Kissinger doet beroep op Moskou in Midden-Oosten verantwoord op te treden £cidóe(3ou4ant PAUS VERMAANT JEZUITEN IN BRIEF Regering en Kamercommissie staan achter Israël MINISTER BOERSMA WIL OVERLEGORGAAN MET VRIJE BEROEPEN Curieprelaat in Nederland rDlNSDAG 9 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ten van Hitlers' auto's, die in januari in de VS was gekocht door een inwoner van Lancaster, is deze week opnieuw in andere handen overgegaan. De nieuwe eigenaar is Robert Pass uit St. Louis (boven). De vorige eigenaar hield aan zijn transactie 60.000 gulden over. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteravond een dringend beroep gedaan op de Sovjet Unie verantwoords- lijk op te treden in het Midden Oosten. Hij verklaarde dat anders de ontspanning in de wereld zou verdwijnen. In een grotendeels filosofisch ge tinte rede over het Amerikaanse buitenlandse beleid vroeg Kis singer ook critici van dit beleid in en buiten het Congres te wil len begrijpen dat de man die het beleid bepaalt rekening dient te houden met het beste dat hij kan bereiken. Kissinger sprak aan het einde van een dag die gewijd was aan di plomatieke contacten met als onderwerp de ontwikkelingen in het Midden Oosten. Hij raakte het onderwerp slechts kort maar zijn opmerkingen wa ter zaken. Wij zulln een agressief buiten lands beleid altijd weerstand bieden aldus Kissinger. De ont spanning kan onverantwoorde lijk optreden in welk gebied ter wereld dan ook niet overleven. Dit geldt ook voor het Midden- Oosten. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben gezegd dat het Kis singers bedoeling was de Sovjet- Unie te laten weten dat zij zich in 't Midden-Oosten verantwoor delijk dienen op te stellen. Eer der had Kissingers woordvoerder Robert J. McCloskey reeds ver klaard dat de Sovjet Unie even als de Verenigde Staten het'con flict in het Midden-Oosten zoveel mogelijk wilden beperken. waarschuwd, dat vernieu wing De bijeenkomst van vlgend jaar wel noodzakelijk dit niet mag gepaard gaan met gevaarlijke experimenten. De paus legde deze waarschuwing- bevestigd de bedoeling sociëtit om zich aan te passen aan de noden van een wereld in voortdurende verandering. i brief aan de gene- Volgens de paus dienen vernieu- raal der Jezuïeten, pater Pedro Arrupa, naar aanleiding van de Algemene Congregatie der so ciëteit,die in december( 1974 be gint. De Algemene Congregatie is het hoogste orgaan van de orde, dat slechts voor zeer be- o langrijke beslissingen bijeen- De paus herinnert komt. Paus Paulus benadrukt in zijn brief allereerst, dat deze verga dering een beslissend momnt is, niet alleen voor de Jezuïeten zelf en hun toekomst in de kerk, Stortplaats chemisch afval bij Nordhorn ENSCHEDE (ANP) —Provincia le Waterstaat van Overijssel gaat zo snel mogelijk contact opnemen met de Duitse colle ga's over plannen van het Duit se chemische concern Basf om vlakbij de Nederlande grens olieputten, die niet meer ge bruikt worden, op te vullen met chemisch afval. Het bedrijf heeft de Duitse autoriteiten toe stemming gevraagd. De olieput ten liggen bij Emlichheim (di strict Nordhorn). Hoewel bedrijfsdeskundigen ervan overtuigd zijn dat het storten van het chemisch afval geen ge vaar inhoudt voor milieu en om geving, zijn de gemeentelijke autoriteiten van het district Nordhorn fel tegen de plannen gekant. Men vindt dat geen toe stemming mag worden gegeven zolang men het effect op het grondwater niet kan voorzien. Teleurstelling "vakbonden over vervoersbeleid ijreeht (ANP) De Federatie gVan Vervoersorganisaties (I.O.) .waarvan de vervoersbonden van |NVV en NKV deel uitmaken, Jheeft haar teleurstelling uitge sproken over het beleid van mi- bister Westerterp ten aanzien ban het openbaar vërvo:r. Wnt betreft het stedelijk- fitreekvervoer missen de bonden jp de begroting de regelende ifaand van de centrale overheid, $ls het er om gaat, de mede werking te verkrijgen var Jgere overheden. Ér zullen vol- ,gfns de vakorganisaties rigou- Euze maatregelen nodig zijn or de integratie van het stel- lijke en streekvervoer, voor tstructurering en vooral voor verkeersvoorzieningen die t openbaar vervoer pas echt uim baan" zullen geven. DOonden twijfelen aan het ver- Sogen en de bereidheid van de Bgere overheden, om daar de wdige bijdragen aan te leveren. 3Vetlerlander m !het vals geld aangehouden toSSEL (ANP) Met het ar- keren van een 40-jarige Ne lander van Indonsische af- st. heeft de Antwerpse poli een vangst gedaan die regel- ht leidde tot het oprollen van valse-Muntersbende. De Ne- xlander werd gisteren aange- op de Antwerpse groen- Hij had een koffertje bij WLirin zich voor ongeveer WOlo gulden valse dollarbiljet- bevonden wingen vermeden te worden, welke de eigen aard der socië teit zouden aantasten, met name ook de gehoorzaamheid. Deze mag niet ondermijnd wor den door nieuwe vormen van overleg en modellen van actie. de nood zaak van trouw aan de H. Stoel, ook op het terrein der publica ties door Jezuïeten. Hij merkt hierbij op, dat er bipnen des o- ciëteit evenals binnen de rest van de kerk tendenzen voorko men, welke zo zij niet bestre den zouden worden het wezen der sociëteit misschien zelfs on geneselijk zouden kunnen aan tasten. Wegens drugbezit Netderlanders in België veroordeeld BRUSSEL (ANP) —Een recht bank in Gent heeftt wee Neder landers, de 24-jarige student J.H. en drs. F.G., beiden uit Amsterdam, tot elk zes maan den gevangenisstraf en ruim 3500 gulden boete veroordeeld. H. en G. waren er van beschul digd verdovende middelen te hebben gebruikt en voorhanden te hebben gehad. Het tweetal was op 25 juli van dit jaar in Gent aangehouden. In de huur. auto waarmee ze uit Amster dam kwamen, trof de politie 16 kg hasj aan. het Midden-Oosten met zijn minister van buitenlandse zaken JBM* - Twee politiemannen dragen Michael Horn, een jongetje van anderhalf jaar oud dat met enk,?le anderen op de Niagara rivier, even voor de watervallen, in een bootje in moeilijkheden was gekomen. Een reddingshelikopter verongelukte eveneens, terwijl een politie- boot ook in moeilijkheden kwam. Het gezelschap werd tenslotte toch gered. Trepper mag naar Engeland KOPENHAGEN (RTR) Dc Russische meesterspion uit de Tweede Wereldoorlog Le^'old Trepper heeft van de Poolse au toriteiten toestemming gekregen zich voor oen medische behan deling naar Engeland te begc- De 69-jarige Trepper was in de oorlogsjaren hoofd van het Sov- jetrussische spionagenet 'Rote Kapelle'. Trepper heeft gedurende drie jaar geprobeerd Polen te verlaten. Aanvankelijkk zou hij het voor nemen hebben gehad zich bij toestmming in Israël te vesti gen, maar de laatste tijd wilde hij permissie om voor behande ling wegens een ernstige bloed ziekte naar Londen te mogen SCHIPHOL (ANP) Mgr. dr. A. Maler OSB, se cretaris van de Curie-congregatie der religieuzen, is gisteren op Schiphol gearriveerd om deze week in ons land gesprekken te voeren met de bestu ren van orden en congregaties. Aanleiding tot het bezoek ishet c ongres van de congregatie der re ligieuzen samen met de nationale overstenconfe- reniies, dat vorig jaar oktober in rome werd ge houden. De besturen van de Nederlandse orden en congre gaties die gezamenlijk ruim 40.000 priesters, fra ters, broeders en zusters vertegenwoordigen, heb ben ter voorbereiding van het bezoek u tvoerige rapporten aan Rome gezonden. Herin pleitten e religkeuze oversten voor meer begrip in Rome voor de ontwikkelingen in Nderland. Zij stelden zich geheel achter de Nederlandse bisschoppen en hun beleid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Verreweg de meste leden van de vaste com missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer terugtrekken achter de be standslijnen, zoals die vorige week nog waren .voordat aan een staakt-het-vuren gedacht kan worden. eens met het standpunt van de Kamercommissie en regering stel- regering, dat Egypte en Syrië len zich derhalve op achter het eenzijdig het sedert augustus beleid van Israël. Alleen als de 1970 gehandhaafde bestand heb- betrokken partijen het onderling ben gebroken. De Arabische - e:ns worden over andere be- troeptn zullen zich eerst moeten standslijnen, dan zal de rege ring haar standpunt wijzigen, zo liet minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren de kamercommissie weten. Nederland zal zich niet verzetten tegen een eventueel debat in de Algemene Vergadering van de VN, maar acht het thans nog ongewenst dater in de Alg. Ver- Alleen CPN en PSP steur., gadering resoluties worden aan- beleid van regering en Kamer genomen. meerderheid niet. Nederland is altijd voorstander geweest van onderhandelingen tussen de bij het conflict bertok- ken partij n over dc uitvoering van de VN-resolutie 242 van 1967. In de VN zal daarover niet mogen worden gediscissieerd j voordat de oorlog is beëindigd. I het UTRECHT (NAP) De minister van sociale zaken, drs. J. Boersma, zal op korte termijn de Sociaal Economische Raad een advies vragen over de re presentatie van gesprekspart ners bij het overleg tussen rege ring en bedrijfsleven. Als tussen oplossing zal hij overgaan tot de instelling vam oen voorlopig informatie- en gesprekscentrum om het overleg met de verte genwoordigers van de vrije be roepen te vergemakkelijken. Hij meent dat alle inkomensgroe pen bij het overleg en de plan ning over de inkomensverdeling betrokken moeten worden. De inkomensverdeling is scheef, constateerde de minister. Hij meent dat met de openbaarheid van inkomens vaak een over dreven geheimzinnigheid wordt betracht. Als elementen om tot het verder- liggende doel te geraken ziet minister Boersma o.m. een dui delijk tariefstelsel van alle groepen zgn. vrije beroepen, uitbreiding van het functiewaar deringssysteem tot de hoogste inkomensgroepen en een Volks verzekering ziektekosten, die van invloed zal zijn op het inko men van medische specialisten. Record aantal Joden uit Sovjet-Unie naar Israël Wenen (AP) In hel Oos- tenrijkse doorgangscen trum Schottau voor Jood se emigranten uit de Sow- jet Unie zijn gisteren gro te aantallen emigranten aangekomen. Oostenrijkse bladen hebben bericht dat zondagavond met een jumbo straalvliegtuig van El Al 420 Sowjct Joden uit Wenen naar Ismël zijn overgebracht. Nooit eerder zouden op een dag zoveel emigranten zijn overgevlogen. Volgens onbevestigde be richten zijn gistermorgen per trein via de grenspost Hohenau 83 Joden in Oos tenrijk aangekomen. Via Marchegg zou nog een on bekend aantal Sowjet Jo den in Oostenrijk zijn gearriveerd. Alle emi granten zijn overgebracht naar Schonau onder zwaar bewapend Oosten rijks escorte. De grote luchtbrug van zon dagavond schijnt erop te wijzen dat het Joodse agentschap tegemoet pro beert te komen aan de eis van de Oost"nrijkse auto riteiten dat het Agent schap ervcur zorgt dat de emigranten uit de Sowjet "n e zo spoedig mogelijk Oostenrijk weer verlaten. Buiten de universiteit om AAN PROBLEMEN OP EN ROND DE UNIVERSITEIT geen gebrek. De ministers en deskundigen die ermee te maken hebben, weten dat er zelfs nog een aanhangsel op de totale problematiek is waar voor ze vroeg of laat toch ook een oplossing zullen moeten vinden. Te weten: de mogelijkheid dat mensen zonder colleges te lopen dus min of meer buiten de universiteit om toch een of meer vak ken op academische manier bestuderen en hun studie besluiten met het halen van een academische graad. Deze, zogenoemde, extranel hebben altijd bestaan; rechten studeren met behulp van repetitoren bijvoorbeeld heeft menigeen geholpen om meester-in-de-rechten te worden. Zeker na 1945 zijn de mogelijkhe den voor hele of halve extranel aanzienlijk verruimd. Tegenwoordig is zelfs het denkbeeld gelanceerd van een complete, ex- traneï-universiteit waarvoor instituten via advertenties op grote 6chaal kandidaten vragen. Wanneer eerlang in Nederland, met in schakeling van radio en televisie, nog eens een „open universiteit" van de grond zou komen, komen de kaarten nog anders te liggen. Maar het doel blijft hetzelfde: om voor burgers een tweede kans te scheppen op een universitaire studie. DE OVERHEID IS NOG LANG NIET ZO VER, dat ze aan het begin van een oplossing van deze problematiek toe Is; staatssecretaris Klein ontwijkt dan ook terzake gestelde vragen vanuit het parle ment met een vage belofte: „Het ligt in het voornemen in het kader van het wetenschappelijk onderwijs, de extra universitaire onder wijsmogelijkheden voor extraneï in studie te nemen. Men mag prof. Klein dit vage antwoord niet kwalijk nemen; ook in het buitenland is men nog nauwelijks aan het begin van de „buiten land-universiteit" toe; instellingen als „open universiteit" lijken meer dan ze op de keper beschouwd zijn. Bovendien is best mogelijk (denk aan de nieuwe lerarenopleiding) dat in verschillende sectoren de animo in een academische oplei ding afgeremd gaat worden. DAT DE OVERHEID AAN DE KWESTIE SERIEUZE AANDACHT moet besteden staat voor ons vast. Vanwege de belangen van hen die een „2de kans" nodig hebben op de eerste plaats. Daarnaast omdat langs die weg bepaalde universitaire probIemen( ruimte, geld, selectie) wat minder moeilijk op te lossen zullen zijn. Tenslotte omdat voor sommige mensen deze weg er een kan zijn wel ke hun persoonlijkheidsvorming ten goede Komen zal; academische „Laatbloeiers" blijken vaak niet de slechtste te zijn. Zonder commentaar WE HOORDEN IN EEN LATE RADIO-UITZENDING, dat bij de te levisie een plan in studie komt om bij bepaalde sportuitzendingen de commentator de mond te snoeren. Menigeen zal juichenten eerste omdat het inderdaad irriterend is iemand te horen zeggen wat je zelf kunt zien en ten tweede omdat het nog meer irriteert een verslaggever te horen zeggen dat een back op de doellijn red ding brengt, terwijl je zelf bijna de bal tegen de doelpaal hoorde spetteren. Veronderstel dat op straat bij elk stoplicht een agent je komt vertel len: ,,Het sein staat op groen" en dan af-en-toe nog zo gemeen is dat te doen terwijl het op rood staat. Maar de arme verslaggevers van de televisie? Moeten die dan zo maar op straat gezet worden? Misschien zou het goed zijn hen om te scholen voor politiek werk: bij tv-uitzendingen uit de Kamer of van politieke forums de mikrofoons bij de sprekers weghalen; hem wel op het scherm zien praten maar de verslaggevers horen zeg gen, wat de politici zouden zeggen als ze niet wisten dat ze „in the picture" waren. Dan worden er 2 vliegen in één klap geslagen: we zien bij sport al leen maar wat er echt gebeurt en we horen in de plitiek alleen wat er echt bedoeld wordt. Lukt dat in Nederland, dan overmorgen naar de Veiligheidsraad en naar recepties op Kremlin en Witte Huis. Weeroverzicht opklarngen bewolking regen mist hagel -f* sneeuw Tj<. onweer 19 temperaturen •w-w warmtefront T-r kou-front windrichting ton luchtdnA in milhbaren H hoge-drukgebied L lage-drukgebied verplaatsingsnchting Amsterdam goh. DE BILT Een depressie die gisteren bij IJsland lag, trok naar Scandinavië. Het koufront van deze depressie lag vandaag boven Denemarken en de Amgt, Noordzee en strekte zich verder Dt bi over Midden-Engeland naar het 5cflen westen uit. Het ziet er naar uit Kindhoven dat dit ront in het komende et- Den Helder maal langzaam over ons land Ru1, naar het zuiden zal trekken. In viissingen het midden en Zuidwest-Europa Zd. Limburg wordt het weer nog beheerst AbcAdthene door een hogdrukgebied met Barcelona rustig herstweer. Noordelijk Eu- Berlijn ropa staat echter geheel onder Bruiiêl"* invloed van de actieve depres- Frankfort sies Genève Helsinki Vooruitzichten voor donderdag, Kopenhagen opgesteld door het KNM op Lissabon maandag om 18.00 uur: Londen* Luxemburg WEERRAPPORTEN Vrij koud metaf en toe buien. Madrid Malaga cijfers Mallorca zw. bew. h. Min. temp.: Omstreeks 8 graden. Split Max. temp.: van 11—IS graden. w™""'™ Zurich i geheel droog etmaal: L Tunis Chileense eommunisten leider* gearresteerd Santiago (AFP) D» n'", v\ dagen zijn L i s v.n de Chileense communis.ische partij gearresteerd. Het zijn Kodrigo Samuel Riquelme, lid van het centrale comité en voormalig onderdirecteur van de inlichtin gendienst van de politie. lid van het po.Lieke bu- Een ander lid van het Centrale reau en verantwoordelijk voor de Comité dr. Enrique Paris is in propaganda onder Allende, en een ziekenhuis overleden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9