Sijbrands week af in partij die hij zelf had geanalyseerd MANSVELD WEER IN ORANJE CSKA OP LIJST AJAX Provinciale oversten: Liever overleg dan aanzeggen van de wet KORTE METTEN Programma Dalai Lama Derde duel grootmeesterremise Nieuw adviesraad voor litu rgie SELECTIE Sporttoto GETEKEND VOOR WISO V. HIMST TE KOOP Simultaan Koeperman ZATERDAG 6 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 "Het aantal toetredingen tot religieuze genootschappen loopt jaarlijks terug. Er is nauwelijks enige aanwas. Hier en daar ls meer dan vijfitg procent van de leden van een orde of congregatie boven de vijfenzestig. Aldus ontbreekt menigmaal het kader nodig om gemeenschappen en perso nen deskundig te begeleiden". Dit wordt gesteld in een situa tieschets. die door een werk groep "religieuze vraagstuk ken" op verzoek van de Stich ting Nederlandse Priester Reli gieuzen naar aanleiding van het bezoek, dat mgr. Mayer, secretaris van de curiecongre gatie der religieuzen aan Ne derland volgende week zal brengen. De werkgroep stelt, dat er geen ondergangsstemming bij de religieuzen is. Positieve en negatieve punten afwegend acht de groep een beleid nodig, dat de verantwoordelijkheid van alle religieuzen aan bod laat komen, zich bezint op mo gelijkheden tot grotere samen werking van alle religieuzen in Nederland, aandacht geeft voor de zin van wat men doet. ruimte schept voor charisma De Stichting Broedercongrega ties acht in haar rapport het zicht op de toekomst niet erg helder. Ondanks pogingen het religieus-zijn hedendaags te beleven lijkt een steeds grote re kloof te ontstaan tussen de religieuzen en de jeugd. De broeders zeggen: "Een deel van de Jeugd kan een een zoe ken naar het religieuze niet warden ontzegd, maar het is duidelijk, dat ze het niet bij ons willen zoeken. Naast ande re oorzaken schijnt het institu tionele karakter van onze structuren die Jeugd niet aan te trekken". De provinciaals zelf zeggen in hun rapport, waaruit wij al eerder een en ander hebber gepubliceerd, dat bij hen d< opvatting is gegroeid, dat d< taak van de provinciaal eer dienende is. Hoewel de opvat tinge van de meeste religieuzen worden onderschreven, zijn er die de oversten schuldigen van „beginselloze slapheid". Maar de provinciaals menen, dat in een uit ernstige, redelijk denkende mensen bestaande gemeenschap heel besliste vrij heid bestaat en mogelijkheid zichzelf voortdurend te corrige ren. alsmede zich te bezinnen op de resultaten van voorlopig ingeslagen wegen en van se rieus genomen onderzoek en experiment, zonder dat er voortdurend controle of ingrij pen van buitenaf nodig is. On derling overleg en oproepen van antwoorden en inzichten bij de betrokken personen zelf zal meer uitrichten dan het bo venaf aanzeggen van de wet. Vol vertrouwen voor de toe abdissen hun internationale komst hebben deze week twee honderd benedictijner abten en bijeenkomst in Rome afgeslo ten. Opnieuw was vastgesteld, dat het aantal leden van deze beschouwende orde, die bijna vijftienhonderd jaar oud is, de laatste jaren opvallend snel is toegenomen. De secretaris-ge neraal van de orde, de Duitse pater P. Gordan schreef deze positieve ontwikkeling vooral toe aan het feit, dat de kloos ters de jeugd kennelijk gele genheid geven tot godsontmoe ting en transcendentale erva ring. De internationale vereniging voor kerkmuziek viert deze maand haar tienjarig bestaan met een internationaal congres van 11 tot 15 oktober in Rome. Deze organisatie wil de banden tussen de kerkmusici in de di verse landen verstevigen en een college van deskundigen vormen, dat de Heilige Stoel kan adviseren in kerkmuzikale aangelegenheden. Zes Europe se koren zullen kerkmuzikale manifestaties geven, culmine rend in een concert op 12 okto ber door alle koren in de kerk van San Ignatio. De pauselijke raad Cor Unum, het coördinerend or gaan van alle hulpverlenende organisaties in de katholieke kerk heeft opnieuw een oproep tot de wereld gericht om de droogtegebieden bezuiden de Sahara te helpen. In het voor jaar wordt een nieuwe noodsi tuatie verwacht, omdat slechts weinig kon worden ingezaaid. Ondertussen worden maatrege len voorbereid op langere ter mijn, zoals kunstmatige irriga tie en de herbebossing van ver woeste gebieden. De Dalai Lama, geestelijk lei der van de Tibetaanse boedhis- ten komt morgen rond twaalf uur op Schiphol aan voor een driedaags bezoek aan Neder land. Doel van zijn reis, die twaalf Europese landen omvat, is van gedachten te wisselen met reli gieuze leiders en wetenschaps mensen over de geestelijke problemen van de mens in de moderne samenleving. Zondagmiddag zal hij daarover in het Tropenmuseum te Am sterdam een inleiding houden, gevolgd door een ontvanst. Maandagochtend brengt de Da lai Lama een bezoek aan dr. A. van den Heuvel, secretaris generaal van de hervormde kerk. Des middags is er een dicussiebijenkomst in de Besant Hall, het internationaal theosofisch centrum in Huizen, waarna de Dalai Lama een be zoek zal brengen aan kardi naal Alfrink in Utrecht. Dinsdagochtend gaat hij naar Soestdijk voor een gesprek met prins Bernhard, dit in ver band met het overbrengen van de dank van de Tibetaanse vluchtelingen die sinds het bezetten van Tibet door de Chinezen in 1959 in het buiten land verblijven aan de per sonen en organisaties, die hulp hebben verleend. Het bezoek in Nederland wordt dinsdag afge sloten met bezichtiging van het evoluon in Eindhoven en een ontmoeting met ir. F. J. Phi lips. I i*ii yJ De voorzitter van de Nationale Raad voor Liturgie (NRL) vi caris C. Braun msc heeft in aanwezigheid van mgr. J. Bluyssen van Den Bosch een nieuwe adviesraad geïnstal leerd ten behoeve van het li turgisch beleid in Nederland. Aldus meldt de persdienst van de r.k. kerkprovincie. Op advies van de vorige ad viesraad heeft de NRL een be roep gedaan op de liturgiedo centen van de theologische in stituten om in de adviesraad zittig te nemen. Voorts werd voorgesteld een deskundige op het terrein van de kerkmuziek en een godsdienstsocioloog en psycholoog aan te trekken. De adviesraad zal gevraagd en Pleidooi voor boeteviering naast biecht Naast de privébiecht dient de boeteviering en gelijkwaardige plaats te krijgen als vorm van het sakrament van de biecht. De gezamenlijke biechtcelebra» tie moet men niet langer al leen maar zien als een voorbe reiding op de persoonlijke biecht. Dit voorstel zal de Zwitserse katholieke synode in november bespreken. Het voorbereidings document onderstreept tegelij kertijd de grote waarde en de diepe zin van de privébiecht, die vooral bij grote fouten de voor de hand liggende vorm is. „Maar aldus het synode- voorstel degene die om ern stige redenen of uit psychische remmingen de weg naar de persoonlijke biecht niet of nog niet gevonden héeN, ontvangt tijdens de boeteviering ook vergeving voor zware zonden". „Het monopolie van de privé biecht moet worden doorbro ken", aldus het voorstel, dat bij de Zwitserse bisschoppen aandringt om daartoe bij de be voegde instanties de nodige stappen te ondernemen. In dit verband wijst het document er op dat de geschiedenis een rijke boete- en biechtliturgie kent. die opnieuw tot leven zou moeten worden gewekt. KERK EN WERELD ongevraagd advies kunnen ge ven aan de Nationale Raad voor Liturgie en hoopt aldus een kritische functie te kunnen vervullen ten aanzien van de ontwikkelingen op liturgisch gebied in Nederland. De nieu we adviesraad heeft besloten geen voorzitter aan te wijzen, maar bij toerbeurt een van de leden als gespreksleider te la ten fungeren. Voor het contact met de NRL zal een van de le den van de adviesraad de ver gaderingen bijwonen en samen met de voorzitter en secretaris van de NRL de agenda voor deze vergaderingen opstellen. Voor deze functie heeft de ad viesraad dr. A. Scheer msc ge kozen. De adviesraad ziet er als volgt uit: Dr. H. Auf der Maur, lec tor aan de katholieke theologi sche hogeschool te Amsterdam dr. A. Blijlevens, docent Litur gie aan de hogechooJ voor theologie en pastoraat te Heer len. dr. G. Lukken, lector litur gie aan de katholieke theologi sche hogeschool te Tilburg, prof. dr. H. Manders. hoogle raar aan de HTP te Heerlen dr. A. Scheer, wetenschappe lijk medewerker liturgie aan de KTH te Tilburg, drs. F. Spiertz, wetenschappelijk me dewerker liturgie aan de theo logische faculteit van de uni versiteit van Nijmegen en prof. dr. H. Wegman, hoogle raar liturgie an de ktholieke theologische hogeschool te Utrecht. DEN HAAG Aa>d MansveM, de ausputzer van het Neder lands elftal in de wedstrijd van woensdag 'tegen Polen, wordt niet warm of koud meer van deze verrassing. Zijn grijp ik het niet. Maar daarom maak ik me juist niet zo nuchtere reactie op deze keuze is dan ook: „Ergens be druk meer. Poen pakken en mijn best doen, dat is het enige belangrijke voor mij." Toch moet er. nu bodscoach Fadrhonc weer een beroep op hem heeft 1 gedaan, veel door hem heen zijn gegaan. Eindelijk komt er een ein de aan een periode van miskenning in den lande, en vooral in de jpnge spelersgroep van FC Den Haag werd gisteren groot enthou- siasme losgeslagen. „De spelers applaudisseerden toen de heer Teu- nissen mij de selectie bekend maakte. Dat deed me erg goed." i Leen Swanenburg: „Fijn voor Aad. Hij verdiende zoveel bewonde- ring." Hugo Lochtenbergh: „Aad is gewoon een internationl." Aad Mansveld zelf: „Deze keuze is niet alleen een opkikker voor mij. i Het gehele elftal heeft er misschien voordeel van. De spelers zeiden het gisteren al op de training: we hebben zondag eindelijk weer een j international in ons midden. Iedereen vond het leuk, zo te zien." Bohdscoach Fadrhonc had vorige week reeds contact met trainer Évert Teunissen gezocht. Toen al werd Mansveld duidelijk gemaakt j dat hij op de nominatie stond voor de selectie. Mansveld, die dat *an zijn trainer vernam, stelde echter onmiddellijk vast er niet on dersteboven van te raken. „Ik speel niet in de eerste plaats voor het Nederlandse elftal. Mijn clubbelangen prevaleren duidelijk." Dat heeft de heer Teunissen alleen maar prettig gevonden. Fadr honc kennelijk ook, want hij belde Aad Mansveld donderdagavond laat zelf op. Hoewel de Haagse ausputzer eerst nog wrevel opwekte door een laatste selectie tegen IJsland te herinneren waartoe Mansveld plotsklaps niet behoorde straalt het oprimisme weer yan hem af. .Alleen", laat hij er voorzichtig op volgen, „er is geen belofte gedaan met het oog op een eventuele keuze voor de hoogst belangrijke wed- i Strijd tegen België. Die eer zal ik helemaal zelf moeten verdienen. Als ik tegen Polen goed speel, zie ik dat wel zitten." HANS DE BRUYN Derde partij om de wereldtitel WIT: Ton Sijbrands Zwart: Andris Andreiko. 1. 32-28, 19-23; 2. 28x19, 14x23; 3. 37-32. 10-14; 4. 41-37, 14-19; 5. 46-41, 5-10; 6. 35-30, 20-25; 7. 33- 29. 10-14; 8. 40-35, 17-22; 9. 31-27, 22x31; 10. 36x27, 11-17; beide spelers hadden in dit stadium ieder slechts vijf minuten ge bruikt zodat, en daar waren de Afgeweken Tot aan de diagramstand is deze partij gespeeld conform reeds aangehaalde partij Wiers- ma—Kuyken. Zwart dreigt met de damzet 26-31, 37x26, 13-19, 24x22, 17x48. Wit moet hier iets tegenover stellen. Wiersma deed dit door 36-z31 en kwam er niet DEN HAAG De bondscoaches dr. Fadrhonc en Van der Hart hebben een selectie van vijftien spelers bekend gemaakt voor de vriendschappelijke wedstrijd, die het Nederlands elftal 10 oktober in Rotterdam speelt tegen Polen. Morgen zal nog een zestiende speler aan de groep worden toegevoegd. Opvallend is de keuze van de voor Anderlecht uitkomende linksbuiten Rob Rensenbrink. Voorts is Aad Mansveld (FC Den Haag er weer bij. Hulsoff, Neeskens en Brokamp ont breken ditmaal. Ook Wim Jansen is niet geselecteerd. De Feyenoorders De Jong en Wery zijn weer wel waardig bevon den. De vijftien spelers zijn: Van Beveren, René van de Kerkhof (Beiden PSV), Suurbier, Gerrie Milhren. Keizer en Krol (al len Ajax), Van Hanegem. De Jong, Schneider en Werij (allen Feyenoord), Cruijff (FC Barcelona, Rensenbrink (Ander lecht. Mansveld (FC Den Haag), schrijvers en Drost (beiden FC Twente. Barry Hulshoff heeft Fadrhonc verzocht hem voor deze keer over te slaan. De Ajacied speelt de laatste weken niet blessu- revrij. Neeskens viel afgelopen woensdag tegen Manchester United uit met angina. De Poolse bondscoach Kazimierz Gorski heeft nog vier spelers aan zijn selectie toegevoegd. Het zijn: doelman Marian Szeja, de verdedigers Krzystof Rzesny en Marian Ostafinski en aan valler Andrezej Szarmach. Amsterdam Ajax zit niet al te diep in de zorgen na de trekking voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup 1. CSKA Sofia is een bekende tegenstander voor de Amsterdamse for matie, die vorig jaar vrij gemakkelijk langs de Bulgaarse kampioen wandelde. Algemeen was de stemming: "Het had slechter gekund". Trainer George Knobel zei: „Ik had vier tegenstan ders die ik in dit stadium nog liever niet had: Li verpool, Dresden. Celtic en Bayern München. Daarentegen had ik vier tegenstanders op een rijtje gezet die ik wel wilde ontmoeten: Vejle, Basel, Brugge en CSKA Sofia. En die zit dus bij dit groepje." „Ik had liever een Duitse club gehad", was het eer ste commentaar van Feyenoordtrainer Wiel Coerver, toen hij hoorde dat Gwardia Warschau de nieuwe tegenstander van zijn ploeg in het toernooi om de UEFA-Cup is. "Ik ken die club in het geheel niet, maar als je tweemaal van Fe- rencvaros wint, betekent dat toch wel iets." Coerver was ook niet zo gelukkig met het feit dat Feyenoord eerst thuis zal moeten spelen. Spitz Kohn, trainer van FC Twente: "Ik kan wer kelijk geen zinnig woord over Panachaiki zeggen, een volkomen onbekende ploeg. Als ze binnen de komende veertien dagen moeten spelen, gaan we natuurlijk even kijken. Ook wil ik contact opne men met hun vorige tegenstander, Grazer Ak. Dat is trouwens de club van Zoran Misic, onze vroegere doelman." DEN HAAG 8 Uitslag sporttoto NO. 10 dd. 3 oktober 1973: aan:al deelnemers 327.034; inleg 584.614; prijzenbedrag 247.291; le prijs. 4 winnaars, die elk bruto 15.455,70 ontvan gen; 2e prijs, 181 winnaars, die elk 341.50 ontvangen; 3e prijs, 2211 winnaars, die elk 27,90 ontvangen. premie ten bedrage van 61.822 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 31 oktober bij loting toegewezen aan een der le prijswinnaars. j Stockholm De Zweedse sprinters Hasse Boerjes en j Ove Keonig hebben giste- I ren in Stockholm een con tract getekend met de WISO. Stayer Johnny Hoe- glin tekende nog niet maar Boerjes en Keonig ver klaarden dat ook hij tot de organisatie van profschaat sers zal toetreden. Z.-Holland zonder boksbestuur ROTTERDAM Het bestuur van het district Zuid Holland van de Nederlandse Boks Bond is gis teravond tijdens een vergade ring in Rotterdam afgetreden. Men heeft hiertoe besloten omdat het hoofdbestuur van de NBB zich n:et gehouden heeft aan het besluit van het districtsbestuur ten aanz en van een schorsing. Het bestuur van de NBB heeft de schorsing ongedaan ge maakt. Op 30 oktober zal het dis trict uZiö-liolland in een bui tengewone algemene vergade ring bijeenkomen. (Van onze correspondent Jan Wintraecken) BRUSSEL Pol van Himst, de beroemdste voetballer van België, wordt komende zomer op de transferlijst geplaatst en zal op 18 no vember tegen Nederland 'hoogstwaarschijnlijk niet van de partij zijn. De 30-jarige Van Himst ligt over hoop met Constant Vandenstock en Urbain Braems, reap. voor zitter en trainer van Ander lecht. In ZUrich, waar Ander lecht in de eerste ronde al uit het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars werd ge wipt, is het tot een breuk geko men. Vandenstock en Braems wezen Van Himst aan als rechtsbuiten en dus niet, zoals gebruikelijk, als schakelspeler en spelmaker achter de aanval. Van Himst weigerde en bleef op het bankje van de reserves zitten. Vandenstock wil nog overleg ple gen mei z'jn mcdebestuurslc den. maar het lijdt geen twijfel dat de aanvoerder van Ander lecht stevig- zal wortJBn aange pakt en bij de eerste gelegen» heid, en dat is zomer 1974, zal worder» verkocht. DEN HAAG Het remise- i voorstel, dat Ton Sijbrands in de derde partij van de match om de wereldtitel dammen op zijn 37e zet aan Andreiko deed en dat 0301111611 OlllSUU UUÊlfil^J (/d) de de eerste grootmeester- sijbrands andreiko remise van deze tweek- amp. Het begin was er be- I slist niet naar omdat Sij- brands en Andreiko met een scherpe opening elkaar al snel in de haren zaten. (Van onze dammedewer- ker) DEN HAAG. De organisato ren van het wereldkam pioenschap dammen heb ben besloten ook de kij kers in de gelegenheid te stellen een wedstrijd te spelen. Daartoe zal oud wereldkampioen Iser Koe perman maandagavond om half acht een simul taanseance geven aan vijftig borden. Het materiaal voor deze wedstrijd wordt beschik baar gesteld door de Haagse damverenigingen RDG en DIO. Omdat het vooral de bedoeling is het dammen te propageren, hebben niet-leden van de Dambond voorrang. Als er nog plaatsen beschik baar mochten zijn, kun nen echter ook wedstrijd spelers deelnemen. Voor winnaars en remisespe lers zijn prijzen beschik baar gesteld door Natio nale Nederlanden en Het Spectrum. meer aan te pas. Sijbrands evenwel week af met 33-28. De vraag is echter of deze zet door zwart niet beantwoord kan wor den met 4-10, 28x19. 9-14. Op het demonstratiebord kwam Wiers ma tot de conclusie dat wit dan wel in hetzelfde schuitje moet meevaren als hij in die bewuste partij tegen Kuyken. Het laatste woord is over deze stelling nog niet gevallen. Geen onbekende opening welis waar want iersma en Kuyken hadden dit partijfragment in de ereklasse-wedstrijd RDGHui- zum al op het bord gehad. Koe perman: „Ik vond het onver standig van Sijbrands dat hij deze partij zo uitgebreid in een van zijn rubrieken heeft gepu bliceerd want Andreiko heeft er zijn voordeel wel mee gedaan." Dit voorleggende aan secondant Ed Holst voogd: „Dat kan dan wel zo zijn maar Ton moet dan ongetwijfeld ergens een verster king hebben gevonden. We moe ten maar afwachten hoe het spel zich ontwikkelt." Holst- voogd kreeg gelijk want op de 19e zet week de wereldkam pioen af. Na een verplichte af wikkeling hield Sijbrands een licht voordeel over maar dit bleek niet voldoende om met re delijke kansen op de volle winst door te spelen. vele toeschouwers dan ook wei van overtuigd, zij zich wel enigszins voorbereid hebben; 11. 45-40, 6-11; 12. 30-24. 19x30; 13. 35x24, 14-20; 14. 38-33, 17-21; zwart mag niet 25-20. 34x14, 23x45 spelen omdat wit met schijf 14 doorloopt naar de dam- lijn; 15. 42-38. 21-26; zwart dreigt nu met 16-21, 27x16, 26-31, 37x26, 13-19, 24x22, 12-17, 29x18, 17x46. 16. 41-36, 11-17; 17. 48-42, 1-6; 18. 50-45, op 33-28 wint zwart een schijf door 25-30, 34x14, 23x45 en nu kan wit niet doorlopen met 14-10 wegens 18- 23. 28x19, 17-22, 27x18, 12x5, 18. 6-11; zie diagram. 19. 33-28. 26-31; 20. 28x19, na 37x26 komt 13-19 met dam voor zwart. Na eléminatie van de dam blijft er een iets gunstiger stelling voor zwart over; 2031x22; 21. 19-14, 22-28; 22. 32x23, 13-19; 23. 24x22, 17x10; wit heeft een licht voordeel aan deze actie overgehouden. Het is echter te gering om reeds van winstkwn- sen te spreken; 24. 29-23, 9-13; 25. 38-33, 10-14; 26. 42-38, 14-19; de witte schijf op veld 23 is een lastpost en moet worden verwij derd; 27. 23x14, 20x9; 28. 33-28, 12-18; 29. 39-33, 7-12; 30. 44-39, 13-19; 31. 34-30, 25x34; 32. 40x29, 19-24; 33. 29x20, 15x24; 34. 39-34, 9-14; 35. 43-39, 8-13; 36. 45-40, 11-17; het lichte voordeel van wit is grotendeels verdwenen, wat voor Sijbrands aanleiding was om na ruim twee uur spe len een puntenverdeling voor te stellen. Andreiko was gunstig gestemd en accepteerde. De stand: 4-2 in het voordeel van Sijbrands. Koepermans (foto) opmerking dat Andreiko zijn voordeel had gedaan FENNS BOOG met Sijbrands' publikatie kwam niet uit.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9