ZOETERWOUDSE MISSIONARISSEN IN AFRIKA MAKEN 'N MOEILIJKE TIJD DOOR „Sijbrands heeft niet gewonen, maar Andris Andreiko verloren" Gezinsuitgaven centraal bij LTY-dames Boerenleenbank in Hoogmade had goed jaar rijn- veen- en vlietstreek Zondag weer inzamelingen voor financiële steun *4 Eenrichtings straten bevorderen verkeer m s PAGINA 7 DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE De werkgroep Missie en Ontwikkelingshulp vraagt in deze week weer de bijzondere aandacht voor de Zoeter- woudse missionarissen en hun werk. Zij geeft nu ruim 'n jaar maandelijks een nieuws- en informatiebrief uit, welke in de vreemde zeer welkom blijkt te zijn ook al omdat er gegevens in worden ver werkt over het wel en wee van de missionarissen zelf waardoor men ook van elkaar op de hoogte blijft. Enkele van hen maken moeilijke tijden door. Pater Johan Vaneman had al in het begin van het iaar op vakantie moeten komen maar de onzekere toestand in Oeganda is er de oorzaak van dat deze steeds uitgesteld moest worden. „We zitten hier op een wipplank" schrijft hij, „Ik ga maar gewoon door alsof er geen vakantie in het vooruitzicht is geweest." Pater Vaneman beschikt nu weer over een werkpas welke in oktober 1974 afloopt of het daarna helemaal afge lopen is, is allemaal nog erg onzeker. Een andere Mill Hiller pater Jan Rekelhof heeft er tijdens zijn verblijf in Holland vorig jaar meermalen op aangedrongen dat leken zich zouden laten op nemen in zijn Congregatie om dat er ook voor hen een groot werkterrein Is. In één van zijn brieven komt hij hierop terug als hij schrijft nu gelukkig over een Hollandse vrijwilliger te be schikken voor de financiële con trole maar zijn rayon zo groot als Noord- en Zuidholland Is veel te groot. „Geef je op en kom hel pen. ziel en lichaam gaan sa men". Er is nog veel te doen voor wij weg gaan, en dat kon wel eens vlug moeten gebeuren. Overi gens heeft hij het bouwen van zijn kerk weer voortgezet met het maken van blokken voor de pilaren. Hij is erg geschrokken van de prijsopgave voor een ij zeren dak. Dus zal het wel een houten constructie worden. Broeder Simon Mulder beschikt bij de Trappistenabdij over een grote farm met 1200 h.a. en 820 beesten waaronder 360 koeien welke alle nog met de hand gemolken worden. De melk op brengst is naar Nederlandse be grippen nog niet zo hoog maar is stijgende mede door de betere staat waarin de landerijen ko men. Ook hier is sprake van een zeer duidelijke Afrikanise- ring. 15 augustus was een grote feestdag omdat toen twee in heemse medebroeders tot pries ter werden gewijd, 'n Derde RABO-bank in Wassenaar maakte f48.475 winst WASSENAAR Zoals al werd aangekondigd zal op woensdag avond 10 oktober a.Ss de alge mene vergadering worden ge houden van de Coöperatieve Raiffeisen Boerenleenbank in Wassenaar. Op 1 april j.I. werd het samengaan van de beide plaatselijke banken juridisch en administratief gerealiseerd, na dat de beide ledenvergaderingen hun goedkeuring aan de fusie plannen hadden gehecht. Hel totaal van de gecombineerde balans van beide banken per 31 december 1972 beliep 34.331.397. Het totaal aan spaargelden beliep ruim 25 miljoen. Het winstsaldo be draagt 48.475.- Aan de algeme ne vergadering zal worden voor gesteld, dit bedrag te voegen bij de algemene reserve, die op 31 december j.I. 1,1 miljoen be droeg. Door de gunstige ontwik keling van de toevertrouwde middelen kon in het verslagjaar 1972 5,4 miljoen aan nieuwe leningen op lange termijn ver strekt worden. In 1972 .werden, als gevolg van een sterke groei van het girale betalingsverkeer, meer dan 200.000 mutaties ver werkt. Dit aantal bedroeg 5 jaar geleden nog maar 65.000. J. J. Oudsboorn 50 jaar in Hips groot mannenkoor RIJPWETERING Het paro chieel mannenkoor „St. Cecilia" uit Rijpweterlng heeft de laatste jaren reeds verschillende gou den jubilarissen in haar gelede ren gehad. Ook nu Is dat weer het geval. Vijftig jaar geleden legde de heer J. J. Oudshoorn met goed gevolg het „groot exa men" af, dat in die tijd noodza kelijk was om officieel als lid •tot het koor te kunnen toetre den. De gouden jubilaris kreeg zijn zang-opleiding van niemand minder dan zijn wel zeer muzi kale vader, wijlen de heer C. Oudshoorn, die toen directeur- dirigent en organist was. Aan vankelijk wilde deze zijn zoon tot pianist-organist opleiden, maar daar ontbrak bij zoonlief de interesse voor. Wel echter werd de heer Ouds hoorn een voortreffelijke zanger en nu 50 jaar lang als tweede tenor een steunpilaar voor het koor. Na het overlijden van de heer J. Verkleij, enkele jaren geleden, werd hem óok het se cretariaat toevertrouwd, welke functie hij op accurate wijze vervuld. Tot intentie van dit gouden jubi leum wordt a.s. zondag om 10.30 uur de hoogmis opgedragen in de parochiekerk. Daarna is er in het dorpshuis een bijeen komst van jubilaris en familie, koorzangers met echtgenoten en verdere genodigden. Als bijzon derheid geldt tenslotte nog, dat tegelijk met dit gouden feest, er ook nog twee leden 25 jaar aan het zangkoor verbonden zijn. Marktberichten Roplofnrendsvren,Bloemenveiling. i oktober 1973. Anjers Rose, Arthur. Lena. Esperen- re. Alice. Tangerine, Carnaval, 25— 33. Rood. Wit. Yellow Dusty. Tom- my. Telstar. Nora 25—39. Charmeur 48—53, Rozen Garnette. Carol. Dou- chka. Roselandla. Roswltha. Ma- Motrea. Eshter Ofar 16—25. Sonla 23—37. Eellnda 17—32. Super Slar 36—47. Ilona 46—65. Al- stroemerla 31—32. Gerbera 35. Lelies 27—1,40. Strclltzla 2,10—2.15. Ncrlne 33—73. Geplozen chrysanten 15—62 p.st. Troschysanten 50—2,05. elken- Dahlln's 65—80. Montbretla 60—80. Irissen 65—1,85, Freeslaa 75—3.00. Statlce 80—1.05. Ornlthogali volgde vorige maand. Van de communiteit van 33 man zijn er 8 Hollander. Er is dringend be hoefte aan hulp voor het hospi taal met 30 bedden. Het was ge ruime tijd gesloten omdat de zuster dringend aan vakantie toe was en er geen vervanger was. Pater Anton Vaneman verblijft momenteel in zijn geboorte plaats. Hij heeft een zware mis siestatie in West Pakistan in een gebied waar dikwijls grote hitte heerst en wat door over stromingen is geteisterd. De mensen drinken er slootwater en ook electriciteit ontbreekt er. Het dorp ligt op 5 k.m. afstand van de verharde weg. Pastoor Vaneman besteedt veel aandacht aan de begeleiding van zijn dorpsgenoten bij het verzorgen van de akkers om tot de zo broodnodige goede op brengst te komen en heeft hier toe een soort model-boerderij. Pater Leen v. d. Salm heeft zijn hart verpand aan het landbouw onderwijs maar zijn taak in Uganda omvat veel meer. Voor uitbreiding van het onderwijs heeft hij de medewerking van het Nederlandse ministerie voor ontwikkelingshulp in een z.g. „mede-financieringsobject en men is nu volop aan het bou wen. Het Stenen Tijdperk is nog maar nauwelijks geweken in het ge bied van Merauke op Irian waar pater Kees Boer vorig jaar voor het eerst aankwam. Wegen zijn er niet en als hij te voet naar een van de dorpen trekt door het heuvelachtige land over een wirwar van boomwortels is hij het soms zo zat dat hij soms op handen en voeten verder gaatEn kele cijfers van de ellende; vo rig jaar begon de eerste klas met één leerling, de overige ne gen kinderen van dat geboorte jaar waren reeds gestorven. In de plaats is de enige winkel bin nen een straal van 45 k.m. De voornaamste artikelen zijn zout, lucifers, tabak en vishaakjes. Pater Jo Bosman streeft er in Bandung Indonesia hardnekkig naar om de mensen wakker te maken om de nood van anderen te Ieren zien en sociale bewo genheid en daadwerkelijke inzet aan te kweken. Juist in dit land waar de Islam steeds het histo rische fatalisme („Het is alle maal Gods wil, je kan er niets aan veranderen") heeft ge preekt lijkt het bijna onbegon- Ondanks zijn 71 jaren is pater Jan Schuur vorige maand weer met veel elan naar Brazilië ver trokken. Hij zocht in de afgelo pen maanden contact met archi tect Pie ter Sips van de Christus Oienaarkerk om zijn licht op te steken i.v.m. een te bouwen kerk in zijn missiegebied. De werkgroep trekt zich verder het lot aan van pater Joop Vane man. Pater Jan v. d. Galm, pa ter Bavo v. d. Ham. Vorig jaar was het mogelijk om hen allen aan het slot van de aktieweek 800 gulden toe te zen den en het is frappant om te le zen wat daar enorm veel mee gedaan is. Zondag krijgen de Zoeterwoudenaars opnieuw de gelegenheid om hun dorpsgeno ten in de frontlijn royaal terzij de te staan en ook S.J.Z. stelt de opbrengst van de thuiswed strijd tegen UDO beschikbaar Voorts zijn er bankrekeningen bij de Rabobank en Centrale Volksbank en giro 144103. WASSENAAR De door b en w voorgestelde eenrichtlngsverkeer In Kerkehout, viel In de gisteren gehouden vergadering van „verkeer- soverleg" niet in goede aarde. Met name de vertegenwoordigers van dc buurtvereniging stelde dat de maatregel meer verkeer in de wijk zou brengen. Ook tegen de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen bleek de buurtvereniging Kerkehout bezwaar te hebben omdat dit ten koste zou gaan van voontuinen en groenstroken. Alleen in een gedeelte van de Albertinesstraat zou een parkeerstrook aangelegd kunnen worden. Het afsluiten van de Lijsterlaan en Koekoekslaan voor vrachtwagenverkeer ontlokte aan drs. Niebling de vraag, waarom wel gereageerd wordt op klachten van bewoners van deze lanen e*i bijvoorbeeld niet op klachten van bewoners van de Prinsenstraat en omgeving. Het afsluiten van een brede weg als de Prinsenweg voor vrachtwagens is een onhaalbare zaak, aldus burgemeester Staab, die de vergadering voorzat. Besloten werd nog eens een gesprek te hebben met de directie van de Melkfabriek Menken waarvoor de vrachtwagens door de wijk rijden. Bij de rondvraag werd door „Verkeerscontact" een nota aan de bur gemeester overhandigd met een aantal vraagpunten over verkeer- saangelegenheden in het noordelijk deel van de gemeente. De sug gestie van „Kerkehout" om een proef te nemen met een zogenaam de verkeersdrempel in de weg Kerkehout. sloeg bij de hele vergade ring bijzonder aan. Tenslotte deelde burgemeester Staab i de rijksstraatweg een lokaal karakter kan krijgen als er ei natief beschikbaar komt, bijvoorbeeld Baan. LISSE Op de gisteren gehouden vergadering van dc LTV vrouwen stonden de gezinsuitgaven centraal. Mejuffrouw G. Tromp, sociaal voorlichtster ,over huishoudelijke zaken in Haarlem, hield een be toog over de ketsten» van een gezin dat op normale wijze functio neert. i Tevens ging zij in op de meest efficiënte wijze waarop het gezinsinko men kan worden besteed. Ook de te verkrijgen studievoorschotten voor studerende kinderen kwamen ter sprake. De presidente deelde mee dat de cursus „handigheidjes in huis" wordt gehouden op 8, 15 en 22 november. Voorts wees zij er op dat op 22 oktober weer een nieuwe cursus gymnastiek zal beginnen. Op 6 november gaan de LTV-dames naar de firma Linker, het deken- en beddenhuis in Lisse, terwijl in december een „kliederavond" onder leiding van een schildersbedrijf wordt gehouden. HOOGMADE Het blijkt in 1972 goed te zijn gegaan met de Hoog- madese Boerenleenbank. Uit de jaarstukken, die aanstaande dins dag tijdens de algemene jaarvergadering zullen worden gepresen teerd, kan een duidelijke groei worden afgelezen. Had de heersende onzekerheid over de sociaal economische ontwikkelingen in dë eer ste helft van het verslagjaar een positieve invloed op de besparin gen tijdens de tweede helft zwakte deze enigszins af. Het aantal spaarrekeningen steeg van 1095 tot 1133, met een bedrag van ruim vijf miljoen tegen vier en een half miljoen in 1971. Hiervan is bij na drie miljoen direct opvraagbaar. De rente van direct opvraagba re spaargelden kon gehandhaafd blijven op 4% de lang lopende op 614%- De verstrekkingen van nieuwe leningen lagen op een aanzien lijk hoger peil, dan vorige jaren. De kredietaanvragen in de agrari sche bedrijven was ook nu weer gering. Uitgezonderd die van de veehouderijbedrijven. De kredietverlening aan middenstandsbedrij- ven was op een aanzienlijk hoger niveau. Het aantal voorschotten kwam op 83 tegen 78 in 1971. De groei van het aantal rekeningcou rant houders verminderde. De balans per 31 december 1972 kon worden afgesloten op 6.219.826 tegenover 5.901.202. Er was een winstsaldo van 17.859. Tijdens de jaarvergadering in De Does dins dag zullen twee nieuwe bestuursleden en twee leden van de Raad van Toezicht gekozen worden. STOMPWIJK Zoals de naam al doet vermoeden, kan de Stompivijkse vrije groep „De Kwispeh'" het goed met de dieren vinden. Vanwege we relddierendag, mochten ze al lemaal hun levende vriend meenemen naar de club. Van goudvis tot pony waren ze aan wezig en elk kind moest over zijn eigen dier een ver haal vertellen. De meest ver bluffende eigenschappen wer den hun dieren toegedacht, ernstig verteld, doch met veel vrolijkheid ontvangen. Bijv.: ,,Mijn hond stamt af van een vuilnisbakkenras en een halve poedel. En die was weer van mijn buurman! Aan de pony ging de zin van het feest ken nelijk voorbij, ofwel z'n drang naar vrijheid overheerste. In ieder geval hadden de leidsters Mart en Nelly druk werk om hem mét zijn baasje te laten poseren. K i 4 M Ij B 0 M P f"? ■na m c - 3 d r GD.; a e a so -sa g g a a i 2,10—3,15 per hos. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Het organisatiecomité van het wereldkam pioenschap dammen kan de eerste duizend gelden uitbe talen. En wel aan Ton Sijbrands, die op schitterende wij ze Andries Andreiko wist te verslaan. Na een scherpe openingsvariant van de wereldkampioen waarbij de Rus zich ook niet onbetuigd liet, nam ndreiko een damzet, die hij zijn hele leven wel niet meer zal vergeten. Want nadat die damcombinatie halverwege was uitgevoerd kreeg Andreiko door-dat hij al tijd een schijf zou verlizen. Op dat moment ging hij over op de tactische toer. Voor zijn 22e zet gebruikte hij vijfentachtig-minu ten en met zijn reeds gebruikte vijftien minuten had hij al heel wat tijd gesoupeerd. Maar cjat was juist zijn bedoeling. Direct na Sijbrands' zetten kwam An- dreiko's antwoord alleen om de wereldkampioen te verleiden het snelle tempo van de Rus mee te spelen en zo fouten te maken. Maar Sijbrands, die met zijn grote ervaring niet in der gelijke grapjes trapt, verwijder de zich bewust enige minuten van het bord om even af te rea geren. Hoe uitgebreid Sijbrands zich met zijn secondant Holst- voogd en coach Ebbo De Jong heeft voorbereid blijkt wel aan het feit dat de stelling gister avond nog op het bord in het hotel is geweest. De damzet werd toen niet uitgevoerd omdat Sijbrands toen al opmerkt® dat het tenminste gelijk spel zou worden en het Andreiko door niet zet aan zou hebben. Is An- dreiko's voorbereiding dan niet optimaal geweest? In ieder ge val was men in het Russische kamp erg teleurgesteld. Koeper- man, de secondant van Andrei ko, drukte het kernachtig uit: „Sijbrands heeft niet gewonnen, maar Andreiko heeft verloren." Voor de spanning van de tweek amp kan deze nederlaag heel wat te weeg brengen omdat An dreiko nu toch wel risico's moet gaan nemen om de wereldtitel weer in handen te krijgen. Maar het nemen van risico's speelt Sijbrands in de kaart. 2e partij match wereldkampioen 1973. Wit: Andries Andreiko, zwart: Ton Sijbrands. 1. 32—28, 18—22; »/2. 37—32, 12—18; 3. 41—37, 7— 12; 4. 46—11, 1—7; 5. 34—29, 19—23; 6. 28x34; 7. 40x29, tot zo ver is er nog niets aan de -hand. Deze stand is zo vaak op het bord geweest dat alle mogelijke nieuwtjes er wel uitgekomen zijn. Toch slaagt Sijbrands er weer in om in zo'n variant spanningen op te roepen. 7. 10 14; een uitdaging tot 3530 waarop Andreiko ingaat. 8. 35 30. 20-25: 9. 30—24, 14-20: 10. 32—28, 16—21; 11. 31—26, 11— 16; 12. 37—32, 21-27; 13. 32x21, 16x27; Ook deze stand is bekend in dc literatuur. Zo kan wit geen 41—37 spelen wegens 27— 32. 38x27 22x31, 36x27, 17—22, 28x17,12x41, 47x36 en 18-23 met dam op veld 47. Maar ook 42— 37 is verh'nderd wegens de combinatie 18—23, 28x19 ver plicht. 27—32, :<M8, 12x34, 39x30, 20x38, 43x35. een schitte rende variant. 14 4440, 510; 15. 39-34. 10-14; 16. 43—39, 14—19; het hoogtepunt van de partij: en een diagramstand waard. In een razend tempo voerde An dreiko de volgende combinatie uit: 17. 41—37. 19x30; 18. 38—32, 27x38; 19. 26-21. 17x26; 20. 28x17, 12x21; 21. 29—24, 30x19; en daar zat Andreiko. Zoals ge zegd, hier nam de Rus bijna an derhalf uur bedenktijd om zijn verlies te otnlopen. Wat het werd het publiek (dat ook weer in grote getale was geko men) alras duidelijk dat er iets aan de hand was. En toen Harm Wlersma op een 1 grote demonstratieborden het eventuele verloop aangaf, er al een licht applaus voor onze landgenoot. Toch moest hij er nog alles aan doen volle winst te incasseren. 22. 36—31, 38x29; 23. 34x1, 9—14; de zet die Andreiko niet kende ook niet verwacht had. Zoals hij) na afloop van de partij ver klaarde was de damcombinatie ln een halve finale vi kampioenschap van Rusland voorgekomen en had wit cen> licht voordeel nadat dc dam van het bord was verwijderd. Waarschijnlijk Jicdoelde Andrei ko dat zwart In plaats van 9—14 door 20—24 ook de dam vangt maar het dan een gelijke stel ling blijft. 24. 42—38, 2—7; 25. 1x9. 4x13: de dam is verdwenen en wit is met zijn actie een schijf achtergeraakt. 26. 38—32. 6II: 27. 31—27. 11-16; 28. 39 —33, 19—23; zwart heeft voor zijn schijfachterstand wel wat compensatie maar tegen Sij brands. die in dit stadium een dankbaar gebruik maakte van de beschikbare anderhalf bedenktijd, is dit niet doorslag] gevend. 29. 33—28, 14—19; 50-44, 8—12: 31. 48—43. 12—171 Sijbrands bereidt hiermee dij ruil voor met 17—22. Het klaG verblad (de schijven 16, 21 26) is hier wat zwak en d moet verbroken worden. 32. —39. 13—18: 33. 39—33, 25—301 een zet die de spanningen oj> voert. Andreiko zit in razende 11 tijdnood en met een dergelijke zet viert de tactiek ook hoogtjj. I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7