£eidóe SouAont Israëliërs rukken op in richting van Damascus fbl ijmaker Westen ver wacht geen Arabische oliestop Militair te dik OVERLEVENDEN IN OMGESLAGEN BAGGERMOLEN Pomphouders willen in staking Prijs van brood toch weer omhoog? verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19633 VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Eddy-g-round; 20.20 uur Vliegend Tapijt; 21.10 uur Ted de Braak-kwis; 23 uur Uit de kunst. Ned. II: 18.45 uur Ti-Ta-Tove naar; 19.05 uur De Wombeis; 19.30 uur Jackpot, show; 20.20 uur Alles of niets, kwis; 21.20 uur Familie Strauss; 22.20 uur Midden Oosten, act- WIND EN REGEN Eerst nog opklaringen met min. temp. van ongeveer 3 graden, maar in hctnoordoostcn van het land omstreeks min 1 graad. Later van het zuiden uit toe nemende bewolking gevolgd door regen. Tot matig of krach tig en aan de kust mogelük tot hard toenemende wind uit oost tot zuidoost. Max. temp. morgen van 6 tot 10 graden. Morgen zon: 7.01-17.51. Maan: 17.59-8.54. Schev. hoogw. 3.26-15.44 laagw. 11.31-23.52. Toeristen blijven ondanks oorlog JERUZALEM Sinds het uitbreken van de nieuwe oorlog in het Midden-Oosten heeft de helft van de toeristen die zich in Israël bevonden, het land verlaten. Hun vakantie was afgelo pen. Het ministerie van toerisme noemde het een „aangename verrassing" dat on der de toeristen geen paniek als gevolg van de oorlog was uitge broken. Sinds het uit breken van de oorlog zijn ook enkele toeris ten het land binnen gekomen, maar hun aantal is „uiteraard gering". De toeristen verblijven evenwel het merendeel van hun tijd in de foyers van hun hotels en be spreken er het oor logsnieuws. Veiligheidsraad Zonder resultaat NEW YORK De Veiligheidsraad is gisteravond op nieuw zonder resultaat bijeen geweest. Soms werd het debat zoveel als een scheldpartij. De Egyptische'minister El Zayat verklaarde: „Wij strijden, niet omdat we zeker zijn van succes, maar omdat we geen andere keus heb ben". Hij noemde een aantal van 500 burgerslachtoffers door de aanvallen op Cairo en de Nijldelta. mmm De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, kijkt door een observatiegat op de vlakte. i een Israëlische bunker naar de gevechtshandelingen Afgekocht TEL AVIV Een Israëlische verkeerszondaar heeft zijn penitentie met bloed voldaan. Een verkeersagent die de man beboette zei hem „We zijn in oorlog. Ik slinger u dus niet op de bon, u moet op een andere manier beta len". Hij bracht hem vervolgens naar een ziekenhuis voor het afstaan van een halve liter bloed. Wrakken- wegsleepwet in voorbereiding DEN HAAG Het ministerie van Verkeer bereidt een wetsont werp voor, waardoor het moge lijk moet worden auto's, die zonder kenteken op straat staan, weg te slepen. Dit wets ontwerp ligt in het verlengde van het reeds eerder aangekon digde wetsontwerp, dat het voe ren van een kenteken ook op stilstaande auto's verplicht stelt en dat ook voorschrijft een deel van het kentekenbewijs zicht baar op de auto te bevestigen. Door de uibreiding van het wa genpark moeten stop- en par keerverboden strenger worden gehandhaafd. Dit kan alleen als stilstaande motorvoertuigen een juist kenteken hebben, anders zou een omvangrijk onderzoek nodig zijn om de overtreders op te sporen. Door te verplichten deel 1 van het kentekenbewijs op de auto aan te brengen (daarop staan technische ge- vens, niet naam en adres van de eigenaar) is het eenvoudig I vast to stellen of de nummer plaat klopt. De uitbreiding van de kenteken plicht is ook van belang voor de toekomstige periodieke keuring, zowel van rijdende als stilstaan de auto's. TEL AVIV-CAIRO-DAMASCUS (Reuter-AP-UPI) Israëli sche troepen rukken over de Syrische laagvlakte op in de richting van Damascus terwijl zich boven hun hoofden verbitterde luchtgevechten tussen Israëlische en Syrische s'vaaljagers afspelen. Het is niet waarschijnlijk dat Da mascus zelf bezet zal worden. Het aanvalsdoel is vermoe delijk het nabijgelegen militaire steunpunt Katana. De Israëlische minister van defensie Dajan heeft gezegd te verwachten dat het over „enkele uren met Syrië gedaan zou kunnen zijn". Aan het Sinaifront bepaalt de strijd zich tot artillerieduels. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft Nixon een dringende boodschap gestuurd, waarin raar verluidt gedreigd wordt met een olieboycot als de VS Israël met wapens steunen. pyiTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarcndsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Massief eiken eetkamertafels salontafels dekenkisten slaapkamers aanbouwkasten bielzentafels Fa. W. F. KOOREMAN Nieuwe Rijn 9 LEIDEN 01710-23261 GEEN FILIALEN VRIJ ENTREE! De Israëlische marine heeft giste ren Syrische olie-installaties be stookt in Latakia, Banyas en Tartous. Vanuit zee werd deze foto gemaakt van vlammen, rook en de oplichtende contouren van een olieopslagplaats aan de kust. Israëlische marineschepen deden een hernieuwde aanval op de Syrische havenstad Tartoes, waarbij twee Syrische schepen in de grond werden geboord. De Syriërs melden het verlies van drie Israëlische schepen. Voorts bombardeerden de Israëliërs de olieinstallaties bij Homs. Er zouden daar felle branden woe den. Volgens Amerikaanse inlichtingen heeft Israël in de eerste vijf da gen van de strijd 600 tanks ver loren (een derde van het totale potentieel) en 75 jachtvliegtui gen (een kwart van het be stand). Het aantal doden en ge wonden was 1500-2000. De ver liescijfers van Syrië waren toen: 650 tanks (bijna de helft van het totaal), 85 vliegtuigen en 5500 tot 6000 doden en gewon den. Egypte: 200 tot 250 tanks, 80 vliegtuigen en 5000 tot 8000 doden en gewonden. Bovendien heeft Israël de meeste lanceer- bases van SAM-raketten on bruikbaar gemaakt. Volgens de Arabische landen zou Isiaël 409 vliegtuigen verloren hebben. De Russische aanvoer van raket ten en elektronische uitrusting ir in hoofdzaak voor Syrië be stemd. Volgens de Israëliërs zijn de laatste dagen dertig Russische transportvliegtuigen geland, die ieder tachtig ton materiaal konden vervoeren. De geruchten dat de VS gereed jSBHHESB&fó Patriarch CAIRO Patriarch Chenouda III van de Koptische kerk in Egypte heeft ge vraagd om inlijving bij het Egyptische le ger. Hij is reserve-of ficier en heeft deelge nomen aan de oorlog van 1948. zouden zijn om oorlogsmateriaal naar Israël te verzenden, zijn zeer sterk, maar Washington zwijgt als een graf. Verwacht wordt dat Kissinger die vanwe ge de toestand in het Midden- Oosten volgende week waar schijnlijk niet naar Europa gaat, hier vanavond iets me.r over zal zeggen. De gekapseisde baggermolen drijvend voor de kust bij Calais CALAIS Zes zeelieden, die op een stormachtige zee bij Calais in de romp van een ge kapseisde Franse baggermolen zitten, waren vanmorgen nog in leven. De reddingsploegen zeiden voor hun leven te vre zen als zij nog lang in de luchtzak zouden moeten blij- De baggermolen sloeg gister morgen om als gevolg van de hoge zeegang toen het vaartuig zich op ongeveer vijf kilometer van Calais bevond. Tot dusver zijn slechts twee leden van de uit vijftien koppen bestaande bemanning gered. Twee lijken zijn geborgen. Sleepboten hebben de bagger molen naar de kust getrokken om de kans op redding van de opgesloten mannen, van wie men klopsignalen had gehoord, in rustiger water te vergroten. UTRECHT (ANP) De recente broodprijsverlaging met een cent lijkt van tijdelijke aard Dit blijkt uit een mededeling van de Nederlandse Vereniging van meelfabrikanten in het vak blad „Bakkerswereld". Men heeft kortgeleden wel toege geven aan een verlangen van de overheid om de bloemprijs te verlangen, maar deze verlaging is met het oog op de huidige marktsituatie niet gerechtvaar digd. De bloemprijs zou volgens de meelfabrikanten met 4.— per 100 kg omhoog moeten. Een verhoging van de broodprijs wordt in de nabije toekomst dan ook verwacht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kans is zeer groot, dat 90 procent van de Neder landse pomphouders op woensdag 20 november een of meer uren gaat staken. Dit uit protest tegen de voortdurende verhoging van de benzine-accijns. Op 20 november wordt deze voorgestelde verhoging in de Tweede Ka mer behandeld. De staking van de pomphouders bij ruim 7400 Bovag-bedrijven kan zelfs nog langer dan een of meer uur gaan duren, zo is gisteren in Den Haag meegedeeld. Vijfde deel van bevolking wil nieuwe verldezingen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Slechts ecnvijfdo deel van de Nederlandse bevol king wil op korte termijn nieu we verkiezingen voor de Twee de Kamer, zo is uit een Nlpo- enquóe gebleken. Ruim duizend Nederlanders vanaf 18 jaar werden hierover eind september ondervraagd. Van hen wenste 21 pet spoedig nieu we verkiezingen, 71 pet voorlo pig niet en 8 pet gaf geen ant woord. WD-stemmers zijn het meest voor nieuwe verkiezin gen, D'66-stemmers het minst, maar bij de liberalen blijft het aantal beneden de helft. Apekoppen overgeplant TOKIO (AFP). - Een Ameri kaanse neurochirurg, Robert White uit Cleveland, heeft bij apen koppen overgeplant. Eén van de dieren is 36 uur na een dergelijke ingreep in leven ge bleven. Dit is bekendgemaakt op het vijfde internationale con gres voor neurochirurgie, dat in Tokio wordt gehouden. Een Israëlische soldaat neemt tij dens een gevechtspauze in de Sinaï-woestijn even de tijd om toilet te maken. DEN HAAG (ANP) Het aantal afgekeurde dienstplichtigen wegens overmatige vetvor- ming nam toe van 2.62 in 1949 tot 34.93 in 1969 per 10.000 dienstplichtigen. Gevolgen van overvoeding zijn ondermeer: het fre quent sterven aan hartziekten op jonge leef tijd. het toenemen van suikerziekte, ernstig gebitsverval. De sterfte aan hartziekten steeg deze eeuw van 5.8 tot 32.2 procent. De mate van overvoeding neemt na het dertig ste levensjaar aanzienlijk toe met een top bij de 50- ^ot 60-jarigen. Bij schoolkinderen is er een sterke toeneming van te „dikke" kinde ren, vooral onder de lagere sociaal-economi sche groepen. Deze gegevens deelde gisteren prof. dr. C. den Hartog mee bij de uitreiking van de jaarprijs van het voorlichtingsbureau voor de voeding. Veel eten is een algemeen ver schijnsel in deze tijd met een relatief hoge welstand. Volgens hem is voorlichting een bijna hopeloze zaak. vanwege een groot aan tal tegenwerkende factoren, zoals gebrek aan kennis bij de wetenschap om he" individu van „weten" naar „beter handelen" te bren gen, tegengestelde berichtgeving tussen voor lichting en nieuwsmedia, reclame met in dringende en onjuiste med?delingen. Voorzitter R. Drion van ."iet voorlichtingsbu reau voor de voeding noemde vooral „omdat het zo lekker is" als reden dat er meer ge geten word1: en dat maaltijden een verkeerde samenstelling hebben. In de Arabische wereld groeit de eensgezindheid om de oliekraan naar de westerse wereld dicht te draaien als wapen in de strijd tegen Israël. Als deze dreiging bij een langdurig voortduren van de oorlog in het Midden-Oosten in daden wordt omgezet, zou dit verlammend kunnen werken op het dagelijk se leven in de westerse landen. In westerse olie- en regeringskrin gen verwacht men echter niet dat het tot een bruusk stopzet ten van de Arabische olieleve- ranties zal komen. Wel wordt rekening gehouden met enige vermindering van de toevoer. Mocht het desondanks toch tot een olieboycot komen door de Arabische olielanden, dan bete kent dat nog niet dat er in Eu ropa tot onmiddellijke rantsoe nering moet worden overgegaan- De meeste Europese landen hebben namelijk nog een olie voorraad van minimaal twee maanden. Het initiatief om de Arabische olie tc gebruiken als pressiemid del op Amerika en Europa om hun steun aan Israël te vermin deren, komt vooral van Koe weit, het derde olieland in het Midden-Oosten. Libië en Bah- len en later ook Egypte, Syrië en Irak hebben hun steun aan ciit plan toegezegd. Dat de Ara bische landen wel over een machtig wapen beschikken, blijkt uit het feit dat zij een derde deel van de totale olie- voorziening In de wereld leve ren. Tot nu toe is de olie, ondanks de oorlog, nog steeds vrijwel onon derbroken blijven stromen uit het Midden-Oosten. Slechts Sy- r'ë heeft de terminal in Banias, van waaruit olie wordt ver scheept naar Frankrijk, Duits land, Oostenrijk en Italië na het uitbieken van de vijandelijkhe den gesloten. Maar twee andere Syrische oliehavens blijven nor maal doorwerken. In Amerika maakt men zich nog rauwelijks zorgen over de olie-invoer. De Amerikaanse mi nister van verkeer neemt het Arabische dreigement niet ern stig. Hij verwacht in de naaste toekomst geen distributie van olieprodukten. Japan bestudeert maatregelen oni de olievoorziening op gang te houden, mocht de toevoer stag neren. Frankrijk en Engeland inerken nog niets van een ver mindering van de olieleveran- tles. Ir. Nederland ligt al jaren een distributieplan in de la als cr een tekort aan benzine mocht ontstaan. Regering Noorwegen afgetreden OSLO (Reuter) Het Noorse coalitiekabinet Is vandaag afge treden nu het vorige maand bij de verkiezingen geen meerder heid heeft kunnen behalen. Verwacht wordt dat koning Olav aan de leider van de arbeids- partij, Trygve Lie, zal vragen een nieuwe regering te vormen. Premier Lars Korvald zal zo lang aan het hoofd blijven van een demissionair kabinet. Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. Noleer m.i.vBON als nieuw kwartaal-abonnee. stuur deze bon in open envelop, Naam. zonder postzegel, naar: AJjres'. antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een gasaansteker naar: LEIDSE ÜZ COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1