Gastarbeiders mogen geen oplossing zijn Boeiend programma bij „Vrienden van het lied" 55 Experimentele kinderopvang in Leiderdorp Man-actie leverde al 3000 handtekeningen op stad en randgemeenten Weekblad van Industriebond; 55 Leidse bioscopen The bridge on the river Kwai Ginger Dank NZH Feestprogramma St. Jansfanfare 1) 20, 15 Cut K) Nw PAGINA 3 LEIDSE COURANT LEIDEN „Bedrijven krijgen koek van eigen werkgevers deeg" Onder deze kop doet WIK, de weekkrant van de In dustriebond NVV wederom een aanval op de werkgevers - dit maal de metaalwerkgevers - die onlangs klaagden, dat de situa tie op de arbeidsmarkt er op papier geheel anders uitziet dan zij in werkelijkheid is. De FME (Federatie Metaal- en Electrotechnische industrie) peilde vorige maand inenige streken van Nederland met een hoog werkloosheidspercentage de situatie bij enkele bedrijven. O.m. in de regio Leiden, in Drente en in West Brabant. Terwijl in deze streken vele mensen als werkzoekend bij de Gewestelijke Arbeids Bureaus staan ingeschreven doen de be drijven meestal vergeefse po gingen om de vacantearbeids plaatsen op te vullen. Ongeacht of het om geschoolde of onge schoolde werknemers gaat. de komst van de gastarbeiders terecht komen op de schouders van de bewoners in de oude stadswijken. De weekkrant van de Industrie bond licht overigens alleen het gastarbeidersvraagstuk uit de door de FME gesignaleerde pro blematiek. De geregistreerde Nederlandse arbeidsreserve, waaruit het bedrijfsleven nog zo graag zou willen putten via om scholing, lat men nagenoeg on besproken. In hetzelfde verhaal waarin men degenen hekelt, die iets durven te zeggen over de geringe bereidheid van velen om weer deel te nemen aan het arbeidsproces, wordt (merk waardige verzwakking van het eigen betoog!wél de vraag op geworpen, of niet veel mensen zonder werk rondlopen omdat ze een verkeerd beeld van de si tuatie hebben. Een situatie waarin, blijkens een gegeven voorbeeld, wel degelijk werk te vinden was. OEGSTGEEST In verband met leerlingen van het Rijnlands Ly- de festiviteiten rond de opening ceum werd er tevens een actie van de nieuwe vleugel van het School voor school" gehouden Rijnlands Lyceum hebben de le- en werden ouderen uit Oegstgeest raren gisteren een wedstrijd ge- uitgenodigd eens kennis te komen speeld tegen de bouwers. De wed- maken met h>?t onderwijs op het strijd eindigde gelijk: 2—2. Op lyceum. De dag werd afgesloten deze tweede feestdag voor de met een show die door leraren en leerlingen verzorgd werd. Werkgevers krijgen koekje van eigen cleeg [et periodiek van de industrie bond, dat enige maanden terug ook fel van leer trok tegen de Leidsche Vereeniging van Indu- strieelen na een artikel in „In dustrie Rijnland" over het ge brek aan werkwilligheid bij veel ingeschrevenen en het misbrui- de sociale wetten, ver oordeelt nu weer de FME. Mannl name het pleidooi van de FME om het werkvergunningen- beleid t.a.v. de buitenlandse ar beiders te verruimen is bij de industriebond slecht gevallen. Men verwijt het bedrijfsleven, dat men bij het aannemen van orders jaren geen rekening heeft gehouden met de aanwezi ge arbeidskrachten in Neder land. Dè problemen kon men tot voor kort oplossen met buiten landse arbeidskrachten. Maar sinds het toelatingsbeleid stren ger is gebonden aan kleine con tingenten is er geen passend deksel voor ieder potje meer, aldus WIK. Volgens de Indu striebond is uitbreiding van het aantal buitenlandse werknemers in Zuid Holland onder alle om standigheden ongewenst vanwe ge de bevolkingsdichtheid en het feit, dat te veel lasten door LEIDEN Golden Earring" zal tijdens een toernee van een maand Leiden als eerste plaats aan doen. Op 19 oktober it deze formatie vanaf 20.30 uur te zien maar vooral te horen in de Stadsgehoorzaal De groep, bestaande uit George Kooymans, Rinus Gerritsen, Cesar Zuiderwijk en Barry Hay, zal tijdens het toer nee vergezeld worden door de Engelse groep Snafy. ..The Golden Earring" oogstte in de acht jaar van zijn bestaan niet alleen successen in Neder land maar ook ver daarbuiten. Onlangs is de groep teruggekeerd van een toernee door de Verenigde Staten. En ook in Duitsland is de groep een graag geziene gast. Politieke scholings cursus voor vrouwen ook in Leiden LEIDEN Het Kathoilek Vrou wengilde, de Nederlandse Ver- eniigng van Huisvrouwen, de Nederlandse Christenvrouwen bond en de Bond van Christelij ke Plattelandsvrouwen gaan in Leiden een poiltieke scholings cursus voor vrouwen, „Meedoen -Burgerschapskunde, organise- Het doe! van de cursus is bij vrouwen meer belangstelling voor poitliek op te wekken en bepaalde drempelvrezen te overwinnen, aslmede om te le ren discussiëren over politieke onderwerpen. De cursus wordt gehouden op de woensdagen 24 oktober, 31 oktober, 7 november en 14 november 's morgens van S.30 tot 11.30 uur in een van de zaler. van de Zuiderkerk aan de Lammensohansweg. n de loop van de cursus worden Je deelneemsters vertrouwd ge maakt met de staatsinrichting en het functioneren van de ge meenteraad, de provinciale sta ten en de staten-generaal. Na opgave ontvangen de cursisten tijdig de informatielessen. In ja nuari 1974 volgt een politieke scholingscursis,gericht op de in dat jaar te houden verkiezingen. Bij voldoende belangstelling worden ook avondcursussen georganiseerd. Inlichtingen en aanmeldingen: tel. 31335, 22332 en 60314. LEIDEN Deze week heeft TRIANON een Nederlandse pre mière van allure in haar theater. Het is „The Family" naar de gelijknamige toneelserie van Lodewijk de Boer. Het han delt over een aantal drop-outs, dat constant dour de buiten wereld bedreigd wordt. In onze krant van gisteren gaven wij reeds een voorbespreking van de film. „Meet Ginger" is de nieuwste film in REX. De nachtvoprstellikig geieft het een voorstelling van zaïken in een „Massagesalon". Twee „oudjes" zijn er deze week ook weer te zien in de Leidse bioscopen. CAMERA heeft „El Cid" een week kunnen prolongeren. LUXOR komt deze week met „The bridge on the rlver Kwai". Beide zijn het oorlogsfilms van formaat. De ene speelt zich af rond 1300; de andere in de helft van de twintig ste eeuw. De kindervoorstelling in Camera is „Het teken van Zorro", waarin de zwarte held van California er weer op uit trekt om de verdrukten te helpen De nachtvoorstelling van het theater is „Lachen m de nacht". STUDIO en LIDO heb ben hun films van vorige week eveneens kunnen prologeren. „Angela" gaat haar derde week in Studio in. Het is het ver haal over twee hippies uit de twintiger jaren, die hun weg door het leven trachten te vinden. Lido heeft de nieuwste Ja mes Bond: „On her Majesty's secret service" voor de tweede week in zijn theater. LUXOR Voor de derde keer is hij terug in Leiden. „The bridge on the river Kwai", een van de eerste grote produk- ties van David Lean, waarmee hij 34 internationale bekronin gen behaalde. Dit mede dankzij het voortreffelijke spel van o.a. Alex Guin ness. Jack Hawkins en William Holder. Het verhaal op zich is in wezen heel simpel. Het handelt om een aantal krijgsgevangenen, die door de Japanners gedwon gen worden een rug over de Kwai aan te leggen. Ook de offi cieren moeten meehelpen, wat in strijd is met de Geneefse Conventie. Dit leidt tot strubbelingen tussen de Japanse commandant en het Engelse officiers corps. Na vele mislukkingen moet de Japanse commandant wel toegeven, waarin de brug in een ongelooflijk korte tijd tot stand komt. De Geallieerden door kruisen echter de plannen van de Japanners, door een com mandogroep. waaronder een ontsnapte krijgsgevangene uit het kamp (William Holden), opdracht te geven de burg op te REX. Het theater aan de Haarlemmerstraat, probeert het deze week eens met een Engelstalige sexfilm. Dit in tegenstelling tot de laatste paar weken, waarin het Leidse publiek telkens Duitse sex te slikken kreeg. Speels en gevaarlijk Niet dat het veel uitmaakt. Bloot is bloot. In tegenstelling tot haar /.acht gevooisde Duitse collega's gaat „Ginger" er ech ter hard tegenaan. Mannen verleiden is voor dit gangster meisje geen kunst, maar met hetzelfde gemak pakt ze haar pistooltje en knalt er lustig op los. 3 October. Als bejaarde maak je een plan op. wat nog kan. Dat is dan, Optocht zien op de Hoge- woerd en dan via Hooigracht, Haarlemmerstraat naar de Mare, naar het oude handwerk kijken en vervolgens langs de Haarlemmertrekvaart naar de bushalte Groenoordhal en dan met spoed naar huis. Het klop te. Na een korte wachttijd komt de bus afgeladen vol. Bijna alle LEIDEN De sopraan Nelly van der Spek en bariton Hans Zo mer lieten zich horen voor de „Vrienden van het lied" ten huize van de familie Ekker in Oegstgeest. .iedvertolking is een subtiele kunst, niet alleen afhankelijk van een volmaakte stembeheer- sing, maar meer nog van inner- iest il Het <e oi ronke ft r.^De Wille gespri hebN eg ij- lijke beleving en van het ver mogen dit uit te dragen. Boven dien moet ook het stemtype zich daartoe lenen. Wanneer het alleen om de stem van Nelly van der Spek ging, zouden we ons in superlatieven hebben uitgelaten. Zij heeft een prachtige hoge sopraan met een soepele techniek. Maar zij is LEIDERDORP Voor Leiderdorpse schoolkinderen in de leeftijd van 4 tot 6 jaar wordt bij wijze van experiment tijdens de herfstva kantie een opvangcentrum gecreëerd. Deze opvang is uitsluitend be doeld voor kinderen voor wie thuis gedurende de daguren geen ou der of verzorger aanwezig is. Hierbij wordt dan gedacht aan wer kende ouders of alleenstaanden. initiatief hiervoor is genomen door mevrouw Bosnia, Berkenkade 6 te Leiderdorp, die haar huis en tuin gedurende de vakantieperiode van 8.00 tot 18.00 uur beschikbaar stelt. kinderen krijgen 's middags een broodmaaltijd aangeboden. Bij voldoende belangstelling d.w.z. ongeveer 10 kinderen kan de dag prijs 8 gulden bedragen; het inschrijfgeld is 5 gulden. Het initiatief van mevrouw Bosma is doorgesproken met de Stichting Werkge meenschap Kindercentra Leiden. Inlichtingen bij mevrouw BoSma, tel. 31322. geen uitgesproken liedvertolk ster, in die zin dat zij in staat is, elk lied diepte te geven. Wij denken daarbij heel speciaal aan Schumann, met name „Dia Letzten Blumen starben", waar in zij, ofschoon mooi gezongen, dramatische beleving miste. Daar, waar zij meer afstand kon nemen, in Dowland en Bartlet, en in het wat luchtiger genre als 't volksliedje „Wann I in der Früh aufsteh" in de toonzetting van Beethoven, was zij veel overtuigender. Hetzelfde geldt ook voor Hans Zo mer. wiens muzikaliteit nie mand zal wereleggen. Maar hij was technisch niet altijd vol maakt, („Mondnacht" van Schumann). Hier en daar was een lichte detonatie te horen. In de vele duetten, die het pro gramma rijk was, waren beiden goed op elkaar ingesteld. Wat opgemerkt is over liedkunst, geldt ook voor begeleiden, dat heel wat meer is dan piano spe len. Tekstbeleving, aanpassing aan de zangers en een soepel toucher, dat nergens mag do mineren zijn kenmerken, die Cecile de Grijs miste. Merk waardigerwijze was zij het best in Schumann. Maar bepaald hinderlijk was haar meedogen loos toucher in de Elisabethan lovesongs, in Purcell en vooral in de vijf volksliederen, waar mee zij elke affiniteit miste. Over het geheel genomen had dit programma toch ook heel veel boeiends, dat de vele aanwezi gen tot enthousiaste bijval bracht. RIJNSBURG ln de aula van de mavo in Rijnsburg wordt overmorgen een speciale dienst gehouden met het Gospelteam ,,The Lighters". Het team bestaat uit zestien jonge mensen (foto) die op eigentijdse wijze het evangelie willen doorgeven. Verschillende malen waren zij te zien en te horen op tv en radio met hun zelfgemaakte Nederlandse liederen. De nieuwste aanwinst van de groep is de 17-jarige Rijns burger Hank Wolthaus, die solo-gitaar sppelt. De diens begin om 10.00 uur. jonge mensen die uitstappen in tegenstelling tot de wachtenden die willen instappen, allen meer van rijpere leeftijd. Allen vinden een plaatsje en het gaat goed tot de halte Driessen- straat, waar nog een 40-tal pas sagiers de bus bezetten. Daar is het „Allen uitstappen, ik ga niet verder. Ik ga terug. Protesten geven niet. Een heer zeer moei lijk ter been en zeker de 80 al gepasseerd vraagt, Meneer mag ik dan blijven zitten dan zal ik UW MENING wel opnieuw betalen. Hij moest naar Zuid-west. Afijn je neemt de benen. Via Mid delstegracht. Nieuwe Rijn, Kraaiestraat naar Koninginne- laan, afstand zeker 1500 meter en naar Zuid-west 3000 meter. Wist de leiding bij de N.Z.H. niet, dat je vanaf de halte Zijl singel door kunt rijden naar de Zoeterwoudse singel om bij de Lammeschansweg weer aan te sluiten op de normale route? Dat betekende voor de passa giers van halte Zijlsingel naar de Driessenstraat 200 meter cn van de halte Leliestraat naar de Korevaarstraat 300 meter lopen. Ik wil lief blijven en daarom, dank N.Z.Hmaar dit was wel de slechtste recla me voor het Openbaar vervoer. Ik heb geleerd. Met 3 october nimmermeer richting Kermis. Liever thuisblijven. C. de Geus, Tulpenstraat 17, Leiden. ZOETERWOUDE Het feestcomité, dat reeds een gedeelte van zijn programma gerealiseerd heeft, presenteert in de ko mende 10 dagen de muzikale hoogtepunten. Morgen wordt in het Centrum een concert voor genodigden gegeven, tijdens welke een korte receptie wordt gehouden. Absoluut hoogte punt is het grote jubileumconcert, dat op vrijdag 19 oktober in de Christus Dienaarkerk wordt gegeven. Naast de jubile rende vereniging nemen hieraan deel de Harmonie St. Mat thias uit Warmond, Harmonie Crescendo uit Noordwijk cn de fanfarekorpsen Harpe Davids en Wilhelmina, resp. uit Noord- wijkerhout en Rijnsburg. In totaal een gezelschap van 150 musici, dat o.l.v. Jan Mey een programma van klassieke en moderne werken zal brengen. Een unieke gebeurtenis !n 7oe- terv.oude. d e stllig vl blangstlling zal trkken. Op een v ertal adressen is met de voorverkoop van plaatsk.-ar- ten gestart. Op donderdag 18 oktober heeft de genera ie repe titie plaats, waarbij de jeugd voor 50 cent aanwezig mag zijn. Op 25 oktober wordt er nog geconcerteerd in Huize F.mmaus. LEIDEN Het Milieu Aktiecentrum Nederland heeft in Leiden inmiddels al 3000 handtekeningen verzameld tegen het vestigen van een zogenaam de snelle kweekreaktor in Karkar. Ongeveer twee weken geleden begon MAN via pamfletten en mondeling de Leidse bevolking op de gevaren van een dergelijke kweekreaktor te wijzen. Gesteund door de handtekeningen wil het actiecen trum de Leidse gemeenteraad bewegen „Kalkar" te boycotten. Op 22 oktober zullen de Leidse ge meenteraadsleden moeten beslissen over het al of niet verhogen van de elektriciteitsheffing met 3".o. De reaktor moet namelijk gedeeltelijk door Nederland worden gefinancierd. Door het rijk was hiertoe tot een verhoging van de elektrici teitstarieven besloten. Deze zou door de gemeen ten en elektriciteitsbedrijven moeten worden geind. MAN wijst de Leidse bevolking, die tot nu toe bij zonder positief hebben gereageerd op de gevaren die een vestiging van een dergelijke reactor kan hebben op 't milieu. De reaktor zal onder andere oinnen 15 janr zo'n 1000 kg plutonium produceren. Zeer kleine hoeveelheden plutonium in 't lichaam kunnen reeds erstige erfelijke fwijkingen en kan ker veroorzaken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3