£eidóc6otmmi AMERIKAANSE WAPENS VIA LUCHTBRUG NAAR ISRAËL n ijmaker 6 gewonden bij botsing in Nieuw veen Rust in Tailand teruggekeerd In Nederland nog 10 miljoen Ion olie in reserve Wij groeien vast in tal en last iolling" stone veroordeeld verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108,20. - Losse 65e JAARGANG No. 19636 DINSDAG 16 OKTOBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.20 uur Onedin-Lijn) 21.25 uur Zingen met Frans en gerard, show, Ned. II: 18.45 uur Ti-Ta-Tove naar; 19.05 uur Cineac, teken films; 20.20 uur Vijftig minuten Ko van Dijk, doe.; 21.10 uur Oorlog en vrede 3; 21 55 uur Waar gebeurd. KOUD WEER Eerst nog zwaar bewolkt met re gen, morgen opklaringen afge wisseld door enkele buien. Meest matige, aan de kust later af en toe krachtige wind tussen noord en noordoost. Min. temp. omstreeks 7 graden, maxima circa 9 graden. Morgen zon: 7.08—17.42; Maan: 21.35-13.30. Nederlands schip met tanks voor Saoedi-Arahië PARIJS Het Nederlandse vrachtschip Heelsum, dat" door een Franse rederij is gecharterd van de Amster damse rederij Vin'ke, is gisteren met elf Franse AMX- tanks uit de haven van Marseille vertrokken naar Saoe- di-Arabië. Burgemeester Defferre heeft vergeefs gepro beerd het vertrek van het schip tegen te houden. Het schip vaart rond Kaap de Goede Hoop en zal pas over ongeveer een maand in het Arabische rijk aankomen. De Kamerleden Coimelissen en Van Amelsvoort (beiden KVP) hebben de regering gevraagd bij de Franse rege ring te protesteren. Verkiezingen JERUZALEM De voorzitter van het Israëlische parle ment heef' de vertegenwoordigers van acht fracties bij eengeroepen om uitstel van de parlementsverkiezingen te bespreken. Deze waren vastgesteld op 30 oktober. Men wil nu uitstel tot meuio december. Een gevangengenomen Syriër wordt door Israëlische soldaten opgebracht in de hoogvlakte van Golan. Washington/Tel Aviv/Moskou (Rtr/AP) De twee supermachten, Amerika en Rusland, brengen thans grote voorraden nieuwe wapens naar het strijdtoneel in het Midden-Oosten. Israël heeft bekend ge maakt dat alleen al jy2aa russische vrachtvliegtuigen sinds midden vorige week de Arabische landen hebben bevoorraad. Gisteravond maakte het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat met het oog op de Russische wapenleveranties ook de hulp aan luchtbrug ingesteld, De frontlinies leken vanmorgen vrij stabiel na de gevechten van gisteren (zie daarover elders in de Krant). Wel hebben Syrische strijdkrachten een aanval on dernomen op de Israëlische stel lingen. Aan het Sinaifront bra ken vannacht tankgevechten uit die vanmorgen nog voortduur den. Ook op zee werd gevoch ten. De VS hebben 2000 mari niers naar de Zesde Vloot ge zonden. als waarschuwing aan de Sovjet-Unie. Zowel Egypte als Israël wachtten Betrouwbare bronnen in Tel Aviv vanmorgen op belangrijke rede- hebben gemeld dat gisteravond hart onder de riem gestoken met een rede, waarin hij ver klaarde dat de huidige oorlog bedoeld is voor de bevrijding van het gebied „waarnaar ons volk een groot heimwee heeft" In Damascus liepen veel Syriërs vervolgens juichend de verduis terde straten op. Assad waar schuwde wel zuinig te zijn met munitie, deze niet te verspillen maar „te bewaren voor de vi jand". li Londen is gisteren een pro-Israëlische demonstra tie gehouden. Onder de betogers bevond zich de Israëlische actrice Daliah Lavi die applaudiseert a een toespraak van de Joodse leider Lord Shin- well op Trafalgar Square. voeringen van de regeringslei ders. President Sadat zou om 11.00 uur een rede houden, me vrouw Meir zou vanmiddag aan het parlement verslag uitbren gen. President Assad van Syrië heeft gisteren zijn landgenoten een al transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht landin gen hebben uitgevoerd op een Israëlisch vliegveld. Het ging om toestellen van de types C- 130 en Galaxy, die met tussen pozen van enkele minuten af en aan vlogen. Er waren trouwens al eerder Amerikaanse trans porten gemeld. De Amerikaanse woordvoerder McCloskey wilde niet ingaan op vragen over de aard van het materieel dat aan Israël wordt geleverd. Maar warnemers ge loven dat er ook gevechtsvlieg tuigen bij zijn, gezien de zware tol die de Israëlische lucht macht heeft betaald aan de Samdraketten van Egypte. Voor de luchtbrug wordt ook ge bruik gemaakt van de grote Amerikaanse luchtmachtbasis op de Azoren. Daar zouden de afgelopen 24 uur ongeveer 300 Amerikaanse toestellen een tus senlanding hebbe gemaakt. Op die basis circuleren ook geruch ten over de aankomst van Viet- nam-veteranen. die vanaf de Azoren hun reis als .gewoon toerist" naar het Midden-Oosten zouden voortzetten. Al maanden voor de oorlog had den de VS en Israël overeen stemming bereikt over de leve- In ring van 50 tot 80 nieuwe Phan toms en Skyhawks. Er zou al een squadron van 12 tot 15 Phantoms geleverd zijn. Britse hoofdstad demonstreerden ook aanhan gers' van de Arabische staten. In militaire pas lie pen zij door de straten van Londen. NIEUWVEEN Zes peronen zijn gistermiddag gewond, toen een personenauto geen voorrang verleende op het Kruispunt Pro vinciale weg-Achterweg. Vier in zittenden van de twee auto's werden ln bewusteloze totestand vervoerd naar ziekenhuizen in Amsterdam of Leiden. De ver wondingen waren licht tot ern stig. De aanrijding werd veroorzaakt door een wagen uit Nessersluis '(Vinkeveen) waarin vijf jeugdi ge bouwvakkers zaten. De be stuurder negeerde een stopbord en ramde een personenauto, be stuurd door de 40-jarige M. W. uit Uithoorn. Van de gewonden leken de twee bestuurders er het ergst aan toe. Beide wagens werden totaal ver nield bij de botsing. Niet ver van de plaats op gebied van Ze venhoven, vond even eerder ook een aanrijding plaats. Op het Noordeinde schrok een Zevenho- vense automobiliste zo van een vrachtwagen, die uit een uitrit kwam dat zij te hard remde en ging slippen. Via de achterruit van de vrachtwagen dook de personenauto de sloot in- De twee inzittende dames konden zich via de achterruit in veilig heid stellen. Juwelier sluit uit angst RIJSWIJK Juwe lier André Briedé aan de Rijswijkse Geest brugweg is vandaag begonnen met de op heffingsuitverkoop van zijn al 35 jaar bestaande winkel. De plotselinge sluiting is veroorzaakt door de stijgende criminali teit. De juwelierswin kel is de laatste ja ren geregeld het doel wit van dieven ge weest. De winkel werd onder meer op 4 augustus beroofd van een plateau met ringen met een geza menlijke waarde van 14.500 gulden. „Wij durven niet meer, het risico is voor ons te groot ge worden. We schrik ken nu al als iemand de winkel binnen komt", aldus de heer Biedé. (Van een onzer venskyggevelrs) DEN HAAG. Nederland, dat jaarlijks 40 miljoen ton olie verbruikt, heeft nog een vctorrrj »1 van 10 miljoen ton. Mocht de ofiielkraew in het Midden-Oos ten geheel dichtgedraaid worden waarnemers twijfelen daaraan sterk dan kan Nederland nog drie maanden vooruit. Er zijn enkele maatregelen mogelijk, zoals een autoloze zondag, die een be sparing van 20 procent oplevert; een maximumsnelheid van 100 km., die 10 procent van het gebruik kan besparen en het langzamer vliegen in de militai re en1 burgerluchtvaart. Dit zou miljoe nen liters brandstof kunnen schelen. Aldus KI. Pereboom gisteravond in Avro's Televizier. Zijn berekeningen em veronderstellingen werden onder schreven door minister v.d. Stoel van Buitenlandse Zaken. Intussen heeft het Tweede Kamerlid Imkamp (D'6S) vragen over deze kwestie gesteld aan minister Lubbers van Economische zaken. Banlidisconto i pet omhoog AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank heeft met in gang van vandaag haar tarieven over de hele linie met een half procent verhoogd. Het wisseldisconto wordt nu 7 procent. Het promessendisconto gaat naar 8 procent, de rente voor voorschotten in rekening courant en beloningen naar 9 pro cent en voor anderen naar 8 procent. De Nederlandsche Bank noemt als reden voor de maatregel een aanpassing van de tarieven in de richting van de hoge ta rieven op de geldmarkt. Ook is gelet op de voortgaande kre dietexpansie bij het bankwezen. De verhoging is de vijfde in ruim vier maanden. (ADVERTENTIE) Varianten op deze oude klacht kunt u lezen In veel brieven en rapporten die uit de Jonge kerken van Afrika en Azië bij de PMW binnenkomen. Het aantal christenen In deze landen neemt toe. Voor hun plaatselijke gemeen schappen verwachten zij goed gevormde katechisten, onderwijzers, priesters. En de last van hun dagelijkse zorgen stijgt omdat zij zich In zoveel ontwikkelingswerk storten. In kontakt met al deze jonge kerken werken de PMW aan een nieuw hulpprogramma dat aan al die noden het hoofd wil helpen bieden. Op Wereldmissiedag, in het weekeind van 2021 oktober a.s., moet het geld daarvoor gevonden worden. U kunt de kerkkollekte royaal gedenken. U kunt ook nu al bijdragen storten op giro 8725 - PMW - Laan Copes van Catten- burch 127 - Don Haag. *uro Officieel Datsun-dealer voor Lelden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarondsvecn e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 )r. Pluizer vraagt >pnieuw aandacht Ie puzzel van Dr. Pluizer van af gelopen zaterdag heeft voor een aantal van onze lezers grote problemen opgeleverd, omdat in de tekst wat foutjes geslopen rijn. Om iedereen toch de kans re geven een foutloze puzzel in te sturen, wordt deze vandaag 1 irplaatst op pagina 14. De slui- ïgsdatum voor het inleveren m de puzzel is verschoven naar donderdag aanstaande om 12 uur. EngelandPolen geheel op tv [Van e radio- en tv-redactie) 'JPpiVERSUM Het fv-program- ma op Ned. I is voor morgen- avond gewijzigd. De voetbalwed strijd EngelandPolen wordt in rijn geheel uitgezonden, eerste helft om 20.35 uur, tweede om 21.35 uur. ARIJS Gitarist Keith Ri chards van de „Rolling Stones" cn zijn vriending Anita Pallen- berg zijn maandag door een rechtbank in Nice bij verstek veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevang: nisstraf van een aar en 5000 franc boete wegens let gebruik van verdovende Middelen." Studenten in de hoofdstad van Thailand, Bangkok, zoeken beschutting tijdens de ernstige relletjes) van het afgelopen weekeinde waarbij meer dan vierhonderd personen om het leven kwamen. Bangkok (AP) - Studenten in Thailand zijn na een week van demonstraties begonnen met het schoonmaken van de hoofdstad Bangkok. Er zou geen sprake meer zijn van gewelddadige ak- ties. Volgens plaatselijke zieken huizen zijn de afgelopen dagen bij de ongeregeldheden onge veer 400 studenten en inwoners van de hoofdstad om het leven gekomen. De drie machtigste militaire lei ders van Thailand hebben met hun families het land verlaten. De drie zijn de voormalige pre mier Thanom Klttikachorn, de vice premier Praphas Charusa- thien en het hoofd van de natio nale veiligheidsdienst Narong Kittikachorn. Zij waren de drie meest gehate mensen in Thai land, zó schreef een dagblad De nieuwe premier Sanya Tham- masak, rector van de hoofdste delijke universiteit, zei gister avond, dat hij een compromis heeft bereikt met studentenorga nisaties. Hij heeft deze organi saties toegezegd de grondwet binnen zes maanden te zullen herstellen en binnen die tijd ook algemene verkiezingen uit te schrijven. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.i.vRAM als nieuw kwartaal-abonnee: B»l« Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzogel. naar: Adres:antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: XSS; COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1