Bestuurlijke organisatie van Leidse gemeente discussie m NKV opent ook met Sociale in Leiden School n venster op de wereld THE FAMILY stad en randgemeenten IVEKO-vakbeurs in Leiden Noordwijker voor drie maanden rijbewijs kwijt LINTSEN BIJT DE SPITS AF „Geen sprake van Arabische agressie" Dreiging en geweld in surrealistische heelden verfilmd PAGINA 3 DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Leiden Maandagavond 15 oktober a.s. zal op initiatief van de Begeleidingscommis sie Organisatieonderzoeken (BOO), die onder voorzitterschap van mr. R. J. In 't Veld staat, een informatieve bijeenkomst worden georganiseerd in de Stadsgehoor zaal. Aanvang half acht. Deze bijeen komst gaat vooraf aan de raadsvergade ring op maandag 29 oktober, wanneer de raad waarschijnlijk een principebesluit zal nemen over de wijze waarop in de toekomst de beleidsvoorbereiding binnen de gemeentelijke organisatie zal moeten plaatsvindén: op geïntegreerde wijze of op een gedifferentieerde manier. Doel van de bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal (een grote opkomst van deelnemers-raad, hoofden van dienst, chefs secretarie-afde ling, leden van de Coördinatiecommissie, leden van het Georganiseerd Overleg en besturen en directie van de paragemeen- telijke instellingen wordt verwacht) is een gedachtenwisseling tot stand te bren gen over de vele facetten van gedifferen tieerde en geïntegreerde beleidsvoorberei ding. Tijdens een onlangs gehouden ge zamenlijke vergadering van Burgemeester en Wethouders en de leden van BOO is gebleken, dat in beginsel het geïntegreer de systeem de voorkeur ver dient, maar dat getoetst moet worden of aan randvoorwaarden wordt voldaan. Om tot een ver antwoorde besluitvorming in de raad te komen is het in elk ge val noodzakelijk, dat de raad op ae hoogte is van het oordeel van alle uitgenodigde instellin gen en ambtelijke organisaties over de onderhavige materie. Het gaat dus om twéé bestu ringssystemen. In een eerder verschenpn rapport, uitgaande van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, over de be stuurlijke organisatie van de Zaanstreek, wordt duidelijk ge kozen voor het geïntegreerde systeem, evenals BOO en B en W dat hebben gedaan. Het geïn tegreerde systeem gaat uit van een geconstateerde neiging (in nog niet veel Nederlandse ge meenten voorkomend) tot een zo groot mogelijke inschakeling van de burger bij de totstandko ming van het gemeentelijk be leid. In het gedifferentieerde sys teem krijgen betrokken orga nen bepaalde taken toegewezen, die zo worden verdeeld, dat bij goede uitvoering het proces op timaal functioneert. Men werkt dan in feite „naast" elkaar, zoals een opsomming van „alter natieve systemen voor het be sturen van de gemeente Lei den", uiteengezet door de VNG, bet noemt. Voordeel van een gedifferentieerd bestuur is: meer mogelijkheden om eenheid in de gemeente te handhaven. Het geïntegreerde systeem daarentegen geeft meer mogelijkheden tot systematische en doelmatige inschakeling van Kiezen tussen gedi f f er ent i eer d en geïntegreerd systeem LEIDEN De supermarkt aan het Diamantplein in Leiden heeft in de nacht van maandag op dinsdag bezoek gekregen van een of meer inbrekers. Uit het kantoor van deze zaak werd een bedrag van 234 gulden ont vreemd en enkele pakjes siga retten. Men is de winkel binnen gekomen via de gewone toe gangsdeur; daarvan vernielde men de ruit. Een 11-jarig Leidse meisje is dinsdagavond met een zware hersenschudding opgenomen in het Diaconessenhuis. Op dt hoek Morssingel-Bloemfontein straat kwam zij in botsing met een 22-jarige bromfietser uit Lisse. Deze bleef ongedeerd. belangstellende burgers, tot het opbouwen van of herstel van een vertrouwensrelatie met die burgerij. Het eerste systeem verschaft ook een meer geslo ten communicatiesysteem, maar het tweede biedt uitzicht op minder kansen op communica- tiestoringen en een vollediger informatie-uitwisseling. Hoe dan ook, wat bij het maken van een keuze de doorslag zal moeten geven zijn de persoonlijke op vattingen en capaciteiten van alle participanten; vooral die van de bestuurders, zo wordt van VNG-zijde te kennen gege ven. Ten aanzien van de be stuurders zijn de randvoorwaar den: de bereidheid te bezitten, de portefeuilleverdeling te aan vaarden als een bestuurlijke taakverdeling in de beleidsvoor bereiding, waarbij andere standpunten moeten kunnen doorklinken. De leidinggevende taak van B en W aan het amb- t: lijk apparaat mag ee optima le informatie-doorstroming van dat apparaat naar de bestuur sorganen en omgekeerd op geen enkele wijze in de weg staan. De ambtenaren van hun kant zullen zich in hun beleidsadvise ring en beleidsmotivering moe ten laten leiden door hun func tionele bekwaamheden, zonder daarbij persoonlijke (politieke) ove'rwegingen te laten domine- Een aantal Leidse geledingen zal in elk geval maandag a.s. hun zienswijze over de wenselijkheid van de te volgen bestuurssyste men binnen de gemeente tot uit drukking trachten te brengen. Om een voorkeur van een be langrijk deel van de Leidse sa menleving te volgen: in het geïntegreerd bestuurssysteem doen alle betrokken partijen in principe alles samen, waarbij er geen sprake is van een be paalde taakverdeling. In dit sys- teme zou ht voor de gemeen teraad mogelijk en noodzakelijk zijn zich meer met de grote lij nen van het beleid bezig te hou den: alle- betrokken partijen worden in principe ingeschakeld in alle fasen van het besturings proces. Hierdoor kan de discus sie met de gemeenteraad en de burgerij een veel zinvollere worden: men praat allereerst over de uitgangspunten van het beleid, krijgt dan eventuele al ternatieve voorgeschoteld, waar uit dan een keuze gemaakt zal moeten worden, terwijl ook de uitvoering beter bewaakt kan worden, omdat to:tsing aan de doelstellingen mogelijk is. LEIDEN In de Groenoordhal werd gisteren de IVEKO vakbeurs gehouden. Een groot aantal hande laren bezocht de beurs, waar ongeveer zestig fabrikanten hun medewerking verleenden. Op de beurs was een nieuw samengesteld assortiment zuivel en levensmiddelen te zien, die grote belangstelling trok van de bezoekers. De IVEKO wil in de komende maanden haar beleid gaan richten op een verkleining van het assortiment bij de aangesloten leden, omdat hierdoor een meer „vers assortiment" kan wor den verkregen. In de nieuwe structuur van de organisatie is tevens een grote plaats ingeruimd voor inspraak van de aangesloten ledenn. In groepen van veertig tot vijftig detaillisten zullen de leden in de regio via het Inf-centrum in Soestdijk in contact kunen treden met hun organisatie, ook over al deze nieuwe plannen konden de leden tijdens deze beurs hun inlichtingen inwinnen. LEIDEN Milieugroepen van het vormingscentrum Troef en het Kreatief Sentrum zijn plan nen aan het voorbereiden om grootscheepse oud-papier acties in Leiden te organiseren. Zij zoeken daarom contact met andere groepen met dezelfde „Troef'en KS vragen hulp bij papier-actie plannen. De gedachte gaat uit naar regelmatige ophaaldien sten door mensen van club- of buurthuizen, die ook de op brengst krijgen. Meer informa tie wordt binnenkort verstrekt. Bij Lucia de Goeij (tel. 30494), Hogewoerd 57 kan men terecht voor allerlei inlichtingen. LEIDEN/DEN HAAG „Intrek ken van het rijbewijs, dat is de enige manier om een eind te maken aan dit soort onbehoor lijk gedrag. Want daar blijkt men het meest gevoelig voor te zijn", zo constateerde de offi cier van justitie bij de Haagse politie-rechter. Deze woorden waren voor een 23-jarlge los ar beider uit Noordwijk, die de er gernis van de officier opwekte, omdat hij met de door hem be stuurde auto na een aanrijding op de Duinweg was doorgere den. De officier opperde dat drank weieens een rol kon hebben ge-, speeld, want de verdachte gaf zelf toe dat hij sterke drank ge bruikt had, maar het was niet bewezen. Volgens de verdachte had hij te laat een bocht in de weg opgemerkt. Dat leek twij felachtig, omdat hij in de buurt van de plaats van ongeval woonachtig Is. De officier eiste voor de aanrijding 60 boete en voor het doorrijden 100 boete en drie maanden intrekking van j het rijbewijs. Mede vanwege het werk van de verdachte veroor- deelde de rechter hem tot 60 en ƒ150 boete en een voorwaar delijke intrekking van de rijbe voegdheid van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Een 29-jarige los werkman is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot vijf maanden gevange nisstraf waarvan, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en af trek van voorarrest. De ver dachte had een Volkswagen ge stolen en later verkocht. Daar naast had hij ingebroken in een winkel met elektrische appara ten in Oegstgeest, aan de Ge- vertstraat en o.a. een radio ge stolen. Een 23-jarige electriclën werd veroordeeld tot 100 boete en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar voor het verlenen van zijn medewerking aan een inbraak in de Pr. Willem Alexanderschool in Leidschen- dam, waarbij o.a. een recorder werd buit gemaakt. (ADVERTENTIE) maak meer gebruik van onze uitgebreide service Zoeterwoude Burgemeester Detmers van Zoeterwoude heeft gisteren de eerste paal geslagen voor het gebouwencomplex van C. N. Lintsen, een „schoon" be drijf voor electro-technische in stallaties. Zoeterwoude is die op het indu strieterrein Leiden-Zoeterwoude een vestiging laat neerzetten". U heeft de spits afgebeten", al dus de burgemeester. Het nieu we complex heeft een opper vlakte van 750 m2 met als inde ling een kantoor, tekenkamer en werkplaats. Het bedrijf biedt werkgelegenheid aan 20 man. LEIDEN In een vernieuwde vorm, aangepast aan de mo gelijkheden van de werkende man of vrouw van vandaag, laat het Nederlands Katholiek Vakverbond in het komend winterseizoen ook in Leiden weer de sociale school her leven. Eind deze maand al start men in de LTS Don Bos- vo aan de Boerhaavenlaan met de eerste van drie cursus- .sen, die elk 30 weken duren. De Sociale School, die esn venster op de wereld moet zijn, zo stelt het NKV, biedt aan de deelnemers men hoeft er per se geen NKV-lid voor te zijn vele mogelijkheden om meer kennis en in zicht te krijgen om daardoor tot een betere oordeelsvor ming en bredere oriëntatie te komen over onze huidige in gewikkelde samenleving. De Sociale School van het NKV zal in Leiden dit jaar alleen nog de A-cursus verzorgen, waarin het accent ligt op maatschappijleer, taalexpressie en ethische vraagstuk ken. In de A-cursus wordt staatsinrichting gegeven en wordt ook het nodige gedoceerd over de plaats, de taak van de vakbeweging in het totale maatschappelijke ge beuren. De Sociale School verzorgt ook nog een B-cursus, georiënteerd op het recht, en een C-cursus, waarin het ac cent ligt op sociaal-economie. De twee laatste cursussen zullen in volgende jaren worden gegeven, zodat men daarmee het Leerplandiploma kan verwerven. De cursus van de Sociale School zal in Leiden op maandag avonden worden gegeven. Te beginnen op 29 oktober van 19.30 en 22.15. Het cursusgeld bedraagt voor de 30 avonden (elke avond krijgt met 2 vakken) 175. NKV-leden en hun huisgenoten krijgen een belangrijke korting, want zij betalen slechts 60,Woendag 17 oltober kunnen be langstellenden nadere informatie krijgen in „Eigenzorg" vanaf 20.00 uur. De lessen zullen in Leiden worden gegeven door de volgen de personen: Taalexpressie (gespreks-, discussie- en ver gadertechniek) door de heer Van der Voort van de Sociale Academie in Den Haag; ethische vraagstukken door de ken L. van Noort; maatschappijleer door de heren Kohl- beck en Nabuhr; staatsinrichting door de heer A. Staats van CRM en vakbeweging door de heer Van der Voort. Als men niet in de gelegenheid is de informatie-avond te bezoeken dan kan men zich ook wenden tot regionale NKV-kantoor in Den Haag (070—546077) of de eigen plaat selijke bondsbestuurders. De groepen, die les ontvangen wil men houden op maxi maal 20 deelnemers(sters). Het NKV startte in 1971 met de vernieuwde Sociale School op 82 plaatsen. Het succes bleek dermate groot, dat vorig jaar het aantal scholen tot 102 steeg. Dit jaar komen daar weer enkele tientallen bij, inclusief Leiden. Palestina comité O D o Een nieuwe film heeft zich gevoegd bij het steeds groeiende scala van Nederlandse films. Het is „The Family" van Lodewijk de Boer naar de ge lijknamige toneelserie, die onlangs nog in Leiden te zien was. Op uiterst knappe wijze heeft regisseur Lodewijk de Boer de scenes uit de acht uur durende serie weten te comprimeren tot een anderhalf uur du rende film. Hoewel men hier en daar wel eens het gevoel krijgt dat er minder nauwkeurig naar een climax wordt toegewerkt. Het voordeel van film hoven theater wordt echter volkomen uitgebuit: Op beslissende momenten wordt de kijker gecon- fronteerd met een aantal rake close ups. Wet „The Family" heeft „geweld" zijn intrede ge daan in de Nederlandse filmwereld. Hoewel in ..Angela" al een schuchtere poging in deze rich ting gewaagd werd, weet Lodewijk de Boer de juiste beelden te treffen om de toeschouwer emo- 1 tioneel bij de film te betrekken. Geweld speelt zich af tussen de familieleden onderling maar duizend maal erger wordt het van buitenaf op hen uitgeoefend. Dit ontlaadt zich in een „Bonny and Clyde achtige" climax, waarin het drietal door een grote politiemacht bestormd wordt. Lodewijk de Boer heeft de film in een interview „surrealistisch" genoemd. En dit komt het beste tot uiting in de marker waarop Doe (Huib Broos) Gina (Martine Crefcoeur) en Kil (Geen Linne- bank) met elkaar omgaan in hun gekraakte wo ning. Op geen enkele manier worden emoties voor elkaar verborgen gehouden. Er wordt tegen elkaar geschreeuwd en gevloekt en evenzozeer bescherming bij elkaar gezocht. Des te terughou dender is het drietal voor de buitenwereld, die dan ook een kwaadaardige houding in ie persoon van hun vader (Wim Kouwenhoven) en een verze keringsagent (Pieter Lutz) aanneemt. Door de komst van „mensen van buiten af" wordt de spanning telkens opgevoerd, wat zich uiteindelijk ontlaadt in een wanhoopsdaad van het stomme zusje Gina. het Wilde Westen, terwijl Win da LEIDEN „Er kan geen sprake zijn van Arabische agressie om dat Egypte en Syrië strijden op eigen grondgebied dat door Is raël ten onrechte bezet wordt gehouden. Er kan anderzijds geen twijfel bestaan aan het recht van Egypte en Syrië om te proberen deze gebieden ook met militaire middelen terug te krijgen". Dit heeft het Palestina comité af deling Leiden onlangs verklaard naar aanleiding van de vijande lijkheden in het Midden Oosten. Het comité wijst er in een extra bulletin op dat de Palestijnen moeten boeten voor een Euro pees antisemitisme. Een ernsti ge aanval wordt gedaan op het Imperialistische westen dat door middel van het bruggehoofd Is rael de Arabische wereld (wil) verdelen om zodoende de con trole over strategische oliebron nen te bewaren". Als directe aanleiding tot de hui dige gevechten ziet het comité de strafexpedities in de vluchte lingenkampen waar sinds de laatste oorlog een half miljoen Palestijnen onderdak moesten vinden. Het comité besluit zijn brief met het uitspreken van zijn solidariteit met dt Arabie ren en Palestijnen. Tevens ver klaart het zich „voor de vesti ging van een uemokratisch Pa lestina, waar Joden en Arabie- - >r. als gelijke burger kunnen samenleven".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3