leeft nu een maal niet in Madurodam De lichaamsgeuren van het muurbloempje Draai een Drum voor elkaar <1121 VOOR DE VROUW Mensen kunnen zo tactloos zijn... PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1973 Tussen twee van haar vergaderin gen door een treffen in Perscen trum Nieuwspoort (Den Haag) met Lotte Blaauw-de Ridder, schrijfster van de nieuwe cur sus „Meedoen", gericht op het 2ich meer politiek opstellen van de vrouw als volwaardig bur ger, en samenstelster van de overal in de kantoorboekhandel verkrijgbare TASagenda 1974, de enige waar de verkiezingsda ta voor Provinciale Staten en gemeenteraad in staan, (verder alle adressen van bestaande vrouwenverenigingen en adres sen waar de consument wijzer van wordt Tienduizend vrouwen Na het succesvol initiatief in 1972 van de Ned. Verg. v. Vrouwen- belangen en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen om een serie cursussen in poli tieke scholing op touw te zetten, waarvoor 5000 deelneemsters zich landelijk opgaven, hebben nu zes vrouwenverenigingen de handen ineengeslagen. Niet al leen om deze cursussen op gro ter schaal voort te zetten, maar bovendien een cursus „Mee doen" te organiseren, waarvoor 10.000 vrouwen worden ver wacht in ca. 85 plaatsen door het hele land. Vrouwenvereni gingen willen de vrouw bewust maken van haar taak in politiek en kerk. Dit jaar hebben deze zes zich spontaan gebundeld met de doelstelling dat meer vrouwen ook in de politiek ach- tief gaan optreden. Basiskosten voor de cursus zijn afhankelijk van de gemeente, plaatselijk ge regeld en aangepast. CRM geeft evenals verleden jaar subsidie voor de politieke scholing uit de z.g. „experimentenpot". Voor deze cursus worden vijf bijeen komsten gehouden onder leiding van een afgevaardigde en een forum dat zich onafhankelijk probeert op te stellen, maar na tuurlijk wel de mening van zijn partij (alle partijen spelen mee) vertegenwoordigt als politieke problematiek aan de orde komt. Het wordt een vraag- en antwoord spelletje; een reeks uiteenzettingen waarop de zaal inspringt. Ditmaal komen de provinciale - en gemeentelijke dicussiepunten centraal te staan met het oog op de verkiezingen in 1974. De nieuwe boreling, cursus „Meedoen", samenge steld door oude rot in het vak, journaliste Lotte Blaauw (helde re grijsblauwe ogen oplettend achter ronde brilleglazen in een altijd geréde lach) is erop ge richt de vrouw kennis te laten nemen van burgerschapskunde. Lotte: „de Nederlander heeft weinig kennis over de inrichting van de staat. Je kunt je natuur lijk afvragen hoe dat komt?? Of ons onderwijs zich niet wat meer bezig moet houden met feitenkennis over deze materie? Of de vele voorlichtingsdiensten niet hun doel voorbij schieten door wel allerlei problemen toe te lichten, maar-alweer-, weinig feitenkennis te geven? De in spraak bijvoorbeeld zou veel meer effect hebben als de men sen wisten wat de basisspelre gels zijn. Waarom dan die vrou wencursussen, zal Je zeggen? Vrouwen zijn nu eejimaal geor ganiseerd. Een miljoen vrouwen zijn lid van een of andere vrou wenvereniging (of van meerde re). Die zes verenigingen van de cursussen nemen samen zo'n 300.900 leden voor hun reke ning. Hier ligt nou een enorme kans om een hoop mensen een brok kennis te geven. Ik zou niet weten of er een algemene organisatie (dus een voor man nen EN vrouwen) bestaat, die zo'n publiek bereiken kan. Zou misschien iets voor de vakbewe ging zijn om over te gaan den ken. Maar die pakken dan al leen de mannen, want vrouwen zijn maar bar slecht georgani seerd in de vakbeweging „Vind je vrouwen „witte ne gers"? Verontwaardigd „Ben je gek, je bent net zoveel „witte neger" als je jezelf schminkt". „Dus vrouwen heb ben gelijke kansen"? „Als ze persé willen wel (steekt de zoveelste sigaret op, kalm doorpratend bij het geroutineerd gebaar van rook wegwaaien met de hand). Maar wat je wel moet opschrijven ls dat ze er vaak harder voor moeten vech ten dan de man, dus dan zijn de kansen weer een beetje minder. Mijn ervaring ls dat je gelijke kansen hebt, maar dat je je wel hard moet opstellen. Er wordt zo gauw gedacht: „die vrouw knapt het wel op. Ze hoeft niet duur betaald te worden". Het is toch bespottelijk dat er meteen geroepen wordt dat Radio Ver onica verdwijnen zal op het ogenblik dat Nederland het Ver drag van Straatsburg tekent (d.i. het Europese Verdrag te gen Piratenzenders), maar dat we nog steeds zitten te vechten voor gelijke beloning voor ge lijkwaardig werk voor de man en de vrouw. Laat maar eens even tot je doordringen dat op 1 juni 1972 het verdrag van 100 van de Internationale Arbeidsor ganisatie in Nederland van kracht is verklaard. Daar staat duidelijk in dat die gelijke belo ning er moet zijn I Het ene verdrag wordt dus van de ene dag op de andere toegepast en het andere blijft rustig nu al ll/2 jaar in de ijskast liggen. Nou kan je natuurlijk alles wel op de boze maatschappij schui ven, maar de vrouwen zelf doen er verschrikkelijk wenig aan. Het zijn maar kleine groepjes die daar tegenop komen. En dan blijven ze nog in de kou staan ook „Ben je een barricadevechtster" Absoluut niet. Ik geloof niet In spandoeken en demonstraties. Ik geloof nog altijd in de werk zaamheid van de democratie en de kracht van redelijke argu menten. Als er zich dan ook maar genoeg vrouwen laten ho ren. Die naam „meedoen" viel me in, want daar gaat 't in fei te alleen om. Laat de vrouw toch alsjeblieft gaan „mee doen"! (Mr) Beb Schwager heeft een ontzettend leuke slag zin verzonnen: „Nederland heeft de vrouw ook nodig voor de huishouding van de Staat". Het is gek dat een hele hoop vrouwen roepen dat ze geen verstand van politiek hebben, terwijl ze van de ochtend tot de avond bezig zijn politiek te be drijven. Als je alleen denkt dat ze aanhoudend keuze moeten maken of een of 't ander zullen kopt hoe ze hun werk inrichten? I ze hun huishouden moeten regtj len? Dat is mini-politiek. Ml waarom zou ze het daarbij 1 den? Je leeft tenslotte niet.l Madurodam! „Wat zou je dfg als je minister was?" (meteen afvurend) „Alle praatfq leges opheffen waar toch uitkomt. En alle ambtelijtj stukken in huis-tuin-of keuke taal laten schrijven. Weg „het onderhavige" Weet j wat „vigerend" betekent? normale taal breng je de i sen dichter bij de overheid. 1 bij de democratie Politiek ij een gewone zaak. Maar het f bliek ziet vaak alleen het tiek geharrewar. Dan kom weer bij ons uitgangspunt: je kennis van zaken hebt, kijj, je er doorheen en kan je mik schien eens een verstandig woord laten horen". Tiny Franci^ Alle mensen, vanaf de primitiefste tot de be schaafdste, hebben zich door de eeuwen heen gereinigd. Niet altijd even effectief, maar zij deden het. Hadden zij weinig succes, dan trachtten zij soms de stank met parfum te overstemmen. Let wel: „stank", maar niet „geur". Men heeft lichaamsgeur niet altijd zó onaangenaam gevonden. „Ik houd van een vrouw die geurt naar een vrouw", zei Lode- wijk de Zonnekoning en hij hield van vele vrouwen voor wie hij heel Arabië had kunnen leegkopen om ze te laten geuren naar alles, behalve naar een vrouw. Vandaag wordt ons van bovenaf, waar die re clameman staat, voorgehouden dat wij on menselijk moeten geuren op straffe van een paria te worden. Als wij nu maar onthouden dat hij een professionele overdrijver is met een grond van waarheid, dan kunnen we Lies- je vergeten. We hoeven ons niet dood te scha men een mens te zijn en kunnen frisjes zon der stank door het leven gaan. Ook zonder zo weeïg vervuld te zijn van ons eigen welbeha- gende zélf. Van oudsher dienden als reinigingsmiddelen wa ter en olie. Maar in gebieden waar zelfs zo mers de zee te koud is om in te baden en vet gebruikt wordt om de huid tegen de bijtende vorst te beschermen (bij de Eskimo's bijvoor beeld) daar baadde men zich in urine die zeer reinigende eigenschappen heeft. Jonge meisjes parfumeerden er zich zelfs mee, want zij meenden dat er een erotische aantrekkings kracht van uitging. Olie als reinigingsmiddel kennen wij nu in vele cosmetica. Water (met zeep) dient huis aan huis als be langrijkste hygiënische verzorging, ter verwij dering van overtollig huidvet, dode cellen en micro-organismen. Moderne reinigingsmiddelen zoals schuimbaden, lijken bijzonder veel op de synthetische was middelen waar onze was wel schoon maar niet krankzinnig wit van wordt, omdat er geen witte verf in zit. Maar kijk, daar komen de half-synthetische op volgers al aan èn de après-bains, oliën die het vet op de huid weer restaureren na de straffe synthetische zepen. Deodorants voor gewone en andere voor „intie me" hygiëne, antitranspiratiemiddelen. liefst attractief gemaakt met aangename geuren, behoren tegenwoordig bij de lichaamsreini ging. Transpiratie, een helder vocht, voor 99% water, met eigen maar NIET onaangename geur, wordt geproduceerd door 2 3 miljoen zweet- kliertjes. De rijkste gebieden zijn handpal men. voetzolen en okselholtes. Afhankelijk van temperatuur en vochtigheidsgraad van de omgeving, verliest men per dag met normale lichaamsbeweging 690 tot 900 gram zweet. (Een partijtje tennis kan 2 tot 5 liter opleve- De onaangename geur ontstaat pas wanneer on der invloed van micro-organismen chemische omzetting plaats heeft, soms al na enkele uren. Het bestrijden van micro-rganismen op genoemde belangrijke plaatsen zal in veel ge vallen al voldoende zijn. ZEEP is een desinfecterend preparaat. Zeep met extra toegevoegde desinfecteermiddelen verminder zo mogelijk nog beter de hoeveel heid micro-organismen en hun groeisnelheid. Van een tiental bacteriostatica (die dit reduce rend werk verrichten) worden er vaak meer dere tegelijk in een preparaat gecombineerd omdat zij eikaars werk verhevigen. Maar de manier, waarop zij verwerkt worden, is van belang voor hun effect: zo zijn er emulgatoren die hun activiteit weer te niet kunnen doen. Voor plaatselijke bestrijding van micro-organismen kennen wij min of meer VLOEIBARE producten in flacons of in roll- ons's die lijken op overgrote ballpoints. Verder de STICKS als reuze-lippenstift. De CREME- en GELpreparaten en tenslotte de AEROSOL. Bijna al deze produkten verschijnen als deodo- voorwaarde dat een anti-transpiratiemiddel, Het anti-transpiratie middel is huidsamentrek- kend en meestal ook desinfecterend. Van oudsher bekend is aluin, zeer samentrekkend en gebruikt na het scheren. Maar ook als an ti-transpiratiemiddel was het al sedert Jan Pieterszoon Coen bekend in de Indiën. In het Westen is het voor dit doel pas kort in zwang. De introductie van middelen met deze uitwer king had dadelijk een groot succes. Maar bij de modernste vormen is rekening gehouden met de bijzondere eisen die het zure milieu aan de produkten stelt. Vandaag stelt men als voorwaarde dat een anti-transpiratiemiddelen, ook zuurbestendig is. Zeer populair als Deo-D en als Anti-T. zijn de STICKS, aanvankelijk bereid met alcohol, la ter met een vervangingsmiddel voor alcohol. Hierin wordt de bacteriebestrijdende stof op gelost onder verwarming; in het warme mengsel lost men nu zeep op en vlak vóór het gieten wordt parfum toegevoegd. Deo-D's of Anti-T's in POEDERvorm bestaan uit een gewone poederbasis met anti-bacte- riestoffen en aluminiumzouten (zoals aluin er een is). Maar de AEROSOL gevuld met deo dorant heeft de westerse wereld pas goed ver overd. In de cosmetische branche komt hij als nr. 2 op de lijst, onmiddellijk na de haarlak. Tot voor kort hadden slechts enkele hiervan een anti-transpiratie effect, wegens het agressieve karakter van de onmisbare zouten, waartegen de spuitbussen niet bestand waren. Maar technische vooruitgang heeft ook hier weer verandering in gebracht. Poeder-aerosols zijn het meest effectief geble ken, maar ze zijn moeilijk te vervaardigen. De toegevoegde parfums die variëren van licht en fris tot sterk en lang houdbaar, moeten alle ernstig worden getest in verband met de reactie van de huid èn van de houdbaarheid. Ze moeten zuurbestendig zijn en mogen niet verkleuren. In ons land staat het hoofdzetel van de Chemi sche Fabriek Naarden, een wereldconcern dat zich onder meer toelegt op het componeren van duizenden geuren en smaken, het samen stellen van verduurzamers en het bestuderen van problemen die op dergelijke terreinen kunnen ontstaan. Men beschikt daar over een serie parfumcomposities die speciaal voor Deo-D's en Anti-T's zijn ontworpen en be proefd. A.M.G. SM? „Wat zie jij eruit!" roepen ze dan als je ze in het restaurant tegenkomt, „ben jij zo moe?" Dan voel je ■je meteen tien jaar ouder en liefst zou je je hoofd op tafel leggen om een deuntje te snikken. Waarom zeggen ze nooit: „Wat zie jij eruit!" Heb je soms een verjongingskuur gedaan?" Dan vallen de jaartjes van je af, nietwaar. Zoiets geeft zelfvertrouwen. Datzelfde vertrouwen geven je ook fijne kleren. En er zijn zoveel mogelijkheden dit seizoen. Er zijn weer echte mantels, japonnen met jasjes, overgooiers en fantastische wijdmouwbloeses, die op zichzelf al een verjongingskuur zijn. Vinke mode voor langer dan vandaag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6