AUTOVERZEKERING WORDT 45 TOT 75 GULDEN DUURDER Agnew zat voortdurend krap bij kas ruilt 50 Duits paar baby in voor gulden reisgeld Veel eigen woningen bij lagere inkomens Zetelwinst voor christen democraten Nieuw strand bij Oostvoorne Waardezegels Oefening van nationale reserve 6 mnd. voor overvaller die dacht te sterven Als lid vanhetNW ben je minder afhankelijk {bon VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De auto verzekeraars hebben besloten Mil de premies voor wa-verzekering voor auto's en vrachtauto's met Twee jaar geleden zijn de pre- gemiddeld 13 procent te verho- mies voor aiutomobielverzeke- gen ingaande de eerstvolgende premrevcrvaldag na 1 januari aanstaande. Voor nieuwe verze kering gaat de verhoging in per 1 november. De prijs voor all- irai risk verzekeringen gaat gemid- V deld met ca. 4 procent omhoog rar (het casco-deel ondergaat geen d verhoging). Oorzaak van de premiestijgingen: de sterk ge volg van een sterke toeneming van medische kosten, uurlonen van garages, prijzen van onder delen van motorrijtuigen, smar- tegeld en uitkeringen in ver- ring voor het laatst verhoogd. band met invaliditeit en over- Sindsdien zijn de uitkeringen lijden. van automobielassuradeuren De basispremie - zonder kortingen aanzienlijk gestegen. Het ge- - voor het wa-risico van perso- middelde schadebedrag nam toe nenauto's gaat omhoog met 45 verhogingen zijn de gebruikelij ke kortingen van toepassing zoals voor beperkt gebruik (niet meer dan 20.000 km per jaar) en no-claim reductie. Voor een auto met een catalogusprijs tus sen 7.001 en 10.000 komt de verhoging in dat geval neer op 21,20 per jaar. met 14 procent, terwijl de scha- defrequentie (het aantal schade gevallen per 1.000 auto's) met 4 procent steeg. De stijging van de schadebedragen zijn het ge- tot 75 per jaar, al naar gelang CasCO-verzekering de catalogusprijs. Voor vraöht- - auto's, eveneens al naar gelang de catalogusprijs, met 60 tot 80 per jaar. Op deze premie- Dege- HOEVELAKEN (ANP) nen die in 1970, 1971 en de eer ste helft van 1972 een eigen wo ning hebben gekregen, hadden ging van het maximale lenings bedrag, waarvoor gemeentega rantie mogelijk is, zodat met vijf in plaats van tien procent eigen geld kan worden volstaan, pet een bruto inkomen Te grote ongerustheid over de beneden de 20.500. Aldus leegstand langer dan maanden van 7000 nieuwbouwwoningen leek hem onjuist. Het cijfer vast mede het gevolg van extra snelle oplevering door de uitzonderlijk gunstige weersom standigheden van de afgelopen twee jaar. Daarmee is natuur lijk niet alles verklaard. Wij kunnen ons ook afvragen of aan al deze woningbouw wel vol doende onderzoek is vooraf ge gaan, aldus de heer Van Veen. Tenslotte wees hij er ook nog op, dat het bouwen in de afgelopen vier jaar vijftig procent duurder is geworden. een in opdracht van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten uitgevoerd onderzoek. Dit heeft in Hoevelaken de presi dent-commissaris ,van de NV Bouwfonds Nederlandse Ge- U meenten, drs. G. W. van Veen, ihc gisteren gezegd in een toe- ?n spraak op de aandeelhouders- <-)u vergadering van het fonds, rot in Drs. van Veen besteedde aan- ie dacht aan het verdwijnen van plo het kwantitatieve woningtekort. !qq Dat betekent dat overgescha- k keld moet worden naar kwalita- 11 tieve aspecten. Kwalitatieve te- rin korten zijn er nog in ruime s mate, constateerde hij. Verder lbo merkte hij op, dat gemeenten vaak voor grond voor een eigen woning een hogere prijs vragen, i zodat zij, die een eigen woning willen, meebetalen aan de wo ning we tbouw. Hij vertrouwde er op, dat indivi duele subsidiëring voor de eigen woningbezitter-met-het-kleine- inkomen overeenkomstig het voorstel van de werkgroep-Har- tog ingevoerd zal worden. De werkgroep mikt op 1976. Het Bouwfonds beveelt daarom voor de interimperiode nog twee ver beteringen in de oude regeling aan: verdere inperking van de huidige gemeente-classificatie en een snel invoeren van de nu al zo lang aangekondigde verho- (ADVERTENTIE) CITROENBAANDEN WIJN 6e extra attractie bij elk De Kuyper artikel Vraag Uw slijter de gratis Boekencoupon "het Goede der Aarde" met I VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks n te vragen bij De Kuyper B.V. I Postbus 54, Schiedam J Industrie op Veluwe bemoeilijken ARNHEM (ANP) Het provin ciaal bestuur van Gelderland heeft in een brief aan leden van de Eerste en Tweede Kamer ge pleit voor behoud van het Velu- welandschap. G.S. doen een dringend beroep op het parle ment in te stemmen met maat regelen die de komst van indus trieën of andere bedrijven naar Nederlands grootste natuurge bied bemoeilijken. In dat kader vragen zij de kamerleden het wetsontwerp inzake de selectie ve investeringsregeling in die zin te wijzigen dat ook gedeel ten van de Veluwe daaronder vallen.Op die wijze kan volgens G.S. aan de steeds groter wor dende druk op de Veluwe wel licht een halt worden toegeroe- Politieke partij voor automobilisten DEN HAAG Nederland is een politieke partij rijker geworden. Het is de PPA afkorting van Politieke Par tij Automobilisten. Oprich ter is Frank Tielman, de fensie-ambtenaar. die dage lijks met zijn auto van Den Haag naar het Noordhol landse Venhuizen rijdt. Als motief voor de oprich ting van zijn partij noemt hij „Het onrecht dat de au tomobilist wordt aangedaan door de steeds zwaarder wordende lasten". In het partijgrogram staan punten als: afschaffing van de wegenbelasting en verhoging van de ben zineprijs, zodat degene die veel rijdt ook het mees te gaat betalen. De heer Tielman vindt het onrede lijk, dat nog geen kwart van de inkomsten rond de auto voor aanleg en onder houd van wegen wordt ge bruikt. Hij hoopt met zijn partij bij de eerstkomende Tweede Kamerverkiezing in alle provincies te kunnen deelnemen. Ing.-titel na studie 33 bats'en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren de namen van 33 hogere technische scholen be kend gemaakt, waarvan de af gestudeerden de titel van inge nieur mogen voeren, afgekort tot ing. voor de naam. Hierbij zijn de HTS'en in Alkmaar. Arn hem.Enschede. Den Haag (2), Haarlem, Hengelo, Leeuwarden. Rijswijk en Zwolle, de hts voor autotechniek in Apeldoorn en de hogere textielschool ir. Ensche de. (ADVERTENTIE) "Argenia" Super Lux: de lamp mei 30% meer licht op tafel voor dezelfde sttoomkoslen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor: Kandidaatsexamen Godgeleerd heid: Mej. M. Krijger (Den Haag) en R. Visser (Den Haag). Kandidaatsexamen En gelse Taal- en Letterkunde: C. Schots (Den Haag). Tandarts examen. R. W. Brouwer (Den Haag). Kandidaatsexamen Ge schiedenis: C. R. Schönfeld Ten aanzien van de cascoverzeke ring - schade aan de eigen auto - blijft het tarief ongewijzigd: het verplicht eigen risico zal echter worden gesteld op 200 in plaats van 150. De premies voor cascoverzekerin gen met vrijwillig verhoogd ei gen risico gaan ook omhoog. Vaak sluiten automobilisten naast de verplichte wa-verzeke ring een cascoverzekering met een vrijwillig hoger eigen risico, bijvoorbeeld van 500. Daar voor zijn speciale premies vast gesteld. die aanzienlijk lager zijn dan de premies voor de ge combineerde (zg. all risks) ver zekeringen. Als gevolg van de aanzienlijke stijging van repara tiekosten en onderdelen is de betekenis van zodanig vrijwillig eigen risico belangrijk afgeno men. Ook de premies voor deze verzekeringen gaan met gemid deld 13 procent omhoog. motorrijwielen Voor motorrijwielen is de tarief- herziening nog niet vastgesteld. De motorrijwielverzekering is al vele jaren een verliesgevende branche. De gemiddelde schade per motorrijwiel voor 1967 stel lende op 100 .is deze voor wa in 1971 gestegen tot 189 en voor het cascogedeelte tot 512. De premieontwikkeling is hierbij volgens de verzekeraars verre achtergebleven. Aanvankelijk hebben verzekeraars de verlie zen in deze branche niet al te zwaar genomen, omdat deze be trekkelijk klein was en een aflo pend karakter had. Hierin is een duidelijke kentering geko men. De verkoop van motorrij wielen, vooral de zwaardere, neemt aanzienlijk toe. De ver liezen stijgen daarmede. Over de verhoging van deze premies (zowel voor het wa- als het cas cogedeelte) is nog overleg gaan de met het ministerie van Eco nomische Zaken. De premie voor cascoverzekerin gen van bromfietsen ondergaat geen verhoging. Wel de premie voor de waA-erzekering (dek king tot 1.000.000 per gebeur tenis). Die wordt met ingang van 1 januari 1974 33 (was voordien 30). De Nationale Reserve houdt voor het eerst op zo grote schaaf een landelijkes oefening. Het gaat dezer dagen in Groningen om de beveiliging van havengebieden en het aardgaswin- gebied. De foto toont gevechtswagens van de tegenstander, in dit geval het 44e pantser-infanteriebataljon uit Zuid-Laren. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De christen-demo cratische partijen zouden bij de komende Statenverkiezingen hun zetelaantal vergroten, ais zij met een gezamenlijke lijst uitkomen. Een lijstverbinding tussen de progressieve drie zou de P.v.d.A. op verlies komen te staan en D '66 winst opleveren. Dit heeft het Instituut voor Poli tiek en Sociaal Onderzoek bere kend aan de hand van de uit slag van de Tweede Kamer-ver kiezingen van november '72. De oorzaak van de verschuivingen is de verdeling van de restze tels, zoals die in de wijziging op de kieswet is opgenomen. Zoals bekend wil minister De Gaay Fortman de wetswijziging vóór de Statenverkiezingen bij algemene maatregel van be stuur laten ingaan. Volgens de berekeningen van het Ipso verliezen de P.v.d.A. en de VVD in alle gevallen dat lijst- verbindingen tot stand komen, hoewel het verlies van de laat ste partij minimaal is als uit sluitend P.v.d.A., D '66 en PPR hun lijsten verbinden. Voor het geval de PSP en de progressie ve drie een combinatie aan gaan, blijft het zetelaantal van de PSP gelijk, maar wordt het aantal zetels van D '66 extra opgevoerd. Uitbreiding Maasvlakte van de baan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uitbreiding van de Maasvlakte is van de baan. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft men de plannen, die een uitbreiding van ongeveer de helft van de nu reeds bestaande zandvlakte in zee behelsden, voor onbepaalde tijd In de ijskast gelegd. In plaats daarvoor heeft dc com missie Zeehavenontwikkcling Zuid-West Nederland een plan gemaakt voor de aanicg va» een geheel nieuwe duinenrij en een strnndstrook voor dagre creatie, ongeveer twee kilome ter uit de kust voor Oostvoorne. Tussen die nieuwe duinenstrook en de bestaande kustlijn komt dan een soort waddengebied, dat natuurbeschermingsgebied wordt. Een en ander heeft gedeputeerde mr. H. B. Engelsman gistermid dag meegedeeld in de vergade ring van Piovinciale Stater, van Zuid-Holland. Het bestaande Oostvoornse strard wordt steeds minder bruikbaar door aanslibbing. Door de p'an- nen kan d® strandreereatu van Oostvoorne twee kilometer in zeerichting opschuiven. Het is echter niet de bedoeling dat de gehele Oosivoornse recreatie-ac commodatie ook wordt ver plaatst. Gedeputeerde Engels man zei in een nadere toelich ting na afloop van de statenver gadering: „Op beperkte schaal kan er wel wat accommodatie op die nieuwe strandstrook ko men, zoals bijvoorbeeld strand tenten voet de dagrecreatie, maar hotels en dergelijk» kun nen er niet komen. Het wordt geen tweede Scheveningen". HAARLEM (ANP De recht bank in Haarlem heeft een Am sterdammer wegens het plegen van een overval op een postkan toor veroordeeld tot zes maan den cel, waarvan twee' voor waardelijk. De man gaf als re den voor de overval op dat hij dacht binnen een half jaar te sterven. Met de overval wilde hij de toekomst van zijn gezin veilig stellen. De 37-jarige L. V. had een over val gepleegd op het postkantoor in Vijfhuizen, gemeente Haar lemmermeer De buit bedroeg 2300 gulden. De officier had acht maanden geëist, waarvan twee voorwaardelijk. De man is twee weken geleden op vrije voeter gesteld, hij heeft het on voorwaardelijke deel van zijn voorwaardelijke deel van zijn straf er al op zitten. Tijdens zijn voorarrest hebben artsen hem ervan weten te overtuigen dat hij niet aan een ongeneeslij ke ziekte lijdt. V. bekende op de zitting ook twee overvallen in april van dit jaar met hetzelfde doel gepleegd, op hulpkantoren van dc Amster damse gemeentegiro. De buit bedroeg hier 7000 en 1900 gul den.. If f FEM.N WASHINTON (Rtr) - Uit een overzicht van het bewijsmate riaal tegen Spiro Agnew, dat het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gepubliceerd, komt de afgetreden vice-presi dent naar voren als een man die tijdens zijn gouverneur schap in Maryland geld aan nam van aannemers en die deze gewoonte niet kon laten ten hij vice-president was ge worden. Het materiaal werd kennelijk bekendgemaakt om te laten zien dat Agnew voor de rechter had kunnen worden gebracht op een lange reeks beschudigingen van omkoping waarvoor hij tot gevangenis straf zou worden veroordeeld. In plaats daarvan werd de om kopingszaak op de achtergrond geschoven als resultaat van onderhandelingen tussen advo caten van Agnew en ambtena ren van justitie. In ruil voor zijn aftreden werd hij in staat gesteld zich schuldig te verkla ren aan een enkel geval van belastingontduiking, waarvoor hij een boete van 10.000 dollar moet betalen. Bliikens het overzicht van het bewijsmateriaal begon Agnew kort nadat hl| ln 1967 gouver neur van Maryland was gewor den systematisch geld aan te nemen van aannemers die een opdracht van de staat wilden hebben. Als tussenpersonen nam hij twee oude vrienden in de arm. het hoofd van de dienst voor wegenbouw van de staat Maryland Jerome Wolff en de makelaar I H. Hammer man. Toen Wolff voorstelde het binnenkomende geld in drieën te verdelen, maakte Ag new bezwaar. Hij iliet weten dat hij de helft van het geld moest hebben en dat Wolff en Hammerman de rest gelijke lijk moesten delen. Hammer man bracht deze boodschap over aan Wolff die met Ag- news verdelingsplan instemde. In de laatste anderhalf Jaar van zijn gouverneurschap ont ving Agnew duizenden dollars. Volgens het overzicht van het deDartement van justitie be waarde Hammerman het geld voor de gouverneur. Op gezet te tijden informeerde Agnew bij Hammerman hoeveel 'pa pers' hij voor hem had. De term 'papers' betekende in dit verband 1.00 dollar. Agnew verzocht Hammerman dan hem het geld in contanten te brengen. De bouwer Allen Green wordt genoemd als een van de perso nen die Agnew het meeste geld toestopten naar schatting 50.000 dollar. Volgens het over zicht dat Agnew, zodra hij tot gouverneur was gekozen, tegen Green gezegd dat hij voortdu rend krap bi) kas was en dat hij verwachtte dat dit nog er ger zou worden in zijn nieuwe functie. Green antwoordde daarop dat hij graag bereid was de nieuwe gouverneur re gelmatig geld te geven. „Ang- new gaf te kennen dat hij dankbaar zou zijn voor een dergelijke bijstand", aldus het departement van justitie. Sindsdien placht Green zes tot negen maal per Jaar een be zoek aan Agnew te brengen waarbij hij elke keer 2.000 tot 3.000 dollar in contanten mee bracht. Intussen kreeg Green voortduren dopdrachten van de commissie inzake de wegen bouw In Maryland. Toen Agnew tot vice-president was gekozen klaagde hij op nieuw over de hoge kosten die de bekleding van een hoog ambt met zich meebrengt. Hij sprak de hoop uit dat Green zijn program voor financiële bijstand niet zou staken. „T Greens verrassing verklaarde Agnew daarbij met nadruk dat hij hoopte Green te kunnen helpen ten aanzien van het verlenen "an federale opdrach ten aan de maatschappij van Green", aldus het bewijsmate riaal. Zo bleef Green Agnew regel matig bezoeken. Het enige ver schil was dat hij nu zijn enve loppen met inhoud kwam over handigen In het bureau van de vice-president of in diens suite ln een hotel te Walhington. Aan dit financiële "hulppro gram" kwam pas een einde toen een federale "grand Jury" in Baltimore aan het onder zoek begon dat tot het aftreden van de vice-president zou lei den. UTRECHT (ANP). - Bij paspoort controle aan de Nederlands- Duitse grens heeft de mare chaussee gistermiddag de moe der aangehouden van de twee maanden oude baby Rolf, die woensdag op het station in Arn hem voor 50 gulden werd over gedaan aan de Utrechtse tim merman Robert Gawbowsky. De vrouw is de 23-jarige Westduitse Duitstalige man. Het tweetal verklaarde in ernstige moeilijk heden te verkeren en vroeg de timmerman geld en onderdak. Toen de man aanbood bij hem thuis in Utrecht te komen loge ren ging de vrouw daar echter niet op in, ze dreigde de baby onder de trein te zullen gooien, ze wilde het kind kwijt, ver klaarde ze. Veronica H.; zij viel door de Min of meer overdonderd bood de mand omdat ze geen paspoort timmerman vervolgens aan om had. Ze is overgedragen aan de kinderpolitie in Arnhem. Gawbowsky heeft tegenover de politie verklaard dat hij terwijl hij met zijn zesjarig dochtertje op het perron van het Arnhem- de baby dan maar voor een tijdje onder zijn hoede te ne men. Het paar ging daarmee akkoord nadat het eerst nog 50,— reisgeld van Gawbowsky in ontvangst had genomen. se station liep. werd benaderd Het paar beloofde de Utrechter door een hem totaal onbekende Duitssprekende vrouw die in ge zelschap was van een eveneens Vliegtuig- kapers worden niet gestraft HONKONG (UPI) De drie jon ge Filippijnen, die gisteren een vliegtuig van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij PAL hadden gekaapt hebben zich in Hongkong aan de politie overge geven. Het drietal besloot naar de Filippijnen terug te keren, nadat president Marcos had toe gezegd dat ze niet vervolgd zou den worden. De drie kapers hadden als motief voor de kaping opgegeven dat ze weg wilden uit de Filippij nen. Het toestel werd gekaapt op een binnenlandse vlucht. Na de landing bij Manilla ging de directeur van PAL. Benigno Toda, als gijzelaar aan boord in ruil voor de vrijlating van de 8 passagiers. Met Toda en zeven bemanningsleden vlogen ze naar Hongkong, waar Toda mocht uit stappen om namens de kapers met de autoriteiten te onderhan delen. Nadat Toda van de Filip pijnse president Marcos de toe zegging had gekregen dat het drietal niet vervolgd zou worden wgens de kaping, gaven de drie kapers zich over en besloten ze terug te keren naar de Filippij- Volgens de Amerikaanse me vrouw Crowley, die evenals de andere passagiers in Manilla mocht uitstappen, hadden de ka pers in het vliegtuig geprotes teerd tegen het bewind van pre sident Marcos onder de staat van beleg, die al enige tijd van kracht is op de Filippijnen. het kind over vier weken op te zullen halen. De man en vrouw noteerden zijn naam en adres. Ze gaven aan de Utrechter al leen de naam op van de man, een zekere Rolf Nltsche. Een adres gaven ze niet. Ze vertrok ken naar een tot nu toe onbekende bestemming. Eenmaal in Utrecht aangekomen, met baby, kinderwagen, baby spullen en al, vertrouwde de tim merman het zaakje toch niet helemaal. In de vrees dat hij tot in lengte van dagen met de baby opgescheept zou blijven zitten, alarmeerde hij de spoor wegrecherche. Eetbare verpakking in opkomst? UTRECHT (ANP) - De slagzin „Het enige wat je weggooit i* de verpakking" zal in de naaste toekomst wellicht minder toe passelijk worden. Althans wan neer de voorspelling uitkomt van de Amerikaanse voedings deskundige M. Kroger. Hij is er namelijk van overtuigd dat de consument in een nabij verschiet steeds meer gecon fronteerd zal worden met le vensmiddelen die met verpak king en al genuttigd kunnen worden. Zo meldt het vakblad „Het levensmiddelenbedrijf". De Amerikaan heeft In de eerste plaats klppepootjes op het oog die inclusief de verpakking ge braden en gegeten zouden wor den. Dank zij dc „verpakklng- om-op-te-eten" blijft de inhoud zijn smaak behouden. De heer Kroger stipt overigens nog aan dat deze vinding verrassend nieuw lijkt, doch in feite al eeu wenoud is. hij wijst erop dat wc sinds jaar en dag worst met vel en al naar binnen slaan. (Achter ieder lid staat de macht van meer dan 650.000 andere leden van het NVV J Mijn naam ia: Straat: Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep la: Ik w k bij: tdrea bedrijf: Aard bedrijf:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7