s Meerderheid kiezers tevreden is met het kabinet Den Uyl HP H&2SSIS *3 -as In Chili wordt genocide bedreven deQJElENE Geneesheer-directeur zonder artsdiploma 'n \ixon: Agnew moet zelf uitmaken of hij wil aftreden Meer medezegging voor ouders nodig si NIEUWE LINIE BUITENLANDERS OPGELICHT Drie ton voor hartchirurg DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 91 LEIDSE COURANT Gehandicapte kinderen (Van een onzer verslaggevers) OEN HAAG De katholieke oudervereniging „Voor het Zorgenkind" wil dat de ouders van gehandicapten medezeggenschap en inspraak krijgen in het bestuur van internaten, sociale werkplaatsen, gczins* vervangende tehuizen en dagverblijven. De oudervereniging gaat in de komende maanden verscherpte aktle voeren om tot deze mede zeggenschap te komen. Als de Inspraak niet langs vrijwillige weg kan worden verkregen, zal zo nodig om wettelijke maatregelen wor- den gevraagd. De els om medezeggenschap en inspraak staat hoog genoteerd in het aktieprogramma dat de katholieke oudervereniging voor de komende Jaren heeft aange nomen. Meer dan 12.000 ouders van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten hebben zich in de oudervereniging „Voor het Zor genkind" gorganiseerd. De ou dervereniging is van oordeel dat nu nog al te veel over de belan gen van met name geestelijk gehandicapten wordt geoordeeld en beslist, zonder dat de ouders of een vertegenwoordiging er van in de beslissingen worden gekend. „De ouders behouden echter te al len tijde de eerste verantwoor delijkheid voor hun gehandicap- te kind. ook als dat in een inter naat is ondergebracht", aldus het aktieprogramma. Het verdient volgens de ouderver eniging wel aanbeveling dat in besturen van internaten of an dere instellingen geen ouder wordt opgenomen, van wie een kind in het betrokken internaat wcrdt verpleegd. Dit, om de op stelling van het betrokken be stuurslid ten opzichte van de di rectie en de staf so onafhanke lijk mogelijk te maken. Bij vele internaten zijn ouderco- mité's, aktief, die bij de benoe ming van bestuursleden in spraak zouden moeten krijgen. De katholieke oudervereniging streeft naar een nationale bun deling van deze nu nog afzon derlijk werkende oudercomité's. Door deze landelijke bundeling zal krachtiger kunnen worden opgetreden. De oudervereniging acht het gewenst dat de sociale werkplaatsen meer op de eisen van de zwakzinnigenzorg wor den afgestemd. Zij bepleit in haar aktieprogram een nauwer en beter samenspel tussen de vele instellingen op het gebied van de zwakzinnigenzorg, die nu nog als een bonte lappendeken kan worden gekenmerkt. Door een betere organisatie en effi ciency kunnen kostenbesparin gen worden bereikt. De oudervereniging probeert zo snel mogelijk te komen tot een nauwere samenwerking met de algemene en protestants-chris telijke zusterorganisatie. Vrij Nederland is deze week hele maal op de literaire toer. Naast een dikke boekenbijlage voor de lengende avonden zijn er verha len over Carmiggelt en Gerard Reve, die respectievelijk 60 en 50 jaar worden. Gerard Reve over zijn vriend Carmiggelt: „Hij heeft koning alcohol definitief vaarwel ge zegd. Om hem te bemoedigen en mezelf te begunstigen heb ik mee gedaan. Ik ben ook droog gaan staan. Ik heb een half jaar helemaal geen alcohol gebruikt. De alcohol is van alle creativi teit de vijand. Je werk heeft een veel hoger niveau als je niet drinkt." Een reportage over 2.000 arbei ders die dagelijks bij Nijmegen de grens overtrekken om in Duitsland te werken. De keerzij de van deze lucratieve pendel: „Maar een klein gedeelte is met vakantie gegaan. Ze moesten die zelf betalen en de verdien sten stonden stil". In Elsevier wordt Wiegel aan de tand gevoeld naar aanleiding van zijn tegenbegroting. Over de onderliggende bedoeling daarvan zegt hij: „Ik wil wel kwijt dat wij ons richten op de gaten die in het midden van de Nederlandse politiek vallen om dat de AR en KVP-leiding zich vervreemden van hun achter ban." Voorts in het blad een jammerklacht dat de uitslag van de omstreden volkstelling QD 03 „door protesten en defecten Ja ren te laat komt - een vertra ging die op haar beurt weer ernstige vertragingen bij tal van beleidsinstanties veroor zaakt, terwijl de kosten van de operatie nu dertig miljoen in plaats van 24 miljoen gaan be dragen". Een ooggetulgeverslag tenslotte uit Chili waar een correspon dent in een gebouw in twee mi nuten 200 lijken telde. „Ze wa ren allemaal naakt. Zoals ik kon vaststellen, waren de mees ten gedood door een schot van zeer korte afstand onder de kin. Hun borst was opengesneden geweest en weer slordig dicht genaaid, vermoedelijk wegens een pro-forma lijkschouwing. Ze waren allemaal jong en, te oor delen naar het eelt in hun han den, vermoedelijk allemaal uit de arbeidersklasse. Er waren ook enkele meisjes onder. De meeste slachtoffers waren on herkenbaar wegens verwondin gen aan het hoofd". Ook de Haagse Post heeft oogge tuigeverslagen uit Chili. „De terreur die op een brede laag van de bevolking wordt uitgeoe fend, moet worden aangeduid als een begin van genocide. En dat niet als toevallig bijver schijnsel, maar als logisch uit vloeisel van hun beleid". Een beschouwend artikel voorts over de functie van de SER en de parlementaire democratie. De Rotterdamse socioloog prof. Buiter noemt het lichaam „een doodgeboren kind met een lam handje". Hij zegt ook: „Econo men zijn niet in staat gebleken om de economische orde en de dynamiek die daarin zit. uit te diepen - het zijn modellenbou- wertjes geworden". Een onthullend verhaal ook over koning van de beat-generatie Jack Kerouac. „Hij vreesde de politie zeer, ontweek deze altijd angstvallig, en aan de in zijn kringen gebruikelijke criminele handelingen als wagens stelen en in het bezit hebben en ver handelen van vuurwapens deed hij nadrukkelijk niet mee. Op vallend is dat de man die zo ly risch kon schrijven over einde loze autotochten, zelf nooit heeft kunnen en willen leren rijden en op latere leeftijd zelfs angstaan vallen kreeg bij hoge snelheden. Zonder een thuis kon hij niet. Altijd keerde hij terug naar zijn moeder, herhaaldelijk een be roep doende op haar financiële steun. lai lama van Tibet. „Ik heb niet het gevoel dat ik de reïncarna tie ben van de eerste dalai lama. Het is mogelijk dat na de zevende dalai lama de reïncar natie ofwel vertegenwoordigers waren van ofwel gezegend wer den door de God van genade. In ieder geval bon ik al de veer tiende.'* (lacht uitbundig)". Vervolgens ondervraagt het blad staatssecretaris dr. Ger Klein van onderwijs - hij constateert bij de studenten: „Onder het mom van idealisme een brok puur eigenbelang". In de Groene Amsterdammer on derwerpt polemoloog Peter Bos kamp de defensiepolitiek van de nieuwe regering aan een be schouwing: „Ik heb het gevoel dat er mensen in zitten die wil len. Maar de eerste signalen die ze geven zijn erg verontrustend. Die formuleringen over de NAVO, het zonder meer willen investeren voor wie weet hoe lang. Ik had op die punten veel meer terughoudendheid ver wacht". Een beschouwing voorts over een mogelijke uitweg uit de eeuwige discussies rond de zendtijdver deling. Jan Klompsma hoofd van de afdeling radio van de VPRO, geeft zijn visie op het kwaad dat Hilversum teistert. Zijn con clusie: „Technisch en financieel is het in Nederland mogelijk om iedere stroming domweg zijn ei gen zender te geven- Een van de voordelen: Nooit meer ge zeur over zendtijdverdeling of zendtijdindeling." In Accent het volledige interview met defensieminister Vredeling dat reeds eerder voorpagina nieuws werd. Over de vraag „komt er nog wel een centraal akkoord", schrijft H. Bos, vice- voorzitter van het koninklijk verbond van ondernemers, „Een en ander leidt tot de con clusie dat over het centraal ak koord wel eindeloos lang gedis cussieerd zal worden, maar dat het er tenslotte niet zal komen. Het bedrijfsleven gaat een strenge winter tegemoet. Voor de regering, mits zij de inflatie werkelijk wil bestrijden, blijft dan slechts de mogelijkheid tot afkondiging van een loonmaat regel. Een gematigde loonstij ging, in centen en in opcenten, zal dan toch door de vakbewe ging geaccepteerd worden. Want de vakbeweging zal het bevriende kabinet-Den Uyl ze ker niet uit het zadel willen lichten". DEN HAAG Zestig percent van de Ne derlandse kiezers is tevreden met het ka» Ibinet-Den Uyl. Tweederde van de ki/zers vindt het juist dat het kabinet wordt ge vormd door de drie progressieve partijen met KVP en ARP. Over de wijze waarou het kabinet tot stand is gekomen, wordt echter minder gunstig geoordeeld. Een forse meerderheid van de christen-demo- cratlsohe kiezers vindt het juist dat KVP en ARP aan het kabinet deelnemen. Wel menen met name AR-kiezers dat de con fessionelen te gauw him eisen hebben la ten varen. Deze conslusies kunnen worden getrokken uit het nationale kiezersonderzoek, dat met medewerking van zeven universitei ten en hogescholen deze zomer ia uitge voerd. De kiezers die denken bij dit kabinet finan cieel er op achteruit te gaan, zijn in aan tal twee keer zo groot als het aantal kie zers dat denkt er op vooruit te gaan. De grootste wens van de ondervraagde kie zers blijkt: belastingverlaging. De vorige keer werd aan de oplossing van de wo ningnood de hoogste prioriteit toegekend aan de bestrijding van de milieurvervui- ling en de woningbouw blijven de kiezers zeer veel waarde hechten. Ovrige kennen de kiezers zichzelf niet zo veel invloed toe. Het percentage kiezers dat aan ministers, Tweede Kamer enz. veel invloed toekent is afgenomen. Toege nomen is het aantal mensen dat wel macht toekent aan de grote ondernemin gen, de werkgeversorganisaties en de vakbonden. Bijna een derde is van me ning dat de regering van de Verenigde Staten in ons land teveel heeft te zeggen. Over het geheel genomen laten de cijfers uit het onderzoek een vergroting van de tegenstellingen sinds 1971 zien. Dit gekit bijvoorbeeld voor de verhouding hoge-la- ge inkomens en werkgeverswerknemers. Alleen in de verhouding ouderen-jongeren is de kloof verkleind. Merkwaardig is dat enerzijds meer mensen zich duidelijk uitspreken vor „orde en ge zag" en anderzijds meer mensen vrijheid voor demonstratie en bedrijfsbezettingen wensen. De democratische normen wor den door een meerderheid onderschreven, maar volgens velen worden die nonnen in Nederland niet nageleefd. Katholieken zijn meer bereid een progres sief beleid te steunen dan de kiezers van ARP en CHU. De achterban van de kvp wordt als progressiever gekenmerkt dan die van de twee protestants christelijke partijen. Een afzonderlijke katholieke vakbond op politieke partij wensen nog maar weinig katholieken. De aparte ka tholieke school heeft wat meer voorstan ders, maar toch niet meer dan eenvijfde van de katholeiken. Een op de drie kiezers wil de gastarbeiders uit ons land weren. Eenzelfde aantal vindt echter dat mensen uit elk land in ons land moeten kunnen wonen en wer ken. Trein-enthousiastelingen, gebundeld in de Vereniging van Belangstellenden in Spoorwegen (N.V.B.S) gaan zondag 7 oktober in Noordholland op reis met de zogenaamde ..Hoogovens-excursietrein" Deze wordt bovendien getrokken door een echte stoomlokomotief die een groot deel van Noord holland zal doorkruisen. Vrijspraak door fout in dagvaarding ROTTERDAM (ANP) Zelden zal een verdachte voor de poli tierechter zo hebben geboft als gisterochtend in Rotterdam de 19-jarige electricien John H. Hij tekende vlot in april van dit jaar samen met een vriendje op het terrein van Chrysler Neder land „botsautootje" te hebben gespeeld met splinternieuwe Sunbeams (schade 50.000). Toch ging hij vrijuit, door een fout in de dagvaarding. De offi cier van justitie mejuffrouw A. G. Korvinius, had niet opge merkt dat zij de Jeugdige elec tricien zijn wandaad een jaar te vroeg had laten plegen. Zij vroeg derhalve vrijspraak en de rechter vonniste conform de eis. DT66-Groningen tegen P.v.d.A. GRONINGEN (ANP) D'66 af- deling Groningen heeft in een brief aan de Partij van de Ar beid afd. Groningen bekend ge maakt dat zij er geen prijs meer op stelt om samen te wer ken bij de verkiezingen voor de Groninger gemeenteraad. D'66 kwam tot dit besluit naar aanleiding van de houding die de Groningse afdeling van de PvdA op haar partijcongres had ingenomen ten aanzien van die samenwerking. Drente houdt schoonmaak in bossen ASSEN Gedeputeerde Staten van Drente zullen op de provin ciale schoonmaakdag, die zater dag wordt gehouden de handen uit de mouwen steken. Op twee na, zullen Statenleden Drente intrekken om samen met 17.000 vrijwilligers rond 800 autowrak ken en ander vuil uit de Drent se bossen en velden weghalen. De commissaris der koningin, mr. K. H. Gaarlandt, en een Statenlid zijn verhinderd, de an deren nemen ieder een gedeelte van e provincie voor hun reke ning. Celstraf voor corrupte politie in New York NEW YORK (RTR) —Zestien Newyorkse politieagenten zijn woensdag veroordeeld tot ge vangenisstraffen van één toi drie jaar wegens het aannemen van steekpenningen ter waarde van in totaal 625.000 gulden. Zij hadden dit geld gekregen om gokkers te beschermen. Eugen Gold, officier van justitie in Brooklyn, zei dat het proces te gen de agenten gezien moet worden als een onderdeel van de poging een eind te maken aan de corruptie van de polit'/ in New cork. AMSTERDAM (ANP) De hoofdstedelijke recherche zoekt al enige tijd naar de 50-jarige Amsterdammer M. H. G., die ervan wordt verdacht duizenden buitenlanders voor vele tiendui zenden guldens te hebben opge licht. Verdachte plaatste sinds Juni In talrijke dagbladen in Oostenrijk, België, Frankrijk, Duitsland en Engeland advertenties waarin hij thuiswerk aanbood. Degenen die hierop reflecteerden ontvin gen nadere mededelingen over de werkzaamheden, waaronder het schrijven van adressen op enveloppen. Als zij belangstel ling hadden, moesten zij een be drag met een tegenwaarde van ca. 30 als inschrijvingskosten naar een postbusnummer in Amsterdam sturen. Tallozen zonden contant geld of een post wissel, maar wachten nog steeds op het toegezegde thuis werk. Zwaardvis bracht schip tot zinken SANTA CRUZ Een ongeveer vier meter lange zwaardvis heeft ter hoogte van het Spaan se eiland Tenerife een vissers schip tot zinken gebracht. Een van do opvarende moest het avontuur met de dood bekopen. De anderen aan boord konden zwemmend de kust bereiken. Het schip had al vier ton tonijn 1 aan boord toen het de roofvis in zijn netten ving. Hij doorboorde met zijn zwaard de scheeps- wan. De vissers moesten het schip verlaten omdat het ontsta- ne gat niet te dichten was. I - Uk# - - V i t V. ftira FLORENCE (AP) Een on bevoegde arts die 20 jaar long had gewerkt en Snmiddels ook als dokter In een ziekenhuis de gerespecteerde burgemees ter van zijn geboortestad was geworden, tot 26 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De 47-jarige Mario Biscionl, uit het nabijgelegen Peseta, werd schuldig bevonden aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst en het accepteren van de functie van genees heer-directeur van een staats- ziekenhuis zonder daarvoor de benodigde diploma's te bezit ten. „Het is allemaal begonnen met een leugen tegen mijn moeder", vertelde Biscionl voor de rechtbank. Als zoon van een dorpsarts en verlos kundige lag het in de lijn dat hij ook arts zou worden. Zijn vader stierf toen hij tien jaar oud was en zijn moeder zwoer plechtig hem arts te zullen la ten worden. Hij studeerde aan drie verschillende universitei ten in Milaan, Florence en Pl- sa zonder ooit af te studeren. Daarna werd hij co-assistent in het ziekenhuis van Pescia en werkte hij zich geleidelijk naar de top. Hij werd lid van de Italiaanse christen-demo cratische partij en werd in 1970 tot burgervader van Pes cia benoemd. Momenteel werkt Biscioni als verkoper van me dische apparatuur. „Ik wil geld verdienen voor mijn 18-ja- rige zoon", zei hij. „Hij gaat misschien medicijnen studeren aan de universiteit en mis schien ga ik hetzelfde doen. We kunnen dan samen stude ren en echte doktoren wor den". een korte persconferentie In Washington gezegd dat het aan vice president Spiro T. Agnew zelf is uit te maken of hij af treedt als een grand jury hem blijven, juist. schuldigingen „ernstig", en zei dat zo hem door het ministerie van justitie ter kennis waren gebracht. dagvaardt In verband met ver- De president verklaarde dat de nimmer een verzoek tot aftre den aan de vice-president was uitgegaan. Hij noemde Agnews besluit als vice-president aan te Een federale grand Jury kwam gifteren voor zijn tweede verga- meende corruptie in dienstbe- tiekking in Maryland en dat men respect moet hebben voor zijn bekendmaking dat hij aan zal blijven, ook in geval van vice-president altijd tegenover hem heeft volgehouden dat hij geen strafbaar feit heeft ge pleegd. Hij noemde echter de tegen Agnew ingebrachte be- dering in Baltimore bijeen zich bezig te houden met de be schuldigingen dat Agnew als hoge gezagsdrager in Maryland doceurtjes kreeg van politici en aannemers. UTRECHT (ANP) De Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar krijgt een schadevergoe ding van 300.000. Ingaande 1 januari moet het Elndhovense St-Catharinaziekenhuis, het vroegere Binnenziekenhuis, hem 5.000 per maand uitke ren t/m december 1978. Een arbitragecommissie onder voorzitterschap van dr. G. M. J- Veldkamp die een bindende uitspraak moest doen over het conflict tussen dr. Van der Schaar en het ziekenhuis, heeft deze schadever goeding vastgesteld. Basis van het recht op een vergoeding is het intrekken van de aan dr. Van der Schaar verstrekte opdiacht een hartchl- rurglsch ce trum te ontwikkelen. Drs. B.H. Weustink, waarnemend directeur van het in Tilburg gevestigde centrale ziekenfonds, zei dat dit ziekenfonds en de drie andere in Eindho ven werkzame fondsen zich tot bet uiterste zullen verzetten tegen doorberekening van deze schade vergoeding in de verpleegprijzen door het Catha- rinaziekenhuis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9