Sij brands bedacht op manoeuvre Andreiko GEEN AFSPRAAK OVER SPELEN RENSENBRINK i Tamme houding Rus bevreemdt Sportwereld Jeugd van Den Haag oefenduel Fadrhonc doet weer eens beroep op publiek 197H DINSDAG 9 OKTOBER 1973 LEiDSE COURANT PAGINA 15 JOH AN NEESKENS in Europees team jEURICH Johan Neeskens is alsnog opgenomen in het Euro pese Elftal, dat op 31 oktober in Barcelona tegen Zuid Amerika speelt. te- Man Cruyff en Ruud Krol waren ral al zeker van een plaats, ar- Cisteren zijn de Joegoslaaf Krivo ap- Kuca en Johan Neeskens in de plaats gekomen van de West duitser Breitner en de Span jaard Juan Pirri, die beiden ge wond zijn. De opbrengst van de wedstrijd is bestemd voor het rampenfonds. Van Beusekoni en Luesken geselecteerd DilSSELDORF Joke van Beu- sekom en Marjan Luesken zijn gekozen in de Europese badmin- tonploeg, die op 27 oktober a.s. zal uitkomen tegen een team van Nordreinland Westfalen in Oberhausen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze bond. De twee Nederlandse meisjes spe len samen, het damesdubbel, terwijl Joke van Beusekom met de Brit Derek Talbot nog zal spelen in het gemengd dubbel spel. KNWU en sponsors nader BREDA De sportcommissie van de KNWU en de sponsors van de amateurploegen zijn Iets nader tot elkaar gekomen. De KNWU, die aanvankelijk al in het nieuwe seizoen (1974) een leeftijdsgrens van 23 jaar voor gesponsorde amateurs wilde, toonde zich bereid een over gangsjaar met een hogere leef tijdsgrens (25 jaar) voor een seizoen toe te staan. De spon sors, die aanvankelijk geheel af wijzend tegen de plannen van de sportcommissie stonden, wil den een overgangsjaar zonder beperkingen en in 1975 een eventueel iets aangepaste (maximale teeftijdsgrens 24 jaar bijvoorbeeld) regeln.6. IPA De Hagenaar Gerard ponck is als tweede geëindigd in het toernooi om het Eurpese kampioenschap microvoetbal in ,sPa. Kampioen werd de Veenen- daler Verhaal. 'EN HAAG —Frans van Elter n (Pro Patria Zoetermeer), An- dró Hoeksma (WIK Den Haag). Ria Hoogendoorn en Liesbeth Lengkeek (Pro Patria) en Sabi ne Paulussen (WIK) zijn gese lecteerd voor nationale jeugd- hirnploegen. DEN HAAG - Het betaalde jeugd- elftal van FC den Haag speelt morgenavond een oefenwed strijd tegen SW, uitkomende in de le divisie. Dit duel begint om 20 uur. In het Zuiderpark verschijnen ondermeer: Woody Louwerens, Bo Augustsson, Leen de Graaf, Wim Bercken- kamp, Leo de Caluwé, Thijs Wijngaarde en Kees Bregman. SOFIA Viktor Sanajev hinkte, stapte en sprong een afstand van 17.06 meter bij wedstrijden in Sofia. Van onze dammedewerker. DEN HAAG Na slechts vier en I twintig zetten is de vijfde partij I uit de match om de wereldtitel I dammen tussen Ton Sijbrands I en Andris Andreiko in een pun- I tenverdeling geëindigd. Het was I de Rus die het remisevoorstel deed en met 2 punten voorsprong moet Sijbrands gedacht hebben: „Waarom zal ik weigeren. Mijn stand is er beslist niet naar om op de volle winst te gaan spe len. Bovendien kom ik dichter bij mijn doel, het behouden van de wereldtitel". Voor de toeschouwers eigenlijk een onplezierige zaak omdat Harm Wiersma op het grote de monstratiebord had aangetoond dat Andreiko de betere kansen had. Wiersma tot de toeschou wers: „Ik heb u in de beginfase verteld dat wit een aantrekkelij ker stelling heeft met aanvals- kansen. In de fase (dat was om streeks de 19e zet) moet ik mijn woorden terugnemen want zwart heeft duidelijk de leiding. Ton wil wel dammen getuige zijn 22e zet; zelf had ik de dub bele ruil genomen want dan is alle muziek uit de stelling en heeft Andreiko geen enkele greep meer op stand". Waarom dan die negatieve hou ding van Andreiko? Zelfs Koe- perman had er geen verklaring voor. Of behoort deze handelwij ze tot de Russische tactiek? Ook de apatische houding van An dreiko is moeilijk te peilen. Maar in het Hollandse kamp houdt men er terdege rekening mee dat die houding van An- Koeperman speelde moeilijke simultaan v De kandidaten voor de wereldtitel zaten gisteren slechts kort achter het bord. Na 24 zetten werd tot de remise besloten. dreiko meer gespeeld is. Secon dant Holstvoogd: „Je moet An dreiko altijd in de gaten hou den. Hij zit nu wel zo tam te spelen, mogelijk door de neder laag uit de tweede ronde, maar wij zijn wel attent. Het kan ge beuren dat hij ineens toeslaat en daarom gaan wij (Sijbrands, Holstvoogd en De Jong) gewoon door met wat wij tot nu toe ie dere dag (of liever nacht) heb ben gedaan.De wereldkampioen analyseert namelijk van twaalf uur 's avonds tot zo'n drie uur in de nacht de die dag gespeel de partij en bespreekt de te vol gen tactiek voor de volgende partij. Profijt heeft het Sij brands tot nog toe wel opge leverd. Vijfde partij match wereldkam pioenschap 1973. 1. 33-29, 19-23: 2. 35-30, 14-19; we derom speelt Andreiko diezelfde verdedigende zet als in de eerste partij. Waarom is hij nu eens niet ingegaan op een Roozen- burg-stelling door met 20-25 te vervolgen? 3. 30-24, 19x30; 3. 34x14, 23x34; 5. 40x29, 10x19; wit stuurt het aan op een flankspel- partij. Het open, karakter van dit systeem is voor het oog wei nig boeiend omdat de stelling vrij contactloos is. De spelers moeten echter wel iedere zet goed overwegen want het heeft onherroepelijk nadeel tot gevolg wanneer dit spelprincipe minder goed getaxeerd wordt. 6. 38-33, 17-22; 7. 32-28, 5-10; 8. 28x17, 11x22; zwart hanteert eveneens de (lichte) aanval over de rech terflank. Het heeft echter nog niet veel om het lijf. 9. 37-32, 6- 11; het is de vraag of wit zich niet in kan laten op een halve hekstelling met 32-27. Het na deel er aan is dat de schijven 41 en 46 achterblijven. 10. 41-37, 11-17; 11. 46-41, 15-20; 12. 42-38, met de dreiging 29-23. 18x29, 33x15. 1210-15; 13. 47-42. 17- 21; 14. 31-27, wit dient te voor komen dat zwart hem door 21-26 opsluit want dan zou zwart aan zienlijk voordeel hebben. 14 22x31; 15. 37x17, 12x21; 16. 41-37, 8-12; 17. 33-28, 20-24; 18. 29x20, 15x24; 19. 39-33. 18-23; van een flanspelpartij zijn de spelers ineens overgegaan naar een klassieke spelopbouw. Zwart kan zich in dit spelgenre kansen scheppen omdat wit een nadeel heeft in de vorm van de achter gebleven schijf op veld 36. Ogenschijnlijk kan wit dit na deel opheffen door 36-31 te spe len maar dat geeft zwart dan in een later stadium zoveel houvast o-a. door de Coup Royaldreiging dat deze zet nu moet worden af gekeurd. Wit moet echter wat doen aan 21-27 omdat dat zwart schijfwinst oplevert. 20. 37-31, 2-8; 21. 44-39; 21-26; 22. 49-44, 26x37; 23. 42x31, 4-10; 24. 39-34, remise op voorstel van Andrei ko. FENNO BOOG. Iser Koepgrman speelde gisteren een zware simultaan, waarvan hij een aantal partijen verloor en enige remises moest accepteren. DEN HAAG Iser Koeperman had het gisteravond in het Ne derlands Congresgebouw zwaar bij de simultaanwedstrijd tegen vijftig Haagse damliefhebbers. In drie uur tijd moest hij drie verliespartijen en elf remises accepteren wat op een vrij hoog percentage van 83% uitkomt. De Russische oudwereldkampioen incasseerde het verlies op zijn eigen charmante wijze „U heeft goed gespeeld en dat is mijn verlies"; aldus Koeperman tegen een van de winnaars en gaf zijn overwinnaar nlle eer door als eerste te klappen. Maar ook de verliezer kreeg zijn aandeel: „U wi!t mij wel feliciteren met irijn overwin ning", was een van zijn uitdruk kingen als de tegens ander het verlies nog niet zo snel zag. De drie door Spectrum uitgeloofde wereldatlassen (waarde f 125) werden gewonnen door de lieren G. Sadal, K. Jenezon en D. Brn- him. De 9-jarige Peter Jenezon en 10 andere remisespelers wer den beloond met een gezel schapsspel, beschikbaar gesteld door een verzekeringsmaat schappij. ZEIST „DE wedstrijd van morgen tegen Polen is wel de gelijk belangrijk", zei bonds coach dr. Frantisek Fadrhonc gistermiddag na de training van het Nederlands elftal op het KNVB-sportcentrum, „ik hoop dat ik na die wedstrijd kan zeg gen dat we voor elke post in het elftal, een dubbele bezetting heb ben. Ik ga bij mijn speelwijze niet uit van de manoeuvres die de Polen mogelijk zullen uitvoe ren met het oog op hun wed strijd tegen Engeland. „Emotio neel ging de bondscoach door: „Ik ben bij Schotland-Tsjecho- slowakije geweest. Daar vuurde iedere toeschouwer met een vlaggetje in de hand zijn ploeg aan. Tot aan de bejaarde offi cials in de box van de directie van het stadion toe. Dat moet ook hier gebeuren. Het publiek moet begrijpen dat het een taak heeft. De steun van de mensen op de tribunes kunnen we een voudig niet missen". Zo snel mogelijk na de wedstrijd zal Fadrhonc zijn keus van 22 spelers bepalen, waaruit hij moet kiezen voor de sleutelwed strijd van zondag 18 november in Amsterdam tegen de Belgen, die vermoedelijk zal beslissen of Nederland dan wel België naar de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1974 in West-Duits- ïand gaat. „Direct als ik die 22 namen heb", vervolgde Fadr honc, „ga ik met de clubtrai ners praten. In de vier weken die er dan nog zijn zal ik hun vragen op bepaalde tekortko mingen van hun spelers te let ten. Als het financieel haalbaar is zal ik verder spelers in groepjes naar Zeist laten komen om met hen te werken". Fadrhonc benadrukte dat hij niet bij voorbaat had besloten be paalde wisselspelers in te zet ten. „Ik kan dat wel willen, maar als de wedstrijd anders verloopt dan ik verwacht heb zit ik fout. Ik zal alleen maar spelers vervangen als dat in het belang van de wedstrijd is". Iers de verwachting wekte dat de Anderlecht-speler tenminste een helft in het veld zou staan, bevestigde dat in ieder geval de bondscoach met hem niet over een eventueel inzetten ais wis selspeler heeft gesproken. „Daar hebben we het in het geheel niet over gehad", zei de 26-jari- ge oud DWS-er, die aan zijn vijfde seizoen in België is be gonnen doch graag naar Neder land zou terugkeren. „Niet zozeer voor mezelf wil ik terug naar Amsterdam", zei de aanvaller, die op 28 januari 1970 in Tel Aviv zijn laatste wed strijd speelde in een jeugdig Nederlands elftal. „Mijn vrouw kan moeilijk wenne. Rob Rensenbrink krwg anderhalf jaar geleden van Fadrhonc te horen dat hij in het ..boekje" van de bondscoach bleef staan. Gisteren be groette Fadrhonc de speler van Andfrlecht alsof er niets aan de hand was. Maar of Rensenbrink morgen in actie komt kon ook hijzelf niet vertellen. Maar het is wel zo dat lk er financieel niet slechter van moet worden. Ik ben nog voor zeven en een half jaar aan mijn club verbonden. Maar ja, contracten zeggen in de voetbalsport tegen woordig niet zoveel meer". Voorzichtig gaf de Belgische Ne derlander toe dat er enkele maanden geleden informeel con tact over zijn overgang naar een Nederlandse vereniging is ge weest: „dat gaat dan niet recht streeks. maat via, via. Ik ging overigen langzamerhand wel twijfelen of ik mijn kans nog zou krijgen. Anderhalf jaar geleden had Fadrhonc me wel gezegd dat ik in zijn boekje bleef staan. Maar als het zolong duurt krijg je toch wel je twijfels". In orde Bondsarts Frits Kessel heeft voor afgaande aan de training de spelers in de vrendschappelljke interlandwedstrijd tegen Polen onderzocht. „Iedereen Is in orde" aldus de bondsarts. „Ook Neeskens, ik heb bij hem niets meer kunnen bespeuren van de angina die hij heeft gehad". Het is overigens zeer onwaar schijnlijk dat medisch ingrijpen hem in de nabije toekomst kan vrijwaren voor deze ziekte. „Dat kan eigenlijk alleen in de vakantie", aldus Kessel. „Je kan moeilijk van Ajax verlan gen dat de club in de competitie zo'n speler drie weken moet missen. Afgezien nog van de achterstand in conditie die hij door onderbreking van de trai ning oploopt. Ik zie dan ook niet dat voor de eindronden van vol gend jaar in West-Duitsland in die richting veel gedaan kan worden". De spelers blijven tot kort voor de wedstrijd in de bosrijke om geving van Zeist. Voor de wed strijd van 18 november tegen de Belgen zal vermoedelijk een trainingskamp van langere duur in het sportcentrum worden be trokken. „We denken er dan aan', betoogde chef d'équlpe Jack van Zanten, „maandag al hier samen te komen. Eventueel met een korte onder breking halverwege de week. Als je in Nederland zit en de spelers de telefoon onder hand bereik hebben kun je ze beter even naar huis laten gaan. Met al dat telefoneren raken ze De begaafde Poolse speler Lubanski ontbreekt morgenavond. Hij onderging vijf weken geleden een meniscusoperatie en geneest daar Langere duur De training van gistermiddag ver liep overigens niet zonder pro blemen. Frantisek Fadrhonc, die ook nu het leeuwendeel van de werkzaamheden opeiste, stel de daarin een veelvuldig beoe fende dubbele een-twee centraal. Hij moest evenwel Johan Cruyff missen, die pas 's avonds op Schiphol zou aankomen. Voorts ontbraken lange tijd Johan Neeskens. Ruud Krol en Wlm Suurbier op het appel. Pas na dat assistent bondscoach Cor van der Hart de hulp van Jack van Zanten had ingeroepen leer de een telefoontje van het veld naar het KNVB-hotel dat het drietal nog te bed lag en dat de „wekcentrale" had gefaald. Het Poolse gezelschap van coach Gorski omvat: de doelverdedi- gers: Jan Tomaszewski en Zyg- munt Kalinowski de achterspe lers:. Jerzy Corgon, Adam Mu- sial. Zbigniew Gut. Antoni Szy- manowski en Mirostaw Bulzacki de middenveldspeler:: K-i^'erz Deyna, I.eslaw Cmik'ewicz en Henryk Kasperczyk de aanval lers: Robert Gadocha, Grze- gorz Lato, Jan Domarski. Ro- muald Chojnacki, Zdzislaw Kap- ka en Kazimierz Kmiecik. De twee spelers van Ruch: Joa chim Marx en Zygmunt Maszc- zyk zijn niet meegekomen. Bei den hebben in de competitie wedstrijd van afgelopen zondag een knieblessure opgelopen. Lj- banski. die vijf weken geleden een meniscusoperatie onderging, ontbreekt eveneens. Tips Duindigt op het program- de Waaaenaarte baan Duin digt De eerirte start l* om half twee morgenmiddag en de tlpi zijn: RulvoornprlJaKarin W. Leen D'Aller en King Baker. Forelprlja: KamleV Jheronlmua en Jefllna P. BaaraprljiLI do. Lexy Hoüandla en Loekl Dartel. Jaccomoprlji: Bleu Fandango, Jorla en Staf J. van Hout ZalmprlJ» Jose Buitenzorg. Jeannlne

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15