Weinig veranderd in Zuid-Vietnam Onderscheidingen en veel cadeaus bij de jubilerende St. Jans Fanfare David en Jane Barton in Leiden. Het liep fors uit de hand Overtuigd Leids debuut Mar ja Bon Open doekje voor Surprise en prestaties De Grünerie stad en randqemeenten Turntitels verdeeld bij SJ.Z. PAGINA 3MAANDAG 15 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT j. LEIDEN Het Amerikaanse echtpaar David en Jane Barton, naar Nederland gekomen voor het vrijdag en zaterdag gehou den internationale congres over politieke gevangenen in Zuid- Vietnam, heeft gisteren ook in Leiden gesproken over de toe- stand in Indo-China. Zij waren door de Brede Vietnam-Bewe- ging Leiden uitgenodigd om in net nieuwe pand van Leidse Stu- denten-ekklesia (Rapenburg 100) te vertellen over hun ervaringen - in Vietnam. Twee jaar lang heb ben zij in Kwang Nai een ge vangenis/hospitaal gerund. 'Paar trachtten zij de talloze oor- r logsslachtoffers, voor tweederde bestaande uit vrouwen en kinde- ren, op te vangen en te gene- v zen: „Dit bestond vooral uit het aanpassen van arm- en been protheses, het verzorgen van verbrandingen en het oefenen van verlammingen", aldus het echtpaar Barton. In dit rehaibilitatie-centrum, waar van het echtpaar Barton de ad- ministratieve leiding had, werkt nu 50 man inheems personeel. Men heeft er speciale beenpro theses ontwikkeld, die ook ge schikt zijn voor het werk op de rijstvelden, ook rolstaeltjes wor den zelf gemaakt met behulp van fietswielen. De (weinige) vrijgekomen politie ke gevangenen hebben over het algemeen direct medische hulp nodig, omdat ze dikwijls de meest afschuwelijke folteringen hebben ondergaan. „Slechts een r enkeling is trouwens maar los- gelaten door de regering na het 51 vredesakkoord van Parijs. Tien- duizenden zitten nog vast in de i afschuwelijke gevangenissen en 1 zelfs worden er nog steeds enor- me aantallen arrestaties ver- sr richt." Voor het minste of ge ringste kan men opgepakt wor den: wanneer men teveel voed sel koopt, over vrijheid spreekt, geen identificatiekaart bij zich draagt of afkomstig is uit een verdacht gebied. Overal treft men politie aan, op 140 'mensen heeft Zuid-Vietnam één politie agent, gekleed in een Ameri kaans uniform en uitgerust met Amerikaanse wapenen. Ook de 540 gevangenissen in het land worden met Amerikaans geld in stand gehouden, terwijl de CIA nog met 400 man actief is. „Iedere avond hoorden wij nog schietpartijen buiten het dorp, na het staakt-het-vuren werden er nog meer slachtof fers in het ziekenhuis binnenge bracht dan tevoren", zo vertel de mevrouw Barton. „Gelukkig weten de Zuid-Vietnamezen wel onderscheid te maken tussen Amerikaanse regering en Ame rikaanse bevolking, zodat wij rustig ons werk konden doen, mede omdat de mensen weten wat onze organisatie (American Friends Service Committee) probeert te bereiken." Op devraag wat men hier in Nederland nu het beste kan doen voor de politieke gevange nen daar in Zuid-Oost Azië, vroegen de Bartons de belang stellenden om druk uit te oefe nen op de Amerikaanse rege ring en het Thieu-bewind door massale demonstraties of per soonlijke brieven aan de rege ring in de VS, aan de Neder landse regering of zomaar aan een of andere gevangene, om daarin je verontrusting en me deleven uit te drukken. Of David en Jane nog terugkeren naar Zuid-Vietnam is nog onbe kend, zij zouden graag gaan, maar het is nog maar de vraag of de Amerikaanse regering hun nog toestemming geeft. ollytp Pham thii Thi, en vróuw van 67 jaar, werd gerresterd in het Mo Due dyistrict, omdat ze vier pond rijst bij zich had terwijl ze in onveilig gebied was. Als resultaat van martelingen en slaag raakte ze blijvend verlamd aan haar rechter zijde. Zij werd opgenomen in het hospitaal en men constaterde dat ze nog slechts enkele weken te leven had. Op haar verzoek om thuis te mogen sterven werd niet ingegaan omdat zij een „ge- varlijke politieke gevangene" was. En dit is slechts één voor beeld van de vele gevangenen die steeds gemarteld en mis handeld worden na de ondertekening van de Vredesakkoorden van Parijs" Soldij kwam 3.:: in verkeerde handen J NIEUWKOOP Het was een ii; merkwaardige samenloop van omstandigheden, waardoor een 27-jarige rijksambtenaar uit Nieuwkoop enkele maanden na- dat hij zijn kort verband in mi l's 'i;, litaire dienst bad beëindigd toch nog zijn soldij ontving en daar- door een bedrag van 1200 gul- den incasseerde, *0p het ministerie was het num- van de militair verwisseld <r met dat van een korporaal uit Bergen op Zoom. Beiden waren in Gronau (Duitsland) gelegerd geweest. De Nieuwkoper had zo doende onrechtmatig geld geïn casseerd en hij had daarvan geen melding gemaakt. Van daar, dat hij voor de Haagse rechtbank moest verschijnen. "Naar verdachte uiteenzette, ver- ',e.'keerde hij in de mening, dat na ontslag uit de dienst hem over- ';i bruggingsgeld werd uitgekeerd. - Maar volgens de president van de rechtbank kon hij nooit ge- ®wdacht hebben, dat dat 12G0 gul- - den was. Bovendien had ver- dachte bij een verhoor door de -ScÈT Marechaussee gezegd, dat „het geld mooi meegenomen was". -Verdachte ontkende, thans dit gezegd te hebben. Een betrok- diuif 1 ken korporaal verklaarde, dat inderdaad soms achterstallig .„Joon werd uitbetaald. De zaak i«iwerd tenslotte door de president aangehouden om meer betrok kenen te kunnen horen. :tnb« )beb; chrif In aanbouw zijnde winkel >pat door brand verwoest Wassenaar Bij graafwerzaamheden in de Reyerlaan dicht bij de Duinrellweg en de Dorpskerk werden restanten van een muur blootgelegd. Vreugde bij alle Wassenaarders met archeologische be langstelling. Zou men de restanten van een oud kasteelp op het spoor gekomen zijn? Helaas niet. Het betreft vermoedelijk de fundering van niets meer dan een muur. De vondst is intussen weer met aarde afgedekt. BODEGRAVEN „Het was uit de hand gelopen" volgens een 46- jarige koopman uit Bodegra ven voor de Haagse rechtbank. Het was inderdaad wel fors en zeer gevaarlijk uit de hand ge lopen, moest de officier van jus titie vaststellen na het politie rapport te hebben gelezen. Voor het onder invloed van sterke drank „autorijden" eiste hij drie weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Na uitgebreid caféb zoek in Al phen aan den Rijn reed de ver dachte met zijn bestelwagen over de Oostkanaalweg. Het ge luk was niet met hem want van de andere kant naderde een agent in burger, die de rijstijl' van zijn medeweggebruiker nog al vreemd voorkwam Op het moment, dat de beide auto's el kaar passé rden moest de agent in de berm om een ongeluk te voorkomen. Verdachte was in tussen ook tot de ontdekking ge komen, dat alcohol rechte we gen krom maakt en stopte daar om enkele honderden meters verder om bij te komen. Daar trof de ondertussen g alarmeer de politie hem stomdronken Verdachte stond bij de politie al bekend om zijr opmerkelijk dorstige buien. Vo'eens ver dachte had hij d betreffende avond een biertje en een stuk of zeven citroentjes naar binnen gewerkt. Uitspraak is over 14 dagen. ZOETERWOUDE De jaarlijkse clubkampioenschappen van de gymnastiekvereniging S.J.Z. tel de gisteren ruim 100 deelnemers (sters) Vele waren getuige van de onderlinge krachtmeting en genoten bijzonder van de open bare les van de kleuters. Het bestuur van de afd. voetbal was vertegenwoordigd door voorzitter A. v.d. Hoeven en W. Kalkers. De prestaties werden beoordeeld door een jury be staands uit mevr. Edelaar, mej. B. Kriek, mej. R Vermeulen en dhr. Lemmerzaal. De uitslagen waren: longens: 1. Joost van Grieken, 2. Bert van Grieken. Meisjes B: Marianne Koek, 2. An- nemieke Elderhorst, 3. Carla van Meurs. Meisjes A 1: 1. Karn v.d. Salm, 2. Mirjam van Peet. Meisjes B 1: 1. Inge Michielsen, 2 Marian v.d. Hoeven. Meisjes A 11: Karin v.d. Zwart, 2. Jeannette Meilink, 3. Joke Vis. Meisjes B 11: Lonneke v.d. Drift, 2. Jolanda Leydelmeier, 3. Han- nie van Lier. Dames jun.: 1. Els Uljee, 2. Willy Romijn. Dames: 1. Hella Bosman, 2. Mevr. v.d. Steen-van Hofwegen, 3. Mevr. Elderhorst-v. Hofwe gen. Meisjes keurploeg: 1. Inge Lem merzaal, 2. Margriet Berg. Dameskampioene: Inge Lemmer zaal. Jeugdkampioene: Jacqueline v.d. Kolk. ZOETERWOUDE Op onmis kenbare wijze is zaterdagavond de grote plaats welke de St. Jans fanfare in de Zoeterwoud- se gemeenschap, en ver daar buiten, inneemt tot uiting geko men. Het ere-concert en de daaraan verbonden receptie, groeiden uit tot een happening van vele goede woorden, onder- scheldingen en cadeaus zoals de fanfare nog nimmer van tevo ren beleefde, zei voorzitter J. Straathof in een dankbaar slot woord. Burgemeester Detmers, die met de beide wethouders Duindam en De Jong en secretaris Win- gelaar het gemeentebestuur ver tegenwoordigde reikte Koninklij ke onderscheidingen uit aan de heer N. Straathof die gedurende vele jaren bestuurslid was en nu nog steeds leerlingen opleidt en aan de heer L. v.d. Akker reeds ruim veertig jaar aktief lid. De burgemeester roemde het hoge peil dat de vereniging heeft bereikt en sprak over de taak welke de gemeenschap heeft om de zorgen te helpen te dragen. Hij bood namens het gemeentebestuur 2000 aan en mocht namens Heineken, die een grote brouwerij in aanbouw heeft in de Rarrepolder daar nog eens 3 mille aan toevoegen. Mr. J. Duinstee voerde het woord namens de ZH-Bond van r.k. Fanfare en Harmonie-gezel schappen. Hij speldde aan de heer L. v.d. Akker de gouden bondsonderscheiding op en reik te aan de heren .J Verhagen, N. v.d. Akker, G. Straathof, G. Verhagen en .J de Boer het bondszilver uit. Aan het slot van deze onderscheidingenreeks zetten de musici spontaan het „Lang zullen ze leven" in wat volop bijval kreeg. Het feestco mité dat zich in de afgelopen maanden beijverd heeft om gel den in te zamelen voor een flin ke financiële injectie presen teerde zich in de persoon van de heer A. Winkelmolen welke tevens de leiding van de avond had. In totaal is nu bijna 14.000 beschikbaar. Met de toezegging van burgemeester Detmers dat het gemeentebe stuur zeker een willig oor zal hebben door het nog ontbreken de bedrag van 2 mille als rente loos voorschot te verstrekken zal het streefgetal van f16.000 vol gemaakt kunnen worden. Hoewel financiële zorgen epn ken merk van een goede fanfare werden genoemd door de heer Winkelmolen („Dat betekent immers groei en uitbreiding") bood spr. als voorschot een ven tieltrombone aan. Als een ge weldige verrassing stond opeens de drumband VTOS aangetreden on de bovenzaal en bracht een drietal marsen waarna de heer W. K. v. Bohemen een muziek stuk aanbood. In dit klimaat was het heerliik musiceren en de aanwezigen hebben voloo ge noten. In het eerste deH een drietal zware werken welke ge tijden van intensief en toege- wiid renet eren. Na de ..Kleine Speelmuziek" werd via de „New Baroksvite" een overstaoje gemaakt naar het lichte genre. Geonend werd met een tweetal Glenn Miller-num- rrters, Moonlight Serenade en American Patrol en de Tiger Rag. Via Babv Face ping men met Passo Doble for Band op de Zuidamerikaanse toer. Daarin paste ook het Mexican Trum- I pets uitstekend. Gelardeerd met pittige solo's bereikte de stem ming met James Last op klom pen en Selectie uit Hair een I hoogtepunt. Dirigent Jan Mey I en zijn musici mochten een staande ovatie in ontvangst ne-1 men en ontkwamen niet aan een dubbele toegift. Volkomen op zijn plaats werd de heer Mey door de beide voorzitters nog eens extra in het zonnetje gezet niet alleen als de grote muzika le leider maar ook als de bezie ler van het korps. Voorzitter Straathof kondigde dan ook in zijn slotwoord ten aanho- re van vele collega-bestuurders aan dat Sint Jan weer aan de concoursen gaat dee'nemen. De j bezoekers aan het jubileum-con cert van a.s. vrijdag in de Christus Dienaarkerk wacht veel muzikaal genot temeer daar naast de jubilerende ver eniging nog een viertal andere korpsen mede gezamenlijk op- De vijf leden van de St. Jans Fanfare, die het bondszilver ontvingen. ALPHEN A. D. RIJN Een 31- jarige inwoner van Leiden is door de Alphense politie aange houden. Te Alphen had de man in dienstbetrekking een bedrag van 2300 gulden verduisterd. Na verhoor is hij overgedragen aan de politie te Leiden, waar hij een dergelijk feit pleegde en daarbij een buit behaalde van 3000 gulden. LEIDEN- Tot de jonge Neder landse solisten, die een plaats op het podium waar dig zijn, behoort beslis» Marja Bon, die zondagoch tend Frederic Meinders ver ving met overname van diens volledige programma. Marja Bon heeft vele eigen schappen die haar solistisch optreden wettigen: persoon lijkheid met een eigen visie, intelligentie, grote muzikali teit gepaard aan een behoor lijke techniek, en genoeg po diumroutine om kleine dé raillementen (bijna) onmerk baar weg te werken, zoals ln de 2e Ballade uit op. 10 van Brahms. Opmerkelijk is haar stilistisch inzicht. Een mooi gefraseerde Haydn-sonato m D gr.t., levendig en licht van toucher, met aandacht voor de klassieke tegenstellingen in dynamiek, leverde daar van onmiddellijk een bewijs. In de "Images pour piano' van Debussy versterkte zij die overtuigiig: een toucher, dat zich aanpaste aan de Franse techniek en met een uitgesproken inzicht in kleur en sfeer. Haar technischo veelzijdigheid toonde zij ook ln de drie Balladen op. 10 van Brahms, ofschoon haar beleving van deze romantiek nog meer zou kunnen uit groeien. Mogelijk dat ver moeidheid - het programma was zwaar-, en de pover ver warmde Stadsgehoorzaal haar enigermate parten heb ben gespeeld. Met een pittige vertolking van "Suggestions diaboliques" op. 4 van Pro- kofieff besloot zij haar pro gramma. Het is opmerkelijk, hoe deze koffieconcerten van K. en O. steeds meer bezocht worden door een publiek me» grote differentiatie in leef tijd. Verheugend vooral is no belangstelling van jonge mensen. Wij hebben de over tuiging, dat de voor hen be taalbare prijzen tot deze coi- certen een belangrijke drijf veer zijn. Daarom is de roti- tinuering van dit experiment, waarmee K. en O. verleden jaar is gestart van groot be lang. Hier rijst nogmaals ae vraag waarom er zo getreu zeld wordt met de voortzet ting van Kamermuziek, die door het wegvallen va; de Kunstkringconcerten, ln het slob is geraakt. De organisa tie van K. en O. is erop ge richt een zo veelz.jdig moge lijk publiek te bereiken. En zij die hun ogen open heb ben, moeten toch erkennen dat zij in die opzet geslaagd is. RIJNDERS OEGSTGEEST Stien de Bruyn en Ben Heuer hebben ooit sa men eens een toneelstuk ge schreven en daaraan de titel ge geven „De surprise". De tone listen van „de Grünerie" von den de Inhoud geschikt genoeg om het voor 't voetlicht te bren gen. En de wijze waarop zij dit zaterdagavond in de grote zaal van het verenigingsgebouw te Oegstgeest deden was op zich al een surprise. De aanwezigen wisten dit met een hartelijk applaus te waarderen. Ook van onze kant graag een „open doekje" voor het bijzon der leuke spel van Mevr. T. v.d. Meer-de Mooy als net dienst meisje Zwaantje Jongbloed. Z j sloeg haar tenten op in. een fa brikantengezin waarvan Papa, een rol van J. v.d. Meer, in de nesten zit niet alleen vanwege een gestolen uitvinding rnaar ook door chantagepraktijken omdat hij „verzwegen" schul den blijkt te hebben. Verwikkelingen en intriges waar iedereen zich mee gaat be moeien waardoor het van kwaad tot erger gaat. Aan het einde van het derde bedrijf die nen de verlovingen zich aan en het fabrikantenechtpaar is weer dichter bij elkaar gekomen. Mej. A. van Vliet speelde met veel fantasie ene Freule Sabina van Waveren. Dit was overigans niet haar enige taak, regisseur J. C. Jans had haar een dubbel rol toebedacht, namelijk die van Ella. D. Kromhout vertolkte op goede wijze de rol van Jacobs, een schilder die „ergens" met en veelal wel te vertrouwen was, Noemen wij voorts mevr. B. Mooi-Werkhoven en mevr. .1. Jans-v.d. Meer die bij de Grü nerie tot de vaste kern benoren. Er was eén nichtje dat niet écht een nichtje was hetgeen door Mevr. A. Heemskerk-van Bee- kum duidelijk uit de doeken werd gedaan. Een nieuwe naam in de „cast" was die van de heer H. Inthorn als ple.'gzoon ln het gezin waar zoon Dick als student ronddraaft. Dit laatste alias B. Heemskerk Met een grote verloting en een gezellig samenzijn was het weer een echt Grünerie-avondje-uit. A.K. Parachutisten hadden beki jks in Lisse LISSE Zaterdagmiddag werd door het Meubelbedrijf Europa Meubel Tissing B.V. het ope ningsfeest besloten met de da ling van drie parachutisten, die bij het trekken van de hoofd prijs van 1000 de notaris be hulpzaam zouden zijn. Tegen 4 uur trokken honderden naar het parkeerterrein aan do Stationsweg, waar de eerste pa rachutist 100 meter naast het aangegeven punt belandde doch de twee andere kwamen precies op het witte vlak t recht onder groot gejuich von het publiek. De prijs van 1000 (een lederen fauteuil) viel ten deel aan J. H. de Bruyn, Van Speykstraat 220. Lisse.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3