Duitsland Noorwegen België Schotland en Finland Spanje SPEELT ZIJN TROEVEN UIT NU OOK IN DE LIFT NAAR WITTE WINTERPIEKEN WIT VOETJE HALEN IN EXCLUSIEVE TDPPERS NEEMT DOK HAPJE UIT WINTERK0EK Ook Duitsland heeft een handvol aantrekkelijke wintertroeven Ij achter de stramme hand: Sauerland, Harz en Eifel liggen dicht-- ii bij Nederland, zijn ondanks keiharde Mark toch nog relatief goedkoop en vrij aardig sneeuwzeker. Vooral voor beginners 4U zijn deze drie wintersportgebieden ideaal. Met name het Sauer- Iland heeft dorpen, die qua accommodatie up to date zijn. De ber gen daar bereiken hoogten van bijna 850 meter (dat begint erdus op te lijken en ze liggen krap 350 kilometer van de Nederlandse grens. Het gebied is tevens ideaal voor het maken van eindeloze wandelingen of het beoefenen van de Langlauf. De bergpaden met de bekende Duitse Grundlichtkeit de hele winter begaanbaar gehouden. De Harz is wat hoger (tot 1000 meter) en ligt wat ver der van het vaderlandse bed. Toch is de reis er heen nog steeds een afstand, die in een dag met groot gemak overbrugd kan wor den. De Harz zelf biedt schitterend landschapschoon en de hotels 1 en pensions zijn als in de gloriejaren van Bismarck „gutburger- lich" en „sauber". De maaltijden navenant met nog een extra vet randje. In de Eifel is in de laatste jaren een nieuw skigebied tót ontwikkeling gebracht: de „Schwarzer Mann" bij Prum. Het: ij'-uitgerust met sleepliften, oefenweide en een bescheiden ijs baan. Vooral voor beginners zijn in dit romantisch beboste stuk van de „Schnee-Eifel" zeer goede mogelijkheden om snel vorde ringen te maken. En dan is er uiter.aard Zuid-Duitsland, dat zich op wintersportgebied kan meten met reuzen als Oostenrijk en Zwitserland. Met overbekende namen als Garmisch Partenkir- chen, Inzeil en Mittenwald. En met navenante prijzen, opstoppin gen bij liften en soortgelijke taaie ongerieven. Inlichtingen bij Quits Reis- en informatiebureau, Spui 24 in Amsterdam, telefoon 020-241293. Eindelijk zit Noorwegen dan toch ook in de lift naar de wittewintertoeristenpiek.Dit onvoorstelbaar grote en lege land (tien keer Nederland, amper 4 miljoen öjebrtfters) kan weliswaar bogen op een duizend jarigewintersport-tra ditie en heeft volgens meteo rologische waarnemingen het meest stabiele winterklimaat van heel Europa. Maar het grote bezwaar tot nog toe was, dat de reis erheen tijd rovend en peperduur was. Touroperators in ons land speelden liever op zeker en huurden hotelkamers in Oos tenrijk, Zwitserland en Joe goslavië en lieten Scandina vië konsekwent links liggen. Alleen de Noorwegen-experts als Scandinavian Arctic Sun-, way en Scania-lux probeer den in de afgelopen jaren met langzaam stijgend suc ces chartervluchten naar Noorse snceuwstekken te ma ken. Bij deze spitsafbijters heeft zich nu ook Neckermann- Vliegreizen geschaard, die tussen 4 januari en 12 april (de ideale wintersportperiode in Noorwegen) wintersport reizen gaat maken naar het skiparadijs Lillehammer bij het Gudbrandsdal. De bergen ter plaatse zijn weliswaar in vergelijking met de Alpen reuzen speelse dwergen (tus sen de 300 en 500 meter), maar in Noorwegen betekent dat gegarandeerd sneeuw. Feit blijft ondertussen, dat de afdalingen wat aan de krappe kant zyn, zodat de verwoede skiir er toch beter aan doet om voor zijn neder- dalingen zuidwaarts te trek ken. Is men echter geen matador op de latten of wenst men zelfs geheel op eigen wankele benen te blijven staan, dan is Lillehammer een geknipt va- kantieoord voor de komende winter. De stad. die 20.000 in woners telt, ligt zeer fotoge niek aan het grootste- en straks gegarandeerd weer stijf bevroren - meer van Noorwegen en heeft een aan- De Noorse bergen zijn in vergelijking met de Apenreuzen slechts speelse dwergen, die al op 300 meter de hoogte krijgen. Maar in het Noorden betekent dit wel gegarandeerd sneeuw gedurende de hele winter. De wintersport in Noorwegen kan dan ook bogen op een duizenoiariqe traditie. tal uitstekende hotels. Nec- kermann heeft plaatsen be sproken in het gerenommeer de Lillehammer Turist Hotel, dat naast skilift en skischool ligt. Het hotel heeft een pri- ve-ijsbaan. sauna, solarium, overdekt zwembad en de eni ge nachtclub in de stad, die de moeite van het opblijven waard is. Prijs voor een week op basis half pension vanaf 409 gulden, twee weken vanaf 699 gulden. Men kan ook terecht in Victoria, dat minder mogelijkheden biedt (vanaf 377 gulden 1 week) ot in het vriendelijk Oppland (368 gulden 1 week). Lillehammer en het iets noordelijker gelegen Nordse- .tcr (waar men voor 1 week verblijf in het voortreffelijke hotel Nevra vanaf 456 gulden betaalt) zijn ook uitstekend geschikt voor de Langlauf. Deze sport, die snel aan po pulariteit wint. heeft de ge middelde Nederlander wat vlugger onder de stramme knieën dan het skiwerk en doorgaans maakt men na en kele dagen training al vol wassen tochten door het witte heuvelland. Vier dagen lang- lauf-training kost in Lille hammer slechts 40 gulden. Een koopje voor de sportie- veling, die vooruit wil in dit leven. Mittenwald kan'zich op wintersportgebied meten met alle reuzen in Oostenrijken Zwitserland. Het nrote skiwerk maa men in Belqië uiteraard niet verwachten. De afdalingen blijven beperkt tot hooguit één kilometer, maar dat kan in de praktijk net voldoende zijn om de benen te strekken (%n zo nodig te breken). De Baraque Michel en het Signal de Botrange komen Weliswaar niet boven de 700 meter uit, maar buurman, Belg ziet niettemin kans om OD de eenzame hoogvlakte, waar deze pieken liggen, veelvuldig zijn eigen sneeuw bal te kneden. De gemiddelde temperatuur in dit gebied komt overeen met die in ^treken in Europa, die ver Boven de 1200 meter liggen en dat maakt de Hoge Venen fct een skigebied met redelij ke sneeuwzekerheid. De laat ste jaren zat het de Belgen tfbliswaar een beetje tegen én kon je de sneeuwvlokken óp de vingers van een hand tellen, maar die natuur-sof deelden ze broederlijk met vele andere landen. Onder normale omstandighe den echter kan men zich in België heel best op het hel lend pad begeven en een aar dige afdaling maken. Uiter aard moet men hier niet het grote werk verwachten 'en ?ich prepareren voor een sla- lom van kilometers. 'België blijft nu eenmaal een klein land en zijn wintersportmoge lijkheden zijn navenant. Voor een winters aperitief of één haastig tussendoortje zijn de Hoge Venen echter ge- knipt. Vanuit Nederland ben je in enkele uren op de plaats van bestemming. Op de meeste plaatsen kan men ski's en schoenen huren. Ski mogelijkheden zijn er in Francorchamps-La Gleize (waar men bij vorst des noods kunstsneeuw maakt, als de weergoden het weer eens laten afweten), Robert- ville-Ovifat, Bevercy-Malme- dy, Jalhay Manderfield en Spa. In deze plaatsen be schikt men over éèn'of meer skiliften. Als u straks zekerheid wilt hebben over de sneeuwsitua- tie in de Hoge Venen kunt u bellen 04-522060. Bij voldoen de sneeuwval geeft de BRT ook van maandag tot en met zaterdag in het toeristisch ra dio-magazine De Postiljon tussen 9 en 10 uur 's morgens inlichtingen over skimogelijk heden in België.. U kunt ook bellen naar het Belgisch Ver keersbureau in Amsterdam: 020-245959. Daar kan men u alles vertellen over hotels en pensions ter plaatse. Wie dit jaar eens heel iets anders dan anders wenst te beleven tijdens zijn winter sportvakantie wordt daartoe iq de gelegenheid gesteld door Centouri en Airtouropa. De eerste touroperator heeft als enige Schotland als wit- maker in zijn programma op genomen. Reisdoel is Avie- more, een nieuwe, kleine wintersportnederzetting met overdekteijsbaan.bioscoop,en kele restaurants en cafe's, een overdekt zwembad, kunstskibaan en enkele hy permoderne hotels en cha lets. Acht dagen in een cha let op basis van half pension vanaf 484 gulden, twee weken .vanaf 698 gulden. Een kamer met bad in hotel Badenoch op basis van half pension komt op 524 gulden voor 8 dagen en op 779 gulden voor twee weken. Airtouropa heeft Finland als exclusieve wintersportbe stemming in zijn program ma. Eén en twee-weekse va kanties naar hotel Ellivuori in het merengebied van Par- kanmaa tussen Tampere en Vammala. Een rustig, ruim en primitief landschap met daarin het voortreffelijke El livuori met dancing, nacht club, sauna, indoorzwembad en kamers met bad. Een week 664 gulden per persoon, twee weken 931 gulden. In de buurt ligt een bescheiden slalomhelling, maar voor het betere skiwerk met u toch niet in Finland zijn. Dit is het land van de Langlauf en de eindeloze wandelingen door een doodstille witte we reld. U kunt er ook volop sfeer verwachten. De hotels in de Finse wintersportgebieden zijn modern, smaakvol en van alle gemakken voorzien. In een doodstil, ruig landschap zijn ze de enige oases, waar de reiziger er warmpjes bij zit. Het onverzadigbare Spanje, dat op zijn eilanden en aan zijn kusten al jaren miljoenen Europeanen in zijn war me watten legt, probeert sinds kort ook een hapje uit de winterkoek te nemen. Het heeft daarvoor twee troe ven achter de hand: de Pyreneeën en de Siera Nevada boven Granada. In het eerste gebied, dichtbij Frankrijk, ligt topper For- migal op 1600 meter. Een typische toeristenstek, die uit het barre niets tevoorschijn is getoverd. Verwacht dan ook geen romantiek, geen fotogeniek kerkje of een te gek pleintje. In Formigal staat alles in het teken van de toerist en alleen aan hem dankt dit kunstmatige dorp met hotels, restaurant."s en bars zijn bestaan. Wel kan men in het nabijgelegen Salient de Gallego de ech te Spaanse sfeer nog proeven en een slalom maken langs verrukkelijke bars vol lokale borsten. De moei lijkheid daarna is wel: hoe kom ik terug? De enige Nederlandse touroperator, die brood in Formigal heeft gezien is FIT, die tussen december en maart vliegrei zen naar deze Spaanse winteroase maakt. Eèn week vol pension vanaf 455 gulden, twee weken vanaf 598 gulden. Een aantrekkelijke prijs voor dit exclusieve tripje met gegarandeerd sneeuw (FIT betaalt 100 gulden van uw reisgeld terug, als er onverhoopt geen sneeuw ligt). Verder van huis ligt de Siera Nevada met de hoogst ge legen autoweg van Europa. Dit gebied heeft gegaran deerd 225 zonnedagen per jaar en het skiseizoen duurt van november tot mei. Groot nadeel: men vindt er ui sluitend hotelconcentraties en geen enkel dorp. De sfeer doet wat gekunsteld aan en de verhuur van ski's en ver dere benodigdheden verloopt uiterst primitief. De juichkreet in de reisgidsen, dat men in de Sierra Neva da 'smorgens een winterse afdaling kan maken en na de luch even een duik neemt in de lauwe Middellandse Zee kunt u rustig met de bloemen op uw buik bijschrij ven. De reis naar de kust vergt uren en de wegen klim men en dalen als een roestige cake-walk. Vergeet het 'dus maar. Een dagje naar fascinerend Granada op 60 kilometer van de hotelkernen is daarentegen wel moge lijk. Verdere inlichtingen bij het Spaans Verkeersbu reau, Laan van Meerdervoort 8-8a in Den Haag, tele foon 070-182766.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15