Nederlanders redden opvarenden gekapseisde Franse baggermolen ecilpnm olie g REEDS DUIZEND VRIJWILLIGERS VOOR ISRAËL NIEUWE WAPENS VOOR STRIJD IN MIDDEN-OOSTEN CeidócSomant 2 MILJOEN FINANaëLE HLILP Breuk Democratische Partij op Curacao Broeder moord in Appelscha J '1 1 MAANDAG 15 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT omgeslagen baggermolen. Onderzoek naar financiën van Nixon WASHINGTON - De senaatscom missie voor Watergate is begon nen met een onderzoek naar president Nixons persoonlijke fi nanciën en zal misschien probe ren er zijn particulier secreta ris over te horen. De senaatscommissie zou vooral meer willen weten over een bij drage van 100.000 dollar van multi-miljonair Howard Hughes aan president Nixois intieme vriend Charles G. 'Bebe' Rebo- zo voor het fonds ter herverkie zing van president Nixon. 'Het geld heeft overigens bijna drie I jaar in een kluis gelegen en is II toen aan een zaakwaarnemer van Hughes teruggegeven. Op de grotei solidariteitsmanifestatie voor Israël zaterdagavond in de Amsterdamse Koopmansbeurs ge houden spra kook Simon Carmiggelt. Hij zal dg opbrengst van zijn zoek „Allemaal Onzin" ter beschik king stellen van de Zionistenbond. BtROET (UPI/AP/Trt) Het heft er alle schijn van dat de Aabische landen aan het sa- mnspannen zijn tegen de Ver ende Staten, die ze beschuldi gd van interventie in de oorlog terbunste van Israël. Ook Nas- serieeft in 1967 tijdens de zes- daa;e oorlog de Amerikanen erva beschuldigd de Israëli's tc h>ben geholpen bij het ver nietig van de Arabische lucht macht. De beschuldigingen van tms staan in verband met kraan/oor het westen dicht te draaie PresidenBourguiba van Tunesië heeft iieen boodschap aan pre sident lixon ervoor gewaar schuwd at Amerika zijn belan gen in gevaar brengt. Koning Feisal heeft zelfs al gedreigd de diplomatieke betrekkingen met de VS te verbreken. De OPEC- landen, dwz de olie-exporteren- de landen, komen morgen in speciale vergadering bijeen om het oliewapen in de strijd te gaan gebruiken. De vergadering komt bijeen op voorstel van Koeweit. Washington stuurt in ieder geval straa.,agers, tanks en andere uitrusting naar Israël ter ver- vangh.j van het verloren mate rieel. Het accent ligt voorlopig op Phca» oms. In Amerika be staat nog verschil van mening over de omvang van de hulp, die men wil laten afhangen van de omvang van de Russische hulp aan de Arabische landen. De Russen hebben de eerste week van de oorlog ca. 200.000 ton wapens naar het Midden- Oosten verzonden. Frankrijk heeft Libië opheldering gevraagd over het door Israël gemelde gebrek van Mirages aan de strijd. Alleen Libië en Libanon hebben deze toestellen gekregen op voorwaarde dat ze niet tegen Israël zouden worden gebruikt. Burgemeester Deffer- re van Marseille heeft geprotes teerd tegen de levering van AMX-tanks aan Saoedi-Arabië. In Engeland is prake van leve ring van tanks aan Koeweit of Dubai. (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Tot en met dit weekeinde hebben zich bij de Nederlandse Zionistenbond een kleine duizend vrijwilligers voor Israel gemeld - joden, maar ook veel niet-joden. Er bevinden zich artsen en verpleegsters on der, maar bijvoorbeeld ook een religieuze zuster. Dit is zater dagavond bekend geworden tij dens een massaal bezochte soli- dariteltsbijeenkomst in de Am sterdamse Koopmansbeurs. Er zijn echter nog geen plannen om deze vrijwilligers ook in te zetten. De Zionistenbond wacht op instructies uit Jeruzalem en op transportmogelijkheden. Een woordvoerder zei: „We heb ben dit soort hulp eigenlijk niet gevraagd. We hebbep alleen mensen nodig die zes maanden in een kibboets willen werken om de dienstplichtigen te ver vangen die onder de wapenen zijn geroepen. Het op gang hou den van Israels economie is van levensbelang". In ieder geval zullen de vrijwilli gers niet ingezet worden bij de militaire operaties. Aan financiële hulp heeft de Zio nistenbond tot dusver 2 miljoen gulden gekregen. Tijdens en na de zesdaagse oorlog in 1967 kwam er voor 21 miljoen aan giften binnen. In de Koopmans beurs die onder zware politie bewaking stond in verband met de vrees voor aanslagen, was het gironummer van de bond - 23434 - op grote spandoeken na drukkelijk aanwezig. De bijeen komst begon om kjvart voor ne gen, maar om half negen puilde de zaal al dusdanig uit van de drieduizend Israelbetogers, dat de deuren gesloten moesten worden. Het werd een zeer emo tionele avond. Twaalf sprekers kwamen van hun solidariteit J met Israel getuigen - waaronder! vertegenwoordigers van de be- langrijkste politieke partijen, j zoals Dankert (PvdA), Drees jr. (DS '70). Keja (VVD), en freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) en Anneke Goudsmit (D'66). Burgemeester Samkalden van Amsterdam zei onder meer: j „We zullen doen wat we in onze stad kunnen doen om te zorgen dat Israel zich de vrienden die het hier heeft, herinnert". De Israëlische ambassadeur in Den Haag beëindigde zijn toespraak met de uitroep: „We zullen overeind blijven". Recreatieschap Op woensdag 17 oktober komt de raad van het Recreatieschap Leidschen- dam-Voorburg bijeen voor voor lopige vaststelling van de reke ning 1972 en vaststelling van de begroting voor 1974. Verder wordt er informatie gegeven over een plan voor een kunstijs hal van Sporting Sportanlagen in DUsseldorf. CALAIS (ANP) Het bergingsvaartuig Bever van Smit Tak uit Rotterdam heeft gistermorgen een van dis zes opvarenden van de donderdag voor de kust van Frankrijk gekapseisde bag germolen Cap de la Hague in veiligheid kunnen brengen. Het is de 25-jarige Fransman Girard Lionel. De Bever was donderdagmiddag omstreeks 16.00 uur aangeko men op de plaats waar de baggermolen lag. Door de slechte weersomstandigheden was rtien echter genoodzaakt dezelfde avond weer de haven van Calais binnen te lopen. Uit Rotter dam werd speciaal reddingsmateriaal aangevoerd, onder meer schietbouten. Door middel van een holle bout werd een luchtverbinding ge schoten naar de pompkamer, waar klopsignalen waren ge hoord.Daarna heeft men getracht onder water gaten te bran den, maar deze poging bleef zonder succes daar het wrak plot seling geheel onder water weg zonk en tevens kantelde. De Koninklijke Marine werd bereid gevonden met een expret en springstoffen te hulp te komen. Na aankomst van de deskun dige werd daarna bij ieder tij met springstof een weg gebaand naar de plaats waar de duiker van Smit Tak klopsignalen had waargenomen. Men slaagde erin door een geschoten gait melk, thee en boodschappen naar binnen te krijgen. Gistermorgen om 04.00 uur werd bij hoog water he tgeSchoten gat vergroot en kon de duiker van Smit Tak een der ingesloten opvarenden na 69 benauwde uren naar buiten brengen. De man zei alleen te zijn. Van de 15 opvarenden van de baggermolen zijn ernu drie ge red. Twee zijn dood aangetroffen. Er worden nog tien mannen vermist. Van wie er misschien nog vijf aan boord van het wrak zijn. Hoog oplaaiende vlammen en enorme rookzuilen zijn te zien boven de Amerikaanse stad Chelsea. In een woon- en zakendistrict was brand uitgebroken, die door de felle wind goed werd aangewakkerd. ploffende benzinevaten, houten keten en vemen met verf en papier, heeft in de buitenwijk Chelsea van Boston in Massa chusetts gisteren achttien blok ken huizen en fabrieken in de as gelegd. Drieduizend personen moesten worden geëvacueerd. Een ge meentewoordvoerder schatte dat de aangerichte schade anderhalf miljard gulden bedraagt. Brand verwoest wijk in Boston Met excuses van dp regering EIGENLIJK EEN BEETJE RAAR: in een jaar dat de gewone bur« ger niet bijzonder veel belangstelling heeft getoond voor het alge mene politieke debat in de Tweede Kamer en dat radio en televisie niet bijzonder veel voor reportages uit het Binnenhof bij de huiska mer hebben aangeklopt, worden van diverse kanten excuses aange boden voor de slechte kwaliteit van het debat over het regerings program. In de Tweede Kamer zijn - gevolg van het bezoek aan Rood China? - zelfbeschuldigingen geuit en premier Den Uyl heeft zijnerzijds ook niet geaarzeld het boetekleed aan te trekken. Over en weer hebben regering en volksvertegenwoordiging nu voornemens gemaakt om volgend jaar voor een betere kwaliteit en hoger peil te zorgen. ZO'N GOED VOORNEMEN kan nooit kwaad. Maar laten we niet vergeten dat datgene wat regering en parlement elkaar nu verwijten, een al jaren bekende en gelaakte kwaal is. Een kwaal die wel iets maar lang niet alles te maken heeft met ons grote aantal politieke partijen en op grond daarvan grote aantal fracties in de Kamer. Met links of rechts, oog-op-de-toekomst of hang-aan-hct-verleden heeft een en ander ook niet in de eerste plaats te maken. De progressie ven zijn in dit opzicht even hardleers als de conservatieven. Het sy steem werkt nu eenmaal slecht, omdat de mensen die erin moeten werken op het punt van staatkunde en discussiëren over de grote lijnen te weinig kwaliteit hebben. Want in het afkappen van te vele details welke nu het debat overwoe keren, zit het hem niet alleen. Natuurlijk is er al heel wat gewon nen, wanneer fractieleiders bij het algemeen debat hun stof beper ken en de premier dus niet in een urenlange speech daarop hoeft in te gaan. De Kamer moet evenwel ergens meer invloed kunnen krijgen om waar nodig een regeringsprogram te amenderen, maar hij zal dit dan tevens op een minder vrijblijvende manier moeten doen; dus inclusief de plicht om de gevolgen die zulks voor een begroting heeft, op te vangen door een alternatief dekkingsvoorstel. En dan bij het algemeen debat alleen met betrekking tot hoofdzaken. DE „TEGENBEGROTING" van de oppositie die sinds enkele jaren op het Binnenhof populair is, vormt daarvoor in principe een goede aanzet, maar tot nog toe zijn alle tegenbegrotingen meer ingediend en behandeld als politiek incident dan als vertaling van een beleid. Zo ook de diverse moties en de daarop volgende reacties van het kabinet. We zien daarom nog niet zitten, dat de voornemens van Kamer en premier tot werkelijk ingrijpende verbeteringen zullen leiden. Weeroverzicht zonnig F= mist 19 temperaturen torn luchtdruk in millibaren opklaringen ^gel ■»-»• warmtefront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebiod fZPf regen 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Storingen van de At lantische Oceaan trekken via Zuid-Engeland en Noord-Frank rijk naar het oosten. Hierdoor ligt ons land in een overgangs gebied van de koude lucht, die zich boven Scandinavië en Schotland bevindt en warme vochtige lucht (boven Zuid-Euro pa. Gisteren trok een zwakke storing over ons land en bracht op enkele plaatsen regen. Deze depressie is inmiddels boven Duitsland aangekomen en neemt daarbij nog verder in be tekenis af. In het zeegebied na bij Ierland bevinden zichnieuwe storingen die het komende et maal dichtbij ons land zullen komen. Het weer blijft dan ook een wat onstandvastig karakter houden, waarbij voor dinsdag nog geen grote veranderingen te verwachten zijn. Vooruitzichten voor woensdag, op gesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: Vrij koud met enkele buien. Weersvooruit zichten in cijfers voor woens dag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp. van 3—8 graden. Max. temp. van 8—12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. WEERRAPPORTEN xel'i, bow. regenb. I. bew, •'•«enb. motregen CHELSEA, Massachusetts Een door sterke wind aangewakkerde brand die gevoed werd door ont- Inbrekers zagen buit «ver hel hoofd RIJSWIJK Een tasje met 500 gulden alsmede enkele waarde papieren is zondagmiddag bij een inbraak gestolen uit een wo ning aan de Rijswijkse Broeks- lootkade. De inbrekers zagen het spaarpotje met enkele dui zenden gulden voor de aanschaf van een nieuwe auto over het hoofd. WILLEMSTAD (ANP) De breuk in de democra tische Partij van de N" erlandse Antill ,i !s gis teren een feit gewon1'ii i02n voorzitter 1 Isa tijdens een vergadering van de wijkleiders van de partij vanwege het .1 en de chaos de voor zittershamer neerlegde. De heer Isa, die premier is van het demissionaire Antilliaanse kabinet, zei niet meer tot de partij te behoren. Met de voorzitter vertrokken een groot aantal wijk leiders en ook de bestuursleden R. Elhage en F. J. P:jpe. ibeiden demissionaire ministers). Onder leidir :;n de gevolmachtigd minister van de Ned<: Ise Antillen in Nederland, S. G. M. Ro zendal, zetten vier van de zeven leden van het voorlopige bestuur en 39 wijkleiders de vergade ring voort. Minister Rozendal werd aangewezen als voorzitter van het bestuur. De heer Isa verklaarde na het verlaten van de ver gadering dat hij en de heren Elhage en Pijpers hun statenzetels zullen blijven bezeUen omdat zij wettig gekozen zijn. De fractie zal iedere nieuwe Antilliaanse regèring steunen mits de heer Ro zendal daarin geen minister is. Ook zullen zij geen ministerzetel opeisen in het nieuwe kabinet. De heer Rozendal verklaarde dat hij, als hij daartoe zou worden gedwongen, graag in zijn eentje in de oppositie zal gaan. Hji zei dat de breuk geen directe gevolgen hoeft te hebben voor de samenwerking tussen Nationale Volkspartij- Unie en de Democratische Partij op eilandelijk niveau op Curagao. Appelscha (ANP) Tijdens een ruzie voor een dancing in het Friese Appelscha heeft een 16- jarlgc jongeman uit Oosterwol- de zijn I8-jarige broer met een mes doodgestoken. De twee broers waren tevoren be trokken bij een vechtpartij in de dancing. Een zwager slaagde erin de jongste broer naar bui ten te loodsen. Toen deze zich agressief bleef gedragen, riep de zwager de oudste broer weer te hulp. Toen deze buiten kwam. stak de jongste hem met een mes in de borst. Het slacht offer overleed kort daarna. De dader, die korte tijd voortvluch tig was, kon later op de avond in zijn ouderlijke woning wor den gearresteerd. Een mes beslechtte ook een ruzie in een Italiaanse familie in Heerhugowaard. Een 28-jnrige man werd hier door zijn schoon vader in de borst gestoken. Na operatief ingrijpen is het levens gevaar inmiddels geweken. De schoonvader had zijn schoon zoon onderhouden over diens buitenechtelijke escapades.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5