OORLOG ZAL VREDE IN MIDDEN-OOSTEN NIET VERGEMAKKELIJKEN Simultaanseance Roozenburg troostte morrend publiek Werk groeit patiënten vereniging over 't hoofd Wanprestatie zette kwaad bloed Damduel psychologisch gevecht „Grootmeesterremise,, na hoopvol begin anticlimax VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 jen van de vele vragen, waarop y/e in deze dagen het antwoord zouden willen weten, is, oi Is raël op Grote Verzoendag door de aanval van Egypte en Syrië Is verrast of niet. Zonder de kennis van veel méér feiten dan nu bekend zijn valt daarover niet met zekerheid een uit spraak te doen. Maar we kun nen de vraag wel wat nader preciseren. pat de beide Arabische landen troepen concentreerden aan de bestandslijnen van na juni 1967, kan Israël natuurlijk niet zijn ontgaan. De kranten stonden er zelfs vol van. Maar de regering Golda Melr is in tweeërlei opzicht passief gebleven: ze heeft niet, zoals bij vorige gele genheden, gegrepen naar de preventieve actie, maar ze heeft evenmin, met name door tijdig te mobiliseren, gebruik gemaakt De aanval van de waarschuwingsperiode, A"" ""u die onder dergelijke omstandig heden van zo'n kardinale bete kenis kan zijn. Vanwaar deze lijdzaamheid? Heeft men ge dacht, dat de Egyptenaren en de Syriërs slechts voorzorgen namen tegen mogelijke Israëli sche represailles wegens de aanval, die in Oostenrijk was gedaan op Joodse emigranten uit de Sovjet-Unie, en wegens de concessies, die de Palestijnse kidnappers hebben losgekregen van de regering van Bruno Kreisky? In dat geval zou men bijna kunnen zeggen, dat het tuurlijke hindernis nemen, het geen toch geen kinderspel is - voral niet, daar zich achter het Suezkanaal de Israëlische Bar Lev-Linie bevond en bo vendien gedroegen zij zich daar na verstandiger dan de Israë liërs hadden gehoopt. De Egyp tenaren probeerden niet naar alle kanten uit te waaieren in de Sinaï-woestijn en een pijl snelle opmars êi la Patton te volbrengen. Neen, ze vestigden bruggehoofden, versterkten die systematisch en voorzagen ze ook meteen van de nieuwste luchtdoelraketten, waarover zij de beschikking hadden, de mo biele SA-6. Ze hielden aldus hun logistieke problemen beperkt en ook deden ze de Israëliërs niet het genoegen een snelle i weeglijke krachtmeting wijde woestijn aan te gaan. het zuiden was al- directeur van het dus substantiëler en op den t duur het gevaarlijkst. Maar de -Nederlands InSt VOOr Vredesvraagstukken de Door H. J. IVEUMAN, aanval in het noorden speelde zich het dichtst af bij Israëli sche bevolkingscentra en er was de Israëlische opperbevelhebber veel aan gelegen om eerst de strijd daar te beslechten. Was Syrië eenmaal verslagen, dan had hij niet alleen de handen vrij om de Egyptenaren in het zuiden aan te pakken, maar bo- T. A veudien zou hij aldus sterke net zo lang te laten voortduren, totdat de Israëliërs enig ge zichtsverlies hadden geleden, hetgeen hen ontvankelijker zou maken voor een vredesregeling. pressie kunnen uitoefenen op koning Hoessein van Jordanië om zich uiteindelijk toch maar niet in de strijd te mengen. element van de verrassing 'in Nu er beweging schijnt te komen deze vierde Israëlisch-Arabische oorlog is gefabriceerd aan de Ballhausplatz in Wenen. Of hebben de Israëliërs gedacht, dat zij, door zelf te mobiliseren, een toch reeds gespannen situa tie nodeloos zouden verergeren? Het is een argument, dat men ook wel eens hoort, wanneer de vraag besproken wordt, of de NAVO-landen in Europa van een eventuele waarschuwings tijd wel voldoende profijt zou den trekken. Militaire hoogmoed kan eveneens een factor zijn ge weest: het vertrouwen van de Israëlische miluaire autoritei ten, dat zij ook onder de ongun stigste omstandigheden de Ara bische strijdkrachten wel de baas zouden weten te blijven. En tenslotte kan de mobilisatie zijn uitgesteld onder buitenland se - bijvoorbeeld Amerikaanse - druk. Allemaal vragen, waarop we het antwoord niet of zeer on voldoende weten. Intussen is wel duidelijk, waar die betrekkelijke lijdzaamheid van Israëlische zijde aanvankelijk het Syrische front, heet het dat de koning na rijp beraad tot de slotsom is gekomen, dat zijn in opbouw verkerende lucht macht te klein is om de opera ties van zijn leger voldoende te steunen. Maar dat had hij na tuurlijk ook veel eerder kunnen bedenken. Overigens is de Is raëlische operatie tegen Syrië met veel meer haken en ogen gepaard gegaan dan aanvanke lijk werd verwacht. De lucht verdediging van dat land was aanmerkelijk kleiner dan die van Egypte, maar de Syriërs hadden de beschikking over de SA-7, het allernieuwste snufje uit de Russische wapenfabrie ken, een raket die vooral effec tief is tegen laagvliegende toe stellen. Vervolgens was er de introductie van een grond-raket, de FROG of „Kikvors", die eveneens van Russische makelij is en die een halve ton trotyl kan vervoeren over een afstand van 70 km. En tenslotte was er de complicatie, dat ook Iraakse vliegtuigen en tanks aan de strijd gingen deelnemen. status quo ante - de toestand van vóór 6 oktober j.l. - beoogt te herstellen. Kijken we naar de toekomst, dan valt moeilijk in te zien, hoe deze oorlog het bereiken van een politieke regeling verge makkelijkt. In het verleden blie zen de Arabische mogendheden, ook al waren ze dan diverse ke ren militair vernederd, vaak hoog van de toren. Te denken valt bijvoorbeeld aan het com muniqué, dat na afloop van de Arabische topconferentie in Khartoem - vlak na de juni-oor- log - werd uitgegeven. Waarom zouden zc een toontje lager zin gen uitgerekend nadat ze voor het eerst het zoet van een - al thans beperkte - overwinning hebben geproefd? En welke aanwijzingen hebben we, dat Is raël met zijn veiligheidsbelan gen lichtvaardiger omspringt, zodra het niet meer met een militair onbetekenende tegen stander aan tafel zit doch met een, die in het recente verleden vriend en vijand paf heeft doen staan? Overigens moet ook het begrip „politieke regeling" na der worden gedefinieerd. Na de juni-oorlog immers werd daar hoofdzakelijk onder verstaan de ontruiming door Israël van alle of van bijna alle gebieden, die het als gevolg van die oorlog t onder zijn controle had ge- bracht, gevolgd door een for meel vredesverdrag, waarbij de Arabische mogendheden de staat Israël de jure zouden er kennen. Maar als Syrië, Jorda nië en Egypte zo content waren met de bestandslijnen van vóór juni 1967, waarom is dan eigen lijk de Zesdaagse Oorlog ont brand? Uur van dc waarheid beetje goodwill dat ze genieten in het olie-rijke Midden-Osten niet gaarne willen verliezen, ze ker niet nu minister Kissinger de ambitie (en de opdracht van president Nixon) heeft om deze „trouble spot" onder controle te houden, zolang er voor de ener gie-crisis in de Verenigde Staten geen autarkische oplossing is gevonden. En van de andere kant is Israël de oorlog inge gaan met een duidelijk - zij het recentelijk geslonken - kwalita tief overwicht, hetgeen een be roep op het buitenland mis schien pas wat later urgent Israëlische militairen op de Golan-hoogten maken van een ogenblik maakt. Maar natuurlijk: indien te ontspannen en zich te wassen in een stroompje. de Israëlische strijdkrachten niet binnen enkele dagen op bei- de fronten beslissende doorbra ken weten te forceren, en als bovendien de Arabische mate riële verliezen met kerende post door de Sovjet-Unie worden goedgemaakt, dan nadert ook voor de Verenigde Staten het uur van de waarheid met rasse schreden. En omstreeks drie kwart van de Amerikaanse se natoren is niet in de stemming om toe te staan, dat president Nixon zich achter vaagheden verschuilt, wanneer Israël wer kelijk in de benauwenis komt. i vrije tijd gebruik om zich even niet, omdat ze teveel uitgaat van de bestuurbaarheid van een conflict en van de voorspelbaar heid van het gedrag van vrien den en bondgenoten. Maar het illustreert wel, hoe er verband kan worden gelegd tussen slag veld en conferentietafel. Ook als men het schouwspel beziet, dat de Veiligheidsraad in deze da gen oplevert, dan kan men de gebeurtenissen in dat college niet isoleren van het verloop van de oorlog. Zolang het de Naarmate de strijd langer duurt, Egyptenaren en de Syriërs in militair opzicht goed - „naar den vleze" zou hier niet zo'n ge lukkige term zijn - gaat, zullen hun vrienden in de Veiligheids raad niet gaarne instemmen met een resolutie, die hen dwingt hun aanvankelijke suc cessen op te geven. Verloopt da strijd daarentegen ter gunste van Israël en dreigen Egypte en Syrië nog méér te verliezen dan hun aanvankelijke winst be- (Van onze dammedewerker) en de kans lopen met ruimere DEN HAAG In de tot nu kort- cijfers een pak slaag te krij ste partij uit de match om de 8en". was een uitspraak van de wereldtitel dammen hebben de uitdager na zijn nederlaag, beide grootmeesters Sijbramds Maar dat hij voet bij stuk zou en Andreiko wederom tot remi- houden in die laatste partijen droeg, dan zullen zienderogen de kansen stijgen op aanvaar ding van een resolutie, die de neemt ook de kans toe, dat een van de beide supermogendheden haar betrekkelijke onzijdigheid opgeeft en haar cliënt(en) rechtstreeks en openlijk te hulp snelt. De berichten, die ons bereiken over Russische wapen- leveranties aan Syrië en Egyp te, zouden daarvan het voorspel kunnen zijn. De terughoudend heid, die Amerika aan de dag legt waar het gaat om hulpver- De acteur Halm Topoi is eveneens lening aan Israël, vindt haar onder de wapenen geroepen. De oorzaak in twee factoren. Aan held van Fiddler on the roof" de ene kant zouden de Verenig- hier op de Golan-hoogvlakte in de Staten het betrekkelijk kleine gesprek met een officier. besloten. De gehele zevende partij nam slechts negenenveer tig minuten in beslag en dat tijdsbestek is te kort om van een volwaardige partij te spre ken. had men niet voor mogelijk ge houden omdat men in het alge meen dergelijke uitspraken van Russische zijde met een korrel tje zout pleegt te nemen. Op het punt van psychologische oor logvoering heeft men van An dreiko al meer meegemaakt, minuten voor half vier het po- Zevende partij match wereldkam- dium opkwam en Andreiko twee pioenschap 1973 minuten later, was <te spanning Wit: Ton Sijbrands, zwart: Andris in de zaal al merkbaar. En die Andreiko. spanning werd nog opgevoerd toen Sijbrands op het moment 1. 32-28, 18-23; 2.33-29, 23x32; 3. dat arbiter Raymond Picard de 37x28, het publiek in de zaal wereldkampioenschap dammen sijbrands andreiko toe heeft geleid. Tegelijkertijd Tevoren <*ereffeld? opende de Arabische landen 1 gercgeiu twee fronten: één aan het Suez- Vele kanaal en één op de Golan- hoogvlakte. En zowel de geoe fendheid van de Arabische mili tairen als de kwaliteit van hun wapens was vele malen groter dan in 1967. Als Israël de risi co's van zijn taktiek zelf heeft aanvaard, dan heeft het zich op de omvang van die risico's toch wel wat verkeken. En als ande re mogendheden deze strijdwij ze aan Israël hebben opgedron- hebben zich afge vraagd, waarom er op het ogen blik in de berichtgeving en de commentaren zoveel aandacht wordt geschonken aan de ont wikkelingen op het slagveld. Is dat eigenlijk in onze verlichte tijd geen anachronisme en zou de politiek nu niet de overhand moeten krijgen in die zin, dat alle rechtstreeks betrokkenen gedwongen worden de wapens Hf te -leggen? dan zullen de daarvoor Het antwoord moet luiden, dat op EEP/ROTTERDAM Een over- ook een artikel van bestuurslid spannen bestuurslid, een ander Rita Ponjee uit Oegstgeest. dat door de bomen het bos niet Artsen, advocaten en theologen, gen, verantwoordelijke figuren toch wel even hun adem hebben in gehouden. De Syrische aanval in het noorden en de Egyptische in het zuiden verschillen sterk van elkaar. Op de Golanhoog- vlakte wisten de Syriërs aan vankelijk succes te boeken, om dat ze op de daar aanwezige Is raëlische verdedigers een nume riek overwicht hadden van 6:1 en omdat ze ongestoord 800 h 1.000 tanks hadden kunnen con centreren. De Egyptenaren in het zuiden hebben, aan de wes- tèlijke oever van het Suezka naal, eveneens ongestoord kun nen concentreren. Maar zij moesten daarna een na- het politieke niveau veel af hangt van wat er te velde ge beurt. Men kan bijvoorbeeld een heel spitsvondige hypothese op stellen en zeggen, dat Amerika en de Sovjet-Unie deze gang van zaken onderling hebben ge regeld. De beide supermogend heden zouden zich er dan van bewust zijn, dat in het Midden- Oosten een rechtstreekse con frontatie dreigt tussen hun bei der strijdkrachten. Om dat risi co zoveel mogelijk te verkleinen en om de kansen op een verge lijk zo groot mogelijk te maken, zouden Amerikanen en Russen hebben afgesproken een plaatse lijke oorlog te tolereren en die meer ziet en een lawine klachten, verzoeken om hulp, kreten van mensen in nood. Dat is zo'n beetje de stand van za ken bij de ongeveer een jaar bestaande Algemene Nederland se Patiëntenvereniging „helpen en dienen", voorheen WUVUA Wacht u voor uw arts. maar ook loodgieters maken misbruik van de onkunde van hun klanten en presenteren hoge rekeningen want de klan ten worden geacht er helemaal geen verstand van te hebben. Wacht u in het bijzonderevonr uw arts, want ook u kunt niet alles weten en leren. klok in werking stelde, niet ach ter zijn bord zat maar een an der deel van het Nederlands Congresgebouw een bezoek bracht. Liefst zeven minuten bleef hij weg en de vraag werd al gesteld of hij hierdoor An dreiko wilde prikkelen om meer strijdlust op te brengen. Het heeft niet veel geholpen want het remisevoorstel van de we reldkampioen op de drieëntwin tigste zet werd door de Rus zon der bezwaar geaccepteerd. Wie van de twee spelers moet men het nu kwalijk nemen dat er na een spannende start de laatste dagen alleen maar kleurloze remises vallen? Na zijn verlies in de tweede partij heeft Andreiko wel te kennen gegeven dat hij niet van plan was om nog veel partijen te verliezen. ..Liever met 21-19 de boot ingaan dan risico's nemen ging er eens goed voor zitten want na deze opening, die nog niet in de match was voorgeko men, kan men interessant spel verwachten. 3. 13-18; 4. 28- 22, het begin van alle ellende want na de komende grote ruil is het contact geheel verbroken. Waarom geen 38-32 gespeeld? 4. 18x27; 5. 31x22, 17x28; 6. 29- 24, 20x29; 7. 34x32, en de spelers kunnen opnieuw beginnen. 7. 16-21; 8. 39-33, 21-26; 9. 44-39, 9- 13; 10. 32-28, 19-23; er wordt nog enigszins strijd geleverd om het centrum. 11. 28x19, 14x23; 12. 42-37, 12-18; 13. 38-32, 7-12; 14. 32-28, 23x32; 15 37x28, wederom die bezetting om 't centrum. Het is wel duidelijk dat wit in dit stadium de leiding heeft. Maar het is uit de laatste partijen wel naar voren gekomen dat Sij brands zich niet in de verdedi ging laat spelen en zelf het ini tiatief neemt. 15. 10-14; 16. 40-34, 14-19; 17. 34-29, 5-10; 18. 29-24, 19x30; 19. 35x24, 10-14 met het veroveren van het stra tegisch veld 24 heeft wit zijn voordeel nog verder uitgebreid. 20. 45-40, 11-17; 21. 36-31, 26x37; 22. 41x32. 6-11; wit is in de aan val over de rechterflank. Nu heeft zwart weliswaar geen zwakke plekken in zijn verdedi ging maar het kwam toch als een grote verrassing dat Sij brands remise aanbood. De uit dager accepteerde waardoor de stand is: 8-6 in het voordeel van Sijbrands. Het werk dreigt het voorlopig be stuur over het hoofd te groeien. „We hadden niet gedacht nu al een vakkracht aan te moeten trekken voor het verenigings werk", zegt de voorlopige pen- ningmeesteresse/secretaresse Mevrouw Y. M Koster te Epe. Ook zal er volgens haar veran dering moeten komen in de ma nier van werken van de vereni ging. Tot nu toe hebben we ook veel mensen geholpen die geen lid waren. Maar de kosten wor- den te hoog. Ieder die wat met ^EN HAAG In de demonstra- ons wil zal lid moeten worden "eMal Andris Andreiko, secondant Iser Koeperman en begeleider Riekstinsh elkaar met een kwaad gezicht aan te kijken, verontwaardigd door de remise die Andreiko na ruim drie kwartier spelen na tweeën twintig zetten had geaccepteerd. Op felle toon werd in het Rus sisch, onverstaanbaar voor ie dereen, heftig gediscussieerd. Uiteindelijk haalde Andris An dreiko slechts berustend zijn schouders op. schoof zijn stoel achteruit en liep weg. Behalve veel reacties van mensen die conflicten op het vlak van menselijke verhoudingen met hun arts hebben, wordt „helpen en dienen" ook geconfronteerd met medische problemen. Mensen bijvoorbeeld die van hun arts of specialist niet te weten kunnen komen of ze nu wel of niet een dodelijke ziekte heb ben. Zij vragen de vereniging waar ze wel gegevens over hun gezondheidsc.q. ziektetoe- Het publiek, dat zich zwaar geno- stand kunnen verkrijgen. De vereniging stelt zich ten doel patiënten te adviseren in ge schillen met medici. Ook wil de vereniging de arts van zijn voetstuk halen en hem als vak man plaatsen temidden van zo veel andere vakmensen in ande re beroeps groepen. Een vak man die tegen redelijke betaling bepaalde werkzaamheden ver richt De vereniging wii de patiënten bewust maken van het feit dat een arts geen alles wetende ma giër is, een beeld dat sommige patiënten trouwens zelf, mis schien onbewust in standhouden. De vereniging heeft nu ook een bulfetin uitgeven, behalve een verzameling knipsels bevat het men voelde keek de Russische grootmeester met een kwade blik na. De coach van Ton Sij brands, Ebbo de Jong. stond het tafereel glimlachend aan te zien. „Ik ontevreden, waarom. Daartoe is voor mij geen enkele reden. Een echte grootmeester remise. Jammer voor het pu bliek, maar Ton is weer een punt dichter bij de prolongatie van zijn wereldtitel. Door aller lei omstandigheden was de voorbereiding vandaag niet opti maal. En het is wel gebleken dat Andreiko ook geen zin had om te spelen". Feit blijft natuurlijk dat het pu bliek op deze manier zich een volgende keer wel twee keer be denkt om de gang naar het Con- Na de opzienbarende salonremise hadden Iser Koepe onderhoud met Andris Andre ko. Waarover de Iier niet over het weer ging stond wel vast. an (midden) en begeleider Riektinsh spraken was niet helemaal duidelijk, gresgebouw te ondernemen, met van 60.000 als prijzengeld bij als gevolg dat men door het elkaar krijgt, sterk teruglopende toeschouwers Tournooidirecteur Aad Ivens orga- aantal nooit het streefbedrag niseerde onmiddellijk een simul- taanwedstrijd, om zodoende het morrende publiek niet zonder meer weg te hoeven sturen. Op 25 borden leverde internationaal grootmeester Piet Roozenburg, die zich direct opofferde'! nog geruime tijd strijd. Drukte voor zitter Peter Vink van RDG zich voorzichtig uit: „Dat is beslist geen reclame voor de dam sport". Een toeschouwer: „Ik voel me zwaar bekocht. Haast je je rot en voor deze wanpres tatie moet je nog een riks toe gang betalen ook. Ik denk niet dat ik rog een keer terug kom!" Aad Ivens later: ,,Ik voel me niet bekocht, laat ik zeggen, ik voel me niet happy. Ik heb begrip voor het standpunt van Ton. Hij is profdammer en moet die titel houden. Maar via de secondan ten heb ik er al driemaal op aangedrongen dat zij anders zouden gaan spelen. Ik wil me niet met het spel bemoeien, maar nu blijkt dat zij het niet doen, vind ik dat van beide, ja beide, dammers niet verstandig. Prijzenpot cn publiek staan nu eenmaal niet los van elkaar. Bovendien verspeel je op deze manier alle kans om ook een volgende keer een sponsor te bewegen zijn geld in zo'n evene ment t" steken. De mensen wil len spektakel zien, en dat is nu wel het laatste wat hier ge beurd. Ik kan alleen maar ho pen dat het nog verandert". En hoofdschuddend loopt Aad Ivens weg, de onafscheidelijke sigaar natuurlijk in de mond. PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11