Fluitconcerten voor Nederlands elftal BS Leiden bewees in ieder geval topploeg te zijn 'Wj /I LAATSTE TEST WERD EEN FLOP Optreden Mansveld was geen succes Drukte rond Ali Mode aan de sportieve kant NDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Spionnen op de tribune in het Feyenoordstadion gisteravond. Links achter Raymond Cwthals, coach van België en vooraan Alf Ramsey van Engeland. ITERDAM Ook de laatste si liep uit op een flop. Ruim n maand voordat de beslis- nde kwalificatiewedstrijd te rn België moet worden ge- eeld toonde het Nederlands (lal ook tegen Polen zoveel te- irtkomingen, dat de grote slag het Olympisch stadion met Dgst en beven tegemoet moet orden gezien. Hoe, zo kan men ch na de catastrofale verto ng in de Feyenoordkuip afvra- n, moet er voor de 18e no rober nog en eenheid worden smeed van de verzameling pvoetballers, die er gister- ond niet in slaagden er tegen weinig ambitieuze Polen eer uit te halen dan 1-1? Waar oet bondscoach Fadrhonc het es in zijn ploeg zetten om ten- iste nog enige geestdrift in spel te kunnen brengen? eit, dat naast de licht gebles- erde Barry Hulshoff ook op laatste moment moest wor- afgezien van het opstellen Wim van Hanegem (een ïdarts bevrijdde hem enkele voor de wedstrijd van een ts) kan slechts ten dele als cuus gelden voor de zoveelste envallende voorstelling in :cessie. Op papier immers rbergde Oranje ook nu nog Idoende kwaliteit om toch een ede wedstrijd te spelen. Daar- moet de geringe eenheid de ploeg worden terugge- erd op een onvoldoende voor- reiding. De clubmoten van yenoord en Ajax, gecomple- ird door de PSV-ers Jan van veren en René van ,de Kerk en Aad Mansveld, bleken io slecht met elkaar te kun- vinden, dat er voor de orrt- leting met de Belgen toch r weer moet worden gedadht Nederlands elftal, waarvan een clubelftal Ajax of yenoord de basis vormt. oplossing lijkt de enige, te er omdat Fadrhonc door de ropa Cupbesognes der top- ibs ook voor het „uur u" nau- lijks de kans zou krijgen tot •egeilde centrale trainingen. fensieve vlak iroblemen liggen vooral op defensieve vlak. Ook tegen en bleek, dat Aad Mansveld, zeer hij zich ook inspande, capaciteiten mist om als or- lisator van de verdediging op Ireden. En Dick Schneider agde er geen moment in Bar- Hulshoff als voorstopper te n vergeten. flanken acteerden ook Wim irbier en Ruud Krol uiterst tig al, viel dat bij laatstge- emde niet zo op, omdat hij den met 'n directe tegenstan- werd geconfronteerd. Geluk- voor de Nederlandse forma- verrichtte Jan van Beveren or de pauze een serie schitte- ide reddingen. De ruststand ander ongetwijfeld in het >rdeel der Polen zijn ge in plaats van 1-1. Die ire kwam tot stand dank zij Ijante doelpunten van Theo De enige Nederlandse treffer in beeld. Johan Cruijff heeft op links een voortreffelijke voorzet losgelaten, waaruit Theo de Jong frai scoort. Die doelpunten waren de enige hoogtepunten van een eerste helft, waarin Nederland wel iets meer in de aanval was, maar de zwakte van Tomaszewski bij hoge voorzetten onvoldoende werd uitgebuit. Weliswaar moest Bulczacki bij een inzet van Keizer een keer op de doel lijn redding brengen en ketste Cruyffs magnifieke lob tien mi nuten voor rust of op de lat, maar daarmee kon de zwakte van Oranje toch niet worden ge camoufleerd. Oninteressanter De tweede helft was, zo mogelijk, nog oninteressanter dan de eer ste. En dat ofschoon Fadrhonc Jan van Beveren (liesblessure) had vervangen door Piet Schrij vers en Rob Rensenbrink voor Piet Keizer had gedaan. Fadrhonc wisselde later nog meer spelers. Cruyff de enige in de aanval die af en toe nog toonde tot sublieme acties in staat te zijn ruimde het veld voor Wery en in de laatste tien minu ten mocht FC Twentes Cees van Ierssel zijn oranjedebuut maken als vervanger van de aangeslagen Neeskens. De Po len gaven de Nederlanders in de laatste fase niet meer de kans nog iets te veranderen aan dit resultaat. Zij vormden een aanzienlijk beter ingespeeld g- heel, dat op tijd kon vertragen en versnellen en zonder tot op de bodem te gaan gemakkelijk overeind bleef. Een Poolse zege behoorde zelfs nog tot de moge lijkheden, maar de soms hoogst onzekere Schrijvers greep op de beslissende momenten toch vak kundig in. Daarmee ontkwam Oranje aan de ontluistering, die het eigenlijk verdiende. Het fluitconcert, dat de spelers bij het verlaten van het veld bege leidde, klonk niet eens erg schril, maar dat kwam waar schijnlijk omdat het grootste ge deelte van de slechts 20.000 toeschouwers aich toen al in de stromende regen op weg naar huis bevond. TON VAN DALEN. Overwinning Albaniërs en Duitsers TIRANA Het voetbalelftal van Albaniëheeft in Tirana met 1-0 gewonnen van Finland. De stand was al bij rust bereikt. Het was een wedstrijd voor groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap. Het Westduitse voetbalelftal heeft in Hannover de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Oostenrijk met 4-0 (2-0) gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door MUller (29 x 49), Weber (45) en Erwin Kremers (80.). Er waren 55.000 toeschouwers. De stand: t. Oost Duitsland S 4 0 1 8 14-2 Jong en Deyna. voor de nodige gevaarlijke momenten voor de Poolse Fadrhonc„Dit was juniorenclftal" ROTTERDAM De geblesseerde Twentenaar Epi Drost kan gerust zijn. Aad Mansveld als laatste man van het Nederlands elftal is gister avond In de interland tegen Polen geen succes geworden. Als organisator miste hij overwicht, als breker de onnavolgbare tackle en als inspi rator de bezielende geest. Dit bleef er over van een veelbesproken ausputzer, die bij FC Den Haag week in week uit de lakens uitdeelt. De Hagenaar had de pech een linie voor zich te treffen, die slecht overnam. Suurbier speelde hem in het begin gelijk al twee ballen slecht aan. Dat ondermijnde zijn zelfvertrouwen. Daarna ging het alsmaar minder. Mansveld: „Jammer maar het liep niet. Ik ben geen moment in mijn spel gekomen". Bonds coach Fadhrhonc noemde Mansveld niet met name. Hij legde de nadruk op de tegenslag voor dit elftal. Wim van Hanegem had een half uur voor de wedstrijd moeten afhaken door een kaakontsteking. Fadhrhonc: „Ik heb gevraagd om dat in het stadion om te roepen. Daarmee had ik begrip bij het publiek willen wekken. Nu zagen ze Wim wel langs de kant lopen en dacht het publiek dat ik hem geen kans wilde geven". Die verwachte mededeling van de stadionmicro- fonist kwam pas na de rust door. En nog zon der aanduiding waarom. Ook de vervanging van doelman Van Beveren (lichte liesblessure) Piet Keizer (kuitpijn) en vlak na het begin van de tweede helft van Johan Cruyff (bronchitis: „Na twee stappen was dk al buiten adem") vormde voor de ditmaal emotieloze bondscoach geduch te tegenslagen. Ander probleem Junioren elf tal „Als ik dit afweeg en daarbij nog bedenk dat Drost en later in het duel ook nog Neeskens wegvielen dan zeg lk alleen maar: ik hield slechts een juniorenelftal over". Hij vond de prestatie van dit elftal In dit licht bezien niet eens zo droevig. „We hebben veertig minuten voetbal laten zien. Met wat geluk wa ren er toen twee doelpunten meer gevallen. In die periode heb ik twee zwakke plekken in het elftal gezien". Wie? „Neen, namen noem ik niet. Dat zou niet fair zijn tegenover de betrok kene". Mansveld zelf, een duidelijke aange klaagde: „Een kwestie van concentratie was mijn zwakke spel beslist niet. Ook de veelbe sproken kwesties vooraf speelden mijns inziens geen rol. Ik voelde me op mijn gemak, alleen tijdens de wedstrijd ging het steeds slechter. Er was geen aansluiting en dat vreet aan je". Johan Cruijff tobde gisteravond met een ander probleem. Door zijn vertrek naar Barcelona kwam zijn wedstrijdritme in gevaar. Dat begint voor de ex-Ajacied nu zwaarder te wegen dan was voorzien. „Je kan wel trainen, zo'n twee keer per dag. Maar dat is toch niet genoeg. Je staat na de minste of geringste inspanning te hijgen als een postpaard. Dat zou nog gaan ais je niet van de bal vervreemdt. Maar ik schrok gisteravond ge woon als ik hem aangespeeld kreeg". Dat nadeel accentueren had een bedoeling. Jo han Cruyff wil op korte termijn met voorzitter mr. Hogcwoning rond de tafel gaan zitten. Hij wil de consequenties van zijn gedwongen „voet balpauze" onder ogen zien en het bondsbestuur wijzen op een vervelend alternatief. „Als ik van de KNVB maar zo'n vier wedstrijden binnen 2 1/2 maand mag spelen, moeten ze er rekening mee houden dat mijn vorm achteruit gaat. Dat merkte ik reeds in de laatste oefenwedstrijd van Barcelona tegen Kickers Offenbach. Ik speelde slechts op halve kracht, zou Je kunnen zeggen". De bedoeling van Cruyff Is duidelijk. In een ge sprek met de KNVB zal hij een verzoek om dis pensatie doen. „De KNVB verbiedt me tot de cember om voor Barcelona in de competitie uit te komen. Dat is nu in haar eigen nadeel. En nu hoor ik iedereen al roepen: ja maar, prece denten scheppen is gevaarlijk. Dat is zo, maar toch moet men kiezen, of men wil of niet". Voor geen goud Het verzoek aan de KNVB verandert niets aan zijn instelling. „Ik wil die wedstrijd tegen Bel gië in november voor geen goud missen. Hoe dan ook. Alleen gaat het nu om het afwegen van de belangen". Barcelona heeft de komende maanden slechts drie vriendschappelijke duels in petto. Tegen Arsenal, tegen de Spaanse tweede divisieclub Orinse en tegen een Zuidamerikaans team. Wat een snotterende Johan Cruyff gisteravond echter niet benadrukte was het belang voor Barcelona. Het gaat, zoals iedereen weet, slecht met de Spaanse club in de competitie en het is van levensbelang dat Cruvff zo snel mogelijk wordt ingelijfd. Achter de thermen zal met dit verzoek aan de KNVB ongetwijfeld aan dit be lang gedacht zijn. HANS DE BRUYN DJAKARTA Mohammed All, die 20 oktober tegen Rudi Lub bers uitkomt, ondervindt in Dja karta een enorme belangstel ling. Hij moest gisteren zelfs door escorte van motorpolitie met loeiende sirenes naar zijn trainingskamp begeleid worden. In het sportcentrum, waar Ali zich voorbereidt, hebben veilig heidsagenten handenvol werk om honderden fans, die met handtekeningenboekjes zwaaien en Ali's hand willen schudden, uit de buurt te houden. Omar Sivori nam ontslag BUENOS AIRES Omar Savorl, trainer van het Argentijnse voetbalelftal, heeft volledig on verwacht ontslag genomen. Na de (3-1) overwinning op Para guay,, waardoor Argentinië zich plaatste voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap 1974, verklaarde hij: „Ik heb gedaan wat mogelijk was met het Argentijnse voetbal. Met de kwalificatie voor West-Duitsland beschouw ik mijn werk ten ein de". De Argentijnse voetbalbond hoopt de zo succesvolle trainer tot andere gedachten te kunnen brengen. SPORTTOTO een deelnemer met alii voorspelde uitslagen ontvangt I 118.410.79. I prtji: MhHI 1.19.410.79: 2e prijs: die bruto 3.316.90 ontvangen. 3e prijs: 407 winnaars, dlo per ko lom 293.30 orrtvan*«n. De premie van sporttoto nr 6 ten be drage van bruto 108.508.80 ten deel gevaöen aan de houder van het formullernumnrer U. 2164820. HIJ iu aan prijs en premie to- 113.780.19. (ADVERTENTIE) weegschaal in zijn voordeel had laten doorslaan, kwam Levi's eindelijk terug. De „boomlan ge" Breedlove, zat toen allang met 5 p's aan de kant; Webster kon allang niet meer lopen en uitblinkers Heuts en Petrici ba lanceerden op de raad van defi nitieve uitschakeling. Het ge brek aan diepte ging zich wre ken en inderdaad nam Levi's af stand. Te moeizaam, want met een grote krachtsinspanning vocht BS Leiden toch weer te rug. Men kwam tot 78-80, ver kreeg in de laatste dertig secon den drie maal de bal, maar liep de basket voorbij. Het werd al dus een anti-climax; vor Levi's omdat de zwakke plekken wa ren blootgelegd; voor BS Leiden dat de winst had geproefd maar niet kon (of durfde?) toe te slaan. In ieder geval is er een topploeg bij gekomen. AD VAN KAAM. ►EN Levi's Flamingo's, al lang onbetwist de sterkste ketbalclub van Nederland, 't zich bijna aan het vuur chroeid, sterker nog was bij- In de vlammen ten onder ge in terecht overigens 't wie met vuur speelt....Het gepersonifieerd ln dit ge in de fanatieke ploeg BS den, dart gisteravond als te stander van de kampioen geerde, maar niet die rol van Tingpartner wenste toebe- 'd te krijgen zoals menig an- team overkomt. Men, verleden week nog het ke Raak/Punch achter zich nd, wilde niet in de schaduw het machtige Levi's staan, ar liever de gelijke zijn. Het op twee punten na. Die punten waren het surplus routine dat de Haarlemse meebracht of eigenlijk: gemis aan routine dat BS ?en kenmerkte. Normaliter Levi's namel;jk vers'agen 'n worden. Als het ooit ge- heeft was het gisteren wel. Levi's zo ondermaats en 'Orm was of dat Leiden zo stempel op dit duel drukte niet duidelijk. Feit was dat Levi's, niet die flair eerde als in de voorafgaan de wedstrijden, waardoor men al bijvoorbaat werd bestempeld als de kampioen. De Haarlem mers speelden bijzonder timide, maar waren na afloop toch wel „kapot". Misschien dus dat de oorzaak toch gevonden moet worden in het spel van de te genstander. Uitstekend Die opponent beschikt inderdaad over een uitstekende conditie en gekoppeld aam de inzet en vechtlust die het team van Rob de Wit ten toon spreidt is BS Continu Leiden natuurlijk een lastig te bestrijden ploeg. nar. Het lukte niet. Leibowitz zelf is een aanwist, maar moest zich wel beperken tot het geven van wat handige passes en het afdekken en nalopen van Har Stol(!). Internationals als Aker boom, Kip en Harrewijn bleven helemaal onder de maat, terwijl Walter Ombre de twijfelachtige eer genoot om Butch Webster het veld uit te werken. Alleen Hank Smith en Kales speelden zeer verdienstelijk en aan hen is dan ook de overwinning te danken. Maar de „hoge ogengooier" van dit seizoen heeft meer. De basis Webster, Petrici, Stol, Breed love en Huts bezit wel dege lijk technisch en tactisch inzicht en heeft in Webster een ontzet tend hand:ge speler die scoort uit alle standen. Verbazend was het om te zien dat, toen deze speler geblesseerd naar de kant moest, het bleef lopen bij BS Leiden. Eén ding was wel weg en dat was de koe!b:oed;g- he d. Vermoedelijk was dat toch wel de oorzaak van de neder laag, want aan Levi's heeft het niet gelegen. Waarom het niet draaide was een raadsel, want versterkt met exprofessional Leibowitz zou het toch beter- moeten gaan dan zelfs tegen Do- Kales inspireerde zijn ploeg conti nu, terwijl Smith de ene re bound na de andere pakte Toch konden ook zij niet verhinderen, dat de spaarzaam opgebouwde voorsprong na dertien minuten teniet werd gedaan en er voor rust reeds een positieve score van 48-43 voor Leiden op het bord stond. Het 1600-koppige publiek raakte er n-et eens van onder de in- druk der de gedachte dat Le vi's to zou terugslaan. Het k\ echter niet van. BS Le f cons'ant druk- het geëigen- ~an to man) de aanvalspatronen van Levi's en dwong de tegenstander tot al ler capriolen. Het liep toch j spaak. Nadat BS tot 70-70 de (ADVERTENTIE) MET KAAS HET KANAAL OVER W. de systcc l v? Willem Donkers van de Dordtse zwemclub D.Z.V. wil het Kanaal crossen. "Waarom altijd Calais-Dover", vindt Willem, "nu eens Katwijk-Harwich. En terug. Zijn manager en buurman Han Snoeken begeleidt Donkers. Met advies, morele steun en tussendoor kaas uit het vuistje, (NZB-foto) fyee. Akerboom. Hank Smith camoufleert!) in Trevira gabardine Met rechie pijpen. Zwart, bruin, Het simpele shirt is van polyester/katoen in rankenmoiief. L« op de omslagmanchetl 4 kleuren, 36.95

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15