Inas-leerlingen met represailles bedreigd DALAI LAMA OP BEZOEK BIJ ALFRINK Engeland pakt prijsstijgingen nog harder aan RIJNMOND AKKOORD MET WONINGBOUW IN „STANKGEBIED" Voor medewerking aan zwartboek Loonstop versoepeld Leiden vroeg te veel collegegeld 973): 1971 "dinsdag 9 oktober 1973 leidse courant PAGINA 1 IN >atie H, ff| Maa*™" Ir* lis aatco^jgei O HAAG (ANP) Een dele leerlingen van de op- èidingen inrichtings-assistente INAS) heeft gisteren minister fan Kemenade van Onderwijs m Wetenschappen op diens de- lartement het „zwartboek nas" overhandigd. Het werd de ierste aanzet genoemd om de isen van de leerlingen te ver- ezenlijken. De leerlingen en met hen de Katholieke Werken- le Jongeren (KWJ) zijn verhol len over wat de Inas-opleiding noet zijn en in werkelijkheid is. \t willen vooral dat er iets ver- uidert aan de stages. Het wartboek is samengesteld door iet Nationaal Inas Comité dat |oor Inassers. zoals de leerlin- en van bedoelde middelbare eroepsopleiding aan huishoud- cholen zich noemen, en KWJ- rs werd gevormd. leden van de ongeveer twintig personen sterke delegatie wens- anoniem te blijven uit agst voor represailles. Zij dden dat er al leerlingen ge- waren met schorsing of als ze aan het samen- van het zwartboek zou- •n meewerken. D® bedreigin- zouden ook de door de lera- ;en beoogde uitwerking al toben gehad. derland mensen moeilijkheden zouden ondervinden bij het ana lyseren van hun eigen situatie. Hij achtte het volslagen uitge sloten en ondenkbaar. Op de in terruptie ,,het gebeurt toch" verklaarde hij dit onaanvaard baar te vinden. „Als het zou ge beuren, dan moet u het mij melden." Na afloop van de ontmoeting met de bewindsman deelde het comi té mee dat de minister per om gaande aangetekend de namen kan krijgen van zeker 50 Inas- leerlingen, in verschillende plaatsen, die met represailles zijn bedreigd. Bovendien zijn er nog tal van anderen die be dreigd zijn en wi«r namen en adressen zij niet kennen. De delegatie kreeg na volhardend aandringen de toezegging van minister van Kemenade dat het ministerie binnen anderhalve maand zou laten weten welke knelpunten en problemen uit het zwartboek op korte termijn en welke op langere termijn kun nen worden opgelost. In het zwartboek wordt er op ge wezen dat de Inas-leerling offi- cieel een leerling, maar in de praktijk een volledige werk kracht voor 50 per maand is. De opleiding is wettelijk erkend als vooropleiding voor de ver pleging, maai in de praktijk wordt dat door weinig zieken huizen erkend. Daarom wordt geëist dat de opleiding op ver zorgende en verplegende beroe pen moet aansluiten Daartoe zal de opleiding moeten worden aangepast, wat onder meer be tekent dat er voldoende ruimte moet komen voor algemene ont wikkeling, aldus het zwartboek. Vastgesteld is dat slechts een klein percentage van de Inas sers voor hun beroep inrich tingsassistente wordt. Wat de stage betreft, wordt in het zwartboek opgemerkt dat daar voor geen vaste taakomschrij ving is. Daardoor is de Inasser afhankelijk van degene bij wie zij komt te werken. Het nut van de stage in een gezin moet in dit geheel opnieuw worden be keken. Zo zal de Inasser als leerling niet maandenlang het zelfde werk moeten doen. Een betere wisselwerking tussen theorie en praktijk en een bete re begeleiding zijn vereist, al dus het zwartboek. Een grief is ook dat de Inasser, als zij tijdens de stage intern is, niet dezelfdï rechten heeft als de andere bewoner». Het zwart boek geeft ook aan waarom er tct nu toe niets veranderde in de Inas-opleiding, die al acht tien jaar bestaat ®n in grote lij nen gelijk bleef. Van de huishoudscholen is geen initiatief voor verbeteringen te verwachten, omdat juist de on derwijzeressen, die al jaren lang de opleiding verzorgen maar niet allemaal de ont wikkelingen tegenhouden. Zij zijn ook bang, aldus het zwart boek, dat hun baan gevaar kan lopen. Wellicht is bij verande ring hun bevoegdheid of ge- schikth°id niet voldoende. Van de ziekenhuizen en inrichtin gen verwacht het comité ook geen veranderingen voor de Inas-opleiding. De stagière van nu is immers goedkoop en ge makkelijk. Verscheidene tehui zen hebben de Inassers volledig in het personeelsbeleid opg" no men. De Inasser werkkracht en geen leerling. Ook van de Inassers zelf was tot nu toe weinig te verwachten in dit opzicht. Zij waren en zijn bang voor een slecht2 beoorde ling tijdens de stage. Van deze beoordeling die wordt geschre ven in het zogenaamde groene boekje, is een Ina&ser afhanke lijk voor haar eindexamen. De Inasser kan nooit protesteren en evenmins kan zij 't ergens niet mee eens zijn. Zij moet alles voor zoete koek slikken, aldus 't zwartboek. Het groene boekje achtervolgt de Inasser niet al leen tijdens haar werk. maar ook in haar privétijd, meent het comité. Het Leger des Heils vierde gisteren in Amsterdam het 25-jarig bestaan van het Goodwillcentrum. Op de receptie verscheen o.a. de kunstenaar Anton Pieck, die een boekje over 25 jaar Goodwill illustreerde. Op de foto de kunstenaar met kolonel Bosshardt. Boze boeren verbranden pop Den Uyl «oningen In Groningen, Zwolle en Leeuwarden hebben duizenden boeren gisteravond gedemon streerd tegen het land bouwbeleid van de rege ling. In Groningen, waar ruim 3000 boeren aanwe zig waren, werd na afloop van de protestvergadering onder luid gejoel een pop premier Den Uyl moest voorstellen, in brand gestoken. Op de pop stond „Weg rooie uil". F alle drie de vergaderin gen werd besloten resolu ties aan de Tweede Ka mer te zenden waarin on aanvaardbaar wordt ge noemd dat de land- en tuinbouwers door inko mensdalingen een oneven redig zwaar offer moeten brengen voor de inflatie- bestrijding. De regering wordt gevraagd alsnog volledige compensatie te geven voor de herwaarde ring van de gulden. De boeren zijn van mening dat zij als enige groep van de Nederlandse be volking door de duurdere gulden op een lager inko men zijn gekomen. Wettelijke regeling vakantiewerk op komst 1 HAAG (ANP) - Minister oersma van Sociale Zaken zal 1 ten nagaan of het "arbeidsbe- uit jeugdigen" gewijzigd moet orden met betrekking tot va- Mtiewerk van jongeren. wettelijke regeling op dit ge- 'ed kan volgens de minister et op zichzelf staan. De werk- tver van een jeugdige vakan- ewerker zal zich er van bewust oeten zijn, dat hij hier te ma- n heeft met iemand, die op •lkomen onbekend terrein i- erkt. minister deelde dit mede naar inleiding van een ongeval met 15-jarige Belgische jong n een cement-industrie in •astricht. Volgens de arbeids- ipectie was in dit geval ich de veiligheidswet noch 1 arbeidsbesluit jeugdigen erschreden. Desondanks raak- de jongen in een verbran- igsoven en kwam om het le ft Gemeentemuseum te Arn- n wordt van 13 oktober t/m ïnovember een overzichtsten- fcmstelling gewijd aan he •ork van Raoul Hynckes (1893- I British Council heeft ardevolle collectie van meer vierhonderd boeken ove Niek dn antiekverzamelen bij 'tvgebracht die tot 20 oktober te 0 zullen zijn bij boekhandel a Stockum, Buitenhof 36 Den UTRECHT De Dalai Lama heeft gisteren ruim een half uur gesproken met kardinaal Al- frink. Het onderhoud dat plaats had in de residentie van de kar dinaal te Utrecht was „bijzon der hartelijk", zo heeft de pers dienst van de r.k. kerkprovincie meegedeeld. Het geestelijk en wereldlijk hoofd van zes miljoen Tibetanen zette uiteen dat de doeleinden van zijn bezoek aan Nederland wa ren: kennismaken met de voor naamste geestesstromingen, de nadruk leggen op de broeder schap van alle mensen en trachten meer licht te werpen op het wezen van de mens als ook op de zin van zijn activitei ten. Kardinaal Alfrink constateerde dat de ontmoeting tussen ver schillende godsdiensten een der meest hoepgevenue gebeurtenis sen in onze tijd vormt. Zij legt ondanks oorlog en ander geweld een goede basis voor vrede en gerechtigheid. De mens. zo merkte Dalai Lama op, worstelt met twee soorten vraagstukken: die welke eigen zijn aan zijn natuur en die wel ke worden geschapen door de samenleving. De eerste moet ieder voor zich oplossen, de laatste kunnen worden overwon nen met goede wil en de bereid heid naar elkaar te luisteren. REN HAAG Het college-in schrijf geld voor extraneï (avondsüudenten) die aan de universiteit in Leiden rechten studeren moe® voor het cursus jaar '72-'73 alsnog worden vastgesteld op 520. Dat vindt staatssecretaris Klein (Weten schappelijk Onderwijs). Hij deelt dit mee in antwoord op vragen van Kamerleden. De staatssecretaris zegt. dat hij het college van bestuur van de universiteit in Leiden heeft ver zocht om ongedaan te maken dat deze avondstudenten voor het afgelopen cursusjaar ƒ1100 moesten betalen. De staatsse cretaris staat op het standpunt dat zij ingevolge het college- geldbesluit 1972 slechts 520/, dienen te betalen. Treinongeluk Rio de Janeiro Bij een frontale botsing tussen twee treinen op een station in de buitenwijken van Rio zijn tenminste 20 perso nen om het leven gekomen. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath heeft gisteren op een internationale persconferentie in het Lancaster House van Londen regerings plannen uiteen gezet over de derde fase van z'n campagne tegen de inflatie. Wegens het gebrek aan populariteit en het twijfelachtig succes van z'n vroegere maatregelen achtte hij het ditmaal raadzaam enkele toegevingen te doen op het ge bied van de Ionen en de strijd tegen de stijgende prijzen te verscherpen. De formule van de tweede fase. die alle loonsverhogingen be perkte tot maximaal een pond plus vier percent, werd versoe peld. Vanaf 1 november zullen ioensverhogingen mogelijk zijn van maximaal 7 percent een gemiddelde vau 2.25 pond per week. Arbeiders met zeer lage lonen hebben bovendien recht op tenminste 3 percent extra. Voor de andere werknemers wordt een maximum verhoging van 250 pond per jaar op 350 pond gebracht, wat een oplos sing van het Chrysler-conflict mogelijk maakt. Er worden te vens kleine wekelijkse verhogin gen voorzien als de kosten van het levensonderhoud snel stij gen. Wat de prijzencontrole betreft, zullen in dt toekomst 1500 in plaats van 200 firma's onder worpen worden aan een streng toezicht. De prijs van de melk wordt onmiddellijk bevroren. Deze maatregel zal indirect drukken op de prijs van boter, kaas en andere zuivelprodukten. Om de ontevreden arbeiders zoet te houden, wordt van 1 januari een officiële vrije dag gemaakt. De Schotten, die nieuwjaarsdag al vierden, krijgen een extra vrije dag In de plaats. Ook in Engeland werd de laate jaren op nieuwjaarsdag door vrijwel n'emand gewerkt. De meeste arbeiders bleven gewoon thuis. Klassikale sexvoorlichling beëindigen HELMOND (ANP) - Hel Rooms-katholiek Nederlands Centrum „Pro fide et Ecclesia" heeft de bisschoppen gevraagd er bi] de besturen van rooms- katholieke scholen op aan te dringen de klassikale sexuele voorlichting onmiddellijk te beëindigen. Met inbegrip van de uitzendingen in het kader van de schooltele visie „vrij, vrijer, vrijster", waarin volgens „pro fide et ec clesia" de sexualiteit op een weinig verheffende cn erotische wijze wordt behandeld. Man steekt vrouw met briefopener AMSTERDAM (ANP) —De 25-ja- rige Amsterdamse glazenwasser H.B. wordt ervan verdacht zijn 24-jarige vrouw in een tehuis voor vrouwen in de Van Neck- straat in Amsterdam met een briefopener diverse steken in hals en rug te hebben toege bracht. De man is aangehouden. Het slachtoffer is vo<>r behande ling overgebracht naar het Bin nengasthuis. Mevrouw B. had haar man on langs verlaten en tijdelijk onder dak gevonden in het tehuis van de vereniging Hulp voor Onbe- huisden. Omstreeks negen uur gisteravond zocht verdachte de vrouw op om haar te bewegen naar huis terug te keren. Hier bij ontstond ruzie die tot de steekpartij leidde. Overboord geslagen schipper zwom drie uur rond LELYSTAD (ANP) De 35-Jarl- ge schipper J. A. Brocccn uit Made heeft gisteren urenlang Ln het IJsselmeer rondgezwommen nadat hij overboord geslagen was van zijn 602 ton metende bietenschip „SJaan Marle". Pas na drie uur wisC hij door dichte plevel de dijk van Zuid-Flevo land te bereiken. De nevel boven het IJsselmeer was er de oorzaak van dat de zoekactie van rijkspolitie met een boot en een vliegtuig in sa menwerking met particuliere schepen geen resultaat had. De actie kon gestopt worden toen de schipper meldde dat hij vei lig en wel op het droge was ge komen. Kardinaal Alfrink ontving gisteren de Dalai Lama, die een driedaags bezoek aan Nederland brengt Door de Dalai Lama gevraagd naar zijn visie op de toekomst van de westeuropese „way of life" antwoordde kardinaal Al frink: „de wereld wordt steeds kleiner. De landen en zelfs de continenten kunnen zich niet Tot besluit van het onderhoud langer isoleren. West-Europa kan zijn ontwikkeling niet voor zich reserveren. Natuurlijk moet er wederkerighéid in uit wisseling zijn." spraken beide geestelijke lei ders de hoop op verdere ontmoe tingen en voorshands het onder houden van schriftelijke contac ten uit. Britse Jumbo boven Zuid-Jemen onderschept ADEN (Reuter) Een Jumbo van British Airways met 221 passagiers en een bemanning van 19 koppen is gisteren door straaljagers gedwongen in Aden te- landen na schending van het luchtruim van Zuid-Jemen, zo Is door de verkeersleiding van het Adense vliegveld meegedeeld. De Boeing-747, die met het oog op de oorlog in het Midden-Oosten via Bahrein in plaats van Kairo vloog kon de reis vervolgen na dat de gezagvoerder schriftelijk zijn verontschuldigingen had aangeboden. Hetzelfde toestel had volgens de verkeersleiding zondag ook het luchtruim van Zuid-Jemen geschonden. British Airways was daarvan in kennis gesteld. Toen de machine, die op de lijn Londen-Johannesburg vloog, gis teren weer over Zuid-Jemen kwam, werd zij tot landen ge dwongen. Na een oponthoud van drie uur mocht de machine weer vertrekken. Reformatorische jongeren vóór Znid-Vietnam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Den Haag heeft zich gisteren het „Comité Hulp verlening Zuid-Vietnam" gepre senteerd. Het comité is ontstaan uit jongeren van ARP. CHU, SGP, GPV en NEV, hoewel met name de officiële jongerenorga nisaties van ARP (Arjos) en CHU (CHJO) als zodanig de ac- tie niet ondersteunen. ln Alkmaar begon de victorie, 400 jaar geleden. Dat feit werd gisteren herdacht met de nodige feestelijkt, daarbij aanwezig en woonde o.m. een herdenkingsdienst bij in de Grote Kerk, waar de Leidse hoogleraar denis, prof. Schöffler de historie nader belichtte. Na deze dienst wandelde de koningin, geflankeerd door en prof. Schöffler naar het stadhuis, waar zij later vanaf het bordes een historische optocht gadesloeg. den. Koningin Juliana was in de vaderlandse gesch',?- burgemefister drs. De Wit Rotterdam Ondank» het feit dat in deze gebieden de overlast door stank te groot wordt geacht, heeft het openbaar li chaam Rijnmond zich gisteren uitgesproken voor de bouw van woningen in Schiedam (450), Hoogvliet-Middengebied (2394), Zwartewaal (22) en Maassluis (200). De Rijnmondraad vond, dat er in deze gevallen zoveel zwaarwe gende overwegingen waren voor woningbouw, dat er mocht wor- oen afgeweken van het raadsbe sluit van mei 1972, waarin was bepaald, dat in principe alleen rog maar woningen zouden mo gen verrijzen in gebieden, waar de milieubelasting door stank 30% of minder bedraagt. Hoog vliet zit' nu al met een percenta ge van 40 tot 60"/* stankhinder. De gisteren genomen beslissing van Rijnmond dient als advie» vooi Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, welk college het laatste woord heeft inzake be stemmingsplannen. Door de heer J. de Jong (PvdA) een van de 2 bestuursleden, die principieel geen nieuwe wonin- ger in Hoogvliet en Zwartewaal wensen, is het laatste woord in deze zaak nog niet gezegd, Hij zal de kwestie vrijdag in de vergadering van het dagelijks bestuur aan de orde stellen. „Zcals de raad zich nu heeft op gesteld, verliest ze elke geloof waardigheid. aldus de heer De Jong. Wat heeft het voor zin aan te geven waar de stanko verlast in Rijnmond zo groot is dat woningbouw niet meer ver antwoord is, en dan toch de ene nn de andere uitzondering te maken, aldus de heer De jong. KUNST EN KUNSTENAARS Twintig prenten van de visionaire Britse dichter William Blake, die zijn eigen werken verlucht te, zijn van 1 november af te zien op een tentoonstelling in het gebouw van de Britisch Council, Keizersgracht 343 Am sterdam. Vijf Haagse kunstenaars: Poek Burman (schilderijen;), Elisa beth Gerst (keramiek), Herman Berserik (grafiek) en Go de Kroon en Aart van den IJssel (plastieken) exposeren van 21 t/m 25 oktober In Galerie R. Lenten te Epse bij Deventer. Vervolging wegens niet meewerken aan statistiek Den Haag Tegen vijf houders van bejaardenoorden is een strafvervolging ingezet wegens 't nict-meewerken aan de statis tiek van de bejaardenoorden. Oorspronkelijk was een strafver volging overwogen tegen 21 per sonen, maar door het alsnog In zenden van de gevraagde gege vens bleven er vijf gevallen over. CRM-minister van Doorn heeft dit aai. de Tweede Kamer meege deeld naar aanleiding van vra gen van KVP-kamerleden mevr. Gardeniers-Berendsen en Kleis- terlee over het uitblijven van deze statistiek. De vertraging bij de publikatie van deze statistiek heeft twee oorzaken: de trage inzending van ingevulde vragenlijsten en personeelsproblemen bij de be- treffer.de afdeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Problemen doen zich naar het oordeel van de minister vooral voor bij kleine bejaardenoorden, watrvan vele slechts beperkte administratieve mogelijkheden lebben. Minister Van Doorn concludeert dat volledige publi- kutic van de gegevens over de bejaardenoorden niet binnen een Jaar na het verslagjaar is te verwachten. Wel zal het CBS er naar streven binnen deze ter mijn enkele kerncijfers te publi- ceien.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7