OOGGETUIGE MELDT DITMAAL ISRAËLISCHE SCHOENEN IN SINAI Syrische artillerie schiet wat ze kan De helft van Nederland spaart bij de Rabobank Rabobank Q £eidóe(3ou/tci/tit Relatie tussen kerk en junta „hartelijk" Ambassade in Santiago moet open blijven" deandere helft isvan harte welkom Cubaanse minister stormt af op Chileen IN GOLANHEVVELS PREMIER DEN UYL: ujdiou^- de bank voor iedereen Mede-verantwoordelijkheid Opheffing D 66 dreigt door gebrek aan geld pONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 SCHIEREILAND SINAI (DPA) Egyptische troepen en voorraden stroomden ook gisteren over de pontonbruggen ven het Suez-kanaal Sinai-woestijn binnen zon der op grote Israëlische tegenstand te stuiten. Dit schrijft de correspondent van het Duitse persbureau DPA, Matthias Hardt, die samen met andere buitenlandse journalisten een bezoek aan de Egyptische zijde van het front mocht brengen. Volgens Hardt verkeren de Egyp- Honderden Egyptische voertuigen tische soldaten in een jubel stemming en danken zij Allah voor de bevrijding van dat deel van het schiereiland, na vijf jaar en vier maanden Israëli sche bezetting. „Het is ons land", zeggen zij tot de buiten landse journalisten. stonden verspreid over een gro te vlakte bij een pontonbrug er gens aan het zuideinde van het Suez-kanaal. De omvang van de Egyptische concentratie was niet vast te stellen, maar het scheen om meer dan alleen maaT een bruggehoofd te gaan. De groep westelijke journalisten De groep journalisten bezocht ook werd door het Egyptische leger tot vijf kilometer oostelijk van het Suez-kanaal de Sinai inge bracht. Op afstand doken Israë lische vliegtuigen op hun doelen af. Het zouden aanvoerwegen kunnen zijn, maar de waarne- ardere oversteekplaatsen in het f gebied. Egyptische officieren er kenden dat de brug enkele ma len was beschadigd, maar dat hij steeds binnen twee uur was hersteld en de aanvoer door- vond. mers konden niet zien of schade Was in 1967 de woestijn bezaaid was aangericht. Activiteit van tanks was niet te bespeuren, maar volgens Egyptische offi cieren streden de tanks dieper de woestijn in hun slag. Daar stonden de Egyptische troepen al tot 15 kilometer afstand van het kanaal. Elders aan het front werd een artillerieduel uitge- l vochten. geweest dat zij geen tijd hebben gehad hun laarzen aan te trek ken alvorens zij op de vlucht sloegen. Bij de versperring „Ga- bassat" tegenover Port Tawfik lieten de Israëliërs hun laarzen achter. met de schoenen van vluchtende Egyptenaren, ditmaal schijnen de Israëliërs zo verrast te zijn Gevangen genomen Israëlische militairen van de 190e Israëlische pantserbrigade worden opgebracht in de Sinaï-woestijn. Links de com mandant, kolonel Assaf Yagoeri. SANTIAGO (EFE) Kardinaal Silva Henriquez van Santiago betreurt het, dat paus Paulus zondag heeft gesprdkem over „gewelddadige onderdrukking in Chili". Na een onderhoud met vier generaals van de militaire junta verklaarde de kar dinaal gisteren, dat het beeld, dat de paus van Chili heeft, niet het beeld is „dat wij zouden wensen, dat hij zou hebben op dit moment". De kardinaal was bezig zowel de paus als kardinalen elders in de wereld te informeren over de ware situatie. Er bestaat een „hartelijke verstandhouding", zo zei hij, tussen de kerk en de junta bij de gezamenlijke taak om Chili weer op te bouwen. Pater Santiago Thijssen, die eind september uit Chili is ge vlucht, zei gisteravond tijdens een bijeenkomst met Eindho- vense studenten, dat naar zijn mening negentig procent van de bevolking gekant is tegen de junta, dók een groot aantal leidinggevende rechtse figuren. Volgens hem is het beroepsleger, dat de staatsgreep heeft uit gevoerd sterk beïnvloed door oud-SS'ers en wordt het indirect financieel gesteund door Amerika. In Verenigde Naties NEW YORK In de algemene vergadering van de verenigde naties heeft zich gisteravond een incident zonder weerga voorgedaan. Toen de Chileense minister van buitenlandse za ken, Admiraal Huerta, ant woordde op een interventie van zijn Cubaanse ambtgenoot, Raul Roa, stoof de Cubaanse delega tie aangevoerd door de minister naar het spreekgestoelte om de Chileen het spreken te beletten. De voorzitter, Benites, schorste onmiddellijk de vergadering na dat hij zijn verontwaardiging had geuit. De Cubaanse minis ter had beledigingen jegens Huerta geuit en had gedreigd hem te zullen doden. Volgens ooggetuigen zou een van de le den van de Cubaanse delegatie zelfs een revolver getrokken hebben. Ordebewakers van de VN kwamen tussen beide om de Chileense minister te bescher men. Van onze correspondent Peter Niesewand. KOOGVLAKTE VAN GOLAN Na een dag van zware tank- en artilleriegevechten begonnen Syrische strijd krachten gisteravond enkele Israëlische posities in de strategische heuvels van Golan onophoudelijk te beschie ten. De Israëli's beweren, dat ze boven dit gebied 17 Syri^ sche straaljagers neergehaald hebben en nog drie ande ren boven het zuidelijke front in de Sinaï. Er werden geen verliezen bekend gemaakt. Op bijna 15 km afstand van de Is- Een officier zei: De Syrische ar- raëlische stad Tiberias, aan het tillerie vuurt honderden grana- meer van Galilea, werd van de ten af om onze opmars te stui- Syrische zijde fel geschoten met ten. Zij bombardeert ook de ne- granaten van 130 mm. Er woed- derzettingen in de omgeving. Zij de bovendien een tankgevecht, doet wat ze kan" Israëlische ambulances brach- Deze officier onthulde, dat toen ten de gewonden naar het lager het Syrische offensief zaterdag gelegen veldhospitaal. Een bruin militair voertuig volgde met lijken, die in dekens gewik keld waren. Miljoen buit bij overval juwelierszaak WEST-BERLIJN (DPA) Bij een roofoverval op een juwe lierswinkel in West-Berlijn heb ben zeven gewapende mensen gisteren juwelen ter waarde van •en miljoen mark buitgemaakt. Een man en een vrouw waren de winkel binnengekomen en had den gedaan alsof ze een horloge wilden kopen. Enkele seconden later kwamen echter vijf met pistolen, geweren en messen ge wapende mannen binnen die het personeel in bedwang hielden en vitrines leeghaalden. Volgens het winkelpersoneel waren de overvallers Arabieren. Senaat wil macbt Nixon beperken WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren met 75—20 stemmen een com promis voorstel aanvaard waar door het recht van de president van de Verenigde Staten om oorlog te voeren zonder toe stemming van het Congres wordt beperkt. Het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigen waar het vermoedelijk later in de week zal worden behandeld. Verwacht wordt dat president Nixon zijn veto zal uitspreken over het wetsontwerp. Britse consul ontvoerd GUADALJARA (UPI) Vier, met machinepistolen gewapen de, jonge mannen hebben giste ren de Britse consul in Guadal- jara in Mexico, dr. Duncan Wil liams, ontvoerd. Het is niet be kend of een losgeld is geeist. Nog geen erkenning Guinee-Bissau DEN HAAG (ANP) Op dit mo ment wordt niet overgegaan tot de erkenning van de onlangs uitgeroepen onafhankelijke staat Guinee-Bissau. Dit heeft pre mier Den Uyl vannacht gezegd tijdens het voortgezette algeme ne politieke debat in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het onderhouden van diplomatieke betrekkingen van Nederland met de junta in Chi li houdt volgens premier Den Uyl geen enkele er kenning in van het nieuwe regime. Hij zei dit gisteravond in de Tweede Kamer na vragen van een aantal kamerleden over deze kwestie. Om humanitaire redenen blijft de Nederlandse am bassade open, ook voor nlet-Nederlandse vluchte lingen, die in levensgevaar verkeren. Premier Den'Uyl wees de kamer erop, dat alles ge daan moet worden ter bescherfning van missie en zending in Chili. Daarom ook moet nauwkeu rig bekeken worden of de steun aan missie en zending mede ten goede komt aan het Chileense volk. Zo ja, dan zal de Nederlandse ontwikke lingshulp, die thans opgeschort is, voortgezet worden. Drs. Den Uyl sprak zijn afgrijzen uit over het op treden van de junta tegen eigen landgenoten. Hij gebruikte daarbij de termen van „harde beest achtige mentaliteit", waarmee de aanhangers van wijlen president Allende achtervolgd worden. begon, de Arabieren een vaarlijk" derde front oprichtten aan de zuidelijke flank. De Sy- riërs slaagden er in de hoofd weg naar Kuneitra op twee plaatsen door te snijden. De» officier zei: „Gisteravond had den we de Syriërs terug gedre ven achter de oorsoronkelijk be standslijn" De Syrische overmacht ten aan zien van de Israëli's bedraagt elf tegen een. „Maar we ver jagen ze" zei de officier „onze eenheden doen prachtwerk". Tegen de avond kwam ik verder noordelijk op de Golan-hoog- vlakte en reed naar Kuneitra. voorbij de verwrongen, uitge- brandde karkassen van Syrische tanks, die het terrein bereikt hadden dat neerdaalt in het ei genlijke Israël. Er waren bijna dertig Arabische tanks. De Is raëli's hebben in de laatste ge vechten ook twee Russische t— 62 tanks buitgemaakt. Dit is een nieuw en ongewoon model dat volgens de officier nog nooit ge zien werd in het westen. Deze week werd aan de gasten van het Danhotel in Tel Aviv gevraagd of zij behoorden tot de bloedgroep AB-positief, een Israëlische ambtenaar verklaar de dat de voorraden van deze groep uitgeput raken. (Copyright The Guardian) Drs. Cuppen treedt af als hoofd redacteur „de Tijd" AMSTERDAM (ANP) Drs. A. J. Cuppen, een der hoofdredac teuren van het dagblad „De Tijd" zal met ingang van 1 ja nuari 1974 de functie aanvaar den van hoofdredacteur van Spectrum-Amsterdam, dit heeft de directie van De Tijd gisteren meegedeeld. Aan de tijd zal hij als redactie-adviseur en mede werker verbonden blijven. •>f „Vliegtuig gekaapt ERLANGEN. Westduitsland (AP) Een hobbyist uit Erlangen heeft verbluft moeten aanzien hoe zijn radiografisch bestuurde modelvliegtuig door een onbe kende man werd gekaapt. De eigenaar vertelde de politie dat hij zijn toestelletje met een waarde van 1.000 mark had la ten starten en dat de vlucht voorspoedig leek te verlopen. Maar op een afstand van onge veer 1.600 meter luisterde het model ineens niet meer naar zijn radiobevelen en landde vlakbij de eigenaar van een ge parkeerde auto. Deze pakte het toestelletje op en reed weg. De politie neemt aan dat de „ka per" gebruik heeft gemaakt van een zender met dezelfde fre quentie als die van de model bouwer. EEN SPEECH ALS DIE waar mee de heer Spit deze week het voorzitterschap van het Neder lands Katholiek Vakverbond aanvaarde, is er een waarmee degene die ze uitspreekt egen schenen schopt. Sommigen roe pen dan openlijk „au"; anderen roepen niets, maar God hoort ze brommen. Binnen het raam van de betere samenleving waarin de heer Spit gelooft, is veel van wat hij zegt waar. Welvaart en macht zullen beter verdeeld moeten worden en in het werkproces moet het commercieel kriterium minder vaak de doorslaggeven de factoor zijn De openbaarheif van inkomen meet voor de hoogste groepn even goed tellen als voor de laagste, waarbij men dan ver der in het midden kan laten of dat bereikt moet worden via po gingen om iedereen binnen het keurslijf van één C.A.O. te brengen. WAAR IS OOK, dat de positie der laagst-bctaalden pas dan aan merkelijk kan verbeteren als - om met de heer Spit te spreken - „de onderkant van de pirami de opgetild wordt zonder dat de daarop volgende inkomens in beweging komen". De praktijk hiervoor is tot dus verre in de loonsector even on mogelijk gebleken als het op krikken van de basis van een piramide alleen. Aanpassing van topinkomens - ze ker van die waarvoor geen evenredige inspanning noodza kelijk is - blijft vanuit recht vaardigheidsoverwegingen nood zakelijk, maar voldoende geld om de grote groep minimum-lij ders te helpen, levert dit niet op. Ook de „gewone" werkne mers zullen daarvoor iets van hun welvaartsvermeerdering moeten afstaan. Een moeilijke, maar noddzakelijke taak voor de vakbeweging! EEN DING HEBBEN WE in de speech van de nieuwe N.K.V.- voorzitter gemist; misschien was het moment daarvoor nu niet geschikt maar zal hij later zijn mening nog eens willen zeggen. Tegelijkertijd met het verbeteren van de rechtvaardigheid en de democratie in de onderneming zullen de vele werknemers die dit afgeleerd hebben, weer be sef moeten krijgen voor hun medeverantwoordelijkheid voor de onderneming. Het degraderen van vele werkne mers tot een alleen op econo- mischnu t ingesteld stukje pro ductie heeft er toe geleid dat voor die velen de onderneming niet méér is dan een noodzake lijk kwaad, nodig om het brood te verdienen. De polarisatie in het bedrijfsleven dreigt deze tendens nog te versterken. De vakbeweging-oude-stijl heeft zich steeds daartegen verzet; met middelen die misschien wat te „romantisch" waren voor deze rijd. Maar het doel waar voor toen gestreden werd, lijkt ons nog steeds niet ouderwets. Zeker niet voor de christelijke componenten inhet bedrijfsle ven. Weeroverzicht ALGIERS TUNIS' "ANP/KNMH t-10-73 Of uur zonnig rmst 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren opklaringen hagel warmtefront H hoge-dri*getted J^bewdking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebed fO, regen onweer windrichting verptaatsmgsnehting Vanmorgen was en koufront dat in ons land zo'n 15 tot 20 m re gen bracht vrijwel 't gehele land gepasseerd. Alleen in het uiter ste zuiden bracht het nog wat re gen. Aan de achterzijde van het front dat zich tot in Rusland voortzet, stroomt met noordelij ke tot noordoostelijke winden koude poollucht over Skandina- vië, Duitsland, onze omgeving en de Britse eilanden uit. Tot in Zuid-Zweden werd af en toe lichte sneeuwval waargenomen, terwijl er in geheel Skandinavië in de nacht lichte en hier en daar zelfs al strenge vorst voor kwam. Voor de komende dagen moet daarom op vrij koud weer gerekend worden, met af en toe buien, vooral in de kustgebie den. In het binnenland kan het op veel plaatsen tot nachtvorst komen. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Zonnige perioden met hier en daar een bui. Vrij koud met kans op nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers. voor zaterdag: aantal uren zon: 2-8. WEERRAPPORTEN Amsterdam regen De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Zd.Llmburg Aberdeen regen regen regonb. zw. bew. I bew. sneeuw mUt Cusn Blnnca Ietanboel La* Palmn* (V?n onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Met wanhopige kreten als „D '66 wankelt op de rand van de afgrond" en „poli tiek zijn we springlevend, finan cieel zijn we op sterven na Cood", poogt het hoofdbestuur van de politieke partij Demo craten 66 thans twee ton bij el kaar te krijgen om te kunnen voortbestaan. Er is negentigduizend gulden no dig, zo wordt in een bedelbrief geschreven om een faillissement té ontgaan. En er is nog eens eenzelfde bedrag nodig om weer normaal te kunnen functioneren. Ook een financiële adviescommis sie heeft vastgesteld dat de fi nanciële situatie van D '66 hoogst kritiek is. De lopende contributie-ontvangsten zijn nau welijks voldoende om een zeer bescheiden partij-apparaat in stand te houden en helemaal on toereikend om de schuldenlast te delgen. De schulden zijn ont staan door een te optimistisch beheer waarbij hoge investerin gen in kantoor en inventaris en ce kosten van de verkiezings campagnes ook een grote rol hebber gespeeld. Er is al aan gekondigd dat er in de toekomst eer betere financiële controle zal komen. Het totaal van de schulden van de partij ongerekend de open staande afdrachten aan de afde lingen en ongerekend het ver leende bankkrediet beloopt circa 190.000 gulden. Als er bui- tei. de contributies om niet snel 90.000 gulden bin-ienkomt is het voortbestaan van de partij niet gewaarborgd, aldus de commis-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13