Ter Horst kon Feyenoord aan Jhie neemt niet in maling mij TE ONZEKER AIS AUSPUTZER VAN SPARTA: 4-0 KWADE VERVOORT NA TWENTE-DEN HAAG: Vreemd Somber Verstandig Herhaling - Xrl De Feyenoorder Boskamp steekt van vreugde zijn hand omhoog, terwijl Dries Visser verbouwereerd voor z,ich uit blijft staaren. Door de bal terug te koppen op het verlaten doel van Sparta komt de stadionclub aan een voorsprong van 2—0. Henk Wery is vol medelijden en zal Visser vlak daarna een bemoedigend schouderklopje geven ROTTERDAM Gerrie ter Horst is al jaren een (goede) „klever". Met Hans Eijkenbroek speelde hij wel eens zo sterk dat bondschoach Fadrhonc hem liet bespioneren voor het Nederlands elftal. Maar meer dan een klever is Ter Horst niet. Wie dat nog niet wist is dat gisteren in de altijd spannende derby Feijen- oord-Sparta duidelijk geworden. Als aus- putzer gaf hij zo weinig rugdekking aan zijn achterhoede, dat de schuld voor hèt debacle van 0-4 grotendeels op zijn naam geschreven moet worden. De hele week had Sparta met een moeilijkheid geleefd. De door trainer Steegman tot opvolger van Hans Eijkenbroek bestempelde Stef Wal beek had last van een voorhoofdsonsteking. Zijn neusgaten waren doorgebrand, zoals de voetbal wereld dat noemt, om eventueel voldoende lucht voor het spelen van een wedstrijd te krijgen. Maar zie: bij de warming-up bleek alle moeite vrijwel tevergeefs te zijn geweest. Steegman: „Toen Stef de kleedkamer binnenkwam kon hij zijn benen bijna niet meer optillen". Dit zei ge noeg. Klever Ter Horst moest dan maar eens bewijzen wat hij op de ausputzez-plaats waard was. Van deze beslissing zal trainer Steegman waar schijnlijk nog lang spijt hebben. Want Ger ter Horst raakte helemaal uit vorm, stapte niet at tent genoeg in, gaf weinig leiding en zorgde met zijn twijfelachtigheid voor veel verwarring. Daar kwam voor Sparta het nadeel bij, dat cen trumverdediger en nu dus Klever, De Munnik in de derde minuut een blunder van jewelste maakte. Hij had tot aak Ressel af te stoppen maar moest na een mooie voorzet van Vos toe zien hoe Feijenoords beweeglijke spits de bal met de borst meenam en doelman Doesburg kansloos sloeg door een achteloze voetmanoeu vre; 1-0. Trainer Steegman: „De Munnik sprong niet. Anders had hij de bal zo weg kunnen kop pen". Dat was voor Sparta de eerste onprettige ervaring. Maar daar bleef het niet bij. Toen de aanvalsmachine van Feijenoord op toeren raak te kwam een nieuw mankement bij Sparta aan het licht. Hield De Munnik Ressel slechts met moeite in bedwang, laatse man Ter Horst blonk evenmin uit dn doortastendheid. Hij schopte de ballen in opperste paniek over de zijlijn, was vaak bij onderlinge misverstanden betrokken en gaf geen enkele aanwijzing voor het verbeteren van de organisatie. Dat stimuleerde Feijenoord alleen maar, natuurlijk. Vooral de tweede iijn (De Jong met name) nam vaak het initiatief tot verrassende acties. Misverstand Het merkwaardige was dat de stadionclub in deze periode van overmacht toch niet aan sco ren toekwam. Daar was vijf minuten voor de rust een groot misverstand bij Sparta voor no dig. De Jong zette de bal hoog voor, Visser liep toe en kopte, maar Doesburg had daar niet op gerekend. Tergend langzaam rolde de bal in de richting van de doellijn. Doesburg rende nog achter de bal aan alsof zijn leven ervan afhing. Dat hielp weinig: 2-0. Feijenoord was betrekkelijk eenvoudig aan deze voorsprong gekomen. Het had iets meer druk uitgeoefend maar toch echt niet in deze mate als de doelpunten zouden doen vermoeden. Ach terin bij Feijenoord zat het evenmin op „slot". Van Hanegem was natuurlijk een wat onwen nig ausputzer, die met veel overtredingen de ac ties van Sparta tegenhield. Maar hij slaagde er, hoe dan ook, wel in. Van Hanegem: „Ik bezet deze plaats echt met tegenzin. Ik doe het in het belang van het elftal maar ik hoop er snel weer van af te zijn". Trainer Corver: „Of ik Wim als ausputzer handhaaf kan ik onmogelijk zeggen. Het hangt van diverse factoren af". En over Feijnoord als geheel: „Het verloopt thans erg gunstig. Lex Schoenmaker, die ik nog niet inge zet heb, komt steeds beter in vorm en dat bete kent een aanwinst. De Rotterdamse aanval zal daardoor beter gaan draaien en dat zal straks in treffers tot uitdrukking komen". Hachelijk Toch beleefde Wim van Hanegem een hachelijk moment. Vlak voor rust kwam de altijd lastige Nol Heyerman in actie en leek gevaarlijk te worden tot de kersverse ausputzer ingreep. Hij vloerde de Spartaan letterlijk en figuurlijk. De zwak leidende scheidsrechter Theo Boosten durfde het geven van een strafschop niet aan. Integenstelling tot de twinitgste minuut van de tweede speelhelft. De eenmaal op snelheid geko men, levensgevaarlijke Peter Ressel, die na de vervanging van De Munnik door Van Staveren de oorspronkelijke middenvelder Meutstege als teegnstander kreeg, had weer eens weinig moei te met Ter Horst, die voor hij het wist gepas seerd was. Tientallen meters achtervolgde hij zijn rivaal met de moed der wanhoop. Tot de Spartaan binnen het strafschopgebied geen uit weg meer zag. Na een voor iedereen duidelijke overtreding maakte Ressel kennis met de gras mat. Sparta wond zich ten onrechte op over de strafschop. Doesburg ging demonstratief naast het doel staan en toen Schneider zijn aanloop van de penalty nam pakte hij een op het veld gesmeten bierflesje op en bracht het naar de scheidsrechter. Dat gaf allemaal veel consterna tie en Boosten nam de bal op en riep Ter Horst bij zich. De irritatie van Sparta was toen snel verdwenen en Schneider kon scoren: 3-0. Steeg man: „Deze strafschop was terecht. Maar hij had ook voor Heyerman moeten fluiten. Dat was net zo'n erge overtreding. Bovendien had Boosten niet door, dat er een overtreding van Feijenoord aan het derde en het vierde doelpunt vooraf ging. Dat kan tegenwoordig allemaal maar". Commentaar van Corver daarop: „Boosten staat echter niet alleen. Ik heb die be doelde overtredingen van Feijenoord ook niet gezien". Toen was de „ramp" voor Sparta echter al een feit. Het spahgen-elftal was aanvankelijk strijd lustig gestart maar na die derde tegentreffer verdween het geloof bij de spelers. Dat was dui delijk zichtbaar bij dat laatste wapenfeit van Feijenoord. Boskamp, die met Jansen op het middenveld uitblonk, draaide zonder inspanning rond Sparta's tot dan niet onverdienstelijke middenvelder Hennie Michielsen en ston ineen alleen voor doelman Doesburg. Zo'n gemakkelij ke kans liet Boskamp niet lopen: 4-0. Wim van Hanegem zei over de herinnering aan het Sparta van het vorig seizoen: „Scoren was de kracht van dèt team. Dat element is ver zwakt. Sparta moet daardoor nu tot een middel matige team in ons voetbal gerekend worden". HANS DE BRUYN K s.%r. .f. Enschede Joop Vervoort is meestal de beminnelijkheid in persoon. Maar gistermiddag, ongeveer een half uur nadat FC Twente de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag met een overwin ning van 2-0 had afgesloten, werd de spelleider uit Bennekom in eens bijzonder kwaad. Toen hem in de bestuurskamer van het Diekmanstadion werd gevraagd, waarom hij Den Haags doelman Ton Thie wel en FC Twentes Eddy Achterberg niet had opge schreven na een van de vele grimmige duels tussen belden, zei Vervoort met stemverheffing: „Als Thie denkt mij in de mal?ng te kunnen namen, zit-ie ernaast. Hij heeft voortdurend vervelend lo pen doen. Dat Achterberg het hem steeds weer lastig heeft ge maakt, hoort bij het spel. Het is aan mij om te beoordelen, tegen wie ik moet optreden. In dit geval was dat tegen Thie, die meer malen heeft geprovoceerd en er vanaf de eerste minuut op uit was tijd te rekken". De confrontatie met Achterberg Thie zorgden herhaaldelijk voor opwinding in het veld en op de tribunes. De Enschedeër, die de nog steeds geblesseerde Jan Jeuring als voorste spits verving, hinderde de Haagse doelman voortdurend, wanneer deze de bal wilde uittrappen. Twee keer deed Thie in de eerste tien minuten, alsof hij door Achterberg was geraakt. Toen Vervoort de Twen- te-aanvaller na die tweede keer nog niet ter verantwoording had geroepen, maakte Thie een misprijzend gebaar naar de scheids rechter, die onmiddellijk zijn notitieboekje tevoorschijn haalde 1 Evert Teunissen, de trainer van FC Den Haag: „Ton was geïrri teerd omdat Vervoort had laten aftrappen, hoewel hij zijn plaats nog niet had ingenomen". Die irritatie was begrijpelijk. Het was namelijk inderdaad belachelijk dat Vervoort de wedstrijd liet be ginnen, zonder te hebben gecontroleerd of beide ploegen zich wel hadden opgesteld. Thie, die zich bij het beginsignaal nog in de buurt van de middencirkel bevond, moest naar zijn doel sprinten om te voorkomen, dat hij door de eerste Twentse aanval werd verrast. Uitstekend Een gebeurtenis welke de concentratie van de Haagse doelman stoorde. „Maar", aldus Teunissen, „toch niet zozeer dat hij er slecht door heeft gekeept. Thie heeft zelfs afgezien van zijn fout bij FC Twentes eerste doelpunt, uitstekend gespeeld". De door Teunissen gememoreerde fout bestond uit het loslaten van een ziedend afstandsschot van Kalle Oranen waema Frans Thijssen de score kon openen. Dat gebeurde vijf minuten voor het einde van de eerste helft van li Kees Storm (nr. 10) is karaktervoller aan het worden. Zijn strijdlust is groter dan de laatste wefeen het geval was en dat geeft trainer Teunissen vertrouwen voor de toekomst. Op de foto: doelman Schrijvers plukt de bal net voor hem weg. Twentenaar De Vries en Leen Swanenburg wachten af HET bestuur van de Nederlandse ijshockey, bond heeft zich de afgelo pen week wel van een vreemde kant laten ken nen. Voorzitter Schweers zei bij herhaling, dat Dave Andrews zich geen zorgen behoefde te maken. Als zijn verzoek tot natu ralisatie afgewezen zou worden was er geen man over boord. Dan zou de bond hem wel een Neder lands ijshockeypaspoort geven. Dezelfde avond ontkent voorzitter Schweers glashard deze mededeling. Vrijdagavond handelde de zegsman overeenkomstig zijn ont kenning. Pas op de alge mene ledenvergadering van de bond zal er een be slissing geforceerd wor den. Raak is daarover te recht ontstemd. Het dacht zonder moeilijkheden An drews voor de Nederland se competitie te kunnen opstellen en moet nu naar stig naar een alternatieve doelman voor het team gaan zoeken. Ook de zaak met de Canadezen Bell en Boyd moet in het licht van deze merkwaardige ont wikkeling uitgelegd wor den. DE nieuwe proforgani satie voor schaatsers (WISO) heeft het werkka pitaal voor dit seizoen openbaar gemaakt. Het is beslist geen schokkend be drag: anderhalve ton. Het is daarom te hopen dat de pogingen om andere spon sors te interesseren suc cesvol zullen verlopen, want anders ziet het er somber uit. De aanpak van de praktische zaken in de voorbereidingen wet tigt evenmin veel optimis me. Er is nog weinig gere geld en dat geeft zo be trekkelijk kort voor het begin van het seizoen toch wel te denken. De lei ders van de WISO zullen hard moeten werken om het publiek straks tevre den te kunnen stellen. Er wordt een bierflesje in de richting van Doesburg gegooid en c'.e doelman van Sparta zal deze „daad" gretig aanpakken voor een oponthoud bij het nemen van de strafschop voor Feyenoord een wedstrijd die kwalitatief tegenviel. FC Twente bereikte niet het niveau van de ontmoetingen met bijvoorbeeld MVV en Sparta en het sterk verjongde FC Den Haag miste (nog) de klasse om daarvan te profiteren. Spitz Kohn: „Dat het bij ons niet liep, was voor mij geen verrassing. Bijna iedereen had wel wat en in de afgelopen week hebben we ons meer bezig gehouden met het ver zorgen van blessures dan met trainen". En zegt Teunissen: „Als je nagaat hoeveel sterke mensen we zijn kwijt geraakt, viel dit helemaal niet tegen. Zolang onze jonge spelers nog aan de eredi visie moeten wennen, zullen we de punten echter voornamelijk in thuiswedstrijden kunnen pakken". Goede weg Lang zal dat echter niet meer hoeven te duren. De Hagenaars zijn duidelijk op de goede weg. Het FC Den Haag dat gisteren in Enschede in aktie kwam, maakte een heel wat betere indruk dan de ploeg die in de laatste twee seizoenen met dezelfde cijfers door FC Twente werd verslagen. Van een destructieve speelwijze was hier geen sprake meer. Den Haag probeerde dit keer ook tot offensieve daden te komen. En FC Twente had een zeer sterk spelende Piet Schrijvers om de nul te handhaven. De 19-jarige Kees Storm maakte het de niet ge heel fitte Epi Drost (hij liet zich 18 minuten voor het einde ver vangen door Harry Bruggink, tegelijkertijd ruimde Rene Notten het veld voor Johan Zuidema) herhaaldelijk lastig, terwijl links buiten Leen Swanenburg (18) ondanks het sterke spel van Cees van Ierss el soms tot verrassende akties kwam. Teunissen: „Dat Storm het zo goed heeft gedaan, biedt perspectief. Hij stond, toen hij vorig seizoen nog in de jeugd speelde, bekend als een jongen met weinig karakter, maar de laatste twee weken heeft hij bewe zen wel degelijk te kunnen knokken". Het jeugdige enthousiasme van FC Den Haag, was dit keer echter niet toereikend. Vier mi nuten na de pauze kwam FC Twente definitief in gewonnen posi tie toen Eddy Achterberg de bal na een pass van de goed spelen de Frans Thijssen oppikte, de maaiende benen van Aad Mans veld ontweek en vervolgens de uitlopende Ton Thie geen kans gaf: 2-0. Het rommelige duel waarin de veel pratende scheids rechter Vervoort zelden kon overtuigen, was daarmee beslist. FC Twente verdedigde de voorsprong zonder tot op de bodem te gaan. Ook nadat Kees Bregman de plaats had ingenomen van Hans Bres Teunissen: „Hij vroeg om vervanging omdat hij moe was" bracht de door vele ernstige en minder ernstige blessures gekwelde Enschedeërs niet meer in moeilijkheden. TON VAN DALEN DE koersbaan Nootdorp heeft de afgelopen vrijdag voor het eerst steun van een sponsor gehad. Door de prijzen de naam van de sponsor mee te geven kwam er geld voor de paardesport beschikbaar. Deze test had zijn aantrek kingskracht op de rijders, de eigenaren en het pu- eerste keer verdient een bliek. Afgaande op deze herhaling van dit experi ment zeker aanbeveling. TOPCOUREUR Jackie Stewart is eindelijk verstandig geworden. De steeds groter wordende gevaren van de autorace rij hebben hem tot het in zicht gebracht er beter aan te doen met de wed strijdsport te stoppen. Dat grote moment brak het af gelopen weekeinde in Lon den aan tijdens een lunch ter gelegenheid van zijn honderdste Grand Prinx- overwinning. Hij bazelde wat over een besluit, dat aan het begin van het sei zoen eigenlijk reeds zou zijn genomen, maar de werkelijke reden is een andere. De Fransman Ce- vert kwam onlangs om het leven en dat tragische on geval heeft de Schot zich bijzonder aangetrokken. Cevert stond bekend als vriend van Stewart. Ho- penlijk zal het voorbeeld van Stewart de komende maanden veel navolging vi genieten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18