St. Jans fanfare na 70 jaar nog steeds piepjong Nieuw-Vennep vreest gevaarlijke stoffen rijn- en veenstreek vlietstreek Wat u OOK moet weten Dagje vrij? Maak 'n NS-Snippertrip „Hou-vast' wil Hazerswoude meer laten trimmen KYP-Oud Ade gaat vergaderen over woningbouw PAGINA 5 DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE Hoewel de St. Jans Fanfare enkele ma]en „op sterven na, dood is geweest", zoals een bekende Zoeterwoudse uitdrukking luidt, bereikt zij deze maand springlevend de „leeftijd der sterken". Bij de dieptepunten welke er zijn geweest, speelde de wankele kaspositie dikwijls een rol en de problemen rond de finan ciën lopen dan ook als een rode draad door de 70-jarige historie. Het is daarom ook volledig te recht, dat het feestcomité dat is geformeerd naast haar bemoeienissen met de viering van het jubileum zich vooral beijvert om door middel van een flinke geldelijke injectie een gezonde ba sis te leggen voor een goede toekomst. De plaat selijke gemeenschap is immers ondenkbaar zon der dit muzikale gezelschap. Na de nieuwe we gen, die onder directie van Jan Mey zijn ingesla gen, is er weer veel nieuw bloed toegestroomd en zijn een groot aantal leerlingen in opleiding. Het begon allemaal rond de eeuw wisseling, toen éénmaal per jaar een rondtrekkende blaaska pel het eerste enthousiasme lossloeg. Dit werd echter inge perkt door deken Mosmans. Het doorzettingsvermogen van enke le jongelui zou toch tot resultaat leiden toen kapelaan Zijm te genover zijn „baas" de oprich ting verdedigde van een zgn. jongelingsvereniging met een muziek- en toneelafdeling. Voor al het muziekkorps kreeg toen de volle instemming, omdat daarmede de bisschop zou kun nen worden ingehaald, wanneer de in aanbouw zijnde Sint Jans- kerk in gebruik zou worden ge nomen. In het zaaltje van het café van kleine Leen van Leeu wen aan de Dorpsstraat, thans het woonhuis van de fam. Van Diemen, arriveerde eert grote kist uit Parij3 met de instru menten voor de som van 400,— (12 blaasinstrumenten en twee troms), welke door de deken waren betaald. De aller eerste repetitie werd gehouden in de klompenmakerij van Abraham Slootweg. Op 14 fe bruari van 1904. vastenavond, vond de eerste uitvoering plaats in de oude school, nu het Don Boscohuis. Deken Mosmans re geerde ook bij deze manifesta ties streng, want om 10 uur moest het uit zijn met de pret. Zo kon het gebemen, dat hij halverwege het spelen van een muziekstuk opstond en riep: „Laat zakken dat scherm; het is 10 uur, opruimen en wegwe zen." De 15 muzikanten betaal den 12 /2 cent contributie per week. Dat was veel, want het uurloon van een bekwame tim merman lag even hoog. De Ker kwijding op 1 oktober 1904 was ee n gewichtige gebeurtenis, waarop de fanfare zich o.l.v. di recteur Schinck degelijk voorbe reidde. Toch zou het die dag slecht aflopen met de fanfare. Nadat de bisschop een aubade was gebracht, werden de muzi kanten op de pastorie getrac- teerd. Twee kapelaans hie pen en handje en zorgden er tegelijk voor dat sommigen „boven hun theewater" geraakten. De fanfare ging toeterend vanuit de Zuidbuurt naar het Dorp. Een nieuw hoogtepunt was de viering van het 100-jarige Onaf- hankelijkheidsfeest. Men was twee dagen in touw om het be zoek dat Prins Willem II per boot bracht aan Zoeterwoude muzikaal te begeleiden. Het leek er op dat de eerste wereld oorlog een vroegtijdig einde zou maken aan de in grote bloei verkerende vereniging. Vier jaar konden geen activiteiten worden ontplooid. Maar daarna werden er weer concerten gege ven bij harddraverijen in de omgeving. De slechte economi sche situatie in de twintiger ja ren met slechte verdiensten was de oorzaak van een nieuwe de pressie. Directeur Schinck ver trok en 10 jaar ang lagen de in strumenten in de kast en wer den nog enkele keren tevoors- hijn gehaald als eennieuwe priesterzoon moest worden inge haald. In het najaar van 1930 herleefde de fanfare. De man die daarbij een grote rol spoelde was Niek Straathof, welke zich 'n jaar eerder in Zoeterwoude had ge vestigd. Hij trommelde de muzi kanten weer bïj elkaar en stap te naar deken Jansen en kape laan Van Daal. De geestelijk heid sfemde grif in, temeer daar het culture e leven in Zoe- tierwoude, evenals op vele ainde- re plaatsen, op een laag pitje stond. Er kwamen vier nieuwe saxofoons van de pastorie. Het nieuwe bestuur werd gevormd door het driemanschap Cor Paardekooper, Gerard v. d. Hoeven en Jan Vlasveld, welke in die jaren veel in de melk te brokkelen hadden in Zoeterwou de. Moeilijke financiële situatie rode draad door bestaan cours georganiseerd. Met de tweede grote wereldbrand vie- en alle activiteiten weer stil, maar daarna werd de draad weer opgenomen. De pnning- meester beschikte slechts over 5,70 en er kwam weer een be drag van de deken om de hoog nodige reparatiekosten van de instrumenten te kunnen betalen. De eerste rondgang bracht 600 op, voor die tijd een enorm be drag. De periode van 1947 tot 1955 was één van de meest suc cesvolle uit de 70-jarige historie. O.l.v. dirigent B. H. v. Veen werd op alle concoursen een eerste prijs behaald. In 1954 werd een drumband gefor meerd, welke 13 jaar later zelf standig werd. Een nieuwe inzinking volgde aan het eind van de jaren vijftig. De erbarmelijke staat van de in strumenten W3s daarvan één van de oorzaken en de kas was leeg. Dat duurde tot 1964, toen bes oten werd een geheel nieu we koers te gaan varen. Diri gent Jan Mey kreeg de leiding over de 19 overgebleven muzi kanten, maar het ging pas wer kelijk crescendo, toen 'n jaar later beschikt kon worden over nieuwe instrumenten. „Fanfare nieuwe stijl" bewees haar kwa liteit bij het KRO Muziekfesti val, dat deze omroep bij haar 40-jarig bestaan organiseerde. Men wist tot de finale in de Hil- versumse Expohal door te drin gen. In 1963 werd en middenstand show, de ivIIFAZO, georgani seerd, waarvan de revenuen in de kas vloeiden, en drie jaar la ter werd dit hrhaeald. Het wer van dirigent Jan Mey en de goede geest welke in het korps heerste, wierpen hun vruchten af. Eerste prijzen op concoursen en ze fs een invitatie voor deel name aan het nationale kam pioenschap en een radio-optre den. Voorzitter N. C. v. Velzen was de grote stuwende kracht achter dit alles. De concerten trolkkfen steeds meer bezoekers en zij waren er getui de van, dat de muzikanten in 1970 in het uniform warden ge stoken. Jan Straathof nam de voorzittershamer ever en de fi nanciële zorgen bleven. Er wer den lompen- en oud metaalac- ties gehouden en tot op de dag gan vrindaag houden de leden ztehdaarmee bezig. Door dit al- Les is het mcigelijk dat de Zoe- l'erwoudse gemeenschap het rij ke bezit van dit belangrijke brok cultuur 3n haar midden weet. Sint Jans Fanfare; ad mu tos annos! Wassenaar heeft het eindelijk voor elkaar De gemeentebegroting, die a.s. maandagavond aan de gemeen teraad van Wassenaar zal wor den aangeboden, vertoont geen tekort. De begroting sluit met een bedrag van 206.000 voor onvoorztene uitgaven. Het is voor het eerst na ongeveer 20 jaren, dat aam de Wnssenaarse raald oen sluitende begroting kan worden aangeboden. Dit resultaat kon bereikt worden door een vermindering van het personeelsbestand. Het aantal ambtenaren in dienst van de ge meente is 21 lager dan in het vorige jaar. Dat levert een voordeel op van rond 820.000. Het uitgaventotaal in de niei'we begroting beloopt ruim f 31,5 miljoen, dat is f 2,7 miljoen meer dan in de begroting voor 1973. Burgemeester en wethou ders noemen de opzet van dp nieuwe begroting reeël, dat wil zeggen dat bij de ramingen van de uitgaven zoveel mogelijk aansluiting is gezocht bij de laatst gedane werkelijke uitga ven. Behalve de vermindering van het personeelsbestand is er nog een factor die gunstig heeft gewerkt. In de vorige begroting moest een groot bedrag ge raamd worden voor onvoorziene uitgaven, nameliik f 720.000. Er hestond toen namelijk de vrees, dat een nadelig saldo van enige omvang niet gedekt zou kunnen worden uit de saldi-reserve. In tussen blijkt door meevallers achteraf de saldi-reserve weer te zijn opgelopen tot 1.9 miljoen. Mocht het nu geraam de bedrag voor onvoorziene uit gaven van 206.000 in de prak tijk te laag blijken, dan kan al tijd nog op die reserve worden teruggevallen. Er behoeven aan de raad geen voorstellen voor belastingverhoging te worden gedaan. Wel zullen in verband met de kostenstijgingen in 1973 en de te verwachten kostenstij gingen in 1974 de elektriciteits tarieven verhoogd moeten met gemiddeld 0,4 cent per kWh, de gastarieven vermoedelijk met 3 cent per m3 en de watertarie ven met 12 cent per M3 NIEUW-VENNEP In Nieuw-Vennep-is be- roering ontstaan over de bij een fabriek in het dorp opgeslagen gevaarlijke stoffen. Op een afstand van ongeveer 50 meter van een huizenblok zouden volgens een plaatse lijk actiecomité uiterst explosieve stoffen liggen. De buurtbewoners hebben in een brief aan de gemeente laten weten dat zij niet gerust zijn op de bestaande toestand. Zij vrezen een „tweede Marbon". Volgens een woordvoerder van het betreffende be drijf, Vicon B.V. (landbouwwerktuigen), wordt de zaak danig overtrokken. Hij ver klaarde geen gevaar te zien. De zaak is aam het rollen gekomen toen het bedrijf, dat een grote polyester-afdeling heeft, bij de gemeente Haarlemmermeer een hinderwetvergunning aanvroeg. Deze vergunning was nodig omdat de fabriek aanzienlijk was uitgebreid. De moeilijkheid voor Vicon is, dat bij uitbreiding een nieu we vergunning voor het hele bedrijf nodig is. Daar wil het actiecomité gebruik van maken. Met betrekking tot de behandeling van de hinderwet volgende week woensdag VICON: „Er is «een heeft het actiecomité 160 bezwaarschriften in de gemeentebrievenbus gedeponeerd. De buurtbewoners is vooral de schrik in de benen geslagen toen een chemicus van een milieuvereniging de zaak is gaan onderzoe ken en tot de conclusie kwam, dat de toe stand in de buurt van het bedrijf bepaald niet veilig is. Hij noemde het bedrijf „on verantwoordelijk". Naast het explosiege vaar hebben de bewoners uit de Ooster- dreef en de Bosstraat nog stank- en ge luidsklachten. Zij willen dan ook volgende week woensdag zoveel-mogelijk medestan ders zien te mobiliseren. Ter voorbereiding zijn de actievoerders gisteravond om de tafel gaan zitten. Het comité heeft zelf nog geen contact gehad met Vicon, omdat „ze zich toch niets van onze bezwaren zullen aantrekken", aldus de heer Huysse, een van de actievoerders. De woordvoerder van Vicon verklaarde gis- teren, dat het bedrijf zeker alle mogelijke maatregelen zal treffen als bij een redelijk I onderzoek zou blijken, dat de situatie niet verantwoord is. Hij verwacht echter, dat dit niet nodig zal zijn. Volgens hem zijn de enige jaren geleden gebouwde koophuizen wel te dicht bij de fabriek komen te staan, waardoor er daar kans is op zeer geringe overlast. Op het terrein van Vicon staat een losstaand gebouwtje, waarin peroxiden liggen opge slagen. Verder wordt polyesterhars be waard in grote tanks onder de grond. De Vicon-man verwacht zeker aan de nodige vergunningen te komen, „al zal het mis schien op de lange duur zijn". Het bedrijf is sinds 1964 aan de Hoofdweg in Nieuw- Vennep gevestigd. WOUBRUGGE Op de scheeps werf ,,De Dageraad" is gisteren de kotter Peter Gijsberla te wa ter gelaten, gebouwd voor reke ning van reder C. Varkevisser te Katwijk. De doopplechtigheid werd verricht door zijn dochter, terwijl zoon W. Varkevisser het bevel over dit vaartuig de KW 175 zal krijgen. Het schip mept resp. 35 x 8 x 4,07 meter en zal worden voortgestuwd door een 1200 pk Deutz-motor. Aan boord is accommodatie voor 9 man. Men hoopt de kotter in november afgebouwd te hebben. Op ,,De Dageraad" wordt thans de kiel gelegd voor eenzelfdp kotter, nu in opdracht van rederij „Barends en Van Urk" te Urk. Stijgende criminaliteit WASSENAAR De stijgende lijn in het aantal misdrijven waar mee de Wassenaarse recherche zich heeft bezig te houden, zet zich voort. In de periode 1 juli 1972 tot 1 juli 1973 kwamen 579 misdrijven ter kennis van de re cherche, tegen 437, 435 en 458 in resp 1970, 1971 en 1972. Ver- geleken met 10 jaar geleden, 1 toen 259 misdrijven werden be handeld, is de criminaliteit meer dan verdubbeld. Vergeleken met de vorige periode is vooral het aantal rijwiel- en brómfietsdiefstallen sterk geste gen: van 106 in ,7l/,72 tot 144 in '72/'73. Ook het aantal inbraken steeg van 88 tot 111. Het aantal zedendelicten was kleiner: 11 tegen 16 in de vorige periode. De rubriek „diverse misdrij ven" zoals geweldsdelicten, be- j lediging, vernieling, heling, ver duistering, oplichting, joy-riding verdubbelde van 53 tot 108. In de verslagperiode werd door de politie 256 maal assistentie ver leend in verband met jeugdbal- dadigheid. Het aantal verkeers ongevallen in de tweede helft van 1972 en de eerste helft van 1973 was in totaal 741. Daarvan waren er 548 met alleen mate riële schade, 137 met licht ge wonden, 47 met zwaar gewon den en 9 met dodelijke afloop. Van alle aanrijdingen kwamen er 239 voor op de Rijksstraat weg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Door de interkerke lijke evangelisatiecommissie in Koudekerk wordt op 12 oktober om 20 uur een con tactavond georganiseerd. Plaats van handeling is de recreatiezaal van het bejaar dencentrum „Nieuw Poel geest". Spreker is ds. N. J. M. Hoogendijk. RIJPWETERING Het be jaarden-comité houdt vrijdag a.s. de wekelijkse kaarta vond t.b.v. de uitgaansdag in café Bakker; aanvang 20 uur precies. Het gaat natuurlijk weer om een aantal aantrek kelijke prijzenl raad heeft voor zondagmid dag a.s. weer voor een span nende film gezorgd, t.w. Bat man (in kleur), bij „Kees en Tineke". Aanvangstijden 13.45 en 16.00 uur. NIEUWKOOP Speeltuinver eniging De Zudde organi seert op zaterdag 13 oktober a.s. een strandwandeltocht voor de jeugdige leden. Met kampvuur na afloop. In schrijvingen in het clubge- ROELOFARENDSVEEN Vrijdag 12 okt. a.s. des avonds te 8 uur is er in de DOSR-kanline weer de gezel lige kaart, en kienavond. Ie dereen is van harte welkom en er zijn weer leuke prijzen te winnen. „De Appel" viel goed in de smaak De kennismaking van het Leid- se publiek met de toneel groep „De Appel" mag in alle opzichten een succes worden genoemd. Niet alleen was het LAK-üheater door een gemêleerd publiek vrij behoorlijk bezet, maar bo vendien was het vertoonde programma („Kisten") zo wel technisch als inhoudelijk van een uitzonderlijk hoge kwaliteit. Aan de hand van een aantal teksten, meren deels geschreven door Peter van der Linden, hadden de vier acteurs (Peter van der Linden, Carol Linssen, Niek Pancras en Robert Prager) middels improvisaties een uitmuntende collage opge bouwd, waarin aspecten van het wel en wee van de mens op een meeslepende en vaak bijzonder humoristische wij ze aan den volke vertoond werden. Wat het meeste opviel bij deze voorstelling, was de techni sche afwerking die gevaar lijk dicht de perfectie bena derde. Moeilijk realiseerbare en ook „gevaarlijke" scènes als het Kafka-achtige zoeken naar de uitgang vóór de pau ze en de monoloog van Carol Linssen direct erna, werden hierdoor sublieme maar ook uiterst beklemmende con frontaties met een voelbare leegte. Hoogtepunten mogen het echter niet genoemd wor den, aangezien andere onder delen van het programma (de monoloog van een man in een park, het oude vrouwtje) er in geen enkel opzicht voor onder deden. Het meest typerende voor de grote artistieke kwaliteit van het gebodene was wel. dat de overgangen tussen de ver schillende scènes nergens een inzinking vormden, maar steeds volkomen natuurlijk in het geheel geïntegreerd waren. „De Appel" is een to neelgroep om nauwlettend in de gaten te houden en daar om wil ik nu alvast wijzen op hun voorstelling van „Peer Gynt" van Ibsen (24 november) en „Macbeth" van Ionesco, dat hopelijk la ter in het seizoen in Leiden opgevoerd zal worden. Paul Korenhof (ADVERTENTIE) 14 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toegangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven, naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht of naar 't TLips Autotron in Drunen. En wie 't liever over de grens zoekt, kiest 't dagje naar Antwerpen. voordelig uit met NS Marktberichten Groenteveiling Lelden. Appelen 40; peren 61—82: nurduppclen 13—17; andijvie 16—2*;pronkbooen 1.70; snijbonen 2.00—3.16; ntnmbn- nen 2.60—3.15; kroten 21; kroton «<*- kookt 65; boerenkool 31—33: rod» kool 17-27: groene kool 34-37; prei uiten 8.30— 94il.02spruiten B 90 plgnons 68—90; tomate: 9.10; tomaten B 10,70—: ion C 7.30-7.90; tomaten CC 8.10- 5.20; uien 28 -36; witlof 2 70-8.0,V meloenen 70-1 05; bloemkool fl stuks 76—1.44: bloemkool 8 stuke 41—67; knolselderij 29-36; komkom mers AAA 65; komkommers AA 65; komkommers A 62—63; komkom mers B 57—58; komkommer* C 48 49; komkommers D 4042; kom kommers li 33: sla zwaur 26—39; si» licht 16-22; bleekselderij 37—40; i HAZERSWOUDE Het bestuur van <fe gymnastiekvereniging „Hou- i Vast" is van plan de deuren wijd open te gooien voor de niet meer zo jonge dorpsgenoten. Al lang bestaat er voor heren gelegenheid tot trimmen op zaterdagmorgen. Doch men wil nog meer aktivitelt ontplooien. Zoals bekend heeft Hou-Vast met zijn 350 leden vooral de daadwerke lijke belangstelling en steun van de jeugd. Maar het behoeft geen betoog dat ook de ouderen een aangepaste lichaamsbeweging nodig hebben. In verband hiermee zal binnenkort gestart worden met een wekelijks gecombineerd trimuur voor dames en heren van 30 tot 65 jaar, te houden op zaterdagochtend van 7.45 tot 8.45 uur. Het trim men zal geschieden onder de deskundige leiding van de heer C. Uit hoven, met inachtneming van de leeftijden der deelnemers. Overi gens zal ook het spelelement niet ontbreken. Men kan vrijblijvend kennis maken door deel te nemen aan enkele proeflessen. De eerste les zal worden gehouden op zaterdag 27 oktober a.s. 's morgens om kwart voor acht in de gymnustiekzaal van de Johannes Postschool aan de dorpsstraat. Hou-Vast zal desgewenst trachten een oppas voor de kinderen te vinden in de ^vallen dat man en vrouw uit één gezin aan het trimmen wensen deel te nemen. OUD ADE De KVP-afdeling Oud Ade houdt op vrijdag 12 ok tober a.s. in het bovenzaaltje van het Dorpshuis een bijeen komst, waar eenieder uit Oud Ade van harte welkom is. Êr zal van gedachte gewisseld worden omtrent vele interessan te zaken waaronder de nieuwe huizenbouw; de verschillende werkzaamheden op gemeentelijk en op provinciaal vlak, die hier mede verband houden en de vele moeilijkheden, die daarmee gemoeid zijn. Kortom, men zal trachten alle aanwezgen zo dui delijk mogelijk de zaken voor ogen te houden zoals ze momen-1 teel liggen. De heer Nooy uit R.A. Veen en het gemeente- raadslid van Oud Ade, de heer j J. P. v.d. Hulst zullen hiervoor .v*;vN aanwezig zijn. Omdat dit een kwestie van de eerste orde is verwacht men een grote o'p- .A- komst. De jongeren vooral zijn van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. --

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5