s Geloof niet te vervangen door christelijke ideologie HP Oplossing voor parochieraden in Oostenrijk Korte metten Filebeveiliging bij Dordrecht ire>J>78ia O) Q) Indringer had iedere politicus kunnen dodeo NIEUWE LINIE d0ENE Verzamelwerk over opsporen van kanker Mgr. Vroom begraven PROF. ALBEDA: DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) Rijkswa terstaat gaaf met ingang van 16 oktober langs rijksweg 16 (Rot terdam Breda) ter hoogte van Dordrecht een voor Neder land geheel nieuw systeem van lilebeveiliging tegen achteropko mend verkeer in werking stel len. Bij dit systeem zullen voor de eerste maal in ons land zoge naamde Matrlxborden afkom stig uit Engeland en te vergelij ken met een elektronisch score bord worden gebruikt, waar op onder meer verschillende ad viessnelheden worden aangege- Het nieuwe beveiligingssysteem wordt ingericht op de rijbaan in de richting Breda. Tussen de af slag naar rijksweg 15 (naar het oosten) en de brug over de Oude Maas bij Dordrecht zullen ter weerszijden van de rijbaan om de COO meter matrixborden worden geplaatst. Detectoren in de rijstroken meten voortdurend de snelheid en de intensiteit van het verkeer. Deze gegevens Constateert deze computer een verstoring in de geregelde gang van het verkeer, dan verschij nen op de Matrixborden aflo pende snelheden (90-70-50-30). Tegelijkertijd gaan dan verstra- lende knipperlichten op de hoe ken van deze borden branden. Op deze manier wordt het ach teropkomend verkeer ruim van tevoren gewaarschuwd voor bij voorbeeld filevorming. Over schrijdt de file de lengte van het wegvak waarop het systeem is ingericht of treden er defec ten op, dan wordt automatisch via de mobilofoon de algemene verkeersdienst van de rijkspoli tie in Driebergen gewaar schuwd. De kosten van dit nieuwe beveili gingssysteem bedragen 400.000 gulden. Het systeem zal worden gehandhaafd totdat de tunnel in rijksweg 16 onder de Oude Maas in gebruik is. Het ligt in de be doeling van Rijkswaterstaat ook op andere knelpunten van het hoofdwegennet in Nederland der gelijke beveiligingssystemen in te voeren. Alle weekbladen besleden uiter aard grote aandacht aan de nieuwe oorlog tussen Israel en de Arabische landen. De teneur is zorgelijk. De commentatoren komen tot de slotsom dat een overwinning van de ene of de andere partij niets zal verande ren in het kruitvat dat het Mid den-Oosten nu al een kwart eeuw is. Elsevier heeft het deze week uit voerig over de inflatiebestrij- ding van minister Duisenberg. Ook een interview met minister Van Kemenade die entkent te streven naar politieke indoctrina tie op de scholen. „De VVD hoeft zich wat mij betreft geen zorgen te maken. Den Haag gaat zich niet bemoeien met de inhoud van het onderwijs". Over de indringer in de zaal van de vergaderende Tweede Kamer schrijft het blad: „Op zich is het ronduit belachelijk dat een wildvreemde persoon kan door dringen tot 's landj vergader zaal. De man had iedere politi cus naar de andere wereld kun nen helpen voor het oog van het gehele parlement alsook ettelij ke miljoenen tv-kijkers". Een artikel onder de kop „Zelfs in Rotterdam kan niets meer" mondt uit in de conclusie: „Als het Rijnmondgebied nu ook al een schoon bedrijf als de Euro pe Container Terminal de voet dwarszet bij zijn normale ont wikkeling, dan mag men be ducht zijn voor de toekomst van de Rotterdamse haven. Hier wordt door ondeskundige ama- -s HO teur-politici met lucifers, men kan ook zeggen met nationale belangen gespeeld". De Haagse Post signaleert een boycot van kleurlingen in de Groningse horeca-wereld. Een café-houder: „Gisteren is hier nog een taxichauffeur de sche del ingeslagen. Nou vraag ik je, doen blanken zoiets?". VPRO-regisseur Roelof Kiers die in China was onthult dat onze Belgen-moppen een verplette rende indruk op de Chinezen maken en dat ze zelf maar moeilijk aan het moppen tappen te krijgen zijn. Een voorbeeld van hun humor: „Na heel lang doorzeuren kwam er een grap over een keizer die onder de plak bij zijn vrouw zat. Hij liet aan het hof navragen wie dat nog meer hadden. Alle mannen op een na kwamen naar voren. Aan die ene vroeg de keizer: waarom jij niet? De man ant woordde: Mijn vrouw heeft ge zegd dat ik niet met de massa mag meedoen". Voorts een re portage over martelingen in Zuid-Vietnam naar aanleiding van het internationale congres dat dit weekeinde in Amster dam gehouden wordt. Vrij Nederland verrichtte een on derzoek „In de liberale jungle van het wegvervoer". Citaat: „Wel is duidelijk dat het anders kan —anders dan de ongerem de, wild liberale uitgroei van het Nederlandse vrachtwagen- park die nu onder het mom van vervoersbeleid onze wegen ver stopt en onze luchten vervuilt. Want de Nederlanders mogen dan de vervoerders van Europa zijn, erg veel erover nagedacht hebben ze nog niet". PvdA-voorzitter André van der Louw doet verslag vsn vijf da gen Chili en concludeert: „Wan neer je alleen al de officiële pu blicaties optelt, kom je tot het dagelijks resultaat van 30 tot 40 moorden". Twee pagina's wor den gewijd aan de sluiting van het opvangcentrum van Russi sche joden Schönau. De Nieuwe Linie heeft een exclu sief verslag van de Kamerleden Ter Beek en Scholten (PvdA en ARP) over hun reis naar Guinee/Bissau. Het land dat zich onlangs onafhankelijk heeft verklaard „heft behoefte aan alles —van kanonnen tot voet ballen voor de kinderen". Voorts een interview met de kinderpsychiater pro'. H. de Ruyter. „Een psychiater kan nooit een psychiater zijn wan neer hij geen kinderen kent en hun problemen. Ik ben kinder psychiater geworden omdat ik, bij hulp aan volwassenen, dacht: je bent te laat, altijd te laat. Tegen kinderpsychiaters die zijn afgestudeerd, zeg ik vaak: vergeet je scholing, ga terug naar je intuïtie cn gebruik die". In de Groene Amsterdammer een beschouwing over „Het is be langrijker kinderen denken bij te brengen dan kunstgenot". Dit naar aanleiding van de cultuur nota van Groningen. Citaat: „Gezien het eeuwige probleem van de beperkte geldmiddelen heeft men een keuze moeten maken op welke scholen die creatieve vorming in eerste in stantie gericht zal worden: het basisonderwijs, omdat men daar nagenoeg de gehele plaat selijke jeugd kan bereiken en het lager beroepsonderwijs in hoofzaak vanuit de gedachte dat het hier de laatste kans betreft een groep die cultureel dikwijls nogal misdeeld is, te bereiken voordat de leden van die groep de mattschappij ingaan waar ze weinig kans op vorming meer krijgrn". Ook dit blad besteedt veel aandacht aan martelingen in Zuid-Vietnam. Accent organiseerde een breed voerige discussie tussen de pro fessoren Heertje en Steenkamp over de mogelijkheden van een grote middenpartij. Conclusie: „Er zit perspectief in een bun deling van krachten tussen Den Uyl en Wiegel". Voorts een be schouwing onder de kop „Rui mere toelating buitenlandse pleegkinderen een daad van menslievendheid". Citaat: „Per 1 januari 1973 stonden niet min- der dan 4.368 Nederlandse echt paren op de wachtlijst voor een kind. Op dat moment beliep heit aanbod voor toelating in aan merking komende kinderen slechts omstreeks 300. Dat bete kent dat 5 percent van de echt paren slechts kans maken op de vervulling van hun vurige wens. 618e Staatsloterij eerste trekking Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen 0|J nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000 zijn gevallen op eindigende op: Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie L op het nummer: en een troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 i6 gevallen in de serie X op het nummer: en een troostprijs van 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking 024008 079935 044589 097594 067064* 084227* 084227* 027481 027481 is tevens een worden geïnd. AMSTERDAM (ANP) - Op basis van de noodzaak kanker zo vroegtijdig mogelijk te ontdek ken, is gisteren in Amsterdam een vooral voor huisartsen be- bestemde handleiding gepresen teerd over het ontdekken van deze ziekte. Het boek is samen gesteld op advies van een com missie van de Nederlandse or ganisatie voor de kankerbestrj- ding. „Het Koningin Wilhelmi- nafonds". Alle medische studen ten die de eerstkomende drie jaar afstuderen krijgen het boek gratis toegestuurd zodra zij hun examen hebben gedaan. Vele vormen van kanker zijn on geneeslijk, andere zijn goed te behandelen, maar in vrijwel alle gevallen geldt dat hoe eer der een kwaadaardig kankerge zwel wordt ontdekt, hoe beter de kansen zijn dat men van de ziekte kan worden verlost. Een groot probleem is echter dat het eerste begin van de ziekte niet zichtbaar is en ook nauwe lijks op te sporen, als men al aanwijzingen kan vinden dat een patiënt een tumor in het al lereerste beginstadium 'heeft. Het is dus zaak voor met name de huisarts, die een patiënt op zijn spreekuur krijgt, dat hij toe gespitst is op die mogelijkheid van kanker als de oorzaak van de klachten waarmee de patiënt komt. Het boek bevat om die reden een groot aantal bijdra gen van specialisten over de aanwijzingen die duiden op vele vormen van kanker, die moeilijk zijn. Snel ingrijpen is altijd 'no dig, omdat dan vaak voorkomen kan worden dat een tumor op een bepaalde plaats zich via het bloed of het lymfvatenstelsel zich door het lichaam verspreidt. Deze zogenaamde uitzaaiing is een van de gevaarlijkste ver schijnselen van kanker, omdat het genezing dan vrijwel uit sluit. Het boek is samengesteld onder redactie van prof. dr. A. Zwave ling. chirurg aan het Leidse academisch ziekenhuis en dr. R. J. Van Zonneveld, directeur van de raad voor gezondheidsre- search van TNO. Dr. Meinsma (l.) en prof. Muntendam (r.) bekijken met de medisch doctorandus A. Verkijk het gisteren verschenen verzamelwerk over het opsporen van kanker. Drs. Verkijk was de eerste afgestudeerde medisch student die het boekwerk ontving. <o DEN HAAG In een bijna ge heel gevulde kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad te Den Haag la gisteren de mis van re quiem opgedragen voor mgr. W. Vroom, oud-hoofdaalmoezenier van de luchtmacht en vicaris van het bisdom Rotterdam die vorige week plotseling op Malta Is overleden. Order de aanwezigen bevonden zich kardinaal Alfrink als leger bisschop, mgr. Zwartkruis van Haarlem, de oud-bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen en de eerste secretaris van de nuntiatuur, mgr. Fr. Bracqué. Van luchtmachtzijde waren er, behalve de tweeëntwintig aal moezeniers, onder anderen lt. gen. J. H. Knoop en lt. gen. b. d. J. W. Thijssen. Voor en tijdens de eucharistievie ring hebben mgr. dr. A. J. SI. monis, bisschop van Rotterdam, kolonel R. B&r o.s.b., hoofd- luchtmachtaalmoezenier en ds. A C. J. v.d. Poel, oud-hoofd- luchtmachtpredikant herden. kingswoorden gewijd aan mgr. W. Vroom en hem geschetst als een intens levende hartelijke mens. van een warm en diep geloof en een grote loyaliteit. Werden in liet verleden de structuren gesacraliseerd, nu lijkt het er menigmaal op, dat opkomen voor de armen en verdrukten noodzakelijk zou moeten leiden tot een algemene veroordeling van de bestaande verhoudingen op grond van een marxistische analyse. Aldus prof. dr. W. Albeda. voorzitter van de commissie ontwikkelingssamenwerking van de gereformeerde kerkken in Nederland, tijdens de cen trale diaconale conferentie van deze kerken, die gisteren in Zwolle is gehouden. Het is ontmoedigend te consta teren, zo zei prof. Albeda. hoe onkritisch ook kerkelijke men sen en organen deze marxisti sche analyse overnemen, me nend dat men daarmee niet de marxistische filosofie hoeft te aanvaarden. Men komt echter steeds meer uit op de marxis tische therapie, ongeacht het feit dat deze therapie nog nooit ergens in de wereld iets goeds heeft gebracht. Vooral christenen zouden moe ten inzien, aldus prof. Albeda. dat alle onheil in de wereld toch niet alleen kan worden verklaard uit de privé-eigen- dom der produktiemiddeler.. Hil sienaleerae in dit verband een actief engagement voor links en vervolgens de neiging dit als exclusieve uiting van het christelijk geloof te zien. De politiek zou dan de enig mogelijke, legitieme belicha ming van Gods wil zijn. Ande re sociale acties voor onder wijs, sociale zorg en cultuur worden op de tweede plaats gezet. Een reactie tegen een a-politieke conservatieve tradi tie?, zo vroeg prof. Albeda zich af. Naast het gevaar dat de kerk zich- vereenzelvigt met de machthebbers, dreigt nu ook velgens hem levensgroot het gevaar dat het geloof wordt vervangen door een christelij ke ideologie, waarbij het ko ninkrijk Gods de christelijke beschaving wordt en het evan gelie een aantal sociale begin selen. Volgens prof. Albeda moet er wél het oordeel over de struc turen zijn en wél de solidari teit met de verdrukte mens. Maar nooit de partijdigheid waardoor ook de mens in de onderdrukker in al zijn geestelijke verwarring en gees telijke nood over het hoofd wordt gezien. Het is zo moei lijk. zo klagen christenen vaak, met de bergrede in de hand politiek te bedrijven, maar de kerk hoeft en mag niet politiek bedrijven. Juist daarom kan zij getuigen en kritiseren naar het oordeel van het evangelie, volgens de geest van de bergrede, aldus prof. Albeda. Prof. dr. W. Albeda Na jarenlange onderhandelin gen In Rome zijn de Oosten rijkse bisschoppen erin ge slaagd om het beginsel van de medeverantwoordelijkheid van de parochieraden te redden. Tegelijk werd tegemoet geko men aan de Romeinse cis dat de beslissingsbevoegde pnrn- chleraden het hiërarchische beginsel geen geweld aan zou den doen. De clerus dient het laatste woord te hebbem. Nu is tot tevredenheid van bel de partijen overeengekomen dat de raden méér zijn dan vrijblijvende raadgevende li chamen en ook beslissingen kunnen nemen. Het compro mis, dat werd goedgekeurd door kardlnaai Wrignt van de Romeinse congregatie, voor de clerus, bestaat hierin dat de pastoor een besluit van de pa rochieraad kan verwerpen, ter wijl de raad eventueel tegen dit veto in beroep kan gaan hij de deken en In laatste instantie bij de bisschop. In het oor spronkelijke model was het de pastoor die in beroep kon gaan tegen een volgens hem onjuist besluit van de raad. In een commentaar zei aarts bisschop dr. F. Jachym van Wenen zeer blij te zijn met het bereikte akkoord, waardoor de leken bevestigd worden In hun verantwoordelijkheid voor het werk van de kerk. Vele bis dombladen wijzen er in hun laatste nummer op dat de in spraak van de leken weliswaar met een kleinere letter wordt geschreven dan in de oorspron kelijke opzet, maar dat de bis schoppen in ieder geval heb ben weten te verhinderen dat de mede-verantwoordelijkheid volledig geschrapt werd. Het bereikte compromis is aan vaardbaar ook al valt het te betreuren, niet zozeer vanwege de gevolgen, alswel vanwege de beweegredenen die erachter zitten. Abortus legaliseren De Zwitserse bisschoppen zijn tegen het wetsvoorstel om abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar te stellen. Wel achten zij het wenselijk dat abortus in bepaalde om standigheden wettelijk moet worden toegestaan. In hun antwoord op vragen van het Zwitserse ministerie van justitie stellen de bis schoppen dat vanuit ethisch standpunt iedere abortus ver worpen moet worden. Volgens het Zwitserse episcopaat moet de oplossing van dit probleem vooral worden gezocht in so ciale maatregelen, gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid, gewetensvorming en een goede sexuele opvoeding. De fundamentele waarden op ethisch en sociaal gebied die nen aldus de bisschoppen door de wet beschermd te wor den. De zogeheten „sociale in dicatie", het toestaan van abortus vanwege de maat schappelijke omstandigheden van de vrouw of haar gezin, wijzen zij van de hand. „In so ciale nood moet door sociale maatregelen worden geholpen en niet door vernietiging van menselijk leven". Kardinaal Alfrink zal op Hervormingsdag, woensdag 31 oktober, spreken in de evange lische St. Jacobi-KIrche In Hamburg. Zijn onderwerp is „de Reformatie en de eenheid van de kerk nu". Zondag zal hij In Mllnchen het zilveren bisschopsjubileum van kardi naal Doepfner meemaken. Kardinaal Lorenz Jaeger. emeritus aartsbisschop van Pa- derborn heefl tevergeefs gepro beerd van de Oostduitse autori teiten een inreisvisum te krij gen voor een bezoek aan het bisdom Maagdenburg. De laat ste maal dat de kardinaal Oost-Duitsland bezocht was in gen. Aan de universiteit van Utrecht is vandaag tot doctor in de godgeleerdhe.d gepromo veerd mevrouw drs. G. M. Van Aspcren. De titel van baar proefschrift Is „Hoop en ge schiedenis. een kritisch onder zoek van de filosofie van Ernst Bloch". Mevrouw Van Asperen is sinds maart 1971 werkzaam als medewerkster van het bu reau vormingswerk van do Rijksuniversiteit van Utrecht. Tussen 15 oktober en 30 no vember komt een delegatie van tien vertegenwoordigers van Indonesiscne proiestant.se kerken een bezoex brengen aan de gereformeerde kernen in Nederland. Zij zullen sterk hetrokken worden bij het syno- dewerk en allerlei kerkelijke vraagstukken in ons land en uitvoerig kennis maken met de gereformeerde plaatselijke kerken, onder meer in Leider dorp. Ter gelegenheid van het vijf enzeventigjarig bestaan van het Augustianum In Eindhoven is rector pater D. Camps be noemd tot officier In de orde van Oranje Nassau. Het Au gustianum, oorspronkelijk gymnasium, nu lyceum, Is het oudste Instituut voor middel baar onderwijs in Eindhoven. Generaal Amin, president van Oeganda, heeft besloten te zien van belastingheffing van grond, waarop een kerk is of wordt gebouwd. Hij gaf als motivering, dat het niet els passend kan worden be schouwd om van plae'sen, dia aan God zijn gewijd, belasting te heffen. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11