoor Ensemble Piet Kunst wint blokfluitconcours FORUM SPRAK OVER „ONTWIKKELINGS STRATEGIE '70-'80" stad en randgemeenten OOK Wat u moet weten „Als er toch geen verschil is, waarom dan deze soesa?" Leidse agenda 2e en 3e prijs naar Leiderdorp PAGINA 3 DINSDAG 16 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Het ingenieursbureau en bouwbedrijf IBB-Kondor gaat binnenkort zijn hoofdvestiging verplaatsen van Amsterdam naar Leiden. Het besluit hiertoe is onlangs gevallen in het kader van de reorganisatie en concen tratie, die voor dit bedrijf nood zakelijk wordt geacht. Het hoofdkantoor van IBB-Kondor zal komen aan de Hoge Mors- weg. Tegenover de IBB-gebou- wen heeft het bedrijf van de ge meente Leiden voor een periode van vijf jaar een stuk grond ge huurd. Daarop zullen in decem ber de semi-permanente gebou wen gezet worden die nu nog in Leidschendam dienst doen als PTT-kantoor. Eind januari hoopt men aan de Hoge Mors- weg te zijn ingericht. IBB-Kondor, dat altijd zijn hoofd kantoor in Amsterdam heeft ge had, zal in de hoofdstad nog een plaatselijk kantoor aanhouden. Ket personeel, 30 mensen zullen naar Leiden moeten, is van Voorlopig semi-permanent gebouw bij Hoge Morsweg het besluit op de hoogte ge steld. Tegelijk is een overgangs regeling bekend gemaakt vooral met betrekking tot reiskosten, verhuis- en inrichtingskosten. Na de komst van het Amster damse personeel zullen ongeveer 130 man aan de Hoge Morsweg werkzaam zijn. Het personeel, dat op de verschillende bouw werken in het land is, is daarin niet meegerekend. Het personeel was geruime tijd op de hoogte, dat er iets met het bedrijf zou gaan gebeuren. Er is ook nog gestudeerd op de moge- lijkheid om het hele bedrijf in Amsterdam te concentreren met opgave van de IBB-gebou wen in Leiden maar in de studie kwam Leiden toch posi tiever naar voren. In Lriden heeft ook enige tijd het gerucht de ronde gedaan, dat IBB-Kon dor zich zou gaan vestigen in een deel van het kantoorgebouw aan de Vondellaan, dat men zelf bouwde, maar bij de bedrijfslei ding is dat niet serieus in over weging geweest. De reorganisatie van IBB-Kondor wordt geleid door gedelegeerd commissaris Ir. Baron J. M. G D. van Slingerlandt, die zo'n functie ook vervuld bij de Kon. Ned. Grofsmederij. Het VMF concern werd ook door baron Van Slingerlandt gereorgani seerd. Het ligt In de verwachting, dat IBB-Kondor mettertijd de tijde lijke behuizing en de bestaande IBB-gebouwen aan de Ho- ge/Morsweg zal vervangen door een groot nieuw complex. Er werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal veel gediscussieerd over een nieuw bestuurssysteem. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is de heer L. v.d. Velde gepromoveerd tot doc tor in de letteren. Promotor was prof. dr. H. Steinmetz. De heer J. H. Bras promo veerde tot doctor in de socia le wetenschappen. Zijn pro motor was prof. dr. W. ter Horst. LEIDEN Viscollege HSV heeft een wedstrijd gehouden in Zaandam. De vangst was uitgesproken slecht. Uitslag: 1. A. Doesburg 1000 gram; 2. I Arnoldus 650 gram; 3. C. Arnoldus 625 gram; 4. L. Döll 605 gram en 5. P. Later- veer sr. 525 gram. LEIDEN De onlangs gehou den jaarlijkse collecte voor het Prinses Beatrix Fonds binnen de gemeente Leiden heeft een bedrag van 5334,90 opgebracht. Dank aan de gevers en collectan ten namens het bestuur van het Fonds. LEIDEN Het zangkoor van het Dienstencentrum in de Kooiwijk geeft op 18 oktober een uitvoering in de Lorentz- hof. Aanvang 15 uur. LEIDEN LKV „De Spar- taan" demonstreerde in de competitiewedstrijd tegen het Haagse Simson KDO een grote klasse. De totaaluitslag werd: Simson KDO 737 kg. De Spartaan 792 kg. Per soonlijke prestaties: Dick v. 't Riet 245 kg, Theo Sanders 235 kg. Herman Filippo 220 kg, Mat Anneeze 200 kg eo Arie Swagers 192,5 kg. LEIDEN In het Diensten centrum van de Kooiwijk wordt er op de dinsdagen 23 en 30 oktober een bloem* sohikcursus gehouden. Basis- bakje, mesje of schaartje zelf meenemen. Kosten 3 gulden. Aanvang 2 uur. Bin- nenkort start ook de dans- cursus. lnl. tal. 49726, Drift straat 49a. LEIDEN-OEGSTGEEST - Tijdens de vergadering van de Rabo-bank Leiden-Oegst- geest is de heer H. v. Dam uit Leiden gekozen in het be stuur. In de raad van toe zicht werd gekozen de heer G. A. J. v.d. Harg uit Zoe- terwoude. L. Snoeker, het scheidende bestuurslid, werd benoemd tot erelid. LEIDEN Zaterdag 20 okto ber om 2 uur houden de 3 samenwerkende blindenbon- den afd. Leiden en omstre ken weer een bijeenkomst in het lokaal van de speeltuin vereniging „Zuid-West", An jelierstraat (Tuinstadwijk) te Leiden. Het lokaal is bereik baar met de buslijnen 13, 14< 40, 41, 42, 46, uitstappen hal te Lammenschansweg, Pe- truskerk. Bij vervoersmoei- lijkheden s.v.p. tijdig bellen 01710-26017, 01710-34266, 01710- 34019. VOORSCHOTEN De heer mr. Th. C. Esselaar, wethou der voor onderwijs en cultu rele zaken, is verhinderd om op dinsdag 16 oktober a.s. spreekuur te houden. i tweede van rechts LEIDEN Van 15 tot en met 20 oktober wordt er in Leiden een ontwikkelingsweek gehouden, georganiseerd door de Leidse universiteit, althans door een aantal verenigingen, onder coör dSnatie van de Studentenvereni ging vtmrr Inteinationjaie betrek kingen (S.I.B.;. Gisteravond word er dctir DoctrEna in Socië teit Minerva een forum georga- niseerd over „cntwikkehngsstra- tegie 1970-1980. .Minister Pronk moest wegens dringende werkzaamheden, als forumlid afzeggen. Het forum werd gevormd door o a- profes sor Glastra van Loon (Staatsse cretaris van Justitie), die als oudrector van I.S.S. deze pro blematiek goed onderkende, professor F. van Dam (werk zaam op ministerie van Buiten landse Zaken) en Henk van An- del, secretaris van de X en Y 1 organisatie. Na de film „Is hulp wel hulp?" kwam het forum aan het woord waarna een dis cussie on'stond met de toch wel geringe (in aantal) aanwezigen. Professor W. Brand merkte op, Staatssecretaris „Techniek werkt rechts en averechts" dat er van Nederlandse zijde weinig te doen valt aangaande de interne beleidsombuigingen in de ontwikkelingslanden. Staatssecretaris Glastra van Loon bracht echter naar voren, dat het ontwikkelingsvraagstuk een internationaal probleem is. Nederland, kon volgens hem, bijdragen leveren tot een ande re vorm van internationale orde. Hij wees er op, dat de be- roemde kloof tussen de rijke en arme landen met de dag groter wordt. Bovendien moet, zo zei de Staatssecretaris, bijvoorbeeld de „techniek, net als melk is goed voor elk", niet gedachte loos in de ontwikkelingslanden overgepoot worden. Immers, de factor techniek verschilt in de verschillende maatschappijvor- men. In de ontwikkelingslanden werkt de techniek „averechts" èn „rechts" Inplaats van het bieden van meer werkgelegen heid, werkt het arbeidsbespa rend. Daarnaast worden er pro ducten gefabriceerd, die niet van direct dagelijks nut zijn maar luxe artikelen, afgestemd op de rijkere landen, aldus de Staatssecretaris. Henk van An- del, zo bleek duidelijk uit zijn woorden, koos inplaats van het harmoniemodel voor het con flictmodel, als basis van waar uit men de problematiek moet gaan benaderen. LEIDEN De Stadsgehoorzaal was gisteravond tot rond middernacht het terrein waarop alom verkenningen wer den verricht. Raadsleden, b. en w., hoofden van dienst en chefs van secretarie-afdelingen, besturen en directies van para-gemeentelijke instellingen en nog veel meer (en 8 „gewone" burgers) hielden zich tijdens inleidingen en discussies in tal van werkgroepen bezig met de toekomst van de beleidsvoorbereiding binnen deze gemeente. De raad zal op 29 oktober een principebesluit nemen over de wijze waarop die beleidsvoorbereiding gerealiseerd dient te worden; volgens het gedifferentieerde systeem (zoals dat thans nog plaatsvindt en waarbij de verschillende be stuurlijke organen elk een bepaalde taak krijgen toege wezen), of volgens het geïntegreerde systeem, waarbj in principe alle betrokken partijen, dua ook de burgers, alles .•amen doen, zonder dat er sprake is van een bepaalde taakverdeling. Kortom, het ging over het „naast elkaar werken" eu het „door elkaar heen werken", zoals dit gis teravond snedig werd aangeduid. de beleidsvoorbereiding zegt? En hoe kan dat? Kan dit ook bij het geïntegreerde systeem? Vanachter de tafel klonk een antwoord: b. en w. en raad worden door de gemeentewet gecorrigeerd en de ambtenaren aan de hand van de ambtena renreglementen. Al uit dergelij ke uitlatingen zou kunnen blij ken, dat het voorgestane geïnte greerde systeem niet zonder ger duurt dan In het gedifferen tieerde systeem: „Het is ook niet eenheid bevorderend". Spreker zag nog niet zozeer dat een geïntegreerd bestuur meer zou bieden dan een gedifferen tieerd: „Ook wijkraden e.d. kunnen werken bij een gediffe rentieerd bestuur. Wij moeten niet weigeren nieuwe ideeën te aanvaarden, maar op rijksni veau ligt deze zaak nog te wei- Het initiatief tot het houden van de informatieve bijeenkomst ging uit van de Commissie Be geleiding Organisatieonderzoek (BOO), waarvan raadslid In 't Veld voorzitter is. BOO en ook b. en w. hebben eerder te ken nen gegeven, dat zij geporteerd zijn voor het geïntegreerde sy steem, maar of alle aanwezige belangstellende genodigden en toehoorders nu het fijne van de kous weten, mogen we betwijfe-- len. Tij ens een forumbeantwoor- ding van gerezen vragen in de gespreksgroepen kwam onder meer naar voren, dat niet kan worden aangetoond, dat het geïntegreerde systeem efficiën ter zou werken dan het gediffe rentieerde. Verder viel te be luisteren, dat bij het systeem met-inspraak het accent meer op de coördinatie zal komen te liggen dan op het oude systeem van de gemeentelijke hiërar chie: het gaat meer om oe in breng d\e iedereen heeft, dan om de rang die men bekleedt. In elk geval zal het inspraak-sy steem een voorafgaande menta liteitsverandering nodig hebben en de ambtenaren zullen meer all-round moeten zijn. Mej. Kappeijne v. d. Coppello, die straks weer de WD-gelederen in de Leidse raad komt verster ken, kreeg bijval met een broodnuchtere opmerking: als er toch geen verschil tussen de systemen bestaat, waarom dan al deze soesa? Dat kwam omdat men zich hier en daar al bleef vasthouden aan aansprakelijk heid en verantwoordelijkheid: wie kan (als ambtenaar) ver antwoordelijk worden gesteld voor wat men als participant in In den beginne werden kritische kanttekeningen bij het geïnte greerde systeem gemaakt door de heer De Loos, loco-secretaris van de gemeente Zaandam. „Dit theoretische model wordt al ongeveer een Jaar in Almelo beoefend en men is er nog niet helemaal uit", aldus de heer De Loos, die verder stelde, dat in dit geval de cyclus van voorbe reiding en uitvoering veel lan- nig in de studiesfeer. Leg het uit als een experiment, dat kan slagen of niet. Ik zie het nog niet als een systeem, dat pro blemen uit de weg werkt", al dus de heer De Loos. Burgemeester Happé van Assen delft signaleerde gunstige as pecten van het geïntegreerde systeem, sprekend vanuit zijn eigen jarenlange bestuurlijke ervaring. „Het is een experi ment, dat zal dwingen, in het begin, om bij te sturen. Maar het biedt meer mogelijkheden dan het gedifferentieerde sy steem. In 25 jaar heb ik gezien dat taken zijn uitgebreid, spe cialisatie is toegenomen, wat verbrokkeling van het apparaat tot gevolg heeft. In het oude sy steem werkt iedereen op zijn ei gen manier en op eigen houtje." Met betrekking tot de inspraak zei de heer Happé, dat het raadplegen van groepen uit de burgerij is ingebouwd in het geïntegreerde systeem; „uit- worden besproken. Het Is niet gangspunten en alternatieven mogelijk, het iedereen altijd naar de zin te maken, maar en dat blijft nu eenmaal ook in het geïntegreerde systeem de raad zal uiteindelijk in het alge meen belang beslissingen moe ten nemen." De raad zal op 29 oktober het zij ne ervan moeten zeggen, na een advies van BOO. Het is nu nog niet te overzien, hoe het princi pebesluit zal uitvallen. Ook gis teravond viel er bepaald geen eenheid van mening te constate ren, wat bleek uit een ingevoeg de enquête. Uitslag van de enquête: voor het geïntegreerde systeem 62, voor het gedifferentieerde systeem 21, geen mening 17. Verdeeld over de verschillende „belan gengroepen" luidt de uitslag: hoofden van gemeentelijke dien sten, resp. 10, 10, 2; para-ge- meentelijko instellingen 10, 2, 2: georganiseerde overlegorganen 5, 4, 1: toehoorders 37, 5, 12. De aanwezigen gemeenteraads leden deden aan de stemming niet mee. jeugdige trio, dat zowaar de jury op haar eerdere beslissing deed terug komen, en zich met een prijs beloond zag. Speciale vermelding onzerzijds voor die zeer jeugdige Duitse pianiste Claudia Janen, optre dend met Peter Beckel, die zij op een wijze begeleidde die ten voorbeeld mag worden gesteld. Voor Leiden en Leiderdorp heb ben wij belangrijk nieuws. Het blokfluitensemble van Piet Kunst won de eerste prijs. Het kwartet en het kwintet uit Lei derdorp wonnen respectievelijk de tweede en de derde prijs. Voor Piet Kunst en de zijnen lag dit wel in de lijn van de ver wachting, toen zij zaterdag de finale met het hoogste aantal punten bereikten. Maar dat dit geen wet van Meden en Perzen is, ondervond het Leiderdorpse kwintet, dat rich nog vóór het kwartet voor de fi nale plaatste. Maar tijdens de laatste krachttoer beoordeelde \W Piet Kunst en de zijnen sleepten op het blokfluitconcours de eerste prijs in de wacht. Vechtpartij veroorzaakte opstopping LEIDEN Een vechtpartij op de Breestraat heeft zaterdagnacht enkele minuten het verkeer lamgelegd. Het vechten was ontstaan in een bar-aan ing aan dezelfde straat. De eigenaar er van en de portier hadden enkele lastige knapen tot de orde ge maand. Hieraan hadden de jon gens echter geen gehoor gege ven, waarop enkele klappen vie len. Andere barbezoekers wer den erbij betrokken zodat de chaos compleet werd. Buiten werd tenslotte de vechtpartij voortgezet. Enkele personen raakten hierbij licht gewond. De politie uit Alphen aan den Rijn heeft een 31-jarige Leidse chauf feur aangehouden inzake dief stal van 2300 gulden in deze ge meente. Dit werd door de man bekend. Ook gaf hij toe enkele weken geleden bij de expeditie van Vroom en Dreesmann een enveloppe weggenomen te heb ben, inhoudende een bedrag van 4000 gulden. VOORSCHOTEN In de tweede helft van oktober en in november zal van ge meentewege controle worden gehouden op het verbod om groen over de openbare weg te laten hangen. De inwoners van Voorschoten wordt aan geraden hun tuinen tijdig op dit punt te controleren en zo nodig tot snoeien over te gaan. DINSDAG 16 OKTOBER: Groervoord- hal, 8.00-12.00 uur kursus tcnnlslera- ren. 19.0CK23.00 uur zaalvoetbal. Stadsgehoorzaal. K en O concert o 1.v. Edo de Waart en George de Waart. Plano. Het Rotterdams Phll- ;ch orkest. Rijksmuseum v. the Oathedral City o 1 Imbrlm (Nubia). Kaarten verkrijg baar bij de portier van het museum £i 1, voor alle lezingen en 0.5O WOENSDAG 17 OKTOBER: Groen- oordhal 10.00-12.00 uur tennis, en om 15.00-23.00 uur Rijksherbarium, lezing over .Bijzonde re planten", Schelpenkado. DONDERDAG 18 OKTOBER: Verga dering adviesraad voor de Binnen stad. Morsweg 10, 19.30 uur. EDE/LEIDEN Dank zij een voorbeeldige samenwerking van de gemeente Ede, met name van de heer R. Vogelenzang, een jong, actief en energiek ambtenaar van Culturele Zaken, die zich gesteund weet door zijn gemeentebestuur, en de heer Chr. B. Maasland, direkteur van de Muziekscbool aldaar, zijn de ogen van blokfluitmin- nend Duitsland en Nederland gedurende vier dagen op Ede gericht geweest. In ons zaterdagblad hebben wij reeds over de Duits-Nederlandse blokfluitdagen 1973 geschreven. Maandagavond was „de Ree horst" het centrum; waar vele belangstellenden zich te luiste ren hadden gezet naar de finale van dit concours, waaruit de prijswinaars geselecteerd zou den worden. Deze finale had echter meer het karakter van een concert. Het gebodene was van een hoog niveau, zelfs de prestaties van de jongste deel nemers, het Trio Neuland MUn- ster dat aanvankelijk voor de fi nale was afgewezen, maar dat, omdat zij de jongste deelnemers waren buiten mededinging toch mocht meewerken. Het was dit Het blokfluitkwintet uit Leiderdorp dat de derde prijs won In Ede. de jury het kwartet met een ho gere waardering, zodat het de tweede prijs kreeg toegewezen. Enigszins afwijkend van hetgeen wij eerder vermeldden, speelde het ensemble van Piet Kunst Dansrije van Susato, Fuga I uit Die Kunst der Fuge van J. S. Bach (naar onze smaak het beste dat wij hebben gehoord), 3 Improvisaties van Serockim en 5 Hongaarse en Slowaakse volksmelodieën. B. RIJNDERS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3