DEN UYLS HUISHOUDBOEKJE ONDER DE LOEP MIDDENGROEPEN GEEN SLACHTOFFER VAN NIEUW BELEID Kunstenaars bezetten ministerie van CRM Den Uyl in Tweede Kamer Eis 10 jaar voor bankovervallers DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Regeringsbeleid algemeen Bestrijding infla tie-werkloosheid Niet doorgaan in' flatiecorrectie Verdubbeling huurwaarde eigen woning Hogere accijns benzine-olie Hogere vermo gensbelasting en successierecht Statiegeld nieuwe auto Meer uitgaven welzijnsbeleid Onderwijs Meer steun ont- wikkelingsssamen- werking Defensie P.v.d.A. (43 zetels) Positief, veel waardering Krachtiger aanpak nodig Akkoord Akkoord Geen probleem Akkoord Toegejuicht Beleid getuigt van grote visie Veel waardering, veel steun Fractie juicht be leid toe Akkoord niet regeringsplan KVP (27 zetels) Kritisch, niet on welwillend Bij mislukken minder overheids- uitgaven Akkoord, maar al leen voor 1974 Meerderheid frac tie onaanvaard baar Akkoord voor 1974 In deze vorm te gen voorstel hoge re vermogensbe lasting. Successie recht levert geen moeilijkheden op. In principe voor Akkoord met grote Uin Geen moeite met beleid regering Akkoord met rege ringsbeleid Geen probleem Bly met verkor ting dienstplicht VVD (22 zetels) Negatief, zeer af wijzend Middengroepen worden dupe Tegen de rege ringsplannen; stie keme diefstal Fel tegen Tegen, kleine man wordt dupe Tegen, benadeelt ondernemers Niet akkoord, on nodig bevonden Uitgaven zijn te fors. Beleid is te mager Steurt voor kleine re klassen Bevrijdingsbe wegingen mogen alleen humanitai re steun krijgen Uitgaven moeten vijftig miljoen om hoog ARP (14 zetels) Welwillend bena derd Twijfels over rechtvaardige ver deling lasten Geen probleem Onoverkomelijke bezwaren, voorstel moet teruggeno men worden In principe ak koord Deelt KVP-stand- punt Wachten concreter plannen af Van harte steun Wordt gesteund Akkoord met ver hoging van de uit gaven Nota defensiebe leid afwachten CHU (7 zetels) Zeer gereserveerd over noodzaak stijging overheids uitgaven Prijsbeleid onbil lijk Aarzelend tegen Fel tegen Nog geen duidelij ke uitspraak Tegen, belasting druk is al hoog genoeg Standpunt nog voorbehouden Steun, mist snel totale kaderwetge ving Blij met kleinere klassen Akkoord Korter dienen', op. den duur beroeps leger PPR (7 zetels) Beleid met opluch ting, maar ook met bezorgdheid ontvangen Meer aandacht voor zelfstandigen Geen probleem Akkoord Acceptabel Fel voorstander Akkoord Warme steun Heel goed Plannen kabinet worden toegejuicht Uitgaven defensie zijn veel te hoog CPN (7 zetels) Zeer kritisch Prijsstop voor grondstoffen en geen loonmatiging Geen uitspraak Tegen Tegen, lastenver- zwaring is onaan vaardbaar Akkoord Geen uitspraak Akkoord Geen bezwaren Beleid niet selec tief genoeg Tegen Navo-poli- tiek D'66 (6 zetels) Hele pakket wordt positief beoordeeld positief Begrip voor nood zaak om aan geld te komen Voor woningen tussen 30.000 en 90.000 minder forse verhoging nodig Akkoord Akkoord Akkoord, maar rente moet ge bruikt worden voor milieu- en verkeersveilig heid Blij met rege ringsplannen Verheugd over plannen van on- derwijsbewinds- lieden Akkoord met rege- nngsplanncn Eens met rege ringsstandpunt DS'70 (6 zetels) halfslachtig en niet nieuw Onvoldoende Geen steun Ernstige bezwaren Voorstel moet inge trokken Geen uitspraak Druk om geld in de la te krijgen Voorzichtige steun Niet onwelwillend Tegen Uitgaven niet om laag. SGP (3 zetels) Bedenkelijk Werkloosheid krachtig aanpak ken Vraagtekens Tegen Vraagtekens Grote vraagtekens. Vraagtekens Onbekend Wil nader ophelde ring Tegen steun be- vrijdingsbewe- gingen Uitgaven '73 hand haven Boerenpartij (3 zetels) Plannen zijn te links, vindt Koe-, koek 1 GPV (2 zetels) Zeer gereserveerd 1 PSP (2 zetels) Steun op aantal onderdelen Nivellering inko mens daarbij noodzakelijk Akkoord Akkoord Weinig waarde ring, tast lagere inkomens aan Akkoord Handige truc om aan geld te komen Akkoord Akkoord Akkoord Principiële bezwa- ren RKPN (1 zetel) In het algemeen afwijzend - - DEN HAAG Ik bestrijd ten stelligste dat de middengroepen het slachtoffer zouden worden van het beleid van dit nieuwe kabinet. De VVD roept dit wel steeds, maar ze geeft een volko men verkeerde voorstelling van zaken. De middengroepen wor den niet extra zwaar belast, maar wij proberen de lastenver zwaring zo redelijk mogelijk te verdelen. Deze verdediging gaf minister president Den Uyl van nacht in de Tweede Kamer aan het einde van het vier uur du rend betoog over het nieuwe be leid. Het kabinet, zei de minister-presi dent, stelt prijs op goede ver houdingen met het bedrijfsle ven. Er is geen sprake van dat wij tegen de middengroepen zouden polariseren. Wij roepen geen strijd op tussen werkne mers en zelfstandigen. Noch het inkomensbeleid, noch het prijs beleid of het belastingbeleid rechtvaardigt de stelling dat wij de middengroepen extra zouden willen treffen De cijfers laten zien dat de verschillen in de lastenverzwaring beperkt zijn. Zoals ook KVP-fractievoorzitter Andriessen heeft gezegd. Ook de middengroepen profiteren van vele maatregelen, zoals de onderwijsverbeteringen. Maar het is ook een feit dat duizenden mensen nog lagere inkomens hebben en het kabinet wil voor die mensen een herverdeling tot stand brengen. Wij zullen, zo zei Den Uyl, naar de topinkomens toe steeds straffer te werk gaan. Wij zullen proberen uit zonderlijke winsten te voorko men en de hoogste inkomens af te romen. De minister-president werd her haalde malen door VVD-fractie- leider Wiegel onderbroken met uitroepen als „volstrekt on juist". Den Uyl erkende dat ook dit kabinet ervan moet uitgaan dat er maar smalle marges zijn om tot een nieuw beleid te ko men. De mogelijkheden voor snelle invoering van een totaal ander beleid zijn uitermate be perkt. We kunnen niet van de ene dag op de andere structuren veranderen. Maar ook de kleine veranderingen zijn belangrijk. We zullen proberen de achter docht te overwinnen en een pers pectief te bieden voor een nieu we, leefbare samenleving, zei de minister president. KVP-fractievoorzitter Andriessen kreeg te horen dat zo'n nieuw beleid niet uitgaat van een diri gistische centrale staatshuishou ding. Als de selectieve investe ringsregeling is genoemd als voorbeeld voor het beleid waar in de centrale overheid een greep op de maatschappelijke ontwikkeling wil hebben, bete kent dit dat het kabinet de ont wikkelingen in de Randstad zo wil leiden, dat bij bedrijfsvesti gingen ook beoordeeld moet worden of er nadelen zijn voor de leefbaarheid en het welzijn Den HAAG (ANP) Leden van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) heb ben gisteren uit protest de middag In de kantine van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk doorgebracht. De groep telde ongeveer twintig personen. Ze waren niet ;oecelaten tot een commissie, waarvan de BBK- ers de werkwijze verafschuwden. Hun grieven maakten ze daarom in' de kantine openbaar. Om vijf uur vertrok de groep, in de wetenschap, dat morgen drs. Th. van Velzen, hoofd van de direc tie kunsten van het ministerie, hen wil aanhoren. Ie „bezetting" van de kantine verliep ordelijk. Op het departement werden wanordelijkheden ver wacht. waarom de politie werd ingeschakeld, toen de BBK-ers zich wilden aandienen bij de ad viescommissie voor de toekenning van stipendia en reistoelagen aan beeldende kunstenaars en ar chitecten. Com missie-voorzitter prof. J. L. M. Hardy ontdekte onder de BBK-ers het commis sie-lid Simon Frank. De protesterende kunste naars vonden het zacht gezegd kwalijk, dat prof. Hardy de heer Frank had toegevoegd als een spion te hebben gefungeerd Sinds de BBK een lid afvaardigt naar de commis sie, is het de leden van de commissie bekend, dat alle gegevens openbaar kunnen worden ge maakt door het BBK-lid, omdat terwille van een democratische werking de BBK „openheid" hoog in haar vaandel heeft geschreven. De feitelijke grieven van de kunstenaars, naar zij meedeel den, hielden in, dat de commissie niet in het openbaar vergadert, dat geen notulen van verga deringen worden gemaakt, dat mening van min derheden onder tafel verdwijnen en dat er vriendjes-politiek wordt bedreven. van de mensen. De minister-president ging uitvoe rig in op de vragen over de po sitie van het midden- en kleinbe drijf. Hij bestreed dat dit zou worden achtergesteld. Hij er kende dat er tal van zelfstandi gen zijn die minder verdienen dan de gemiddelde werknemer. Het beleid moet ook daarin ver andering brengen. „Aan die woorden hebben we niet genoeg, we willen daden zien", riep Wiegel. We streven, aldus Den Uyl, naar een redelijke in komensvorming, ook voor mid denstanders, boeren en tuinders. Hij verzekerde dat de nadelige ingevolgen van de revaluatie voor de boeren en het midden en kleinbedrijf nauwlettend den bekeken. Ook de inkomens vorming in het midden- en kleinbedrijf wordt scherp in de gaten gehouden. Wat betreft de werkloosheid zei Den Uyl, dat een grondig onderzoek naar de spreiding per regio en bedrijfs takken wordt ingesteld. De minister-president was niet be reid zonder meer in te gaan op het voorstel van AR-fractievoor- zitter Aantjes om de plannen met betrekking tot verdubbeling van de fiscale huurwaarde voor eigen woningen terug te nemen. Hij toonde zich bereid om in overleg met de Tweede Kamer tot een verantwoorde regeling te komen. Er ontstond een uitvoerige discus sie over de passage in de troon rede, dat het kabinet graag zou zien. dat minstens de helft van de loonsverhogingen in centen zou worden uitgekeerd. Als min der loonsverhogingen alleen in procenten worden gegeven, dan komt dat aan de lagere inko mens ten goede. Van uit de Ka mer kreeg het kabinet te horen, dat het zich niet had te mengen in het vrije overleg tussen werkgevers en werknemers. De heer Den Uyl zei echter, dat het aan het bedrijfsleven is om te bepalen hoe het de loonsver hogingen tot stand wil brengen. Het kabinet heeft weinig voor keur kenbaar gemaakt. Het ka binet is daarbij vanuit gegaan dat volgend jaar alles gedaan moet worden om de inflatie spreiden en om tot matiging van lonen en prijzen te komen. Daarmee is iedereen gediend, want van de inflatie wordt nie mand beter. Pas als de inflatie- bestrijding slaagt, dan is het mogelijk de overheidsuitgaven fors te laten stijgen en daardoor meer voor verbetering van het onderwijs en voor het welzijns beleid te doen, aldus de pre- Bij toenemend lawaai meer kalmerende middelen DEN HAAG (ANP) De toene ming van het gebruik van kal merende middelen met de toe neming van de geluidsbelasting is een nieuw gegeven dat naar voren komt in het voorlopige rapport van een werkgroep on der leiding van dr. Ettema (Co- ronel laboratorium van de uni versiteit van Amsterdam) over de biologische effecten van ge luidshinder rond Schiphol. Een in mei 1972 gehouden veld ver kennend onderzoek ligt ten grondslag aan het rapport. Aldus minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Jansen en mevrouw Van der Heem-Wagemakers (beiden PPR). Er zijn volgens de bewindsman geen gégevens aanwezig van de aantallen psychische stoornissen en het gebruik van kalmerende middelen in het onderzochte ge bied in vergelijking met de rest van Nederland. De Stichting Leder war enmode toond.? gisteren in Amsterdam de nieuwe collectie lederwaren. Op de foto een deel van de ge toonde herentasjes, die steeds meer in'zwang komen. AMSTERDAM (ANP) Met als verzwarende omstandigheid, dat zij voor het plegen van de over val speciaal naar Nederland waren gekomen, heeft de offi cier van justitie bij de recht bank in Amsterdam gisteren 10 jaar met aftrek geëist tegen de di ie Franse gangsters, die op 9 mei jl. de AMRO-bank aan het Valeriusplein te Amsterdam be- roofden van circa 75.000,—. Televisie discrimineert Koekoek HOOGEVEEN De afdeling Hol- landscheveld van de Boerenpar tij heeft een brief geschreven aan de koningin. Hierin spreekt men zijn ongerustheid uit over het niet op het tv-scherm bren gen door de NOS van partijvoor zitter Koekoek bij do algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Volgens secretaris J. Okken gebeurt het herhaaldelijk dat er van toespraken van Koe koek geen beeelden worden uitge zonden. Wanneer de NOS de Boerenpartij blijft discrimineren zullen de leden van de partij geen kijkgeld meer betalen, al dus de heer Okken. Zestienhoven nog zeker 10 jaar open ROTTERDAM (ANP) - In ant woord op vragen van twee ge meenteraadsleden (D'66 en PvdA) zegt het college van B. en W. van Rotterdam te ver wachten, dat de voorbereiding van de sluiting van Zestienho ven niet voor 1984 zal zijn vol tooid. dat de drie verdachten maan den tevoren besloten hadden hun slag in Amsterdam te De_" .vf™"ch1tlngAMJ"rtA"L°? slaan. Ze hadden nl. gehoord, dat de Amsterdamse politie ui terst lankmoedig zou zijn en weinig efficiënt georganiseerd. „Dan zijn ze toch van een kou de kermis thuis gekomen", con stateerde de officier van justi tie, mr. L. van den Berge, in zijn requisitoir. President mr. M. Knap voegde er aan toe: V\ e horen hier zo vaak, dat de politic ruw optreedt. Het Is goed om uit het buitenland eens wat anders te horen". Het drietal, dat meteen na de o\ervol door twee surveillance wagens van de Amsterdamse politie werd achtervolgd, had WÊ dubbele pech. Eerst botste hun Blijkbaar overtuigd van een gestolen Fiat op de Apollolaan tegen een bestelwagen op en vervolgens liepen zij bij hun ontwijkingsmanoeuvre in de hal van het Hilton-Hotel uitgerekend tegen veiligheidsagenten van da Israëlische luchtvaartmaat schappij El Ai op, die denkend aan een overval en terroristen zich geen moment bedachten en prompt het vuur openden. Daarbij werd een van de drie Fransen ernstig gewond door et telijke schoten. Met een mede dader werd hij bij de zij-uitgang gearresteerd door de politie, die het hele hotel in een oogwenk had omsingeld. De derde Frans man liep 20 minuten later in de va! in een scheerstoel van de kapsalon in het hotel, waar hij zich met grote zelfbeheersing als doodgewone hotelgast had gemeld. Bij de schietpartij werd ook een van de Israëlische vei ligheidsagenten gewond. Uit het verhoor ter zitting bleek, de uitspraak van de minister .van Verkeer, dat de luchthaven niet zal worden gesloten voordat een vervangende luchthaven in de Rotterdamse agglomeratie gereed is gekomen. Op grond hiervan zou het college graag zien, dat de bestemming van het vliegveldterrein in het ontwerp-streekplan Rijnmond als luchthaven werd aangege ven. In het voorontwerp wordt het terrein thans als woonge bied bestempeld. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft meegedeeld voor deze verandering niets te voe- cesvolle afloop hadden ze ge drieën enkele duizenden guldens in de vakkundig opgezette actie geïnvesteerd: ze beschikten over drie pistolen, valse pas poorten. valse rijbewijzen, een gehuurde auto en tenslotte had den ze naast honderden guldens borgsom eerst in Amstelveen 1875 voor een maand huur van een flat betaald en daarna KAMPALA (Reuter) President op de Miriervalaan in Amster- Amin van Oeganda heeft vijf Amin ontslaat 5 ministers zijn ministers moeten ont slagen. Zelf heeft hij de porte feuille van voorlichting en om roep op zich genomen. dam nog eens 650.- Ze hadden zoveel zelfvertrou wen. dat ze de overval onge maskerd deden", aldus de offi cier. Maar in de bank drukten enkele personeelsleden onge- Hij heeft tevens een nieuwe mi- merkt de alarmkr.opp n in. Op nister van Buitenlandse Zaken benoemd, luitenant-kolonel On- donga, momenteel ambassadeur In Moskou. Generaal Amin heeft de ontslage nen ervan beschuldigd soms dagdieverij te hebben gepleegd om eigen zakenbelangen te be hartigen. het zelfde moment trad het pol tieapparaat in werking. Twee v agens, die in de buurt surveil leerden, zetten koers naar het Valeriusplein en ontdekten daar de vluchtauto. Daarna was het spoedig gedaan met de overval- leis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9