GEESINK, DE GROOTSTE „SHOW-WORSTELAAR" Stan van de Driessche en Verbon maakten indruk Propaganda voor rugby Nieuwe uitdaging in zijn leven LEIDSE COURANT Hoe het eraan toe kan gaan, als het uit de hand loopt, demonstreert deze plaat. De worstelaar valt letterlijk en figuurlijk op zijn neus. SPIJTIG (Van onze sportredactie) Schiphol Het laatste conflict met de Budobond - een aanzien lijke schorsing na ondoordachte uitspraken over de dood van een jeugdjudoka - laat bij Anton Geesink nog steeds een verve lende smaak achter. Een neutrale commissie heeft zijn zaak met een berisping afgedaan en de bond veroordeelt tot het be talen van de diverse kosten. „Ik vind het spijtig dat ik deze beslissing vanuit de krant heb moeten vernemen. Dat in de eerste plaats. Maar nog spijtiger is dat het communiqué daarover verkeerd is opgesteld. Er wordt gesproken over: De Bond verlicht de straf. Maar zo is het niet. Een onafhankelijke commissie heeft deze uitspraak ge daan. En het is geen verlichting van de straf. De straf is onge daan gemaakt. Verder wordt met geen woord gerept over de veroordeling van de kosten door de bond." Dat it weer moest gebeuren vindt Geesink een betreurenswaardige onzorgvul- heid. „Het blijft in deze bond altijd wat en ik heb het gevoel dat er nooit verandering in zal komen." vette contracten verleide sport lui. Ja, een serieuze bedoening, legt de ook voor het geld bezwe ken Geesink, op Schiphol het laatste uur voor zijn vertrek rustig uit. „Het is allemaal be gonnen met die Rassida. In 1963 kwam deze Japanner al naar me toe, of ik niet mee wilde doen. Toen voelde ik er hele maal nog niet voor. In 1969 kwam hij terug. Ik was gestopt met wedstrijden, of ik zijn voor stel eens opnieuw wilde bezien. Nog kon ik er niet warm voor lo pen", herinert hij zcih. ,,Wat moest ik ermee aan." Maar Rien Brouwer, een tandarts van origine, die Geesink betreffende worstelen wel eens hielp, ver brak het contact met Japan niet. Over en weer werden ge dachten uitgewisseld en uitein delijk kreeg dit oppervlakkige contact een steeds concreter uit zicht. Het was toch niet zo on aantrekkelijk om eens een avon tuur in te lassen, wat nog goed geld opleverde ook. Vervulling Anton Geesink hakte onlangs de knoop door. Rasslda's levens wens zou in vervulling gaan, mits het niet om een periode van een aaneensluitende tijd ging. Dat kon hij als docent aan de academie voor lichamelijke opvoeding in Amsterdam niet verkopen. Anders Daar komen natuurlijk andere factoren bij. Tussen de veelal televisie-voorstellingen door blijft er veel tijd beschikbaar om wat anders te doen. Dat laatste is misschien wei net zo belangrijk. Geesink: „Bijna driekwart van de dag loop ik met mijn handen in de zij. Dan is er niets aan de hand en kan ik eindelijk doen wat ik allang van plan was: me in Japan weer eens oriënteren. Om vooral in het judo bij te blijven moet je weten wat er zich in dat land afspeelt en wel ke nieuwe ontwikkelingen er ontstaan of - nog belangrijker misschien - kunnen ontstaan. Voor het geld alleen had ik me echt niet in dit avontuur ge stort." Toch pakt Geesink een lief som metje mee en daarvoor in de plaats toont hij zijn bereidheid zich met volle overgave op het show-worstelen toe te leggen. „Het zal wel even wennen wor den, denk ik. Dertig tot veertig minuten moet je een show ver zorgen. Springen, duikelen en dat soort zaken. Je moet dat zien als een soort inspelen bij tennis of tafeltennis. Daarna breekt de wedstrijd pas aan. Dan moet je je tegenstander binnen vijf minuten uitschake len. De beslissing daarover neemt een neutrale commissie.'* De nijvere Japanner zocht net zo ronrPT1trpren lang tot hij de oplossing vond. concentreren De training (5 t/m 28 okt.) en Dit bonte schouwspel zal zich de wedstrijdperiode (20 nov. rond Anton Geesink, de Groot- t/m 15 dec.) konden redelijk ste concentreren- De ook bij het Van Dullemen behield plaats in selectie ZEIST Bondscoach Arie de Vroet heeft een voorlopige se lectie gemaakt voor het Neder lands amateurelftal dat op 21 november in en tegen Schotland in de voorronde van het Euro pees kampioenschap speelt. Van de oude selectie die met 2—0 van Frankrijk en Schotland won vielen Arie van de Linden (naar Feyenoord), Ro Meijster (naar AZ'67), Jan v. d. Oever (ge stopt) en Pierre van Hal (druk ke werkzaamheden) af. Vijf an dere spelers kwamen daar (voorlopig) voor in de plaats. Dat zijn: Wim van Laar (Actif Amstelveen), Maup Martens (DRL), Aad Michelsen (Nun- speet), die allen vorig jaar in het B-elftal speelden, en de nieuwelingen Henk Wijs (Mid delburg), Kees Karstens (Noordwijk) en Ruud Schemme- kes (SDW). Van de oude selectie bleven over: Jan Koppendraaver (DWV), Timo Meertens (Em- men), Rudie Janssen (Heer), Harrie van Buuren (Hermes DVS), Seetze Boiten (Munten dam), Ad van de Broek (RKC), Koos van Dullemen (RVC), Bob Hogeboom (De Spartaan), Theo Hanssen (Veritas), Richard de Jong (Xerxes) en Jan van de Leek (Xerxes). Andy Wilson overleden LONDEN Andy Wilson, eens 's werelds duurste voetballer, is in Londen op 77-jarige leeftijd overleden. In 1923 werd Wilson, een Schot, van Middiesborough aan Chel sea verkocht voor 6500 pond, toen een enorm bedrag. Het was de hoogste transferprijs ooit betaald Nu betalen Britse verenigingen voor een man van het kaliber van Wilson al 200.000 pond. Wilson heeft tussen 1920 en 1924 14 interlands in het Schotse elf tal gespeeld. Daarna is hij gedurende twee jaar speler en manager geweest van de Franse club Nimes. Rotterdam Stan van de Driessche en Joop Verbon don gen gisteravond beide naar de gunst van het publiek. De eerste maakte van zijn „debuut" in de tweede serie over acht ronden tegen de Fransman Daniel Martin een ge slaagd optreden dat hij verrassend met winst op punten afsloot. Verbon deed het nog iets overtuigender. De 31-ja- rige Utrechtenaar had niet meer dan anderhalve ronde nodig om de Luxemburger Louis Driver met een klassie ke knock-out van elke illusie te beroven. Anton Geesink laat in het Mexicaanse Amarillo geen moment verloren gaan om te trainen. Net als vroe- GRONINGEN Het noorden van het land zal kennis kunnen ma- j ken met de rugbysport. In elf I plaatsen zal een propaganda- j campagne worden gevoerd. De bedoeling is te komen tot de oprichting van een aantal rug- I by-verenigingen in de drie noor delijke provincies, al dan niet als onderdeel van reeds be staande OMNI-sportverenigin- gen. Deze activiteit is mogelijk geworden door de nieuwe subsi dieregeling voor sportieve re creatie. NEW YORK (AP) Wit-Rus- land, Costa Rica, Irak, Kame roen en Maurantanie zijn geko zen tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad voor een periode van twee jaar, ingaande i op 1 januari. De nieuwe leden j zullen de plaats innemen van I Joegoslavi Pananma, Austra lië, Oostenrijk, Peru, Indonesië, I en Kenia. Biljarters veld bij driebanden DEN HAAG Jan Doggen uit Heerlen zal zijn nationa le driebandentitel van 1 tot en met 4 november in de sporthal Oosterheide in Oos terhout verdedigen tegen Rini van Bracht. Teegelaar (Bolnes). Joop de Wilde (Delft). Piet de Jong (Hendrik Ido Am bacht), Henny de Ruyter (Waalwijk). Puck van Aart (Veenendaal) en Tiest Bro- sens (Breda). De kampioen zal worden afgevaardigd naar het toernooi om het Europese kampioenschap driebanden, dat van 12 tot en met 16 december in het Jan Doggen aan stoot om zijn titel Belgische Eeklo wordt ge- te verdedigen. houden. Voor Joop Verbon betekende zijn snelle triomf een niet te onder schatten argument in de strijd die sinds kort is losgebarsten rond de vacante proftitels. Nadat vorig jaar de boksbond alle titels vervallen had verklaard na nieuwe gewichtsbepalingen was Verbon de eerste bokser die in schreef yoor een titelgevecht. In eerste instantie kreeg promotor Huizenaar te horen dat zijn pu- pil Verbon in een prestatiepartij zijn kampioenschap kon verdie nen. En als zodanig was de par tij Verbon—Driver aangekon digd. Maar intussen had ook Fighting Mack zich aangemeld als kandidaat voor de titel. Toch zou Verbon gisteravond beoordeeld worden om zijn prestatie door de ACP (Advies Commissie voor Profs, d'e aan het hoofdbestuur zijn oordeel geeft). Van de drie ieden van de ACP (van Sinderen, Bot en Schagen) was de laatste echter gisteravond Tiet aanwezig. Ook voorzitter van de NBB Hofman kon de onduidelijkheid niet op lossen. „Dit zou een prestatie- partij kunnen zijn", deelde Hof man raadselachtig mee. „Maar de beslissing valt in ieder geval niet na de partij. Daar moet eerst over gepraat worden." Niets aangetrokken Joop Verbon heeft zich van alle moeilijkheden rond een eventue le titelstrijd niets aangetrokken. „Ik verwacht dat ik gewoon een gevecht tegen Mack zal moeten maken", zei hij. „In deze partij tegen Driver hebben ze waar schijnlijk voor een goede beoor deling toch niet genoeg van me kunnen zien." Joop Verbon heeft echter één gro te verandering ondergaan. De Utrechtenaar, die zijn 27e partij leverde, maakte een zeer ont spannen indruk. In tegenstelling tot nog niet zo lang geleden, toen hij transpirerend en ge spannen de ring inklauterde. was hij gisteravond bijzonder Prof. Petrucci overleden BOLOGNA (AFP) De Italiaan se professor Daniele Petrucci die een tiental jaren geleden op zien baarde doordat hl) experi menteerde met menselijke foe tussen in reageerbuisjes, is in Bologna op 51-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. Petrucci, die de ontwikkeling van de foetussen in de reageerbuis jes op film vastlegde, ontketen de met zijn experiment een hef tige wetenschappelijke en more le polemi k die hem deden op merken dat hij zijn werk in Oost-Europa zou voortzetten. De professor was juist dezer dagen uit Bulgarije in Zijn vaderland teruggekeerd. De experimentele foetussen van Petrucci leefden gedurende en kele weken. rustig. Nadat beide boksers in de eerste ronde weinig meer dan terreinverkenncn haddei gedaan, kwam halverwege de tweede episode plotseling het einde. Driver had nog vrijwel niets laten zien toen Verbon in eens verbazingwekkend knap uithaalde. Een rechtse hoek naar het lichaam werd gevoigd door een linkse naar het hoofd en deze serie „uit het boekje" overleefde Driver niet. Op een knie zittend liet hij zich willoos uittellen door Ben Bril en had moeite zich staande te houden en zich naar zijn hoek te laten brengen. „Dit was een klassieke knock out" deelde Verbon la ter verheugd mee. „Daar ben ik bijzonder blij mee." Gewaarschuwd BUj was ook Stan van de Dries sche, die in de slotpartij moest optornen tegen Martin, nog niet zo lang geleden tegenstander van Mack in Amsterdam. De Fransman kon het geweld van Mack toén tot de negende ronde keren, maar ging toen k.o. Van de Driessche was derhalve ge waarschuwd. De Rotterdammer ging rustig van start. Beheerst kijkend en be hendig wegslippend bij dreigend gevaar taxeerde hij zijn tegen stander, dienogal ongecontro leerd te werk ging. Al in de eer ste ronde scoorde Van de Dries sche veel met zijn voornaamste (en helaas enige) wapen, de lin- se hoek. De Rotterdammer kreeg in de beginfase yan het gevecht enige keren uitzicht op een snel le beslissing, maar Martin in casseerde gemakkelijk en profi teerde dankbaar van de eenzij digheid van zijn tegenstander. In de derde ronde ging de Fransman meer in de aanval, maar kundig counterwerk van Van de Driessche voorkwam problemen. De Nederlandse zwaarwelter tikte zijn linkse zo vaak door de dekking van de Fransman heen, dat diens ge zicht behoorllik getekend raak te. Naarmate het gevecht vorderde werd duidelijk dat een voortijdi ge beslissing er voor de Rotter dammer moeilijk inzat. Daar voor kon Martin te veel nemen. Een korte inzinking in de vijfde en zesde ronde (Van de Dries sche later: „Ik wilde me wat sparen voor de laatste paar ron den") buitte Martin niet uit en toen een slotoffensief van de Fransman in de zevende en achtste ronde uitbleef stond een puntenzege van de Rotterdam mer vast. lot tweemaal toe trachtte Martin met een kop stoot de regelmatige gang van het gevecht te beïnvloeden, maar de verwonding die daar van het gevolg was viel mee. „Het is me erg meegevallen", vertelde Van de Driessche later. „De laatste paar weken draaide ik in de school niet best. Mis schien was ik toch wel een beet je geïmponeerd door de naam Martin. Maar hoe die steeds op mijn linkse directen kon lopen was me een raadsel." FRANK WERKMAN Louis Driver verloor met een klassieke knock-out Prijzen van 15 zijn gevallen 50 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevellen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1.000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het i f 2.000 is gevallen op het r f 2.000 is gevallen op het nummer; De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 100.000 is gevallen In de serie S op het nummer: en een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Eén extra prijs van f 100.000 Is gevallen In de serie T op het nummer: en een troostprijs van f 2.000 op nummer; van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Den Haag In het Okura-h'otel van Tokio hing de afgelo pen week een opschrift met de woorden: Anton Geesink, de grootste is terug. De Japanse promotor Rassida wees zijn Utrechtse metgezel er /o trots als een pauw op en grapte langs zijn neus weg: ,Ik zei het je wel in Holland. Japan is je nog niet vergeten." Anton Geesink liep door. Echter niet zonder een verandering te ondergaan. De in Japan als show-worstelaar gepousseerde Nederlander kon een glimlach Rassida-clrcus aangesloten Amerikaanse geweldenaars heb ben daarover al bun beklag ge daan en zijn voornemens het er niet bij te laten zitten. Maar de opwinding daarover hoort bij het spel, het spel om het geld. goed in de schoolvakantie, wor- Bolder Rien Brouwer herin- B- - nert zich: „Ik zie Anton nog het eerst als worstelaar den opgevangen. De resterende zes weken voor het volgend jaar zullen volgens hetzelfde principe vrijgemaakt worden, niet onderdrukken. Deze herken- „Ik ben een hele gekke vent", ning van vroeger deed hem toch wel wat. Waar hij zijn grootste sportsucces behaalde: de triomf op Kaminaga in de Olympische finale 1964 was men hem nog niet vergeten, integendeel zelfs. De blijdschap duurde echter maar kort. Een dag later al reisde Geesink met het voor Japan be faamde worstelcircus van de vasthoudende Rassida af naar Amarilla. Een betrekkelijk klei ne nederzetting in Mexico, waar de rust en de stilte in voldoende mate aanwezig was voor een trainingskamp van de uit alle windstreken arriverende en met meent Geesink eerlijk. „Mijn ontwikkeling heb ik te danken aan het vele reizen, dat ik in mijn leven gedaan heb. Steeds weer wilde ik nieuwe landen zien en nieuwe mensen ontmoe ten. Gewoon, omdat ik nieuws gierig van aard ben en omdat ik van iedereen kan leren. Zo- bezig. Hij pakte een vrij beken de Deen op, tilde hem boven zijn macht en de blik in zijn ogen, die ik toen zag, zal ik nooit meer vergeten. Het had er alle schijn van, dat Anton dacht: Hier sta ik nu wel maar hoe krijg ik die vent in gods naam op zijn rug." Toen, zo'n twaalf jaar geleden, was wor stelen nog spielerei voor Gee sink. Nu is het - voor kort - zijn vak. zo'n avontuur". zeE. de film Simson begonnen. Ik wilde persé weten hoe dat ging. Dit experiment moet je in hetzelfde perspectief zien. Ik ben nieuwsgierig wat dat show- worstelen aangaat en ik doe het." Anton beslist. Hij pakt zijn kof fer op, waaruit half een judo- pak steekt, en wandelt rustig naar het vliegtuig. HANS DE BRUYN In de film Simpson speelde Geesink een v mee bezig ben", zegt hij. i de hoofdrollen. „Dat was net zo'n avontuur als waar ik thans

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15