Bulgarije Roemeense Karpaten Joego-Slavie STAAT STEVIG OP PAS AANGESCHAFTE LANGE LATTEN WINTERTOPPERS IN WERPT ROSE SNEEUWBAL OP ~p~T~ Vanuit wintersportcentrum Pamporovo zijn diverse uitstapjes mogelijk, o.a. naar het folkloristisch museum van Smoljan gevestigd in een typisch oud-Bulgaars koopmanshuis. Een van de gebroeders Andreev, meesters in de kopersmeedkunsf in hun piepkleine winkeltje ie Ustowo, het oude centrum van de.Zuid-Bulgaarse stad Smoljan. Steeds meer mensen komen er achter dat de sneeuw in de „rode" landen van het Oostblok net zo wit is als el ders in Europa. De Grote Witmaker Natuur strooit in Bulgarije jaarlijks ettelijke hoeveelheden sneeuwgoed als manna over de toppen van. de Balkan en de Rhodopen. .Vandaar dat de wintersport ook in het land van de yog hurt steeds belangrijker gaat worden, al is men nog niet zo „doorgewinterd" in die speci-' fieke tak van toerisme. Ook de Nederlanders hebben hun voorzichtige stappen op Bul-' gaars berggebied gezet en als je bijvoorbeeld het blad „Sofia News" mag geloven waarin diverse Nederlanders met naam, toenam en foto de ruimte krijgen: Bulgarije Wie een kijkje gaat nemen 'in het Balkanland merkt een groot verschil met Oos tenrijk, Zwitserland of Zuid- Duitsland. Het mondaine werledje van Kitzbuhel of Garmisch Partenkirchen is mijlenver weg. Het Bulgaars Staatstoeristenbureau mikt op een goedkope ski-vakantie, voor beginnende skiërs of er varen avonturiers die het. rustig maar gezellig willen' hebben. De hotels bieden een. wat beperkte luxe, maar een oord als Borovets in het Ri- la-gebergte munt uit door een bijna dorpse intimiteit. De hotels staan in een klein een-, trum omsloten door prachtige- dennewouden waarin ook de niet-sktér gemakkelijk talloze uren wandelend door kan brengen zonder zich te verve len. Verder vertier moet men voornamelijk samen- in .de restaurants en de bars van de hotels opbouwen en het is dan ook niet zo verwonderlijk juist in Borovets naast vele Duitsers de meeste Nedérlan- ders aan te treffen. Intiem Bulgarije's tweede winter sportgebied ligt wat onge makkelijk ver weg. Vanaf het. vliegveld van Sofia moet een lange -busreis ondernomen worden naar Pamporovo in het Zuiden van het land. De omgeving is daar veel min der intiem, maar het weidse landschap met enkele hoge, 'toppen als de Snetsjanka' biedt de echte skiërs meer mogelijkheden. Pamporovo was vroeger een nauwelijks bewoonde bergstreek. Nu staan er een serie redelijke tot goede hotels (Murgawetz is het beste)) en al ontbreekt er dus een oude dorps- of stadskern, de Bulgaarse staat verwacht veel van dit oord en is bereid er veel geld in te steken. In januari van dit jaar waren er nog volop ho tels in aanbouw en voor de' toerist die graag een varië teit van bars en restaurants heeft om uit te kiezen is dat alleen maar aantrekkelijker. Turken In Pamporovo zal de Neder lander die' de stap naar een Bulgaarse wintervakantie waagt verbaasd opkijken van het aanwezige contingent Turken. Het merendeel is uit Istanboel of omgeving afkom stig, waar het uitstapje naar het ooit vijf eeuwen lang door de Turken bezet gehou den Bulgarije zeer populair 60d.W nedaktie P vao Ji-ce c 'Een Bulgaarse boer met z'n ezeltje door de sneeuw, ■een normaal beeld in de Balkan-winte.r. Poinana Brasov beschikt over vele voortreffelijke hotels, die deigastveel bieden. Voordeelis. dat ze alle dichtbij de skiliften gelegen zijn. De wintersport in Roe menie is geconcentreerd, in drie centra in de foto genieke Karpaten: Poia- na Brasov, Sinaia en Predeal. Onze voorkeur Poiana Brasov, dat won dermooi is gelegen in een breed bergdal op 140 kilometer van het vlieg-, veld van Boekarest. De pistes liggen tot op 2000 meter en de sneeuwze kerheid is zeer groot. Poiana Brasov is door de Roemenen in ijltempo -•ontwikkeld *«n kan zich-. meten met vele winter sportdorpen in Oosten rijk en Zwitserland. Er zyn enkele goede hotels, er is een ijsbaan, een verwarmd openlucht zwembad, enkele dolro- matische restaurants en een handvol bars. En de prijzen blijven nog steeds aan de lage kant In tegenstelling tot de Roemeense kust, die een verdrietige en smakeloze armoe uitstraalt is het .Karpaten ouderwets de gelijk georganisserd. De reiziger, -die vanuit de oude Roemeense stad Brasov via een goede weg omhoog klimt naar Poiana (laat u door geen enkele touroperator overhalen om in Brasov. te logeren, want dan kunt u net zo goed in Delft gaan zitten) wordt bij aankomst gegaran deerd overvallen door een redeloze verliefd heid. De ligging van Po tan»-i» meesterlijk, de De skigebieden rondom Poiana Brasov zijn professioneel ontsloten en de win tersporter komt in dit Roemeense dorp dan ook ruimschoots aan zijn trekken. vliegt naar Poiana Bra sov een week vanaf 342 gulden, twee weken van af 420 gulden. Hotelplan, dat tot vorig jaar Sinaia in zijn programma had, schittert nu door afwe zigheid. Neckermann vliegt dit jaar wel naar Poiana Brasov, twee we ken vol pension vanaf 336 gulden. Inlichtingen bij het Roemeens Ver keersbureau, Kleine Gartmanplantsoen 17-19 in Amsterdam, telefoon 020-239044. .skimogelijkheden meer dan voldoende voor be ginners en gevorder-- den. Van de hotels heeft Teleferic onze voorkeur. Imposanter, maar stuk ken minder modem is het Sporthotel. De tweede plaats Sinaia is al meteen een stuk' rommeliger, ligt aan een druK bereden doorgaan de weg en heeft in feite weinig echte winter sportsfeer. Men heeft ge tracht dit euvel te on dervangen door boven het- dorp een toeristische en clave te bouwen, maar het nadeel daarvan is, dat men is aangewezen op die paar hotels ter plaatse. Prédeal tenslotte is een langgerekte oase met hier en daar wat goede hotels en villa's, waar men een appartement kan huren. De skiers moeten rekening houden met een pittige wande ling naar de liften. FIT is. Maar verwar deze Turken' niet met „onze" arbeidende gasten. Het zijn degegoede zelfstandigen, waaronder vele Turkse Joden, die er Europe- s^r uitzien en er van houden het geld te -laten rollen. Ze zijn zonder meer het luid ruchtigste deel van de win- stersportende „bevolking" en ze weten van elk bar-bezoek een voor de slapende hotel gasten niet altijd even wel kom feest maken. Ze maken zich verstaanbaar in uitste kend Frans of Engels, uiten zich via een onuitputtelijke voorraad Grieks aandoende liederen en zijn bereid het hele hotel personeel extra te betalen als de drang tot slui ten omgekeers evenredig' is aan hun feestvreugde. Je zou die Turken bijna een ex tra bezienswaardigheid van Pamporovo kunnen noemen en je hoeft niet vreemd op te kijken als ze een Bulgaarse ober tot een buikdans verlei den en hem met bankbiljet ten in de broekriem en op het bezwete voorhoofd belo nen. Voor uitstapjes zijn de vele aanwezige gidsen- van het staatstoeristenbureau Balkan toerist altijd in: Of naar het prachtig beschilder de Orthodoxe Batsjkovo- klooster bij Plovdiv of naar het voor het grootste deel (als restant van de Turkse overheersing) Mohamme daanse stadje Smoljan waar,' twee koperèmedende broers hun winkeltje dagelijks open houden voor toeristen. Rust In het wintersportcentrum zelf is dan wel niet zo heel veel mondains te beleven en overheerst overdag de soms verademende rust, een van de attracties is een unieke „Picknick". Dat is een avond .in een blokhut (of bij goed weer buiten) rond het spit waaraan een zwijn wordt ge braden: Verrukkelijk pikant, bereid vlees te begieten met warme wijn of slivova (Bul-; gaarse" .jenever"). De „chef van het „restaurant" is een soort oer-Bulgaar, een vrolijke, zij het treurig be snorde reus die luistert naar de erenaam Baj Panajod.' Wanneer de muzikanten arri veren om met viool en har monica de „hor4" te spelen is hij de eerste die met de toerist samen zich zwaarlij vig maar lichtvoetig in het ritme stort. Het zijn de ervaringen rond om de sport van de lange lat ten zelf die Bulgarije interes-' sant als wintersportland ma ken. De Bulgaren bouwen nog steeds aan dat wintertoe- risme, gezien o.a. de feiten- dat er nog steeds hotels ge bouwd worden en dat er elk •jaar wel weer een nieuwe „attractie" bijkomt. Wie zich wil wentelen in luxe en niet buiten de mondaine „mode shows" van West-Europese bergoorden kan, zij gewaar schuwd. Wie het om het skiën zelf te doen is, of om een land dat op zichzelf al ongelooflijk interessant is, mag de Bulgaarse sneeuw al dan niet met voeten treden. BERT JANSMA Vlak boven Sofia ligt de berg Witosja, met Borovets d intieme plaats voor wintersport-op-kleine-schaal. Onderweg van Plovdiv naar Pamporovo ligt het Batsikovo- klooster met z'n vele befaamde, kleurrijke muurschilderingen Van de Oostbloklanden hakt ..Joego-Slavii het langst met de wintersportbijl. En nog steeds met succes, gezien het stijgend aantal Neder landse reisbureaus in Nederland, die de witte oases in de Karawanken in hun programma's opnemen. Ook wel begrijpelijk, want de prijzen liggen nog steeds lager dan in de vanouds ver trouwde wintersportlanden en de accommodatie is redelijk tot goed. Vrij veel oude hotels welis waar met die stoffige sfeer van reeds lang ver zwonden koninkrijken, maar de hielenlikkende ober in stijve frak. die in zo'n omgeving thuis hoort is al lang vervangen door een van Tito's kameraden, die er vaak met de horeca-pet naar gooit. Het is wel aan te bevelen om onmiddelijk na aankomst de hotelier overduidelijk te ma ken. dat u ondanks uw wilskrachtige nek wel degelijk een Nederlander bent. De Joegoslaaf heeft nu eenmaal nog steeds een ziel, waarin de resten van rancune tegenover zijn voormalige bezetter licht nasmeulen. Heus. het scheelt ge lijk een slok op een borrel. En daarna kunt u voortaan naar hartelust in het Duits converse* ren, want dat is de enige buitenlandse taal, die hij ook echt goed spreekt. Verwacht overigen's in Joegoslavië geen hoge- school-maatijden en geen daverend après-skt; vermaak. De NRV heeft reizen naar het vrij onbekende Bovec. vliegen vanaf 263 gulden voor acht da gen. Hotelplan heeft het zeer pittoreske Bied op zijn programma en voorts Bohinj en Kransho Gora (8 dagen, vliegreis vanaf 287 gulden).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14