Collegegeld krachtproef staatssecretaris Paus: geen reden tot pessimisme bij Wereldmissiedag Korte metten Conferentie priesters uitgesteld Mgr. Mayer: beter zicht op situatie van religieuzen Is een vrouw een cent minder dan haar man? IülNSDAG 16 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Voor de kerk is het uur der missie nog niet voorbij, voor veel volkeren begint zij pas. Aldus paus Paulus in zijn bood schap ter gelegenheid van We reldmissie-zondag, die overal in de r.k. kerk op 21 oktober (a.s.) zondag gevierd wordt. In zijn boodschap wijst de paus enerzijds op het gebrek aan missionarissen, anderzijds waarschuwt hij tegen een pes simistische kijk op de situatie. Pessimisme zou gezien de on gebroken inzet vooral van jon- Tienduizenden handtekeningen voor mgr. Kempf Meer dan 64.000 gelovigen van het Westduitse bisdom Limburg hebben zich in een handtekeningenactie achter hun bisschop mgr. W. Kempf, gesteld, van wie nuntius Bafiie het ontslag had geëist. Volgens de initiatiefnemers is deze ac tie niet tegen de persoon van de nuntius gericht maar tegen „zijn stijl". De diocesane raad heeft' een brief aan paul Paulus gezon den, waarin staat dat de pries ters en de parochies trouw zijn aan de paus en hun bisschop. De brief wijst erop dat het verwijt van de nuntius aan het adres van de bisschop in feite het gehele bisdom treft. De le den van de diocane raad vragen de paus de aangelegen heden van het bisdom recht vaardig en liefdevol te beoor delen. ge christenen niet gerechtvaar- d:gd zijn, zo verklaart de paus. H:j constateert, dat de daling bij de missiegroepen komt op een ogenblik, waarop juist een versterlking van de missionaire krachten bijzonder nodig is. Verzwarend voor de missionai re Inspanning der kerk is ook het feit der vergrijzing onder het beschikbare personeel. Grote betekenis moet daarom volgens de paus gehecht wor den aan de opleiding van in heemse missionaire krachten. Hun aantal groeit in tegenstel ling tot de roepingen in Euro pa, de Verenigde Staten en Ca nada. Tegelijkertijd doet de paus een beroep op de bisschoppen om edelmoedig te zijn waar het gaat om het uitzenden van missiepersoneel. Hij vervolgt: ,,De jonge kerken delen meest al het lot van armoede en ma teriële onzekerheid van het land, dat zij dienen". Daarom zijn alle christenen verplicht de jonge kerken te steunen. In dit verband wijst de paus er nogmaals op, dat ontwikkeling het nieuwe woord voor vrede is. Daarom toont hij zich bij zonder verheugd over bereid heid bij vele jongeren om zich in te zetten voor ontwikkelings werk. Uitdrukkelijk vermeldt de paus de oecumenische contacten tussen r.ik. missionarissen en de zendelingen van andere ker ken. De oecumenische samen werking in de missielanden neemt, de slechte indruk weg, die wórdt veroorzaakt door de splitsing der christenen. Zij kan ook het herstel der een heid tussen de christenen, „waarnaar wij allen streven", bespoedigen. De paus besluit met te zeggen, dat hij zijn boodschap ter gele genheid van wereldmissie-zon dag uitdrukkelijk plaatst in het kader van het voor 1975 aange kend-'gde Heilig Jaar, dat spe ciaal staat in het thema van de vernieuwing en de verzoe ning der mensen met God. „De bekering, begrepen als vooziening heeft niets te ma ken met een uiterlijke en triomfalistische verovering of proselietenmakerij. Zij bete kent de toewending van de ziel tot God onder het drijven van het geloof en de kracht der liefde." KERK EN WERELD „De standpunten zijn onveranderd gebleven, maar er zijn diverse goede en positieve gesprekken geweest. Er is een begin gemaakt aan een echte dialoog. Nog wel niet helemaal officieel, maar dat kan nog komen", zo heeft prof. Hans Kiing (op foto rechts) bij zijn vertrek uit Rome, ver klaard aan onze correspondent. De gesprekken hebben „de lucht opgeklaard" aldus Küng. „Mijn indruk is dan ook, dat er geen verdere escalatie van het dossier Küng behoeft te zijn en daar om vooral ben ik blij gestemd en opgelucht na mijn bezoek aan Rome". Van 21 oktober tot 11 novem ber zal mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam twee werkbezoeken in het buiten land maken. Eerst woont hij als lid van de plenaire verga dering van de congregatie der religieuzen bij te Rome. In aansluiting hieraan zal hij het Nederlands episcopaat verte genwoordigen bij de jaarlijkse vergadering van de Franse bisschoppenconferentie, die de eerste week van november in Lourdes bijeenkomt. Mgr. Zwartkruis van Haar lem neemt momenteel deel aan de internationale vergade ring, die de pauselijke com missie voor de migratie in Rome houdt. Hij is in gezel schap van vicaris mgr. R. Ko per, die ten behoeve van deze vergadering een rapport heeft opgesteld over de zielzorg on der de gastarbeiders in Neder land. Ook dr. P. Vriens, secre taris-generaal en H. Kouwen- hoven, perschef van de kerk provincie bevinden zich in Rome, de laatste als consultor van de commissie voor de massameciia. Kolonel C. A. Verwaal is per 2 november aangesteld tot chef-secreiaris van het Neder lands territorium van het Le ger des Heils. Hij is dan twee de in bevel. Hij volgt kolonel L. Nijman op, die met pen sioen gaat. De vereniging De Nederland se Gideons, Sportlaan 976 te Den Haag, die zorgt voor bij bels in hotels, pensions, in ge- vagenissen, op schepen en sinds kort ook ziekenhuizen, deelt in haar vijfentwintigste jaarver slag mee, dat er in totaal onge- veer75.000 bijbels zijn geplaatst De vraag naar bijbels is groot. In bpraktisch aale hotels en pensions zijn bijbels voorhan den. Uit een geregelde controle De diplomatieke betrekkin gen tassen Zaire en het Vati- caan zijn weer normaal. De nieuwe pro-nuntius Lorenzo Antonetti heeft zijn post aan vaard. Zijn voorganger mgr. Torpiglianl, die nuntius was, mocht van generaal Mobutu geen deken van het corps di plomatique zijn, omdat de ge zant van Zaire bij de Heiliga Stoel dat ook niet was. Door de benoeming van een pro-nun tius is het probleem omzeild. Deze hoeft naar diplomatieke traditie geen deken te zijn. Prof. dr. G. C. Berkouwer (70) heeft afscheid genomen als hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Prof. Berkouwer verwierf internationale bekend heid door zijn reeks dogmati sche studies en zijn publikaties over de Duitse theoloog Karl Barth en over de rooms katho lieke theologie. Hij was onder meer waarnemer bij het twee de Vaticaans concilie. Mgr. dr. A. Mayer o.s.b., se cretaris van de congregatie voor de religieuzen heeft zijn bezoek aan Nederland afgeslo ten met een gesprek in Den Bosch met de bisschoppen Bluyssen (Den Bosch), Ernst (Breda), Gijsen (Roermond), en Möller (Groningen), alsme de met de leiding van de drie stichtingen van de religieu zen, dr. E. van Montfoort, zus tér dra. Mediatrix Hoes en broeder Franciscus Smit. Mgr. Mayer verklaarde, dat hij ondanks het korte bezoek door directe contacten beter inzicht had gekregen in de si tuatie. Hij signaleerde de moeilijkheden rond het kloos terleven, maar wees er ook op, dat deze moeilijkheden zich toch beslist niet alleen in Ne derland voordoen en dat er te vens veel hoopgevends is. Hij zei in Nederland veel goede wil te hebben ontmoet bij de religieuzen. De voorbereidende commissie van de Europese priesterconfe rentie, die in april 1974 weder om zou bijeenkomen, heeft be sloten de conferentie voorlopig uit te stellen. De beslissing viel in Brussel waar de voor bereidende commissie consta teerde, dat de basis voor deze conferentie was weggevallen, doordat veel te weinig ant woorden zijn binnengekomen op de vorig jaar uitgeschreven enqufite. De eerste Europese priester conferentie werd in april 1971 in Genève gehouden. Er na men priesters aan deel uit Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Ierland, Engeland, Luxemburg, Zwitserland en Nederland. Het was hun bedoe ling, dat zij wederom zouden bijeenkomen van 22 tot 26 april in 1974. Een Commissie van vijf, onder wie dr. Otto ter Reegen van het secretariaat der Nederlandse kerkprovincie, zou deze conferentie vanuit Brussel voorbereiden. Zij schreven eind 1972 een en quête uit onder de Europese priesters met als voornaamste vragen hoe de kerk er heden- tendage moet uitzien en hoe in die kerk de mede-verantwoor delijkheid van priesters en le ken gestalte moet krijgen. De commissie constateerde dat te weinig priesters op de enquête hebben geantwoord om een verantwoord beeld te krijgen van hetgeen er onder hen leeft. De voornaamste reden voor het niet antwoorden op de en quête meent de commissie te moeten zoeken in het feit, dat de meeste priesters overbelast zijn met problemen, die dich ter bij huis liggen, zodat ze nauwelijks belangstelling kun nen opbrengen voor de Euro pese conferentie. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dr. G. Klein, de goedlachse staatssecretaris voor Wetenschappelijk Onderwijs, is het lachen de afgelopen weken een beetje vergaan. Zijn opti misme over de ontvangst van zijn collegegeldbeleid op de uni versiteiten en hogescholen blijkt voorbarig te zijn geweest en heeft plaats gemaakt voor er gernis. Op de Technische Hoge school in Eindhoven viel de be windsman onlangs scherp uit te gen die studenten, „die zich be dienen van kretologieën, waar door een gevaarlijke situatie is ontstaan". Rond dezelfde tijd hekelde hij het wetenschappelijk en technisch-administratief per soneel aan de instellingen, dat er weinig voor voelt mee te werken aan het innen van de Collegegelden. De irritatie bij de staatssecretaris ls vanuit zijn zienswijze te be grijpen. Hij beschouwt de colle- gegeldproblematiek als „een flutprobleem, waaraan teveel tijd is besteed". De studenten zouden er naar zijn mening be ter aan doen zich het hoofd te breken over de problemen rond de studiefinanciering, waarover hij begin december een nota zal Uitbrengen. Wat de collegegeldkwestie aan gaat vindt de bewindsman, dat hij al een eind tegemoet is ge komen aan de verlangens van de universitaire gemeenschap. Volgens hem is de barrière die de duizend gulden vormde en formeel nog vormt weggeno men. De regering heeft immers onlangs bij algemene maatregel van bestuur bepaald, dat het collegegeld in twee termijnen van 500 gulden betaald mag worden. De eerste termijn dient aan het begin van dit studiejaar voldaan te worden, hetzij con tant, hetzij door ondertekening van een promesse (schuldbeken tenis). De tweede termijn zou voldaan moeten worden in het tweede semester van dit studie jaar, maar wanneer het wets ontwerp van dr. Klein, waarin het collegegeld van duizend naar vijfhonderd gulden wordt verlaagd, wordt aangenomen, vervalt deze verplichting. Dit wetsontwerp vergezeld van de goede woorden van dr. Klein, zal echter niet de weerstand van de universitaire wereld bre ken. De studentengrondraden gaan onverstoorbaar door met hun boycotacties en de docenten morren, dat als zij zich ook nog moeten bezighouden met de controle op het betalen van de 500 gulden collegegeld de vrije wetenschapsbeoefening in het gedrang komt. Als klap op de vuurpijl, die in de richting van de staatssecretaris werd afge schoten, keerde de Academische Raad, een onafhankelijk advies college samengesteld uit verte genwoordigers van de zeven universiteiten en vijf hogescho len, zich tegen de 500 gulden. De raad adviseerde de bewinds man terug te keren naar de toe stand van voor september '72, toen nog tweehonderd gulden aan collegegeld werd betaald. Als voornaamste bezwaar tegen het voorstel van dr. Klein werd naar voren gebracht, dat geen verband is gelegd met een nieuw stelsel van studiebekosti- ging. Verder spelen de financiële conse quenties een beduidende rol. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft becij ferd. dat de verlaging van het collegegeld tot vijfhonderd gul den en de boycotacties het rijk dit studiejaar een verlies van 77 miljoen gulden zullen opleveren. Voor een operatie, zoals de Aca demische Raad die voorstaat, zouden 100 miljoen broodnodige guldens verloren gaan. Aan de andere kant betekent het weg vegen van het advies van de raad wel, dat het door de staatssecretaris zo vurig gewen ste herstel van de betrekkingen in de universitaire wereld voor lopig weer vergeten kan wor den. De collegegeldkwestie is politiek een gloeiend heet hangijzer. Dr. Klein zou een duivelskunstenaar moeten zijn om zich over enkele maanden, wanneer de tweede Kamer zijn wetsontwerp behan delt, niet te branden. De PvdA fractieleider in de Tweede Ka mer, dr. Ed van Thijn heeft vorige week bij de algemene be schouwingen gezegd, dat dr. Klein in een politiek luchtledig moet opereren, doordat de meerderheid van de kamer haar uiteindelijke standpunt over de 500 gulden-regeling in het mid den heeft gelaten. Enig houvast heeft de staatssecre taris wel. Een belangrijk punt, waarop hij de kamer tevreden zal moeten stellen, betreft de studenten die vorig jaar de dui zend gulden hebben betaald en inmiddels zijn afgezwaaid. De meerderheid van de kamer zo bleek bij het debat over de 500-gulden-regeling op 26 juni verlangt, dat op dit punt geen rechtspersoonlijkheid zal blijven bestaan ten opzichte van de af zwaaiers niet-betalers. Dr. Klein heeft overigens al laten doorschemeren dat de af- zwaaiers-wel-betalers het colle gegeld over 1972/73 zullen terug krijgen. Een ander voornaam punt is hoe de bewindsman de wettelijke controle op het naleven van de collegegeldverplichtingen wil re gelen. Dr. Klein denkt aan een methode, waarbij de student voor het afleggen van examens en tentamens zijn bewijs van in schrijving toont. Van ARP en KVP, de „gedogers" van het kabinet-Den Uvl. is echter be kend, dat zij hierop ernstige kri tiek hebben. Zij beschouwen de invoering van een dergelijke re geling als een inbreuk op de academische vrijheid tot het af leggen van examens. 't Is tegenwoordig wel even anders dan vroeger. De vrouw is niet alleen maar keukenprinses, de man niet alleen maar baas over het geld. En dat is maar goed ook. Waarom zou alleen manlief beslissen over dingen waar je als vrouw dagelijks mee te maker hebt. Over je huishouden bijvoorbeeld. En over de kinderen. En over het geld. Zoiets doe je tegenwoordig samen. Het salaris komt elke maand op een Amro Privérekening bij de Amro Bank in de buurt. Zo kun je ook als vrouw over betaalcheques beschikken (dan hoef je tenminste geen groot geld in huis te hebben). Je hebt er als vrouw je eigen spaarrekening. Waarom ook niet? Je man spaart toch óók? Je kinderen hebben toch óók een spaarboekje? Je hebt er je kostbaarheden verzekerd, omdat je bij de Amro Bank alle verzekeringen kunt afsluiten. Je regelt er veel zaken als je met vakantie gaat: je vreemd geld, je reisverzekering, enz. Als je samen met je man besloten hebt dat er misschien geld belegd gaat worden, of dat je geld wilt lenen, of dat je hypotheek wilt voor een huis, wel dan weet je dat je bij de Amro Bank aan kunt kloppen. Voorde man geen problemen, voor de vrouw geen probleem: geldzaken regel je via de Amro Bank.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11