Koeperman: „Contractschending' Woedende Andreiko: „Chantage" seizoen in doorbraak DAMMATCH OM WERELDTITEL IN GEVAAR KWALITEITSTREFFERS BIJ IJSHOCKEYSHOW VAN HIJS Sponsors denken na wanprestatie aan besnoeiing van prijzengeld Na zege on JAR: LANGSTE DRAVERIJ OP BAAN ALKMAAR OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA i de achtste partij. Werkelijke strijd i i zich pas Ebb o de Jong protesteerde tegen de uitlatingen van Koeper man. „Zulke aantijgingen laten wij niet over onze kant gaan." DEN HAAG Is de match om de we reldtitel dammen tussen Ton Sijbranils en Andris Andreiko in gevaar? Met deze vraag vertrokken vele damjournalisten van de persconferentie, die Ebbo de Jong en Ed Holstvoogd, secondanten van Ton Sijbrands, meenden te moeten beleggen naar aanleiding van uitlatingen van Iser Koeperman in de televisie-uitzending van donderdagavond 11 oktober. Koeperman beweerde in dié bewuste uitzending dat Sijbrands nog steeds r.iet bewezen heeft de sterkste dammer ter wereld te zijn en liet onder meer doorschemeren dat Sijbrands in het toer nooi te Hengelo zijn overwinningen op Aliar, Deslauriers en Kuyken op onrechtmatige wijze zou hebben behaald. „Dergelijke aantijgingen laten wij als secondanten van Ton Sijbrands niet over onze kant gaan", aldus Ebbo dé Jong, „want Koeperman wordt als secondant van An dreiko nota bene, de gelegenheid geboden op een dergelijke wijze in de publiciteit te treden. En uitgerekend één dag nadat ons van de zijde van het organisatie-comité verzocht is om althans tijdens de match geen ruchtbaarheid te geven aan een op de Russische equipe betrekking heb bende zaak, die men bepaald opzienbarend zou kunnen noemen". Wat die opzienbarende zaak inhoudt is niét dui delijk ook ail omdat de beide secondanten, even als de toernooileiding geen nadere inlichtingen wilden verstrekken. „Als wij die zaak in de pu bliciteit brengen," zegt toernooidirecteur Aad Ivens „dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat er een onderbreking van de match zal plaats vinden en dat is niét in het belang van deze tweekamp." Andreiko reageerde fel op de beschuldiging: „Dat is chantage wat er met mij gedaan wordt. Ik ben de dupe van een Nederlandse houding, die mij wil intimideren. Ik zit hier, maar ik zou mij anders hebben voorbereid op de volgende partij en dat wordt door u nu blemmerd." Ook Koeperman had er geen goed woord voor over: „Wij hebben een contract en dat is van Nederlandse zijde geschonden. Toen wij in Ne derland aankwamen werd ons direct hel boek van Ton Sijbrands onder de neus gedrukt waar in allerlei leugens over en aanvallen tegen de Russische spelers staan. Dat is beledigend en onze eerste reactie was om direct terug te gaan naar Rusland. Wij zijn overeengekomen en dat is een gentleman agreement, dat de spelers of secondanten niets denigrerends over de andere partij in woord of geschrift zouden zeggen en dat is de eerste de beste dag al gebeurd. Mag ik mijn mening, die ik alleen als Koeperman en niet als secondant van Andreiko heb gegeven, dan in die televisie-uitzending kwijt? De Nederlanders zijn begonnen om het contract te schenden." Nog was de Russische aanval niet ten einde. Het hoofd van de Russische delegatie Riek- s"tinsh, die door het ministerie van sport is mee gezonden, stelde: „Wij behouden het recht om volgens het contract te handelen." Op de vraag wat dat inhield kwam het ironische antwoord: „Dat zulit u zelf wel begrijpen." Andreiko had het laatste woord: „Met mensen die zich niet aan een contract houden wens ik niet meer te spreken." Met driftige passen ver liet hij de persruimte. Moet hieruit nu worden geconcludeerd dat de tweekamp tussen de beide grootmeesters al ten einde is? Het heeft er veel van weg gelet de uitspraak van de heer Riek- stinsh. Maar ook In het verleden hebben de Russische dammers dikwijls gedreigd een toer nooi te zullen verlaten maar het is er tot nog toe nog steeds niet van gekomen. Wanneer een dergelijke tweestrijd nu eens achter de borden uitgespeeld zou worden dan zou het de 'toernooi leiding, de sponsors en het publiek goed van pas zijn. FENNO BOOG DFN HAAG Het wordt iedere dag onbegrijpelijker de twee grootmeesters van plan zijn in de match oM ce wereldtitel dammen. Zo ook in de achtste partij, die gh teren na slechts vierendertig minuten en tweeëntwintig zetten in een puntenverdeling eindigde waardoor Sij brands met 9—7 leidt. Den Haag De gezelliger gewor.den Hokij heeft gister avond kennis gemaakt met een bijna professioneel Raak, dat de tweede ploeg uit Noorwegen, JAR met 5 -3 versloeg. Voor het debuut van een pas twee weken in training zijnde ploeg alleszins verdienstelijk. Pers man Hans Kortekaas: ,,Ik ben door deze wedstrijd opti mistisch geworden. Dit seizoen komt de doorbraak van Raak, daar begin ik steeds meer in te geloven. De gezelligheid die door de keyen toe. Raak had er meer nieuwe manager Henri Seriese moeite mee dan JAR. Want de werd geschapen door voor de Noren kwamen de schrik te aanvang van het duel de ar- boven met een voorsprong van liesten Ricardo en Rickyteal te 02. Nog voor de eerste pauze 'laten optreden, moest al snel was de schade echter ingelo- plaatsmaken voor een verbe- pen door Turk en Decloe. Toen jtepheid die de achthonderd toe- Raak ging spelen zoals het schouwers de schrik om het hoorde bleef de constructieve hart sloeg. Over en weer werd Noorse ploeg nergens meer. Al er van alles uitgehaald wat handhaafde zich een geladen niet mocht en kwamen ook de spélbeeld, de hardwerkende en istickhandelingen vaak opval- beter spelende Haagse forma- lend verkeerd uit. Het was dantie kreeg loon naar werken, ook moeilijk om in die harde Via Nicoll, Bell en Randell beginperiode met diverse voor Raak en Andressen voor vechtpartijen de emoties in te JAR. tomen en de scheidsrechters Coach McCrea: „De Canade- ihielden zich onverbiddelijk aan zen moeten nog enigszins wen de letter van het reglement, nen aan het Europese spel. Elke keer binnen tien minuten Vele overtredingen waren werd er een speler naar de daaraan te wijten. Maar als strafbank gestuurd. Temidden we ingespeeld zijn komt dat al- dit tumult kwamen beide lemaal wel in orde" Ploegen nauwelijks aan ijshoc- HANS DE BRUYN voor Boete Wageningeu Haag De tuchtcommissie an het betaalde voetbal heeft 'ageningen een boete opgelegd an 750 gulden, waarvan de elft voorwaardelijk. straf werd uitgesproken naar anleiding van moeilijkhed n ie zici hadden voorgedaan in P iust an de wedstrijd Wage ngen— t C Utrecht uit de lugdcom ietitie van het betaal- e voetb-— Scheidsrechter G. etelmans kreeg moeilijkheden het een aantal toeschouwers. GELSENKIRCHEN Rusland zal cp 21 november zijn tweede wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1974 te gen Chili in Santiago moeten spelen. Een verzoek van Rus land om de Chilenen in een an dere plaats in Zuid Amerika te ontmoeten was afgewezen. MADRID De uitslagen van de wedstrijden, gisteren gespeeld voor de Spaanse voetbalcompe titie zijn: MurciaAtletico Bil bao 0—0, CastellonBarcelona 0—2, Real Madrid—Malaga 0— 0. Real SociedadOviedo 20. Espanol—Atletico Madrid 1—0. Racing Santander—Las Palmas 10, Sporting GijonElche 20, Celta—Valencia 0—2. ALKMAAR De langste draverij in de Nedérlan,dse drafsport Is morgenmiddag te Alkmaar. Het gaat om bijna viereneenhalf ki lometer. De eerste start is om half twee, de tips: irijs: Cittle, Killing Fci Impuls W.Isidore Vcstingprljs: Leonhard, Krone Bulten- Toekomstboker X: Indra. Jade en Gretchen W. Vietorieprijs: Irisclh Kan Grand. Gesle en Junlbus B. De uitslagen van de gisteravond In Nootdorp gehouden draverijen zijn: v.d. Goes tapljten-prljx over 2000: 1. Kwikstaart A (J. VVagenaar) 1.27 9: 2. Lion Victory (bulten wedden schappen); 3. Karl Spencer. Wlnn. 7.20 pl. 2.90 3.10 2.20 kopi CMC-Melk Inie-prijs over 2000 meter: 1. Joris Hagheweyde (G. Bosschle- 1.25.0; 2. Karola V. Gonny, 3. AGO-vcrzelterlngen kas en gewas-prijs over 2000 meter. 1. Indra Shadow mej. M, Verhoeve) 1.24.1; 2. HIr- glns: 3. Goodwill. Wlnn. 2,60 pl. 1.20 1.30 1.40 kopp 9.60. PasmanH Schllderbcdrljt BV-prIJs over 2000 meter: 1. Junior Volomon (J, Wagenaar) 1.24.6; 2, Idool Vreden- hot; 3. lo Hendrik. Wlnn. 3,60 pl. 1.90 3,50 11.30 kopp. 5,40 trio 561,60. De sponsors, die gezamenlijk een kwart miljoen gulden in deze match hebben gestoken, zullen zich zodoende na deze wanpres tatie een tweede maal bedenken om hun geld in een dergelijke zaak te stoppen. Enkele spon sors spelen al met de gedachte om het prijzengeld, dat op 50.000,— is gegarandeerd, flink te besnoeien. De heer J. P. Louwerse, public relationman van de Nationale Nederlanden: „Voor ons als sponsor is het niet leuk dat dit nu gebeurt. Wij hebben er geld ingestopt met de voorspiegelingen dat het een goede propaganda voor de dam sport is. Het is een antipropaganda voor de damsport. Maar, en dat wil ik vooropstellen, wij als spon sors mogen geen enkele inbreng hebben om maar enigszins te trachten het spel te beïnvloeden. Ik vind wel dat Ton Sijbrands, als broodspeler, en Andris An dreiko, als staatsamateur, hun sport slecht verkopen. Aan pu blic relations hebben zij geen moment gedacht, want anders zouden zij wel wat langer door spelen en zich niet zo snel met de remise tevreden stellen". Ondertussen zit het publiek er maar mee, want hoe leuk een simultaanwedstrijd tegen Harm Wiersma ook is, de toeschou wers willen strijd zien en die is de laatste dagen uitgebleven. Achtste partij match wereldtitel dammen. Wit: Andreiko, zwart: Ton Sijbrands. 1. 32—28, de vierde maal dat Andreiko met deze zet begint. Het geeft blijk van een weinig gevarieerd re- wereldkampioenschap dammen fa® B sijbrands andreiko pertoire en de Rus kan wel op Koepen „Waarom speelt Sijbrands 4— 10? Het is toch een bewijs dal hij de schijven van het bord wil hakken, want als ik 3025 speel dan komt hij met 18—23, enz. en er zijn weer enkele schijven van het bord met een iets bete re stelling voor zwart. Wat moet ik dan doen? Ik heb Ton remise aangeboden maar die weigerde. Ik moest dus wel 28 —22 spelen omdat ik nie/ in het nadeel wil komen". 7. 2822, 17x28; 8. 30—24, 20x29; 9. 34x32, 21—26; er is geen enkel contact meer in de stellingen en de spe lers kunnen ook geen fouten maken. zijn vingers natellen dat Sij brands met zo'n opening geen verwikkelingen gaat zoeken. Vandaar 11923; 2. 28x19, 14x23; 3. 33—28, 23x32; 4. 37x28, 10—14; 5. 41—37, 16—21; 6. 35—30, beide spelers willen toch wel dammen getuige hun laatste zetten. Het publiek ging er eens voor zitten mede omdat de spelers in dit stadium de be denktijd alle eer aandeden. Sij brands had voor die eerste vijf zetten al een kwartier gebruikt, en dat beloofde veel voor het verdere verloop. Maar wat is ie dereen bedrogen uitgekomen. 6. 4—10; Andreiko: „Een kind van twee jaar kan zo'n stand verder spe len en doet het dan ook nog foutloos". 10. 39—33, 14—19; 11. 44—39, 10—14; 12. 32—28, 5—10; 13. 37—32, natuurlijk weer een ruil, ditmaal van Andreiko. „Ik moest wel want anders speelt Ton 19—23, enz. en dan kan ik die lange vleugel niet meer op lossen. 1326x37; 14. 32x41, 18—22; zoekt het nu eens over de flanken en niet door het centrum. 15. 28x17, 11x22; 16. 4137, 13—18; 17. 50—44, 6—11; 18. 33—28, 22x33; 19. -39x28, 11— 17; 20. 44—39, 9—13; 21. 37—32, 19—23; 22. 28x19, 14xz3; remise op voorstel van Andreiko. - DEN HAAG De vorig jaar nog voor sfeerloze ijshockeytempel versleten „De Uithof" beleefde gisteravond een happening van de hoogste orde. Men moet ver in de Ijshockeygeschledenis terug gaan om tegen te komen wat gisteravond werd ge demonstreerd. Met ijshockey van waarlijk zeer hoog niveau versloeg HIJS Veronica Smoke Eaters uit Geleen met 23-2. Maar wat belangrijker is dan die eclatante zege, Is de wijze waarop deze tot stand is gekomen. Vorige week in de wedstrijd tegen Osio, dat toch maar vierde in de Noorse competitie werd - was al duidelijk geworden dat de eerste en de tweede aan- valslijn voor elkaar niet onder zouden doen in pro ductiviteit. Dat werd gisteravond onderstreept. De eerste lijn (Hunting (3)), Queen (4) en Hagen doorn (3) maakte tien, de tweede lijn (De Greauw (2) Moord en Morris negen doelpunten. Stuk voor stuk treffers die streden om de schoonheids prijs. In de monsterscore mag de inbreng van Dietz (2), Koeslag en Verboom niet onvermeld blij- AI na veertien seconden kreeg de Smoke Eaters de eerste tegenslag te verwerken. Henri Hunting slin gerde zich onnavolgbaar langs de Geleense defen sie en gaf doelman Michielsen het nakijken. Het was het sein tot een massale stormloop op het Ge leense doel. Dat het in de eerste periode slechts bij vier treffers zou blijven is hoofdzakelijk nog te danken aan het voorbeeldige backchecken van de Tsjechen van Smoke Eaters Vosatko, Anton en Nasvetil. In de tweede periode was het hek echter van de dam. De Haagse aanvallen sneden door de Geleense de fensie met tien kwallteltstreffers als gevolg. Na tuurlijk wei', Geileen geen portuur voor HIJS het bleef in cfo breakouts gevaarlijk- Maar doelman Cor Hoogendoorn verkeerde evenals vorige week in grootse vorm. Toen ook bleek de enorme grote waarde van Ejay Queen in de eerste lijn. Snel schaatsend en flitsend schietend zorgde hij voor treffers en voor assist. De derde en laatste periode was weggelegd voor de andere Canadees van HIJS Veronica, Paul Morris die een gave hat trick scoorde en zijn totale productia daarmede op vijf bracht. Het publiek (2000 man) zocht niet voortijdig de uit gang op maar bleef tot het laatste signaal wach ten, om te applaudisseren voor de spelers van HIJS Veronica die hoewel nog vroeg in het seizoen nu al een gave ijshockeydemonstratie hadden gegeven. HIJS-Veronica Smoke Eaters 23-2 (4-0 10-0 9-2) Schotcrt op het doel van HIJS: 29. Op het doel van Smoke Eaters 71. Overige uitslagen coupe nationale Nederlanden zijn Tilburg Trappers—'Thialf 16-0 (5-0, 3-0, 8-0). Nij megen—Brussel 7-5 (3-2, 1-1, 3-2). Cor Hoogendoorn was gistcravom weer 1". groot»** •urm 'u. twci wedstrijden moest hl, Si'echt twee doelpunten doorlaten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9