TWEEDE KAMER AANVAARDT BELEID KABINET DEN UYL Rockefeller waarschijnlijk opvolger van Spiro Agnew CGidócSoimmt Huurwaarde eigen huis weer in studie Werf personeel protesteert Ontvoerders in Mexico eisen half miljoen PPR ook in geldnood VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van o b parlementaire redaktie. Den Haag Het kabinet-Den Uyl gaat het inko mensbeleid voor middenstand en landbouw op nieuw bestuderen, de verdubbeling van de huur waarde op de helling zetten en een wettelijk ka der scheppen voor het welzijnsbeleid. Dit is het gevolg van moties, die tijdens de algemene poli tieke beschouwingen ingediend werden door de KVP (welzijnsbeleid), ARP (de huurwaarde van de eigen woningen) en CHU (inkomensbeleid middenstand en landbouw) Overigens stemden de linkse partijen tegen de laatste twee moties. Minister van financiën Duisenberg tijdens de financiële beschouwingen in de Tweede Kamer ROTTERDAM (ANP) Het duizend man tellende personeel van de Rotterdamse scheepswerf Piet Smit heeft een telegram gestuurd aan de directie van het Rijn-Schelde-Verolme-concern naar aan leiding van de plannen om de werf te sluiten. Het personeel vindt liquidatie van de werf voor barig, terwijl volgens hen het sociale aspect in het reorganisatierapport onvoldoende aandacht heeft gekregen. Dringend wordt verzocht andere mogelijkheden ter gezondmaking van het concern te zoeken. „Wij verwachten op korte termijn een positieve uit spraak over de toekomst van de werf te horen." Woensdag lekte een discussiestuk uit over een reor ganisatie die 2300 personeelsleden van het RSV- concern zou betreffen. Zeshonderd daarvan zou den in andere RSV-bedrijven geplaatst kunnen worden. De positie van 1700 man is nog onbe kend. De directie wees er op dat het om een dis cussiestuk gaat en dat er geen sprake van is dat er al besluiten zijn ganomen. De drie christen-democratische partijen hebben door het geza menlijk akkoord gaan met de drie moties niet alleen bereikt, dat het beleid van het kabinet- Den Uyl op bedoelde punten wordt bijgeslepen, maar ook dat KVP, ARP en CHU elkaar weer voor een groot deel gevonden hebben. Na drie dagen debatteren bleek vannacht, dat de Tweede Ka mer het beleid van het kabinet Den Uyl in grote lijnen aan vaardt. KVP en ARP lieten dui delijk uitkomen, dat zij voldoen de vertrouwen in het kabinet hebben. Een vertrouwen, dat in dank aanvaard werd dodr pre mier den Uyl. Zelfs nadajt de twee confessionele partijen erop gewezen hadden, dat zij met het kabinet overleg wilden plegen over veranderin gen op onderdelen van dit be leid. Oppositieleider Wiegel heeft niet veel succes kunnen boeken. Meer nog, hij raakte min of meer geïsoleerd, omdat noch de CHU noch de DS '70 van dr. W. Drees jr. bereid waren zonder meer achter de liberale opposi tie aan te lopen. Premier Den Uyl wees er in de eindronde nog eens op, dat zijn kabinet een hoge gooi wil doen: bestrijding van de inflatie en werkloosheid en gelijktijdig be ginnen met de spreiding van in komens, kennis en macht. Be gonnen moet worden met kleine veranderingen. „Maar dit kabi net zal zich van het spoor dat het heeft uitgezet niet laten wegdringen" aldus de minister president. Onderzoek inkomen De Tweede Kamer verwierp acht moties, waarvan er drie door de liberale oppositieleider Hans Wiegel, drie door de DS'70-frac- tieleider Drees, één door de CHU-fractieleider Kruisinga en een door het RKPN-lid Klaas Beuker werden ingediend. Deze moties hadden betrekking op de verhoging van de fiscale huur waarde (Wiegel wilde het rege ringsvoorstel laten intrekken), het ongunstige geval van het prijsbeleid voor de rentabiliteit en de inkomens van onderne mers, de onevenredige lasten verzwaring voor met name de middengroepen. Voorts op de zelfstandige verantwoordelijk heid van het kabinet inzake het loon- en prijsbeleid, het handha ven van de progressie in de in komstenbelasting, de rente-af trek en doorstromingsheffing, het indienen van wetsontwerpen op het terrein van geluidshinder en bodemverontreiniging, en tenslotte het regeringsbeleid in zake de huidige wetgeving. Deze laatste motie was een mo tie van het lid Beuker, die hoof delijke stemming aanvroeg. landbouw-middenstand Premier den Uyl had zich in de loop van het debat reeds bereid verklaard tot minnelijk overleg inzake de verdubbeling van de fiscale huurwaarde eigen wonin gen. Hij hertiaalde nog eens dat het niet de bedoeling is van het kabinet de landbouw en de mid denstand extra zwaar te treffen door de lastenverzwaringen en belastingverhogingen. Op het gebied van het milieube heer is binnen enkele weken he wetsontwerp Chemisch Afvalstof fen te "verwachten. Aan de Bodemverontreiniging en de geluidshinder wordt hard ge werkt. Over de spreiding van de maatre gelen ter stimulering van de werkgelegenheid zei de premier, dat nadere mededelingen bij de begrotingsbehandeling van eco nomische Zaken zullen worden gedaan. Wat de toenemende criminaliteit betreft wees drs. Den Uyl erop, dat ook de oorzaken hiervan weggenomen dienen te worden. „Met.de bestrijding ervan al leen komen we er niet", aldus de premier. Overigens gaf hij wel te kennen dat gewerkt wordt aan het versterken van een aantal politiekorpsen, onder meer in Den Haag. Mevrouw Den Uyl was een van degenen die gisteren in Utrecht het startsein gaven voor de dekenactie voor de bevrijdings bewegingen in de Portugese koloniën. Ook mevrouw De Gaay Fortman en schrijver Jan Wolkers waren aanwezig bij de start van de actie van de Dr. Eduard Mondlane-stichting. llEXlCO-STAD De ontvoerders De 47-jarige consul, dr. Anthony van een Britse honorair consul Duncan Williams, en de indu wt een Mexicaanse industrieel strieel, Fernando Aranguren. In Guadalajara hebben de vrij- werden woensdag ontvoerd, lating geëist van 51 politieke ge- De ontvoerders hebben ten slotte vangenen en hun overbrenging meegedeeld, dat zij linkse naar Noord-Korea. De ontvoer- guerillastrijders zijn en deel 'Iers eisen voorts een lossom uitmaken van de communisti- een half miljoen gulden. sche liga. Prof. J. Tinbergen op Cleveringa- leerstoel Leiden Leiden ANP Prof. dr. J. Tin bergen gaat internationale sa menwerking doceren op de zo genaamde Cleveringaleerstoel aan de rijksuniversiteit in Lel den. Hij volgt hiermee prof. dr. B. A. Sijes op, die als eerste buitengewoon hoogleraar van '71-'73 de wisselleerstoel bezette. Prof. Tinbergen wais tot het einde van het afgelopen academiejaar hoogleraar in de economie der centraal geleide stelsels en ont wikkelingsprogrammering aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Tevens vervulde hij hst directoraat van het vormings centrum voor ontwikkelingspro grammering. Prof. Tinbergen, die op 12 april 1903 in Den Haag werd geboren studeerde theoretische natuurkunde aan ae Leidse universiteit en promo veerde daar in 1929. Prof Tin bergen is lid van enkele acade mies van wetenschapp:n. In 1S69 ontving hij samen met Ragnar Frisch de Nobelprijs voor economische wetenschap pen voor ontwikkeling en toe- passie v»- dynamische model ler. van de analyse van econo mische problemen- Consumentenbond waarschuwt voor levensgevaarlijke filmprojektor DEN HAAG (ANP) „Levensge vaarlijk" is het oordeel van de Consumentenbond over de Rush-filmprojektor die wordt geïmporteerd door East-West Agencies te Den Haag. Dit oor deel kwam na een algemeen on derzoek van projektoren, waar over publikaties verschijnen in het novembernummer van de Consumentengids. Naast isolatiegebreken heeft deze projekitor een metalen schroef vobr hoogteverstelling, die rechtstreeks het onderdeel dat onder netspanning staat, kan aanraken. Hierdoor komt het hele apparaat, dat een metalen huis heeft, onder stroom te staan. Koekoek daagt Wiegel uit DEN HAAG —Minister-president Den Uyl kon gistermiddag tij dens de politieke debatten in de Tweede Kamer tevreden toezien hoe Boerenleider Koekoek oppo sitieleider Wiegel bestookte. Koekoek smaalde wat over de le denwinst die de VVD in de laat ste weken heeft geboekt. De boerenleider wilde best een flink bedrag verwedden, als Wiegel de ledenwinst waar kan maken Letterlijk zei hij: „Als Wiegel duizend leden op tafel kan leggen, die hij in één week heeft gemaakt, krijgt hij duizend gulden van me". Wiegel rea geerde met te zeggen dat als Koekoek het figuurlijk bedoelde, het voor hem geen enkel pro- De veertig „Little Anprls of Korea", de hartveroverende groep uit Azië, is gisteren voor een tweede bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Vorig jaar december kreeg de groep grote bekendheid door het optreden op het Unicef-Gala in Den Haag. De groep van meisjes tussen t',?n en veertien jaar geeft zeven uitvoeringen in Den Haag, Delft, Rotterdam, en Utrecht. Generaal niet op het matje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) zal geen maatregelen nemen tegen de territoriale be velhebber oost, Generaal-Majoor L. A. D. Kranenburg. Hij ant woordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Ploeg (VVD). De bewindsman heeft dB gene raal, die in een nota aan zijn cnder-commandanten en de be velhebber van de landstrijd krachten zijn persoonlijke ver ontrusting uitsprak over de de fensie-inspanning In ons land, verzocht de geadresseerden te laten weten dat hij van hen geen reakties meer verwacht en d - zaak als afgedaan be schouwt. Minister Vredeling zegt dat een militair best van zijn verontrusting mag blijkge- ven, maar hij vindt het ontoe laatbaar dat hiervoor de hiërar chieke kanalen worden gebruikt. WASHINGTON (UPI) De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, schijnt de meeste kans te hebben opvolger te worden van vi ce-president Spiro Agnew, die eergisteren aftrad we gens belastingfraude. Gis teren zijn de Senaat en het Huis van Afgevaardigden begonnen met het selectie proces van de opvolger. Bij beide partijen bleek veel verzet te bestaan te gen de voormalige minis ter van financiën John Connally, die nog niet zo lang gleden toetrad tot de Republikeinse partij. Het aftreden van vice-president Agnew, gekoppeld aan een be kentenis van belasting-ontdui king, was een compromisfor mule die werd bereikt na lang durige onderhandelingen tussen Agnews advocaten, minister van justitie Elliot Richardson en de openbaar aanklager van Mary land, George Beall. Richardson zei gisteren op een persconferentie dat Agnew, door zijn oneervol aftreden als vice- president, genoeg gestraft is, zonder ook nog een gevangenis straf te krijgen. Richardson liet uitkomen dat de openbaar aanklager van Mary land, waar Agnew gouverneur was, een gevangenisstraf wilde als onderdeel van het akkoord tussen Agnew en de Justitie. Horeca wenst herinvoering zomertijd DEN HAAG (ANP) Het Be drijfschap Horeca heeft in een telegram aan de ministerraad gepleit voor herinvoering van de zomertijd. Dit wordt van belang geacht, om dat verlenging van het aantal uren daglicht na de werktijd een gunstige uitwerking zal heb ben op de vrijetijdsbesteding en recreatiemogelijkheden van de Nederlandse Consument. Ook wordt de spreiding van de va kantie in tijd er door bevorderd, als gevolg waarvan het b'nnen- komend toerisme weer wordt gestimuleerd. Verder meent het bedrijfschap, dat door de herinvoering de verkeersveiligheid gedurende de zomermaanden zal zijn gediend en een belangrijke besparing op het energieverbruik gedurende de zomermaanden kan worden verkregen. De in Nederland geboren prof. dr. N. Tinbergen (midden), bra?r van de econoom dr. J. Tinbergen, is gisteren de Nobelprijs voor geneeskunde toegekend. Dr. Tinbergen, die de prijs deelt met de Oostenrijkers prof. Karl von Frisch (l.) en dr. Konrad Lorens (r.). De Nederlander die hoogle raar is aan de universiteit van Oxford kreeg de onderscheiding voor zijn baanbrekend onderzoek naaf de gedragspatronen van het dier. De broer van dr. N. Tinbergen, Jan (70), werd in 1969 on derscheiden met de Nobelprijs voor Economie. n "kW i „Gedogen" gaat door VERWACHT WERD DAT K.V.P. EN A.R.P. zich bij het Kamerdebat over het regeringsprogram voor 1974 overwegend positief zouden opstellen. Maar de opstelling van Andriessen en Aantjes zal zeker het kabinet-Den Uyl nog meegevallen zijn. Goed. met name de K.V.P. zal dan nog pogingen ondernemen om de begroting op vier punten te wijzigen, maar politieke brand dreigt er alleen, wanneer er daardoor een Kamermeerderheid uit de bus komt voor bezuinigingen waartegen het kabinet besluit zich te ver zetten. Wanneer de C.H.U. a de eerste ronde begrotingsbehandeling, in tegen stelling tot haar christen-democratische zusterfracties, toch overwe gend de indruk van echte oppositie achtergelaten heeft, komt dit voor een deel meer doordat Andriessen en Aantjes zich vrij waarde rend tegenover Den Uyl opstelden en minder doordat de C.H.U. dichter tegen de V.V.D. aankroop dan voor de toekomstkansen van de éne christen-democratie gewenst is. Anderzijds kwam Kruisinga op diverse punten toch weer dicht bij het V.V.D.-standpunt te staan, doordat ook Wiegel ditmaal de oppositie viool „con sordine" begeerde te spelen. TENZIJ ZICH IN DE VERDERE BEGROTINGSBEHANDELING on verwachts grote moeilijkheden zouden voordoen (enkele ministers van dit kabinet kunnen door ontactisch optreden daarvoor zorgen) ziet het ernaar uit, dat het voor de regering-Den Uyl een geprolon geerd „gedogen" wordt en zelfs met een wat minder smalende bij toon, dan er bij het algemeen Kamerdebat afgelopen zomer klonk. De „gedogende" fracties van K.V.P. en A.R.P. zijn allesbehalve ze ker ervan, dat deze regering haar ambitieus program waar zal kun nen maken en terzake de planning op langere termijn moeten ze op diverse punten ernstig voorbehoud maken. Maar in alle oprechtheid hebben Andriessen en Aantjes moeten con stateren en willen erkennen, dat het program voor 1974 in belangrij ke mate overeenstemt met het christen-democratische urgentiepro gram. Zou het kabinet, nu of later, bereid zijn zijn beleid op een paar punten te wijzigen, dan zit voor de naaste toekomst zelfs min of meer een vrij-vaste Kamermeerderheid in het vat. OP HET EERSTE GEZICHT schuilt het grootste gevaar voor het ka binet dan ook in de hoek van de linkse groepen aan het progressie ve front. Bij de politici die nog steeds teleurgesteld zijn over de ka binetsformatie en die „Keerpunt" voor 100% en dan nog liefst op de korts'-mogelijke termijn gerealiseerd willen zien. Zo tegen de tijd van Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen zouden zij het de „gedogers" en daardoor het kabinet moeilijk kunnen maken. Autokopers doen aan charitas WANNEER STRAKS, bij de be grotingsbehandeling van Ver keer en Waterstaat, het statie geld'op nieuwe auto's aan de orde feomt, zal de minister ter- wille van de duidelijkheid (die op dat moment dan niet in de eerste plaats politieke duidelijk heid és) goed moeten uitleggen, wat nu feitelijk de bedoeling is. Vrijwel niemand gelooft het verhaltje dat hiermee een bijdrage wordt geleverd aan de oplossing van het autowrakken- probleem; bijna iedereen ver- sphatkist, komt trou wens aan voorgangers van het kabinet-Den Uyl toe. Toen werd de kronkelige vondst zelfs nog uitgeprobeerd met het argu ment dat op die manier mis schien de uitbreiding van het wagenpark kon worden tegenge gaan. In feite zal de minister van Financiën nu rillen bij de gedachte dat door vermindering van het gemotoriseerd verkeer er aan belastingen, accijnzen en statiegeld" veel minder geld in de schatkist zou komen. moedt dat de regering tuk is op Als het lukt komen straks alle het krijgen van een renteloze staatslening die bovendien tenzij er weer eens een auto- arm tijdperk komt nooit be hoeft te worden afgelost. bromfietsen, gaskachels, was machines en kapokmatrassen aan de beurt; ook die ontsieren, wanneer ze afgedankt worden, vaak het milieu. Gewone obliga tie-leningen van de Kneuterdijk kunnen dan een zeldzame uit zondering worden. Weeroverzicht - -L:' A zonnig F= mist 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren opklaringen •ft-hagol warmtefront H hoge-drukgebied ^^bewokng sneeuw ■e-r kou-front L lage-drukgebied onweer windrichting verplaatsmgsrichting De Bilt In de nacht van gisteren op vandaag heeft het in het bin nenland overwegend licht gevro ren. Vooral dicht aan de grond werden lage minima waargeno men: min 4 graden. De lage temperaturen werden In de hand gewerkt doordat een rug van boge luchtdruk zich dicht In de nabijheid van ons land op hield, terwijl bovendien de luchtmassa's waarin we ons be vinden hun oorsprong in het Noordpoolgcbied hebben. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een actieve stormdepressie, een oude tropische cycloon. De depressie koerst naar de ingang van het Kanaal. Op de nadering ervan steekt in ons land een koude zuidoostelijke wind op. De verdere gedragingen van de depressie zijn op dit moment nog moeilijk te beoordelen. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI :op donder dag om 18.00 uur: Vrij koud, later meer bewolking met kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot S Min. temp.: van 4-8 graden. Max. temp.: van 10-14 graden. Kans op een droge periode van minstens R uur: 80 procent. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Helder Locarno Londen Luxemburg Den Haag (ANP) In de okto- ber-uitgaaf van de PPR-aktie- krant wordt de PPR „een partij zonder centen" genoemd. Do oorzaak ervan wordt toege schreven aan een tekort over 1972 van ruim 30.000,- en aan een administratieve chaos op het partijbureau. Het tekort over 1973 wordt weer op m non Het partijbestuur van de PPR wil nu door 'n serie korte en inten sieve acties in de partij er in één klap weer „boven op" komen. Men streeft er naar op 5 decem ber 100.000,— bijeen te heb ben. Op het november-congres van de PPR zal het bestuur met voorstellen komen 'ot verhoging van de contributies.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9